Aandacht, liefde en geduld yoor het gehandicapte kind Zonder persoonlijke toewijding kan de wetenschap niets bereiken T 1 r t*d- s s. Satellite Jeep over de kop geslagen Vijftig jaar LUCHTVAART Van Olieslagers tot straalvliegers f KOLENDAMP EN LICHTGAS H Gouden jubileum KNVvL met veel uiterlijk vertoon gevierd Opzichter valt van 50 meter Verloop van mijnwerkers naar Duitsland sterk verminderd De ANONIEME SCHARE van VERZORGERS en VERZORGSTERS Twee militairen geivond Gouden KNVvL in nieuw huis SSHUifTH&Tr5 Nieuw verenigingsgebouw geopend in Den Haag door Prins Bernhard - ^4 Napoleon ongSxSïdi°"S„"ns op al* Op slag gedood Werkloosheid in Limburg het laagst ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 PAGINA 7 A Geen audiëntie I;;? - de. dt toefa*vSd Voor 7.000 bij juwelier gestolen MGR. JOS. BAETEN BIJ H. VADER WêÊIèÊÊêSêÊÊKêÈèÈêëëè Hamea-Gelei Het sterk giftige koolmonoxyde (voornaamste bestanddeel van kolendamp en lichtgas) is op zich reukloos en alleen waarneembaar als het met andere gassen vermengd is Cassière gearresteerd Verdacht van oplichting etc. van f 7000. wee kleine jongetjes staan in de klas van de doofstommenschool van de Broeders van Liefde in Brussel, de zakken van hun speelpakje op gepropt met de batterijen van het gehoorapparaat, waar door ze nog enigszins in staat zijn trillingen van de buitenwereld op te vangen. Er zijn die ochtend maar twee leerlingen in de lichte klas vol groene planten en een zwart bord waar woordjes en tekeningen op staan in gekleurd krijt. De rest van de jongens heeft griep. De griep spaart niets en niemand, ook niet in de kindertehuizen. Maar het onderricht kan ook in een gedecimeerde klas doorgaan, het is toch in hoofdzaak individueel. Eindeloos geduldwerk van onderwijzer tot leerling. Een kind dat doof geboren is, dus nooit heeft gehoord, kan niet spreken, niet alleen omdat het geen woorden kent, maar ook omdat het de techniek van het spreken niet kent. Het weet niet, hoe het zijn mond, zijn tong, moet bewegen om klank te vormen. Met sterke articulatie zegt de broeder het zinnetje voor: „papa tue le lapin" Hij spreekt met duidelijk mondbewegen in de spiegel, onmisbaar attribuut bij de spraakles. De leerling kan degene, die hem voorpraat de woorden letterlijk uit de mond kijken. De broeder helpt met een handgebaar het kindermondje tuiten tot de „tue"-klank en wijst waar de trilling zit van „lapin" met lange uithalen op de tweede lettergreep. Wie het nooit heeft meegemaakt kan zich nauwelijks voorstellen, hoeveel aandacht en toewijding en onuitputtelijk geduld nodig zijn om de niet-horenden de eerste beginselen van het spreken zo bij te brengen en een aantal eenvoudige woordjes en zinnen te doen aanleren. De jongste, in het Brusselse tehuis voor moeilijk opvoedbare meisjes. Een normaal kind, dat op school komt, heeft een woordenschat van twee a drieduizend woorden. Maar m t een doofstom kind worstelt de onderwijzer(es) een jaar lang om het amper tweehonderd woordjes bij te brengen. Het vervult ons altijd met een diep respect als wij de onderwijzer of de onderwijzeres zo bezig zien. Dit was dan een half uurtje op de school van de Broeders van Liefde, die in Brussel twee grote internaten heJ?be"; voor blinde, en een voor doofstomme jongens, waar wij de jonge broeder bij zijn instructie troffen. Maar ®,r meer klassen en ook meer doofstom- menscholen en niet alleen in Belgie. Er zijn ook in ons land scholen en inrichtingen voor doofstommen, waar dat» in dag uit de moeizame omgang met de taal wordt geleerd, onder andere in het bekende internaat Sint Michielsgestel. Ook daar