Bezinningsmorgen van de werknemende middenstand Kostverloren" Zand voort se in beroep bij de gemeenteraad Toon Hermans in Minerva-theater Treffende One-Man-Show op internationaal niveau Lottgering NAAIMACHINES BLOEDWORST Nieuw club gebouw speeltuin D.VS. Auto - los van rem - in het Spaarne Wegens weigering aanleg van Twee inbraken in Zandvoort van B. eri W. tot tennisbanen Ouderavond van Gemmaschool Rij -examen Flink herstel, behalve voor olies MAANDAG 21 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Prestatie-concert Haarlemse Bond van Muziek verenigingen Feestavond ten bate Van het Rode Kruis Films: ^,ra.3»,Gr!U Monte K.A., A.R.K.A., K.A.B.O. Veertigjarig jubileum bij de Spaarnestad JUBILARISSEN P.E.N. Wereldspaardag en Nutsspaarbank Burgerlijke Stand Haarlem Buit: twee wasbakken waarvan er één in stukken viel ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem Jaaroverzicht met wenken Vereeniging Haerlem Spreekuur burgemeester en wethouder Neem morgen bij Uw slager Hoe 't ook zij mee. Steun gevraagd voor bandrecorder Poging tot inbraak Blaffende hond stoort inbrekers We gomle g gin gen wegens opbreken van tramrails Buspassagiere gewond GARAGE DEN HOUT Haarlemse Middenstand Mr. C. van Leeuwen van Duivenbode met pensioen Sinds 1941 griffier bij de Haarlemse Rechtbank Aanrijding Jaarfeest St.-Raphaël R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Tijd. mantels stomen f. 3,75 STOPPEN Definitief bedrag wonin gbou wlenin g 394 miljoen Vechtpartij op Burgwal Waterpolo Wintercompetitie is zaterdag begonnen SANTPOORT K.A.B.-klaverjasavond Beurs van Amsterdam Beurs Amsterdam van 1419 oktober Belangrijke omzetten in staatsfondsen „Er is een down-stemming in ons be stuur geweest bij gemis aan medewer king, aan een veelheid van initiatief - is het zwaar vol te houden". Aldus ver klaarde de heer J. G. Boos tijdens -de gisteren gehouden bezinningsmorgen Van de r.-k. Werknemende Midden stands vereniging, afdeling Haarlem. In de kapel van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo werd door mgr. C. van Trigt de H. Mis opgedragen tot bijzon dere intentie van de levende en over leden leden van de Werknemende Mid denstand. Daarna verenigden zich de ruim zestig deelnemers aan deze be zinningsmorgen in het nieuwe paro chiehuis „De Schuylenburcht". Na een uitstekend ontbijt sprak de heer Boos als afdelingsvoorzitter zijn vreugde uit over de verblijdende deel name. Het bestuur heeft de belangstel ling en de medewerking van de leden nodig om zjjn taak te vervullen. Deze De heer W. van Liemt vertegenwoor digde zaterdagmiddag bij de opening van een nieuw clubgebouw voor de af deling DVS van het Haarlems Speeltuinverbond zowel de Haarlemse raad voor de jeugd, de sectie speeltui nen als de Haarlemse katholieke ver eniging voor het gezin, van welke drie verenigingen hij voorzitter is. De Raad voor de jeugd, zei de heer Van Liemt, maakt zich er niet van af door de over heid alleen om geld te vragen; de Raad wil door samenwerking iets voor de jeugd tot stand brengen. DVS zou naar zjjn mening met het nieuwe club gebouw aan de Vondelweg nabij de Roerdompstraat veel eer inleggen voor het club. en winterwerk. Hij ver heugde zich er over dat hij de laatste tijd vrijwel elke zaterdagmiddag ergens aanwezig kon zijn om de opening van een gebouw bij te wonen, dat voor het jeugdwerk bestemd is. Tevoren had wethouder D. J. A. Ge luk de officiële opening verricht met de hem door twee leden van DVS aan geboden sleutel. Daarna werd het of ficiële gedeelte in het clubhuis voort gezet. Onder de ruim tachtig aanwezi gen waren de heren Heijers en De Graaf van de dienst lichamelijke oefe ning; L. Davidson, hoofdinspecteur van politie en vertegenwoordigers van an dere speeltuinen. Het gebouw van ar chitect H. Tuninga is in lichte kleuren gehouden en geeft een prettige indruk. Voorzitter E. J. Hessels van DVS bracht dank aan allen, die aan het tot stand komen van het clubhuis van de speeltuinvereniging hun medewerking hadden gegeven. De heer J. Schuitemaker van de NUSO uit Amsterdam getuigde van de bloei van het speeltuinwerk. De heer J. I. Jansen sprak namens het jubi leumfonds van het Haarlems Speeltuin verbond, en nnmens dit verbond de heer A. L. Noorlander. De woningin- spectrice, mevrouw H. G. Hessen-Heek, brak een lans voor de bejaarden; zij zou in het nieuwe gebouw graag met de bejaarden eens een prettige samen komst willen houden. Woensdag 23 oktober zal een nresta- tie-concert plaats vinden in het gemeen telijk concertgebouw van Haarlem, waaraan zes muziekverenigingen, aan gesloten bij de Haarlemse bond, zullen deelnemen. Voor het verkrijgen van het subsidie, vastgesteld door het gemeen, tebestuur, is elke muziekvereniging ver- plicht aan dit prestatieconcert deel te nemen. Een jury bestaande uit de he ren Jos de Klerk, Rocus van Yperen en Gerard Boedijn zal in verschillende ru brieken de deelnemende verenigingen beoordelen. De volgende verenigingen zullen aan het prestatieconcert deelnemen: Har monie orkest „Haarlem"; Harmonie Crescendo; Harmonie „Crescendo Spaarndam; Harmonie „Kunstkring- Apollo"; Chr. fanfare Arti Et Religio- ni; r.