na Sleepboot „Cycloop tien maanden (20,500 sleepmijlen) weer thuis Blijft ADO aan de top van de Ere Divisie? Controverse in zwemclub „Gooi" blijft bestaan Roep der ruimten WYBERT V Khroesjtsjevs brief over het Midden-Oosten vindt bij de socialisten een koel onthaal sysra1 ss? iatfjsstf-i-t Radio en TV Drie schepen-in-nood behouden binnengebracht België-plein bij avond Morgan Phillips wil Grote Vier de spanning in Levant laten bespreken Ook tegen Rapid J.Clijkt kans op herstel voor Sparta uitgesloten Bemiddelingspoging faalt GRIEP! Problemen Ralph Benatzky overleden EERSTE REIS VAN KAPITEIN T. HOEK UIT IJMUIDEN Duikboot Koningin bij jury van „Koninklijke subsidie" Nederlandse bond van katholieke uitgevers Socialisten beraden zich in Straatsburg Over een antwoord aan Khroesjtsjev ANTWOORD VAN DE P.v.d.A. AAN KHROESJTSJEV P.S.I.I. bepleit een krachtige houding tegen Nederland meer met SCHEEPVAARTBERICHTEN Vanavond VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 PAGINA 9 V) Gebruik regelmatig MARKTBERICHTEN Examens Na een reis van tien maanden een reisduur die niet veel meer voor komt zal de motorsleepboot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, vanavond in Vlissingen binnenlopen. Kapitein Teun Hoek uit IJmuiden, die op deze reis voor de eerste keer het commando op een sleep boot voerde, zal bij aankomst in Vlissingen uit het journaal kunnen op tekenen, dat de Cycloop tijdens deze tien maanden niet minder dan 20.500 zeemijlen slepend heeft afgelegd. Over die halve omtrek van de wereld werden een reparatieschip van Glasgow naar Maracaïbo in Venezuela ge sleept, voorts twaalf bakken van Houston en New Orleans naar Maracaïbo, een kraanbak van Christobal naar Maracaïbo, en een 5.512 ton groot uit gebrand fruitschip van New Orleans naar Vlissingen. Bovendien verleen de de sleper hulp aan een Liberiaans en een Panamees schip, resp. 3.000 en 7.000 ton groot, die in moeilijkheden waren op de Atlantische Oceaan. En tenslotte werd een 7.050 ton groot suikerschip vlotgebracht van een leembank bij de Cubaanse kust. De Cycloop, die in 1953 eigenlijk werd gebouwd als eerste nieuwbouwschip van Wijsmuller voor reizen in de Europese wateren, heeft vooral met deze drie ber gingen opnieuw enige bijzondere pres taties geleverd. Het schip wordt voor sleepreizen op de lange afstand dan ook veel gevragd. Na het binnenbrengen van de Statendam op 16 en 17 septem ber van het vorige jaar, waarbij ook de Cycloop behulpzaam was, vertrok de sle per op 19 december uit IJmuiden naar Glasgow om vandaar het reparatieschip Pavo op sleeptouw te nemen naar Ma racaïbo. De reis verliep zeer vlot. Reeds op 22 januari 1957 kon kapitein Hoek de maatschappij melding maken van de aankomst. Via Curagao zette de sleper koers naar New York om een sleep op te ha len voor Europa. Toen het schip nog enige honderden mijlen van New York verwijderd was, kwam op 320 mijl ten oosten van de Bermuda-eilanden het Liberiaanse vrachtschip Maria Luisa in moeilijkheden. Het schip had geen brandstof meer en dreef rond op een hoge, noordelijke deining, windkracht 6. De stemming aan boord van de Cycloop was opperbest. De eerste job van deze reis kort worden binnengebracht. Zater dag 16 februari werd vastgemaakt. Een sleepreis naar de Bermuda-eilanden be gon. Op 20 februari werd het weer slechter. De sleep moest gaande ge houden worden ter hoogte van Berrnua De volgende morgen liep de Cycio p met de Maria Luisa binnen Nauweh ks was het schip afgemeerd of'eelïnn ;;i noodbericht kwam binnen: Op ten noordwesten van Bermuda dreef t 7000 ton metende onder Panamese vlag varende Italiaanse schip Lagos Ontario Er was machineschade ontstaan. IJlings werd door de Cycloop gebun kerd en weer zee gekozen. De sleper kwam in ruw weer te recht. „De Cycloop leek meer op een duikboot dan op een schip dat eigen- PP water behoort te varen", meldde kapitein Hoek later Kenmer kend voor de uitstekende eigenschap pen van dit type sleepboot, 1200 pk sterkte en ongeveer 32 meter lengte, is echter, dat desondanks een tien- mijlsvaart kon worden behouden. Dn 23 februari werd de Lagos Ontario" recht vooruit gepeild. Op het schip lag alle sleepgerei nog klaar, daar twee da gen tevoren de sleepverbmding met de Panamese rederijgenoot Helga was ver broken Als een blaas lag het Liberty schip op het water, toen de Cycloop langs schoot en vlot vastmaakte. Daarna kon de sleper de Goliath over een at- stand van 520 mijl naar Norfolk slepen. Op 27 februari kwam men op de recie ten anker. Een uitermate dankbare Ita liaanse kapitein schudde de hand van kapitein Hoek. Een fles Hollandse jene ver werd als presentje aan de Neder- landse sleepbootbemanning overhandigd, De voorgenomen reis van New York naar Europa is daarna wegens de haven stakingen niet door kunnen gaan. De cycloop voer terug naar de Caraïbische f,??