hebben wij in bewóndering lesuren bijgewoond volgens de meest moderne methoden en met alle apparaten, die de weten schap heeft bedacht om met summiere «ehom-resten toch iets van dat merk- tollat iSteetr^fuTdeljike C°ntaCt 16 Maar hoe ver de wetenschap ook is op alle gebied om het gehandicapte kind te helpen bij zijn ontwikkeling, één ding blijft er onmisbaar bij en dat is het geduld, de persoonlijke toewij ding, de aandachtige liefde van de leider of leidster, de onderwijzer of de onderwijzeres, of dat nu een leek of een religieus is. Tiidens een rondreis in Belgie, waar wij kennis konden nemen van betg00n onze zuiderburen doen voor het mi deelde, het zwakke, het moeilijk op voedbare kind, zijn wij weer getroffen door de persoonlijke zorg, die ook hier het werk draagt, in het ene tehuis na het andere. Niet dat wij iets ^f100* verwacht hadden. Maar wij realiseer den voor de zoveelste maal, na jaren achtereen gedurende de „kinderpost zegel-tijd" in de verschillende landen, in inrichtingen van kinderbescherming te hebben rondgekeken, hoe deze per soonlijke zorg, dit individueel gedul dig bezig zijn met een moeilijk kind, week in, week uit, jaar in, jaar uit, het werk schraagt. Dat is het leeuwen- dfe 6el -in het werk van al degenen, li<;se^r i?0*1 aan geven achter de cou- ypttpn' v er zich persoonlijk voor in- onder moe®?11 wonen dikwijls hun salaris omstandigheden en soms met bijna^ho h1°0g' Ze maken. Maar* z\ ko^lofr f®va"en dienen tenvolle ons aller respect en onze dankbaarheid ivrl» respect en aan de postkantoren w'lfptl'j?,J??and de kinderbescherming in belangstelling komt te staan gemene Het was ons die ochtend in' nige klaslokaal in Brussel 0f ter het geduld van die ene brnf^' die met grote opgewektheid ziin netje over het soep-konijn blééf fnr" muleren, alle andere broeders Vin zusters en leiders en leidsters zaeen staan, die op datzelfde moment bezie waren tienduizenden lichamelijk A geestelijk gehandicapte kinderen vele oorden ter wereld te helpen hun moeilijkheden te overwinnen en tot het beste van zichzelf te komen. Wij dachten aan die knappe, vier maal gedoctoreerde vrouw (psycholo gie, paedagogiek, criminologie, filoso fie), directrice van een gesloten op voedingsinrichting buiten Brussel, waar de allermoeilijkste meisjes ver-' blijven. Allerliefste gezichtjes waren er bij boven de roze geruite schorten en ze leken heel gewillig zoals ze ge zamenlijk voor het bezoek een mooi middeleeuws lied zongen. Maar wat een werelden van opstandigheid, die zij moet leiden, waarvan ze de uitbar stingen moet opvangen. Er is er een, die soms in een vlaag v-n depressie alle tafelmessen middendoor breekt! Zonder moedeloos te worden moet de directrice leiding geven, vertrouwen winnen, te overrompelende affectie afremmen, troosten. En dacht u niet dat het moeilijk was om de dwarsheid te overwinnen van een meisje, dat thuis onder dertien verschillende vaders heeft gestaan? Kinderen van anderen opvoeden is moeilijk, maar in het opgroeiende kind rechtbuigen wat in een verkeerd milieu is kromgegroeid, is dubbel moeilijk. Toch zijn er honderden, dui zenden mannen en vrouwen, die zich met moed en vertrouwen aan die taak geven. Met de bezieling, die men ook m om Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, zal volgende week woensdag, 23 oktober, geen audiëntie verlenen. vindt bij degenen, die de invalide kin-1 Anderen rijden ze in invalidewagen- deren helpen bij hun revalidatie. In tjes. de geest zien wij de helpsters in datl koloniehuis op de Veluwe bezig met een groep jongens en meisjes, die zich nauwelijks kunnen