Gigantische taak voor Afrika de missie in De communisten bereiden een tweede China voor ruit iella Dit uur van diepe ernst IV Zal Bonn met Belgrado breken Pi nay heden zonder veel illusies voor de Franse Nationale Vergadering Be ervaring bij de behandeling itigt opnieuw de onmisbaarheid van Bedreiging Steun van elfjes bij het huis houdelijk gezwoeg D u A P Brits koninklijk paar in Washington Koningin Eliza- beth in Washington AAMBEIEN? Kabinet op angstig smalle basis De houding van de socialisten zal de doorslag geven Cursus voortgezet in 1958 De lijst van Pinay Tussen neus en lippen VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 PAGINA 7 r\e Wereld-Missiedag van dit jaar staat speciaal in het U teken van de Kerk in Afrika. De verbreiding van het geloof in dit werelddeel is zonder twijfel indruk wekkend, maar de missie staat hier nog voor een gr gantische taak. Afrika telt op een totale bevolking van naar schatting 216 miljoen mensen thans ongeveer 23 miljoen katholieken. Bij de eeuwwisseling waren er slechts ruim een half miljoen katholieken; alleen al het laatste jaar is het aantal met meer dan een miljoen toegenomen. Om de juiste betekenis van deze cijfers in het licht te stellen moet echter tevens vermeld wor den, dat er 85 miljoen animisten en eveneens 85 mil joen muzelmannen in Afrika zijn. De christelijke be> volkingsgroep heeft een sterkte van 46 miljoen, te we ten 12 miljoen protestanten, 11 miljoen schismatieken en 23 miljoen katholieken (gedoopten 20 miljoen en catechumenen 3 miljoen). Naast deze geloofsproblematiek is er het probleem van de groeiende communistische invloed in Afrika. Het wordt meer en meer duidelijk, dat vanuit Moskou een weloverwogen actie wordt ontplooid om dit we relddeel tot een communistische revolutie te brengen. Een China-kenner, die Afrika bezocht, kwam tot de bevinding, dat de huidige situatie op tal van punten een opmerkelijke overeenkomst vertoont met die in China voor het communisme daar aan de macht kwam. Publiek tamelijk lauw Boeketje van 85.- voor Jayne Bewonderaar in arrest V» ftg SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op mldde,ei1- een tube Emigrantenpater komt enige tijd over Voorstanders van harde maatregelen aan winnende hand Openbaar Kunstbezit Gratis toegang tot veertig musea Henny Eman overleden Moe boos Onbeleefd Triplex politie Advertentie is de juichkreet van snoepend Nederland. Fruittella is het heerlijk frisse eri... zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken aardbeien - sinaasappel - citroen, Zo spoedig mogelijk moet uit de Afrikaanse katholieken een geestelijke élite worden gevórmd.... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMIIMI Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn gisteren uit Williams burg in de Amerikaanse stad Virginia te Washington aangekomen. De konin gin en de hertog reisden in het particu liere vliegtuig van president Eisenho wer. Op het vliegveld werden zij wel kom geheten door president Eisenho wer en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles. Mevrouw Dulles bood de koningin een boeket rode rozen aan. Nadat de volksliederen waren gespeeld, inspecteerden de ko ningin en de president een militaire erewacht bestaande uit manschappen van de Amerikaanse vloot, het leger, de luchtmacht en het korps mariniers. President Eisenhower wees in zijn welkomsttoespraak op het belang van dit bezoek voor het versterken van de vriendschapsbanden tussen Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. In de nauwere samenwerking