Academisch niveau voor journalist noodzakelijk Bijzondere aard der pers vraagt speciale P.B.O. PRINSES BEATRIX opent tentoonstelling in Almelo |tP Kard. Van Rossum-herdenking te Maastricht Nederlands Gesprekcentrum over belastingpolitiek Voornaamste punt van de besprekingenpsychologische en economische strategie Maatschappelijke positie journalist Congres in de hoofdstad Sculptuur uit particulier hezit Groot ijveraar voor de missie Auto via rijwiel pad over sloot het bos in Inleidingen van prof. Schouten, prof. Koopmans en Koningin Elizabeth bezoekt ziekenhuis Macmillan morgen naar Amerika Vliegtuig-incident boven Akaba goed afgelopen Bijna kwart miljoen voor klein-seminarie Dodenherdenking in Overloon Zeeuwse aardappel oogst voor de helft verloren MAANDAG 21 OKTOBER 1957 PAGINA Bisdom Rotterdam Examens Met zeven inzittenden Wagen geheel ver nield; niemand gewond Onderscheiding van prinses Margaret Voor Simpelvelds meisje Het gouden jubileum van de KJN.V.V.L. Woningbouwlening Regering is tevreden over inschrijving Verzending pakketten voor marinepersoneel Israëlische Mystère contra Jordaans verkeerstoestel „Anne Frank" voor Joodse wezen Internationaal ruimtevaart congres te Amsterdam „Het is algemeen gebruik om de in vloed van de pers zeer groot te noe men. Ik geloof dat zij zelfs nog groter is, dan men zich bewust is. Al het geen wij, buiten onze eigen bezigheden, na onze studie, aan de weet komen over maatschappelijk leven, wetenschap, kunst en vele andere zaken, danken wij In hoofdzaak aan dag- en weekblad. Dit geeft de pers een grote invloed op onze geestelijke bagage. Daaruit vloeit weer voort, dat de taak van de pers van uitzonderlijk belang, aan de andere kant ook uitzonderlijk moeilijk is. Tal loze gevaren bedreigen de journalist in «ijn werk. De spoed, de beperktheid van staf en specialisatie, pressie van economische of politieke aard en „dé- formation professionelle", kunnen de nauwkeurighéid in feiten en billijkheid jegens personen in gevaar stellen. De gunstigste constellatie voor weerstand tegen deze en andere gevaren voor een goede vervulling van het beroep ver onderstelt een journalistenstand, die zich wat betreft scholing, maatschappe lijk aanzien en economische positie op niet lager niveau dan „de academische beroepen" bevindt". Dit was de conclusie van het betoog van prof. mr. G. E. Langemeijer op het congres der Federatie van Neder landse journalisten zaterdagmiddag in *Bel!evue" te Amsterdam. In ver band met het algemene belang van het congresthema, „De maatschappelijke positie van de journalist", waren naast vakgenoten vele leidende figuren uit het openbare leven naar Amsterdam gekomen. Van de aanwezige gasten noemen we de staatssecretaris van O., K. en W.-, mr. R. G. A. Höppener, de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. H. R. de Zaayer, de secretaris van de Stichting van de Arbeid, drs. P. Brandes en vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, o.w. de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. De tweede inleider mr. dr. M. Rooij concludeerde in zijn betoog dat in de moderne opvattingen de persvrijheid wordt gezien als een grondrecht, een recht op informatie van de burgers, dat door de vrije werkzaamheid van de pers moet worden verzekerd. Deze publieke plicht van de pers schept anderzijds de aanspraak van de jour nalisten op rechtserkenning van hun sociale positie. De regeling van de sociaal-economische positie van de journalisten in de collectieve arbeids overeenkomsten berust niet op een rechtgrondslag, welke erkenning in houdt van de maatschappelijke positie van de journalist in het algemeen en de van de sociale gelijkberechtiging van de journalisten met overeenkom- tige groepen in het bijzonder. De voorwaarden voor een P.B.O. voor het perswezen, zo zeide mr. Rooij, schijnen vooralsnog niet gunstig. Wan neer de algemene ontwikkeling tot in stelling zou nopen, zou de bevoegdheid van het bestuur in leder geval voor de eerste tijd zeer beperkt moeten blijven. Instelling van zulk een orgaan