[ERIC de noorman Meeste arbeiders doen in de textielindustrie hun werk zonder tegenzin Toekomst van textielindustrie niet somber O.E.E.S. besluit vrijhandels zone te verwezenlijken K ruiswoordraadsel HJS: Scandinavië krijgt mëer interesse in de Denemarken het zevende land dat zich erbij aansluit? D t JL. Martha-stichting in Alphen 75 jaar Voor hun kinderen wensen zij evenwel andere arbeid Rapid-Milaan niet in Amsterdam Nieuw koffertje voor Hofstra Toelichting van profVan Heek Nobelprijs voor Albert Camus Ministerscomité ingesteld Indonesia Raya voor onbepaalde tijd verboden Onderzoek in Twente en Achterhoek Rapport verschenen Geen deviezen- vergunning Staking van Belgische diamantbewerkers Resten uit midden steentijdperk Weinig enthousiasme in Frankrijk ABDIJ SIROOP/i Persbreidel in Indonesië VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 VAGINA Tevreden j Moeilijke werving Niet aantrekkelijk Vondsten in West-Friesland Pas op voor die griep! Bromfietser op onbewaakte overweg gedood Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Thans is een rapport verschenen over de sociale aspecten der arbeidsproduk- tiviteit in de Twents-Achterhoekse tex tielindustrie. De Nederlandse organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek, de produktiviteitsfondsen die hun gelden uit de tegenwaarde-rekening der Marshall-hulp betrekken en de vak bonden hebben de stichting Textielvak te Hengelo subsidies verleend voor het doen verrichten van dat onderzoek. De leiding ervan werd door de stichting Textielvak in handen gelegd van prof. dr. F. van Heek. hoogleraar in de so ciologie aan de rijksuniversiteit te Lei den en directeur van het sociologisch instituut van genoemde academie. Met de dagelijkse leiding van het onderzoek werd belast de heer Th. J. IJzerman, doctorandus in de sociologie. De heer IJzerman, die wetenschappelijk ambte naar aan de rijksuniversiteit te Leiden is assistent aan het sociologisch in stituut aldaar heeft als rapporteur voor het sociologisch onderzoek in de Twents-Achterhoekse textielindustrie, het thans gereed gekomen rapport ge- ■chreven. In een interview vertelde prof. van Heek het A.N.P., dat het doel van het onderzoek was een overzicht te krijgen van de factoren, die de arbeidsvoldoe ning en indirect ook de arbeidsproduk- tiviteit in de Twents-Achterhoekse tex- tielinrustrie beïnvloeden. Voor het eerst is hier een industrie"l-socioiogische stu die verricht betreffende de instelling der gehele bevolking van het vestigings- gebied van een bepaalde industrie ten aanzien van de desbetreffende nijver heid. Prof. van Heek herinnerde er o.m. aan. dat in het verleden de Twents- Achterhoekse textielindustrie zeer veel arbeidsmoeilijkheden heeft gekend, in het bijzonder tijdens de crisisperiode van de dertiger jaren. Na de oorlog is er door de ondernemers naar gestreefd de arbeidsomstandigheden in de tex tielindustrie te verbeteren. Daartoe werd onder meer de stichting Textiel vak opgericht, waarin werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zijn en die het aanzien en de aantrekkelijkheid van de textielarbeid tracht te vergro ten. Het belangrijkste doel van het on derzoek was dus na te gaan in hoever re de genoemde maatregelen succes had den gehad. Wat de belangrijkste conclusies van het onderzoek betreft, het volgende: Het heeft de onderzoekers het meest verrast, dat slechts een betrekkelijk kleine minderheid van de textielarbei ders hun werk met tegenzin verricht. Een representatief onderzoek voor ge heel Twente en de Achterhoek toont, dat op de vraag: „Werkt u graag in de in dustrie of bedrijfstak, waarin u thans werkt?" drie en zeventig procent der geënqueteerde textiekarbeiders