Het Wit Gele Kruis in Haarlem viert zilveren jubileum |I Door mannen geregeerd li instituut van vrouwen Snelle groei ers na Jaar DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL oorlog Taak in oorlog extra belast A. MOLENDIJK Nederlandse Comedie speelt „Tartuffe" T unneltoegangen zijn gevaarlijk Geloof en Wetenschap Toeschouwei's nemen grote risico's ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 PAGINA 3 leden, dat is vijfentwintig maal zoveel als vijfentwintig jaar geleden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, draagt 7 november des morgens om tien uur in de dekenale kerk aan de Jansstraat een stille H. Mis op. Tijdens een feestelijk ontbijt, dat daarna wordt aangericht en waaraan ook mgr. Huibers zal aanzitten, wordt het geschenk van de leden overhandigd en zullen R. Schlat mann en dokter J. H. van Beers worden gehuldigd. Eer der, op 2 november wordt een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de overleden leden van het Wit Gele Kruis. Op 7 november is er 's middags in de grote zaal van het Wit Gele Kruis-huis aan het Kenaupark een receptie, terwijl het feest op zaterdag 9 november be sloten wordt met een feestelijke bijeenkomst voor de medewerk (st)ers in Boekenroode te Heemstede. 460 led De oorlog Naar Kenaupark Zuigelingen- en kleuterzorg Na ons recente bezoek aan Parijs Dameskapper Santpoorterplein 1, Tei. 19706 O Aantal patiënten in de wijkziekenverpleging bedroeg 25534. O De wijkzusters legden 714858 bezoeken af. O De kraamverzorgsters hielpen 22777 moeders. O 350 leerlingen genoten een opleiding tot kraamverzorgster. O Er werden 85529 verplegingsartikelen kosteloos uitgeleend. O Aan de moedercursussen namen 2225 jonge vrouwen of aanstaande moeders deel. O Sinds 1 april 1950 werden op de zuigelingbureaus 6378 babies in geschreven met 57493 consulten. O Sinds 1 april 1950 werden op de zuigelingenbureaus 6378 babies in geschreven met 2247 consulten. O Gedurende vijfentwintig jaar vergaderde het dagelijks bestuur 980 maal. Jongste telg Op de eerste en tweede etage van het Wit Gele Kruispand, Kenaupark 17, zetelt de jongste telg van het Wit Gele Kruis, het Medisch-Opvoedkun- dig Bureau. Het is dit jaar opgericht onder auspiciën van de Kruisvereni ging en wordt geëxploiteerd door de „Haarlemse stichting voor geestelijke gezondheidszorg". Het M.O.B. heeft speciaal ten doel de geestelijke en op voedkundige moeilijkheden te behar tigen van kinderen. Terecht is men bij het Wit Gele Kruis van de opvat ting uitgegaan, dat er een nauwe samenwerking dient te bestaan tus sen de geestelijke en de lichamelijke gezondheidszorg. Via het M.O.B. hoopt men in de wortel reeds de kwaal te kunnen aantasten, die op latere leeftijd tot ernstige moeilijk heden en stoornissen kan leiden en het leven van de mens kan vergallen. Met de oprichting van het M.O.B. is in Haarlem de geestelijke gezondheidszorg onder katholieken ter hand genomen teneinde reeds in de jeugd zo gunstig mogelijke voor waarden te scheppen voor het ont staan van levensgeluk. Verhoging voorschot Het Wit Gele Kruis in Haarlem bestaat 2 november vijfentwintig jaar. Naar aanleiding daarvan heeft de secretaris van deze katholieke, op het gebied van de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid werkende organisatie, de heer W. G. A. M. van Willige, een wat hij noemt „simpel geschrift" het licht laten zien, dat aan de met het Wit Gele Kruis mee-jubilerende voor zitter, de heer R. M. J. A. Schlatmann, werd opgedra