tussen deze ÏSflifflVS vredezin In haar antwoord zei de koningin, dat zij de gevoelens van vriendschap en eerbied van haar volkeren van elk ras en elk geloof in het Britse Gemenebest overbrengt. Na de toespraken begaven de konin gin de president en de hertog zich fii de limousine van de president naar het Witte Huis. Langs de route stonden aanzienlijk minder mensen dan ge woonlijk bij zulke gelegenheden. Er werd niet gejuicht en nagenoeg met ge- applaudiseerd. Een Delftse bewonderaar van de Amerik. filmster Jayne Mansfield die dezer dagen een bezoek aan ons land bracht is door de politie in arrest gesteld, omdat hjj in zijn be wondering wel wat te ver was ge- f^n "°A. z'eh schuldig te maken aan oplichting en flessentrekkerij. e ™an.' .een boekbinder van beroep, ïrdZ l ln Amsterdam als in Rot- daarmee achter en WaS non wat te kunt. onver?etelijke uren genomen en die een groot aant»i foto's laten nemen. Jayne a»?! hij een kunstzinnig geschikte boe^t van 85. toekomen. «uenei De schulden, die hjj by du ,iipa gemaakt had, bleven echter onbe taald en dies regende het klachten by de politie. Om erger te voorkomen nam deze de man toen in verzekerde bewaring, waarbij voorts nog aan het licht kwam, dat hu in «otterdam in een grote zaak voor 1.200 aan foto's van filmsterren had besteld. Ook had hij enkele weken onder de titel Dutch Hollywood Stars een club opgericht, waarvan hij de directeur en het enige lid was... Tenslotte had hij bij een Amsterdamse uitgeverij een contract afgesloten voor een geïllustreerd filmblad, dat in een oplage van anderhalf miljoen zou verschijnen. De directie ging echter op informaties uit en die waren van dien aard, dat de order nog bijtijds kon worden geannuleerd. In totaal heeft deze be wonderaar van filmschoon, die ove rigens al eens eerder is veroordeeld, zijn slachtoffers voor ruim z.aoo gulden opgelicht. Advertentie k» De wetenschap heeft thans een nieuwe V, helende substantie ontdekt met de m verbazingwekkende eigenschap de aambeien eenvoudig te doen wegdro- T, feu," Pbn verdwijnt, bloeden houdt op. t *t Zelfs in de meest hardnekkige ge- 'i 'j* vallen schrompelen de aambeien 1% meen, zo afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in d §r, het weefsel vernieuwende Bio-Dyne. Deze stof wordt thans toegepast in de 'M nieuwe SPERTl-zalf. zacht en des- J infecterend Voor veilige, recht- V streekse behandeling van aambeien, IJ De Sow jet-Unie ontwikkelt in Afrika een levendige diplomatieke activiteit. De communisten zorgen voor cellen- bouw in de syndicaten en politie ke partijen. Nationale stromingen wor den aangemoedigd, op grote schaal wordt communistisch propagandamate riaal verspreid, de ontevredenheid wordt uitgebuit kortom de bekende me thodiek. Dat hier een weldoordracht plan achter zit blijkt wel uit de reeds eerder vermelde interesse, die de com munisten aan de dag leggen voor de Afrikaanse studenten, die in het wes ten komen studeren. Het werk in de diepte geschiedt in Rusland zelf, waar Afrikanen hun marxistische vorming ontvangen op de hogere school der agi tators tegen het kolonialisme. Op de zelfde wijze is in het verleden een com munistische élite van Chinezen ge vormd. Twee gebieden in Afrika verdienen aandacht vanwege de speciale vraag stukken, die zich daar voordoen. Voor eerst de Unie van Zuid-Afrika, waar de rassenscheiding oorzaak is geworden van een maatregel, die onverenigbaar is met de vrijheid van godsdienst. Het verbod, waardoor de zwarte bevolking de toegang tot de kerken wordt ont zegd, is door de bisschoppen aange merkt als een rechtstreekse schending van de godsdienstvrijheid. De kerken staan open voor alle katholieken zon der onderscheid. Alleen de hiërarchie is bevoegd om te beslissen welke per sonen toegang hebben tot de plaatsen van eredienst. De vraag is naar voren gekomen wie er in geval van overtre ding van het verbod gestraft moet wor- dle de zwarten in zijn Kerk toelaat of de zwarten dip dp kprk binnengaan? De bisschoDnén hohhaï a! verantwoordelijkheid od Jinb noch de geestelijkheid noch fenon?en.