een be vestigend antwoord gaf. Voor de niet- textielarbeiders in het zelfde gebied was dit cijfer zes en zeventig, dus een vrij onbelangrijk verschil. In dit verband is het ook merkwaar dig, dat het overgrote deel der textiel arbeiders, hoewel de arbeidsmarkt in de laatste jaren in alle bedrijfstakken voor hen zeer gunstig was, geen werk buiten de bedrijfstak textiel voor zich zou wensen. Slechts vijftien procent heeft een voorkeur voor werk in een andere bedrijfstak, een percentage dat wederom vrijwel niet afwijkt van dat be treffende de niet-textielarbeiders. spreekt vanzelf, dat men dit la ge percentage ook kan beschouwen als een min of meer realistisch aan vaarden van een eenmaal bestaande situatie. Toch wijst het zeker niet op een veel voorkomen van ontevreden heid. Volgens de gehouden enquête worden de factoren loon, verhouding tot de bazen én sociale verzorging positief gewaardeerd. Het blijkt dat de socia le verbeteringen, die na de oorlog in de textielindustrie zijn ingevoerd, de instelling van de textielarbeider ten opzichte van zijn werk gunstig heb ben beïnvloed. delijk een samenhang te bestaan tussen arbeidsprestatie en het gevoel van ver moeidheid. Ook over de temperatuurs- regeling en de luchtverversing werden in vele textielfabrieken tal van klach ten genoteerd, evenals over het lawaai. De psychologische en sociologische factoren, die de arbeidsvoldoening in de textielindustrie van het onderzochte ge bied ongunstig beïnvloeden, betreffen ten dele een verouderde beeldvorming omtrent de aard van de textielarbeid. Typerend is in dit verband ook, dat het oordeel over de textielarbeid in al zijn aspecten bij sommige groepen buiten de bedrijven, zoals bij onderwijzers, ongun stiger is dan bij de textielarbeiders zelf. En juist dergelijke groepen buiten het bedrijf met een verouderde beeldvor ming kunnen het beroepsbeeld in het al gemeen sterk beïnvloeden. Uit het voorafgaande komt helder aan het licht, dat alle maatregelen, wel ke kunnen dienen tot verhoging van het sociaal aanzien van de textielarbeid, van het allergrootste belang zijn. Het rapport geeft daartoe een aantal richt lijnen. Een aantrekkelijke wedstrijd gaat het Nederlandse voetbalpubliek de neus voorbij. De uitslagen van de wedstrijden tussen Rapid (Wenen) en F.C. Milaan in het tournooi om de Europa-beker (14 en 52) hebben een beslissings- welstrijd op neutrale grond noodzakelijk gemaakt. In de overtuiging dat de Neder landse voetballiefhebbers in groten ge tale deze ontmoeting zouden willen bij wonen, hadden beide partijen het oog op het Amsterdamse Olympisch Stadion als strijdtoneel laten vallen. Naar de directie van het stadion meedeelt heeft de Nederlandsche Bank echter de devie- zenvergunning geweigerd. Thans zal de beslissing op 30 oktober in Zürich vallen. Vrijwel alle diamantbewerkers in Antwerpen hebben gisteren gestaakt. De werkgevers in de Belgische dia mantindustrie hebben geweigerd hun medewerking te verlenen aan de op richting van een sociaal fonds voor de diamantbewerkers. Dit betekent dat de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers opnieuw zijn vastgelo pen. Morgen zal er in Antwerpen een vergadering van de stakers gehouden worden. (Belga) Een bomaanslag op de studio heeft gisteren het officiële Cyprische om- roepstation te Nicosia enige tijd uit de ether doen verdwijnen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Een deputatie Amsterdamse studenten heeft donderdag aan minister Hofstra eer nieuw koffertje aangeboden, ter vervanging van het oude, dat bij het aanbieden van de laatste miljoenennota door een actentas was vervangen. De minister heeft het geschenk dankbaar aanvaard, zodat men op