Milde straffen geëist tegen rijders-onder-invloed Aambeien? Rij Agenda Haarlem en om van DI0GÉ Bloemendaal krijgt maar weinig meer uit het gemeente fonds Fabriek van ..Co] ora" in Zand- voort verkocht voor ƒ46.000.- Strooptochten langs de kleedkamers Grote Houtstraat 96, tel. 12210 Utrechts Stedelijk Orkest concerteert Vinger in de hoed 90 10" van -examen Jubileum-uitvoering Nieuw bestuur voor Sanctus Bavo Hondenbelasting verhoogd Een jaar gevangenisstraf voor jonge insluiper HAARLEMSE RECHTBANK in „Treslong" Ovationeel applaus KAAN's SPORTWOL Paarden van Van Gend Loos overgebracht naar Beest EKE reeds van f 39.75 af Films: Muziek Aardige opvoering Van Der Bettelstudent Sociale Zaken ook Raamsingel 12 f 24.500 voor verbeteringen AUTORADIO Onderwij s voor stellen NederlandBelgië op de televisie „Opzetje van 70.000.- Een jaar voor poging tot doodslag PAGINA 5 Tergal -Terlenka- pantalons DE WOLBAAL Burgerlijke Stand Haarlem ZUIVER WOLLEN Nog geen beslissing over „Eindenhout" GARAGE DEN HOUT MlEfnAwo.-;' ThI Toneel Diversen T entoonstellingen Op Soendaplein Wielrijder zeer ernstig gewond bij aanrijding „AUTORAMA" St.-Maartentocht van drie speeltuin verenigingen Herbenoemingen Kattenbelasting Nieuwe tuinman in Thijsse's Hof De vlag op het stations- postgebouw in R'dam K.N.V.B. vindt het goed, maar wat zegt België? Dames-schaaktoernooi Tegen aannemer boete van f 3.000 geëist De leiding van de centrale personeelsdienst Beurs van New Y ork Tien dagen gevangenisstraf en een voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs voor de tijd van een jaar met een proeftijd van drie jaar was de eis van de Officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, gistermiddag tegen een 38-jarige caféhouder uit Westzaan, die op 12 augustus van het vorig jaar op de Overtoom in Westzaan onder in vloed van alcohol-houdende drank op een motor zou hebben gereden. Volgens de verklaring van de ver dachte zou hij acht a tien glazen bier hebben gedronken voordat hij op de motor stapte. Toen hij evenwel een klein stuk gereden had, bemerkte hij dat hij niet in staat was om te rijden en stapte af. Hij viel toen onmiddellijk °m, stond weer op en liep verder. Uit ®en bloedproef bleek, dat hij een alco hol-gehalte van 1,7 per mille in zijn bloed had. De Officier van Justitie Vond het optreden van de verdachte Verstandig, omdat hij niet als anderen zig-zaggend was doorgereden, maar ivas afgestapt. De verdediger merkte op dat tien glazen bier voor verdachte niet zo heel veel was omdat hij café-houder is. Omdat verdachte in zijn zaak niet gemist kan worden, vroeg de verdedi ger, mede in verband met het feit, dat hij zich bijtijds „had bekeerd", in plaats van een gevangenisstraf een geldboete. Tegen een automobilist uit Hillegom Werd een maand gevangenisstraf en ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar geëist, omdat hij op 17 augustus van dit jaar op de Kruis weg in de Haarlemmermeer onder in vloed van alcohol-houdende drank zou hebben gereden. Hij zou daardoor in de kant van de weg terecht zijn geko men en daarna over de kop zijn gesla gen. Verdachte verklaarde slechts vier vijf borrels te hebben gedronken en niets gemankeerd te hebben. De Offi cier merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte, toen de politie naar de oor zaak van het ongeval vroeg, luidkeels begon te lachen en dat hij later een bloedproef weigerde. De verdediger voerde in zijn plei dooi aan, dat de weg ter plaatse nat en daardoor zeer glad was. De moge lijkheid van slippen was dus aanwezig. Het vreemde optreden van verdachte meende hij te kunnen verklaren uit het feit, dat hij met zijn wagen over de kop was geslagen omdat dan de moge lijkheid dat men de symptomen van Cen hersenschudding vertoont zeer Advertentie VELU V Donderdagavond concerteerde het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hup- perts in .Treslong" te Hillegom, met medewerking van de Franse pianis te Danielle Dechenne. De avond was georganiseerd door de Kunstkring voor de Bloembollenstreek. Zoals bekend, is het U.S.O. één van öe vooraanstaande orkesten in het iana biet alleen door de rijke bezetting van *ie strijkers, doch ook en vooral door de artistieke potentie die deze avond Weer eens bijzonder uitkwam. Paul Hupperts weet zijn machtig apparaat, dat per saldo toch uit individuen be staat, tot het volstrekt homogene te dwingen, tot één heerlij1' 'zingend instru ment met duizend mogelijkheden. Zo- nh1 z'g' "galante stijl" van een Joh. whr. Bach, als de virtuose stijl