Succes stijgt de missie soms boven het hoofd Er bestaat meer behoefte aart hulp dan aan bewondering Dit uur |van diepe I ernst III I Mgr. Tillemans ontvouwt een hulpplan voor Nieuw-Guinea Valencia biedt een troosteloze aanblik Franse kardinalen bisschoppen te en aarts- Parijs bijeen |tP Roep der ruimten „Onvriendelijke daad' Verschijningen in Fatima herdacht Verkoudheid, hee/pijn, Kardinaal Gerlier zou in Rome Kanunnik Colomb hebben verdedigd Britse koningin thans in Amerika Opnieuw proef met Amerikaanse raketten mislukt Bonn overweegt zijn tegenzet na besluit van Tito Schrijnende verschillen tussen Amerihcwinse zendelingen en voorlopers van de. missie Poolse C.P stoot tien redacteuren van Po Prostu99 uit Vrees voor 100 doden Het Nederlandse Rode Kruis zendt 500 dekens 1500 kg smokkelboter in België in beslag genonjen Catechismusonderwijs komt ter sprake Bijzondere maatrege len" i.v.m. dreigbrieven? NATO-raad te Parijs bijeen Vechtpartijen in de Poolse stad Lodz DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 PAGINA 7 Een rnoggopeXa"drtdeTnTaTMnnenWde l>> Voor 164 groot-seminaries in de missielanden met 4530 seminaristen (een toename van 407 in verge lijking met het vorig jaar) en voor 282 klein-semina- ries met 18.325 leerlingen (een toename van 1730) wer den er dit jaar bij het Sint Petrus Liefdewerk subsidie aanvragen ingediend tot een totaal bedrag van rond 14,7 miljoen gulden. Dit betrof het onderhoud van de seminaristen. Daarnaast waren er aanvragen voor ex tra-subsidies in verband met de bouw, uitbreiding en herstel van seminariegebouwen tot een bedrag van rond 10 miljoen gulden. Wanneer het S.P.L. aan al deze aan- Wat betekent dit in feite? Het bete kent, zoals in de encycliek „Fidei do- num" wordt opgemerkt, dat inlandse jongeren, die priester willen worden door gebrek aan geld op sommige plaatsen geen opleiding kunnen krijgen. Dat is de situatie op haar scherpst ge steld. Ook als het zo'n vaart niet loopt zijn de moeilijkheden echter ernstig. In een verslag van het S.P.L. wordt ge sproken over de dringende noodzaak om te helpen, dikwijls om de gezond heid van de leerlingen te beschermen, om het gebeds- en studieleven ge- kelijker te maken en tenslotte om een passende uiterlijke waardiheid te hand haven voor de katholieke instituten, die niet uit de toon moeten vallen bij vergelijking met analoge gebouw, door de regeringen opgericht voor de inheemse scholen. Vaak zijn de verblij ven van de seminaristen en is hun on derhoud onvoldoende. Ongeschikte ge bouwen, slecht verlicht, veelal vochtig, armzalige bibliotheken die zelfs het minste décor missen, primitieve keu kens en eetzalen en uiterst sobere spij zen; dat is, met uitzondering van de nieuw gebouwde, het beeld van onze seminaries in de missielanden. Het komt zelfs voor, dat er priesterstuden ten eigen geestelijkheid voor de missielanden.. Op de tweede dag van de bondsver gadering, welke de Katholieke Bond van Overheidspersoneel vandaag en gis teren te Utrecht heeft belegd, heeft mgr. H. Tillemans MSC, apostolisch vicaris van Merauke op Nederlands Nieuw-Gui nea, een boeiende rede uitgesproken over het onderwerp: Nieuw-Guinea een Nederlands en een katholiek vraag stuk De Nieuwguinese bisschop is van plan een landelijke actie voor zijn mis siegebied te beginnen en heeft de eerste stoot hiertoe via de K.A.B O. gelan ceerd. Demissiebis schop gaf in zijn rede een plastische indruk van de problemen van het volk van Nieuw-Guinea, dat bijzonder behoeftig is, omdat dit land zo plotseling en zo snel in de wereld van vandaag wordt getrokken en be trokken, en aldus de tijd eenvoudig