Missiezondag Russen zich en Syriërs tonen zeer gebelgd Algemene Vergadering gunt zich de tijd Syrische klacht bij V.N. wordt volgende week besproken A-griep nu in Nederland op de terugtocht WONINGBOUWLENING een groot succes Ingeschreven voor f385 miljoen ruim ëm S ;vr- Achterstelling He Tass geeft onwaarschijnlijk relaas van Turks-Amerikaanse aanvalsplannen Koelhuisboter als smokkelwaar Koning Hoesein in de tank 1 Waarom de kinderen bij U aan de deur komen f Vertrouwt men dr. Neher wel? Moeder gedood; kind ernstig gewond Canadese marine spoort onbeken de99 duikboten op Twee mannen 24.000 m hoog Het weer Aantal sterfgevallen heeft de driehonderd overschreden Flinke transporten gesignaleerd Drs. Schmelzer Voor f McElroy maakt haast met geleide raketten I&. Hevige autobotsing bezitsvorming van groot belang Ballon in Amerika opgelaten $ee MORRIS beforegoaóuy/ Het weer in Europa ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 81ste JAARGANG No. 29738 bereken door?Kefk?'0tei w" De door de minister-president aangekondigde 6 natio nale woningbouwlening is een onverwacht groot succes geworden. Gisteren stond hiervoor de inschrijving open en volgens een voorlopige telling van de emittent de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is voor ruim 385 miljoen gulden ingeschreven. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten is voornemens het totaal ingeschreven bedrag ad 385 miljoen te aanvaarden, zodat bij de inschrijving geen reductie zal worden toegepast. 6C r V4 12c f9 In! PER LAND /«IB Sociaal commentaar Antilope suède damesjasjes j Wisselend bewolkt Sterke tegenwind... ANTON HUNINK BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Sinds de tweede wereldoorlog heb ben sociaal-economische en po litieke factoren het missiewerk tot wereldprobleem nummer één gemaakt. Vandaar de steeds drin gender aansporingen tot daadwerke lijke steun. De hoofdzaak blijft daar bij het gebed; de noodzaak, het on misbare geld, mag echter evenmin °ntbreken. Op de wereldmissiedag ^an morgen doet Z.H. de Paus een klemmend beroep op alle katholieken om steun naar vermogen en de mis sie te b 1 ij v e n helpen door lid te Worden van de pauselijke missie genootschappen. In een gezamenlijk schrijven hebben de Nederlandse bis schoppen dit verzoek van de Paus nog eens nadrukkelijk onderstreept. Wanneer wij, als katholieken, onze houding t.a.v. de missie bepalen, dan spreekt de boven aangeduide, moder ne problematiek uiteraard een ge- Wichtig woord mee. Voor de gelovi ge ligt het eigenlijke motief tot steun aan de missie evenwel dieper: n.l. in het éne wezen en de éne taak der Kerk, die essentieel missionair is. De nieuwe theologische bezinning op het kerkbegrip heeft ook in dit opzicht een verheugende klaarheid gebracht. Een heldere uiteenzetting daarvan publiceerde pater dr. B. van Leeuwen O.F.M. in het september nummer van De Nieuwe Mens. Zijn uitgangspunt is de grote zen dingstekst aan het slot van het Mat- theus-evangelie (28.16-20), waarin het koningschap van de verrezen Chris tus over heel de wereld tot uiting komt, dat, door de zending, aan alle Volken geopenbaard wordt. Deze openbaring van Christus' koning schap, eerst bij Zijn wederkomst vol ledig en definitief, moet plaats heb ben vóór het einde der wereld (Mt. 24.14 en Hand. 1, 6 v.v.), vóór Christus' wederkomst. In de vervul ling van deze opdracht bereikt de Kerk haar katholiciteit. Als opvol- Eers der apostelen hebben alle bis schoppen, onder leiding van de Paus deze zending direct