bewegen. Er zijn half verlamden bij, polio-kinderen en kinderen met ongecontroleerde bewe gingen. De leidsters dragen ze naar buiten, waar ze kunnen genieten van de zon, de bomen en de paddestoelen. We zien, in gedachten, een inrich ting voor fysische terapie in Enge land, waar een grijsharige leidster met eindeloos geduid bij het looprek een verlamd meisje staat aan te moe digen, dat bij elke stap dreigt weg te glijden. En die andere moederlijke vrouw,' die een jongetje zonder handen leert om een matje te vlechten. Elke millimeter vooruit gang lijkt winst. Wij zien de reli gieuze met de gro te kap in het te huis voor moeder loze kinderen, die het jongste jochie bij zich in de cel liet slapen omdat het 's nachts dik wijls huilde en al leen door haar ge troost wilde wor den. Al die toewij ding, die liefde zonder veel ophef gegeven aan de „zorgenkinderen", is niet in een ge tal uit te drukken, zoals men de op brengst van de kinderpostzegels en prentbriefkaarten in een eindbedrag uitdrukt. Dat be drag gaat deze winter naar de twee miljoen gul den, dank zij veler bijdrage. Maar dat het werk, ondanks het eeuwig tekort aan krachten, zijn voortzetting vindt, is niet het minst te danken aan de Advertentie 1- j t herhaalt de broeder het woord voor ^net doofstomme fochie en laat hem voelen waar het trilt. opofferende schare van anonieme ver zorgers en ver zorgsters. A. Bgl. Scripto Import: G.C.T. van Dorp, D«n Haag. Vlak bij Harderwijk is gistermorgen vroeg op de rijksweg Zwólle-Amersfoort een jeep over de kop geslagen, waarin 4 man van de 41ste marechaussee-com pagnie uit Harderwijk zaten. Daarbij heeft de 21-jarige dienstplichtige mare chaussee G. J. Vestergaard uit Rotter dam een schedelbasisfractuur opgelopen. Het slachtoffer is opgenomen in het mi litair hospitaal te Utrecht. De 21-jarige dpi. marechaussee A. A. Thomassen is met een hersenschudding in de zieken afdeling van de kazerne te Harderwijk opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de jeep bij het afremmen tijdens een inhaalma noeuvre slipte. Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een bezoek ge bracht aan de juwelierszaak van M. aan de Pannekoekstraat te Rotterdam. Zij hebben zich door inklimming toegang verschaft. Er is voor een bedrag van 7.000 aan horloges, ringen en armban den verdwenen. Vanochtend heeft de H. Vader op zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo de bisschop van Breda, mgr. Jos. Baeten, in audiëntie ontvangen. Z.H. onderhield zich geruime tijd met zijn bezoeker en gaf tenslotte aan de bisschop en de gelovigen van het bis dom Breda zijn pauselijke zegen. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, die zijn ad liminabezoek wegens ziekte enige dagen had moeten uitstellen, bevindt zich thans eveneens te Rome. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart herdenkt dezer dagen haar 50-jarig bestaan. Op het vliegkamp Valkenburg werd vrijdagmorgen een krans gelegd bij het monument van de oprichter der vereniging, wijlen de luit. ter zee A. E. Rambaldo, door de heer C. Kolff, voorzitter der vereniging. Bij deze plechtigheid waren bij exceptie alle nog in leven zijnde luchtvaartpioniers vertegenwoordigd, v.l.n.r. Marinus van Meel, R. J. Castendijk, Chr. A. C. Nell, H. Ch. E. van Ede, v. d. Pals, Jhr. 1. L. v. d. Bergh v. Heemstede, Fr. H. G. Kannegieter, ir. J. F. de Vogel, gen.-maj. b.d. W. C. J. Versteegh, luit.