niet krijgt om tot een rustige aanpassing en ontwikkeling te komen. Mgr. Tillemans wees op de vier situaties, welke zich in zijn vicariaat voordoen: een volksstam die wegens zijn materiële welvaart en het niet geordend zijn van die welvaart zijn eigen opgang in gevaar brengt, zo niet onmogelijk maakt; een andere vólks- stam, die wegens gebrek aan materiële welvaart geen kans krijgt zich gezond te ontwikkelen; een derde groep, die dank zij de goede samenwerking tussen gouvernement en missie wel die kans krijgt, waarna mgr. Tillemans zijn ge hoor vervolgens in een vierde gebied binnenleidde, waar de bevolking nog nauwelijks een kans kreeg om tot ve* dere ontwikkeling te komen. „In grote ernst vraag ik u, vraag ik Nederland: Kan het van doorslag gevende betekenis worden geacht, of al wat dit volk thans nodig heeft op dit ogenblik wel economisch verant woord is? Mag ik vragen of steunyer- lening aan behoeftigen wel economisch verantwoord is? Of dé sociale werk voorzieningsregelingen voor hoofd en handarbeiders, zoals wij die in Ne derland kennen, economisch veranv woord zijn? Het is tragisch, dat in dit gebied, dat zich godsdienstig zo mooi aan het ont wikkelen was, de gezonde uitgroei naar „de andere tijd", de „nieuwe tijd" met een motief als „niet economisch verant woord" in zo ernstig gevaar wordt ge bracht. Over de eerste groep, die wegens zijn materiële welvaart en het niet geordend zijn van die welvaart zijn eigen opgang in gevaar brengt, merkte de Nederland se missiebisschop op, dat deze mensen materieel gezien geborgen zijn. Maar dat dan ook alleen. En dat is hun ondergang. In zijn derde situatieschets gaf mgr. Tillemans een voorbeeld van wat een gelukkige combinatie van de werkzaam heid van bestuur en missie tot stand kan brengen: het „Kepi-plan". In nauwe sa menwerking tussen bestuur en missie wordt hier een plan uitgewerkt, dat de bevolking én geestelijk én materieel tot •en hogere welvaart tracht te brengen. Het kan dus, als er maar op de juiste manier wordt geholpen. Wat uit feitelijk cebrek aan onderwijzers in dit gebied fs begonnen n.l. het openen van dor pen middels een nood-kracht een peno- Cg een voorloper - groeide uit tot een nieuwe missiemethoae. Boeiend schilderde mgr. Tillemans de schrijnende verschillen tussen het grote aantal Amerikaansezendelingen, die met motorboot en vliegtuig, zien van prefabhuizen, omhangen met fotocamera's en filmappar,'kiras- zien van grammofoonplaten en D ten binnendringen, en die tweehonde d voorlopers met niets dan een bundeltje kleren en een zeer bescheiden maand loon. Voor deze voorlopers hoopt mgr. Tille mans in de komende maanden een actie los te slaan, waarbij hij een beroep zal doen op de verschillende krachtige orga nisaties, stands- en vakorganisaties, werkgevers- en middenstandsorganisa ties, parochies, dorpen en instituten, een actie voor het adopteren van een dorp, waar zulk een voorloper gevestigd is. vragen had willen voldoen zou het derhalve 24,7 mil joen gulden nodig gehad hebben. De opleiding van in landse priesters wordt in deze tijd van dynamische na tionale ontwikkelingen in de missielanden van zo groot belang geacht, dat het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof speciaal voor dit werk bijspringt met een subsidie van rond 11 miljoen gulden. Het Sint- Petrus Liefdewerk zelf beschikte over inkomsten ten bedrage van 9,9 miljoen gulden. Tezamen dus 20,9 mil joen gulden. Een indrukwekkend bedrag maar men ziet het tekort: 3,8 miljoen gulden. ten ondergebracht moeten worden in ruimten, waar men eigenlijk nog geen dieren zou willen bergen. In de oorlog ziin vele