oij af zonderlijke wet zou ernstige overweging verdienen, omdat de aard van het pers wezen, n.l. „het bij wijze van bedrijf gebruik maken van de persvrijheid voor de schepping en uitgave van een geestesproduct", boven de sociaal-eco nomische opzet van de Wet op de be drijfsorganisatie uitrijst; deze bijzon dere aard van het perswezen zou een wettelijke regeling van een P.B.O. voor de pers in opzet en uitwerking geheel moeten doortrekken. Voor de bouw van een nieuw klein seminarie is bij het bisdom Rotterdam tot nu toe een bedrag van 230.464,07 binnengekomen als opbrengst van de zondag 6 oktober gehouden collecte in alle kerken van het diocees, waarbij in begrepen is een som van ruim 13.000 aan giro-overschrijvingen en particulie re giften. Van twintig parochies is het resultaat nog niet bekend, maar men verwacht, dat het kwart miljoen in elk geval wel zal worden bereikt. AMSTERDAM, 19 oktober Kand. Frans mej. C. Th. M. Blessing, Amster dam. Kand. economie H. G. Otten J. J. Lastdrager, P. F. Ansink, P. P. C. Botte lier en A. Kooijman, Amsterdam. AMSTERDAM, 19 oktober Kand. theologie A. Klaassen, Kreis Bentheim. DELFT, 19 oktober Propaed. civiel- ing.: C. J. de Rijk,-Delft. Propaed. bouw kundig ing.: mej. M. T. Kleijkamp, Rot terdam. Propaed. metaalkundig ing. F. Hellendoorn, Heemstede. Propaed. schei kundig ing.; A. v. d. Woude, Amsterdam. Kand. werktuigk. ing.: H. J. Albers, Am sterdam, B. Korf, Vlaardingen, P. R. Vos, Haarlem. GRONINGEN, 19 okt. Kand. ge neeskunde: H. Maaskant, Emmen. Doet. geneeskunde: mej. A. van der Maën, St.- Jacobi Parochie, J. W. Polman, W. La- want, mr. W. Nieboer, allen te Gronin gen, H. R. Togtema, Grijpskerk. Arts examen le ged.: mej. J. H. Reinders, Groningen; J. Boomgaard, Groningen; J. G. Vugs, Haaren (N.-Br.). Bevorderd tot arts: H. W. Cremer, Groningen. Be vorderd tot tandarts: A. J. H. de Wilde, Groningen. Kand. rechtsgeleerdheid: L. J. de Jong, Leeuwarden; R. J. Smit, Stadskanaal. NIJMEGEN, 19 okt. Kand. klassie ken: de heer J. M. W. Leunissen (Maas tricht) doet. klassieken; pater Th. H Klarenbeek (Harmeien). Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte aan de r.k. univer siteit te Nijmegen de heer W. A. C. Zwanikken te Maastricht op proefschrift getiteld: Volkshuisvesting en samenle ving; sociologische beschouwingen over het vraagstuk van de huisvesting, ge toetst aan een voorbeeld in de praktijk; een sociografisch-statistische studie naar de activiteit van de Zuidlimburgse ge meenschap op het terrein van de volks woningbouw, 1900-1956. Mr. Rooij drong er, in het slot van zijn rede, bij de georganiseerde journalis tiek op aan zich degelijk voor te be reiden op het mededragen van econo mische en sociale verantwoordelijkheid voor de bedrijfstak in het bestuur van een mogelijk in te stellen P.B.O. Per manente sociaal-economische commis sies zouden nu reeds systematische studie van deze problemen kunnen ma ken. „De journalist vraagt noch voor zich zelf noch voor zijn vak een onbeperkt recht op vTijheid, zekerheid en erken ning. Hij blijft echter wel op de bres staan voor een begrip en een sfeer, waar in het hem mogelijk is als voorlichtings dienaar, onafhankelijk in zijn oordeel maar gebonden door zijn verantwoorde lijkheidsgevoel, het algemeen belang te dienen". Met deze woorden karakteri seerde de voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, drs. G. van Lieshout het streven van de Neder landse journalisten. De positie van de journalistiek is in de Nederlandse samenleving en in de gro tere en kleinere gemeenschappen te wei nig geconsolideerd en vaak omstreden. De Federatie van Ned. Journalisten ijvert voor de erkenning van de jour nalistiek in het maatschappelijk ver keer, opdat de voorlichting in Neder land beoefend kan blijven door mannen en vrouwen met de kwaliteit en stan ding, welke hun taak vereist. Een van de meest benauwende zorgen van de journalistiek is, zo besloot drs. Van Lieshout dat onvoldoende erkenning van de journalistieke rechten in Nederland op de duur het dilettantisme in