gen en dat in duizend exemplaren werd uitgegeven. Het geschrift is een kroniek, die de belangstellende le zer respectvol doet opzien naar hen die in de afgelopen vijfentwintig jaar aan de opbouw van deze organisatie hebben gearbeid. Daarnaast legt het getuigenis af van de vertrouwenwekkende en bijzonder eervolle plaats, die het Wit Gele Kruis gedurende een kwart eeuw in vele katholieke gezinnen van Haarlem en omgeving heeft gekregen. De afdeling telt meer dan elfduizend „Het begon in Haarlem zo eenvou dig", schrijft de heer Van Willige aan het begin van zijn met vele wetens waardigheden gestoffeerde kroniek. Op 1 december 1928 gaf Haarlems bisschop, mgr. J. Aengenent aan pastoor H. C. J. Sondaal opdracht, „pogingen aan te wen den tot stichting van afdelingen van het Wit Gele Kruis in het dekenaat Haar lem". Pastoor Sondaal vond een voor lopig comité bereid een onderzoek in te stellen. Dat comité bestond uit me juffrouw Peeters, presidente van de r.-k. Vrouwenbond, moeder Digna van de Mariastichting, de artsen J. H. van Beers en Th. Koot en de heren W. van Liemt sr. en H. Meeuwsen, Als stichtingsdatum wordt 2 novemher 1932 aangehouden, omdat op die datum be kend werd, dat de statuten kerkelijk en koninklijk waren goedgekeurd. De heer Schlatmann verklaarde zich be reid de voorzittershamer te hanteren, een bezigheid, die hij onbaatzuchtig en voortreffelijk heeft volvoerd en die hij «et zilver heeft weten te sieren. Het werk begon eenvoudig, maar bij dit ju- SrneH? mag Sozcgd worden, dat de op- werd inVan de bisschop gekristalleerd organisatie,n een*1»te Witf G,fe financieel ftev;W gefundeerd, ook in twee flfiS«d,,bedrijf", gevestigd panden in het l; T .elkaar gelegen met meer dan ike Kenaupark, kers. negentig medewer- De organisatie begon TOet vierhon- derd en zestig betalende leden en een dreigend financieel tekort 1800,-. De eloquentie van de ^a" voorzit- ter, de gewaardeerde medewerki van de pastoors van de verschillende stadsparochies en de vrijgevigheid van de Haarlemse katholieken leverden zes duizend gulden op, waardoor de jonge vereniging de kans kreeg zich te ont. plooien. Een eenvoudig magazijn van verplegingsartikelen werd ingericht en het bestuur zag het wükgebouw reeds in het verschiet. In die dagen werd los van het pas verworven kapitaal een einde gemaakt aan de financiële dis crepantie tussen de verloskundigen en de kraamverzorgsters van het Wit Ge le Kruis. Inmiddels was er een grote leden werfcampagne op touw gezet, waaraan enorme prijzen waren verbonden. Het resultaat was tweehonderd en vijf en zeventig nieuwe leden, die bet bestaan de corps van zevenhonderd en vijftig kwamen versterken. De geestelijk advi seur wist het bestuur van het hofje van Beresteyn te overreden perceel 75 aan de Parklaan te kopen met het vooropgezette doel dit pand tegen aan nemelijke voorwaarden te verhuren aan het Wit Gele Kruis, dat daardoor in be zit kwam van het onontbeerlijke wijk- gebouw, waarin de drie takken van dienst: de wijkziekenverpleging, de krau-.izorg en de afdeling uitleen- en verplegingsartikelen gebundeld wer den. Zo goed als de gehele inventa ris werd geleend: een eikenbouten bu reau, notenhouten stoelen, vloerbedek king in begin van slijtage. In dit huis, waar het Wit Gele Kruis ruim elf jaar zijn domicilie heeft gehad, heeft de vereniging de basis gelegd voor haar snelle groei. Intus sen kreeg de reorganisatie van de kraamverzorging, die nog verre van Ideaal en in hoge mate verwarring -L' Kruis