de Derde Dinsdag van September 1958 weer het traditiegetrouwe koffertje met de begroting zal zien. Niettemin blijven de moeilijkheden bij het verkrijgen van de noodzakelijke ar beid krachten voortduren en deze zijn ernstiger dan in andere bedrijfstakken. Zo is slechts 12 procent van de arbei ders in de Twents-Achterhoekse textiel industrie twintig jaar of jonger. Dit per centage is onvoldoende om een onge stoorde vervanging van de oudere, ver trekkende arbeiders te waarborgen. Het moeilijkst is de situatie in de oude tex tielcentra zoals Almelo, waar het per centage jonge arbeiders slechts 60 pro cent bedraagt van het noodzakelijk ge achte aantal. De situatie in de Achter- hoekse textielbedrijven is daarentegen betrekkelijk gunstig, hetgeen overeen komt met de conclusie van het onder zoek, dat men daar over het algemeen meer positief staat ten aanzien van de textielarbeid dan in de grote Twentse textielsteden. In dit opzicht is het typerend dat slechts vijftien procent van een geën queteerde groep textielarbeiders het prettig zou vinden wanneer hun kinde ren eveneens een textielberoep kozen, terwijl toch de overgrote meerderheid der arbeiders in de textielindustrie zon der tegenzin in deze bedrijfstak werkt. Deze houding steekt sterk af bij die der metaalarbeiders, die in een veel grote re frequentie hun kinderen adviseren het vak van hun vader te kiezen. De ge ringe aantrekkingskracht van de tex tielindustrie blijkt niet zo zeer te liggen in het loon en in de menselijke betrek kingen, maar veeleer in de aard van het werk zelf en in het onjuiste en ten dele verouderde beeld, dat men zich over dit werk heeft gevormd. Naar het oordeel der arbeiders ver tegenwoordigt h.v. het ploegenstelsel het onaangenaamste aspect van de tex tielarbeid. Toch acht 75 procent der ge- «nqueteerde textielarbeiders het ploe genstelsel onvermijdelijk. Wat het arbeidstempo betreft, een dienaangaand ingesteld onderzoek toont aan, dat het klachtenpercentage van wevers over gejaagdheid en zenuwach tigheid tengevolge van het werk aan zienlijk het algemeen gemiddelde voor de Nederlandse industrie overtreft. Uit Set desbetreffende onderzoek blijkt dui- Hoewei het familiebedrijf zonder twij fel aanvankelijk de opkomst en conti nuïteit van de textielindustrie heeft he vorderd en zich somtijds kenmerkt door gunstige menselijke verhoudingen brengt het onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden bijzondere bezwa ren met zich mede. Dit zei prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de_ sociolo gie aan de Universiteit te Leiden en zelf telg uit een Enschedese textielfa brikantenfamilie, toen hij donderdag middag in een door de Commissaris van de Koningin in Overijssel gepresi deerde bijeenkomst in de Twentse Schouwburg te Enschede ten overstaan van ruim 700 belangstellenden de re sultaten van zijn gedurende vier jaar verrichte sociologisch onderzoek in de Twents-Achterhoekse textiel-industrie, samengevat in een rapport, overhan digde. Deze bezwaren van het familiebedrijf aldus vervolgde prof. dr. Van Heek in zijn toelichtende voordracht op het rap port, hebben o.a. betrekking op de be perkingen, die het familiebedrijf zich De Nobelprijs voor de letterkunde is donderdag door de Zweedse Academie toegekend aan de Franse schrijver Al- bert Camus. Onder leiding van prof. dr. J. P. Bakker en prof. dr. W. Glasbergen van de gemeentelijke universiteit te Amster dam zijn de laatste maanden opgravin gen verricht te Zandwerven, een buurt schap in de gemeente Spanbroek. Men heeft enige tientallen centimeters onder het maaiveld bewoningsresten aange troffen. die uit het midden-steentijd perk (5000 tot 1700 voor Christus) da teren. De