„fn.maakte zich daar zeer verdien stelijk door het slepen van nieuwe bak- vYILnaar de olie-raffinaderijen bij het •in li 'Y Ya? Maracaïbo. Het was op 1 L; 0 sleper weer van Maracaïbo Y vertrok, toen bericht werd Tnrl^ Ia,n de stranding van het ton ernnt I ,chip c- Sadikoglu, 7050 suiker jjptn sSY'aden met 9000 ton ruwe le^banketbi CCaPsildaS Cuba. '-asiida aan de kust van Uwi^m,d°0r het Personeel van Bureau Wijsmuller met het bergings- karwe! begonnen onder leiding van de chef van de technische dienst de heer F. Jonkman. Binnen vier dagen wist de Cycloop, die 230 ton meet, de Turk vlot te brengen. Slechts 700 ton "suiker had men behoeven te lossen. Er was door de achttien opvarenden van de sleper meest IJmuidenaren, gewerkt in een verstik kende hitte. De Turken stonden versteld over het resultaat. Achtenveertig ur achtereen had kapitein Hoek op de brug gestaan, de C. Sadikoglu van de bank af scheurend en wrikkend. Roodgloei end hadden le 1200 paardenkrachten van de Cycloop gestaan. Na het slepen van nog eens zes bak ken van New Orleans en Houston naar Venezuela, werd de thuisreis van de Cy cloop bekend. Op 14 september vertrok <je sleper uit New Orleans met het 5512 ton grote Hondurese fruitschip Contessa dat te Vlissingen gerepareerd moet wor den. Een gemiddelde vaart van zes mij) H.M. de Koningin heeft donderdagmid dag vergezeld door haar particulier se cretaresse jonkvrouwe C. E. B. Röell en haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven een bezoek gebracht aan Amsterdam waar zij in hotel Kras- napolsky m-et belangstelling heeft toe gezien hoe de jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst met de beoordeling van de ingezonden schil derijen en tekeningen bezig was. Aan zes Nederlandse schilders zal dit jaar weer een studiebeurs worden toegekend. Bjj haar komst in Krasnapolsky werd de vorstin begroet door het dagelijks bestuur der jury, de schilders Jo Mul der, Mark Kolthoff en Gerard van Vliet. De koningin toonde grote belangstel ling voor de ingezonden kunstwerken en onderhield zich met de verschillen de juryleden. Het bezoek duurde ruim een uur. per uur kon worden gemaakt in de Ca raïbische Zee en op de Atlantische Oceaan. Bij de Bahama-eilanden maakte ook de zeesleepboot Titan van Bureau Wijs muller vast op de Contessa. De Titan moet het bergingsstation IJmuiden weer gaan bezetten, maar gaat eerst nog een paar korte reisjes naar Frankrijk maken. Donderdag waren de twee sleepboten met de Contessa bij de Engelse zuidkust en kwam het einde van een lange maar vlotte zeereis in zicht. Vanavond in Vlissingen, morgenavond hopelijk thuis in IJmuiden. Voor de bemanning van Deze foto geeft een beeld van het Belgièplein, een van de belangrijkste centra van de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel, zoals het er bij avond uit zal zien. Op de achtergrond de verlichte voorgevel van de grote ontvangsthal en rondom het plein enkele van de 23 verlichte zuilen met een hoogte van tien meter. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Katholieke uitgevers aeelt ons mede, dat per 10 september 1957 de statuten van de bond koninklijk goedgekeurd werden. Het bestuur van de bond is als volgt samengesteld: F. Verbiest, voorzitter; J. Gianotten, ondervoorzitter; H. van Gent, penningmeester, P. Gerth lid; drs. W. Hendriks, lid; prof. drs. J. van der Gaag, geestelijk adviseur; mr. J. B. M. Laudy, secretaris. De bond is gevestigd te 's Gravenha- ge Jan van Nassaustraat 103, telefoon K 1700-182466. De Nederlandse bond van katholieke uitgevers is aangesloten bjj St.