NAZI's hadden het plan ook Zwitserland te bezetten Militaire paraatheid van de Statenbond schrikte hen af t mm Kritiek van betaald voetbal op voorstel KNVB-bestuur Tafeltennisteams weekeinde aan voor de zijn dit de start competitie Toekomstige sportleraren bewonen „De Vliert" V TIPS voor de toto' Overschrijvingsbepalingen De atleet van het jaar Jongeren niet opgewassen tegen Ajax (1-2) SCBÉEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 PAGINA 9 (Van onze correspondent in Bonn) Het heeft in de oorlogsjaren enige malen maar een haar gescheeld, of het neutrale Zwitserland zou in de wereldbrand betrokken zijn geweest. Dan zou West-Europa vandaag nog enige politieke problemen rijker zijn geweest. De chef van het Zwitserse militaire departement, dr. Kurz, heeft bijzonderheden gepubli ceerd over de plannen van Hitiers generale staf om ook Zwitserland te overrompelen. Nu is het bestaan van dergelijke aanvalsplannen op zichzelf over het alge meen nog geen aanwijzing, dat zjj nu ook in daden zul len worden omgezet. Alle generale staven ter wereld hebben allerhande plannen, „voor het geval dat..." Maar als men vroeger van de nazi's sprak, kon men het bestaan van zulke plannen vrijwel gelijk stellen met het feit der uitvoering. Dat „Operation Tannenbaum" zoals de nazi-overval op Zwitserland heeft geheten niet werd uitgevoerd, schrijft dr. Kurz in zijn histo rische beschouwing vooral toe aan het feit, dat de militaire paraatheid van de Statenbond ook door de Duitsers nog hoog genoeg werd getaxeerd om hen over een dergelijke actie nog eens een nachtje te laten sla pen en vervolgens te besluiten dat het misschien toch te gewaagd was. In Leiden Blauwe Zustersvieren eeuwfeest Russin verbetert het wereldrecord vijf kamp Schotse jeugdelftal Motie van wantrouwen tegen Hoolboom Rijke clubs in het voordeel Tafeltennisteam tegen Frankrijk Vijftig jaar elektra in Leiden Courses Duindigt Engelse league Eerste lustrum van interacademiale Opnieuw nederlaag van Sparta MARKTBERICHTEN Er is bü geruchte al vele jaren lang Sprake geweest van de existentie van de nazi-aanvalsplannen jegens Zwitser land. Het door dr. Kurz gepubliceerde authentieke materiaal, dat door Zwit serse militaire deskundigen werd ver zameld met behulp van officiële Duitse documenten, die na de oorlog in handen vielen van de geallieerden maakt aan alle twijfel die tot dusver re bestond een einde. Zwitserland is tussen 1940 en 1945 verscheidene malen door het oog van een naald gekropen. Wat dr. Kurz over de nazi-plannen heeft geschreven is zakelijk en zonder ressentiment. De Westduitse pers heeft er thans onbevangen melding van ge maakt. Deze publikatie zal de goede Duits-Zwitserse verhoudingen in geen enkel opzicht schaden. Het was de inlichtingendienst van de Zwitserse generale staf reeds in de zomer van 1940 bekend, dat de lei ding van de „Wehrmacht" na de ge slaagde operaties in Nederland, België en Frankrijk rondliep met de gedach te aan een invasie in Zwitserland. Het was de bedoeling het land uit ver scheidene richtingen te overvallen en aldus snel de tegenstand van het Zwit serse leger te breken. Van Frank rijk, het Zwarte Woud en het gebied rondom het Bodenmeer uit zouden ge motoriseerde kolonnes het land bin nendringen. De steden Zürich, Luzern en Bern zouden door deze aanvallen reeds binnen 48 uren in handen van de „Wehrmacht" moete vallen. De Zwitsers hadden zich vooral de onwil van de nazi's op de hals gehaald, om dat zij zo heftig hun neutraliteit ver dedigden en bijvoorbeeld enkele nazi vliegtuigen hadden neergeschoten, die gedurende de veldtocht in het Westen de kortste weg naar huis terug namen en over Zwitsers grondgebied waren gevlogen. Dit leidde tot diplomatieke spanningen tussen de beide landen en tot ernstige vertogen van de zijde der Rijksregering, zoals wij die uit die dagen maar al te goed kennen. Vol gens de onderzoekingen van Zwitserse stafofficieren waren er al nazi-sabo teurs naar Zwitserland gestuurd om ?en vijfde colonne op te