I „Dichter en gemeenschap NAAIMACHINES De Rij Reproduktietentoonstelling in „Lion d'Or" Bedrieglijk echte99 meesterwerken volgens Fiehl-procédé MARJ0 TAL ZINGT VOOR „TEISTERBANT" Een TWEEDJAS Rembrandt op Franse postzegel mmmmm I Kmwinimmnmimmm mmn wi Causerie door Michel van der Plas bij drievoudig zilveren jubileum aan Sint Antoniusschool c Hille's album Kruger Wildtui 1 Snelschaken in Uitgeest -iexamen Benauwde 3-3 voor P.S.V. Conferentie der Ned. Letteren Uitbreiding van buslijn 75 Pilms: Krans voor Columbus beschuit-koek i Deviezenbanken mo gen DM-vorderingen weer vervreemden 5 BELANGRIJKE PUNTEN VRAAGT ONZE FOLDER tfcöuieHkejd* Ir. H. J. van Steenis won in ere-groep Hoe spelen de r.-k. clubs k/iouwe/} a i DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 PAGINA 5 Goncert Noordhollands Philharmonisch Orkest Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Katholiek Maatschap pelijk Jeugd- en Gezinswerk Assurantie-kantoor L.T.B. vergadert Ml li AERDENHOUT N.H.S.B. bestaat 25 jaar ENGEL, Gr. Houlstr. 181, Tel. 14444 Kind door gas bedwelmd Voor wedstrijden cadre 38/2 GARAGE DEN HOUT V riendschapsbeker Spora (Luxemburg) in het offensief Commissies en dele gaties benoemd HEEMSTEDE Herfsttocht besluit het wandelseizoen Faillissementen Ledenvergadering K.V.P. Katholieke Midden standsvereniging Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York Mrs. Erna Fiehl, een bekende „copi- Iste" van schilderden te Londen, heeft de expositie van een keuze uit haar werkstukken „The Louvre Fiehl Gal leries of London" genaamd, tot en met zondagavond doen inrichten in de grote zaal van hotel „Lion d'Or" te Haar lem (ingang Kenaustraat). Zij heeft een nieuw en geheim procédé ontwik keld, volgens hetwelk schilderijen van beroemde meesters langs chemisch-me- chanische weg gereproduceerd kunnen Worden op canvas-doek en op een wijze Waardoor zij, zeker wat de kleuren en het verf-reliëf betreft, niet of nauwe lijks afwijken van hun origineel. Alleen de maten van de schilderijen verschillen van hun originelen, hetgeen naar verluidt een eis is, welke de eige naren daarvan stellen. Doorgaans houdt nat een verkleining in ten opzichte van net oorspronkelijke schilderij, dat tot ..salonmaten" gereduceerd wordt. Meestal is dat echter niet hinderlijk. Wanneer de schilderij reeds aan de salonmaat beantwoordt, wordt zij op natuurlijke grootte gereproduceerd. Er komt dan een stempeltje op van het museum, waar het origineel hangt. In derdaad zijn de Fiehl-reprodukties be drieglijk realistisch „hand-overpain- ted" uiteraard, gevernist en in stijl geëncadreerd zodat kwalijke vergis singen mogelijk zijn. Het procédé, angstvallig geheim ge houden, is slechts in beginsel mecha nisch, omdat het overschilderen en de Verdere afwerking uiteraard met de hand geschieden. Mrs. Fiehl streeft in haar productie naar exclusiviteit, in zoverre dat zij nooit veel reproducties maakt van eenzelfde schilderij. De prij zen van die reproducties verschillen niet veel van die, welke men tot dusver hier te lande kende. Op de expositie kan men een Picasso-tje zien, hetwelk het stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven onlangs voor 120.000 heeft aangekocht. In Fiehl-reproductie kost het niet van „echt" te onderscheiden slechts een tientje oi acht. Mrs Fiehl deelt dan ook mede, dat zij een ideëel doel nastreeft: kunst binnen aller be- Dinsdag 22 oktober vindt het tweede concert plaats in de serie D. van het N. Ph. O. Het concert staat onder 'aiding' van Henri Arends. Solistische Medewerking wordt verleend door de Franse violist Christian