werd tijdens de laatste oorlogsmaanden extra belast doodde materiële nood, waarin vele d bezochte gezinnen verkeerden ZjJ schrokken er niet voor miu§ soms met gevaar voor eigen leven „de boer op te gaan" om voedsel t halen in eigengemaakte wagentjes, gelijk bijgaande foto laat zien. Hun vindingrijkheid werd vaak door de Duitsers op de proef gesteld. Zuster Lohman, leidster van de afdeling kraamzorg, vertelt, dat in de winter van 1944 in een gezin in Haarlem- Oost dringend hulp van een zuster nodig was, omdat de baby zeer ern stig ziek was. Op een wankel fietsje met één houten band arriveerde de zuster, die vaststelde, dat het kind onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De va der was ondergedoken en de moeder mocht het bed nog niet verlaten. Daarom ging de zuster met kinder wagen en fiets alleen op pad. Onder weg werd zij herhaaldelijk aange houden. Op een vraag van een Duit ser waarom de vader van het kind mar niet vergezelde, antwoordde de w3ster: „aber es gibt doch keine arrn?er ,mehr". De moedige zuster waai-eeil f bijtijds in het ziekenhuis, gered Werd^ direCt geholpcn en ongeloofwaardig in icm horen, dat Haarlem de organs ar fel beconcurreren de renre °P dat ^bied kende. De reoigamsatie had tot gevolg, dat er voortaan één centrale voor katho- lieke kraamhulp zou zijn he( wu Gele Kruis die tevens de bakerop- leiding exclusief ter hand nam. Toen mevrouw A Bosch, die de plaats van de eerder overleden me juffrouw Peeters had ingenomen reeds spoedig nf haar benoeming naar el ders vertrok, werd de vacature niet aan gevuld. Sindsdien doet zich in het Wit Gele Kruis de merkwaardige omstan digheid voor dat mannen regeren over een instituut, waarin bijna uitsluitend vrouwen werkzaam zijn. Hoe groot het vertrouwen van de le den was wordt waarschijnlijk het best gedemonstreerd door het feit, dat in 1939 zeven jaar na de oprichting voor het eerst een algemene leden vergadering werd uitgeschreven, die al leen door de leden van het bestuur werd bezocht. Ook in de jaren daarna heeft hoogstens één lid zich geroepen gevoeld aan de uitnodiging van het be stuur tot bijwoning van een ledenver gadering gehoor te geven. Aan het ein de van het eerste oorlogsjaar werd de bakeropleiding getransformeerd in een wetenschappelijke opleiding tot kraam verzorgster. Terwijl de oorlog vele verenigingen dwong haar activiteiten te staken maa'.te het Wit Gele Kruis een wonderbare groei mee. De actie „De ziekenhuizen vol, wie zal u thuis ver plegen?" werd bekroond met de in schrijving van een groot aantal nieuwe leden. Eind 1943 hadden negenduizend Haarlemse katholieke gezinnen het Wit Gele Kruis hun steun toegezegd. In 4944 toen het ledental de tiendui zend al was gepasseerd moest zelfs een ledenstop worden ingevoerd en een wachtlijst worden aangelegd. De inten sief gevoerde propaganda zou immers een averechtse uitwerking hebben, als men de vurig begeerde magazijnartike- lcn niet zou kunnen lenen. De leden- stop riep echter een nieuwe, golf van aanmeldingen op. De adspirant-leden moesten bijna een jaar wachten. Midden in de oorlog begon de nieuwe afdeling „hulp in de huishouding" haar werk. Niemand had bezwaar tegen een contributieverhoging van één cent per- week. Na de oorlog werd deze afdeling op bisschoppelijk verzoek overgedragen aan de vereniging r.