bouwen, die vooral had gemunt op de Zwitser- Se vliegvelden Deze operatie droeg naam „Warthegau". De saboteurs rfirden echter door de Zwitserse ge- n?,'rne dienst opgespoord en onschade- r1* gemaakt. Dit stak de nazi's overi- ëehs nog meer. Hoe meer paraatheid land in die dagen toonde, hoe aan- t^ekkclijker het voor de „Wehrmacht" om do superioriteit der toetsen 1J raohten te tonen en te Na de geallieerde landing in Italië werd de toestand, aldus de beschou wing van dr. Kurz, nogmaals kritiek voor Zwitserland. De Zwitserse inlich tingendienst vernam, dat de comman dant van een divisie bergtroepen, gene raal Dietl, opdracht kreeg om een spe ciaal „Commando Zwitserland" samen te stellen. Verder dan dat is het echter hooit gekomen. De laatste aanvalsplan hen jegens Zwitserland werden door de S.S gesmeed. Zij werden bijzonder acuut toen de geallieerden in Zuid- Frankrijk waren geland. Het Zwitserse opperbevel kwam in het bezit van Duitse ,,Wehrsmachts"-bevelen, waar in werd geduid op de mogelijkheid, dat de Duitse troepen om de marsrich ting te verkorten en zo snel mogelijk versterkingen te voeren naar het in het zuiden (Frankrijk en Italië) aan alle kanten bedreigde front wellicht de Zwitserse neutraliteit zouden moeten -schenden en zich gewapenderhand door Zwitserland zouden moeten slaan. De S.S. geloofde toen blijkbaar nog steeds serieus, dat de „Wehrmacht" daartoe in staat ware geweest. De Zwitsers hebben in de oorlogs jaren, met de Duitsers als hun enige mogelijke vijanden, ook niet stil geze ten. Behalve dat de strijdkrachten in een toestand van constante pc aatheid werden gehouden en men zich geen illusies maakte over de mogelijkheid dat zij in actie zouden moeten komen, legde de generale staf een sterke ves- tinglinie aan. Deze reikte van St. Maurice aan de Rhone vla het St. Gotthard-massief tot aan Sargans en van het Alpengebied tot een punt tus sen Bazel en het Bodenmeer. De Zwit serse strijdkrachten zouden het daar in, volgens de beschouwing van dr. Kurz, jaren hebben moeten uithouden. De Zwitsers waren herhaaldelijk ge waarschuwd voor wat eventueel zou komen. Zij zijn gelukkig noo't genoopt geweest te bewijzen, dat zij als ge waarschuwde mannen dubbel telden. De zusters van „De Voorzienigheid" te Leiden in de volksmond de „blauwe zusters" genoemd, hebben woensdag het feit herdacht, dat zij honderd jaar geleden hun werk onder de jeugd van Leiden zijn begonnen. Thans werken 48 zusters van deze congregatie in Leiden aan het gewoon en bijzonder onderwijs, terwijl zij ook volle aan dacht besteden aan de zorg voor het geestelijk gehandicapte kind. Het huis aan de Hogewoerd en huize St.-Lidwi- na worden door haar beheerd. Naar aanleiding van het eeuwfeest bood het bestuur van de Stichting van het Liefdewerk van de H. Cunera de zusters een herdenkingsbijeenkomst aan, die door geestelijke en wereldlijke nntnvitftH».. ..:z r j en omgeving Tijdens de Russische universiteits kampioenschappen te Odessa verbe terde Galina Bystrova het wereldrecord vijfkamp, dat sedert 12 augustus 1956 op naar staan van haar landgenote Nina Vinagradova met 4767 punten. De nieu we recordhoudster behaalde een totaal van 4846 punten. De prestaties van de 23-jarige studente waren: kogelstoten: 12,73 meter, hoogspringen: 1,58 meter; 200 meter: 25,2 sec.: 80 meter horden: 10,8 sec.; verspringen: 6,17 meter. Het Schotse elftal, dat woensdag 23 oktober in het Tynecastlepark te Edinburgh tegen Nederland zal uit komen in de wedstrijd voor spelers tot 23 jaar, is als volgt samengesteld: doel: Beattie (Celtic), achter: Parker (Falkirk) en Mcintosh (Falkirk), mid den: McKie (Hearts), Perderleith (Hi bernian) en Price (Airdrieonians), voor: Young (Hearts), Currie (Clyde), Davidson (Aberdeen)Harrower (Hi bernian) en O'Hara (Falkirk). Tijdens de vergadering van de afde ling noord en oost van betaald voetbal in Zwolle, is gebleken dat er sprake van is dat de sectie amateurvoetbal op de komende bondsvergadering een motie van wantrouwen zal indienen