van Christus ontvangen, en met hen delen alle leden van de Kerk in die zending. Omdat de opdracht tot verkondiging van Christus' koningschap zich uit trekt over heel de tijd tussen He melvaart en Wederkomst is de katho liciteit der Kerk een katholiciteit-in- ^ording aan de vervulling waarvan %>j allen hebben mee te werken over- >komstig het goddelijk verlossmgs- 5l*n. Volgens dit plan hangt het heil, dat God uitdrukkelijk voor de hele Losheid bestemd heeft, van het ex- Piief^t of impliciet aanvaarden van InHstus' koningschap. Hieruit volgt, eceti enkel mens buiten de miSr sionaïre taak van de Kerk valt. Dit betekent echter niet, dat zonder directe missionering het heil onbe reikbaar zou zijn. Steeds duidelijker uitspraken van het kerkelijk gezag en een zuiverder interpretatie van Gods universele heilswil hebben tot het inzicht geleid, dat ook zonder fei telijke missionering het heil toegan kelijk is voor mensen van goede wil. Wanneer nu toch de vestiging van de zichtbare Kerk als het doel van de missionering wordt gesteld, dan is dit in deze zin te verstaan, dat door de Kerk met haar sacramenten, predi king, hiërarchie en liefdesgemeen schap, Christus' leven in_ de mens heid openbaar wordt, n.l. in de vorm van Zijn mystiek Lichaam, waarin op geheimnisvolle wijze het goddelijk leven in de wereld verlossend werk zaam is. Om dit goed te begrijpen dienen wij het verband tussen ver lossing en schepping, Kerk en mens heid in het oog te houden. De Kerk is de nieuwe schepping en de mens heid als geheel is geroepen het volk Gods te worden. Christus is het hoofd van de nieuwe mensheid en Zijn wer ken in de Kerk samen met de H. op ?e hele mensheid gericht, kunnen, zoals pater var6^ D' w uitdrukt, bier dige-menswording Van de Kerk en een kerkwording van de mensheid In deze wordende katholiciteit dié haar hoogtepunt bereikt in de meenschappelijke erkenning van Christus' koningschap de uitdruk kelijke bedoeling van de grote zen dingsopdracht der apostelen y— de eigenlijke betekenis der missio nering. Daar nu de aanvaarding van Christus' koningschap het heil bete kent voor de mensheid en dit heil afhangt van het bovennatuurlijk le ven der genade, dat Christus ons schenkt door Zijn ene Kerk is de zichtbare Kerk als Zijn geheimnisvol le Lichaam, als het normale heils instituut voor alle mensen, wezen lijk noodzakelijk. Alle genade im mers is genade van Christus en als zodanig, volgens Gods plan, gebon den aan openbaarwording in de zicht bare Kerk. Heel de mensheid is derhalve als geheel ,,op weg" naar de volle open baring van het menselijk heil bij de algemene verrijzenis, op de dag van Christus wederkomst, welke dag ech- ter niet zal aanbreken, voordat de katholiciteit der Kerk vervuld is door de verkondiging van het Evangelie aan alle volken. (Mt. 24.14.) Tot dan toe verplicht onze onderlin ge saamhorigheid en verantwoorde lijkheid, als leden van het ene, men selijke geslacht ons alle in onze macht liggende medewerking te ver lenen aan de uitbreiding van het Godsrijk op aarde. Steun aan de missie is derhalve een wezenlijk on derdeel van onze situatie als katho lieken op aarde. Welke vorm die hulp moet aannemen is afhankelijk van ieders persoonlijke mogelijkheden. Niet ieder kan als missionaris of als leek naar de missie vertrekken. Wel echter mag en moet van ieder ver dacht worden, dat het missiewerk zijn Persoonlijke belangstelling en per soonlijk medeleven wekt, omdat het een persoonlijke taak is, die Christus ons heeft opgelegd, een persoon lijke