van een •Liszt en de strengere van Brahms werden een beleving van muzikaal ge- - He Sinfonia in Es gr. t„ opus 18 van fa°b dient wel geheel andere idealen dan het werk van riin o-rnte vader. Hier is een zich bewult afkeren van de strenge contrapuntiek Mo- zarteske aanduidingen zijn reeds' meer malen aanwezig Hupperts gif meT zijn orkest deze blijde muziek eer, „Vi„„ feestelijke verklanking. alleszins Danielle Dechenne speelde het bril lante. gepassioneerde Tweede Pianocon cert in A gr. t. van Franz Liszt. Een virtuoos kan er zijn hart aan ophalen wat deze pianiste dan ook volledig deed' Haar bijkans overrompelende techniek en fascinerend élan deden de soms wel eens zwakkere compositorische kwali teiten van het werk minder opvallen, het geheel was een grandioos en soms heftig musiceren, waarbij ook de ge voelige noot niet ontbrak. Zeer fijnzin nig was de dialoog met de zangerige cello. De avond werd besloten met een ma gistrale vertolking van de Tweede Sym- phonie van Joh. Brahms. De pastora le elementen kwamen prachtig uit, vooral bij de houtblazers. De opbouw van dit machtige en toch ook lyrische werk was zeer knap. Een ovatie kon niet uitblijven. T. de Vr. Advertentie voor schooltruien, zo sterk als staaldraad. 100 gram 1-98 Gen. Cronjéstr. 129, Haarlem, Tel. 53331 GEBOREN: M. E. Valkenier-van Hugteren, z.; A. M. F. Nederkoorn- willemse, z.; M. L. Hamelink-van der Juist, z.; G. M. J. Karsten-Dekker, z.; van Vliet-Bodzinga, d.; M. Jonge- ■jjm-Waleveld, d; A. M. F. Nederkoorn- Willemse, d.; D. M. C. Jacobs-Fortuijn, ONDERTROUWD: C. T. Heijkoop en fj van Laar; J. E. C. Stevens en A. L1- E. Hoomans; K. M. van Tongeren en F. E Schneider. GETROUWD: F. Stanco en W. C. M. ~aa Roode; C. A. Biemans en K. E. "Cheelings; F. Chr. Donders en W. H. van 't Hof. OVERLEDEN: J. J. Handgraaf, 78 fa'-, Eopsstraat; p. Goudriaan, 84 j., "htonstraat; M. C. M. van Vliet, '50 Kamperlaan. groot is. Voorts stond verdachte na het ongeval weer onmiddellijk zonder te „waggelen". Het bewijs, dat verdach te dronken zou zijn geweest achtte hij daarom niet bewezen. Hij concludeerde tot vrijspraak. „De vorige keer heb ik mijn naam wel opgegeven en dat heeft mij zoveel geld gekost, dat ik gezegd heb het in het vervolg niet meer te doen", zou een motorrijder uit Osdorp verklaard hebben tegenover de politie, toen hij voor een aanrijding op de Nieuwe Meerdijk in Badhoevedorp was aange houden. De Officier van Justitie vond de mentaliteit van verdachte allerminst prijzenswaardig. Vier jaar geleden was verdachte bovendien veroordeeld we gens diefstal. Hij eiste daarom een ge vangenisstraf van twee weken en ont zegging van rijbevoegdheid voor de tijd van acht maanden. In alle zaken zal de Rechtbank over twee weken vonnis wijzen. ictverrenttC' dan TRANSROID.ab.et,en INNEMEN en de onaangename klachten verdwijnen! Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist. Met een grote wagen zijn de zeven uitgediende paarden van Van Gend en Loos dezer dagen overgebracht naar de boerderij van de heer Van Gellicum in Beest bij Geldermalsen. De heer Van Gellicum heeft de paar honderd paarden opgekocht, die in de loop van deze maanden de dienst by Van Gend en Loos zullen beëindigen. Halverwege verleden week werden de dieren in Haarlem „op straat gezet". Van Gend en Loos rijdt nu verder met Commer- bestelwagens. De paarden, zoals Bobbie en Vosje en ook de oudste, de vijftien jarige Pukkie, hebben daarna op stal enige dagen rust gekregen. Samen met de zeven Haarlemse paarden zijn ook de vijf paarden uit Amsterdam naar Beest overgebracht. Behalve de paarden zijn ook de grote viertons-vrachtwagens uit de verschil lende stadswijken verdwenen. De dienst in de stad wordt nu goeddeels gereden met kleine wagens. De eerste dagen van de omschakeling miste men bij het uitladen van de goederen uit de loods aan de Westergracht de routine nog, waardoor wat vertraging ontstond. Nu is men echter geheel op de kleine wa gens ingesteld en heeft het overladen weer een vlot verloop. Verschillende personeelsleden vragen zich nu af, of het niet mogelijk is de afgedankte paardenstal aan de Rozen straat als kantine in te richten. De chaufferus zijn overdag op weg en voor het koffiedrinken heeft men nauwelijks een kantine nodig. Maar wel zou de stal goed geschikt zijn om er bijeen komsten te houden van de personeels vereniging, om er te kaarten en de mondelinge lessen van de cursussen te volgen. Het is de laatste echte goed log bezlf d™ paahrdenstal' uie Haarlem nog Dezit. Misschien zou het «anh.». lmg verdienen na te gaan of w zUn huidige bestemming niet hf" houden kan. Jammer dat «™g 1 be" politiepaarden zijn want rit g geen de stal uitermate geschikt zbnV0°r Z°U Advertentie 15 J Zes Haarlemse amateurs, die zich ten doel hebben gesteld in eigen tijd en met eigen teksten een goed cabaretprogram ma te brengen, hebben gisteravond in Amsterdams studententheater „Hypo- kriterion" hun tweede programma, „Vinger in de hoed" gepresenteerd. De zes, zich noemend het „Cabaret 90 10", werken zonder technische foefjes en zonder décor. Het program ma moet het „doen" door hun enthou siasme en door de teksten. Welnu, wat het enthousiasme betreft, behoeft dit tweede cabaretprogramma geen te leurstelling te worden. Veel minder succesvol zijn zij echter met de teksten. De humor haalt geen enkele keer een aanvaardbaar niveau, is meermalen zelfs van een dergelijke banaliteit, dat veel plezier om wat er gepresteerd wordt, erdoor wordt bedorven. En zo is dit cabaret feitelijk helemaal niet wat het feitelijk suggereert te zijn: spiritueel. Wij vertelden al, dat het wel een genoegen was om naar de individuele prestaties te kijken. De zes hebben ongetwijfeld talent. Met veel zwier grijpen zij actualiteiten aan. De kunst maan, de woningnood, de experimen telen, de televisie, zij krijgen allemaal een beurt. Telkens echter weer duikt dan ook het platvloerse grapje op. Het publiek bij deze première, de va ders en moeders, ooms en tantes en vrienden en vriendinnen van de zes amateurs, lachte gretig en had veel plezier. Wij echter waren wat teleur gesteld, omdat onze overigens ook weer niet geringe waardering niet compleet kon zijn. Wij hebben namelijk stellig de indruk dat „90 10" beter kan. Hnd Aangezien de behandeling van een aantal bezwaarschriften tegen het ont- werp-uitbreidingsplan .Eindenhout" niet tijdig gereed kon komen, stellen B. en W. van Haarlem de gemeente raad voor de beslissing over dit ont werp drie maanden uit te stellen. For meel had de behandeling vóór 12 no vember dienen te geschieden. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een bedrag van ƒ14.220 ter beschikking te stellen ten behoeve van de Woningstichting „Onze Woning". Dit bedrag is nodig voor het uitvoeren van binnen- en buitenverf- werk aan vijftig woningen aan de Bel- lamystraat, de Hofdijkstraat en de Kinkerstraat. Advertentie Voor de zoveelste maai gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275 Bovendien op alle RENAUL T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM Vraagt nadere inlichtingen bij CINEMA PALACE: De Graaf van Monte CHRISTO 14 j. 2, 7.30 u. FRANS HALS: De schat van Afrika. 14 j. 2.30, 7, 9.15 U. 7o 2 415, 7, 9-15 u- Dl een avondvoorstelling om 8 uur LUXOR: Anane 18 J. 2, 7, 9.15 Do.1:' Als deUrdauw hangt, komt er regen, REMBRANDT1:11 Ariane, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 Zo.-ochtend: Zwerven door Zuid-Afrika, a. 1., 11 uur. ROXYtot en met zo. (behalve zo.-mld- dag): Noodlanding in de jungle, 18 J. 2 30 7 9.15 u. Zo.-middag en ma. tot en met do.: De sheriff van Witchita, 14 j. 2.30, 7, 9.15 u. Zo.-middag 2, 4.15 u. STUDIO: Huis des onheils, 14 j. 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. 1., 11 uur. Maandag 21 oktober Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 22 oktober r.„-f0nrertg<'bouw, 20.15 uur: tweede con- h ;„„serie D van het Noordhollands Phil- sniiS10^011 Orkest o.l.v. Henri Arends; t Christian Ferras, viool. Woensdag 23 oktober d e'' l?a wnf c b u w, J9.30 uur: Concert door een m ^!T'se Bond van Muziekverenigin- Chr' r-"k- Harmonie „St.-Bavo", monie-orke^H "Airti „et Religioni", Har kring Apollo? Harmonie Kunst- Spaarndam en Sarmonie „Crescendo" Haarlem. Harmonie „Crescendo Donderdag 24 oktober doorAlb«?0deWkle?k\?ganistPaUZeCOnCert ziekavond m'm'v.^F^Astester f?®?ie£nu" va^S'ogteren, hobo?^^!'