-k. Harmonie „St.-Bavo". laiPrfc»3Au!ing Haarlem van de Neder- honHorc ibfiT1 ^ne Bond van Postduiven- hatf U rf ,e actie die zii voerde ten sfHoiina iWelfare"afdeling van de Nederlfndsche p e? omSeving van het wfJiukP hi? R,oode Kruis met een nwlhir in dl omst op saterdag 26 Aanvang 8 dueurgemeemelijke concertzaal. FRANS HALS: De schat van Afrik» i» 2.30, 7, 9.15 u. "Ka' 14 i- Di. een avondvoorstelling om 8 uur LIDO: China Gate, 18 j. 2. 4.15. 7. 9 i» LUXOR: Ariane, 18 j. 2, 7, 9.15 u. u' MINERVA: wo.: The lady and the tram- a. 1. 2.30 uur. mp' Do.: Ais de dauw hangt, komt er reven voiw., 8.15 uur. REMBRANDT: Ariane, 18 J. 2, 4.15, 7- 9 uur. ROXY: Ma. tot en met do.: De' sherif» van Witchita, 14 J. 2.30. 7, 9.15 u. 6TUDIO: Huis des onheils, 14 J. 2.15 7 9.15 u. Maandag 21 oktober DIVERSEN belangstelling wettigt de verwachting, dat de forum-avond op 21 november en de advent-avond (in het Frans Halsmu seum) op 19 december zullen slagen. Meer dan ooit zei spreker overtuigd te zjjn van het nut en de noodzaak, maar ook van het goed recht van een stands organisatie voor de katholieke werkne mende middenstand. Daaraan wil de afdeling Haarlem medewerken. Daar is een krachtig diocesaan bestuur en een Centrale Raad voor nodig. „We moeten", aldus spreker zich richtend tot de Haarlemse diocesane voorzitter, de heer J. P. Zwerver, „niet alleen la ten blijken, dat we er zijn, maar ook la ten horen, wat we willen". Alvorens de heer Zwerver het woord te geven schonk de heer Boos hem een voorzit tershamer met inscriptie, die spontaan reageerde op het geschenk. Daarop fe liciteerde hij de heer Boos met diens algeheel herstel, alsook met het welsla gen van deze sfeervolle morgen. Inha kend op de predikatie van mgr. van Trigt wees de diocesaan voorzitter er op, dat de katholieke werkende midden standers een missie, een zending heb ben in het maatschappelijk leven van alle dag. „We leven in een tijd, dat al leen organisatorisch de samenleving kan worden beïnvloed en door ons kan worden gekerstend en herkerst-end. Dit is een primaire taak van de katho lieke standsorganisatie en de W.M. dient daartoe zijn leden te vormen. Ter loops zei spreker, dat het katholieke organisatieleven op drift is, wijzende naar de spanningen tussen K.A.B.-A.R. Zich beperkend tot het eigen terri toir wees de heer Zwerver op de daar liggende problematiek Amsterdam met zijn vele vereenzaamden, Haarlem- IJmond met een vloed van vreemde lingen, 't Gooi met zjjn forenzen, West- Friesland met zijn trekkers. Vurigheid in alle afdelingen is noodzakelijk. Na mens de aanwezigen dankte de heer Hopstaken het bestuur en de diocesaan voorzitter en hij beloofde de gevraagde medewerking. De heer J. H. Cliteur herdacht zater dag 19 oktober zijn veertigjarig jubileum bij de N.V. drukkerij „De Spaarnestad". De eerste zeven jaar na zijn indienst treding was hij werkzaam bij de afde ling boekdruk, waarna hij twintig jaar op de zetterij werkte om de laatste drie jaar weer terug te gaan naar de boek druk. Nadat hij door de directie ont vangen was, van wie hij, na een gezellig onderhoud, de gebruikelijke porte feuille met inhoud in ontvangst mocht nemen, werd hij in de kantine gehul digd door zijn collega's. De sprekers haalden herinneringen uit het lange dienstverband van de jubilaris op eri kwamen met hun gelukwensen. Zo bleef men een uurtje genoeglijk bijeen, waarna de heer Cliteur sprekers en col lega's hartelijk dankte voor de betoonde belangstelling. Een stevige handdruk van alle collega's, vergezeld van een persoon lijke gelukwens, besloot dit gezellig samenzijn, waaraan de jubilaris zeker met genoegen zal terugdenken. De heer C. M. H. van den Broek. Ter- rasweg 58 te Santpoort, commies-C. bij het Provinciaal Electriciteits Bedrijf van Noordholland herdenkt woensdag 23 oktober de dag, dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad bij dat be drijf. Donderdag 24 oktober herdenkt !e heer J. Blokker, P. Boendermakerweg w6DBi?ri\jen ho°fdopzichter