tegen de heer Hoolboom. Sportclub Enschede, die de kwestie Hoolboom ter sprake had gebracht, toonde zich bevreesd dat de vacature Hoolboom die eventueel zal ontstaan, niet weer door een oostelijke kandidaat zal worden bezet. De heer Hoolboom stelde de vraagsteller ge rust: aan de oostelijke zetel kan nie mand tornen. Overigens achtte men het onjuist deze kwestie in bespreking te nemen zolang deze bij de commis sie van beroep is. De Hongaarse voetbalster Puskas heeft ontkend, dat hij van plan is naar Hongarije terug te keren. De „Cesarewitch", een van de Engel se klassieke paardenraces over 214 mijl, is gewonnen door het paard Sandiacre. autoriteiten uit Leiden werd bijgewoond. De voorzitter van het bestuur bereidheid dankte. Wethouder J c van holBeLn°W. (Van onze tafeltennismedewerKer) Dit weekeinde zal in de eefiele Ne- derlandse Tafeltennis Bond de competitie beginnen. Een zeer belangrijk én zeer verheugend verschil met vorige seizoe nen is het feit, dat de tafeltennissers uit Groningen, Friesland en Drente dil zich enkele jaren geleden in de NoTaBo hadden afgescheiden, teruggekeerd ziin tot de NTTB. Drie teams uit het Noorden van het land zijn reeds in de over gangsklasse opgenomen. Smash, de enige r.-k. Amsterdamse hoofdklasser, heeft uiteraard weer een belangrijk deel van onze aandacht. De Amsterdammers zijn dit maal jn groep B ondergebracht, samen met PSV (Eindhoven), Wibo 2 (Den Haag), Batswingers (Den Haag), Scylla (Lei den), Carbon (Rotterdam), Sparta 1 (Amsterdam) en OTTC (Oss). De eer ste ontmoeting is een thuiswedstrijd tegen PSV. Smash heeft met Kenter, Habes en Kramer ongetwijfeld een re delijke kans minstens de halve winst in huis te houden. Wibo 2Batswingers is een Haagse der by, die tevens het debuut voor de re serves betekent. Carbon viert zijn de buut tegen Scylla, terwijl OTTC het in zijn eerste ontmoeting tegen Sparta wel heel moeilijk heeft getroffen. In groep A een. derby tussen Povac en Nedlloyd. Wibo ontvangt Quick, Wifra krijgt VÏV op bezoek terwijl Sparta 2 gastheer is van het Weertse Luck Raek. Het indelen van de Noordelijke over- gangsklassers heeft gevolgen gehad voor vrijwel alle groepen van de overgangs klasse. Zo komen voor het eerst in de geschiedenis niet alle Haarlemse teams in dezelfde groep uit. Als gevolg hier van komt HBC in groep D uit, sanien met het derde team van Smash, HBC, Verzwakt door het niet beschikbaar zijn van v. d. Dries, heeft een slechte kans in zijn eerste wedstrijd. UBTV in Hil versum verslaan is geen gemakkelijke opgave. Smash 3 viert zijn debuut tegen hog een Amsterdamse nieuweling n.l. Voor de tafeltenniswedstrijd Neder land-Frankrijk (heren), welke zondag 27 oktober te Hilversum zal worden gehouden, zijn de teams als volgt sa mengesteld: Nederland: Onnes en gchoofs (beiden Amsterdam), reserve ytoop (Rotterdam). De heer Scheffer mngeert als non-playing captain. 'ankrijk: Roothooft en Cafiero. Shell. In groep E heeft Smash 2 een plaatsje gekregen, decJ*?cu o Haarlemse r.-k. ploeg GTTC. Smash moet naar Hilversum op bezoek bij un- derOns en moet o.i. kunnen winnen, pi TC ontvangt Disnie en krijgt het zeker niet gemakkelijk. Halve winst lijkt ons echter zeker niet onmogelijk. Voorts vinden we in groep E nog Vitus uit Blaricum, dat echter nog wat geduld zal moeten oefenen, daar de eerste ont moeting eerst op 26 oktober is vastge steld voor dit team. De diverse r.-k. teams zijn als volgt samengesteld: Smash 1: H. Habes, H. Kenter, C. Kra mer; Smash 2; J. Neep, A. Rijnen, R. de Haan; Smash 3: E. Welsink, J. v. d. Braak en J. Jansen. GTTC: Th. Blom, P. Sleper, G. Ver molen. HBC: G. Pliester, F. Smit, M. v. Buu- ren. Vitus: A. Sertons, J. Sertons, J. Majoor. tebe«tnn^agmiddag hebben het gemeen- van de StJirf r Leiden en de "directie cipieerd gelijke Lichtfabrieken gere- dat vïiftio fo gelegenheid van het feit triciteitsaf.geleden de eerste elek- aangelegd in Leiden werd drhf^estonIdeduseleen h5.1®ktriciteitsbe" fiiHnerk Waal T halve eeuw, een een van' 240 in