^^- Vrijdag 18 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: „Tartuffe een amusante voorstelling van Molières blijspel, waarin de schijnvroomheid gehe keld wordt. De Nederlandse Comedie on der regie van Ank van der Moer speelt het stuk met in de hoofdrollen Mary Dresselhuys en Ko van Dijk. Zaterdag 19 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Puck met „Taloelah", een genoeglijke co medie over drie oude dametjes, die haar hospita om het leven willen brengen, om dat zij haar het leven vergalt. Het stuk wordt geregisseerd door Eric van Ingen. In de hoofdrollen spelen Nell Knoop, Aaf Bauber en Sara Heyblom. Zondag 20 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie met „De Tuinschuur", het tweede oorspronkelijke toneelstuk van Graham Greene over een man, die tot de conclu sie komt in zijn jeugd door ophanging om het leven te zijn gekomen. Regie: Joris Diels. Hoofdrollen: Albert van Dalsum, Paul Steenbergen en Kie Carelsen. Woensdag 23 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Opera-gezel schap met „De barbier van Sevilla". Ope ra van G. Verdi m.m.v. Anneke van de Graaf, Cora van Doesburg, Bert Bijnen, Peter van Zon e.v.a. Vrijdag 18 oktober Frans Halsmuseum, 20 uur: Een archaeo- logische reis langs Eufraat en Tigris le zing door prof. dr. M. A. Beek. (Volks universiteit). Miner va-theater, 20 uur: Een vergeten beschaving: het rijk der Groot-Mogols in Voor-Indié in de 16e en 17e eeuw lezing door mr. dr. R. W. H. Pitlo. (Volksuni versiteit). Zaterdag 19 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, 14.30 uur: „Paddestoelen-excursie o.l.v. de heer G van Eyndhoven. Verzamelen bij in gang „Lindenheuvel", Ter Hoffstedeweg 3, Overveen. Zondag 20 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Maandag 21 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Dinsdag 22 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Woensdag 23 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Herdenking dag der Verenigde Naties. Drs. G. M. Nederhorst spreekt over het werk van de NOVIB. Inst. voor arbeidersontwikkeling, 20 uur: De goede aarde, film naar het boek van P. S. Buck (De Leeuwerik). Frans Halsmuseum, 20 uur: Moderne Schilderkunst, lezing door Ewoud de Kat. Donderdag 24 oktober Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Tourisme door de lucht, lezing door jhr. dr. J. C. Mollerus. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. 'Jruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland 9—12.30 en van 1.30—5 uur. Huis van Loop: Geopenddag. van 10— 12.30 uur en van 13.3017 uur Zon- en feestdagen van 1417 uur. 'l'eylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse schooi 16e tot en met 19e eeuw Geopend van 11—15 uur, behalve maandag. De eerste zondag van de maand van 1315 uur. h rans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse Schooi van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—16 uur, zondag van 13—16 uur. woonhuis Jacobus van Looy, geopend: zo. 14—17 uur; do 10—12.30 uur: 13.30—17 u Stadhuis Groote Markt, te bezichtigen da gelijks 917 uur, za 912 uur. Galerie Espace: Expositie. Grote Kerk: te bezichtigen van 917 uur. Ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan gaf de operettevereniging Diogé woensdag- en donderdagavond in de Stadsschouwburg een opvoering van Millöcker's operette „Der Bettelstudent". Carl Millöcker (1842-1892) is ontegen zeggelijk de meest interessante onder de jongere tijdgenoten van m-eester Jo- hann Strauss jr. Wij vereren in hem, samen met Franz von Suppé en Franz Lehar, een der waardigste vertegen woordigers van de Weense operette, waarvan Johann Strauss de onomstre den grootmeester is. Zijn meest beken de operette, met revolutionaire inslag, is wel Der Bettelstudent. Diogé had zich een zware taak ge steld om dit nogal gecompliceerde stuk te realiseren. Na een enigszins romme lig begin kwam langzamerhand de juis te sfeer voor deze zo typische Weense operette. Regisseur Tom de Munk, die Gouver neur Ollendorff voor zijn rekening had genomen, beschikt over een aardige stem, doch moet in de dialogen iets minder preken. Suze Spoelder wist met haar aangeboren speeltalent een juiste karakterisering van Laura te geven, Jan Vander was een kostelijke oom Mi- kosch. Het orkestje onder leiding van Henk Steenkist, dat zich overigens dapper weerde, was door zijn povere bezetting niet tegen de grote koor scènes opgewassen. Het bestuur en dirigent, die na de pauze werden gehuldigd, kunnen op een geslaagde avond terugzien. A.Krt Tydens een langdurige en yaak hef tige vergadering heeft de r.