bij het P.E.N., de dag, dat hii veprtie trad geleden bÜ dat bedrijf in dienst Ten gelegenheid van de Wereldspaar dag op woensdag 30 oktober gelft de ^paarbank te Haarlem aan allen? die van 24 tot en met 30 oktober een inleg doen de bekende spaarbank-ka lender cadeau, terwijl de kinderen op laastgenoemde dag een extra-verras sing ontvangen. De Nutsspaarbank be heert in Haarlem en in haar bijkanto ren in de omgeving (onder meer Zand- voort en Heemstede) een spaartegoed van ruim achtenveertig miljoen gul den verdeeld over meer dan drieën tachtig duizend spaarders. Gedurende de eerste maanden van dit jaar over troffen de inleggingen de terugbetalin gen met een bedrag van anderhalf mil joen gulden. Minerva-theater, 20.15 uur: „One man Ihow" van Toon Hermans. Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 22 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: „One man Ihow" van Toon Hermans. Concertgebouw, 20.15 uur: 2e concert se rie D van het N. Ph. O. GEBOREN: z.v. W. van Dam-van der Klauw; z.v. F. M. Uittenbogaard Hop; z.v. A. M. Schornagel-Weijmer; z.v. A. A. M. Helversteijn-Heetvelt; z.v. J. H. de Meer-Dekker; z.v. R. J. Bon tekoe-van der Veldt; d.v. M. J. Berg man-Veen; d. v. F. E. Jansen-Deen; d. v. R. Nieuwkoop-van Rijswijk; d. v. E. M. Kolster- van Emmerik. GEBOREN: H.C. de Graaf-Biesbrouck, M. J. Cobelens-Boekel allen een zoon. L. J. Sieraad-Veldhuis. A. E. van Dalen- Bolt, E. R. Verdegaal-Bennik, J. M. Rom- bouts-Vissers, M. P. Kors-Bruinsma allen een dochter. GETROUWD: Th. Bijster en E. A. Korzelius. GETROUWD: D. Bosch en M. I. Slot; B. Stijger en J. P. Bujjze. OVERLEDEN: J. G. Schouten, 38 j., Sumatrastraat; C. J. Bruggink, 61 j., Cornells Schoonstraat; B. E. F. Knavenl 74 j„ Kweektuinstraat; M. Th. Hulse bosch, 58 j., Trompstraat; M. L. Cats- Konijn, 69 .i.. Lakenkoopersstraat. OVERLEDEN: A. Schilling, 58 .1. Ek- gterstraat; P. de Greef, 84 jr. Zuider Tuindorpslaan. >5Wn>v.v;--: v.; Vanmorgen om negen uur is de auto van de chej-cameraman Piet Buis, van de filmmaatschappij Polygoon in het water van het Spaarne ter hoogte van de Koudenhorn gereden. De wagen was tegenover de kazerne geparkeerd. De chauf feur had vergeten de handrem aan te trekken, waardoor op een gegeven ogenblik de auto begon te rijden en het water in dook. De wagen bleef enige tijd drijven, zodat men in de gelgenheid was hem met een dijvende bok van de firma Zuidam omhoog te takelen. Met een wagen van de Gemeentelijke reini gingsdienst werd de auto daarna op de kant getrokken. De- gemeenteraad van Zandvoort zal dinsdag beslissen op een beroepschrift van de N.V. „Kostverloren" tegen wei gering van een bouwvergunning. De N.V, bezit een perceel grond gelegen tussen de spoorbaan en de Kostverlo- renstraat. Zij wil daarop 4 tennisbanen aanleggen met de nodige accommodatie en bovendien een deel van het terrein bestemmen voor caravanpark. Dit plan is in strijd met het uitbreidings plan waarin deze grond bestemd is voor woningbouw. B. en W. moesten In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in Zandvoort twee inbraken gepleegd. Uit de directiekeet van een bouwwerk werd een wasbak ontvreemd en uit het paviljoen „Garni" aan de Boulevard eveneens een wasbak als mede drie flessen drank en een aantal sigaren. In Garni hadden de „gasten" die door het forceren van twee deu ren waren binnengekomen zich ook te goed gedaan aan het drinken van sterke drank. Zondagmorgen stelde de recherche van Zandvoort een uitgebreid onderzoek in naar de kennelijk op wasbakken be luste daders. Men kwam op de goede gedachte, een onderzoek in te stellen in de Zandvoortse café s. Al spoedig bleek dat in een café zaterdagavond door twee bezoekers een wasbak was beschadigd: zij waren aangesproken om de schade te vergoeden. De bezoe kers waren de 19-jarige H. H. en de 17-jarige P. P- beiden uit Zandvoort. Zii bekenden de beide inbraken en ver telden dat zij om de caféhouder te vreden te stellen een wasbak uit de directiekeet hadden gestolen. Zij hadden de pech dat zij de bak lieten vallen waardoor deze in duizend stukken brak. Zij waren toen genoopt een tweede „kraak" te plegen en daarvoor viel de keuze op „Garni". De daders zijn in het politiebureau ingesloten. daarom de vergunning weigeren. De vestiging van een caravan-park (waar voor ingevolge de politieverordening een vergunning vereist is) achten zij op deze plaats ongewenst. In hun pre-advies aan de raad zeg gen B. en W. dat zi) het begrijpelijk achten, dat de NV deze grond op eniger lei wijze rendabel wil maken. De grond ligt reeds tientallen