Ferras. Het Concert wordt geopend met Een nacht °U de Kale Berg van Modeste Mous- Mfgsky. Daarna zal worden uitgevoerd Eerste symphonie van Shostako vich. Na de pauze brengt de solist het Vioolconcert van Tschaikowsky ten go- js?hristian Ferras werd op 17_ juni mfigeboren. In 1940 begon_ hij zpn sn ®kstudie en reeds twee jaar later Ortelde hij tezamen met het Symphonie tert st te Nico de Romance in F gr. ,,rj\ van Beethoven, waarmede hij naaPi mcces oogstte. In 1943 ij 1944 be- in ,e hij verschillende vioolprijzen. jjgi °kfober 1944 werd hij leerling aan liét Johservatorium te Parijs en ver- dus. met1 in'n 194G\ °P 13-jarige leeftijd muziek Gedord meer dan 100 concerten en recitals In 1948 behaalde Ferras op het Internat^ nale Muziek Concours te Scheveningen waaraan 58 violisten uit verschillende landen deelnamen, de eerste prijs. Hem moest dispensatie worden verleend tot het deelnemen aan dit concours, aan gezien hij toen nog geen 15 jaar oud was! CINEMA PALACE: Vaders en Zonen, 14 jr., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Rit in de nacht, 14 Jr, 2.30, 7, 9.15 uur. LlJXOR: De zanger, uit Mexico, 14 jr., 2, 7, 9.15. MINERVAHet balboekje, 18 jr., 8.15 uur. REMBRANDT: Het Zondagskind, a.I., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Vuurdoop van een lafaard, 14 jr. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Geordie, a.I., 2.15, 7, 9,15 uur. Donderdag 17 oktober Frans Halsmuseum, 20 uur- ziekavond door Elly 'jens, mézzo-so™' Frans Bocxe, bariton en Diek Spaargaren' piano. 6 Vrijdag 18 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: „Tartuffe" een amusante voorstelling van Molières bliisDel waarin de schijnvroomheid gehekeld wordt De Nederlandse Comedie onder regie van Ank van der Moer speelt het stuk met in de hoofdrollen Mary Dresselhuys en Ko van Dijk. GEBOREN: z.v. S. van Dellen-Wou ters; z.v. R. J. de Boer-Brons; z.v. M. E. van der Weijden-Stals; z.v. C. J. 't Hoen-van Bakel; z. v. M. Th. B. van Deursen-van der Kroft; d.v. D. L. Aletrino-van Straten; d.v. G. van Leen Schoon; d.v. M. P. Bouquet-Kluit; d.v. H. Langeveld-van Duijnen; d.v. M. M. van Laar-Schouten; d.v. J. G. Dujjn- ONDÈRTROUWDJ. A. M. Mes en M. Th. Lips; E. J. van Waard en C. M. Bjjnsdorp; G. J. J. van den Bo gaard en J. Schriek; A. H. van Woo ning en M. W. van der Smissen; J. C. Miedema en P. Hoogteijling; R. Driehuizen en A. C. Koster; C. van de Wal en A. C. Nieuwenhuis; D. J. Kr-aap' en R. Chr. J. Koster; J. A. M. J. F. Brujjn en C. A. van den Haak; B. J. Thooien en C. W. Truijens; B. Jansen en Chr. P. Zijlstra; P. J. van Es en J. F. Laadstra; W. A. Huisman en E. A. A. Berendregt; G. van Riessen er) A. Lenderink; C. Goedhart en M. W. Langeweg; L. Comis en F. R. Timmer man; St. Palarczyk en M. J. L. Bud ding; J. Th. M. Verbrugge en H. van Zwol; J. B. Jansen en A. Dekker; A. B. L. Engels en C. J. Elfring. GETROUWD: Chr. Kuit en E. J. M. Kalkhoven; W. G. Kien jet en A. Th. Busscher; J. Schenk en G. A. W. M. van den Broek; W. G. Piek en C. A. A. Kossen; Th. W. Drogtrop en E. M. Mes; G. H. W. Wiebes en E. F. Wij- benga; W. E. van Beelen en B. G. A. Westerburger; J. Sieraad en T. Maar- ®e: A. A. H. Jansen en E. C. M. van •Baar; G. Koek en E. J. Burger. OVERLEDEN: Th. E. van Schinkel, jr. Kamperlaan; J. P. Hopman, 80 V- Hagestraat; W. A. Heukelom, 73 jr. ^ansstraat; W. F. Houtkoop, 79 jr. Gast- jJMvest; E. P. Koks, 59 jr Haitsma ^moerstraat; J. Kuipers, 59 jr. Oude Jodenmarkt; A. Milatz, 71 jr. Kamper- i®an; H. A. E. M. Kraetzer, 69 jr. arnperlaan; H. W. Rog-Braspenning, •a ir' Fabriciusstraat; A. E. Visser, Kamperlaan. reik