tot voor enkele tientallen jaren gangbare opinie bij de historie was, dat West-Friesland pas in de vroe ge middeleeuwen bewoond werd. Men heeft thans kunnen vaststellen dat waar nu Zandwerven ligt, vroeger een strandwal was. Hier leefden men sen die hun voedsel haalden uit schelp dieren en de afval op hopen gooiden. Deze schelpen komen ook voor in Dene marken. Behalve schelpen zijn er ook aardewerkresten gevonden en men is er in geslaagd een complete pot te reconstrueren" van een tot nu toe vol komen onbekend type. Merkwaardig is het feit, dat in het grondprofiel te Zandwerven drie lagen voorkomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de eerste bewoningsresten zelfs nog uit een vroegere periode stammen dan het midden-steentijdperk. Binnenkort zal prof. Glasbergen, een voorlopig rapport over de opgravingen publiceren. oplegt bij het verkrijgen van het nodi ge kapitaal voor vernieuwing en ratio nalisatie. Ook zijn deze nauwe banden tussen families en bedrijven dikwijls niet gunstig uit een oogpunt van selec- tie van de directieleden en de noodza-' kelijke samenwerking met andere be drijven. De heer H. J. Blijdenstein, direc teur van het textielbedrijf Blijden stein en Co. N.V. te Lnsehede noem de in een korte beschouwing over het rapport de situatie en de toekomst van de textielindustrie niet zo som ber als het rapport doet veronder stellen. We hebben een goede indus trie, zo zei hij, die over het algemeen beter wordt geleid dan het rapport te kennen geeft en wij beschikken over bekwame commerciële leiders. De heer G. Joris uit Utrecht, hoofd bestuurslid van de Textielarbeiders- bond „St.-Lambertus" bepleitte gezien de inhoud van het rapport vervanging van het tariefstelsel door een stelsel van persoonlijke waardering. Ir. B. ter Brugge, wethouder van Almelo was van oordeel, dat indien men ook de bui tenstaander meer kennis en inzicht om trent de textielindustrie zal weten bij te brengen, ook ook het aanzien van het textielvak zal stijgen. 16Inmiddels zijn de laatste verstokte aanhangers van Harald de Sluwe onschadelijk gemaakt en gevolgd door een deel van zijn krijgers voegt Erwin zich bij zijn vader. „Er zijn er heel wat, die nu beweren graag de koning van Noorwegen te dienen," zegt Erwin spottend, „maar je kunt ze beter niet vertro. i en." „Wantrouwen kweekt wantrouwen," mompelt de Skalde en Erik krakt instemmendGezamenlijk begeven ze zich naar het enorme tenten kamp aan de voet van de heuvel. Een voor een worden Harald's knechten verhoord; als laatste is Yarl Einar aan de beurt. De Yarl, die meer heeft van een boer, beweert, dat hij Eric graag wil dienen. „Gunnar dwong mij te vechten Ik heb mijn buik vol van Ottar, die meent, dat hij er recht op heeft koning te zijn, omdat hij de machtigste van de edelen is. Ik kan alles, wat Eric kan, zeg.t hij altijd." „Laat hem dan maar beginnen zijn eigen burcht aan puin te hakken, dan hoeft koning Eric dat al vast niet meer te doen," bijt Erwin hem toe. Grinnikend beveelt Eric een paar krijgers Einar weg te brengen. Mogelijk meent de man wat hij zegt, maar het zou onvoorzichtig zijn, om er zo maar op te vertrouwen. Vlug bespreekt Eric met zijn vrienden het verdere krijgs plan: „Ottar is dus de sterkste; hij was het ook, die voornamelijk de strijd tegen Erwin leidde". „Welnu, besluit Eric grimmig, „dan moet onze hele strijdmacht naar Ottar." Ens kijken hoelang deze namaak-koning nog durft vol te houden." De ministers die de vergadering van de organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (O.E.E.S.) in Pa rijs bijwoonden, hebben een resolutie aangenomen waarin zij verklaren vast besloten te zijn „te zorgen voor de op richting van een vrije