-Jan, de ui umuiuen. voor ue -t»- - de Cycloop is na deze tien maanden een I lang verlof aangebroken. De secretaris van de Britse Labour- partij, Morgan Phillips, heeft zich giste ren uitgesproken voor een Amerikaans- Brits-Franse uitnodiging aan de Sovjet- Unie om gezamenlijk over het Midden- Oosten te spreken. „Ik zie niet in waar om een vier-mogendhedenconferentie niet onmiddellijk gehouden zou kunnen worden om de spanning in dat gebied geheel weg te nemen," zo zei hij in een vraaggesprek met de B.B.C. De inter viewer vroeg Phillips' mening over de brief van partijsecretaris Khroesjtsjev aan de Westeuropese socialistische par tijen. Phillips zei, dat volgens Labour de brief aan de Veiligheidsraad en aan de regeringen gezonden had moeten worden. Het werkelijke doel van de brief is moe ij ijk te raden, vond hij. Het kan zijn, dat de Russen zenuwachtig zijn, het zou ook een rookgordijn kunnen zijn om de aandacht b.v. van de Hongaar se kwestie af te scheiden of het zou pen nieuwe poging kunnen zijn om tot volks- frontacties te komen. Wat Labour aangaat verklaarde Phil lips, dat de partij geen betrekkingen onderhoudt met communistische partii- en en dat zij ook niet bereid is tot ge meenschappelijke besprekingen over het Midden-Oosten. acht voor De Franse socialistische partij Khroesjtsjevs brief „geen basis In Brussel is ^teren bekendg®; maakt, dat afgevaardigden va"en Westeuropese socialistische P zondag in Straatsburg bqeen zullen ko men om zich te beraden over een_g meenschappelijk antwoord aan de Rus sische communistische partijsecretaris, Khroesjtsjev. Zoals bekend heelt Khroestsjev de socialistische partijen in West-Europa om steun gevraagd by de poging om tot vermindering van de spanning in het Midden-Oosten te ko men. De secretaris van de Belgische socialistische partij, M. 3. Bary, deel de mee dat het initiatief tot deze bij eenkomst uitgegaan is van zijn partij. (Reuter) besprekingen". Het partijbestuur zal a.s. woensdag bijeenkomen om een ant woord op te stellen. De Westduitse socialistenleider Ollen- hauer heeft gisteren de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Von Brentano, over Khroesjtsjevs brief ge schreven. Ollenhauer wenst de brief met Von Brentano te bespreken vóór het bureau van de socialistische inter nationale in Straatsburg vergadert. (Reuter) De voorzitter van de Partij van de Arbeid heeft aan de secretaris van de Russische communistische partij Khroesj tsjev het volgende op diens brief ge antwoord: Meneer, in opdracht van het dage lijks bestuur van de P.v.d.A. bevestig Ik de ontvangst van uw brief en het bijgevoegde memorandum. Gegeven onze overtuiging, dat gjj het zijt, die met uw systeem van regeren en overheersen de vrede bedreigt, is er tussen u en ons geen basis voor dis cussie. Met de u bekende gevoelens, (w.g.) Evert Vermeer, voorzitter Partij van de Arbeid". Bij zijn antwoord heeft het dagelijks bestuur van de P.v.d.A. zich o.a. door de volgende overwegingen laten leiden: De wapenleveranties van de Sovjet- Unie en haar satellieten aan Arabische landen, zoals Egypte en Syrië, waar van de regeringen gevormd worden door feodale grootgrondbezitters, die hun volkeren op de meest menson waardige wijze uitbuiten en onderdruk ken, maken het midden-oosten hoe lan ger hoe meer tot een op springen staand kruitvat. Deze politiek van de Sovjet- Unie helpt de feodale regeringen van zekere Arabische staten om de aan dacht van hun volken van de binnen landse wantoestanden af te leiden en de belangstelling te concentreren op een fel nationalisme, dat een uitweg in agressie zoekt. Daarbij is dan het oog dezer regeringen gericht op Israël. De Sovjet-Unie steunt deze politiek door haar houding tegenover Israël. Onder deze omstandigheden is de argumenta tie van het memorandum van het com munistische centrale comité moeilijk ernstig te nemen. Arudji Kartawinata, de voorzitter van de kleine Islamietische partij ,,P. S.I.I. en tevens de vice-vcorzitter van het Indonesische parlement, heeft giste ren gepleit voor verbreking der diplo matieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland en voor maatregelen te gen het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië, indien het geschil over wes telijk Nieuw-Gu'inea door tussenkomst van de Verenigde Naties niet op vreed zame wijze kan worden opgelost. „Indien onze strijd voor het terug krijgen van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea)door tussenkomst van de Verenigde Naties, mislukt dan wel door Nederland niet naar behoren wordt beantwoord, is er voor ons geen ander alternatief dan over te gaan tot een „andere dan vreedzame koers", al dus Arudji Kartawinata, die daaraan toevoegde, dat deze koers uit het ne men van maatregelen op het