> gen behoeven zich bezor^ ?e gel?vl" over de gevolgen g- te maken dingen. De"25'bisschonncerbodsovertre hebben een drin|endeP "an de Unie blanken gericht verandering te brengen in de scheidingspolitiek nL brengen billijkheid hebben de Afrikanen6 e.n door het Episcopaat gestild w Zk 1S lute recht er naar ev™ Af zonder restrictie mogen deeCmol *ZX> het politieke economische en culture" le leven; zij mogen niet voor nltlid veroordeeld blijven tot een uitzichtloze inferioriteit ten opzichte van de blan ken. De maar al te duidelijke verschil len tussen de sociale groeperingen ma ken een onmiddellijke en algehele ge lijkstelling onmogelijk, doch men dient wel onverwijld het bewijs te leveren, dat men geleidelijk aan tot hervor- ningen wil komen. Onder de slachtof fers van de rassenscheiding vindt men zeer veel verbitterde zwarten, die niet langer willen wachten en al hun hoop stellen op het communisme, zij zijn bereid een revolutie te beginnen op gevaar af er zelf mee ten onder te gaan. Een ander vraagstuk doet zich voor in de Soedan. De regering van Khar toem heeft in Zuid-Soedan de hand ge legd op de katholieke scholen nadat zich bepaalde wanordelijkheden hadden voorgedaan, waarvoor de missionaris sen verantwoordelijk werden gesteld. De katholieke scholen, waarvan de waarde te schatten is op ruim 11 mil joen gulden, zijn genationaliseerd. Al- leen de Staat heeft het recht de jeugd van de Soedan op te voeden. Deskun dige waarnemers menen dat aan de maatregelen, die getroffen zijn door de regering te Khartoem, een streven om de drie miljoen inwoners zo snel mo gelijk te doen overgaan tot de Islam niet geheel vreemd is. De missie-encycliek „Fidei donum" houdt zich in het bijzonder bezig met de situatie in Afrika. De Paus zegt over het lot van de katholieke zaak in dit werelddeel „in niet geringe zorg" te verkeren. De huidige politieke en soci ale omstandigheden van Afrika eisen absoluut, -dat uit de menigte gelovigen, die de laatste tijd tot het Evangelie is gebracht, zo spoedig mogelijk een élite van katholieke mannen wordt opgeleid en gereed gemaakt. Er zijn vele hoop volle cijfers te noemen. Van de 1608 Afrikaanse priesters zijn er reeds 20 bisschop; tien van hen staan aan het hoofd van een eigen bisdom, tien an deren zijn bisschop-coadjutor. Reeds 13 missiegebieden zijn toevertrouwd aan diocesane Afrikaanse priesters. 1425 Afrikaanse groot-seminaristen berei den zich voor op het priesterschap en de klein-seminaries tellen 7258 leerlin gen. Maar tezelfdertijd liggen er in dit werelddeel immense problemen, waar mee de katholieke werldgemeenschap zich nog veel meer bezig zal moeten houden dan tot dusverre. Op 20 okto ber Wereld Missiedag, wordt daarom speciaal het gebed en de steun ge vraagd voor de Kerk in Afrika, het werelddeel, dat, zoals de encycliek zegt verkeert als waarschijnlijk nooit in de annalen van zijn al zeer oude geschie denis is opgetekend. T. E. Het gironummer van het nationale bureau van de Pauselijke Missie-actie te Den Haag is 8725. Begin