te brengen, en daarin is zij stellig geslaagd. De expositie, die thans een continen tale tournée maakt, omvat ongeveer vijfenzeventig reproducties, naar be kende schilderijen van Rembrandt, Da Vinei, Frans Hals, Jan van Eyck, Ru bens, Murillo, Renoir, Van Gogh, Pi casso en vele anderen. Zij is tot en met zondagavond dagelijks geopend van tien tot negen uur. Voor de leden en genodigden van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant heeft gisteravond de Nederlandse componiste en pianiste Marjo Tal een recital ge geven van door haar gecomponeerde Franse chansons op teksten van Pré- vert, Apollinaire, Paul Fort, Max Jacob, Géraldi en Queneau. De vraag die we ons aanvankelijk stelden: waarom gaat een Nederlandse componiste Franse chansons schrijven? werd beantwoord door haar composities zelf: geen Fransman zal ze Franser schrijven. Zij zijn geen maakwerk maar door en door geïnspireerd. Iets anders is, of we het genre kunnen waarderen, dat sterk naar het cabaret overhelt. Ook zijn we geen bewonderaars van een te grote hoeveelheid cynisme en het conglomeraat van uitzonderlijkhe den die sommige gedichten bevatten en die door de componiste zeker raak getypeerd werden. Al met al gaven de liederen een pessimistische sfeer, die voor één avond een sterke prikkel kan geven, doch waarbij het ongezond is steeds te leven. Het zingen van Marjo Tal was, zoals het in dit genre gevraagd wordt, uiterst expressief, één cri du coeur; haar pianospel was in één woord ge zegd: prachtig! T. de Vr. Het Katholiek Maatschappelijk Jeugd- en Gezinswerk te Haarlem organiseert donderdag 14 noveml or een Informatie avond in restaurant „Dreefzicht" aan de Fonteinlaan, die om acht uur zal aanvangen. Drs. J. A. Stalpers, direc teur van de Katholieke Nationale Stich ting voor Bijzonder Gezinswerk en Jeugdzorg zal de vraag „Leven wij sa menbehandelen. Vóór en na de inleiding zal een ensemble, bestaande uit de piano-soliste mevrouw Tiny Kai- sr en het fluittrio, gevormd door de heren J. J. Polman, H. Hage en A. H. G. Spekschoor, voor een muzikaal décor zorgen. Dinsdag 29 oktober, 's morgens om half elf zal de Algemene Vergadering belegd worden van de Onderlinge Waarborg Maatschappij L.T.B. en van de Onder linge Brandverzekering L.T.B. Advertentie is onmisbaar in ons wisselvallig klimaat. Onze collectie is werke lijk een lust voor het oog voor elk figuur hebben wij 'ê'ên vlot vallend model. Prjjzen van 68.00 tot 189.00 Gen. Cronjéstraat la - lb Haarlem-N. COHRMC MICHEl-AXSE «MI® NEWTON >sd „^ssoj k Onze Rembrandt zal straks figureren op een Franse postzegel- in de loop van november en december zal bij de Franse P.T.T. n.l. een serie vostzegels verschijnen gewijd aan belangrijke buitenlandse personen uit de Cervantes (donker-purper) en Newton (donkerblauw). Onder: Rembrandt (bruin), Goethe (blauw), Mozart (purper-bruin) en L. J. Thenard. De dichter Michel van der Plas heeft gisteravond in de versierde gymnastiekzaal van de Sint An- tonius Opleidingsschool te Aerdenhout gesproken over „De dichter en de ge meenschap" op uitnodiging van het Ouder Comité van die school, dat aldus een „culturele avond" bood aan leer krachten, ouders en genodigden ter ge legenheid van het drievoudige zilveren jubileum, namelijk van het hoofd der school, de heer N. A. Faase, van de onderwijzeres, mejuffrouw C. Eenhorst en van de school zelf. Mevrouw H. A. M. van Sambeek-Géhéniau getuigde in een openingstoespraak namens het Ouder Comité van aller dank en waar dering voor het voortreffelijke paedago- gische werk der jubilarissen. Gezeten aan een door middel