verantwoordelijkheid, waaraan «dj ons niet zonder schuld kunnen •aftrekken. De Algemene Vergadering der Ver- beth in Washington, twee kostbare da- enigde Naties zal de Syrische klacht gen heeft verknoeid. Sir Leslie ant- tegen Turkeije -n Amerika volgende woordde, dat de agendacommissie week „op een passend tijdstip" bespre- uur na de indiening van de klacht is ken. De Vergadering nam dit besluit bijeengekomen en dat zy eerder byeen met 66 stemmen vóór, geen enkele te- had kunnen komen, jbkhen de ^ejsc - gen en één onthouding (Liberia). Zij lende delegaties minder tijd n d g handelde op een unanieme aanbeveling den gehad met hun feEerlnSen van de agendacommissie. De voorzit- tact te treden. Na afloop van de ter van de Algemene Vergadering, de Nieuw-Zeelander Sir Leslie Munro, heeft de ergernis opgewekt van de Rus sische en de Syrische delegatie, omdat hij, naar hun mening, „de bedreiging van Syrië en de internationale vrede," zoals de Syrische klacht officieel heet, te laconiek opvat. De Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, verweet hem in de agendacommissie, dat hij, o.a. door aanwezig tew ijlen zijn by de aankomst van koningin Eliza- korte zitting van de Algemene Verga dering, waar op voorstel van de voor zitter werd besloten de klacht „op een passend tijdstip in de volgende week" te behandelen, vervoegde zich de Sy rische ambassadeur, Farid Zeincddin, nijdig bij de kamer van Sir Leslie. Hij had het woord willen vragen, zei hij tegen journalisten, om aan te dringen op een zeer spoedige behandeling, maar de voorzitter had toen ijlings de tting geschorst. Het officiële Russische persbureau Tass heeft gisteravond een verklaring gepubliceerd, die ten dele een antwoord vormt op de verklaring van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken van vorige week vrijdag, waarin werd gezegd, dat de veiligheid van Sy rië niet werd bedreigd. „In leidende Russische kringen," aldus de verklaring van Tass, wordt aan de beweringen van het Ameri kaanse ministerie geen enkel geloof gehecht. Roy Henderson, die als af vaardigde van president Eisenho wer van 24 tot 27 augustus een be zoek aan Turkije bracht, heeft vol gens Tass plannen opgesteld voor een gecombineerde aanval od Svrië uit te voeren doorTurkije, Irak', Jorda nië en Israël. De aanval had zich moeten uitstrekken over een breed front, van de Middellandse Zee tot de Eufraat, met een uitloper naar de ha! ven Lattakia om de Amerikaanse vloot een steunpunt te verschaffen. Volgens de Russische verklaring had den de Amerikanen Israël gevraagd „paraat" te zijn en tijdens de gevech ten in te grijpen, wanneer dat nodig was. In ruil hiervoor zou Israël het schiereinland van Sinaï weer mogen be zetten en de Golf van Akaba tot zijn eigen territoriale wateren mogen reke nen. Jordanië en Irak weigerden ech ter mee te doen aan het plan en daar om concentreren de Verenigde Staten zich thans op Turkije. De iongste verklaringen uit Washing ton dat Amerika in geval van oorlog aan de zijde van Turkije zal staan zijn wfrfe Tass even zovele aanmoedigin- tSm. er m.