gebouwen ge heel of gedeeltelijk verloren gegaan. Men heeft dus heed wat geld moeten steken in nieuwbouw. Een andere factor, die de uitgavencjj- fers heeft opgevoerd is de enorme stij ging van de kosten van levensonder houd in tal van landen. Voeg daarbij de stijging van het aantal priesterstu denten en men heeft de verklaring voor de hoge bedragen, die na de oorlog no dig bleken en blijken. Maar daar staat tegenover, dat de ernst van de situa tie tot de katholieke wereldgemeen schap nog onvoldoende schijnt te zijn doorgedrongen. Zelfs in Nederland, waar men elkaar zo vaak vertelt, dat we zo'n goede naam hebben op missie gebied, wordt het Sint Petrus Liefde werk door niet meer dan 20 pet. van de practiserende katholieken gesteund. De vorming van een inlandse clerus is een van de essentiële taken, die er thans in het missieveld te verrichten zón. Het is bij de nationalistische ont wikkelingen, die zich in vele Aziatische en Afrikaanse landen voltrekken, dui delijk dat deze taak bijzonder urgent is. Maar zelfs als er geen weerstanden zijn tegen blanke missionarissen, dan nog behoudt deze aangelegenheid pri maire betekenis. 'Ten eerste vanwege de fundamentele overweging, dat de Kerk en de gelovigen in de missielan den geleidelijk aan steeds meer bestuurd moeten worden door een eigen geestelijkheid. Vooralsnog zijn de jonge christengemeenschappen in de missie gebieden nog niet geestelijk self-suppor ting, maar men moet toch werken in die richting. Ten tweede is er de prak tische overweging, dat het westen nooit voldoende priesters naar de missie zal kunnen sturen om te voorzien in de ziel zorg-behoeften van het groeiend aantal katholieken aldaar. In sommige stre ken van Afrika groeit het katholicisme zo snel, dat het succes de priesters bo ven het hoofd gestegen is. De toename van het aantal priesters houdt geenszins gelijke tred met de toename van het aantal gelovigen. Men kan het werk dan niet meer aan; er zijn missies, waar iedere priester de zorg heeft voor twee- of zelfs drieduizend gelovigen, let wel: jonge gelovigen, die juist veel zielzorg behoeven. Ter vergelijking die- ne, dat men in West-Europa de be schikking heeft over een priester voor 938 katholieken; voor Nederland is de verhouding 1 op 660. In de missie-encycliek „Fidei donum" wordt voor deze problemen bij zondere aandacht gevraagd. Een ci taat „Groot is de smart van de apos tel dat hij aan zoveel dingen gebrek heeft; niet zozeer bewondering als wel hulp vraagt hijGeestelijke èn ma teriële hulp. De komende Wereld-Mis siedag vormt een goede aanleiding om in verband met het laatste er op te wijzen, dat het Nationaal Bureau van de Pauselijke Missieactie nog een wachtlijst heeft van 62 inlandse studen ten, voor wier studie adoptie gevraagd wordt. Het gaat hier om een jaarlijkse bijdrage van tenminste 250. T. E. Tien leden van de redactie van het Poolse studentenblad Po Prostu zijn uit de Poolse communistische partil gezet, aldus is gisteravond te Warschau bekendgemaakt. Hieronder bevinden zich de hoofdredacteur, Turski en diens voorganger Lasota. Vijf andere leden van de redactie hebben een be risping met waarschuwing" gekregen en een ander alleen een „berisping". Het besluit werd genomen door zeven rechters, die zitting hebben in de cen trale commissie van het partÖ-orgaan, dat belast is met het toezicht op de partij. „Po Prostu" is enige tijd geleden het middelpunt geweest van ongere geldheden in Warschau. De regering, die van oordeel was dat het blad blijk gaf van gevaarlijke revisionistische in zichten, vaardigde een verschijnings verbod uit, hetgeen tot enkele protest demonstraties