iom aantal aansluitin gen van Z40 in 1907 0p 85.300 werd ge bracht. De energie-bedrijven ziin ook de leveranciers van plaatsen in de om geving van de stad. Dit geldt ook voor de gasvoorziening. Gisteren was het ook vijftig jaar geleden, dat Leiden voor het eerst gas-op-lange-afstand ging leveren. s Op de receptie kwamen velen, onder wie de burgemeesters van omliggende plaatsen, de directeur van de Licht fabrieken ir. Y. Ykema, de burgemees ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en de wethouder voor de be drijven. de heer D. van der Kwaak. Er werden tijdens deze ontvangst in de Leidse Lakenhal uiteraard ook eni ge woorden ter herdenking gesproken. Het Engelse jeugdelftal (spelers tot 23 jaar) heeft in het Wembleystadion de Roemeense jeugd met 3-2 verslagen. De beslissingswedstrijd tussen Rapid (Wenen) en A. C. Milaan voor de Euro pese voetbalbeker zal op 30 oktober in Zürich worden gespeeld. r v/. ,-JV 1 r n Deze aardige opname werd gemaakt tijdens de woensdagmiddagkoersen op Duindigt. Het is een moment tijdens de strijd om de Allouez-prijs. Uitslagen draverijen Duindigt: Allouezprijs. 2140 m. 1. Valeur (E. Freundt) 3.11.7 1.29.6; 2. Vrijdag; 3. Upp sala Pluto. Tot.: winn. ƒ2,30, pl. ƒ1,40, ƒ1,30, ƒ4,40; gek. ƒ3,80; cov. ƒ2,10. Edelmanprijs. 2100 m. Ie afdeling. 1. Vlaamsche Gaai S (J. Wagenaar jr.) 3.08, 1.30.4; 2. Trekduif S; 3. Reine du Maire. Tot.: winn. 2,30, pl. 1,40, 1,30 ƒ4,40; gek. ƒ3,80; cov. ƒ2,10. Criterium d2-jarige prijs. 1500 m: 1. Walkure (N. J. Bloemsaat) 2.15.2, 1.27.8; 2. Wala; 3. Wiebeline Wip. Tot.: winn. 1,20; pl, 1,10, 1,50, 1,50; gek. 3,10; cov. ƒ3,10. Edel Scott prijs. 2100 m: 1. Sonja Zora (J. Wagenaar jr.) 3.03.8, 1.25.9; 2. Regina Spencer; 3. Prinses Julia B. Tot.: winn. ƒ3.10; pl. ƒ1,50, ƒ5,90, ƒ6,40; gek. ƒ11,70; cov. 11,40. Importeur prijs: 2020 m. 1. Quichotte (J. M. v. d. Berg) 2.46.4, 1.23.2; 2. Pieter D; 3. Oscar. Tot.: winn. ƒ11,10; pl. f4,20, f 8,20, 4,50; gek. 14,20; cov. 17,50. Edelmanprijs. 2100 m. 2e afdeling: 1. Vlekloos Hanover (A. S. Tesselaar) 3.05, 1.28.9; 2. Uranus; 3. Tilda. Tot.: win. ƒ2,30; pl. ƒ1,80, ƒ1,80, ƒ2,70; gek. ƒ3,50- cov. 3,80. Uitslagen van de rennen: Sakina prijs. 1800 m: 1. Cold Water (F. Vandeuren) 2.01.4; 2. Princesse Aldis; 3. Aquavit en Sagita. Tot.: winn. 5,30; pl. ƒ2,90, ƒ8,90; gek. ƒ57,40; cov. ƒ12,10 Qualissa prijs. 1350 m: le deel ge splitste handicap: 1. Roddelaar (A. Grou- wels; 2. Heraut; 3. Clemenceau. Tot.: winn. 8,80, pl. 3,30, 3,30; gek. 18.40; cov. ƒ3,40. Qualissa pdijs. 1350 m. 2e deel ge splitst: 1. Hykala (H. J. v. d. Kraats) 1.26; 2. Douce France; 3. Monpti. Tot.: winn. 4,20; pl. 1,50, 1,70, 1,30; gek. ƒ6.50; cov. 6,-. Totalisator omzet ƒ68.949. Uitslag Engelse league: Eerste divi sie: Everton-Arsenal 2-2. De afgevaardigden van het betaalde voetbal hebben districtsgewijs oriënte rende vergaderingen gehouden in ver band met de komende bondsvergade ring. Overal was men van mening dat de gewijzigde overschrijvingsbepalin gen voor de semiprofclubs niet voldoen de bescherming bieden. Op de verga dering van de westelijke clubs werd nog al wat kritiek geleverd op de kan didaatstelling van A. li, M. Schroeders voor het voorzitterschap van de KNVB. Zo voerde de heer Mosterd van 't Gooi aan, dat de man die in het ver leden het betaalde voetbal zo fel heeft bestreden, moeilijk door het betaalde voetbal kan worden aanvaard. De heer Van Doesburg (Blauw Wit) vond de leeftijd van de kandidaat een bezwaar. Na langdurige discussie bleek echter dat slechts enkele westelijke clubs be zwaren tegen een eventuele benoeming van de heer Schroeder tot bondsvoor zitter hadden. Het bestuursvoorstel ten aanzien van Zondag werd te Genua Columbus-dag gevierd en ter gelegenheid daarvan werd „de atleet van net jaar gekozen. De uitverkorene was de Australische zwemster Lorraine Crapp, die de 400 meter vrije slag in 4 min. en 47 sec. heeft gezwommen. Uit hanaenvan ae Italiaanse president Giovanni Gronchi ontving zij een gouden model van het