de hand zal werken. Aan de discussies over de referaten der inleiders heeft men levendig deel genomen. De directeur van een groot socialistisch kranten- en uitgeversbe drijf, die de maatschappelijke positie van de journalist wel meer waarde wil de toekennen, beklaagde zich deson danks over de geringe belangstelling, die de journalisten doorgaans voor de afdelingen buiten de redactie aan de dag leggen. Hij verweet hun een gebrek aan solidariteit. Tot op zekere hoogte kon de inleider, mr. dr. Rooy, het met hem eens zijn. Hij vond dat de jour nalisten zeker meer begrip voor de be- drijfs-economische kanten mogen op brengen, maar hij moest daarentegen ook de verschillende journalisten-spre kers gelijk geven die beweerden dat de redactie vaak onkundig gehouden wordt van de buiten-redactionele problemen van een krant Dit alles hield ook verband met de vele woorden, die er over de zo drin gend gewenste rechtspositie van de journalist zijn gevallen. Met een ze kere schroom werd er gerept over het eventuele stakingsrecht van de jour nalist. Men was het er over eens, dat dit allerlaatste machtsmiddel niet prijs gegeven mag worden zolang niet alle rechten en plichten van de journalist wettelijk-zijn geregeld, hetgeen ook ten aanzien van de persvrijheid en de eis van voorlichting in de democratie ten zeerste gewenst is. Het betoog van prof. Langemeijer ont moette veel waardering en instemming. Daarover zijn mening gevraagd, gaf hij volmondig toe dat de taak van de pers meermalen onnodig bemoeilijkt wordt omdat er in vele kringen weinig be grip en geringe medewerking bestaan voor de journalist, die óm zijn on ontbeerlijke informaties vraagt. Dit is maar.een van de omstandigheden die de journalist in de juiste uitoefening van zijn functie belemmeren. Deson danks verdient de pers grote waarde ring, al moet haar ook enig verwijt treffen, b.v. aangaande een meermalen ongenuanceerde, wat te sensationele berichtgeving, die wel eens uit een ge brek aan kennis en inzicht kan voort spruiten. En de juiste, uitermate be langrijke taakvervulling van de journa list en zijn maatschappelijk aanzien zul len er veel op vooruitgaan als hij op een vooropleiding van academisch ge halte kan bogen, aldus prof. Lange meijer. Hjj achtte het gelukkig dat deze opvatting bij de journalisten steeds meer begint post te vatten en hij kon zich ingenomen tonen met dp medede ling dat hieraan binnenskamers al ijve rig wordt gewerkt. In het Waaggebouw te Almelo heeft H. K. H. Prinses Beatrix zaterdagmiddag de opening verricht van de tentoonstelling Sculptuur uit verleden en heden in Nederlands particulier bezit". Deze expositie is georganiseerd door de Almelose kunstkring „De Waag". Men ziet de prinses hier met de heer A. A. W. van WuIfften Palthe, voorzitter van de kunstkring „De Waag" bij het tegen het einde van de 15de eeuw uit eikenhout vervaardigde beeld van de Heilige Rochus. Met het plaatsen van haar handteke ning in het gastenboek heeft prinses Beatrix zaterdagmiddag in het Waag gebouw te Almelo de door de kunst kring „De Waag" georganiseerde ten toonstelling „Sculptuur uit verleden en heden in Nederlands particulier be zit" geopend. Voordat de prinses het Waaggebouw betrad, werd haar een muzikale hulde gebracht door de koninklijke Almelose harmonie en de jeugddrumband „Prin ses Irene". De prinses werd vergezeld door mevrouw L. A. J. Baronesse de Smeth-geboren baronesse van Pallandt, dame du palais, R. P. M. Baron van Voorst tot Voorst, kamerheer in bui tengewone dienst, de commissaris der koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en diens echtgenote. Aan H.K.H. werden voorge steld mr. F. P. Th. Rohling, lid van de afdeling oudheidkunde en natuurbe scherming van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, het bestuur van de kunstkring De Waag, burgemeester mr. J. M. Ravesloot, diens echtgenote en drie wethouders. De 10-jarige Julie de Walle, dochtertje van de secretaresse van de kunstkring, bood de Prinses bloemen aan. De voorzitter van de kunstkring, de heer