Franse „Fouga Magisters voor Nederlandse luchtmacht Nederland wil overstappen op training met uitsluitend straalvliegtuigen Weer enige doden in het verkeer Romeins schip op bodem van de Tyrrheense Zee? Lichting mogelijk geacht 1 Muggeridge „geschokt" door reacties op zijn artikel NIVEA Meizee ee ratten Kadar toont een stijgende nervositeit Order van 50 tot 60 toestellen mogelijk geacht NOODLANDING IN GOLF VAN BISCAYE Arbeiders nemen geen risico Grote hoeveelheid vazen gevonden Oud-hoofdredacteur van „Punch" lucht zijn hart over politici Stichting van den Arbeid weer bijeen vroeger Stevenisten vragen bisschop Geniet minister Collard dubbel salaris? Liempde helpt zich zelf VOOR MODERNE OPLEIDING VAN PILOTEN Recordvlucht van Amerikaans piloot mislukt KRITIEK OP BRITS KONINGSHUIS Probleem laagst bezoldigden nog in studie Mgr. M. A. Jansen over een maand in zijn nieuwe woning ABDIISIBOOP.'.'.S Burgemeester G. J. Laurijssens MAANDAG 21 OKTOBER 1957 PAGINA mËmmmmmmÊi mmmmm Ti 'Igi^ U scheert zich vlug en pijnloos en spaart mesjes bij hel gebruik van NIVEA Vrees voor rouwvertoon bij herdenking van de Hongaarse opstand Dodelijke val van 91-jarige vrouw Griephoest Keelpijn H. Vader benoemt Apostolisch visitator C. V.P.-afgevaardigde ontketent een rel in Belgisch Henegouwen (Van onze luchtvaartredacteur) Gaat Nederland in Frankrijk straal vliegtuigen bestellen voor de opleiding van de piloten van onze luchtmacht? In Franse en in Nederlandse lucht vaartkringen acht men dat zeer wel mogelijk. In Frankrijk baseert men de ze veronderstelling op de enthousiaste commentaren van een groep Neder landse militaire deskundigen, die enige maanden geleden naar Toulouse zijn ge reisd om de mogelijkheden van het be- Omstreeks twaalf uur vannacht is de 19-jarige Volendammer J. Mooijer Hzn. bij ,een auto-ongeluk om het leven ge komen. De jongeman was met zijn vriend, de 18-jarige Siem Schilder Jaapzn. een ritje gaan maken met de vrachtwagen van zijn baas de vishan delaar D. Bond. Bij de Zeilhoek onder Monnikendam raakte hij de macht over het stuur kwijt, schoof het erf van een boerderij op en botste tegen een boom. De wagen kantelde tenslotte in een sloot. Mooijer kwam onder de auto te recht en was op slag dood. Zijn vriend werd uit de cabine geslingerd, brak zijn pols en liep een hersenschudding benevens een ernstige hoofdwond op. Hij werd in het ziekenhuis in Purme- rend opgenomen. Kapelaan Van der Meyden uit Volendam heeft Mooijer nog het H. Oliesel toegediend. Te Limbricht nabij Sittard is de mijn werker J. Helgers uit Einighausen (ge meente Limbricht), die per bromfiets van een Belgische mijn huiswaarts keer de, bij het oversteken van de weg ge grepen door een auto en op slag ge dood. H. was vader van acht kinderen. Zaterdagavond overleed in het zieken huis te Sittard de bromfietser Rama ker uit Beek (L.), die donderdagavond te Sittard door een personenauto werd aangereden. Het slachtoffer was 48 jaar oud en vader van negen kinderen. De zevenenvijftigjarjge timmerman- Uitvoerder F. Deurloo uit Ridderkerk is op de Koninginneweg aldaar aangereden door een bestelauto. Hij werd enige me ters meegesleurd en overleed ter plaat se. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen na. Op de kruising Segbroeklaan-Fahren- heitstraat te 's-Gravenhage is een on geval geschied, waarbij de 76-jarige granietwerker A. Vrolijk uit Den Haag zo ernstig werd gewond, dat hij in het ziekenhuis Zuidwal is overleden. V. kwam in botsing met een personen auto, die hij geen voorrang verleende. Het vijfjarig zoontje van de familie G. Lommen te Helden-Panningen is, uit de kleuterschool komende bij het over steken van de straat door een vracht wagen met stenen aangereden en spoe dig daarna ter plaatse overleden. Op de Enschedesestraat in Hengelo is In de nacht van zaterdag off zondag, kort na 12 uur, de 70-jarige H. Siegerink uit Hengelo door een uit de richting Enschede naderende auto, aangereden. Hij was op slag dood. De auto is in be slag genomen. Een poging van de Amerikaanse vlieger Bill Wyatt, om met een een persoonsvliegtuig zonder tussenlanding van Galveston in Texas naar Rome te vliegen, is geëindigd met een noodlan ding op zee in de Golf van Biscaje. Wy att kon gered worden door een Spaanse vissersboot, die hem aan boord en zijn vliegtuig op sleeptouw nam. In La Coruna waar hjj aan land ge bracht werd, verklaarde Wyatt, dat hij op het laatste deel van zijn vlucht over de Atlantische Oceaan met storm te kampen had gehad. Er zette zich ijs af op de vleugels van zijn toestel, waardoor hjj steeds meer hoogte verloor. Hij had nog ge probeerd radiocontact te krijgen met het vliegveld van Santiago de Compos- tella, doch dat mislukte. Zijn toestel kwam op circa 50 km uit de kust in zee neer, vlak bij de vissersboot Virgen del Buen Consejo, die hem gered heeft. Het bericht, dat Wyatt gered was, maakte een einde aan uitgebreide na speuringen van reddingsvliegtuigen, die zaterdagochtend gealarmeerd waren toen radio-Bordeaux het contact met Wyatt verloren had. In zijn laatste be richt had hy gezegd, dat hij moest lan den. Wyatt wilde met zijn vlucht van Galveston naar Rome, een afstand van ruim 9.000 km, het wereldrecord bre ken dat de Amerikaan William Odom in 1949 had gevestigd met een solo vlucht van Honoloeloe naar New Yer- sey. «en afstand van bijna 8.000 km. (A.F.P.-Reuter) treffende vliegtuig, een Fouga Magis ter, te bestuderen. Enige tijd later maakte prins Bernhard, toen hjj Ver gezeld van enkele Nederlandse lucht machtofficieren een bezoek aan Frank rijk bracht, een vlucht met de Fouga Magister, en ook hij had niets dan lof voor de trainingskwaliteiten van de Franse straaljager. Vervolgens heeft do chef-invlieger van de Franse vlieg tuigfabriek in juni van dit jaar een Fouga Magister naar Nederland gevlo gen waarna Nederlandse militaire des kundigen de straaljager op de vlieg basis Gilze-Rijen een week lang uit voerig „aan de tand hebben gevoeld". Resultaat: opnieuw niets dan lof. In Parjjs achtte men zich daarna zo zeker van zijn zaak dat men tenslotte zes Nederlandse journalisten uitnodig de naar Zuid-Frankrijk te komen om hen in staat te stellen de straaljager, die zozeer de belangstelling van de Nederlandse luchtmacht genoot, in de praktijk als lesvliegtuig gade te slaan. Het was pijnlijk toen daarbij tot grote verwondering van de Fransen bleek, dat de Koninklijke Luchtmacht het niet nodig had geoordeeld in Nederland zelf aan een en ander ook maar de ge ringste bekendheid te geven. Bij onze terugkeer hebben wij ons tot de lucht macht gewend. Het officieel commen taar luidt: Geen commentaar. Van betrouwbare zijde vernemen wij evenwel dat de Nederlandse lucht macht overweegt bij de opleiding van piloten over te stappen op een training met uitsluitend straalvlieg tuigen. Thans krijgt een Nederlandse piloot eerst een aantal vlieglessen op twee types vliegtuigen met zuiger motoren om daarna over te schake len op een straallesvliegtuig. Die overschakeling is in verscheidene op zichten echter schadelijk voor de op leiding van de piloot; h\j moet b.v. verschillende zaken, die hij zich eerst eigen heeft gemaakt, later afleren. In Engeland is men er daarom reeds met veel succes toe overgegaan de