komende week arriveert natpr B. van Stokkom SVD met de \Vater- man uit Australië in Nederland. Pater B. van Stokkom is aalmoezenier van het ontvangstcentrum Bonegilla voor Nederlandse emigranten in Australië Hij zal enige tijd in Nederland verblijd ven en bezoeken afleggen bij relaties van emigranten. Einde van dit jaar vertrekt pater Van Stokkom weer met de Zuiderkruis naar Australië om zijn taak aldaar te hervatten. In Bonn verwacht men, dat de bonds regering vandaag de diplomatieke be trekkingen met Joegoslavië zal afbre ken, uit protest tegen de erkenning van Oost-Duitsland door de Joegoslavi sche regering. Politieke waarnemers verklaarden gisteren na een vergade ring van het kabinet, dat de voorstan ders van „harde maatregelen" hun wil doorgedreven hebben. De ambassa deurs in Bonn van de westelijke Grote Drie hebben laten weten, dat zij tegen het Westduitse besluit geen bezwaren hebben. Vandaag zal de kwestie eerst nog aan een speciaal voor dit doel gevorm de commissie van de Bondsdag, waar in alle fracties vertegenwoordigd zijn, worden toegelicht door de minister van buitenlandse zaken Von Brentano. De socialistische oppositie heeft zich gisteren tegen het afbreken van de be trekkingen uitgesproken. Zij acht de ambassade in Belgrado een te nuttige uitkijkpost op Oost-Europa. (D.P.A.-U.P.) Walter Schliesske, de uitvinder van een „Volkshelikopter" die slechts 3.000 Westmark zou kosten en 320 km per uur zou kunnen vliegen, staat in het Westduitse plaatsje Minden, verdacht van oplichting, terecht. De helikopter van Schliesske heeft nimmer gevlogen en is daartoe troii- wens ook niet in staat. Niettemin heeft Scliliesske reclame gemaakt met zijn toestel en zelfs geld aange nomen voor bestellingen, aldus luidt de aanklacht. Schliesske zei oorlogsvlieger en vliegtuigbouwer te zijn geweest. Een onderzoek heeft echter uitgewezen dat hij het in de oorlog tot de rang van korporaal heeft gebracht. (U-P.) Advertentie Toen het Engelse koninklijke paar, dat na zijn bezoek aan Canada thans in de Verenigde Staten vertoeft ver vlieatuia uit Williamsburg op het nationale vliegveld van Washington arriveerde, werd het daar begroet door de Amerikaanse Pre sident Eisenhower. Men ziet de president hier in gesprek met een glimlachende koningin Elizabeth, (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De heer Antoine Pinay verschijnt vandaag voor de Nationale Vergade ring met ongetwijfeld maar weinig il lusies aangaande zijn kansen om het van „président du conseil désigné" tot „président du conseil investi" te bren gen. De dag van gisteren heeft hij door gebracht met het bijeenbrengen van het vijftiental parlementariërs, vijfen twintig met inbegrip van de staatsse cretarissen, dat bereid zou zijn om op de achtergrond als het aspirant-minis terie het avontuur van het zeer hache- lyke investituur-debat te delen. Sinds de kleine grondwetshervorming van 1954 behoort de „aangewezen" premier de ministerlijst reeds gereed te hebben en te hebben overgelegd alvorens hij zich presenteert voor het verkrijgen van de investituur. Tot aan die hervor ming kon de président désigné eerst tot het vormen van zijn ministerie over gaan nadat hij de investituur had ver kregen. Eenmaal „geïnvesteerd" plach ten formateurs dan nog wel eens te struikelen bij het formeren. Pinay heeft voor de samenstelling van zijn ploeg slechts een zeer beperkte keus gehad: uit ten eerste zijn eigen groep, de onafhankelijken en boeren van socia le actie (92 afgevaardigden)ten twee de de „dissidente" radicalen (Queuille en Morice - 14 afgevaardigden)ten derde het Rassemblement des Gauches Républicains (13 afgevaardigden). De „Union et Fraternité Franeaise" (Pou- jade en volgelingen) hebben zich onder het motto „het is beter te behoren tot de liquidateurs dan tot de geliquideer- den" eveneens alsnog beschikbaar ge- stzld voor het bekleden van een of meer portefeuilles, maar zij zullen dit wel gedaan hebben zonder op aanvaar ding van hun aanbod te rekenen; Pinay stelt zich dan ook, zo bfj zich werkelijk al iets voorstelt, zeker niet voor als li- quidateur der Vierde Republiek op te treden, hoogstens liaar door het aan brengen van enkele hervormingen eni ge meerdere stevigheid en efficiency te bezorgen. De overige min of meer centraal ge- pi. atste formaties, op wier deelname in zjjn regering Pinay gemeend had enige aanspraak te kunnen maken, heb ben eergisteren zoals bekend besloten hem deze deelname te onthouden. Door slaggevend is daarbij de Republikeinse Volksbeweging geweest (75 afgevaar digden), waar ondanks klemmende ver togen van mannen als Bidault en Ro bert Schuman, de grote meerderheid, aangevuurd door Maurice Schumann, gemeend heeft mordicus te moeten blij ven vasthouden aan de leus; „Niet zon der de socialisten, de partij blijve naar links gericht." De orthodoxe radicalen (Daladier en Mendès France - 43 afgevaardigden) hebben eveneens wederom deelname geweigerd, naar zij aanvoeren o.a. op grond van onderwijskwesties. De socia listische en republikeinse verzetsunie (Pléven - 21 afgevaardigden) was op zijn best bereid een of meerdere van haar leden af te staan „a titre person nel." Zijn aspirant ministerie heeft dus een uiterst smalle basis en dat Pinay daar mede de investituur zal weten te ver overen wordt sterk betwijfeld. De com munisten (149 man) stemmen natuur lijk tegen. Zeker vóór heeft Pinay slechts de stemmen van de drie boven genoemde in zijn regering vertegen woordigde partijen, plus zeer waar. schijnlijk die der Poujadisten en een on bepaald aantal losse stemmen uit het centrum. In theorie behoeft Pinay ook al weer sinds de grondwethervorming van 1954 slechts één stem meer te be halen dan het aantal tegenstemmen. Volgens de waarnemers heeft hij zelfs aldus slechts kans de investituur te halen zo de socialisten (101 stemmen) zich onthouden dat zij voor stem men geldt als uitgesloten, dat zij te gen stemmen als het meest waar. schijnlijk en de Republikeinse Volksbeweging en de orthodoxe radi cale in meerderheid voor stemmen. Wanneer echter de socialisten tegen stemmen, zo vermoedt men, zal de Re publikeinse Volksbeweging zeker niet voor stemmen. Zoals de zaken liggen schijnt het er weinig toe te zullen doen, hoe Pinay - intelligent, dapper en slagvaardig zijn program presenteert. Hij heeft ech- Mijn zoon groeit op met een vlotheid, die mij enigs zins verontrust. Hij kijkt nu al critisch de wereld in en soms waagt hij het zelfs mij met een ronduit onder zoekende blik aan te zien. Dat Ljkt mij iets te vroeg. Per slot van rekening heeft hij nog een heel leven voor zich om het niet met mij eens te zijn. Om nog maar niet te spreken van de mogelijkheden tot conflict met de we- 0 reld, die vóór hem liggen. Voor de rest maakt hij het uitste kend en hij springt met zijn luiers om als een verkouden mens met zijn zak doek. Wat ook moet als ik alles goed heb begrepen. En ook boert hij voor treffelijk op de daarvoor aangewezen tijd. Kortom, lichamelijk floreert hij; maar geestelijk gesproken getuigt hij van een iets te praemature onafhanke lijkheidszin. Wat doe ik