A. A. W. van Wulfften Palthe, zeide in zijn begroetingsrede verheugd te zijn een dergelijke expositie aan de Prinses te kunnen tonen, Hjj wees op het doel, namelijk in grote kring interesse opwek ken voor de kunst en zeer in het bij zonder voor de beeldhouwkunst. Spre ker herinnerde aan de woorden, die Prins Bemhard in 1953 bij de opening van de tentoonstelling „oude kunst uit particulier bezit" in ditzelfde gebouw had gesproken: „Cultuur is een goed, dat men moet verwerven". Hij zei, dat in Nederland nog nooit een tentoonstel ling als deze is gehouden en dat er zich in Nederland verzamelaars op Europees niveau bevinden. Na een dankwoord tot dr. D. Hanema, oud-directeur van het Museum Boymans te Rotterdam, die voor de moeilijke taak had gestaan de expositie samen te stellen, bemerkte de heer Van Wulfften Palthe op, dat de interesse van de Prinses voor de beeld houwkunst een extra stimulans geweest is om met dit werk te beginnen en er mee voort te gaan. Dr. Hannema gaf vervolgens een beschouwing over de tot 2 december te bezichtigen tentoonstelling, waarin hij zeide, zich bij de samenstelling uitsluitend te hebben laten leiden door het estetische. Er is een vijftigtal wer ken uit de middeleeuwen, een dertig tal uit de Renaissance, de zeven tiende en achttiende eeuw, benevens ongeveer tachtig werken, waarbij eni ge tekeningen, uit de negentiende en twintigste eeuw. De heer Hannema zeide voorts, dat het spontane ver- Advertentie 0 In de Maastrichtse St.-Servaaskerk, waar een kwart eeuw geleden de plech tige uitvaartdienst voor wijlen Willem Marinus kardinaal van Rossum werd gehouden, is zondag een stemmine her denking van deze grote missie-kardi naal gehouden. De herdenkingsrede werd uitgesproken door pater F. Naus, C.s.s.R., die al lereerst enkele data uit het leven van kardinaal van Rossum memoreerde. 30 augustus 1932 stierf de kardinaal te Maastricht, waar 3 september van datzelfde jaar in de St.-Servaaskerk de plechtige uitvaartdienst werd ge houden. In 1935 werd te 's Hertogenbosch een monument opgericht voor de kardi naal. Vier jaar later werd op zijn graf in de Redemptoristen kerk te Wit- tem een standbeeld geplaatst. Kardinaal van Rossum, aldus pater Naus, was een groot kerkvorst, een groot Nederlander en bovenal een bid dend kardinaal. Voor de missie heeft kardinaal van Rossum veel gebeden en geijverd. Sinds zijn benoeming tot prefect van de H. Congregatie van de Voortplan ting van het Geloof in 1918 zijn door zijn toedoen 162 missiedistricten ge sticht en tal van missie-seminaria op gericht. Meer dan dertig missie-bis schoppen werden door kardinaal van Rossum gewijd. Voorts had hij een groot aandeel in de totstandkoming van de missie-encyclieken van paus Benedic- tus XV en paus Pius XI. In alles, al dus pater Naus, was deze Nederlandse kardinaal trouw aan zijn belofte aan Pius X gedaan om steeds te werken en te offeren in dienst van de Kerk. Verheugend noemde pater Naus het, dat in deze tijd de dror kardinaal van Rossum zo zeer gepropageerde missie liefde merkbaar toeneemt. Grote belangstelling voor de missie er. daadwerkelijke steun aan de uitbrei ding van Gods Kerk verleend, zullen, zo besloot spreker, de grootste ere tekenen zijn voor de missiepromotor kardinaal van Rossum. De stemmige herdenking, welke de K.R.O. uitzond, werd omlijst met zang van het St.-Ser- vaaskoor onder leiding van Benoit Frans sen en met orgelspel van organist Theo- phiele Franssen. Op het priesterkoor van de St.