jaren braak en ver wacht mag worden, dat het nog lange tijd zal duren vóór de grond overeen komstig het uitbreidingsplan bebouwd zal kunnen worden. Tot de aanleg van de geprojecteerde weg kan n.l. niet bin nen afzienbare tijd overgegaan worden. Een door verzoekster gevraagde ver gunning om ter plaatse woningen te bouwen werd om die reden reeds eer der geweigerd. Aangezien het gemeentelijk uitbrei dingsplan er de oorzaak van is, dat de gronden niet in exploitatie gebracht kunnen worden is het redelijk, dat de ze terreinen door de gemeente aange kocht worden. Dit temeer, omdat een belangrijk deel van de grond t.z.t. voor de aanleg van een weg en van groen stroken benodigd is. B. en W. stellen daarom de raad voor: het beroep te verwerpen en hen te machtigen met N.V. Kostverloren in onderhandeling te treden over de aankoop van de grond. ff Voor een uitverkocht Minerva-thea ter heeft Toon Hermans zaterdagavond zijn One-Man-Show gegeven, samen met Govert van Oest, een Engelse jon gedame en een viermans-orkestje. Gis teravond is de voorstelling herhaald en vanavond, morgenavond en woensdag avond staat Toon Hermans opnieuw op het Minervatoneei, waar zijn shows ook ingestudeerd worden. Het uitproberen Yan iedere nieuwe show heeft in het Heemsteeds theater plaats. De geschie denis van de One-Man-Show 1957 is een "eetje vreemd. Hermans had hem op- Kezet om ermee in het buitenland op ""■""ee te gaan. Vóór die tijd wilde hij de 1 even kijken wat het program daartoe huurde hij voor drie Am»? J1 het Leidschepleintheater in manmi lnZ aEr moest voor drie een fii?n 'getekend worden, terwijl maakt taurnee door Nederland ge laat eeiT m Het Nederlandse publiek zomaar gflSn™ &ls Toon Hermalls niet gevolg Cgèhadderi»teIR over'gens wel tot dan m van vree_?' Programma meer karakter kreeg w »ee? mternationaal denspel, dat Herm»„» kunstige woor- geweest de laatste terf kracbt is nationaal vlak gebracht"' 1S °P intfri zich tot een groter nuh?tev^aardoorJ hlJ De kwaliteit van deze „kan »wen?ei?' heeft er nauwelijks onde^gete&fn maar is zoals te bevrima geieaen, wtehtig1 h6lemaaI uitK°diept en^everü Het Is wonderlijk te ervaren hoe Toon Hérmans steeds weer met niets een avond weet te vullen en te boeien Zijn kracht ligt in zijn quasi-nonchalance zijn eenvoud en zijn directheid, waar mee hij in feite aansluit op de asceti sche tendenz van onze tijd. De fratsen hebben immers afgedaan. Het gaat om het wezenlijke, ook in de kleinkunst. Een liedje als „Ik hou van jou, Jaque- lien" is wat dat betreft een meester werkje, zo direct van zegging, zo kei hard en toch ook weer zo poëtisch. Het is verschrikkelijk jammer, dat een paar giechelende dwazen zaterdag avond de ban die er van dit liedje uit gaat, telkens braken. Mijn bewondering overigens voor Toon Hermans, die de zelfbeheersing wist op te brengen om het publiek nauwelijks te laten merken hoezeer hem het gedrag van de hinne- kende bakvissen in de engelenbak er- g<Het' parodistisch woordenspel en de imitatie zijn de twee hoekstenen, waar op Hermans' kunst is gebaseerd. Zij hebben het spelen met het bijkomstige gemeen en het openleggen van het we- zijnlijke. Prachtig was daarbij zijn goo chelaarsimitatie, the magic show, waar in alleen maar gedaan wördt alsof, waarin een volmaakte illusie wordt op geroepen via de imitatie. Datzelfde geldt voor de liedjes in de vreemde ta len, reeksen van volslagen zinloze klan ken, maar onmiskenbaar de melodie van de vreemde taal weergevend. Het is moeilijk alle nummers afzon derlijk te noemen. Mogen wij volstaan met op te merken, dat Toon Hermans zich ook nu weer de zonnige optimist toont, die overigens met beide benen op de grond staat en wel degelijk het onderscheid tussen goed en kwaad kent. Hij gelooft alleen in het leven, in de liefde en in de mens en daarvan ge tuigt hij telkens weer. In zijn zelf ge maakte liedjes, waarbij hij ook zelf de wijsjes componeerde. Dóódsimpel, met dagelijkse woorden, maar door hun com binatie uitstijgend tot een onnavolgbare hoogte. Let ook eens op de geraffi neerde orchestratie van die wijsjes, waarbij nu eens het ene instrument, dan weer het andere melodieert. Let °°k eens op de simpele middelen die Her mans gebruikt om zijn teksten te zeg gen: zijn prachtige, melodieuze stem, zijn expressief gezicht en vooral de hel dere twinkeling van zijn ogen. Toon Hermans is op het gebied van de kleinkunst in ons land een der al lergrootsten. Hij gaat zijn eigen weg. Hij is nooit tevreden en zoekt steeds weer naar nieuwe middelen om zijn doel te bereiken: zijn publiek amuseren door toepassing van een soort shockthe rapie, de plotselinge confrontatie met het onverwachte in de gewone dingen van.. het leven. Hij vernieuwt het aan schijn der dingen; hij houdt het leven fris en jong en al is hijzelf dan ook nog altijd niet tevreden, zijn publiek is dat beslist wel. j. w. v. d. V. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Vandaag is verschenen het jaarver slag over 1956 van de Stichting Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem, samengesteld door de direc teur, dr. E. Brongersma. Deze deelt in zijn overzicht mede, dat de voorberei dingen voor het stichten van een com plex van 62 woningen voor probleem gezinnen in Parkwijk tot interne be sprekingen hebben geleid en tót over leg met de gezamenlijke deskundigen. Het woningprobleem is ook in dit ver band bijzonder groot. Met de verschillende organisaties voor de gezinszorg werd overleg ge pleegd over de inschakeling van gezins verzorgsters. Daardoor konden in to taal veertien gezinnen gedurende enige tijd worden verzorgd. In het kader van het gezinswerk en het individueel maatschappelijk werk werden 1852 bezoeken afgelegd bij 189 gezinnen. In 611 gevallen werd contact gezocht met derden ten behoeve van deze gezinnen. Als belangrijkste feit in 1956 wordt genoemd de opening van het buurtge- bouw aan de Harmenjansweg. Daar mede ging een lang gekoesterde wens in vervulling. Het is alleen jammer, dat het gebouw thans nog maar een van de beide vleugels omvat, die feite lijk nodig zijn. Er blijven dus nog be langrijke wensen onvervuld, te weten 'n grote zaal, waarin uitvoeringen voor de gehele buurt kunnen worden gege ven, een souterrain, waar gespeeld en geknutseld kan worden zonder vrees voor schade en een leskeuken van be hoorlijke omvang. Daar komt nog bij, dat het terrein achter het gebouw nog niet gereed is. Een gedeelte komt vrij, als de werk zaamheden aan de Prinsenbrug gereed zijn. Een ander gedeelte moet ver worven worden door demping van de voormalige jachthaven, waaraan pas na de voltooiing van de Prinsenbrug be gonnen wordt. Speciaal voor het kleu- terwerk is gedurende de zomermaanden de vrije beschikking over dit speelveld belangrijk. Intussen is wel gebleken dat het gebouw in een grote behoefte voorziet. Tal van activiteiten die daar in gehouden werden, zijn er 'het bewijs van. De Vereeniging Haerlem organiseert zaterdag 2 november voor haar leden een excursie naar de IJmond onder lei ding van ir. P. K. van Meurs. De excur sie houdt verband met diens lezing over het streekplan voor de IJmond. Wethouder W. Happé van Haarlem houdt woensdag 23 oktober geen spreek uur. Het spreekuur van de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, op 25 oktober en 1 november is verschoven naar 24 oktober en 31 oktober. Advertentie Vlees hoopt erbu Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem e.o. H Het ouder-comité „Gemma-school" belegde een bijeenkomst in Brinkmann, welke door ongeveer negentig ouders werd bezocht. In zijn openingswoerd be groette de voorzitter in het bijzonder pater W. E. Wiegers o.f.m., de heer Vermeulen Windsant, voorzitter van het hoofdbestuur van de katholieke oudervereniging „Voor het Zorgenkind" en mejuffrouw Heil, spraaklerares, die sedert 1 oktober aan de Gemma-school is verbonden. Spreker richtte een woord van dank tot het hoofd 'der school de heer W. F. J. K. Vernooy en diens medewerk(st)ers voor het begeleiden van de kinderen in de schoolbus. Dit gebeurt geheel in de vrije uren van het onderwijzend personeel. Tevens memoreerde de voorzitter de bereidheid van pater Wiegers om als geestelijk adviseur van het comité op te treden. De heer Vernooy sprak daarna over het onlangs in Wassenaar gehouden dr. Niehandscongres. Hij verteLde daarvan een en ander en deelde onder andere mede, dat de zgn. vitaminen-emulsie toch wel resultaten opleverde. Pater Wiegers sprak eveneens een woordje tot de ouders. Hij hoopte door contact met hen en door ervaring ee'n inzicht te krijgen in de problemen rond de zorgenkinderen. De gedachten- wisseling alleen al is een steun voor de ouders, die een bijzondere taak van God ontvingen om de gehandicapte kinderen op te voeden. Tijdens de rond vraag werden er enige belangrijke vra gen gesteld, welke tot volle tevreden heid werden beantwoord. Naar ons werd medegedeeld tobt het comité met een zeer urgent probleem. Voor de aanschaf van een bandrecor der voor de school is een gedeelte van het benodigde bedrag door de ouders bijeen gebracht. Het apparaat zal wor den gebruikt om de kinderen het spre ken en zingen te leren. Een