«r op .os te slaan. Advertentie NIEUWJ! Concreet betekent dat a cte nlaats dat wu P 4e eer- zeer met de missie ve^b^dcn61''^!zo" dat wij in ons dagelijks gebedel!]: ven vragen om Gods zegen over het werk van de pioniers in de voorste linies. Vervolgens geve ieder gehoor aan de dringende oproep van de H. Vader lid te worden van de pau selijke missiegenootschappen. Daar door immers wordt de permanente behartiging dér missiebelangen ver- zekerd De wereldmissiedag van morgen moge ons allen doordringen van het feit, dat de ware missiegeest een es sentieel deel uitmaakt van de juiste geloofshouding. Volledig katholiek leven eist een persoonlijk, daadwer kelijk op de bres staan voor de uit breiding van Gods rijk op aarde. Om dat God zelf ons ingeschakeld heeft in de voltooiing van Zijn verlossings plan. In dat geval echter, aldus de verkla ring van Tass, zal de Sovjet-Unie niet aa-zelen in overeenstemming met de bepalingen van het Handvest der Ver enigde Naties alle maatregelen te ne men, die nodig zijn om de aanval in de kiem te smoren. De Russische ver klaring, die kennelijk in de eerste plaats is bedoeld voor Arabische consumptie, stelt voorts, dat thans wel duidelijk is, dat Amerika op de hoogte was van het Brits-Franse voornemen om de Suez- kanaalzone te bezetten. Het heeft deze aanval oogluikend toegestaan om daar na heer en meester in het Midden- Oosten te kunnen zijn. >e westelijke afgevaardigden in de agenda-commissie spraken zich gisteren allen uit voor behandeling van de Sy rische klacht, omdat een volledig on derzoek kan uitwijzen, hoe de stand van zaken werkelijk is. Zij achtten het ech ter op zijn zachtst gezegd vreemd, dat Svrië met zijn klacht niet eerst naar de Veiligheidsraad is gegaan, die voor der gelijke klachten toch de aangewezen in stantie is. De Britse afgevaardigde, Al lan Noble, zei de goede trouw van de indieners van de klacht sterk te be- twijfelen." „Er is een Russisch propa- ganda-offensief aan voorafgegaan en de indiening ging gepaard met een m hef tige bewoordingen gestelde brief van de heer Gromyko," aldus Noble. De Turk se afgevaardigde sprak de vrees uit, dat de Russisch-Syrische hetze bedoeld is als een rookgordijn om werkelijk ernstige ontwikkelingen te verhullen. Te Beiroet verkeert koning Saoed van Saoedi-Arabië op het ogenblik in een lastig parket. Hij had van zijn bezoek aan Libanon gebruik willen maken om verband met de Turks-Syrische cri sis een bijeenkomst van Arabische lei ders te beleggen. Hij had uitnodigingen gestuurd aan koning Hoessein van Jor danië, koning Feisal van Irak presi dent Nasser van Egypte, president Koe- watly van Syrië en president Sjamoen van Libanon. Koning Hoessein'had al toegezegd, dat hij er morgen voor naar Beiroet zou komen. De antwoorden uit Cairo en Damascus schijnen nu echter dermate koel te zijn geweest, dat ko ning Saoed van zijn Arabische topcon ferentie afstand moet doen en bijgevolg blijft koning Hoessein morgen thuis. iiiMiimiiiiiimiiiiiiiiimiiiuimiiiimiiiiMimniMiiiiimimi Blijkens een mededeling van het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid begint de lichte afname van het aantal influenzagevallen zich voor het gehele land duidelijk af te tekenen. Op sommige plaatsen spreekt men er over "at de epidemie vrijwel afgelopen is. Deze daling valt ook waar te nemen in de ziekenhuisopnamen. Sedert de in fluenza zich in ons land openbaarde, heeft het aantal by de geneeskundige hoofdinspectie bekend geworden sterf gevallen de 300 overschreden. Ook in het aantal sterfgevallen, dat uit de laat ste dagen bekend wordt, is enige daling waar te nemen. Het op de markt brengen van koel huisboter heeft weer grote bedrijvig heid teweeg gebracht aan het smok- kelfront. Reeds enige dagen werden flinke botertransporten gesignaleerd aan de Nederlands-Belgische grens in West-Zeeuws-Vlaanderen. Vrijdagmid dag heeft de vliegende brigade een goede slag geslagen. Een oud wielren ner uit Ee de-Aardenburg werd