handelszone" in West-Europa die alle leden van O.E. E.S. zal omvatten, op multilaterale ba sis de Europese Gemeenschappelijke Markt met de andere leden-staten as socieert en, met volledige inachtne ming der doelstellingen der Europese Economische Gemeenschap, in de prak tijk parallel zal lopen met het verdrag van Rome. In een uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de raad vastbesloten is „tot overeenstemming te komen aan gaande de methoden, die moeten leiden tot een verdere samenwerking tussen de ledenstaten wat de landbouwproblemen betreft, teneide op deze wijze tot een uitbreiding van de handel on landbouw- produkten te komen. Engeland heeft dus naar landbouw politiek gewijzigd. Ofschoon de land bouw toch buiten de vrijhandelszone blijft in strikte zin, is men nu wel ge neigd tot verdere samenwerking in de ze sector. Volgens conferentie-kringen heeft dit veel van de bezwaren der andere landen weg doen nemen. Ter vergadering werd een resolutie aangenomen inzake het oprichten van een nieuwe inter-gouvernementele commissie, die belast zal zijn met het voortzetten van de onderhandelingen over de voorgestelde handelszone, on der leiding van de Britse vertegen woordiger Reginald Maulding. Ook de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verklaarde zich bereid mee te werken aan de verwezenlijking van de vrijhandelszone. D- vrije handelszone strekt zich over een groter gebied uit dan de Gemeen schappelijke markt. Het staat vast, dat ook de Scandina vische landen ertoe zullen behoren, en waarschijnlijk nog Portugal, Grieken land, Turkije en de Ierse republiek. Beide instellingen hebben ten doel douane-tarieven en quotumbeperkingen tussen de ledenlanden af te schaffen. Ook voorzien zij in politieke samen werking, die er uiteindelijk op gericht is om een „Verenigde Staten van Europa" tot stand te brengen. Het verschil ligt erin, dat de Gemeen schappelijke Markt uiteindelijk een enkele douane-unie met een gemeen schappelijke buitenlandse tarieven- muur zal vormen, terwijl de vrije han delszone de bestaande nationale tarie- de andere landen zal ven tegenover handhaven. Het tweede verschil Is, dat bij de ge meenschappelijke markt ook de over zeese gebiedsdelen der landenleden zul len behoren, hetgeen bij de vrije han delszone niet het geval zal zijn. Hoewel van Franse zijde door de re geringswisseling slechts weinig aan de discussies in de ministerraad van gis teren is deelgenomen, heeft de Franse pers niet nagelaten op ondubbelzinnige wijze het standpunt van Frankrijk met betrekking tot de vrijhandelszone weer te geven. Geen enkele politieke, econo mische of sociale groep in Frankrijk, zo schrijft „Le Monde" verdedigt het Engelse plan. De landbouw vreest, dat zijn produktie buiten de zone zal wor den gehouden. De vakbonden zijn weinig enthousiast, terwijl de industriëlen ook duidelijk te kennen hebben gegeven vij andig tegenover het Engelse plan te staan. Tenslotte wijst het blad er nog eens op, dat de regeringen der „zes" vast besloten zijn niets in het verdrag der vrijhandelszone op te nemen, dat de gemeenschappelijke Europese Markt schade zou kunnen berokkenen. Zijlfs indien Engeland concessies wil doen, aldus het blad, zal de vrijhandelszone niet hetzelfde karakter dragen als de Europese Gemeenschappelijke Markt. Horizontal: 1. insect; 2. groente; 'I. Duits voorzetsel; 10. vochtig; 11. tui meling; 12. meisjesnaam; 13. uitstalkast; 16. zakboekje; 19. wiel; 20 lusthof; 22. indien; 24. 