leidde. (Reuter) -■ Plechtig is te Fatima het feit herdacht, dat hier veertig jaar geleden, op 13 oktober 1917, de H. Maagd verscheen aan drie Portugese herderskinderen. Mgr. Dom, Fernando Cento (vijfde van links), de Apostolisch Nuntius in Portugal, zegende bij deze gelegenheid de zieken en gebrekkigen, die op de trappen van de basiliek van Fatima bij hem toerden gebracht. Derde van links ziet men de Portugese troonpretendent, Dom Duarte de Braganca. Men vreest dat circa honderd men sen om het leven zijn gekomen bij de overstromingen in en om de Spaanse stad Valencia. Gisteren zijn zeven hef- schroefvliegtuigen van het Amerikaan se vliegdekschip „Lake Champlain" bij het reddingswerk ingeschakeld. De stad Valencia biedt een troosteloze aanblik. In de straten staan een vijfhonderd zwaar beschadigde auto's. Do stad is verstoken van vers water en benzine. Brood is schaars. In enkele delen van de stad is de elektriciteitsvoorziening hersteld. Het dorpje Marines, waar dinsdag zes mensen om het leven zijn gekomen, is fisteren ontruimd. Het loopt gevaar edolven te worden door een heuvel, die door het water ondermijnd is. Het Nederlandse Rode Kruis ver zendt 500 dekens ter waarde van 10.000 aan het Spaanse Rode Kruis in Madrid. Deze dekens zijn bestemd voor de slachtoffers van de overstro mingen in Valencia. (ANP-Rtr) De gemotoriseerde brigade van de Belgische douane te Lokeren heeft in een huis te Destelbergen in België 1500 kilo gesmokkelde Nederlandse boter in beslag genomen, die een waarde van ca 7000 gulden vertegenwoordigt. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Te Parijs is gisteren de tweede zes- maandelijkse vergadering van de Fran se kardinalen en aartsbisschoppen van dit jaar geopend onder het gebruike lijke voorzitterschap van de deken der in Frankrijk residerende kardinalen, kardinaal Liénart, bisschop van Rys- sel. Verhinderd zijn de aartsbisschop van Rennes, kardinaal Roques, van wege griep en de aartsbisschop van Nice mgr. Rémond wegens dringende verplichtingen in zijn diocees. In totaal nemen aan de beraadslagingen, die verscheidene dagen zullen duren, deel vier kardinalen (behalve Liénart: de kardinalen Feltin, Gerlier en Grente) en verder nog zestien aartsbisschoppen. De leden van de vergadering gebruiken dagelijks gemeenschappelijk de luncb in de Paryse aartsbisschoppelijke resi dentie en zoals de gewoonte is zit aan deze lunch ook telkenmale de pause lijke nuntius aan. De agenda der behandelde onder werpen is geheim, maar in bevoegde milieus geeft men te verstaan, dat uiteraard de vergadering zich o.m. zal bezighouden met de repercussies, te weeg gebracht door de op last van het H. Officie aangebrachte, resp. nog aan te brengen rectificaties in het moder ne catechismusonderricht in Frankrijk. Wellicht zal aan het slot der beraadsla gingen een communiqué worden uitge geven. Inmiddels heeft het officiële medede lingenblad van het Lyonese aartsdio- cees, de „Semaine religieuse de Lyon", een artikel gepubliceerd dat enige aan dacht heeft getrokken. Het artikel, dat ondertekend is door de beide onderdirecteuren van het dio cesane catechismuswerk, behelst on der de titel „Na het communiqué van de bisschoppelijke commissie voor het catechismusonderricht" o.a. de vol- fende passages. „Het is duidelijk dat it communiqué niet beoogt het geheel van de catechetische beweging te kriti seren. Het is zeker, dat de ondernomen inspanning, die tweemaal de aanmoedi ging van de Heilige Vader heeft ge had, opnieuw aangemoedigd wordt en dat men dit communiqué met goede trouw niet kan uitleggen als een af- Advertentie ASPR0 door Dirk