-k. Gezinszorg te Haarlem. Met diep respect wordt in het overzicht gewag gemaakt van het vele goede werk, dat de zusters in de ergste oorlogsmaanden verrichten voor menig gezin, dat door de komst van een nieuwe wereldburger of door ernstige ziekte niet alleen deskundige, maar ook materiële hulp moeilijk ontijeren kon. Zij riskeerden vaak hun leven, zagen er niet tegen op kilometers achter een handwagen te lopen om voedsel te ver overen en uit te delen en heel dikwijls wisten de zusters met weinig midde len veelsoortige nood te lenigen. In het verslag wordt uitvoerig de ge schiedenis van de koop van het pand Kenaupark 15 verhaald, vlak n de oorlog, toen ook de gelden van het *"it Gele Kruis waren geblokkeerd. E_ werden vele Instanties ingescha keld om deblokkatie mogelijk te maken, maar zelfs een onderhoud met een van de directieleden van de Nederlandse Bank leverde op dat punt geen enkel resultaat op. Het gespaarde geld werd wel vrijgemaakt voor het kopen van de inventaris voor het huis, "oor de koop waarvan het Wit Gele Kruis uiteinde lijk een geldlening van de gemeente Haarlem kon aantrekken. Nadien wa ren nog verschillende moeilijkheden te overwinnen, maar toen het bestuur een maal het pand stevig in handen had klonk weldra op alle etages het lied van de arbeid. Het dagelijks bestuur verorbèrde elke dag het twaalfuurtje in het gebouw, opdat geen enkele vraag van de aannemer langer dan enkele uren onbeantwoord zou hoeven te blij ven. De voorzitter trok als een bede laar door het land om de inventaris bijeen te „schooien". Er moest veel gedaan worden om een gasfornuis, een behangetje of een stel nette gordijnen in de wacht te slepen. Op 17 april 1948 werd het nieuwe pand geopend. Het laat zich begrijpen, dat de vreugde on der de leden van het hardwerkende be stuur en de tientallen medewerk(st)ers bijzonder groot was. De inrichting werd aan alle kruisverenigingen in den lan de ten voorbeeld gesteld en uit alle de len van de wereld ontving het Wit Ge le Kruis in de jaren nadien vertegen woordigers van gezondheisorganisaties. Ofschoon men trots was op wat bereikt was, bleef het bestuur erY®" overtuigd, dat van een volledig Wit Gele Kruis méér geëist mocht wor den. Aan die eus werd voldaan toen negen jaar later in mei van dit jaar een Medisch Opvoedkundig Bureau in gebruik genomen werd. Voor het echter zover was hadden er nog verschillende belangrijke gebeur tenissen plaats. Er werd een kraam- centrum gevormd, waardoor ook de wijde omgeving van Haarlem van goe de hulp verzekerd werd, de door het Wit Gele Kruis opgerichte EHBO-af- deling kwam op eigen benen te staan, er werd een consultatie-bureau voor stern- en spraakgebrekkigen opge richt en opgeheven en de zuigelin genzorg werd uitgebreid. Aanvankelijk werd samenwerking ge zocht met de Vereniging Zuige lingenzorg, maar het bestuur van deze instelling ging op de suggestie van het Wit Gele Kruis niet in. De weigering die achteraf geenszins is be treurd, stelde het probleem aan de or de een kinderarts aan te trekken om de consultatie-bureaus te „beman nen". Het was dokter W. M. Naessens, die als redder in de nood andere bu reaus opgaf om het Wit Gele Kruis te helpen. Een voorstel om gemeentelijke Advertentie zijn wij thans weer op de hoogte van de LAATSTE CREATIES. HAARLEM - Buslijnen 3 en 4. /n het pand Kenaupark 17 van het Wit Gele Kruis zijn twee zalen waar mede het publiek het meest kennis maakt. De moderne voorlichtings zaal, naar het ontwerp van architect Jacq. van Velsen, wordt voor vele doeleinden gebruikt. Daar zullen straks weer de voorlichtingsavonden beginnen voor de leden, die behoefte hebben aan meer kennis