-gen. vlieger b.d. H. ter Poorten en G. A. Koppen. De oudste luchtvaartinstelling in Ne derland bestaat vijftig jaar. De Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart viert haar gouden jubileum. Een belangrijk jubileum. De oprichting van deze vereniging op 19 oktober 1907 in het Zuidhoilandsch Koffiehuis aan de Groenmarkt in Den Haag, beteken de dat Nederland zich daadwerkelijk ging bezig houden met de luchtvaart. Tot dan toe trok alleen de ballonsport hier enigszins de publieke belangstel ling, en dan nog alleen als vermake lijkheid. Nederland stond in die dagen wantrouwend tegenover de enkele luchtvaartuigen die er in het buiten land waren. Men geloofde niet aan de praktische toepassing daarvan. Juist toen begon de luitenant ter zee tweede klasse Alfred Rambaldo met het propageren en het ontwikkelen van de luchtvaart in Nederland. Hij schreef inspirerende artikelen in de dagblad pers en nam het initiatief tot het be leggen van een oprichtingsvergadering voor een vereniging die zich met de luchtvaart zou bezig houden. Die ver eniging werd opgericht, nadat enkele voorbereidende besprekingen ten huize van de heer Rambaldo waren gevoerd. Deze laatste werd benoemd tot eerste secretaris. De vereniging kreeg de naam ,,Vereeniging ter bevordering van de luchtscheepvaart", welke naam een jaar later werd gewijzigd in „Ne- derlandsche Vereeniging voor Lucht vaart." In 1913 werd de vereniging Ko ninklijk. Vier jaar na de oprichting veronge lukte de luitenant ter zee Rambaldo tij dens een tocht met een observatiebaj- lon, van Soerabaja in de richting Se- marang ondernomen. Zowel in west- als in oost Indië had hij luchtvaartpropa- ganda gemaakt. Door zijn toedoen wer den afdelingen van de N.V. v. L. in Cu racao, Soerabaja en Batavia opgericht. Op het vliegveld Valkenburg is hij om zijn vele werk voor de luchtvaart met een kranslegging bij zijn monument ge- eerd. In de loop van de jaren heeft de K.N.V.v.L. vele initiatieven genomen die hebben geleid tot de oprichting van andere luchtvaartinstellingen in Neder land. Er werd assistentie verleend bij de toenmaals opzienbarende Europese rondvluchten en er werden demonstra ties georganiseerd. De eerste vliegde- monstraties werden in de jaren 1910 tot 1914 gegeven door Olieslagers, Küller en Wijnmalen. De basis voor de vlieg- tuigbouwkunde werd in '09 gelegd, toen de techinische commissie van de vereni ging in een der lokalen van de Techni sche Hogeschool in Delft een aero-dyna- misch laboratorium inrichtte. Acht jaar later werd met actieve hulp van de K.N.V.v.L. de Riiksstudiedienst voor de luchtvaart opgericht, die in 1919 de inrichting van het Delftse laboratorium ten geschenke kreeg. Uit deze studie dienst ontstond het Nationaal Lucht vaart Laboratorium. Aan de regering werden rapporten uitgebracht die mede hebben geleid tot het oprichten van de militaire lucht vaartafdeling. De vereniging had ook De „Ellehammer", het eenpersoons vliegtuigje, waarmee pioniers voor het eerst het luchtruim doorkliefden. Advertentie veroverde vele landen veroverde millioenen Dameshanden (Van onze medische medewerker) et is al weer een paar jaar geleden dat wü het in de ze kroniek hebben ge had over koolmonoxyde- vergiftiging. Jaarlijks komen in ons land tien tallen mensen aan hun einde door ongelukken met de rookafvoer en het gaskraantje of lie ver de gasslang. De ge vallen waarbij opzet in net spel was laten wij buiten beschou- p'nS- Achteraf wordt steeds weer ge- lenrf r^' dat de meeste ongeval- „:i„ 00r deze verradelijke gasvergifti- den voorkomen hadden kunnen wor- vaUn M^k„waardiSe vergiftigingsge zin levenloos waarbij een heel ge- de krant hebt stukie uit ïet *emand een in naar annio-2^ enc*klad lezen waar- gebeurtenis alfcLcfuV®26 trag>sche veroorzaakt moet d°0r ^ofmonx^de