-Servaas kerk hadden vele geestelijken met mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maastricht aan het hoofd, plaatsgeno men. De kerk was geheel gevuld met kloosterlingen en gelovigen. zamelen na de oorlog minder is ge worden, maar dat hjj niettemin ver rast was, dat er nog zoveel goede kunstwerken in Nederland te vinden zijn. Nadat Prinses Beatrix de expositie had geopend, nam zjj temidden van de 200 gasten de werken in ogenschouw, waarbij zij werd voorgelicht door de voorzitter en de secretaresse van de kunstkring De Waag, Mevrouw T. J. de Walle-Heijbroek. Omstreeks vier uur vertrok Prinses Beatrix uit Almelo, na dat de jeugddrumband haar nogmaals een serenade had gebracht. Op de rijksweg Deventer-Hengelo is onder Delden een personenauto uit Renkun, rijdende in de richting Hen gelo, in volle vaart via de linkerweg helft en een rijwielpad over een sloot het bos in gevlogen. Niemand werd ge wond. De wagen sleurde onderweg en kele betonnen bordjes mee, vloog eni ge malen over de kop, ploegde zich door de sloot en kwam aan de andere zijde van de sloot in het bos geheel vernield tot stilstand. Niettemin liep geen der inzittenden, vijf volwassenen en twee Kinderen, enig letsel van be tekenis op. Prinses Margaret van Engeland zal vrijdag de een en twintigjarige Marie Elise Havenith uit Simpelveld, dochter van de gemeentesecretaris van Simpel veld, onderscheiden als de beste ver pleegster van het Londense Charles' Hospital. Het is waarschijnlijk de eer ste maal, dat een Nederlands meisje de ze eer te beurt valt. Zij ontvangt deze onderscheiding samen met een groep andere verpleegsters, die hiervoor wer den uitgekozen. Het vorig jaar vertrok Marie Elise Havenith naar Londen, niet alleen om een goede verpleegster te worden, maar vooral ook om perfect Engels te leren spreken. Zjj verbleef reeds enige tijd in Parijs, waar zij de Franse taal leerde. Zondagmorgen is in Overloon op de Britse militaire begraafplaats de jaar lijkse dodenherdenking gehouden. In de nieuwe kerk werd een plechtige hoog mis opgedragen, speciaal voor de ge vallenen in de tweede wereldoorlog. In een stille voettocht ging het daarna naar de begraafplaats aan de Vierlings- beekseweg. Burgemeester G. van Heusdens legde een tweetal kransen, een van het Ne derlands Oorlogsgravencomité en een van de derde Britse infanterie-divisie, die in oktober 1944 Overloon bevrijdde. Oud-burgemeester A. Jans van Over loon legde een krans namens een En gels generaal. Na een kort gebed, uit gesproken door pastoor M. van Boxtel werd The Last Post geblazen door een hoornblazer uit Vierlingsbeek. De fanfare van Vierlingsbeek speelde tot slot het Engelse het Nederlandse volkslied, terwijl de vlaggen van Enge land en Nederland, die eerst halfstok hadden gehangen, naar de top van de vlaggemast werden gehesen. Bij de viering van het gouden jubi leum van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft de voorzitter, de heer C. Kolff, meege deeld, dat de zilveren medaille der ver eniging is toegekend aan de voorzitter van het gouden jubileumcomité, de heer L. A. de Lange, aan de heer Pierre Schellekens, vice-voorzitter van de Bel gische federatie van sportvliegers en aan de algemeen secretaris, de heer P. J. IJperlaan. De heer IJperlaan ont ving nog een blijvend aandenken. Aan het déjeuner, waaraan o.a. prins Bernhard aanzat, heeft de chef van de luchtmachtstaf, lt.-gen. vl.-waarnemer H. Schaper, o.m. lof gebracht aan de KN.V.V.L. voor wat zij doet om Neder land luchtvaartgezind te doen zijn. Op de hierna volgende receptie in het Kur- haus hebben zeer velen hun gelukwen sen aangeboden. De minister van financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft voor de Nederland se televisie een verklaring afgelegd over de woningbouwlening, waarin hU zeide met het resultaat bijzonder ver heugd te zijn, een resultaat, dat de ver wachtingen van de regering ver heeft overtroffen. „Het slagen van deze le ning", aldus de minister, „betekent dat de reeds aangevangen en nog aan te vangen woningbouw in 1957 kan worden fefinancierd". Als oordeel van het succes noemde de minister in het bijzonder het duide lijke besef van het Nederlandse volk voor het belang van het voortzetten van de woningbouw. Hij zeide in dit verband verheugd te zijn, dat zo'n groot aantal kleine inschrijvingen was binnen gekomen. „Natuurlijk rijst nu de vraag", zo ging de minister voort, „of nu alle moeilijkheden achter de rug zijn. Dat is bepaald niet het geval" In 1958 zal het rijk de woningbouw betalen, maar behalve woningen zijn er ook wegen no dig, straten, rioleringen en scholen. Daartoe