van den Brink Nederlandse emigratteroman 67 ziin^ eY^n„GVrP kon natuurlijk van alles gebeurd anders. ?k voelde, 6dat °ngeV?1" het was iets hasrs wa* „"CV teu' er bÜ Van Gurp iets onherstel- wend rode Meteen stond me die schreeu- Zo, d^t was he^dus, ge6St een1" dhegenstootemo^m' spande m«n borst alsof ik Het achterhuis, vroeger als stal gebruikt was keu rig schoongemaakt Een aantal veihngkisten stond te gen de achterwand opgestapeld. Vlak naast de W. C., in een hoek onder de lage zoldering, stond Ariaan van Gurp op een lege kist. Toen ik wat scherper toekeek, zag ik dat Van Gurp's voeten niet op de kist rustten, maar er naast hingen. Een pantoffel was op de grond gevallen. Langzaam richtte ik mijn ogen op. Een ogenblik staarde ik in de twee holten van een levenloze sche del. Een gevoel van onpasselijkheid steeg In me op Mijn keel was kurkdroog. Ik slikte twee-, driemaal en spuwde op de grond. „Ze moet hem ontdekt hebben, toen ze naar de W.C. ging", dacht ik. Toen liep ik naar bmnen met de bedoeling mijn buurman van het geval op de hoogte te brengen. In de deur botste ik op tegen myn vriend Kobi. Hij was nog in pyama. Zo kwam dus ongewild de ontmoeting, waarnaar ik wekenlang tevergeefs had uitgekeken. Maar onder wat voor omstandigheden. Kobi keek even het achterhuis in, tolkte, leidde mi) de keuken binnen en sloot z°r?^ld,Ighand achter zich. Wij drukten elkaar zwijgend de hand, namen ieder een keukenstoel en ginSer?..^k Dit zijn wel de zonderlingste ogenblikken gewor den, die ik in mijn leven heb meegemaak. Ik geloof, dat letterlijk alle gevoelens dlie myn ziel ooit heeft opgebracht, met elka;£ n^rslachtil" den te geraken. Maar een gevoellozeneerslachtig- hpid int» nis ppn dikke deken over alles heen en vorm- de eeMe^tog voorYedere fe=dsbeweging. En terwijl deze stemming mij volkomen verlamde, begon Kobi, uitgerekend op dit afschuwelijke mo ment, over Jettie Simons te Pra*fJ'.Q+ Nu heb ik al dikwijls opgemerkt dat, wanneer de mens iets beleeft wat hem te machtig is, hy par- does begint te praten over een onderwerp, dat hem het eerst in de gedachte valt. Het iszoiets als een sluis, die wordt opengezet om een overmatige span ning weg te nemen. Maar in dit geval kwam er toch ook wel iets an ders bij naar het me achteraf lykt. Het was of Kobi maandenlang een folterend geheim in zón hart bewaard had, dat zich voortdurend een weg naar buiten had willen banen. Tot nu toe was het hem gelukt, dit geheim voor een ieder te ver bergen, maar nu scheen de onverwachte slag van buitenaf een gapende wonde in zijn hart te hebben aangebracht, waardoor het geheim onweerstaanbaar naar buiten trad. Hij stotterde meer dan ik het hem ooit heb horen doen. „Z-ze z-zal mijn n-ooit k-kinderen schenken, Jo- han," zei hij, alsof hij zich hierover verontschuldigen wilde. Misschien was het allervreemdste in deze woorden wel, dat ik ze op dat moment volkomen vanzelfspre kend vond. Ik ging er rustig op in. „Hoe weet je dat?" vroeg ik. „Z-ze heeft het me verteld een operatie." Nadenkend floot ik even tussen de tanden. Dat was dus het vermoeide in haar wezen, wat mij aldoor had getroffen. Bezorgd zei ik: „Je breekt toch niet met haar om die reden?" En tot mijn grote verlichting hoorde ik, hoe hij me eenvoudig verzekerde: „N-nee, Johan, w-we zijn voor elkaar b-bestemd". Besluiteloos stonden we op. Het voorval plaatste ons voor enkele verplichtingen, waaraan we ons met geen mogelijkheid konden ont trekken. Mijn zin om te rijden was over. Het weer was er trouwens ook niet langer naar. Er woel een harde Zuidwester wind, die dreigende, laaghangende wolken over het landschap joeg. Ik