-k. studen tenvereniging „Sanctus Bavo" vannacht in haar sociëteit in het Waaggebouw een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: B. T. Eiselin, praeses; C. Buwalda, vice-praeses; mejuffrouw Christina D. Roeland, ab- actis Ia; J. Romijn, quaestor; C. Blaas, ab-actis II; J. van Luxemburg, asses sor. In verband met de viering van het eerste lustrum van „Sanctus Bavo" op 24 november, is het bestuur met één lid uitgebreid. Het oude bestuu ronder praesidium van de heer J. M. van der Weiden, heeft zeventien maanden zit ting gehad. Het ab-actiaat is thans ge vestigd: Dennenstraat 4, Haarlem. Het verleden jaar door de gemeente aangekochte pand Raamsingel 12 zal worden ingericht voor huisvesting van de dienst voor Sociale Zaken. Het is noodzakelijk, dat daartoe enige voorzie ningen worden getroffen. De schoor steen moet gesloopt worden, evenals het aanrecht en de kasten in de keuken. Zo ook de bouwvallige bergplaats met overdekking. De tuin moet betegeld worden in verband met het opbergen van fietsen. De elektrische installatie moet vernieuwd worden en er moet enig schilder- en behangwerk worden uitgevoerd, terwijl voor de verwarming acht oliekachels nodig zijn. Een en an der kost naar raming ƒ24.500. Op het Soendaplein bij de Flores- straat te Haarlem is donderdagavond 8 uur een verkeersongeval gebeurd, waarbij een 55-jarige leraar uit Haar lem een schedelbasisfractuur en een gebroken linker onderbeen opliep. De leraar kwam op zijn fiets uit de Floresstraat en wilde linksaf het Soen daplein oprijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een uit de richting Schoterweg komende personenauto. De wielrijder werd door de auto gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo. Advertentie INBOUW EN SERVICE STATION (H. J MAERTENS) Krocht 4 - Haarlem - Tel. 15229 De verhoging van het uitkeringsper- den. Maar dan zou een grote hond ƒ25. centag- uit het gemeentefonds heeft voor de gemeente Bloemendaal slechts een pover resultaat opgeleverd. Oyer het jaar 1958 krijgt de gemeente ƒ20.000 meer uitgekeerd, over 1956-1957 ƒ27.000. Aldus deelde de burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, gistermid dag tijdens de raadsvergadering mede in antwoord op vragen dienaangaande van het raadslid Schultz (P.v.d.A.) Overeenkomstig het voorstel van B. en W. beschikten de raadsleden af wijzend op het verzoek van het bestuur der Sint Joseph-school in Bloemendaal tot het beschikbaar stellen van ƒ506,24 voor het inrichten van een nood-lokaal in de aula van het nieuwe schoolge bouw. Op voorstel van de heer De Jong Schouwenburg (CHU) werd bij die be slissing echter tevens bepaald, dat aan het schoolbestuur zal worden medege deeld, dat de raad de aangelegenheid alsnog zal bestuderen. Zoals bekend meenden B. en W. dat van gemeente wege ruimschoots bijdragen zijn ver leend in de lokalen-behoefte van de school. De Fyen (KVP) vroeg zich af, of er wel voldoende ruimte voor het onderwijs in de school is, al toonde hij wel enig begrip voor het standpunt van het College. Het schoolbestuur heeft voor zijn moeilijkheden een oplossing gevonden, waarmede slechts enkele honderden guldens gemoeid zijn. Het zou jammer zijn, wanneer die oplossing door het gemeentebestuur zou worden afgeremd, aldus meende de spreker. De wethouder, mejuffrouw dr. M. E. Nol- te (KVP) wees er op, dat B. en W. zich aangaande de kwestie onder meer hadden laten voorlichten door de rijks inspecteur voor het lager onderwijs. Het partieel uitbreidingsplan-in-onder- delen „De Leeuwenkuil," betrekking hebbend op de grond aan de westzijde van de Hooge Duin en Daalscheweg nabij de Karmeltrap werd conform het voorstel van B. en W. vastgesteld. De daartegen ingediende bezwaarschriften werden derhalve ongegrond verklaard. Mevrouw Poulus—Bouw (VVD) vond daarin aanleiding op te merken, dat er „helaas gebouwd moet worden," het geen de indieners van de bezwaar schriften blijkbaar niet voldoende be seften. De voorzitter sloot zich gaarne bij die opvatting aan. Er is in de ge meente, ais gevolg van het recreatieve natuurschoon, toch al zo weinig gele genheid om te bouwen. De recreatie ve waarden moeten immers zo veel mogelijk gehandhaafd worden. Boven dien hebben de bezwaarden weliswaar grond in hun bezit, maar dat houdt nog niet in, dat zij tevens recht kunnen doen gelden op een bepaald fraai uitzicht aldus meende de burgemeester. De hondenbelasting werd eveneens overeenkomstig het voorstel van het College verhoogd Ongeacht de grootte kost een hond in Bloemendaal voortaan 20.- per jaar. Vroeger moest men voor een hond, die lager dan veertig centimeter was, ƒ10.- betalen, voor een hogere hond ƒ20.- De heer Schultz (P.v.d.A) bleef bij zijn opvatting, dat het onderscheid tussen grote en kleine honden op basis van de veertig cen- timeter-maat gehandhaafd moest wor- Afgevaardigden van de drie speel tuinverenigingen: D.V.S., „Hof van Eden" en „Vondelkwarteir" zijn gister avond in het gebouw van „Vondelkwar tier" bijeen geweest met afgevaardig den van het Wijkcomité „Oud-Schoten" en de stichting „Haarlem-noord", om te komen tot het organiseren van een St.