leerling-vlieger zijn eerste lessen on middellijk in een straalvliegtuig te geven. Frankrijk heeft dit systeem gedeeltelijk overgenomen en West- Duitsland staat op het punt het ook toe te passen. Voornamelijk financiële problemen hebben Nederland tot dusverre weer houden hetzelfde te doen. Onze lucht macht beschikt op het ogenblik over drie types straallesvliegtuigen: de Amerikaanse T-33, de Engelse Meteor- VII en de Nederlandse Fokker-S-14. Al deze toestellen zijn echter te zwaar voor. de beginopleiding van de piloot. Twee vliegtuigen die daar wel voor in aanmerking komen zijn de Engelse Jet- Provost en de Franse Fouga Magister. Nederlandse deskundigen hebben de mogelijkheden van beide toestellen te gen elkaar afgewogen en, naar wij van welingelichte Nederlandse zijde verne men, het Franse toestel veruit supe rieur gevonden. Men acht het voorts niet onmogelijk dat de NATO-advies- commissie voor standaardisatie de Fou ga Magister als standaard-lesvliegtuig zal aanbevelen. In dat geval zullen voor verschillende landen wellicht via de NATO orders op het Franse vlieg tuig worden geplaatst, waarmee voor Nederland het financiële probleem aan merkelijk zou zijn verlicht. Deskundigen in Nederland schatten de behoefte van onze luchtmacht aan Fouga Magister op 50 tot 60 toestellen. Deze gang van zaken stelt ondertus sen nogmaals scherp in het licht, dat het Nederlandse straallesvliegtuig, de Fokker S-14, geen succes is geworden. Fokker heeft er twintig gebouwd voor de Nederlandse luchtmacht, die ze nu voornamelijk voor de blindvliegtraining gebruikt. Bij „Fokker-Rio" in Brazillië zijn er nog vijftig in licentie gebouwd, maar verdere orders zullen ongetwijfeld uitblijven. De S-14 maakte indertijd, toen er van een beginopleiding op straalvliegtuigen nog geen sprake was, een goede kans, die evenwel teniet werd gedaan toen Amerika de NATO-ianden een groot aantal toestellen van het type T-33 cadeau deed. West-Duitsland, dat aanvankelijk grote belangstelling had voor de S-14, kreeg b.v. 150 van deze Amerikaanse toestellen. Nu ook West-Duitsland de opleiding van zijn toekomstige straaljagerpiloten gaat moderniseren, heeft de regering in Bonn bij de Fransen een order voor 250 Fouga Magisters geplaatst, die voor het grootste gedeelte door Heinkel en Messerschmitt in licentie zullen worden gebouwd. Insiders die weten, met hoe veel zorg de Duitse luchtmacht zijn be stellingen doet, begrijpen hoe groot dit succes voor de Franse luchtvaartindus trie is. De Franse vliegtuigfabriek, die op het ogenblik negen Fouga Magis ters per maand aflevert, heeft voorts een contract gesloten met Israël, ter wijl tevens besprekingen gaande zijn met België, Oostenrijk en Finland. jk Het Franse straallesvliegtuig „Fouga Magister" waarvan er mogelijk 50 of CO zullen worden aangeschaft door de Koninklijke Luchtmacht. Het werk in de Engelse plutoniumfabriek te Windscale, in de buurt van het Engelse atoom-centrum Calder Hall, brengt gevaren met zich nu kortgeleden radio-actieve stof uit een reactor is ontsnapt door oververhitting van dr uranium- staven welke zich daarin bevonden. De arbeiders hebben zich in beschermende pakken gestoken alvorens het besmette gedeelte van de fabriek binnen te gaan. De Engelse schrijver en journalist Malcolm Muggeridge, voormalig hoofd redacteur van „Punch", is zaterdag in New York aangekomen, alwaa* hU da delijk iii de handen viel van zün Ame rikaanse vakbroeders. Muggeridge heeft namelijk groot opzien gebaard door een artikel van zijn hand in de „Saturday Evening Post", getiteld „Heeft Engeland werkelijk behoefte aan een koningin?" Muggeridge