'prima donna; 26. geplaveide weg tussen huizen; 29. drank; 30. zang- (Van e Advertentie Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met AKKER SIROOP (Van een bijzondere correspondent) e aspecten van een Noordse tot- unie zullen 9 en 10 november nog eens op het hoogste niveau wor den beken. Op de conferentie, die in het plaatsje Hindas bij Göteborg wordt gehouden, zullen behalve de betrokken ministers en de speciale economische commissie ook de vier Scandinavische premiers aanwezig zijn. Punt een van de agenda is een discussie over het lij vige rapport, dat de commissie van deskundigen over de economische sa menwerkingsproblemen heeft samenge steld. In dit meer dan 1000 bladzijden tellende document wordt voorgesteld de onderlinge handel in het kader van een mogelijke tolunie tot 70 pet. vrij te geven. Een ander belanrijk advies be treft de oprichting van een gemeen schappelijke Noordse bank, met een startkapitaal van één miljard Zweedse kronen. Deze bank zou industriële en andere projecten van Scandinavisch be lang moeten financieren. Zweden zou als de voornaamste geldschieter optre den. Het spreekt vanzelf, dat de gedach ten op deze conferentie zullen uitgaan naar de economische ontwikkeling op het continent, waar de „Unie van zes" bezig is de gemeenschappelijke Euro- In aanwezigheid van de Nederlandse minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, heeft de Martha-stichting in Alphen aan de Rijn donderdag haar 75-jarig bestaan gevierd. Namens leerlingen en oudleerlingen werd aan het jubilerende be stuur een luidlc lok aangeboden. pese markt te verwerkelijken. De Noorse deskundigencommissie heeft reeds opdracht gekregen een rapport te maken over de handelspolitieke ge volgen, die de Euromarkt voor Scan dinavië kan hebben. Reeds thans zün velen van oordeel, dat er van een Noordse tolunie niets meer terecht zal komen. Het grote economische project, dat de Scandinavische landen al bij mensenheugenis voor ogen hebben ge had, heeft zijn aktuele betekenis ver loren. Het kan niet meer los van de continentaal Europese plannen tot stand worden gebracht. De Euromarkt heeft de organisatoren van de Noordse tolunie voor nieuwe, haast onoplosbare problemen geplaatst en bovendien in tijdnood gebracht. Vooral in Denemarken en Noorwe gen is de belangstelling voor de Euro markt sterk toegenomen. In deze landen vreest men, dat de uitvoer naar de staten van „Klein Europa" ernstige moeilijkheden zal ondervin den, als men zich afzijdig houdt. In Deense iandbouwkringen verwacht men van 'n aansluiting nieuwe moge lijkheden. Men herinnert zich dat Ne derland na de oprichting van de Be nelux de Deense export van land- bouwprodukten naar België overnam en men wil voorkomen, dat dit zich zal herhalen met West-Duitsland, dat voor Denemarken een belangrijke klant is. Kortgeleden verklaarde de Deense minister van handel, Jens Krag, nog dat Denemarken gedwon gen is eigen wegen te gaan, om niet van belangrijk afzetgebied te worden afgesloten. Deze en andere uitlatin gen duiden erop, dat de Noordse tol unie, als Scandinavische specialiteit, meer een probleem dan een ideaal is geworden .Tussen Denemarken en de Euromarkt-instanties bestaat reeds geruime tijd contact en het lijkt erop, dat Denemarken zich kandidaat voor de zevende plaats laat stellen. Met vlees als bijzondere aanbieding. Intussen zouden de Noren graag de visboer van de Euromarkt worden. Nu is de Noorse economie minder rijp voor de Euromarkt dan de Deense. Het kapitaalarme Noorwegen heeft niet zo veel mogelijkheden. Het heeft uit on macht altijd afwijzend gestaan tegen over een Scandinavische tolunie. Dat de voorbereidingen voor deze samenwer king niet verder opgeschoten zjjn, is hoofdzakelijk Oslo's schuld. De Noren vrezen de machtige Zweedse industrie, waar ze weinig tegenover kunnen stel len. Met hun grote handelsvloot en vis- ndustrie zijn ze minder op Scandina vië