van en kele podia aanzienlijk verhoogde tafel, kondigde Michel van der Plas aan, dat hij „harde noten" zou kraken. Er be staat helaas een diepe kloof tussen de dichter en de gemeenschap. Uit ver schijnselen als een „boekenbal", waar dichters en schrijvers met hun lezers dansen, kan men een in dezen mis leidende conclusie trekken. Als symp tomen van de kloof voerde Michel van der Plas aan, dat bijvoorbeeld het lezen van gedichten in de trein bevreemding wekt. Het dichterschap wordt door de gemeenschap beschouwt als een raad selachtig „beroep", dat minstens in de idealistische sfeer, althans buiten de realiteit valt, en aldus een gevoel vah onbehagen wekt. Er is een Kerstfeest, een ander feestelijk gebeuren of een Nationale Herdenking voor nodig om een gedicht voor de gemeenschap ac ceptabel te maken. Dan pas voelt de dichter iets van waardering, dan wordt, er zelfs een beroep op hem gedaan en dan moet hij ook de stem van die ge meenschap zijn Overigens vervracht men in een gedicht een zelfde inhoud of boodschap als in. eenTI<.rl^o of in een advertentie. „Dichters liegen de waarheid", aldus formuleerde Ber- tus Aafjes het bezwaar van de gemeen schap jegens gedichten De moderne poezie vooral is een ge wild mikpunt voor spot en wanbegrip. Hetgeen men daartegen met kenne lijk genoegen als bezwaren aanvoert, geldt evenwel ook de poëzie, die niet door dichters, maar door het volk zelf Tijdens de zondag gehouden „Spaanse Dag" werd te Madrid, aan de voet van het monument van Christobal Colon (Christopher Colombus), een krans gelegd waaraan linten met de Spaanse en Amerikaanse vlaggen waren gehecht. De kranslegging werd verricht door de Amerikaanse ambassadeur in Spanjede Luiten heer Lodge, en een rechtstreekse afstammeling van de grote ontdekkingsreiziger, I Hoek Don Christobal Colon—Hertog van V eragua (links)», 1 gemaakt, en mondeling doorgegeven is. Michel van der Plas citeerde het vol gende, naïeve volksversje: 't Was nacht, 't was nacht, 't was midden in de nacht, Daar hoorden wij een vreselijk ge lach, Daar waren zeven vlooien, Drie witte en vier rooie. De witte waren zeven meter lang, Zij hadden vaders onderbroekje an, Een broek met gouwen knopen, Die gingen zij verkopen. Aan wie, aan wie, aan wie? Aan Koning Willem Drie. Wartaal? Maar dan wordt de werke lijkheid toch wel op een verrukkelijke manier geweld aangedaan, aldus meen de Michel van der Plas. Hij gaf een onbarmhartige analyse van dit versje, dat omstreeks 1872 ontstaan is, en zijn betoog „pakkend" illustreerde. De dichter heeft stellig een maat schappelijke functie. De gemeenschaps mens heeft immers gemiddeld slechts de beschikking over een vijfhonderd woorden. Een betreurenswaardig ge volg van die woorden-armoede zijn stop- en modewoordjes. De dichter nu „graaft de woorden uit", hij stelt ze opnieuw en zinvoller ter beschikking van de gemeenschap. In dit verband citeerde de spreker Martinus Nyhoffs „Het uur U": Hoe mooi zü"n de blaren, De bloesemtooi. Hoe mooi. De hemel weet hoe, Maar dat is Tot daar aan toe. Er „staat meer" in die cliché-achtig aandoende laatste regels, zo hield Mi chel van der Plas ziin auditorium voor. De dichter heeft die gemeenplaatsen een nieuwe lading van betekenis ge geven. De „nonsens-poëzie" spreekt nog dui delijker taal, vooral wat het begrip betreft, dat de dichter van de gemeen schap moet vergen. Op het eerste ge zicht lijkt het volgende versje van God fried Bomans onzinnig: Ik zit mij voor het vensterglas Verschrikkelijk te vervelen. Ik wou dat ik twee hondjes was, Dan kon ik samen spelen. Maar er blijkt de behoefte