zei, dat de „buitengewone hysterie", waar toe zijn artikel aanleiding had gegeven, hem bijzonder had geschokt. Niet de monarchie wilde hij aanvallen, noch de figuur van koningin Elizabeth; alleen de „stompzinnige aanbidding", waar aan brede lagen van 'iet Britse volk zich met betrekking tot het koningshuis overgeven. Hij zei het bewuste artikel al negen maanden vóór er enige spra ke was van een bezoek van het Britse koninklijke paar aan de Verenigde Sta ten aan de „Saturday Evening Post" te hebben gezonden. Zaterdagavond viel Muggeridge ten prooi aan de onbarmhartige heer Mike Wallace, die vraaggesprekken pleegt te houden voor de Amerikaanse televi sie. De Engelsman sloeg er zich kalm en een tikje cynisch doorheen. Als om de verdedigers van de Britse monarchie balsem op hun wonden te schenken gaf hij er ditmaal andere figuren uit net openbare leven van langs. (Van onze Haagse redactie) De Stichting van den Arbeid was za terdag weer bijeen om andermaal een gesprek zonder concrete resultaten te voeren over de kwestie van de laagst bezoldigde arbeiders. Zoals wij reeds schreven, heeft de stijging van de kosten van levensonderhoud hej pro bleem van deze groep ernstiger ge maakt. Een algemene loonsverhoging kan, gezien de economische situatie, niet gevraagd worden. Men beraadt zich daarom over een tijdelijke verho ging van de kinderbijslag. Daarbij is de moeilijkheid, dat een algemene ver hoging van de kinderbijslag al zeer ver moet gaan om de laagst bezoldig den noemenswaardig soulaas te bieden. Voor een tegemoetkoming van be vredigende hoogte zou de inhoud van het kinderbijslagfonds zodanig moeten worden aangesproken, dat de werkge verspremie misschien verhoogd zou moeten worden. Een oplossing zou ge vonden kunnen worden als men de kinderbijslaggenieters van bepaalde welstand weet uit te sluiten, door een loongrens te stellen. Verder zou men een behoeftegrens kunnen stellen door de uitkering te differentiëren naar het aantal kinderen. Er is nog onvoldoende klaarheid over deze zaken gekomen. Het volgende gesprek zal 31 oktober gehouden worden. Hoewel er nog geen datum is be paald voor de plechtige inwijding van het nieuwe bisschoppelijke paleis in Rotterdam, is de verbouwing van de twee panden aan het Emmaplein, die tot huisvesting van de bisschop en zijn staf zullen dienen, toch al zo ver ge vorderd, dat de verhuizing zal geschie den tussen 11 en 25 november. Waar schijnlijk zal begin december het „Va derhuis," zoals Mgr. Jansen zijn nieu we woning wenst te beschouwen, wor den ingewijd en officieel in gebruik genomen. Advertentie Wist u, dat muizekeutels in vroe ger tijden dienst deden als kiespijn watjes, omdat men er geneeskracht aan toeschreef? Of dat dezelfde onfris se produkten als haargroeimiddel werden aangeprezen? Hebt u ooit ge hoord, dat men de derdendaagse koorts kan bezweren door een muis te vangen en die onder het bed te leggen? Dit zijn enkele wetenswaar digheden die we voor u hebben op gedaan in het Natuurhistorisch Mu seum in Tilburg, waar tot 18 novem ber een ratten- en muizententoonstei- ling wordt gehouden die uniek is in Nederland. De directie van het mu seum heeft er in samenwerking met de Plantenziektekundige Dienst niet alleen een groot aantal opgezette rat ten eii muizen bijeengebracht, maar ook een keureollectie levende exem plaren, waarvan vooral de muskus rat en de beverrat moeten worden vermeld, die in een speciaal gecon strueerd vijvertje in de museumtuin te bezichtigen zijn. De muskusrat is in ons land het gevaarlijkste dier dat men kan tegen komen; het is een waterbewoner, die de gewoonte heeft, uitgebreide