-Maarten-optocht op 11 november en van een gezamenlijke kerstboomver branding in januari. Verschillende af gevaardigden spraken de hoop uit, dat het werkcomité dat zal worden opge richt, van blijvende aard zal zijn en dat daarmee tevens de grote wens, die bij allen leeft, kan worden verwezen lijkt: te komen tot een samenbundeling van het verenigingsleven in Oud-Scho ten. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 4.572 en 1.465 ter be schikking te stellen van de St.-Philo- menaschool voor de aanschaf en ver nieuwing van meubilair en voor de eer ste aanschaf van leer- en hulpmidde- °ok w°rdt voorgesteld ƒ715 be schikbaar te stellen voor de Beatrix- kleuterschool aan de Gillis Schoolmees terlaan voor het uitbreiden van de voorraad spel- en ontwikkelingsmate riaal m verband met de vorming van ,e®n tweede kleuterklas. Een bedrag ls. nodig voor het aan schaffen van nieuw meubilair en spel en ontwikkelingsmateriaal en voor het eggen .van naadloze vloerbedekking in k?Sitonei lokalen in de Roerdomp kleuterschool in de Roerdompstraat. 6,1 W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor het raadslid F. W. Knape (K.V.Pte herbenoemen als van het bestuur van de Vereniging voor Noverheidsonderwijs. De herbenoeming van de heren A. van Driel, J. Bakker, J. Ch. Balm, K. °e Boer, Th. A. J. M. van Eek, G. Koot M. Meyers, A. Rood, D. J. van Rijn, H. Vethaak en A. P. Winnubst, en van mevrouw C. Koning-Stroink en mejuffrouw W. J. C. Leenders als leden van de huuradviescommissie, wordt door B. en W. eveneens aanbevolen. De Bloemcndaalse makelaar J. h. Stoel heeft gistermiddag in het Notaris huis de Teerkleurfabriek „Colora" te Zandvoort aangekocht voor een bedrag van 46.000,-. De machinerieën zijn verspreid verkocht voor een totaal be drag van 35.576,-. Hieruit mag worden afgeleid, dat de nieuwe eigenaar, in opdracht van wie de makelaar Stoel ge handeld heeft, niet van zins is het be drijf voort te zetten. De N.V. Colora is een dochteronderneming van de N.V. Rids te Haarlem. In juni van het vorige jaar werd het faillissement aangevraagd van de N.V. Rids en haar dochterondernemingen, de N.V. Colora te Zandvoort en de N.V. OCIO te Ossendrecht. In januari van dit jaar werd surséance van betaling verleend tot december van dit jaar. Op 15 oktober echter heeft de Haarlemse rechtbank de N.V. OCIO te Ossendrecht in staat van faillissement verklaard. Op 12 september zijn de gebouwen en machinerieën van de N.V. Rids te Haar lem verkocht aan de N.V. Conrad Stork Hijsch te Haarlem voor ƒ536.400,-. De productie van Rids en haar dochter ondernemingen is nu geheel stilgelegd. Algemeen wordt verwacht, dat ook de N.V. Rids en de N.V. Colora spoedig in staat van faillissement worden verklaard. Dezer dagen heeft de directie van de N.V. Rids een schrijven gericht aan de minister van Economische Zaken, waar in uiteengezet wordt dat men de pro ductie heeft moeten staken, omdat de vervaardigde producten onbeschermd waren. Vanuit nabuurlanden konden soortgelijke producten als Rids vervaar digde onbelemmerd worden ingevoerd. Voor de grondstoffen van eigen bodem moest een abnormaal hoge prijs worden betaald. Meermalen heeft men de minister verzocht beschermende maatregelen te treffen. Bovendien worden de Neder landse genationaliseerde grondstoffen tegen lage prijzen geëxporteerd en in het buitenland veredeld. Deze veredelde producten moeten echter zeer duur weer worden ingevoerd. en een kleine 15.- moeten gaan kos t-en. „Een grote hond doet meer dan een kleine" zo riep de heer Schultz uit, tot verbazing, c.q. hilariteit van de toe hoorders. Zijn voorstel werd echter met zeven tegen tien stemmen verwor pen. De heer Van Holten (WD) deel de mede, dat hij aangenaam getroffen was door de vele reacties op zijn sug gestie tot het instellen van een kat tenbelasting. Zoals bekend, is een dergelijke belasting in strijd met de gemeentewet. Het was de heer Van Holten echter opgevallen, dat de ver enigingen tot dierenbescherming over het algemeen voorstanders van een kattenbelasting bleken. Hij toonde zich ten zeerste gecoiffeerd met een woensdagmorgen ontvangen schrijven van het Departement van Financiën, waarin hem verzocht wordt zijn stand punt aangaande het nut van een kattenbelasting nader uiteen te zet ten. De gemeente Bloemendaal krijgt een nieuwe faecaliën-auto, tevens kolkenzui- ger, omdat de raad na zeer ampele boekhoudtechnische discussies be sloot daarvoor een krediet van ƒ45.000 beschikbaar te stellen. De oude faeca liën-auto dateert van 1928 en