had nog een hoekje om te spitten in de hof en begon er aan met veel tegenzin. Het nieuws over Van Gurp's ongelukkig einde had zich intussen als een kettingbrief door het dorp ver spreid. Overal stonden groepjes vrouwen aan de deur om lucht te geven aan hun medelijden met de familie van Gurp. Ik had pastoor Bouwman bij mijn buurman zien binnengaan en verwachtte dat hij na dit bezoek wel even bij ons langs zou komen. De gedachte aan Ariaan van Gurp achtervolgde mij als een spookbeeld. Het was niet zozeer het beeld van de dode en ook was het minder de vraag wat hem tot zyn daad had bewogen. Van de zelf moord als zodanig heb ik nooit iets begrepen. Dat iemand geen enkele reden meer ziet om verder te leven, kan ik me nog indenken, maar dat hij ook gelooft dat er geen reden meer toe bestaat dat gaat mijn begrip te boven. Neen, wat me vooral achtervolgde, was de zelf moord als verschijnsel. Er sprong telkens een woord tegen de drempel van myn bewustzijn op, maar het wilde me niet te binnen schieten. Het was een vreemd woord dat we vroeger op school nog al eens gebruikten. Ik wist, dat ik met dit éne woord al mijn verachting voor de zelfmoord zou kunnen uitdrukken. En merkwaardig genoeg wist ik ook, dat er in myn eigen bestaan iets onher roepelijks zou gebeuren op het ogenblik, dat me dit woord te binnen zou schieten. Ik was bang voor dat ogenblik en toch zocht ik bijna driftig naar het vreemde woord. Hoe heette zo'n verschijnsel ook weer? Wordt vervolgd) keuring van het ondernomen werk. Het is van belang alles te vermijden waar door priesters en catecheten ontmoe digd zouden kunnen worden. De tot dusver gegeven vorming blijft tenvolle geldig". Het artikel gewaagt vervolgens van een onlangs door kardinaal Gerlier, aartsbisschopprimaat van Lyon. aan Rome gebracht bezoek, waarbij, zo heet het, de kardinaal tegenover de Heilige Vader getuigd heeft van zijn grote achting en genegenheid voor kanunnik Colomb en waarbij de Paus de kardinaal gemachtigd heeft de kanunnik te verzekeren dat Hij de waarde van de door hem bewezen diensten niet vergat. Kanunnik Colomb, die afkomstig is uit het Lyonese aartsdiocees, is zoals bekend de directeur van het moderne catechismusonderricht in Frankrijk en secretaris-generaal van de bisschoppe lijke commissie voor catechismuson derricht. Zijn „Progressieve Catechis mus" in drie delen mag niet langer de verwarrend geachte kwalificatie van progressief voeren en is momenteel uit de circulatie genomen om voorzien te worden van corrigerende inlegvellen. Reeds eerder was er sprake van een onderhoud, dat kardinaal Gerlier had met Paus Pius XII, tengevolge van welk onderhoud de Congregatie van het H. Officie zou hebben afgezien van haar aanvankelijk voornemen om kanunnik Colomb uit zijn in het catechismuson derricht beklede functie te doen ontzet ten. De kanunnik, wiens gezondheid in derdaad zeer is aangetast, is met ziekte verlof. Koningin Elizabeth en prins Philip zijn gistermiddag pep vliegtuig uit Ot tawa in de Amerikaanse staat Virginia aangekomen. Daarmee heeft hun be zoek aan de Verenigde Staten, dat zes dagen zal duren, een aanvang genomen. Al vijf uur voor de komst van hun vlieg tuig hadden zich op en rondom het vliegtuig van Williamsburg de eerste belangstellenden verzameld. De konin gin en de prins werden door de gouver neur van Virginia, Thomas B. Stanley, verwelkomd. De koninklijke bezoekers hebben zich gistermiddag in de geslo ten limousine van president Eisenho wer naar Jamestown in Virginia bege ven. Jamestown was de eerste Engelse kolonie op het vasteland van Amerika en de koningin en de prins zullen door hun