economi sche en financiële vlak tegen de Neder landse bedrijven in Indonesië zou moe ten bestaan. Als mogelijkheden noem de hij het bevriezen van door Neder landers beheerde ondernemingen, het bevriezen van hun kapitaal, een verbod voor Nederlandse schepen om Indone sische havens aan te doen, en de li quidatie van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Mocht dit niet voldoende zijn, dan zou Indonesië de diplomatieke betrek kingen met Nederland kunnen verbre ken. De zesdaagse van Berlijn is gewonnen door de Belgen Van Steenbergen en Se- vereyns. Schulte, die samen met de Duitser Bughdahl een paar vormde, eindigde op de derde plaats. Advertentie vraag ecepten boekje (25 ct) aan Uw leverancier of schrijf aan Het Nederlands Zuiveibureau. (25 ct postzegel bijsl ten!) Cort van der Linden, straat 7. Rijswijk Z. H. ledereen smult van gebakken kaasboterhammen (Van onze sportredactie) De schokkende uitslagen, die enkele wedstrijden in de Ere Divisie hebben opgeleverd, hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat gespannen wordt uit gezien naar wat er zondag zoal kan gebeuren. ADO, de nieuwe lijstaan voerder bij de gratie van een beter doelsaldo, weet die leidersplaats bij voorbeeld sterk bedreigd. En zo zijn er meer teams, waarvan bepaaldelijk niet gezegd kan worden, dat zij mo menteel een onaanvechtbare positie in nemen. En, het mag dan zijn dat er deze keer geen werkelijk „grote" wed strijden op het programma prijken, als zondag de uitslagen bekend zijn, konden sommige van die onschuldig lijkende wedstrijden wel eens belang rijk geworden zijn. Laten wij daarom allereerst eens uw aandacht vragen voor GVAV ADO. Het is bekend, dat de Gronin gers door hun typische speelwijze, hun enthousiasme en ongekunsteldheid in het spel, bijzonder lastige tegenstan ders zijn. Vooral op eigen terrein zijn ze moeilijk te verslaan. ADO wacht dan ook geen gemakkelijke taak, nu de reis naar het hoge noorden wordt on dernomen. GVAV heeft bovendien de laatste weken de goede smaak weer te pakken gekregen, zodat het voor ADO dubbel moeilijk wordt. Niet tei onrechte kan men zich daarom afvra gen of ADO straks nog aan de top van de Ere Divisie staat. Want, al wordt het ook maar een gelijk spe1 Rapid JC staat ogenblikkelijk klaar om de verloren positie te heroveren. De Limburgse formatie trekt naar Sparta en heeft twee voordelen. Om te beginnen heeft Sparta's moreel een gevoelige deuk gekregen van de fikse nederlagen van de laatste weken. De Rotterdamse kasteelheren hebben bo vendien twee wedstrijden in Engeland gespeeld deze week en ook dat kan nadelige gevolgen hebben voor de strijdlust en de conditie. En ware het nu nog: dat Sparta dank zij die twee wedstrijden in Engeland een nieuwe, beter sluitende formatie had kunnen creëren, dan zou de tournee wellicht toch nog winst hebben opgeleverd. Nu zijn wij zeer positief: Rapid JC gaat winnen. Vlak achter de twee leiders troont momenteel het in vorm groeiende Utrechtse DOS. De komst van De Munck begint zijn vruchten af te wer pen. De verdediging is hechter gewor den met als gevolg, dat de toch al besluitvaardige aanvalslinie meer steun in de rug heeft gekregen. Daar- De controverse tussen het bestuur en de Bussumse zwem- en poloclub 't Gooi en de „oppositie" is gebleven. De pogingen van een commissie van goede diensten om de partijen weer tot elkaar te brengen, hebben gelaaid. Zo als bekend had zich vooral door vele persoonlijke kwesties in deze vereni ging een „oppositie" gevormd waartoe o.m. de trainster Wil van Breukelen en het oud-bestuurslid mevrouw Heems kerk behoorden. In een onlangs gehouden ledenverga dering hebben de „oppositie" en het bestuur elkaar de hevigste verwijten gemaakt. Op het moment dat men dacht dat een toenadering tussen beide partijen niet meer mogelijk was, stel de het lid van het hoofdbestuur van de KNZB de heer S. Polman uit Utrecht de vergadering voor een arbitragecom missie te benoemen. Deze commissie werd gevormd uit de heren Polman na mens de KNZB, A. Krijnen, B. Walet, leden van het organisatiecomité van de Bussumse sportweek, en mr. J. Boor, wethouder van Onderwijs en Sportza ken van de gemeente Bussum. Deze commissie heeft een week lang elke avond tot diep in de nacht de situatie besproken. Vervolgens heeft elk lid een rapport samengesteld. De heer Walet nam bovendien op zich een reglement samen te stellen, aangezien