betrapt bij het inladen van een grote partij boter in een Chrysler, Wagen en boter wer den in beslag genomen. De man werd gearresteerd. Koning Hoessein van Jordanië heeft een bezoek gebracht aan de havenplaats Akabc in het zuiden van Trans-Jordanië aan de gelijknamige golf, waar hij het uitladen van tanks (uit Amerika) heeft geïnspecteerd. Na de inspectie bereed koning Hoessein een tank en men ziet hem op de foto rechts in de cabine. NEDERLAND 'M 'Ck mR NEDcRl-V» S| Waarvoor de kinderen bij U aan de deur komen ziet U op deze foto. Vanaf 18 november a.s. zullen bij de Posterijen de nieuwe „Kinderzegels 1957" ver krijgbaar zijn. Ditmaal zijn het kinderportretten, die ontleend zijn aan schil derijen van Nederlandse meesters uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. De schilderijen zijn respectievelijk reprodukties van B. J. Blommers, Willem Tholen, Jan Sluyters, Matthijs Maris, en Cornelis Kruseman, De nieuwe Amerikaanse minister van defensie, McElroy, heeft alle Ameri kaanse programma's voor geleide ra ketten weer onder zijn rechtstreekse zeggenschap gebracht. Hy heeft de drie wapens van de strijdkrachten aange zegd wekelyks verslag aan hem uit te brengen over de gemaakte vorderin gen. (A.F.P.) HfMKj In de Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag houdt de Cenrtale Ideeënbus- Lommissie een tentoonstelling van ideeën, ingezonden door ambtenaren van departementen en daaronder ressorterende diensten en bedrijven. De tentoon stelling werd geopend door de oud-directeur-generaal van de P.T.T., dr. L. heher Volgens een nieuw systeem, dat grote besparingen oplevert worden van ar. Neher vingerafdrukken genomen, alsof hij een van 's lands grootste misdadigers is. Op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam, ter hoogte van de Blijdorp- se brug is de 27-jarige mevrouw G. Tjrksma-Van Loon uit Rotterdam, met haar personenauto tegen een truc met oplegger gebotst, die van de andere richting kwam. De vrouw had juist een f idere auto ingehaald, slipte en kwam daardoor op het linker gedeelte van de weg terecht. De chauffeur van de truc probeerde nog een botsing te voorko men, waarbij een lantaarnpaal sneu velde. De hotsing was echter zo hevig, dat mevrouw uit de auto werd geslin- ferd, evenals haar vierjarig zoontje larcus, dat naast haar zat. De vrouw overleed spoedig na het ongeluk. Het knaapje werd ernstig ge wond in het ziekenhuis Bergweg opge nomen. De laatste tyd komen herhaaldelijk meldingen binnen by de Canadese ma rine over „onbekende" duikboten, die vooral in het zeegebied bij Newfound land zijn waargenomen. De autoriteiten houden er ernstig rekening mee, dat het merendeel van deze meldingen voortspruit uit de fantasie van de kust bewoners. De marine neemt echter^ het zekere voor het onzekere en zij heeft thans schepen en vliegtuigen uitgezon den om de onbekende duikboten, zo die er zijn, op te sporen. Schout-by-naeht Rayner zei gisteren, dat duikboten, die zich ophouden in de Canadese territo riale wateren en die desgevraagd wei geren zich bekend te maken, met diep tebommen zullen worden bestookt. Ook van de westkust zijn meldingen binnengekomen. Het Russische vracht schip „Alexander Newsky," dat op 7 oktober uit Vancouver is vertrokken, zou in het noordelijk deel van de Stil le Oceaan een ontmoeting hebben ge had met twee Russische duikboten. (Reuter-U.P.) Zoals bekend stelde de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten op uitnodiging van de regering de inschrijving open op 100 miljoen of