aanwezigheid luister bijzetten aan de viering van het 350-jarig bestaan van de nederzetting. gens het Canadese blad „Mon treal Herald" stond Scotland Yard er met het oog op ontvangen dreigbrieven Volgens aid" stond og op ontvi aan de koningin op, dat er buitengewo ne veiligheidsmaatregelen voor het ko ninklijk bezoek aan de V.S. zouden wor den getroffen. Deze zouden er onder meer uit be staan, dat de bagage van het koninklijk gezelschap bij aankomst te Williams burg aan een onderzoek met röntgen stralen werd onderworpen en dat vyf- honderd rechercheurs maandag de rou te van de koningin in New York bevei ligen. Volgens het blad was uit de dreig brieven verband met de anti-Britse be weging der Ierse Republikeinse party gebleken /T>— (Reuter-U.P.) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren bekendgemaakt, dat er by de atol van Enlwetok in de Stille Oceaan vier pogingen zijn gedaan om proefra- ketten van ballonnen af de ruimte in te schieten, maar dat de proefnemin gen zijn mislukt tengevolge van slechte weersomstandigheden. De raketten had den tot afstanden van 6500 km de ruim te in moeten gaan. Het betreft hier proeven met raketten van het type „Farside". De luchtmacht verklaarde, dat het mislukken in hoofd zaak aan de slechte weersomstandig heden was te wijten. De betrokken ra ketten zelf hadden geen fouten getoond. De bijzonder lage temperaturen op gro te hoogte hadden een faliekante uit werking op de ballonnen gehad, met het gevolg dat de raketten niet in d« juiste positie waren gekomen om da verlangde resultaten te behalen. Het is niet waarschijnlijk, dat de West- duitse regering vóór morgen een beslis sing zal nemen over de maatregelen, die als antwoord moeten dienen op de erkenning door Joegoslavië van het communistische regime in Oost-Duïts- land. Morgen zal de bondsregering eerst overleg plegen met de fractieleiders van alle partijen. Gisteravond is de per manente NATO-raad op verzoek van West-Duitsland te Parijs bijeengekomen om de situatie, die ontstaan is door het Joegoslavische besluit, te bespreken. Het hoofd van de Westduitse delegatie, Blankenhom, heeft een document met het standpunt van zijn regering laten rondgaan. In welingelichte kringen wordt verno men, dat de afgevaardigden van de vijf tien landen van de NATO „algemene sympathie en solidariteit" met de West duitse regering hebben betuigd. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft gis teravond geconfereerd met de diploma tieke vertegenwoordigers van de wes telijke Grote Drie in Bonn. Volgens Uni ted Press hoopt hy er de westelijke ge allieerden toe te brengen gezamenlijk bij Joegoslavië te protesteren. De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, zei gisteren op een persconferentie in Ber lijn, dat hij zelf niets voelt voor „on doordachte maatregelen". De erkenning van Oost-Duitsland door Joegoslavië werd door radio-Moskou gisteravond „een daad van grote inter nationale betekenis" genoemd. „De Joegoslavische regering ging uit van de werkelijke situatie," zo werd gezegd, „namelijk het bestaan van twee Duitse staten." Als andere landen dezelfde stap de den, zou dat, aldus radio-Moskou, nuttig zijn voor een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie. (D.P.A.