weinig kennis van zaken heeft gegeven, hetgeen wij hem niet kwa lijk nemen: een journalist moet al met zoveel zaken op de hoogte ziin Het misverstand is overigens gemak kelijk op te lossen. Koolmonoxyde is een giftig gas, dat vooral zo gevaarlijk is omdat zuivere koolmonoxyde reukloos is. Het is goed brandbaar en komt vrij bij onvolledi ge verbranding van verschillende brandstoffen, vooral steenkool. Die on volledige verbranding is gemakkelijk te bereiken door bijvoorbeeld een ka chel te vullen en de luchttoevoer af te sluiten. Er komt dan te weinig zuur stof in de kachel om de koolmonoxy- de, die wordt vrij gemaakt uit de ver se kolen door de nog aanwezige warm te van de oude kolen, te doen ver branden. Gevaarlijk hoeft dit nog niet te zijn als de afvoerpijp open is. Het gevaarlijke koolmonoxyde verdwijnt dan door de schoorsteen. Hoogstens kunnen wij zeggen dat deze wijze van stoken onvoordelig is. Het is economi scher de kachel niet op het laatste moment te vullen en het is beter hem geleidelijk te temperen. Is de afvoer echter eveneens afgesloten of ver stopt, dan wordt het wel gevaarlijk omdat het reukloze koolmonoxyde on gemerkt de kamers binnen sluipt. Bu sommige kolensoorten gaat dit ge paard met enige rookontwikkeling, zodat het tijdig gemerkt wordt maar de praktijk bewijst het helaas dat is lang niet altijd het geval. In de gasfabriek wordt steenkool in van onderen gesloten ketels, die al leen van boven een afvoer hebben, verhit (men stookt als het ware een vuurtje onder de kachel). Het uit de kolen vrijkomende koolmonoxyde krijgt in het geheel geen zuurstof toe gevoerd, zodat het niet kan verbran den. Via de afvoerbuizen wordt het naar de gashouder gevoerd. Onder tussen wordt het vermengd met en kele andere gassen, o.a. om het de be kende doordringende geur te geven. Daarna wordt het verder naar de wo ningen getransporteerd, waar het zijn nuttig maar soms ook gevaarlijk werk kan doen. Het zal u nu duidelijk zijn, dat ei seen essentieel verschil ls tussen ko lendamp en lichtgas. Beide bestaan voor een groter of kleiner deel uit het reukloze maar sterk giftige koolmo- xyde. Beide kunnen alleen met het reukorgaan worden waargenomen als het koolmonoxyde met andere gassen vermengd is. De giftigheid van koolmonoxyde wordt veroorzaakt door de concurren- tie met de zuurstof uit de lucht. Zon der zuurstof kan een mens niet leven. Koolmonoxyde heeft de merkwaardi ge eigenschap, dat het de zuurstof uit het bloed verdringt, zodat er bij het slachtoffer een zuurstoftekort ont staat, ook al is er voldoende zuurstof in de aanwezige lucht. Dit maakt het begrijpelijk, dat een betrekkelijk ge ringe hoeveelheid koolmonoxyde al zo gevaarlijk kan zijn en het leven ern stig bedreigt. De enige manier om een slachtoffer van deze vergiftiging te helpen is het zo snel mogelijk verwijderen uit de ge vaarlijke omgeving en zuurstof toedie nen. Als iemand aan koolmonoxyde ls overleden is het als regel wel moge lijk om door microscopisch onderzoek van verschillende organen de doods oorzaak (in wezen dus een gebrek aan zuurstof) vast te stellen. Het is echter niet mogelijk dan nog onderscheid te maken tussen kolendamp en lichtgas vergiftiging. St. (Van onze Haagse redactie) Hü maakte bekend dat de K.N.V.v.L. M,t „;f in de nabije toekomst in overleg hoopt i"i 1 j vertoon heeft de tA treden met een aantal Westeuronese Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart vandaag ter gelegen heid van haar gouden jubileum haar nieuwe pand aan het Jozef Israëlsplein in Den Haag officieel in gebruik geno men. De ere-voorzitter van de vereni ging, prins Bernhard, opende vanmor gen het twee verdiepingen hoge pand met een hem door Hanneke de Lange, een dochtertje van de voorzitter van het jubileumcomité, aangeboden sleu tel. Even tevoren had de prins de bui ten opgestelde afdeling van do Jeugd- luchtvaartbrigade geïnspecteerd en een luchtparade van veertig vliegtui gen, straaljagers, verkeersvliegtuigen, sportvliegtuigen en zweeftoestellen, „afgenomen". Het nieuwe gebouw was feestelijk met vlaggen gemarkeerd. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht stond ter opluistering van de plechtig heid buiten opgesteld. Tijdens de bijzondere zitting van het hoofdbestuur van de K.N.V.v.L., die na de opening in de bovenzalen van het pand werd gehouden ter herdenking van het gouden jubileum, heeft minis ter Algera de vereniging zijn gelukwen sen aangeboden. Hij schetste de grote rol die de vereniging in de ontwikke ling van de luchtvaart in Nederland heeft gespeeld. In het bijzonder uitte hü zijn waardering over het werk van de K.N.V.v.L. op zweefvlieggebied. „Ik ben ervan overtuigd, dat aan de grote behoefte aan vliegers niet zou kunnen worden voldaan, indien ons Jand niet over zulk een goede zweefvliegorgani- satie met een zweefvliegcentrum als Teriet beschikte. De gelden die de over heid voor dit doel ter beschikking stelt, zijn dan ook welbesteed," aldus de mi nister. De heer C. Kolff, voorzitter van de jubilerende vereniging sprak een herdenkingsrede uit. Hij gaf een historisch overzicht van de groei en bloei van de vereniging. Belangrijker dan het verleden noemde hij de toe komst. „Onze vereniging heeft niet de mogelijkheid aan de ontwikkeling van de ruimtevaart richting te geven. Zij zal echter trachten het hare er toe bij te dragen dat het Nederlandse volk dieper doordrongen wordt van het grote belang voor onze natie van een blijvend waardige plaats in het internationale luchtvaartbestel", aldus de heer Kolff. te treden met een aantal Westeuropese Aeroclubs, om tot eer verder doorge voerde samenwerking te komen, onder meer wat betreft de uitwisseling van personen. Door de voorzitter van het jubileum comité, de heer L. A. de Lange, direc teur van de Rijksluchtvaartschool, werd aan prins Bernhard het jubileumge schenk van de leden en het bedrijfsle-, ven de verbouwing en de Inrichting van het nieuwe pand overgedragen. Onder meer werd een zeer comforta bele en sfeervolle clubsalon ingericht. De namen der leden en schenkers van fiften werden in een Gouden Jubileum- oek aangetekend. Dit boek werd aan de prins overhandigd. De opening van het nieuwe verenigingsgebouw werd be vestigd in een oorkonde, die door prins Bernhard werd ondertekend. Het blad „Avia-Vliegwereld" heeft ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de K.N.V.v.L. een goedver zorgd jubileumnummer uitgegeven. een werkzaam aandeel in de voorberei dingen van de oprichting van de K.L.M. De beoefening van de verschillende tak ken der luchtvaart werd bevorderd. Dit gebeurde op zo uitgebreide schaal dat kort voor de tweede wereldoorlog een reorganisatie noodzakelijk werd, waar door elke tak van luchtvaart een onaf hankelijk orgaan binnen het vereni gingsverband kreeg. Deze afdelingen hebben door de opbloei na de oorlog duizenden leden gekregen, die onder meer zweefvliegen, motorvliegen, mo delvliegtuigen bouwen en parachute springen. De K.N.V.v.L. heeft tot alge mene taak het bevorderen van de lucht vaartgezindheid van het Nederlandse volk. Er worden vliegfeesten georgani seerd en de jeugd wordt in bijzondere mate in het vliegwezen geïnteresseerd. De vereniging heeft een apart