zal de Bank van Nederland- sche Gemeenten met rente-spaarbrie- ven komen. „Ik hoop van harte, dat ook deze lening hetzelfde succes zal hebben", aldus besloot de bewindsman. (Van onze Haagse redactie) Het Nederlands Gesprekcentrum heeft een conferentie gewijd aan het onderwerp belastingpolitiek. Hieronder volgen korte weergaven van de beto gen van drie inleiders. Prof. dr. D. B. J. Schouten gaf een verklarend historisch overzicht van de belastingpolitiek der regeringen, te be ginnen bij de aanvang van de klassieke economie rond 1750. In die tijd waren kapitaal of grond, en soms ook beide produktiefactoren slechts schaars voor handen, waardoor de eigenaars een ren te-inkomen verdienden, dat bij uitstek was aangewezen als bron voor belasting heffing. Het verzet tegen een te hoge belastingheffing steunde in die dagen op het argument, dat een teveel aan be lastingheffing de eigenaars van kapitaal en grond zou verhinderen om hun ze genrijke sociale functies uit te oefenen. Naarmate het socialisme de geesten ging doordringen begon men dit argu ment steeds meer lachwekkend te vin den. Het marxistisch socialisme preek te gelijkheid voor allen en achtte iedere belasting juist welke er voor zorgde, dat er geen arbeidsloos inkomen meer zou worden genoten. In het begin van de 19de eeuw maakten de staten in he vige mate kennis met het gevaar van een teveel aan kapitaal. Depressies en werkloosheid geselden de landen. Er bleek een spaaroverschot te bestaan en de regeringen hebben van Keynes ge leerd hoe zij dit overschot moesten weg- belasten om daarmee nieuwe prikkels te geven aan de economische activiteit in een land. Zo kwam dus de belastingpo litiek in dienst van het ideaal van het streven naar volledige werkgelegenheid. Die tijd van kapitaalovervloed, van spaaroverschot is momenteel voorbij Er is zelfs een fundumenteel, structu reel kapitaaltekort ontstaan. Daarop zal nu de belastingpolitiek zich moeten in stellen. Men zal weer moeten denken in de richting der klassieken, die de kapitaalinkomsten niet belastten omdat er een overschot was, maar omdat er een tekort was, dat de kapitaalbezitters een rente-inkomen deed genieten. Maar daarbij zal men niet moeten vergeten, dat ook de arbeid schaars is. In tegen' stelling met vroeger genieten de ar beiders garantie voor een goede belo ning, ontvangen zij ook een rente-inko men. Het zou dus niet juist zijn om bij de belastingheffing te discrimineren naar belasting heffing over inkomen uit kapitaal en uit arbeid. Een synthetische inkomstenbelasting zou daarom vol gens prof. Schouten het ideaal zijn. Een te zware belasting op kapitaalinkom sten zou trouwens de economische acti viteit afremmen, waarmee de arbei ders ook niet gediend zouden zijn. In ieder geval zou belastingheffing in Key nesiaanse zin bij het heersende ka- In Washington heeft H.M. Koningin Elizabeth van Engeland o.m. een bezoek gebracht aan een groot kinderziekenhuis. Men ziet hier hoe de vorstin op een van de zalen de hand drukte van een kleine patient, de zesjarige Leroy Gooaing. Premier Macmillan van Groot-Bnt- tannië, die morgen per vliegtuig voor besprekingen met president Eisenhower naar Amerika vertrekt, zal later terug keren, dan aanvankelijk de bedoeling was. Hü heeft namelijk een uitnodiging aangenomen van zijn Canadese ambt genoot, John Diefenbaker, ®m na loop van zijn besprekingen g1 Ame„a een bezoek te brengen aan Ottawa. Hp wordt nu vrijdagavond in de Canadese hoofdstad verwacht, samen met zpn mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Zij vertrekken zaterdagmiddag weer naar Londen. Macmillan wordt tijdens zijn afwezigheid vervangen door de Britse minister van binnenlandse za ken, Richard Butler. In diplomatieke kringen te Washing ton wordt vernomen, dat er tussen Amerika en Engeland over tal van pun ten reeds een aanzienlijke mate van overeenstemming zal bestaan, wanneer Eisenhower en Macmillen, gesecondeerd door Dulles en Selwyn Lloyd, over morgen hun besprekingen beginnen. Ofschoon Dulles en Selwyn Lloyd het er in de