gan genstelsels te graven in de oevers, hetgeen in ons land meestal leidt tot de ondergraving van de dijken, die grote delen van ons vaderland voor overstroming behoeden. Vandaar dat de Plantenziektekundige Dienst een speciale staf in het veld heeft, die er jaar in jaar uit voor waakt dat de muskusratten onze contreien niet bin nendringen. De muskusrat hoort eigenlijk thuis in Noord-Amerika, maar is jaren geleden naar Europa gebracht, waar men deze dieren ging fokken om hun pels. Ontsnapte exem- plaren hebben zich daarna in het ge matigde Europese klimaat dat zeer veel met dat van hun vaderland over. eenkomt in snel tempo vermenig vuldigd vooral in België, waar ze nog altijd vaste voet hebben en vanwaar ze ieder jaar een trek naar het noor den ondernemen. De rattenvangers van de Plantenziektekundige Dienst staan dan met alle hun ten dienste staande middelen gereed om ze op te vangen, hetgeen tot nu toe uitstekend gelukt is: verder dan de grote rivie ren zijn de ratten nog nooit gekomen. Van de beverrat, een dijkwerker, die nog een stuk groter is, heeft ons lan niet veel te duchten: dit dier stamt uit Zuid-Amerika en ontsnapte exemplaren komen in een normale Hollandse winter vanzelf om het le ven. Men ziet in Tilburg ook de brui ne rat de bij ons algemeen voor komende waterrat en de zwarte, die zich speciaal thuisvoelt in pakhui zen en opslagplaatsen. De schade, die ratten en muizen ons land gezamenlijk berokkenen, wordt op vijftig miljoen gulden per jaar geschat. Aangezien de natuurlijke vijanden, waartoe voor al de roofvogels behoren, in ons gecul tiveerde land tot de zeldzaamheden behoren en de levensomstandigheden voor de ratten en muizen op de mees te plaatsen ideaal zijn, hebben ze zich enorm kunnen uitbreiden. De die ren doen niet alleen schade door hun vraatzucht, maar fungeren ook als overbrengers van ziekten vooral voor het vee. Vandaar dat de Plantenziek tekundige Dienst jaarlijks grote cam pagnes voert om ze binnen zo klein mogelijke perken te houden. Over Churchill zei hij: „Toen de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog de Ka naalhavens bezetten, vervulde hij een rol, groter misschien dan welke ande re ook uit onze geschiedenis.zonder hem zou Engeland wellicht ten onder zijn gegaan. Toch geloof ik, dat hij een verbijsterend slecht politicus is en altijd is geweest. Hij klemde zich aan de macht vast, lang nadat hij had 'beho ren op te hoepelen." De tegenwoordige premier, Harold Macmillan, achtte hij „zeer intelli gent." Maar: ,,Ik geloof, dat hij de top te laat heeft bereikt". Sir Anthony Eden is volgens Muggeridge: „de meest rampzalige premier uit onze ge schiedenis, en daarbij vergeet ik beslist niet mannen als Lord North." Dulles is volgens hem „door de na tuur niet toegerust om de moeilijkhe den in de wereld op te lossen.in zekere zin nogal stom." Over president Eisenhower had Mug geridge dit te zeggen: „In de oorlog heeft hij prachtig werk gedaan. Zijn taak was er misschien meer een van „public relations" dan van direct mili taire aard, maar het was een essentië le taak. Wat zijn presidentschap betreft, dat is te vergelijken met wat ik over Macmillan heb gezegd. Hij kreeg de baan te laat.... Ik geloof, dat hij niet veel begrijpt van de wereldsituatie". Over het anti-Amerikanisme in West- Europa zei hij: „Natuurlijk bestaat het; het is zelfs heel sterk. Mensen haten altijd de rijken en de machtigen. Enge land was rijk en machtig in de negen tiende eeuw en het werd verfoeid. Het enige verschil, dat ik kan ontdekken, is, dat de Engelsen het nogal op prijs stel len, dat men het land aan hen had, en de Amerikanen blijkbaar niet." (A.F.P.