karveel van Columbus. Tijdens dezelfde plechtigheid werd aan de Amerikaanse vice-admtraal Hyman G. Rickover, de vader van de Nautilus, de eerste door atoomkracht aangedreven onderzeeboot, een Golumbus-medgille uitgereikt. (Van onze speciale ver slaggever) „Ik kom met de adem haling slecht uit". „De polsspieren houden het goed". „Ik denk dat ik door mijn enkels ga". Op merkingen als deze zijn deze dagen in het Bossche sportpark „De Vliert" niet van de lucht. Het sport park is op dit ogenblik het domein van meer dan vierhonderd toekomstige sportleraren en leraressen, die deelnemen aan de in teracademiale sportdagen 1957. Het is niet zonder trots, dat de r.k. Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding in 's-Hertogen- bosch optreedt als gast- vrouwe van dit sportfeest bij uitnemendheid. Het is de vijfde keer dat de sportacademies van Ne derland, uitgezonderd de Rotterdamse, welke door vele grieppatiënten thans niet kan meedoen, elkaar op deze wijze vinden. De Bosschenaren weten heel goed dat de eerste lustrum-bijeenkomst met een speciale bedoeling in de Brabantse hoofdstad plaats vindt. In Amster dam noch Den Haag, in Rotterdam noch Gronin gen *reft men zo'n acco- modatie als hier. Het ge meentelijk sportpark „De Vliert" beschikt over voetbal- en hockeyvelden, over een sintelbaan en springbakken voor atle tiek, terwijl een grote en een kleine zaal, met ver schillende toestellen, be schikbaar zijn voor gym nastiek. Het programma van de inter-academiale sportdagen vermeldt dan ook tal van sporten, zo als atletiek, turnen, voet bal, hockey, handbal, vol leybal, honkbal en zwem men. Alleen voor dit laat ste onderdeel moet men zijn heil elders zoeken, want in 's-Hertogenbosch is het plan voor een over dekt zwembad nog niet verwezenlijkt. Daarom trekken de deelnemers voor de zwemwedstrijden naar Eindhoven. De invasie van de sport- studenten brengt wat de huisvesting betreft uiter aard de nodige moeilijk heden mee. „Cilg", het Bossche studentencorps, heeft echter overal een oplossing voor gevonden. De meisjes gaan 's avonds naar de omliggende jeugd herbergen en de jongens brengen de nacht door in „De Vliert" zelf, op ge huurde luchtbedden. In Gerrit Schulte's restaurant wordt de inwendige mens verzorgd. Met inzet van alle kracht strijden de corpora om de eer van „Mesacosa", „Scalo", „For- cial" en „Cilg", een eer die pas goed tot uitdruk king komt tijdens de grote sluitingsavond, waarop de prijsuitreiking zal volgen. Een man die deze dagen echt geniet is rector A J Tervoort van de Bossche academie. „Pa", zoals de studenten hem kortweg noemen, is een van de grote voorstanders van de interacademiale sportda gen. Alleen reeds vanwe ge het contact dat op deze manier tussen de acade mies ontstaat. „De studen ten zullen later collega's zijn", zegt, rector Tervoort, „en hoe vaak wordt dit woord niet vertaald als te genstander". „Hier zien zij elkaar en leren zij el kaar waarderen. Ik vind deze sportdagen van groot belang voor de lichamelij ke opvoeding in Neder land". Gymnastiek is het „fort" van de heer Ter voort, die volgend jaar zijn zilveren jubileum als rec tor van de Bossehe aca demie hoopt te vieren. Geen wonder dus dat „Pa" glundert als zijn leerling, het kleine manneke Hol de geen fouten maakt en met een feilloze demon stratie aan de ringen voor de eerste grote prestatie op dit sportfestijn zorgt. de gewijzigde overschrijvingsbepalingen daarentegen ondervond grote tegen stand van de westelijke vergadering. Wel was men het er over eens, dat er een grotere uniformiteit moest komen, maar aan de andere kant meende men dat de gewijzigde bepalingen de semi profclubs niet voldoende bescherming bieden. Ook de afgevaardigden van semi-prof- clubs uit Brabant en Limburg zijn niet steeds voetstoots meegegaan met de verschillende voorstellen die op de komende bondsvergadering van de KN VB aan de orde zullen komen. Zo vond het vergemakkelijken van de overschrijvingsbepalingen van de se- mi-prof, die geen contract meer