van een dichter aan zijn „spiegelbeeld" uit, aan de ander, die zijn bedoeling volkomen begrijpen wil, en dus het gedicht dan ook weer overbodig maakt. Uiteraard kan hiermee ook weer de noodzaak van een gedicht aangetoond worden. Na de pauze droeg Michel van der Plas voor uit eigen werken, ernstige, maar ook lichtvoetigere en ter verdere verduide lijking. Symptomatisch voor de door hem geschetste kloof van wanbegrip tus sen dichter en gemeenschap was wel licht de geringe belangstelling, die uit de opkomst bleek van slechts en kele tientallen ouders van de bijna tweehonderd leerlingen tellende school. Bij Aerdenhoutse ouders immers zou men een gemis aan culturele be langstelling al of niet ontleend aan snobistische motieven niet licht veronderstellen. Advertentie romantisch Spaar de bonnen voor de prachtige plaatjes I verpakt bij: De Nederlandsche Bank deelt mede, dat haar circulaire van 21 augustus 1957, houdende de mededeling, dat in gaande 22 augustus 1957 tot nader or der de verkoop op termijn van buiten- landsche vorderingen luidende in Duit se marken is verboden, is ingetrokken. Het is de deviezenbanken derhalve thans wederom toegestaan vorderingen luidende in Duitse marken, zowel bi lateraal als multilateraal, op termijn te vervreemden binnen het kader van de algemene vergunningen. Advertentie voor hen die ideaal willen wonen. Behalve onze 250 modelkamers en onze buitengewoon grote sortering van de nieuwste gordijnstoffen, vaste vloerbedekking en karpetten beschikken wij over: ervaren adviseurs en binnenhuisarchitecten die U gaarne en zonder kosten bijstaan met het geven van adviezen over kleuren, ruimteverdeling en vormgeving In onze goed uitgeruste werkplaatsen vervaardigen meubelmakers, stoffeerders en gordijnnaaisters producten die elke kritiek glansrijk kunnen doorstaan. Daarom geven wij 5 jaar garantie op de constructie van al onze meubelen Uw reiskosten vergoeden wij desgewenst gaarne. WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 260 modelkamers Geopend: 8-12.30en 14 -18 u Dinsdag 8-13 u. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Omstreeks tien uur gistermorgen stak de tweejarige Freddie S. aan de Wa genweg in de woonkamer thuis de gas kraan in de kamer in zijn mond en draaide toen spelenderwijs het kraan tje open. Zijn moeder ontdekte een en ander pas, toen het kindje onwel werd en bewusteloos neerviel. De ongevallen- dienst kwam met een zuurstofapparaat en slaagde erin het kind weer bjj te brengen. Daarna werd hij ter behan deling overgebracht naar het Diacones- senhuis. Woensdagavond zijn in Hotel ,,'t Hof van Holland" de voorwedstrijden ca dre 38/2 voortgezet. De resultaten wa ren: Ketel Duiten Hoek Karman Willemse Nobels 127 25 17 5.08 250 25 56 10.00 250 32 37 7.81 198 32 33 6.18 197 29 46 6.79 250 29 41 8.62 250 34 24 7.35 176 35 25 5.17 0 2 2 0 0 2 De Noord Hollandsche Schaak Bond heeft haar vijfentwintigjarig bestaan gevierd met het houden van een snel- schaaktoernooi in hotel Brandjes te Uitgeest voor de leden van de aangeslo ten verenigingen. Daarbij was bepaald dat elke vereniging per tien leden maximaal één speler mocht afvaardi gen. Het gevolg was dat de wedstrijd leider van de Bond, de heer J. C. Muy. t, voor de taak werd gesteld een goed functionerend schema op te stel len voor ruim honderdvijftig schakers. Het verloop van de wedstrijden heeft bewezen dat de leiding in goéde handen was. Onderverdeeld in drie groepen, waar onder één ere-groep, heeft elke deel nemer ruimschoots naar de beschikbaar gestelde prijzen kunnen meedingen. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Schaak Bond, de heer ir. H. J. van Steenis, toonde zich in de ere groep veruit de sterkste. Hij besliste al zijn partijen in zijn voordeel en werd onbedreigd winnaar. De tweede plaats was voor de Alkmaarder J. Schuurman, die mr. J. Jansonius uit Haarlem naar de derde plaats verwees. De vierde plaats was voor de Beverwijker F. Wester. In de hoofdgroep toonde L. Mostert' man uit Beverwijk aan ook op snel- schaakgebied een voorname rol te kun nen spelen. Hij legde op fraaie wijze beslag op de eerste plaats, daarbij de gevaarlijke Alkmaarder F. Hildama naar de tweede plaats verwijzend. De Halfweg-speler F. van Setten boekte met zijn derde plaats een mooi per soonlijk succes. De Haarlemmer P. H. Kastelein werd als vierde geklasseerd. In de andere groep ging de ere-palm mee naar Bloemendaal. E. C. Linden- berg Jr. bleef zijn rivalen de baas en eindigde voor E. Tijssen (Beverwijk); P. v. Kolde (Dij Helder) en S. J. Stel ling (Enkhuizen). Het toernooi had een feestelijk aan zien gekregen door de vele bloemstuk ken. Het gemeentebestuur van Uitgeest toonde ook belangstelling door aanwe zigheid van twee gemeenteraadsleden. Van hen speelde wethouder Nele nog enkele partijen mee. Een dubbel jubi leum vierde de heer J. G. van Burken, die sinds de oprichting als penning meester van de bond fungeert en der halve ook zelf een vijfentwintigjarig jubileum vierde. Voor zijn vele ver diensten werd hem reeds op de gedele geerden-vergadering het ere-lidmaat- schap aangeboden. De oud-voorzitter en mede-oprichter, tevens ere-lid, M. J. Kuyper, bevond zich ook onder de aan wezigen, evenals het ere-lid Melchior. Advertentie Voor de zoveelste maai gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van REN A U L T. Meerprijs slechts t 275.—. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM Vraagt nadere Inlichtingen bij Ook Nederlands tweede vertegenwoor diger in de Benelux-competitie om de „Vriendschapsbeker", PSV, heeft het in de eerste wedstrijd niet tot een over winning kunnen brengen. De Eindho- vense ploeg speelde gisteren in Luxem burg tegen Spora en mocht met het ge lijke spel van 3—3 uiteindelijk zelfs bijzonder tevreden zijn. Want, het mag dan zijn dat PSV na ruim een kwartier spelen reeds een voorsprong van 3—0 had, daarna hebben de Luxemburgers zich zo energiek geweerd, dat in de slotfase va"" de strijd een Nederlandse nederlaag steeds meer dreigde. PSV startte dus voortreffelijk. Fran sen zorgde ervoor dat Kruiver al spoe dig de score kon openen. Dillen zorgde spoedig erna voor de tweede treffer en toen Kruiver de stand op 30 bracht, zag het er voor PSV toch wel bijzonder goed uit. Niet, dat de Eindhovense ploeg in het veld zoveel sterker was, maar men bleek veel effectiever in het aan- valsspel. Tot ongeveer een kwartier voor de rust kwam er geen verandering in dit gunstige perspectief. Toen echter scoorde linksbuiten Borreux en dat te- genpunt heeft de Luxemburgers gesti muleerd tot een offensief, dat tot het einde van de wedstrijd werd volgehou den. Dat meerdere doelpunten van Spo ra niet konden uitblijven, was duidelijk. Rechtsachter Dittmann bracht de stand op 23 en Borreux zorgde voor 33. Vanaf dat moment was PSV's gelijke spel voortdurend in gevaar, maar er vielen geen doelpunten meer. Bjj beschikking van de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is ingesteld een Nederland se afdeling van de Algemene conferen tie der Nederlandse letteren. Voor het tijdvak van 1 oktober 1957 tof 1 juli 1960 zijn in deze afdeling be noemd tot: algemeen voorzitter prof. di'. W. J. M. A. Asselbergs, te