grammofoon plaat draait te snel. Het comité doet daarom een beroep op de ouders, die geen zorgenkind hebben, de helpende hand te bieden. Men kan zijn bijdrage storten op giro 3674 van Oscar Smit's Bank te Haarlem ten name van het Oudercomité Gemmaschool te Haar lem. In de nacht van zondag op maandag werd een bewoner van een perceel aan de Spaarnwouderstraat wakker door het blaffen van zijn hond. Toen hij ging kij ken wat er aan de hand was, zag hij dat de poortdeur op een kier stond en werd opengehouden door een man. Hjj begaf zich naar de man, maar toen de ze hem zag, ging hij er vandoor. Nog juist zag hij dat de man gevolgd werd door twee andere lieden. Onmiddellijk waarschuwde de bewoner van het per ceel de politie. Uit een onderzoek bleek, dat de inbrekers zich toegang hadden verschaft tot een van de ateliers van een aldaar gevestigde confectiefabriek. Vermoedeliik door het blaffen van de hond zijn de lieden in hun „werk" ge stoord. In verband met de werkzaamheden bij het opbreken van de tramrails in Haar lem zijn enkele maatregelen genomen om het verkeer zijn normale doorgang te laten vinden. Het verkeer van de Leidsevaart zal worden omgeleid via de Van Oosten de Bruynstraat, de Karei van Manderstraat en het Emmaplein. Buslijn 3 van de N.Z.H. maakt al ge ruime tijd van deze route gebruik. In verband met de omlegging is 'n wacht- verbod ingesteld voor de westelijke weg helft van de Karei van Manderstraat. Men verwacht dat de werkzaamheden nog ongeveer drie weken zullen duren. Daarna hoopt men het verkeer weer over de Leidsevaart te kunnen leiden. Ook de Tempeliersstraat tussen de Van Eedenstraat en het Houtplein is voor het rijverkeer afgesloten. In ver band daarmee worden de halten van de interlocale buslijnen van de N.Z.H. tijdelijk verplaatst naar het gedeelte van het Lorentzplein, dat grenst aan het Houtplein. In verband daarmede is in gesteld: 1. een wachtverbod voor het ge deelte van het Lorentzplein tussen Hout plein en de scheiding tussen de perce len plaatselijk genummerd 4 en 5; 2. een wachtverbod voor het zuidelijk gedeelte, gelegen tussen de scheiding tussen de percelen plaatselijk genum merd 36-37 en 38-39. Om kwart voor negen zondagavond liep een 48-jarige buspassagiere een gebroken sleutelbeen op, toen de bus, waarmee zij reisde, plotseling moest stoppen. Door de schok viel de dame, die op de achterbank zat, in het mid denpad. Zij werd naar het Grote Gast huis vervoerd. Het plotseling remmen vond zijn oorzaak in het feit, dat een auto op de Schoterweg ter hoogte van de Paul Krugerstraat bezig was te draaien. Advertentie Voor de zoveelste maai gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts j 275.— Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM Vraagt nadere Inlichtingen bij Op de Rijksstraatweg 84 bij de Overtonweg heeft de heer Zeegers een zaak geopend in meubelen en al wat daar bij hoort. De ruime opper vlakte is ten volle benut en vooral het glasplafond, waardoor elke kleur van de meubelkleding, lopers enz. volko men tot zijn recht komt, is een voor deel. Het is een gezellig prettig inte rieur, waar ieder, die in deze branche iets zoekt, met genoegen zal komen. Veel belangstelling en veel bloemen maakten de opening tot een ware feest dag. De griffier bij de arrondissements rechtbank te Haarlem, mr. C. van Leeuwen van Duivenbode, zal tijdens een buitengewone zitting van de recht bank op 30 oktober, 's morgens om half elf, afscheid nemen van de rechterlijke macht. Mr. Van Leeuwen van Duiven bode is onlangs 65 jaar geworden. Hij werd 18 oktober 1892 in Amster dam geboren en begon zijn rechterlijke loopbaan in 1921 als waarnemend grif fier te Utrecht. Van 1922-1932 was hij griffier van het kantongerecht te Schoonhoven en van 19321941 in de zelfde functie verbonden aan het kan tongerecht te Wageningen. In 1941 werd hij benoemd als griffier van de arron dissementsrechtbank te Haarlem. Met ingang van 1 november a.s. gaat mr. Van Leeuwen van Duivenbode met pensioen. Ten gevolge van een aanrijding liep zaterdagmiddag om half vijf een mo torrijder, een 20-jarige militair- zware kneuzingen op in zijn linkerheup. Zijn achttien-jarige duo-passagiere kreeg een gebroken bovenarm. Beiden zijn naar het St.-Elisabeths Gasthuis over gebracht. Oe aanrijding gebeurde op de T-krui- sing Oude Weg-Harmenjansweg. De mi litair wilde een voor hem rijdende mo torrijder passeren, maar die ging juist naar links, vermoedelijk om de Har menjansweg in te rijden. Het gevolg was, dat de militair tegen de ander botste, waardoor beide voertuigen met hun berijders kwamen te vallen. De po litie verzoekt getuigen zich te melden. De r.