de zwem en poloclub wel ovei een statuut maar niet over een reglement bleek te be schikken. Een groot aantal van de mis verstanden en fouten had kunnen voor komen worden, zo oordeelde namelijk de arbitragecommissie, als het bestuur van de vereniging zich op een regle ment had kunnen beroepen. Gisteravond zijn de commissie, het bestuur en de „oppositie" bijeen geko men. De arbitragecommissie heeft het bestuur en de „oppositie" met de meeste klem verzocht de voorstellen te aanvaarden, uiteraard in het belang van de vereniging en geheel zwemmin- nend Bussum. Aanvankelijk leek de bijeenkomst een succes te worden. Het voorstel van de commissie de trainster Wil van Breukelen opnieuw in dienst te nemen het ontworpen reglement te aanvaar den en een nieuwe ledenvergadering uit te schrijven, werd door beide par- tijn met grote instemming aanvaard. De arbitragecommissie verzocht voor al het verleden te vergeten en vanaf dit moment „met een schone lei te be ginnen". Ook hiermede gingen bestuur en „oppositie" akkoord. Het bestuur kwam ten opzichte van de trainster met nog zes voorwaarden, die door Wil van Breukelen eveneens werden aanvaard. Maar alle pogingen strandden op de figulr van het oud-bestuurslid me vrouw Heemskerk. Het bestuur wenste haar echter onder geen enkele conditie terug te nemen. Mevrouw Heemskerk werd zo als het zwarte schaap aange merkt en aangezien zij werd gesteund door de gehele „oppositie" liepen be middelingspogingen vast. Wil van Breu kelen wenst namelijk de training alleen voort te zetten wanneer zij geassisteerd wordt door mevrouw Heemskerk. Naar wij vernemen zal het bestuur als nog een poging in het werk stellen Wil van Breukelen voor de vereniging en de Nederlandse zwemsport te behouden. Een poging die, naar wij vrezen, bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. door Dirk van den Brink Een Nederlandse emigratjeroman 68 „P®* was zoiets als een vracht kuilvoer met veel rot aan de kanten. De hoeveelheid rot-afval was een grTP„ ,er v10r de kwaliteit van het voer. YY aantal zelfmoorden misschien wel 5 u voor de welstand onder de mensheid. Maim welk?660 woord voor dit verschijnsel. „Vertel me eens precies je ervaring van deze mor gen, Johan, zei pastoor Bouwman Na zijn bezoek bjj Van Gurp was hij regelrecht bij mij de hof ingelopen. Met zo weinig mogelijk woorden voldeed ik aan zijn verzoek. Ik praat niet graag over zulk soort dingen. Mijnheer pastoor trok duchtig aan zijn sigaar en dacht minutenlang na. Tenslotte zei hfj: ,,De zaak is niet zo ingewikkeld. Ik zal naar Monseigneur gaan en vragen of de dode op gewijde aarde mag worden begraven. De oude Van Gurp was niet toerekenbaar." Ik stak mijn schop in de grond, sloeg mijn armen over elkaar en leunde tegen een paaltje van de af rastering: de pastoor had een onderwerp aangesne den, waarover ik het wel nooit met mezelf eens zal worden. „Ik meende dat de Kerk op dit punt onverbidde lijk was," zei ik, tamelijk stug. ,Ten opzichte van de misdaad is de Kerk dat ze ker," antwoordde de priester, ,,maar zou jij deze stumper schuldig durven noemen aan zelfmoord?" Peinzend staarde ik naar de horizon. Ik haalde d'% ^schuldvraag wel zo belangrijk, toör? Van Gurp heeft zelf moord gepleegd, dat is een feit. Soms denk ik wel eens, da beffen Hebt God zelf in Zijn barmhartigheid te °y.®rt~ d de fei_ U nooit opgemerkt, hoe onbarmhartigGodde jet ten straft? De wellusteling loopt een geslachtoiekte op onafhankelijk van zijn schoM. ya v00rtk0mt aanleg of van het milieu, waaruit nu O, ik begrijp U wel! U wilt het hel® d2ïPis gesteld' depasetoo6r Bouwman had aandachtig ge^msterd Hij trok nog aitijd hevig aan sigaar Eindelqk^i hjj bedachtzaam: ,,Ja, juist van juu oono^ gelijks kunnen verwachten. En als ik hier aange steld was als theoloog, dan zoude Maar derwero eens 'n keurig dispuut gaan spinnen. Maar ?k ben hier aangesteld als herder .van levendezielen Tk hph fp handelen hic et nunc. (Deze uitdrukking gebruikte hij dikwijls!) „Ik moet zielen in de hemel brengen geen vraagstukken. Het is nu eenmaal een allemeen gebruik, rekening te houden met de on toerekenbaarheid van de mens. Onze beschaving heeft z"ch tot dat peil ontwikkeld. We kunnen de klok niet terugzetten op de Middeleeuwen. Maar wat jij wél kunt doen, dat is: een streek opzoeken waar misschien nog iets van de Middeleeuwen is overgebleven. Ik heb je dat al eens