Nijmegen; voorzitter van de sectie letterkunde en toneel prof. dr. G. Stuiveling, te Hil versum; secretaris van de sectie let terkunde en toneel P. H. Dubois, te Den Haag; voorzitter van de sectie uit geverij en boekhandel E. Lefebvre te Haarlem; secretaris van de sectie uit geverij en boekhandel J. van der Kolk, te Amsterdam; voorzitter van de sectie bibliotheekwezen dr. L. Brummel, te 's-Gravenhage; secretaris van de sec tie bibliotheekwezen prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, te Amsterdam; voor zitter van de sectie radio en televisie J. B. Broeksz, te Hilversum; algemeen secretaris dr. J. Hulsker, te 'sGraven- hage; adjunct-secretaris A. J. E. Odijk te 's-Gravenhage. Voorts is voor het tijdvak van 1 ok tober 1957 tot 1 juli 1958 ingesteld een Nederlandse delegatie voor de zevende Algemene conferentie der Nederlandse letteren, die op 18 en 19 oktober 1957 te Antwerpen zal worden gehouden. In deze delegatie zijn benoemd tot lid: in de sectie letterkunde en toneel prof. dr. N. A. Donkersloot, te Amsterdam, E, Hoornik, te Amsterdam. G. P. M. Knuvelder, te Eindhoven, J. de Mees ter, te Amsterdam, prof. dr. P. Min- deraa, te Leiden en A. van der Veen te 's-Gravenhage. In de sectie uitgeverij en boekhandel H. Coebergh te Haarlem, mevrouw A. von Eugen-von Nahuys te Amsterdam, J. R. Meulenhoff, te Amsterdam, W. Njjhoff te 's-Gravenhage, H. A. J. M. Teulings te 's-Hertogenbosch en M. J. Visser te 's-Gravenhage. In de sectie bibliotheekwezen dr. A. Kessen, te Leiden, en P. J. van Swig- chem te 's-Gravenhage. Acda, te Naarden. J. van Dis Hzn. te Hilversum. J. van Herpen, te Hil versum, L. J. M. Lutz, te Amsterdam en Ph. J. A. Waller te Hilversum. De Nederlandse afdeling van de con ferentie is belast met de werkzaamhe den ten behoeve van de zevende, de achtste en de negende Algemene confe rentie der Nederlandse letteren en met die voortvloeiende uit de resoluties, wel ke op de verschillende conferenties wer den en worden aangenomen. (Zondag 20 oktober) 1. O.V.V.O.—D.E.M. 2. RapiditasH.B.C. 3. VitesseA.D.O. 4. Wijk aan ZeeH.S.V. 5. Z.A.P.Velsen 6. Westerkwartier—V.V.S.B. 7. Alphen—T.Y.B.B. 8. Onze GezellenGeel Wit 9. A.S.C.Lisse 10. ConcordiaT.H.B. De inzendingen moeten uiterlijk zaterdagmiddag in ons bezit zijn. Het wandelseizoen 1957 nadert zijn einde. Zaterdag 26 en zondag 27 oktober worden in de omgeving van Haarlem tot besluit herfsttochten gehouden. De af deling Noord-Holland van de Nederland se wandelsportbond heeft gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen gekozen ais startplaats. Er kan gewan deld worden over tien en vijftien; zondag tevens over vijfentwintig km. De minimum leeftijd voor deelname i* tien jaar. Een medaille zal als herinne ring worden uitgereikt aan allen, dia de tocht binnen de vastgestelde tijd volbrengen. Het Rode Kruiskorps zal voor de eerste hulpverlening zorgen. Do voor-inschrijving, die kan geschieden bij de heren W. Chr. de Reus, Spionkop straat 15, te Haarlem en P. C. Westra, Kruidbergerweg 19, Santpoort, sluit op 21 oktober. Dinsdag, 15 oktober werden door de Arrondissements Rechtbank te Haar lem in staat van faillissement ver klaard: W. J. Hooggreef te Driehuis. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cu rator: mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. J. J. de Jong te Zaandam. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer. Advertentie %«CONINGIWNfWIG 6 T(l. 14024 S De K.V.P., afdeling Heemstede I, belegt op woensdag 23 oktober aan staande een algemene ledenvergade ring in „Nieuw Berkenrode". De agen da vermeldt onder andere de verkie zing van een voorzitter en een be stuurslid en de kandidaatstelling voor de aanstaande verkiezingen voor de provinciale staten. De vergadering be gint om acht uur. De kath. Middenstandsvereniging af deling Heemstede organiseert dinsdag avond voor haar leden en huisgenoten een soirée-dansante in café-restaurant „Boekenrode". Het programma wordt nog meer luister bijgezet door de me dewerking van bekende kleinkunst-ar- tisten. Aanvang 8 uur. GEBOREN: F. M. Nijman en E. M. A. van Vliet, z.; W. S. Zeijl en "A. J. Bok, z.; P. R. Mulder en W. J. Meden- blik, d.; E. R. Coene en A. M. C. Wout, z.; J. A. van Assema en. G. L. M. van der Meer, d. ONDERTROUWD: C. A. Meijer e.n M. J. Th. van den Berg; J. G. Schudde- boom en A. M. van Wingerde; G. Adrian en A. R. Hoorn; J. H. M. Wes- terveld en J. Kroeb; G. P. Bloem en A. W. Spaan; J. E. Wijdooge en N. P. E. Horstink; D. Nieveld en J. M. Ki- veron; A. van Wirdum en C. Appel. OVERLEDEN: P. Roest-Dorhout, 75 jr.; E. Reedijk-Ruifrok, 80 jr.; H. A. Hessels-de Jong, 73 jr. Sinds enige dagen is er een wijziging in de dienstregeling van de N.Z.H.V.M, wat betreft buslijn 75, die de verbin ding onderhoudt tussen IJmuiden en Beverwijk en vandaar via het hoofd kantoor van de hoogovens naar Vel- sen-noord. Veertien dagen nadat de lijn geopend werd is de noodzaak reeds gebleken de dienstregeling uit te breiden, waarbij het tevens mogelijk is gebleken in Beverwijk een betere aan sluiting te krijgen op de treinen naar en van Alkmaar. Bovendien wordt op zaterdag, zondag en feestdagen de frequentie op een belangrijk gedeelte van de dag verdubbeld. Tengevolge daarvan zal op die dagen van IJmuiden van 13.10 uur tot 22.10 uur een kwar- tierdienst op Beverwijk worden onder houden en in omgekeerde richting van 12.38 tot 22.38 u. Bovendien komt er een latere bus rijden. Uit Velsen-noord ver trekt deze om 23.50 uur van het Stra- tingplantsoen en om 0.08 uuur van het station Beverwijk. Aankomst te IJmui den 0.28 uur. De laatste bus uit IJmui den vertrekt 23.40 uur en gaat om 0.03 uur nog naar Velsen-noord, aankomst 0.15 uur. Van de zijde van de N.Z.H.V.M. werd ons desgevraagd medegedeeld, dat de uitbreiding van de dienstrege ling niet een tijdelijke zaak is, voort spruitend uit een groot aantal tunnel- kpkers, die een ritje met de bus willen maken. Gedurende de veertien dagen, dat de buslijn in gebruik is, is reeds gebleken, dat uitbreiding van de dienst noodzakelijk is, omdat men anders het vervoer niet aan kan. (Niet offldBe 5% Ned 1953 3it Ned 1953 3)3 Ned 1956 3V« Ned 1948 3'/* Ned. 1950 3Ned 1954 3>/4 Ned. 1955 3-3)8 Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inechr. Grtbk 1946 3 Ned. Bande) M11 cert AJLO Vao Berkel'a Patent Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogven» cert Unilever cert Ned Kabel Phlllpa Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Ml) Ned Scbeepv. Unie K.LJL U.V.A. Dell MQ. cert. A'dam 2 y, '56 1 A'dam '56 D A'dam 111 79)4 87A vorig opening Slot 17/10 82% 83% 83% 78 78)4 79)4 82)4 87| 87% 151 156% 175)4 277 188)4 262 341 250 241)4 164.10 65% 153 133 140)4 108.50 104 68% 75 84 86 153 331 231 157 63 149)4 130 138 105,20 99 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motor* Kennecott Copper K.LJA Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Rnyaj L)ulcB Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater U8. Steel 15/10 46% 41% 72% 59% 39)4 90% 28% 33% 31 46% 43% 70% 37)4 35 25% 58% 16/1» 45% 40% 70% 59% 39% 88)4 28 33)4 30 45%' 42U 72% 37 34)4 25% 56% Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5