-k. Bond van Vervoerspersoneel „Sint Raphiël", afdeling Haarlem hield gisteren zijn jaarfeest. Tijdens een ont bijt, volgend op de H. Mis in de Sint Josephkerk, werden de jubilarissen ge huldigd. Er waren drie leden in het goud, namelijk de heren H. G. Harmes, J. A. Jansen, en J. W. M. Wesselink. Zij werden gehuldigd met hun gouden jublileum en ontvingen ten geschenke een wit-metalen sigarendoos met in houd. De veertigjarige jubilarissen wer den onderscheiden met het insigne van de K.A.B.. Dat waren de heren G. C. Zijlmans, W. Strik, G. Wolters, C. J Delissen, B. W. Humink, A. M. Koe stal, G. Kruup, H. J. van Rijn W. van Zomeren en J. L. Elferink. In de hul diging werd ook de heer P. W. J. Smit, de zilveren jubilaris betrokken. Zij werden allen toegesproken door het hoofdbestuurslid H. M. Rijssemus. De ze maakte tevens van de gelegenheid gebruik de andere leden op te wekken hun medewerking te blijven geven aan het werk van Sint Raphaël. 's Avonds kwamen de leden met hun dames weer bijeen in gebouw „Sint Bavo" waar de voorzitter, de heer P. Prins een woord ter begroeting sprak. Hij betreurde het, dat er 's morgens zo weinig jongeren waren en stelde hen de jubilarissen ten voorbeeld. Zij wa ren de pioniers, die vroeger de moed opbrachten om hun organisatie groot te maken. Onder leiding van heer Smit en met medewerking van het show-orkest „The Mirlitons" werd er een cabaretpro gramma gebracht onder de titel „Kom, lach er eens om". Iedereen heeft zich daarmede kunnen amuseren. Tot slot gingen nog even de benen van de vloer. Aanwinsten: R. van Dijk: Vrijheid en gebondenheid van de mens in de samen leving; G. Madinier: De mens en zijn geweten; De mens in zijn levensmilieu, door L. J. M. Feber, H. Ruygers, N. Perquin e.a.; W. L. P. A. Molengraaff: Leidraad bij de beoefening van het Ne derlands handelsrecht. Dl. 4; A. Olden- dorff: Mensen onder elkaar; P. Sikkes en A. Zadel: Beknopt leerboek voor het gemeenterecht; J. S. Stratingh: Samen leving en verminderde arbeidsgeschikt heid, 2 din.; H. R. Wijngaarden: Hoofd problemen der volwassenheid. Advertentie STOMEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 De Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat het totaal te aanvaarden bedrag van de nationale woningbouwle ning nader is vastgesteld op f 394 miljoen. Dit bedrag stemt overeen met het totaal van de inschrijvingen, zodat hij de toe wijzing geen reductie zal worden toege past. Van het totaal ingeschreven bedrag zal rond f 78 miljoen worden gestort in de vorm van vorderingen, uit hoofde van kas- geld'.eningen, verstrekt aan Nederlandse gemeenten, en/of de Bank voor Nederland sche Gemeenten. Het overgrote deel van de lening wordt gestort op de eerste stortingsdatum, t.w. 15 november a.s. In de nacht van zaterdag op zondag kwart voor één is het op de Burgwal te Haarlem gekomen tot een vechtpar tij tussen een 18-jarige bankwerker en een 28-jarige constructie-schilder. Da constructie-schilder liep een grote snij- wond aan zijn linkerknie en dijbeen op, wat tot gevolg heeft, dat hij waarschijn lijk blijvend invalide zal zijn. De bankwerker liep met zijn verloof de en zijn aanstaande schoonmoeder op de Burgwal. Toen hij langs een café kwam, begon hij plotseling te schelden tegen de caféhoudster. Daarna liep hij door. De schilder nam het voor de caféhoudster op en ging de man ach terna. De bankwerker gaf toen da schilder een stomp in het gezicht. Da ander nam dat niet en begon een ge vecht. Het gevolg was. dat de vechters bazen door een draadglasraam van eea azjjnfabriek rolden. Zaterdagavond werden in het Sport- fondsenbad te Haarlem de eerste wed strijden voor de wintercompetities ge speeld. De reserves van NVA kregen DWR 3 tegenover zich en werden met 30 verslagen. Daarna bonden da heren van NVA de strijd aan tegen Hillegom 1. Over alle linies hielden de Overveners het heft in handen; vijf maal schoten zij raak. Hillegom wist slechts eenmaal het doel te vinden. De reserves van DWR moesten vervolgens in de reserves van Haarlem hun meer deren erkennen (3O). Haarlem 1 kreeg voor de Beker-com petitie KNZB Nereus uit Zaandam op bezoek. Voor de rust werd het pleit reeds beslecht want bij het ingaan van de pauze had Nereus door Gregorius (2), De Vries en Scheepsbouwer een voorsprong van 40 genomen. In da tweede helft kwam daarin geen ver andering meer. De laatste wedstrijd van de avond gaf een spannende strijd te zien. DWR 1 en HVGB 1 bonden de strijd tegen elkaar aan. Nadat enige