-Reuter-U.P.) Overmorgen Is het een jaar geleden, dat de Hongaarse opstand uitbrak. Het communistische bewind van premier Janos Kadar ziet die dag met stijgen de nervositeit naderen. Minister Maro- san heeft gewaarschuwd, dat eventue le demonstraties met de uiterste ge strengheid zullen worden tegemoet ge treden. De autoriteiten vrezen, dat de Hongaarse bevolking op de een of an dere manier haar rouw zal betuigen over de slachtoffers, d'ie vorig jaar zijn gevallen. Alle winkeliers, die ïouwkl-eding of rouwartikelen in voorraad hebben, is aangeraden deze artikelen uit hun eta lages te verwijderen. Families, die juist deze week een sterfgeval hebben te betreuren, is verzocht de rouw een week uit te stellen. In Boedapest zijn nergens meer kaarsen te krijgen, om dat de overheid vreest, dat men, naar Duits voorbeeld, brandende kaarsen als symbool van het onverlost zijn voor de vensters zal plaatsen. Hongarije heeft drie leden van de Is raëlische legatie te Boedapest uitgewe zen. Deze maatregel is een reactie op de Israëlische weigering om een Hon gaarse acteur, Zoltan Greguss, die be gin september in Tel Aviv is gearres teerd, omdat men hem verdacht van een zedendelict, waarbij een 12-jarig meisje was betrokken, vrij te laten. In haar woning aan de Aelbrechtskol te Rotterdam is zaterdagmiddag de bijna 92-jarige juffrouw H. Teekens op de eerste verdieping van de trap gevallen en met haar hoofd tegen de buitendeur geslagen. Zij is naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht, waar bij aan komst bleek, dat zij was overleden. Een groep Italiaanse duikers zonder duikerpak hebben een enorme hoeveel heid vazer ontdekt, 43 m onder het zee-opeprvlak. De ontdekking dateert an de maand september. De mogelijk heid bestaat, dat hier het eerste wrak -jevonden zal worden van een Romeins meevarend schip, uit de tijd der oud heid. Wordt dit schip, misschien onder het zand bedolven, gevonden, dan zou dat de tweede grote historische vondst "an de eeuw in Italië zijn, na de ont dekking, een paar weken geleden, van de Laokoongroep. Het zou zulk een interessante vondst zijn, omdat de techniek van de scheeps bouw bij de Romeinen tot nu toe een gesloten boek is gebleven. Een paar afgesleten afbeeldingen van schepen op oude muntstukken en irriterend vage toespelingen in door de tijd vergeelde manuscripten, dat is alles wat de mens heid weet over de bouw van de sche pen, waarmee Rome de oude wereld domineerde. Een golf van opwinding ging door de wereld van de archelogen, toen er in de dertiger jaren vijf Romeinse sche pen gevonden werden in het Nemi-meer bij Rome. Maar later bleek, dat het alleen maar vlotten waren, voor het meer bestemd, die op bevel van keizer Caligula gebouwd waren, waarschijn lijk voor godsdienstige plechtigheden en heel erg verschillend van de grote zee varende schepen, die Romeinse le- pioenen en koopwaar naa^_r?, uiterste 'hoeken brachten van de Middellandse Zee. En zelfs die Nemi-schepen zijn verloren gegaan. Het terugtrekkende Duitse leger heeft ze op zijn terug tocht, in brand gestoken. Italiaanse en Franse archeologen heb ben sedertdien verscheidene wrakken van zeevarende schepen in verschillen de gedeelten van de Middellandse Zee waargenomen en een gedeelte van hun lading naar boven gebracht. Maar po gingen om de schepen zelf te lichten en boven water te brengen bleken steeds, na een technisch onderzoek, on mogelijk als gevolg van de praktische moeilijkheden en van de hoge kosten, daaraan verbonden. Maar nu is Gianni Roghi, die de leider was van de expeditie van de vorige maand in de