gesprekken, die zij vorige week al hebben gevoerd, met elkaar over ee. waren, dat Khroesjtsjev een onberekenbare, impulsieve figuur is, ach ten zij de kans op het uitbreken van een oorlog gering. Veel meer belang zal worden ge hecht aan middelen om de psycholo gische winst, die de Russen de laat ste tijd hebben geboekt, teniet te doen. In de tweede plaats zullen Macmillan en Eisenhower nagaan, op welke wij ze zij het Russische streven om de onderontwikkelde gebieden door eco nomische machtsmiddelen aan de zij de van de Sovjet-Unie te dwingen kun nen tegengaan. De Sovjet-techniek bestaat hierin, dat de Russen op grote schaal de land- bouwoogsten van die onderontwikkelde gebieden opkopen en langlopende lenin gen aanbieden tegen een zeer lage ren tevoet. Eisenhower en Macmillan zul len ook grote aandacht besteden aan vergrote samenwerking tussen Amerika, Engeland en de NATO-bondgenoten in het algemeen. Zij erkennen, dat het voornaamste obstakel, dat een samenbundeling van westerse wetenschappelijke kennis in de weg staat, de verouderde McMa- hon-wet is, die de uitwisseling van wetenschappelijke inlichtingen ver biedt. Men gelooft echter, dat het be ter is, als Macmillan bij Eisenhower niet aandringt op wijziging of intrek king van die wet. De initiatieven op dit punt moeten uitgaan van de Ame rikaanse president. Dit laatste punt wordt uitgebuit door de commentator van radio-Moskou, Ja- kov Viktorov. De Amerikaanse politiek heeft volgens Viktorov een ernstig échec geleden en Macmillan spoedt zich nu naar Washington om van de toestand gebruik te maken teneinde Amerikaan se atoomgeheimen los te krijgen. (Reuter-U.P.) De uiterlijke data, waarop pakketten voor personeel van de Koninklijke Ma rine ter post moest zijn bezorgd c.q. in het bezit moet zijn van het marine postkantoor te Amsterdam, zijn thans vastgesteld. Nederlands Nieuw-Guinea: St.-Nico- laas-pakketten 22 oktober. Het adres dient te luiden: aan marine-postkantoor Sorong, bestemd voor (hier volgt nor male adressering) per m.s. Mataran. Kerstpakketten 22 oktober. Kerstlucht- postzendingen dienen 14 december 17.00 uur bij het marine-postkantoor Amster dam te zijn ontvangen. Nieuwjaars- luchtpostzendingen dienen 21 december 17.00 uur te Amsterdam te zijn ontvan gen. Nederlandse Antillen: St.-Nicolaas- pakketten 9 november kerstpakketten 16 november, normale kerstzeepost 24 november. Kerstluchtpostzendingen die nen 20 december 17.00 uur te Amsterdam te zijn ontvangen. Nieuwjaars zeepost 9 december. Nieuwj aarsluchtpostzendingen dienen 27 december 17.00 te Amsterdam te zijn ontvangen. pitaaltekort een averechts effect heb ben. Beter is het om het sparen te sti muleren door bepaalde heffingen op het verbruik te leggen en door het ver lenen van spaarfaciliteiten. De over heidsinvesteringen zullen niet moeten worden gefinancierd met belastinggel den maar door leningen tegen markt- voorwaarden. De pogingen om de ren testand laag te houden zouden op de duur de spaarprikkel verzwakken. Ook de tweede inleider, prof. mr. J. G. Koopmans, legde de nadruk op de situatie van een structureel kapitaalte kort. De overheidspolitiek moet gericht zijn op het kweken van overschotten, welke niet gebruikt moeten worden. Be halve voor het primaire doel van de belastingpolitiek, het fnancieren van de overheidsuitgaven, kan en mag de overheid de belastingheffing voor ande re doeleinden gebruiken. Zo kan zij er de hoveelheid koopkracht mee beïn vloeden, zoaïs op het moment bij de bestedingsbeperking ook gebeurt. Ook kunnen er bewust meer micro-econo mische effecten nagestreefd worden, door het richting geven aan de con sumptie, bijvoorbeeld door prohibitieve belastingen e.d. Daarin schuilen geva ren. Men zou onjuiste doeleinden kun nen nastreven. Men zou, juiste doelein den nastrevend ok zo ver kunnen gaan, dat er averechtse effecten ontstaan, zo als het vergroten van de verspilling bij een te zware belasting van de winst der onderneming. Prof. Koopmans meent, dat het wet gevend apparaat te log is om op soe pele, doeltreffende