HVGB-aanval- len op niets waren uitgelopen was het op een verrassende wijze dat Fred de Bruyn een voorzet van zijn broer Piet in een doelpunt omzette. Te ver naar voren optrekken van de DWR achter hoede werd door Ad Rol benut om da stand in evenwicht te brengen. Nog voor het ingaan van de rust kwam HVGB door Rol zelfs voor te staan, Na de hervatting probeerde DWR door overmoedig spel de achterstand wég te werken, maar met de DWR keeper uit zijn doel ondervond Rol geen tegen stand om er 31 van te maken. Ook nu weer had DWR geen antwoord klaar. Integendeel, uit een gesloten aanval wist HVGB de stand op 4—1 te bren gen. Direct na het in spel brengen van de bal vuurde Wisker op het HVGB-doel af waardoor het 42 werd. De kring Santpoort van de K.A.B. be legt dinsdagavond een klaverjaswed- strijd in de jaal van Zomerlust aan de Hoofdstraat. Ook niet-leden van de K.A.B. zijn op deze avond welkom. INlet officiële koereen» vorig opening Slot 21/10 3% Ned 1953 314 Ned 1953 3',4 Ned 1956 314 Ned 1948 314 Ned 1950 314 Ned 1954 314 Ned 1955 3-314 Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3 Ned Handel M11 cert AJC.U Van Berkel'l Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvenscert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HolL Amerika U1n Kon. Ned. Stoom b Mt1 Ned Scbeepv. Unie K.L.M. H. V.A Deli MIJ- cert A'daro 214 '5® A'dam '56 D A'daro TO 83S's 8314 78 78 79% 7914 79A 86H 145 y, 162% 173 274 180 260 334% 252 23614 159,50 62 K 15014 13314 139% 106,30 99% 65 74% 84 86% 83% 79% 87% 163% 341 240% 160.30 62 150 134 139% 106 65% Onze internationale aandelen hebben zich de afgelopen week goed gehouden. Na de scherpe inzinking in verschil lende achtereenvolgende weken is men toch wel tot de conclusie gekomen, dat het lage koerspeti niet meer in overeenstemming was met de méri tes. Alleen aandelen Kon. Petroleum hebben te lijden gehad van de onaan gename stemming voor oliewaarden in de Verenigde Staten, waar de grote surplusvoorraden van stookolie een druk op het koerspeil van alle petro- leumfondsen heeft gelegd. Het koersverloop was nogal sterk fluctuerend. Een aanvankelijk verlies van 161 tot 158 werd gevolgd door een herstel tot 164,40, waarna mede op de wat enerverende berichten uit het Midden-Oosten een reactie intrad tot 156,50. Het slot kwam weer op f 158,30 waarmede ons petroleumaan- deel evenwel in 5 weken tijds niet min der dan 300 punten is gedaald volgens de oude berekening n.l. van 220 tot onder de f 16°. Unilevers deden het beter en wonnen per saldo 15,5 punt op 334, na nog even 341 te zijn ge weest. Ook Philips lagen uitgesproken beter en konden 13 punten opkomen tot 237. De grootste koerswinst was echter voor aandelen A.K.U. weggelegd. Voor het eerst sedert geruime tijd toonde de arbitrage weer belangstel ling voor ons rayon-aandeel met het gevolg dat de koers niet minder dan 19 punten omhoog ging tot 162,5. K.L.M. viel wat uit de toon en sloot na kleine koersvariaties vrijwel onver anderd op 106,30. Voor de locale industrie-aandelen is het klimaat niet onbelangrijk verbe terd. De gedwongen verkopen hebben opgehouden en langzaam aan komt het vertrouwen terug. Men gaat besef fen, dat in de vorige weken wel erg overdreven is en dat men soms prima fondsen tegen ridicule prijzen van de hand heeft gedaan. In elk geval trad voor heel wat soorten een gepronon ceerd herstel in, hoewel de omvang van zaken betrekkelijk klein bleef. Aan delen Kon. Ned. Zout verbeterden 27 punten tot 345 en Rotterdamsche Droogdok eveneens 27 punten tot 442, Kon. Ned. Hoogovens 15 punten tot 260, Ad. Ned. Kabel 21 punten op 252, en Wilton Feyenoord 13 punten tot 207, om maar de voornaamste te noemen. Cultuurwaarden bleven op de. achter grond. Een wat vastere stemming, die even doorbrak, was net zo spoedig weer verdwenen, zodat de koersverschillen weinig te beduiden hadden. Scheepvaartaandelen lagen uitgespro ken vast. De aandelen der lijnvaart- maatschappijen verbeterden voor de meeste soorten van 2 tot 7 punten, maar aandelen Holl. Amerika Lijn voegde 8,5 punt aan hun koers toe op 150,5 en aandelen Stoomv. Nederland 14 punten op 164. Bij de wildevaart- maatschappijen was van Nievelt Gou- driaan 11 punten hoger op 170 en v. Ommeren 19 punten op 221,5. Bankaandelen lagen voor de meeste soorten van 3 tot 6 punten hoger. Staatsfondsen markeerden de pas. De omzetten waren zeer belangrijk: In de staffellening werd een weekomzet geregistreerd van 2.653.000. Toch weken de koersen nauwelijks af van die van een week geleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3