daaraan? Ziehier mijn probleem als vader. Ik zeg voortdu rend tegen hem dat hij zijn gemak moet houden. Maar hij luistert dan niet eens. Hij geeft echter wél blijk van een diepe belangstelling als ik, over zijn hoofd heen, tegen zijn moe der roddel over de dingen van de dag. Dan wil hij er bij wezen. Ik hou mijn hart vast dat hij de journalistiek in wil. Want voor je er erg in hebt, heeft zo'n jongen een stukje over zijn vader geschreven. ANTOINE PINAY ter reeds te kennen gegeven, dat hij zijn investituur slechts dan als bruikbaar zal beschouwen en aanvaarden, in dien zij voldoet aan twee voorwaarden, te weten dat zij verleend wordt met een behoorlijke marge, en tevens, dat zij van de zijde der voorstemmers uitdruk kelijk betekent dat dezen hem ook de voor de duur van een jaar verlangde volmachten zullen geven tot herstel van de financiële situatie, die algemeen zo al niet als catastrofaal dan toch als hoogst benauwend wordt erkend, on danks de reeds door Gaillard getroffen maatregelen. Indien zijn eigen geestverwanten hem niet hadden geprest om zijn formatie experiment tot en met het laatste sta dium door te zetten, had Pinay woens dagavond de President der Republiek zeer zeker medegedeeld dat hij de for matieopdracht niet kon aanvaarden. Dit zou als volkomen normaal zijn be schouwd. De radiocursus van Openbaar Kunst bezit, de stichting voor esthetische vor ming door middel van de radio, in woord en beeld, zal in 1958 worden voortgezet. In een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van alle Neder landse rijks- en gemeentemusea is be sloten, als erkenning van het werk van Openbaar Kunstbezit en ter verdere stimulering van het museumbezoek, aan alle abonnees van de cursus 1958 een gratis toegangsbewijs voor in to taal veertig van de belangrijkste Ne derlandse musea aan to bieden. Zoals men weet verstrekt Openbaar Kunstbezit een stichting, waarin alle richtingen uit ons volk vertegenwoor digd zyn zijn abonnees per jaar veertig kleurenreproducties van kunst werken uit het Nederlands museum- bezit, welke kunstwerken door deskun digen worden besproken in radiocur sussen in de zendtijd van de vier grote omroepverenigingen. De prijs van de cursus, waarvoor dus veertig kleurenreproducties met bijbehorende gedrukte toelichting wor den verstrekt, bedraagt 7.75; een band voor het verzamelen van repro ducties en toelichtingen kost 2.-. Bij deze bedragen is dus het doorlopend toegangsbewijs voor de veertig musea inbegrepen. Voor 1957 zijn ruim 77.000 cursisten ingeschreven; men hoopt uiteraard dat dit aantal in 1958 nog groter zal zijn, zodat een nog groter deel van het Nederlandse volk bij dit esthetisch op voedingswerk betrokken zal kunnen worden. In Oranjestad op Aruba is op 71- jarige leeftijd overleden' de Arubaanse politicus Henny Eman. Hij heeft een hartaanval gehad. De lijst van ministers, die forma teur Pinay aan de Franse kamer zal voorleggen, ziet er als volgt uit» Premier: Antoine Pinay (Indépen- dents et Paysans); buitenlandse zaken: idem; financiën: idem; minister van staat: Felix Houphouet-Boigny (Ind. d'Outremer); binnenl. zaken: Vincent Badie (diss, rad.); onderwijs: Jacques Masteau (diss, rad.); defensie: André Morice (diss, rad.); publieke werken: Edouard Bonnefous (diss, rad)indus trie en Sahara: Roger Duchet (onafh.); landbouw: Pierre Houdet (onafh.); soc. zaken en arbeid: Pierre Garet (on afh.); veteranen: Henryk Bergasse (onafh.); justitie: Edouard Corniglion- Molinier (radicaal); Algerije: Louis Jacquinot (conservatief); Frankrijk