aangewezen. Een ander punt is, of Noorwegen voor de rationalisering van zijn bedrijfsleven voldoende geld bij zijn buurlanden kan opnemen. Om goede redenen voelen de Noren meer voor op treden in Europees verband. Ook in Zweden begint men zich vaker af te vragen, of men er niet verstandiger aan zou doen aansluiting bij de „Euro markt" ernstig in overweging te nemen, men. Woensdagmiddag heeft de trein uit Nijmegen naar Utrecht op een onbe waakte overweg onder Renswoude een bromfietser aangereden. De man werd gedood. noot; 32. bloeiwijze; 33. soort stof; 35. zijrivier van de Donau; 37. dichterbij; 39. Frans onb. voornaamw.; 40. schoor- steenzwart; 42. lëidsman; 44. Frans voegwoord; 45. koningin (Fr.) 47. niet gesloten; 49. gebed, verzoek; 51. ver langen; 52. pers. voornaamw.; 53. ko ning (Fr.); 54. bep. rangtelwoord; 57. porren; 61. meisjesnaam; 62. wrang, zuur; 64. strafwerktuig; 66. hijswerk- tuig; 68. voortreffelijk; 71. plaats op Ameland; 77. nawoord; 74. mens; 75. algemeen gevolgd gebruik; 76. her kauwer; 77. onmeetbaar getal. Verticaal: 1. zoogdier; 2. vis; 3. opge taste hoop; 4. jongensnaam; 5. rond hout; 6. glibberig; 7. vaas; 8. rustig; 9. godsdienst (afk.); 10. schade; 12. na komen; 14. ter attentie van (afk.); 15. opening; 17. jongensnaam; 18. op de wijze van; 21. tijdperk; 23. vertrekken; 25. medelijden; 27. rumoermaker; 28. hevig waaien; 31. barre; 34. Frans lid woord; 35. dubbelklank; 36. niet kun nende spreken; 38. gelofte; 41. week dieren; 43. voorzetsel; 46. land in Euro pa- 48. vader (Fr.); 50. kippenprodukt (rri.v.); 53. regeringsstelsel; 55. eiken schors; 56. ik (Lat.); 58. vogel; 59. hori zon; 60. kloosterzuster; 63. slijtageplek in stof; 65. koker; 67. thee (Duits); 69. dwaas; 70. voorzetsel; 73. voegwoord. Horizontaal: 1. bokking - P.A.A.; 2. Roer - bederf; 3. amper - liter; 4. egards - na; 5. cinema - plan; 6. ad - lector; 7. rek - neen - we; 8. dame - ezel; 9. lang - vrede; 10. de - genoegen; 11. ons-kel ner. Verticaal: 1. brancard - do; 2. oom - idealen; 3. kepen - K.M.A.; 4. kregel - eng; 5. ramen-gek; 6. n.b.-racen- N.E.; 7. geld - te - vol; 8. disponeren; 9. pet - Ir - zege; 10. arena - weder; 11. afranselen. 99 99 De militaire commandant van Dja karta, Endang Dachjar, heeft woensdag order gegeven tot sluiting van het on afhankelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta. Het verschijningsverbod geldt voor onbepaalde tfód. Het werd uitgevaardigd, nadat gisteren reeds een verbod was ingesteld op het publiceren van berichten over de zaak van Moch- tar Lubis, de hoofdredacteur van dit blad, die al vanaf het begin van dit jaar huisarrest heeft in verband met de tegen hem gerezen verdenking be trokken te zün bü de poging tot een staatsgreep van kolonel Zulkifli Lubis. De recente maatregel werd gebaseerd op de staat van oorlog en beleg en de noodzaak van „handhaving van de openbare rust en orde". De Indonesische journalistenvereni ging P.W.I. heeft vandaag een verkla ring uitgegeven, waarin zij zegt deze zoveelste dwangmaatregel tegen de pers te betreuren en af te keuren. Maatregelen tegen de pers mogen niet op zodanige wijze worden genomen, dat de persvrijheid volkomen wordt te niet gedaan, aldus de P.W.I.die tenslotte de hoop uitspreekt, dat de militaire gezagvoerder van Djakarta zijn op dracht nog eens in overweging zal wil len nemen. De sluiting van „Indonesia Raya" die kortgeleden bij een opinie onderzoek tot het beste Indonesische dagblad werd verklaard, is de jongste van de serie van maatregelen, welke de militaire autoriteiten in Djakarta en in de buitengewesten in de loop van dit jaar tegen nationale persorganen hebben genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2