van de gezondheidszorg, daar worden ook documentaire films vertoond en lessen gegeven. Bijna de gehele week komen er aanstaande moeders om gymnas tieklessen te volgen. In het sousterrain van dit pand is een consultatie bureau voor kleuters. De inrichting, die aan alle moderne eisen voldoet, is zodanig, dat in de toekomst aldaar een zuigelingenbureau kan worden ondergebracht. subsidie leed schipbreuk. Het Haar lemse katholieke volksdeel werd gemo biliseerd en binnen de kortste keren was er geld om vier bureaus in te rich ten. Binnen drie maanden stonden vijf honderd babies ingeschreven en binnen acht maanden niet minder dan acht honderd. In 1952 had een verzoek om gemeentelijke subsidie succes. Naar aan leiding van de uitbreiding van het aan tal bureaus en zittingen vond het Wit Gele Kruis de kinderarts mejuffrouw C. Grootenboer bereid zich met dokter Naessens te wijden aan de zuigelingen- eh later ook aan de kleuterzorg. Het besluit van de centrale overheid, dat subsidie voor de wijkverpleging alleen verkregen kon worden indien de zusters tevens preventief werk verrich ten deed het bestuur besluiten de stad in negen wijken te verdelen, waardoor elke zuster voor dit werk voldoende tijd overhield. Al spoedig bleek, dat de hulp aan bejaarden een nadere voorziening behoefde. Nog waren de mogelijkheden niet uitgeput. Op 1 januari 1954 werd de afdeling Bloemendaal van het Wit Gele Kruis een onderafdeling van Haarlem en begin mei van dat jaar had het eerste spreekuur plaats in het consultatieburea, dat ondergebracht was in het tijdelijk ter beschikking gestel- d~ gebouw van de GGD. Het tweede bureau werd eind 1956 in het Kenau park geopend, het derde in de Geu- sevesperstraat in Haarlem Noord en het vierde in het gebouwtje van de Kruisraad een uitstekend werkend onofficieel overkoepelingsorgaan van de drie Haarlemse kruisverenigingen aan de Amsterdamsevaart. Inmiddels was deken W. N. Zijlstra van Haarlem als opvolger van rector Rutte door de bisschop benoemd als geestelijk advi seur met de titel van bisschoppelijk commissaris. Het is een vorstelijk idee van het be stuur van Geloof en Wetenschap ge weest de Nederlandse Comedie uit ta nodigen om voor de leden van de ver eniging het befaamde blijspel „Tartuffe" van Molière op te voeren. Het is een kostelijke voorstelling geworden, waar aan een nagenoeg geheel bezette Stads schouwburg gisteravond veel plezier heeft beleefd. De titelrol werd gespeeld door Ko van Dijk, die er een prachtige creatie van heeft gemaakt. De fijngeestige spot waarmee de schrijver deze indrukwek kende huichelaar heeft toe gerust, de monstreerde Ko van Dijk door fraai in gehouden spel, dat prachtig van mimiek en sober van gebaar was. Zijn slacht offer is de lichtgelovige en. onnozele Orgon Pernelle, waarvan de vertolking in handen was van Johan Fiolet, die geen uitdrukkingsmiddel onfeproefd liet om van zijn vertrouwen in en later van zijn haat jegens Tartuffe te getuigen. Mary Dresselhuys, als zijn ega, koket en dartel, was charmant, al leendq haar rol zich minder tot de uitbundig heid, die men van haar verwacht. Een prachtige vertolking gaf Mimi Boes- nach van de dienares Dorine, die te recht veler bewondering oogstte om haar snaterende tekstzegging. Zij boeide om haar pittig en puntig spel. Mien Duymaer van Twist speelde statig Orgon's moeder, Eli Blom heftig zijn zoon Damis en Ritta Maréchal voor treffelijk zijn dochter Marianne. André van den Heuvel gaf een indrukwekken de creatie van Orgon's