bureau jeugdluchtvaartscholing en voorlich ting. Er is een uitgebreide bibliotheek. Dat alles om uiteindelijk de naam van Nederland in het internationale lucht vaartbestel hoog te houden. De K.N.V.v.L. heeft thans officieel haar nieuwe pand aan het Jozef Israëls plein in Den Haag betrokken. Van daar uit zullen de nieuwe plannen worden verwezenlijkt, als dat mogelijk is: de oprichting van een Nationaal Lucht vaartmuseum op Schiphol, het organi seren van een tweede luchtvaartexcur sie voor Kamerleden, het inrichten vaa een opleidingscentrum voor parachutis ten in eigen land. Behalve uit deze plannen blijkt ook uit de volgende cij fers dat de vereniging bloeit. In 1950 werden 13150 zweefvliegstarts gemaakt, in 1950 60.000. In 1950 heeft de Natio nale Luchtvaartschool 1800 vlieguren geboekt, in 1956 5.000. De parachutis ten hebben sedert hun toetreden 1250 sprongen gemaakt. De luchtvloot van de vereniging bestaat uit 97 zweefvlieg tuigen, 6 motorvliegtuigen en 25 sport vliegtuigen voor les en verhuur. De K.N.V.v.L. zal haar sterke positie on getwijfeld consolideren. Vrijdagmorgen is de 50-jarige ge meente-opzichter J. van Wijk uit de Orchideestraat te Rotterdam van het dak gevallen van het in aanbouw zijnde gemeenteziekenhuis „Dijkzigt". Hij kwam van ongeveer 50 meter hoogte op straat terecht en moet op slag dood zijn geweest. De geneeskundige dienst heeft het stoffelijk overschot naar een van de gemeenteziekenhuizen vervoerd. Een 48-jarige cassière uit Rotterdam, die nog een proeftijd van een vorige veroordeling doormaakt, is gearres teerd, nadat er weer een kleine dertig aangiften binnengekomen waren van manipulaties, die de wet onder ver duistering, oplichting en flessentrekke- r rangschikt. Er is, voorzover bekend, een bedrag van 7000 mee gemoeid. Hoewel ze normaal verdiende, ging verdachte er opnieuw toe over allerlei dingen in huurkoop te kopen of dingen te lenen en te verkopen zonder dat de betrokkenen aan hun geld kwamen. Zo nam ze bijvoorbeeld een vleugel in huis van 3000, die ze prompt voor 850 verkocht om er een oude schuld mee te betalen. Ze liet zich ook veel per postorder thuisbezorgen. De cassière is voor de officier van justitie geleid. De trek van Nederlandse mijnwerkers naar Duitse mijnen is sinds september van dit jaar aanzienlijk verminderd. Voorts zijn verschillende Nederland se mijnwerkers, die reeds in Duitsland werkzaam waren, weer naar de Neder landse mijnen teruggekeerd. Tot deze conclusie komt het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Limburg in het pas verschenen rapport over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in het derde kwartaal 1957. De behoefte aan arbeidskrachten in de mijnindustrie is evenwel nog zeer groot en de vraag naar personeel is nog aanmerkelijk toegenomen. Wer vingsacties in binnen- en buitenland worden derhalve onverminderd voort gezet. Wat de buitenlanders betreft leert genoemd rapport dat er momenteel ruim 1850 buitenlandse mijnwerkers in de Limburgse mijnen werken, te weten 1200 Italianen, 300 Hongaren, 250 Oostenrijkers en 100 Belgen. In tegenstelling tot de mijnindustrie deed zich in vrijwel alle bedrijfstakken, speciaal in de bouwsector, een vermin dering van de vraag naar personeel voor. Dit duidt op een voortzetting van de geleidelijke ontspanning op de ar beidsmarkt in Limburg. Toch staat tegenover een aanbod van 1500 personen nog altijd een vraag van 9500 arbeidskrachten genoteerd. De werkloosheid tenslotte was in Lim burg gedurende het derde kwartaal het laagst van alle provincies in Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7