-Reuter-U.P.) Joegoslavië heeft de regering van Oost-Duitsland altijd al de facto erkend, maar nu is Belgrado plot seling ook overgegaan tot een erken ning de jure van het bewind van Pan- kow. De geste kan gezien worden als een stap op de weg naar toenadering tussen Joegoslavië en het Sovjetblok. Het gebaar zal niet alleen de regering van de zogenaamde Duitse Democrati sche Republiek welkom zijn, maar ook in Moskou zal men er zich over verheugen. De betrekkingen tussen de Joegoslaven en de Russen, die eind vorig jaar tengevolge van de onderdrukking van de Hongaarse opstand op een dieptepunt waren geraakt, zijn de laatste maanden weer aanzienlijk ver beterd. Er is Uto kennelijk veel aan gelegen om met de Sovjet-Unie op goe de voet te staan. Tito's besluit om de regering-Grote- wohl te erkennen heeft intussen in Bonn grote verontwaardiging gewekt. Adenauer heeft aanvankkelijk gewei gerd om diplomatieke betrekkingen te onderhouden met iedere staat die Oost-Duitsland erkende. Inmiddels heeft de Bondskanselier een uitzonde ring gemaakt voor de Sovjet-Unie, maar hij is niet geneigd om nog meer uitzonderingen te maken. Officieel heeft de regering in Bonn herhaaldelÓk ver klaard dat een erkenning van de D.D.R. door een andere staat als een o n- vriendelijke daad tegenover West-Duitsland zou worden opgevat. Joegoslavië heeft zich nu in de ogen van Adenauer aan zo'n onvriendelijke daad schuldig gemaakt. Overigens heeft Tito zich onlangs reeds met een andere kwestie het misnoegen van Bonn op de hals gehaald. Toen de leider van de Poolse communisten, Gomulka, kort ge leden een bezoek aan Belgrado bracht, verklaarde de Joegoslavische president uitdrukkelijk dat hij de Oder-Neisse li nie als de definitieve Pools-Duitse grens beschouwde, wat dus betekende dat hij het vroegere Duitse gebied ten oosten van deze grens als een permanent deel van Polen wenste te zien. Een uit spraak die lijnrecht in ging tegen de Westduitse hereniginspolitiek. Voor Bonn is nu de erkenning van Pankow door Belgrado een nieuw strui kelblok op de weg naar Duitslands hereniging. Adenauer neemt het Tito zeer kwalijk dat hij het Westduitse be leid tracht te doorkruisen. Bonn ziet zich nu voor een uiterst moeilijke beslissing geplaatst: Legt het zich neer bij de erkenning van de D.D.R. door Joegoslavië, dan zal het wellicht een hele reeks erken ningen van Pankow door min of meer neutrale staten moeten accepteren. Ve le van deze staten hebben tot nog toe §een diplomatieke betrekkingen met iost-Duitsland aangeknoopt, omdat zij niet in moeilijkheden wilden komen met West-Duitsland. Gaat Bonn daar entegen over tot verbreking van de re laties met Belgrado, dan zal het daar weinig voordeel van kunnen hebben. De handelsbetrekkingen tussen de Joe goslaven en de West-Duitsers zouden door verbreking van het diplomatiek contact wel eens ernstig geschaad kun nen worden. Het invloedrijke Westduit se dagblad „Frankfurter Allgemeine" heeft deze week dan ook in een hoofd artikel te kennen gegeven dat Adenau er er niet verstandig aan zou doen de meest radicale consequentie te trek ken uit de nieuwe houding van Tito te genover Grotewohl. Bonn kan uiteraard zelf het bewind van Pankow niet erkennen, maar het kan door de omstandigheden worden gedwongen een minder scherpe houding aan te nemen tegenover die staten die wel diplomatieke betrekkin gen onderhouden met de D.D.R. Een dergelijke opvatting werd o.m. gehul digd door de vorige week overleden Westduitse ambassadeur te Belgrado, Pfleiderer, die zijn regering voorge steld schijnt te hebben diplomatieke be trekkingen aan te knopen met Polen. In Lodz, na Warschau de grootste stad in Polen, is het dinsdagavond tot vechtpartijen gekomen tussen studenten en „straatschenders", zo meldt het Poolse jeugdblad „Sztandar Mlodych". De incidenten waren begonnen toen een aantal „straatschenders" een groepje mensen aanviel. De militie heeft drie personen, o.w. een student, aangehouden. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7