zwager Cléan- te. E-en overtuigende rol. Minder ener verend en zeker niet overtuigend was Allard van der Scheer in Valerius, de minnaar van Marianne. Bert van der Linden was een „schrikaanjagende" deurwaarder. De gerechtsdienaar en het gekke dienstmeisje Flipote waren in goede handen van Philippe la Chapel- le en Nienke Sikkema. De regie had Ank van der Moer, die aan de opvoering een goede mise en scène en veel vaart had meegegeven. De vers-vertaling vaak spits en speels was van Bertus Aatjes. Na afloop heeft de zaal de actrices en ac teurs een warme ovatie gebracht. Behalve als object om er ritten onder het Noordzeekanaal door te maken, blijkt de Velser tunnel ook een onweer staanbare aantrekkingskracht uit te oefenen op toeschouwers, die de onaf zienbare stromen voertuigen willen zien aan- en afrijden. Het is een fascinerend schouwspel en vooral bij de Amster damse weg kan men het geheel goed overzien. De toeschouwers nemen daarbij risi co's, waarvan de gevolgen wel eens zeer ernstig kunnen zijn. Ze hangen over de betonnen wanden, die de toegang tot de tunnel scheiden van het omliggende land. Ze gluren tussen de „wybertjes" door om toch maar vooral niets te missen. Ze staan samengedromd op het uitspringende stuk van de wand, die de tunnel in twee rijruimten scheidt. Zelfs onder het „wakend" oog van de ouders ziet men de kinderen vaak ba lanceren boven een diepte van vele meters, waar beneden een harde beton weg ligt en het verkeer in een onaf zienbare stroom voortraast. Als daar iemand naar beneden valt Wanneer voor de ouderen het nieuwtje er af is, zal dit voor de jeugd zonder enige twijfel een trekpleister blijven. En daarom schreeuwt de situatie ont een voorziening. Een afdoende voorzie ning. Het mag een interessant schouw spel zijn, maar het risico van ongeluk ken is er zo onrustbarend groot, dat men niet verantwoord is met te wachten tot er eerst iemand doodgevallen is. Er zal öf een stevige afzetting moeten komen bij de brug over de tunnelingang en op de betonnen borstwering of men zal de omgeving zo moeten afzetten, dat het onmogelijk is in de directe nabijheid te komen. 20 Juli 1955 stelde de raad een voor schot van 28.500 ter beschikking van de Woningbouwvereniging „Eigen Wo ning". Dit geld was nodig voor het ver nieuwen van de schuren en schuttingen en eventueel op verzoek der bewoners voor het aanbrengen van betonnen ko- lenkisten bij een complex van 31 arbei derswoningen aan de Eikenstraat en de Esdoornstraat. Nu de werkzaamheden voltooid zijn, blijkt het werk 29.840.09 te hebben gekost. B. en W. vragen de raad nu het destijds toegestane voor schot met 1.340,09 te wiilen verhogen. Waarover ga je deze week me diteren? Een vraag, die mij dikwijls gesteld wordt, en waarop ik vaak het antwoord schul dig moet blijven. Ik kruip achter mijn machientje en zonder dat ik er erg in heb, lopen de regels traag maar zelfbewust op het papier. Dat moet ook wel. De inspiratie is vaak heviger dan de concentratie, omdat een spelend en kraaiend kind in de kamer weinig gelegenheid geeft tot concentreren, laat staan tot medi teren Nu heb ik toch weer onver wacht een gevaarlijk woord laten vallen „kraaiend kind". De afge lopen dagen heeft het lieve wicht zo'n belangrijke plaats in de krant gekregen, dat ons aller Spoetnik op de tweede plaats kwam. Er is een hele discussie ontstaan over het kind, dat vorige week zon dag een predikende pater in de kerk aan de Groenmarkt te veel irriteer de. Die discussie is