Sardijnse wate ren, van oordeel, dat thans de moge lijkheid er wel is. Als er zich wer kelijk een schip bevindt onder de «.nor- me hoop terracotta vazen, dan moet het in zijn graf van zand in per fecte staat bewaard gebleven zijn en gemakkelijk naar boven gehaald kun nen worden, dank zij de vrij geringe diepte en het glasheldere water. Sommige van de voornaamste Ita liaanse archeologen zijn het met Roghi eens, dat alles er op wijst, dat hier een schip ligt, dat 2000 jaren oud is. Zij zeggen, dat het gezonken schijnt te zijn na op een verraderlijke rif te zijn gestoten, terwijl het op weg was naa«* Marseille of naar de Sardijnse ha ven Turris Libisonis het tegenwoor dige Porto Torres met een la ding vazen met wijn, olie en tarwe. Het bestaan van de vazen op de bo dem van de zee bij het Secca Corsara (het vrijbuitersrif) voor de noordelijke punt van Sardinië was al 18 jaar lang bekend. Maar niemand heeft ooit de moeite genomen, er een onderzoek naar i nte stellen, omdat er zoveel vazen van oude schepen in de zeeën rond Italië verspreid liggen. „Het zijn echter niet de gewone vazen," zei Roghi in een interview Advertentie Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met met het Milanese tijdschrift l'Euro- pe. „Er liggen er daar duizenden. Nie mand heeft er eerder naar gekeken en beseft, dat die compakte massa vazen, netjes naast elkander opge stapeld, het enige gedeelte was van een schip, dat boven de waterspie gel uitstak. Hier was een schip met volle lading ondergegaan." Roghi vertelde, dat zijn vrienden en hij zich door drie lagen vazen heen had den gewerkt, die alle netjes naast el kaar waren geplaatst en dat zij van mening waren, dat er nog twee lagen waren. Op een klein gedeelte van de zeebodem, dat waarschijnlijk boven de kombuis ligt, vonden zij eenvoudige pot ten, borden en schotels, die waarschijn lijk gebruikt zijn door de bemanning van het schip. Paus Pius XII heeft de uit China verdreven aartsbisschop van Suiyan, mgr. L. Morel, benoemd tot apostolisch visitator van de Stevenisten, een dissi dente secte in België, welke de wens te kennen heeft gegeven terug te keren tot de Kerk. Begin 1957 schreven enige vooraanstaande Stevenisten naar de Paus en vroegen hem om een bisschop. Zij volgden hierbij het voorbeeld van een soortgelijke secte in Frankrijk, wel- ,.e .,7: ."^e kleine Kerk" noemde. De Heilige Vader beantwoordde hun brief met de benoeming van mgr. Morel en schreef daarbij: „Hij zal uw aller vader zyn. Hij zal zo bij u zijndat gij ten volle naar Gods Woord leeft en bij uw terug keer naar de Kerk alle voordelen ge niet van Gods genaden". De Belgische Stevenisten ontlenen hun naam aan Cornelius Steven, een priester uit het bisdom Namen. Hij trad uit de Kerk uit protest tegen het con cordaat tussen Pius VH en Napoleon in 1801. Hij was van mening, dat de Paus teveel concessies had gedaan. Voor zijn dood verzoende hij zich weer met de Kerk, doch een aantal volgelingen bleef in de oppositie. Op het ogenblik telt de secte nog ongeveer 300 leden, voornamelijk ten zuiden van Brussel, waar zij twee kapellen heb ben. (K.N.P.) Een CVP-afgevaardigde In de pro vinciale staten van Henegouwen heeft gevraagd of het juist is, dat de Bel gische minister van onderwijs Col lard sedert zijn ambtsaanvaarding als minister in 1954 behalve zijn ministe riële salaris ook nog zijn salaris door betaald krijgt als leraar aan het insti tuut Waroquez te Bergen, ofschoon hij sedert 1954 deze laatste functie niet meer uitoefent. Deze vraag heeft tot heftige discus sies in de Provinciale staten van Hene gouwen aanleiding gegeven. Van socia