wijze met de be lastingpolitiek te kunnen werken. Het parlement zou eigenlijk grotere be voegdheden aan de regering moeten ge ven om naar eigen inzichten te mani puleren. Verder zou het parlement ook vooruit moeten spreken over situaties die zich kunnen voordoen die in feite nog niet bestaan. De heer Tj. Visser, derde inleider, be sprak enige bijzondere punten. Hij maakte vooral bezwaar tegen de in vesteringsaftrek, een faciliteit, welke Kleine ondernemers minder voordeel geeft dan grote, terwijl men helemaal nJet i WT" rieze aftrek de schatkist eigenlijk kost en wat het gevolg ervan op de investeringen is. Hij juichte de opschorting van de investeringsaftrek toe en hoopte, dat deze faciliteit nooit meer terug zal komen. Een tweemotorig verkeersvliegtuig van een Jordaans-Amerikaanse maat schappij heeft het zaterdagmiddag te kwaad gehad met een IsraëHsehe MVe. tère-straaljager. De Jordaanse niadhp ne, een „Convair", werd bestuurd uóor een Amerikaanse piloot, Jess Stal- worth, Er bevonden zich veertien pas sagiers aan boord, onder wie vijf Ame rikanen en een Italiaans priester. Het toestel was op weg van het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem naar Cairo. Volgens Stallworth vloog hij veertig ki lometer ten oosten van de Israëlische grens, boven het gebied van Akaba, toen de Mystère hem naderde. De straaljager voerde vijf „aanvals- runs" op de Convair uit en stelde vol gens de Amerikaanse piloot allerlei po gingen in het werk om de Convair met behulp van zijn boordwapens te dwin gen naar Israëlisch grondgebied te vlie gen. Stallworth zag echter kans te ont snappen door het bergland van Akaba en veilig Cairo te bereiken. Geen der inzittende ,i was gewond en ook de ma- chine had geen schrammetje opgelopen, h Israëlische woordvoerders j een Jordaans vliegtuig zaterdag middag het Israëlische luchtruim bo ven de Negev-woestijn geschonden, loen een Israëlisch vliegtuig er op af ging, vloog het Jordaanse toestel over de grens terug. Een groep van de be standscommissie der V.N. is uit Jeruza lem in Akaba aangekomen om een on derzoek in te stellen. (A.F.P.-Reuter-U.P.) Hoewel de toestand nog onoverzichte lijk is, schat men in iandbouwkringen in Zeeland het uitvalpercentage, voor al gevormd door zieke aardappelen, op 50-70 procent van de aardappeloogst, waarbij is inbegrepen het aantal ha, dat niet werd gerooid. Daar de totale opbrengst hoger is dan normaal, komt het verlies ongeveer overeen met 40 procent van een normale oogst. Vooral het ras bintje blijkt zwaar te hebben geleden, maar ook andere rassen vertonen geen opwekkend beeld. Sedert dertig jaar is een dergelijk slecht jaar niet voorgekomen. Joodse wezen hebben zondagavond 'n voorstelling bijgewoond van het op „Het Achterhuis" gebaseerde toneel stuk „Het dagboek van Anne Frank". De voorstellingen zijn georganiseerd door de Joodse jeugdorganisatie en de gemeenteraad van Hamburg met de bedoeling geld in te zamelen voor de bouw van een „Anne Frank-tehuis" voor Joodse wezen in Israël. Sinds het toneelstuk in Hamburg is opgevoerd hebben 30.000 personen het gezien. Het émsterdams gemeentebestuur heeft in beginsel besloten medewerking te verlenen aan het internationaal con gres, dat de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart in 1958 zal organise ren. Zoals men weet, is onlangs een dergelijk congres waarvoor grote in ternationale belangstelling bestond, ta Barcelona gehouden. Het congres te Amsterdam zal eind augustus of begin september 1958 worden gehouden. De Gijsbert Japicxprijs is- voor dit jaar toegekend aan de heer D. A. Tam- minga te IJsbrechtum, leraar aan d« landbouwwinterschool te Sneek, voot zijn bundel gedichten, getiteld „Balla den". Deze onderscheiding wordt iedet jaar door de provincie Friesland ver leend aan een Friese letterkundige. De commissaris der koningin i" Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, zal op 4 november tijdens een plechtig® bijeenkomst in het stadhuis te Bolswar0 de prijs uitreiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2