officieel door de hoofdredacteur gesloten en de nagekomen ingezonden brieven hebben wij met een persoonlijk ant woord moeten afdoen. Ik verkeer in de gelukkige omstandigheid, dat zelfs een hoofdredacteur mij niet verbieden kan door mijn bril te kij ken, en ik kan het ook niet helpen, dat juist die moeder en haar kind, de verstoorde pater incluis, in mijn vizier kwamen. Ik heb wat meewarig naar de pa ter gekeken, omdat hij wel boos moest worden, naar de moeder, omdat zij zich gegeneerd moest voelen in zo'n stampvolle kerk en naar het kind, omdat het kennelijk zo intens veel pleizier had in de kerk, waar de volwassenen al dan niet met aandacht naar de gewijde woorden luisterden. Nuchter beschouwd en gesteld, dat de zaak het waard is om zich daarover erg druk te maken moet ik alle partijen gelijk geven. Het is in het algemeen voor de predikant (en een menigeen studeert zijn zondagspreek met meer transpira tie dan inspiratie i..) een ontzettende gewaarwording, wanneer hij merkt, dat met hem ook zijn gehoor door een kraaiend kind wordt afgeleid. Alleen een waarlijk groot man als eertijds Borromaeus zou in staat ge weest zijn in zo'n situatie zichzelf en zijn auditorium meester te blijven. Anderzijds dient men begrip te heb ben voor de moeder. Wie zal beoor delen op zo'n moment, of zij wel an ders kon doen dan het kind meene men? Laat ze dan thuis blijven, heb ben verschillende briefschrijvers (sters) ons gezegd. Anderen herinne ren er aan,- dat er ook kindermissen zijn. Laat ik u dan als mijn mening geven, dat er de laatste kwart eeuw geen ongelukkiger instelling is uitgevonden dan juist de kinder mis. In het uiterste geval wil ik zo'n kindermis een noodzakelijk kwaad noemen, maar primair blijft toch voor mij, dat de ouders hun kinderen zelf meenemen.' En dan kan het inderdaad gebeuren, dat een kind, spelend in Gods voorhof, wat al te uitbundig is en de overige niet minder beminde gelovigen stoort in de aandacht en eerbied aldus de briefschrijvers waar mede zij de H. Mis bijwoonden. Er zijn er helaas ook geweest, die van het kraaiende kind dankbaar gebruik hebben gemaakt om een reeks andere grieven uit te kraai en. Mijne Beminden, zo erg is de situatie in onze kerken nu ook weer niet. En onthoud vooral: één bonte kraai maakt nog geen winter. Honderden andere kraaiende kinderen zijn aan moeders handen deze week opgetrok ken om ingeënt te worden tegen po lio. Een fascinerende kinderkruis tocht, die resulteerde in een tref zekere prik, het anti-poliowapen bij uitstek. Het zou de moeite waard zijn de voorbereiding in de gezinnen te vol gen. Bij de een neemt een fikse moe der het kind zonder pardon aan de hand, bij de ander wordt het kind behoedzaam voorbereid op de erge dingen, die te gebeuren staan, maar die helemaal niet erg zijn. Bij een concentratie van kinderen loop je echter altijd het gevaar, dat er een zijn keel gaat opzetten en dat prompt de hele gemeenschap volgt Een kakofonie van kinderklanken, die een dokter bijna van zijn stuk zou brengen. Zover is het gelukkig nog niet gekomen. Uit de eerste berichten is gebleken, dat de Haarlemmer- tjes zich dapper, zoals weleer bij de echte kruistocht, hebben gehouden. En bovendien, de dokters en ver pleegsters zijn heden ten dage ook uitstekende psychologen. Zij hebben zich bij die massale inenting de stads- spreuk tot motto gekozen Vicit Vim Virtus De deugd (van het snoepje) overwint het geweld. liCi 1 V ÏHL V lilt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3