krijgt en weer naar een amateurvereniging terug wil, nogal tegenkantingen. De vergadering meende, dat hierdoor de betreffende speler te gemakkelijk de gelegenheid krijgt zijn vereniging te verlaten en daardoor een te snel heen- gaan in de hand gewerkt wordt. De uitbreiding van het aantal con tractspelers tot 25 met opheffing van de bepaling, dat voor vijf spelers een be schermende bepaling geldt, vond bij de zuidelijke clubs geen genade. Men was bereid tot 22 contracten te gaan, met bovendien de handhaving van de be schermingsmaatregelen voor de vijf jonge spelers, zoals deze thans bestaan. Op de vergadering van Noord en Oost die onder leiding stond van de heer Hool boom zag de meerderheid gaarne een clausule opgenomen, dat bij terugkeer van een speler naar zijn oude club, de vereniging bij wie de speler vertrekt hiermede akkoord gaat. indien dit niet het geval is, zou men graag de oude regel gehandhaafd willen zien. Akkoord ging men met de uitbreiding van de transfertijd. Tegen de verhoging van het aantal contractspelers van 20 tot 25 procent werden nogal wat bezwaren geopperd. Men zag hierin een voordeel voor rijke clubs die op deze manier sterke spelers kunnen concentreren. De heer Hekman, bestuurslid van het be taalde voetbai, antwoordde: „We heb ben nu eenmaal betaald voetbal en we willen beter voetbal". Het voorstel om het aantal buiten landse spelers voor een elftal te beper ken van drie tot twee vond algemeen tegenkanting. (Van onze sportredacteur) Over een week speelt een elftal van jeugdige prominenten uit Nederlands voetbalwereldje een wedstrijd tegen de Schotse jongeren. Z\j zullen dan in Edinburg moeten tonen wat zij waard zijn en of er in hen toekomstige dragers van het oranjeshirt schuilen. Gaat men echter af op hetgeen er gis teravond in een laatste oefenwedstrijd in het Olympisch Stadion tegen landskampioen Ajax is vertoond, dan ziet het er zowel wat de wedstrijd tegen de Schotten betreft als voor de naaste toekomst van het Oranjeteam niet zo best uit. De ploeg der voorlo- pigen verloor niet alleen van een het zich nogal gemakkelijk makend Ajax, er werd bovendien geen spelletje ver toond, waarvoor de zeer weinige toe schouwers waardering konden hebben. En, het feit dat het vrijwel de gehele wedstrijd bijzonder fiks heeft geregend kan voor al dit negatieve geen afdoend excuus zjjn. Een handicap voor de jongeren was wel, dat niet minder dan zes van de zestien kandidaten niet beschikbaar wa ren. Twee spelers van PSV en vier van Sparta vertoefden met hun clubs in het buitenland. Om toch nog een elftal op de been te kunnen brengen had de coach van de KNVB, Schwartz, zelfs twee „niet-jongeren" moeten aantrek ken: Walhout van NOAD en Tol van Volendam. En, het trieste was, dat juist deze twee de beste spelers van de ploeg bleken te zijn. Het zwakste deel van de formatie was wat de moderne voetballer het „magische vierkant" pleegt te noemen en dat werd gefor meerd door de kanthalves Burgerhot en Althof en de binnenspelers Dekker en Luyten. Ajax behaalde dus de overwinning in dit oefenpartijtje. Het nam voor de rust door Van der Kuil de leiding, moest in die eerste speelhelft vervol gens een door rechtsbuiten Coenen fraai gescoorde gelijkmaker toestaan, maar kwam dank zij een beheerst schot van linkshalf Feldmann toch weer op winst. Maar al zegevierden de Ajacieden, in feite moesten zij een fiks verlies incasseren. Linksbinnen Snoeks liep namelijk een gescheurde knieband op en zal ongeveer zes weken verstek moeten laten gaan. Ook de tweede wedstrijd in Engeland heeft het Rotterdamse Sparta met grote cijfers verloren. De derde divisieclub Southend klopte de Rotterdammers met 5-2. De twee treffers van Sparta wer den gescoord door Bosselaar en Van der Gijp. VEILING POELDIJK, 16 okt. Tomaten A f 8.00—9.30, B f 7.00—7.80, C f 6.90—7.70, CC f 4.70, per bak van 12% kg. Druiven: Ali cante f 1.75—1.95, II f 1.40—1.75. Gros Maroc f 1.751.95. Witte Alicante f 2.602.75, Mus- caat f 3.203.55, Kasprinsessebonen f 