een ver vanging daarvan was hoogst noodza kelijk. Begin november komt de heer J. Was senaar als nieuwe tuinman in Thijsse's Hof. Hij zal de plaats innemen van de huidige tuinbaas-opzichter, de heer J. C. Janssen, sinds 16 april 1927 in de Hof werkzaamhij bereikte in augus tus de vijfenzestigjarige leeftijd en daarmee breekt voor hem nu een pe riode van rust aan. Meer dan wie ook heeft de heer Janssen in deze jaren gezien hoeveel waarheid de spreuk bevat, die Cathr. Cool uit Leiden in kunststeen beitelde en de Hof op 20 juni 1928 «aanbood: „Het ronddolen in en het bestuderen van de natuur geeft kracht aan allen, die geestelijk en lichamelijk lijden". Men kan de steen vinden, zodra men de Hof, gelegen achter het welbekende pannekoekenhuisje in het Bloemen- daalse bos aan de Mollaan, binnen komt. Thijsse's Hof is drie hectare groot, inclusief de vijver, het bos en de paden. Boven het oude pannekoeken huisje hangt een ijzeren bel. Deze wordt elke dag tegen twaalf en tegen vijf uur, als de Hof gesloten wordt, geluid om de wandelaars aan de tijd te herinneren en hen de Hof te doen ver laten. De heer Janssen is van zijn dertiende jaar af in het tuinvak geweest. Hij werkte jaren op verschillende grote buitens, onder meer op „Duinhoeve" aan de Lage Duinendaalseweg in Bloe mendaal. Zaterdag 2 november zal hij officieel afscheid nemen. Het bestuur zal hem te zijnen huize, Noordlaan 68, bezoeken om hem dank te brengen voor wat hij door zijn bijzondere ken nis voor Thijsse's Hof is geweest. De directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, heeft gister middag de vlag gehesen op het in aan bouw zijnde stationspostgebouw te Rot terdam. Dit was ten teken dat het hoog ste punt, bijna 60 meter bereikt was. Het stationspostgebouw zal begin 1960 klaar moeten zijn. Het hoofdgebouw wordt 104,25 m. lang, 36 m. breed en 54,50 m. hoog, waarbij nog niet gere kend is een diepte in de grond van 5.10 m. De westelijke vleugel wordt 78 m. lang. Het gebouw heeft een inhoud van 240.000 m3 en een vloeroppervlakte van 43.000 m2. Verwacht wordt, dat begin februari a.s. het betonskelet geheel ge reed zal zijn. De Nederlandse Televisie Stichting heeft van de K.N.V.B. bericht ontvan gen, dat toestemming wordt verleend tot een directe uitzending van de voet balwedstrijd Nederland-België, die op 17 november te Rotterdam wordt ge speeld. De K.N.V.B. deelde echter als restrictie mede, dat ook de Belgische voetbalbond toestemming voor deze uit zending moet geven. (In het verleden weigerden de Belgen telkens een direc te televisie-uitzending; red.) Mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, heeft donderdagavond het tweede internationale Danlon-schaak- toernooi geopend, een zeskamp voor dames, die tot en met dinsdag a.s. in „De Kroon" wordt gespeeld. Burgemeester Van Hall opende voor mevrouw Heemskerk met g2-g3, een zet waarover de Nederlandse kampioene nogal verbaasd was, maar die haar toch niet in verwarring bracht. De deelneemsters zijn: mevrouw Chaude de Silans (Frankrijk), mej. Be- nini (It.), mevrouw Rinder (West- Duitsland) en de Nederlandse dames mevr. Heemskerk, mevr. van der Veen- Baas en mej. Stegeman, een nieuwe linge in het gezelschap. De uitslagen van de eerste ronde luiden: mevr. Heemskerk-mej. Beninl 14; mevr. van der Veen-mevr. Rin der 1; mej. Stegeman-mevr. Chau de de Silans 01. Voor de Bredase rechtbank stonden donderdag een aannemer uit Tilburg en diens zoon terecht wegens overtre ding van het prjjsvoeringsbesluit 1941. Bij een inschrijving op twee flatgebou wen in het uitbreidingsplan Tilburg had de aannemer een „opzetje" gemaakt van maar liefst zeventig duizend gulden. De zoon was naar de inschrijving toe gegaan en had zich, zo luidde het ver weer, laten meeslepen en min of meer bedotten door de overige inschrijvers. Van de opzet bleef twintig duizend gul den voor de aannemersfirma; de rest zou worden verdeeld. Per inschrijver werd dit acht en twintig honderd gul den. De officier van justitie meende dat dit bedrag de gebruikelijke en toege stane beloning voor gemaakte kosten verre overtrof en eiste tegen de aan nemer drie duizend gulden boete. Voor de zoon, die in opdracht van zijn vader en met een door deze ondertekend in schrijvingsbiljet had gehandeld, vroeg de officier vrijspraak. Uit het getuigen verhoor bleek, dat de verdachte over het algemeen gunstig bekend staat en juist herhaaldelijk stelling heeft geno men tegen de opzet-misdaden. Zijn verweer was: „Mijn zoon Is gewoon meegetrokken door de heren collega's bij deze inschrijving". Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Het Haagse gerechtshof heeft de 21- jarige tuinarbeider uit Honselersdijk wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met af trek van de tijd, die hij reeds in voor arrest heeft doorgebracht. Bij een fa milieruzie had hij zijn vader met een stoel geslagen met de uitroep: „Ik sla je dood". De procureur-generaal bij het hof had bevestiging gevorderd van de door de rechtbank opgelegde straf van een jaar gevangenis met aftrek. Het arrest van het hof houdt in, dat de jon geman binnenkort op vrije voeten zal worden gesteld. Zoals wij dezer dagen reeds mede deelden is de minister van binnenlandse zaken voornemens de centrale perso neelsdienst ingrijpend te reorganiseren. De uitvoering hiervan is thans in stu die. Hangende deze studie heeft de minis ter van binnenlandse zaken, aldus ver nemen wij van bevoegde zijde, goedge vonden, dat de directeur van de centra le personeelsdienst de heer D. W. Wal- kate, die ernstige bezwaren tegen de voorgenomen reorganisatie heeft en daaraan moeilijk kan medewerken, de dagelijkse leiding van zijn dienst voor lopig overdraagt aan de directeur van de rijkspsychologische dienst dr. F. J. E. Hogewind. gestoord. Op de vraag, wat hij kleedkamers te zoeken had, ant- „Een misselijk bedrijf, een bedrijf, dat een heel nare kijk geeft op uw ka rakter. U moet zich niet verbazen als dit zeer streng gestraf' wordt". Even onbewogen als de 19-jarige verkoper donderdag de ernstige woorden van mr. J. Coninck Liefsting over zich heen liet gaan, reageerde hij ook hij de uitspraak: één jaar jeugdgevangenis. De kinderrechter had deze ernstige zaak verwezen naar de Amsterdamse rechtbank en deze besloot nog dezelf de dag uitspraak te doen. Ook de offi cier van justitie sprak bittere taal te gen de bleke jongeman, die meer dan twee jaar lang als een dief in de kleed kamers van Amsterdamse sportvelden had huisgehouden. De officier had te gen de verkoper, die reeds eerder ver oordeeld is en zelfs nog in een proef tijd loopt, twee jaar jeugdgevangenis geëist. Slechts twee diefstallen waren de jongeman ten laste gelegd. In werke lijkheid moeten het er veel en veel meer geweest zijn. Het is komen vast te staan, dat de verkoper nu eens al leen, dan weer met vrienden, geduren de een periode van ruim twee jaar kleedkamers is binnengedrongen. De officier van justitie merkte in dit ver band op, dat bij tal van deze diefstal len niet eens bekend werd, wie de be nadeelden waren. Op de zitting bleek bijvoorbeeld, dat hij op een avond in maart naar het Olympiscl. Stadion ging, waar door verschillende elftallen ge traind werd. Langs de portier komen was niet moeilijk, want iedereen kon in- en uitlopen. In een onbewaakt ogen blik dook de jongeman de kleedkamer in. Zijn greep in de colbertjasjes le verde hem een portemonnaie, portefeuil le en een horloge op. Door de oplettendheid van een ter reinknecht is de jonger in mei tegen de lamp gelopen. Op een sportveld in Nieuwer-Amstel werd hij door de ter reinknecht min of meer in zijn bezig heden in de woordde de jongen koelbloedig!' „Ik mis mijn voetbalkousen". ,"9eef naam en je adres en je telefoonnummer maar op, dan zal ik je, als ze gevonden zijn, opbellen." De jongen gaf een naam en een adres en een telefoonnummer op. De terrein- knecht controleerde in het telefoonboek en de gegevens bleken vals te zijn. Op zijn motor zette de man de achtervol ging in. Opnieuw kreeg hij de jongen te pakken. „Ik héb een tweede vader", luidde het verzinsel. „Ik zal je zijn adres geven". De terreinknecht ge loofde er niets meer van en bracht de jongen naar het politiebureau. Onder- weg zag deze nog kans het grootste gedeelte van het gestolen geld op straat te smijten. Er zijn diverse rapporten over deze jongeman uitgebracht, alle ongunstig. Het een spreekt over een lastige knaap, die zijn vader voortdurend teleurstelt, en die zich altijd voelt tekort ge daan, andere spreken over een zeer zwak karakter met een gemis aan ieder sociaal gevoel. De rapporteurs zagen in een verblijf in een jeugdgevangenis voor deze tragische figuur de enige oplossing. Anaconda Copper Bethlehem Steel "hrvsler Corp Genera) Electric General Motors «ennecott Copper KLJl Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway I'ldewatex |J.S Steel 16/10 45)4 40% 70% 59% 39% 88% 28 33% 30 45% 42% 72% 37 34% 25% 56% 17/10 43 40% 67% 58V. 38% 86% 27 32% 29% 4334 40% 71% 36% 33% 24% 55% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5