overzee: Pierre Courant (conservatief); wijziging van de grondwet: Edmond Barrachin (conservatief)bestuursher- vormingen: Guy Petit (onafh.). e huisvrouwen van Bour nemouth in de V.S. weten zich tegenwoordig, zoals in haar al- lerstoutste dromen, bij heur huise lijk gezwoeg gesteund door elfjes, want zo heten de mannen van de „Emergency Labour Force," de or ganisatie, waar men in Bournemouth mannelijke huishoudelijke noodhul pen kan bestellen. De idee is van een zekere mijnheer Englis. Hij kreeg, toen de zaak eenmaal op po ten stond, honderdvijftig sollicitaties' onder andere van afgezwaaide offi- gekomen, nadat de knaap een da verende botsing had veroorzaakt met een uitrukkende ziekenauto. In tussen was de moeder van de knaap hoogst verontwaardigd, niet ten op zichte van haar pupil doch ten aan zien van de politie. „Jullie moeten de corruptie by jullie grote bazen uitroeien" zo schreeuwde ze de ver baasde magistraten toe „inplaats van kleine jongens achterna te zitten. Laat de politie zich maar liever met grote mensen bemoeien eieren uit leger en vloot. Uit die honderdvijftig aanbiedingen koos hjj met zorg een aantal leden voor zijn E.L.F., die derhalve elfjes genoemd mogen worden. „Het zijn allemaal intelligente knapen, erg handige mensen" zo heet het in de folders en andere vlugschriften, die de goe gemeente van Bournemouth in de brievenbus krijgt. Hoe handig de lie den zijn mogen de vrouwen zelf be oordelen. Iedere elf brengt, als hij zich komt meiden, een kaartje mee, waarop zijn tijdelijke werkgeefster later kan aantekenen of hij de ge vraagde werkzaamheden „bijzonder goed", „voldoende" of „minder goed" verricht heeft. e Grand Rapids in de Ame rikaanse staat Michigan bracht de politie onlangs een zeven tien jarige jongen voor de rechter, die in een auto een tijdlang honderd- vijftig kilometer per uur gereden had dwars door de drukke stad terwijl enkele politiewagens met loei ende sirenes hem achtervolgden. Aan het spektakel was pas een eind Een Australische toerist was met zijn vrouw in een amfibievoer tuig, dat het leger had afge dankt naar Milaan gekomen. Hij had het voertuig voor de Duomo-kathe- draal geparkeerd. Dat was zo erg nog niet maar toen de Australiër zich op een morgen met zijn elek- trich apparaat begon te scheren, verscheen de politie ten tonele en werd de hele menage weggejaagd. De kranten van Milaan hoorden ervan en hebben de politie groot gelijk ge geven. Het is onbeleefd je vlak voor een kathedraal te gaan staan sche ren. „Wat zou er gebeurd zijn als een Italiaan dat had gedaan?" vroeg de hoofdartikelenschrijver van de „Cor- riere della sera" met verontwaar diging in zijn pen. „En wat zou er gebeurd zijn als dezelfde Italiaan dat in Sydney zou hebben gedaan?" Hij geeft er geen antwoord op, de hoofd artikelenschrijver, maar uit de fel heid van toon mag men opmaken, dat er verschrikkelijke dingen zouden zijn gebeurd. Hoe dan ook de dukw verween van het plein voor de ka thedraal en is er ook niet meer te ruggekomen. In Bologna in Italië hebben de stra ten gevaarlijke bochten. Vroeger stonden op de meest gevaarlij ke plaatsen politieagenten, die de automobilisten waarschuwden, doch sinds ook in Bologna zoiets als be stedingsbeperking bestaat en het agentenkorps voor nog belangrijker diensten gereserveerd moet blijven, zijn de echte dienaren van Herman dad vervangen door politiemannen vantriplex. De hoofdcommissa ris heeft nog dezer dagen verklaard, dat de houten wetsdienaren uitste kend werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7