1.45 L80, Kassnijbonen f 1.451.55, Spruiten 33 ct., Rode kool 4—9(2 cent, Savove kool 12 ct. Groene kool 11 ct. Prei A 1415 cent, Idem B 10 ct. Rode Pepers 4055 ct. Poste lein 28 ct. Appelen: Jonathan 80 ct. Arm- gaard 96 ct. Renet 87 ct. Cox Orange 84—85 ct. Alles per kg. Paprika 516 ct. Vijgen 2—5% ct. Perziken (2) 61 ct. (3) 52 ct. (4) 45 ct. (5) 24 ct. Bloemkool 1016 ct. Kas- komkommers A 4452 ct., B 35 ct., C 27 ct. Alles per stuk Peen 1219 ct. Selderie 7 ct. per bos. Sla B f 5.50 per 100 stuks.Aanvoer: druiven 32.000 kg., tomaten 14.000 kg. KAASMARKT WOERDEN, 16 okt. Aan voer 123 partijen. Notering: le kw. f 2.31 2.34, 2e kw. f 226—230, extra kw. tot f 2.49. VEILING TIEL, 16 okt. Resp. a-sortering, le en 2e soort. Appelen: Allington Pippin 72—76, 63—70, 42—54; Bellefleur Brabantse 4655, 4146; idem Franse 43—58. 40—45; Bramleys Seedling 5362, 5256, 43—51; Coxs Orange Pippin 80106, 61—92, 4077; Ellisons Orange 85—90 6084, 50 62; Glorie van Holland 7581, 7176; Golden Delicious 75—93 58—82 42—64; Goudreinet- ten 65—90, 56—79 4068; Jonathan 6884, 4976, 4064; Keuleman 4048; Ko- ningszuur 55—68, 46—62, 39—50; Laxtons Sree 573, 5166 37—56; Lemoenappel 5864. 4753: Lombarts Calville 5058, 4246; Notarisappel 57—74, 5168. 4059: Pater v. d. Eisen 4351; Omme Rosa 4164. 4046; Sterappel 6985, 4380, 2261; Zuccalmaglio Renette 4958, 40 48; Groninger Kroon 5360, 4551; Bloe- mee 95—99, 81—87, 5560; Campagnezoet 4966, 36—45: Dijkmanszoet 6172, 3149; Jasappel 4664. 3848; Zuurval 3858. Zoet val 3449; Zuur Kroet per 100 kilo 3830; Rood Kroet per 100 kilo 2000 2900; Zoet Kroet per 100 kilo 1000—1200. Peren: Beurré Clairgeau 101108, 5098, 4063: Conference 76—96; Emille d'Heyst 90—102. 54—84, 46—56; Legipont 105—109. 62— 103, 3660; Nouveau Poiteau 4553, 1555: Zwijndr. Wijnpeer 4792 3054; Bredero 5462, 4853; Gieser Wildeman 41—78, 25—44: Saint Remy 37—43; Winterjan 5361, 33—48; Usbouten 4462 2642; Peren val 1657; Peren kroet per 100 kilo 1000—2100. Bramen 68 103; Druiven Black Alicante 136171, 31—142. COPRATERMIJNMARKT AMSTERDAM, 16 okt. Stemming: prijshoudend. Omzet: ni hil. Noteringen: 63 (62%). MAISTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 16 okt. Noteringen: nov. 21.75 (21.40), jan. 21.60 (21.40), mrt. 21.85 (21.70), mei 21.90 (21.75). AGAMEMNON p. 16 Dover n. A'dam. ASTR. NAESS p. 16 Guernsey n. Perz. Golf. BENINKUST 17 te Takoradi. BOSKOOP 16 v. Hamburg n. Bremen. CASAMANCE 16 v. Kaolack n. Ziguinchor. CISTULA 17 vm. te Stanlow. DUIVENDRECHT p. 16 Wight n. Londen. ESSO DEN HAAG 16 te Pt. Said. GADILA 16 v. B. Papan n. Tj. Priok. HEELSUM p. 16 IJmuiden n. Bremen. LOOSDRECHT 16 v. Kuwait n. Khorramshar. MEERKERK 16 v. Zanzibar n. Tanga. MERWELLOYD 17 te Cheribon. ORANJE 17 te Aden. PIETER p. 16 Dungeness n. Swansea. PR. WILLEM IV p. 16 Startpoint n. Montr. RAKI 17 te Cochm. SCHIE 17 te Piraeus. TEXEL 17 te Suez. TJISADANE 17 te Kobe. WIELDRECHT p. 16 Okinawa n. Yokosuka. ALGENIB 17 v. R'dam te Bremen verw. ALIOTH 16 v. L. Palmas n. Antw. ALMDIJK 16 V. Hamb. n. R'dam. CALT. THE HAGUE 16 v. Durb. n. Bahrein. CHARIS 16 te Guanta verw. CORILLA 16 v. Portokha n. Abadan, 21 te Abadan verw. CRANIA 16 v. Liverpool n. Curasao. EOS p. 16 Kp. St.-Vine. n. Algiers. KARA 16 v. Pta. Cardon n. Gibraltar. KIELDRECHT 16 te Pt. Said. KREBSIA p. 16 Medan n. Curacao. LEKHAVEN 16 v. Bremen n. Hamb. LUTTERKERK 16 v. Marseille n. Hamb. MALVINA 17 te Kobe. NIAS 17 te Penang verw. ONDINA 16 v. Eastham n. Perz. Golf. OUWERKERK 16 v. Bremen n. A'dam. POLYPHEMUS p. 16 Minicoy eil. n. Bela- wan. PR. WILLEM II 18 te Quebec verw. KOEPAT p. 16 Str. Banka n. B. Papan. SAROENA 15 v. Surabaja n. Pulu Sambu. STAD ARNHEM 16 v. Middlesb. n. Wabana. Nu plotseling uitslagen als 90 en 71 mogelijk blijken in de Ere Divisie en dan nog wel bij wed strijden tussen clubs die heel dicht bij elkaar staan op de ranglijst, wat blijft er dan nog over van het goed voorspellen? Gelukkig maar, dat de KNVB niet verlangt dat wij de pre cieze uitslag aangeven, doch al „tevreden" is met het eentje, tweetje of drietje. Zo wordt de opgave tenminste niet te zwaar. Hoewel, het begint steeds meer de moeite waard te blijken een avondje te gaan puzzelen met het toto-formu lier. De inzet is immers al meer dan twee ton, zodat ook de prijzenpot niet onaanzienlijk stijgt. En wie versmaadt een zakcentje extra? Problemen zijn er ook deze week. Wij zullen er enkele uit lichten. FortunaAjax bijvoorbeeld. Ajax heeft namelijk steeds in Geleen ge wonnen en Fortuna bleef in de hoofdstad telkens de baas. Men zou dus zeggen: waarom moet er nu iets veranderen? Maar dat is juist het merkwaardige bij voetbal. Alles kan er gebeuren, maar meestal toch dat wat niet wordt verwacht. Wat zegt U voorts van Semi-derbies als EDOVSV, HilversumZeist en LimburgiaSittardia? Vertelt U maar eens wat er bij dergelijke on gewisheden moet gebeuren met het toto-formulier. In elk geval, veel succes deze week. Scores vorig jaar Opgave 20 oktober Prognose thuis uit 1. SpartaRapid JC 4—3 0-0 2 2. DOS—Blauw Wit 1 3. GVAV—ADO 3 4. NAC—MVV 2—1 3—1 2 5. BVVEnschede 2—2 1—4 2 6. AmsterdamPSV 1—3 2—2 3 7. FortunaAjax 2—3 2—0 2 8. FeijenoordElinkwijk 3—1 5—1 1 9. NOAD—VVV 1—2 1—2 2 10. EDO—VSV 3 11. Roda SportVolendam 2 12. LimburgiaSittardia 3 13. RigtersbleekHaarlem 2 14 HilversumZeist 2—2 01 1—0 1 15. HeerenveenVeendam 11 3 VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Neder landse liedjeu. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Brabants ork. en sol. 14.45 Amus. muz. 15.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nws. 19.15 Regeringsuitz. 19.25 Regeringsuitz. 19.35 Gram. 20.05 Pianospel en gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man 20.50 Amus. muz. en voordr. 2120 Hoorsp 22.20 Pianorecital. 22.50 Caus. 23.00 Nws 23.15-24.00 Jazzmuz. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 Gram. 10.30 V. d. zieken. 11.15 Sopr. en piano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.55 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel spel. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.10 Kin derkoor. VPRO: 19.30 Klankbeeld. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.10 Filmrubr 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Caus. 20 45 Caus. VARA: 21.00 Intern, volksliedjes 21.25 Etherforum. 22.10 Instr. kwint 22 25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Caus VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Ork. conc. 14.10 Ork. cone. 16.00 Lichte muz. 17.15 Gram. 21.00 Ork. conc 23.15 Viool en plano. ENGELAND, EBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Gram. 14.00 Jazzmuz. 16.00 Lichte muz. 16.45 Mli. ork. 18.15 Ge- var. progr. 19.00 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Gram. 22.30 Gevar. muz. 23.40 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.15 Omr. ork. en sol. 14.00 Operette- muz. 16.00 Volksmuz. 17.40 Amus. muz. 19.15 Un Ballo In Maschera, opera, r.3.30 Pianorecital. 0.10 lachte muz. 1.15-4.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Orkestconc. 18.25 Gram. 22.45 Reci tal. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.15 Gram. 15.45 Gram. 16.02 Gram. 17.10 Gram. 18.00 Cello en piano. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 19.45 Muz. caus. 20.00 Symf. conc. 21.45 Gram. 22.11 Jazzmuz. 22.45 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.10 Gram. 20.30 Engelse muz. 21.15 Gram. 22.10 Gram. 22.35 Chan sons. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 TV-lexicon. 17.50-18.00 Opsp. dienst. 20.00 Joum. 20.15 Weerber. 20.20 Rep. 20.55 Comedie. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Kunstoverz. 19.30 TV-speL 20.00 Act. 20.40 Gevar. muz. 21.50 Qui êtes- vous? 22.20 Kaleidoscoop en wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. vrouw. 19.30 Nws. 20.00 Met een luipaard op schoot, documentaire film. 20.30 Schlppej naast Mathilde. 21.10 Nieuwe films. 21.40 Luchtvaartproblemen. 22.00 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9