zoveel meer als na de inschrijving zou worden vastgesteld. Ter beurze verwachtte men gisteren een inschrijving tot een bedrag van slechts 200-225 miljoen. Hieruit blijkt onge twijfeld het grote succes van de lening. Het is nog niet bekend welk deel van de inschrijving op de lening bestaat uit kortlopende leningen, welke reeds aan gemeenten of aan de Bank voor Neder landsche Gemeenten waren verstrekt. Aan de verplichting tot storting op de lening kan namelijk ook worden vol daan door het i- betaling geven van vorderingen uit hoofde van kortlopende kasgeldleningen aan gemeenten en/of aan de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. In financiëL kringen wordt dit bedrag geraamd op 100 miljoen. Ook is nog niet bekend welke bedra gen resp. op 15 november en 6 januari gestort zullen worden. De staatssecretaris voor de bezits vorming en de PBO, drs. Schmelzer, was bijzonder verheugd met het resul taat van de inschrijving op dc 6 >ct. woningbouwlening. Hy baseerde zijn op timisme op twee gronden: 1. Hierdoor is de proef op de som gegeven dat dit kabinet er verstandig aan heeft ge daan tot reële verhoudingen terug te keren bij de leningpolitiek der regering. 2. Voor de bezitsvorming moet dit re sultaat psychologisch van groot belang zijn. Vele kleine spaarders die eraan hebben deelgenomen zullen ongetwij feld gestimuleerd worden in hun stre ven naar het verwerven van particu lier bezit. Het kan niet anders dan aantrekkelijk zijn deel te nemen in de ze woningbouwlening, die een behoor lijke rente geeft en ie bovendien een stuk nationale zorg verdisconteert. Het is nog de vraag in hoeverre deze lening is betaald met nieuwe bespa ringen. Ongetwijfeld zit er een belang rijk bedrag in dat slechts overheveling betekent van het ene spaarfonds naar het andere. Wanneer straks de rente- spaarbrieven worden uitgegeven zal duidelijker blijken inhoeverre de kleine spaarder bereid is uit zijn reële inkom sten een stuk af te staan. „Wij zul len by de emissie van die rentespaar- brieven een beroep doen op de werk gevers om het de werknemers moge- lyk te maken een deel van hun loon voor dit doel te bestemmen." De Amerikaanse zeemacht heeft mede gedeeld dat vrydag om 9.15 uur (14.15 uur Ned. tyd) een ballon uit Crosby, Minnesota, is opgelaten. Men verwacht dat de ballon, waaraan een gondel met twee marine-mannen erin, tot een hoogte van meer dan 24 km zal stijgen. Het doel is wetenschappelijke proeven op deze grote hoogte te nemen. Het op laten van de ballon is een onderdeel van de operatie „Stratolab", waarmee men vrijdagavond gereed hoopt te zijn. (Van een bijzondere medewerker) et wordt ogenschijnlijk vervelend, wanneer men te vaak over een zelfde onderwerp in klagende zin moet schrijven. Het belang van de zaak kan er evenwel toe dwingen. Tij dens het bestuderen vah de Memorie van Toelichting van Sociale Zaken heb ben we ons zitten ergeren over de wij ze, waarop minister Suurhoff wéér meent zich van de zaak der particuliere beroepskeuzevoorlichting te kunnen af maken. Ondanks de motie-De Kort van '49, ondanks het amendement-De Kort van 1956, weigert de minister uitvoering te geven aan de wil van de meerder heid der Tweede Kamer en daarmea aan de wil van het Nederlandse volk. Een beroep op de noodzakelijke beste, dingsbeperking is geen argument om een nu bijna tien jaar bestaand on« recht te laten voortduren. De heer Suur- hoff heeft trouwens zijn eigen stellin gen wel zeer verzwakt door enerzijds op de noodzaak van uitbreiding van dit werk in de