listische zijde werd verzekerd, dat mi nister Collard een eerlijk mens is, maar dat eerst morgen op de vraag antwoord gegeven kan worden, omdat thans de nodige bescheiden nog niet aanwezig zijn. De CVP zowel als de katholieke or ganisatie „School en Gezin" volgen de kwestie op de voet, maar onthouden zich tot morgen van commentaar. In de gang van het knusse ge meentehuisje in Liempde zit een hele rij mensen genoeglijk te babbelen: het spreekuur van de burgemeester is een volledig ge accepteerd instituutzo goed als dat van de dokter. Of eigenlijk veel beter, want niemand gaat met angst naar binnen bij burge meester G. J. Laurijssens, die voor zijn consulten bovendien geen honorarium vraagtIn de kleine gemeenschap van 2600 zielen is hij nog echt de burger- vader, die zijn kinderen zonder uitzondering bij de naam weet te noemen en persoonlijk hun be langen behartigt. De belangen van ieder afzonderlijk, maar ook van allen te zamen. „Het is hele maal niets bijzonders", zegt hij ons, als zijn „patiënten" vertrok ken zijn, en wij de gemeentelijke lening ter sprake brengen. „De gemeente heeft geld nodig en kun er niet aan komen. Wat ligt dan meer voor de hand dan een beroep op de gemeentenaren? En dat je daarvoor als burgemeester persoonlijk van huis tot huis gaat, is in een klein dorp waar je ieder gezin kent, niet zo uitzonderlijk U weet het dus: burgemeester Laurijssens is zijn gemeentena ren langs geweest ten behoeve van de gemeentelijke kas, die tot op de bodem was uitgeput. En in enkele maanden tijd is hij erin geslaagd, bijna f 80.000 los te maken. Zijn tournee is nog niet ten einde; de mogelijk heid is dan ook niet denkbeeldig, dat verscheidene geldschieters-in-spe niet eens aan bod komen, aangezien de lening die de gemeente heeft uitgeschre ven, slechts een ton groot is. Het zijn echt geen bijzondere dingen, die de gemeente Liempde op haar programma heeft. „Ook wij zijn graag bereid om de bestedingen te be perken, maar we kunnen toch bezwaarlijk de meest essentiële voorzieningen achterwege laten. In concreto: je kunt je nieuwe woningen toch niet midden in de modder laten staan en de mensen zonder rioleringen laten zitten? Welnu, als van dat soort zaken geen geld te krijgen is, dan ga je met je eigen mensen praten. Hier en daar zit nog wel iets en als je vertelt dat het voor de gemeentelijke zaak is, geven ze wat ze missen kunnen." Hier en daar zit nog wel iets in Liempde, waar de landbouw en de klompenfabricage nog redelijk goede bestaansmogelijkheden bieden; waar het, temidden van de populierenbossen, die de klompenindustrie van mate riaal voorzien, heerlijk wonen is; en waar het gemeenschapsleven ook in het niet-zakelijke rijkelijk bloeit. Zonder enige overheidssteun is er on langs een prachtige toneelzaal tot standgekomen, waar een kleine vier- langs een prachtige toneelzaal tot stand gekomen, waar een kleine vier- van het Brabants Orkest heen te krijgen, wat weinig gemeenten van minder dan 3000 inwoners Liempde na zullen doen. Is het wonder, dat diegenen die hun werk in de omliggende industriegemeenten zoeken, aan hun dorp als woongemeente blijven vasthouden? En is het niet redelijk, dat hun burgemeester ook voor deze forensen woningen claimt? „Je hoeft toch geen topsalaris te hebben om de luxe te mogen genieten van het buiten wonen," zegt burgemeester Laurijssens', die er mordicus tegen is, de mensen tegen hun zin te bewegen, hun woningen bij hun fabrieken te kiezen, maar die genoeg praktische zin heeft om fabrieken die in zijn landelijk dorp passen, in de gemeente op te nemen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4