meer gezegd, maar ie gelooft mij niet. De ontwikkeling van iede re beschaving gaat gepaard met sommige verschijn selen, waarrnee jij altijd in botsing zult komen." „Wat voor verschijnselen dan! Ik schreeuwde de woorden uit in zulk een wilde wanhoop, dat de priester mij ontsteld aankeek. „Nu ja," sprak hij kalmerend, „noem het voor mijn part decadentie-verschijnselen." Decadentie. Dat was het woord, waarnaar ik al die tijd had gezocht. Het kraakte me als een afschuwelijke vloek in de oren. Iedere beweging die leidt naar de vernietiging van het Leven, is een vorm van decadentie „Laten we nog even naar Marietje gaan kijken," zei pastoor Bouwman zacht. Als een gebroken stuk mens liep ik achter hem aan naar binnen. Het kind lag in de bedstee van mijn ouders. Het hield de handjes voor de ogen en gaf op geen en kele vraag antwoord. De pastoor streek haar over de glanzende krul len. Hij keek haar lange tijd aan en vertrok. In het achterhuis zei hij tegen me: „Behalve zijn eigen lichaam heeft de oude Ariaan misschien ook nog een kinderziel vermoord." „Decadentie", was mijn enige antwoord. Ik kocht voor Marietje een pop met een ledikantje en een onverteerbare hoeveelheid snoepgoed. Daar na sprong ik op mijn paard, dat nog altijd gezadeld was en reed de hei in. Vos gedroeg zich in den beginne nog wat onrustig, maar op de zandweg naar de hei zette hij er een regelmatige galoppas in. Aan deze rit denk ik steeds terug als aan iets onherroepelijks, hoe dwaas dat ook mag lijken. De regen gutste bij vlagen uit de dicht-opeenge- pakte wolken bijna horizontaal over de weg. Dof kletsten de paardehoeven in de roestbruine modder. Bjj de zandheuvels aangekomen, bond ik mijn paard aan een boom en klom moeizaam naar boven. Ik nam stappen van een meter, maar zakte telkens een halve meter terug, hetgeen me deed denken aan de roltonnetjes in een speeltuin. Bij de top van de voorste heuvel zocht ik een plaatsje onder een bochtige den, die geheel in de breedte was uitgegroeid, omdat de wind hem be let had, de hoogte in te gaan. De vele grillige takken wezen overal omhoog, juist of ze overal de kop ge stoten hadden tegen een onzichtbaar koepeldak. Taai klemden de oranjekleurige wortels zich vast in het geelbruine zand. De wind had ze overal blootge legd. Wordl vervolgd j om voorspellen wij Blauw Wit, dat het nu tegen de Utrechtenaren gaat opne men, niet veel kans op een succesje. Een wedstrijd, die herinneringen op roept aan de spannende slotfase van de competitie in het vorige seizoen is ongetwijfeld FortunaAjax. De twee ploegen staan er momenteel heel anders voor. Ajax is door de recente nederlaag tegen Fejjenoord niet meer bij de ploegen, die direct een rol spelen in de strijd om de eerste plaats en Fortuna is zo slecht begonnen, dat zij thans nauwelijks vaste voet heeft kun nen zetten in de middenmoot. Des ondanks heeft het duel in Geleen zijn charmes niet geheel verloren. Fortuna is misschien favoriet nu Ajax een onverwachte tegenvaller heeft moeten incasseren wegens de blessure die Snoeks woensdag heeft opgelopen. De Limburgers hebben bovendien hun groeiende vorm aangetoond met een overwinning in Duitsland, in Aken op de zelfde, voor Ajax zo onfortuinlijke woensdagavond. Adverentie Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Grote problemen van de TV uiten zich in ons land niet zo direct. Inderdaad de echte wetenschappelijke film is een probleem voor de TV, dit is een zaak, die wij hier niet zo maar even kunnen oplossen. Aan het Congres over de we tenschappelijke film is alleen door de A.V.R.O. aandacht geschonken. Uiter aard had men dus voorkeur voor deze omroep voor een nabeschouwing. Deze bestond uit een bijzonder kundig en ge wetensvol verzamelde hoeveelheid frag menten van zeer diverse aard van door middel van de film verkregen verwor venheden. Wij stellen dit alles zeer op prijs al lereerst omdat men het deed met bij zonder goed aangelegde maatstaven en verder omdat daaruit blijkt dat de TV in deze zaken eenvoudig de film voor uit durft te gaan. Kennelijk hadden de deskundigen (wij zeggen maar niet ge leerden) zich eperkingen opgelegd. Zo- GUUU. veiuwsc cici vcmut uaiucvciu* doende kreeg men alleen fragmenten Ede. Weekaanvoer circa 1.200.000 stuks, over zeer exacte vragen te zien. En wa ren, vooral voor de leek, fantastische op namen bij. Maar alles was zo beknot en beknibbeld, dat er geen nieuw