rijks-overheidssfeer te wijzen en anderzijds zich van de mo gelijkheid tot uitbreiding van het werk in de particuliere sector af te maken met een dooddoener van enkele regels. Daarbij wordt bovendien nog on sympathiek te werk gegaan door het in de begrotingscijfers voor te stellen alsof het Rijkswerk te dezer zake slechts 40.000 zou kosten, waarnaast of waar tegenover voor het particulier initiatief weer 80.000 is uitgetrokken. De cij fers, die vorig jaar desgevraagd moes ten worden gegeven toonden aan, dat het rijk in 1955 voor het eigen werk 750.000.- nodig had en voor het werk van de bijzondere bureaus slechts dz f 50.000.- had be taald bij een on geveer gelijklig- gend aantal on derzoekingen. En nu de argumenten voor dit alles van de heer Suurhoff. Na geconstateerd te hebben, dat er een alom in den lande groeiende belangstelling voor en behoefte aan verantwoorde ad viezen bij de keuze van een beroep, op leiding óf studie moet worden gecon stateerd, deelt hij mede: „Bij vrijwel alle arbeidsbureaus bestonden ook in 1956 wachtlijsten van personen, die een advies wensten te ontvangen, terwijl aanvragen van scholen om een beroeps keuze-onderzoek in schoolverband, moesten worden afgewezen wegens per soneelsgebrek." Dan aarzelt de minister om maar meteen tot uitbreiding over te gaan, want hij moet toch ook aan bestedings beperking doen. Of er inmiddels meer geld zal worden uitgegeven, daar moe ten de Kamerleden maar naar raden! Duidelijk is in ieder geval, dat de heer Suurhoff uitsluitend in dit ver band oog heeft voor het werk der rijks overheid. Hij heeft het helemaal niet nodig gevonden ook eens te laten na gaan hoe de werkelijke verhoudingen in de particuliere sector liggen. Zoals gezegd maakt hij zich daar met een paar woorden en een belofte (onder di verse voorbehouden) van de zaak af. „Het advies van de commissie-Lange- veld werd in juli j.l. ontvangen. Aan dit advies ontbreekt het hoofdstuk fi nanciële aangelegenheden waarop de ondergetekende niet langer heeft willen wachten. Het advies wordt thans bestu deerd. Indien deze studie daartoe aan leiding geeft en de stand van 's Rijks fi nanciën dit mogelijk maakt, zal de on dergetekende bij suppletoire begroting een wijziging van deze post voorstel len." Met deze, met condities beveiligde, belofte moet de Kamer het dan maar weer doen. Vervolg op pagina 5) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 (op- Verwachting tot zondagavond gemaakt te 11.15 uur) Enkele buien afgewisseld door op klaringen. Zwakke tot matige weste- lyke wind. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zondag: Zon: 7.15-17.38 Maandag: Zon: 7.17-17.36 Maan: 3.31-16.07 Maan: 4.54-16.34 Advertentie Niets houdt u tegen om nü een échte Gelderse rookworst op tafel te zetten. Mmm... geurig, knap pend, smeuïg. In ons wisselvallig klimaat geeft de constante kwa liteit van Anton Hunink's Gelder se u 'n behaaglijk gevoelMaar- let erop dat de naam op het loodje staat, want dkt is uw garantie 1 Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER. - DEVENTER Max ueersL Station Weei temp afgej vot dag 24 uur StucKüoirn geh. bew. 9 5 Oslo regen 7 6 Kopen nasi geh. bew. 13 2 Londen zwaar bew. 15 13 Axnsteraan geh. bew. 16 6 Luxembur motregen 19 0.8 Partl» regen 20 5 Nice motregen 21 7 Berlijn zwaar bew. 18 2 ivlilncher half bew. 21 0 Zflrieh zwaar bew. 21 0 Genève licht bew. 22 0 Locarno mist 19 0 Wenen geh. bew. 18 0 Innsbruck licht bew. 19 0 Rome onbewolkt 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1