gezeur over bepaalde zaken kon ontstaan. Het bestuur van de Vereniging voor de we tenschappelijke film en regisseur Ger Lugtenburg mag men zeer dankbaar zijn voor deze beperking, die zoveel opbracht. Het forum dat „Is dit ook Uw pro bleem?" behandelt, sprak zich uit over alkoholisme en het rassenvraagstuk. Niemand beschuldigend willen wij wel stellen, dat de problemen wel wat te veel van de algemene en gauw aan vaardbare kant worden benaderd. Er is nooit een direct en onherroepelijk woord. Maar misschien is ook dat wel eens goed. J. v. Ralph Benatzky, de Oostenrijkse componist van talrijke succesvolle ope rettes (o.a. „Im Weissen Rössl en vele liedjes, is donderdag in de ouder dom van 73 jaar te Zürich, waar hij de laatste jaren woonachtig was, over leden. Benatzky's .verk onderscheidt zich van Lehars operettes door een grotere verfijning; hij was de schepper van de Vaudeville, het muzikale blijspel dat met zangstukjes wordt afgewisseld. Benatzky schreef self de libretto's bij zijn operettes, waarvan er een 140 be staan. Hij componeerde 5000 liedjes, waarvan er vele tot volkslied zijn ge worden. Benatzky was de zoon van een dirigent. Voor hij te München zijn muzikale opleiding ontving, was hij in de letteren afgestudeerd. a ANNENKERK 17 v. Aden n. Adelaide. BATJAN 17 te Suez verw. BILLITON 17 v. Colombo n. Djibouti. EOS p. 17 Gibraltar n. Algiers. ESSO ROTTERDAM 17 te Antw. ETREMA 17 te Piraeus. JAVA 18 te Beyrouth. KARIMATA 17 v. Hamb. n. Bremen. MAASDAM 17 v. Havre n. Southampton. MATARAM 17 te Southampton. MEERKERK 17 te Mombasa. ORANJE 17 v. Aden n. Suez. PIETER S 17 te Swansea verw. PRINS DER NEDERL. 17 te Pto. Limon. PR. JOH. WILL. FRISO 17 v. Havre n. R'd. SCHERPENDRECHT 17 v. Suez n. Mena al Ahmadi. STAD VLAARD. p. 17 Stadlandet n. A'dam. STEVEN p. 17 Minorca n. Algiers. WATERMAN p. 17 Gibraltar n. R'dam. ABBEKERK 17 v. Penang n. Aden. ANGOLAKUST 17 v. Lagos n. Takoradi. BAWEAN 17 v. Calcutta n. Singapore. Durban, 18 te Durban verw. FEL1PES 17 v. Singapore n. L. Labuan, 20 te L. Labuan verw. GROOTE BEER 17 v. R'dam n. Cuxhaven. KONINGSWAARD 17 V. Curasao n. Durb. LEUVEKERK 18 te Pt. Said verw. LISSEKERK 17 te Bandar Shapour. MERWELLOYD 17 v. Cheribon n. Tj. Mani. NANUSA 17 v. Bahrein n. Khorrramshar, 18 daar verw. NIAS 17 te Penang. ROEPAT 19 te Balik Papan verw. SIRRAH 18 te Bombay verw. UTRECHT 18 te Antw. verw. WELTEVREDEN 17 v. Biak n. Makassar. VEILING VENLO, 17 okt. Andijvie A 13. Bloemkool A 21—25, B 12—15. Bonen: Stam- prinsessen II 83; Sabo I 107, H 87; Imuna I 100, II 81—84; Westlandia II 99: Nestor II 73; Spekbonen II 37—46; Pronkbonen I 35. Champignons I 363374, II (enkel los) 326, III 259. Kool: Rode 7, Savoyen A 7. Knol- selderie A 11—17. Peen, rode: Breekpeen A 12 B 712. Prei A 10—12. Schorseneren A 72. B 59. Natuursla A 4.50—11.10. Tomaten per bak A 9.50—9.90, B 8.00—8.70, C 6.90—7.30, CC 4.90, bonken 2.60. KAASMARKT GOUDA, 17 okt. Aanvoer 153 partijen. Notering eerste kw. f 2.30— 2.34, tweede kw. f 2.24—2.29, extra kw. f 2.35—2.72. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 17 okt. EierveUing S.B.E. Aanvoer 498260 st. Notering: eieren 36-43 gram f 9.0010.69, 52-55 gr. f 13.74—14.52 55-60 gr. f 14.61— 15.97, 60-63 gr. f 16.24—17.18 66-72 gr. i 18.2119.02, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld- S. Het Omroep Symfonieorkest speelt vanavond o.l.v. Daniël Sternefeld vodt het Vlaamse Brussel werk van Brahms, o.m. de Eerste symfonie. Daarnaast wordt uitgevoerd het werk voor koor en orkest op een tekst van Schiller „Nanië" (324 m 20 u). Het Symfonieorkest van de nationale omroep speelt voor het Italiaanse na tionale programma o.l.v. Herbert von Karajan, waarbij Nathan Milstein het Vioolconcert van Brahms zal spelen. Het orkest voert nog de Zesde sym fonie, de Pathétique van Tschaikowsky uit (457 m 21 u). Voor het derde programma begint men een reeks gewijd aan de figuur van Don Quichotte. Vanavond zijn aan de beurt composities omtrent deze fi guur van Boismortier en De Falla (464 m 22.10 u). Notering: 47-50 gr. f 12.00—12.74, 50-55 gr. f 13.03—14.36, 5-60 gr. 1 14.69—16.12, 60-65 gr. f 16.34—18.06, 65-70 gr. f 18.33—19.43. alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 2.000.000 stuks (schatting). Prijzen van f 12.0017.75, kilo prijs f 2.70. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver. van eierhandelaren. Grote eieren f 17.00 17.75, gewicht 62-68 gr. kleine eieren f 15.0016.00, gewicht 56-60 gr. henne- eieren f 11.5013.50, gewicht 43.33 gram. Pluimveemarkt. Aanvoer plus minus 61.000 stuks. Notering: slachtkippen f 1.90 2.00, witte kippen f 2.002.05, slachtkui- kens f 2.152.35, oude hanen f 3.004.50, ganzen f 6.008.50, oude eenden f 0.75 1.20, alles per stuk. Handel in wild. Note ring: hazen f 6.008.50, fazantenhanen f 4.004.50, fazantenhennen f 3.003.50, jonge patrijzen f 2.753.50, oude patrij zen f 1.251.75, alles per stuk. Varkensmarkt. Aanvoer 122 stuks. Note ring: biggen f 3852, per stuk. Voorts werden aangevoerd 18 mestkalveren, f 110150 per stuk. VEEMARKT DELFT, 17 okt. Aanvoer 861 stuks vee. Notering: nucht. kalv. f 45—55, biggen f 3040, lopers f 6095, drachtige zeugen f 250325, magere varkens per kg lev. gew. f 1.601.70. AMSTERDAM, 17 okt. (G.U. Bevorderd tot arts mevr. B. A. Nieuwenhuize-Trier, mej. M. van Ruth (Amsterdam), mevr. M. A. F. Buwalda-Hermans (Klooster- zande) en de heren S. M. Aronowitz. R. F. Braun, Ch. Block, J. A. Droog (Am sterdam) en J. N. M. Luken (Koog a/d Zaan). Artsexamen le ged. mej. Th. M. Th. de Vaan, mevr. O. M. Hommes- Hendriks en de heren A. C. J. Slooff, H. Mattie en J. C. Butter (Amsterdam). AMSTERDAM, (Gewestelijke Sociale School). Eindexamen: de dames: A. F. Th. Arts en M. S. Donk en de herent A. J. A. Bührs, P. Eckstein, J. W. Ha mel, S. Hofmeester en W. N. M. Zigge- laar. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. (9.35-9.45 Waterst.). 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 14.50 Gram. 14.55 Fan- iare ork. 15.15 Kroniek v. Ietteren en kunsten. 15.40 Lichte muz. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 De springplank. 17.40 Gram. 17.45 Pianospel. 18.00 Journalistiek weekoverzicht. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Brabants ork. en solist. 20.10 Caus. 20.25 Act. 20.40 Ge- var. progr. 22.10 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag ln. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 Strijksext. 10.50 Bui- tenl. weekoverz. 11.05 Hoorsp. 11.35 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.20 Accordeon- muz. 13.45 Sportpraatje. 14.35 Gram. 15.20 Koorzang. 15.35 Noord-Gronings progr. 16.00 Radiophilharm. ork. en soliste. 16.55 Caus. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.45 Klaver Vier. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind. KRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Quizprogr. 20.50 Gevar. progr. NTS: 22.10-23.00 Euro visie: Sportrep. uit Parijs. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Lichte muz. 14.10 Gevar. muz. 16.00 Gram. met inverv,. 16.30 The Beggar's Opera, opera. 19.45 Gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Lichte muz. 14.10 Gevar. muz. 15.00 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.45 Orgelspel. 19.30 Jazzmuz. 20.30 Ge var. muz. 21.10 Dansmuz. 22.00 Ork. conc. 23.00 Lichte muz. 23.40 Gram. 0.15 Oude dansmuz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.15 Gevar. muz. 15.00 Volksmuz. 16.00 Gevar. progr. 18.00 Amus. muz. 19.30 Koormuz. 20.00 Dansmuz. 22.10 Omr. ork. en solist. 22.45 Dansmuz. 0.20 Amus. muz. 1.00 Lichte muz. 2.15-5.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Gram. 14.17 Symf. ork. 16.55 Kamer- muz. 18.15 Gram. 19.00 Vocaal conc. 20.00 Lichte muz. 23.25 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.45 Gram. 15.00 Gram. 15.15 Accordeonmuz. 15.30 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 17.30 Muz. v. miljoenen. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 201)0 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.11 Verz. progr. 23.05-24.00 Dansmuz. 484 m: 12.00 Gram. 16.00 Gram. 17.10 Bel canto. 18.38 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.30-18.00 Sportber. 20.00 Journ. 20.15 Circus Boy. 20.45 Duit se kampioenschappen boksen. 22.10 Euro pese kampioenschappen kunst-turnen. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 TV-spel. 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Act. 20.40 TV-spel. 22.10 Eurovisie: Act. 23.00 Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Religieus progr. 19.30 Nws. 19.35 De week in beeld. 20.05 Gemengde berich ten, filmrep. 20.20 Zang en dans uit In donesië. 20.50 Relais v. d. KRO: Gevar. progr. 22.10 Act. 23.00 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9