Twintig bloemenkwekers hadden A-bollen laten veilen in Lisse zege op Pat-Mat boekt fraaie Rolland Formele kwestie om ƒ72.000 tussen fiscus en laatste particu liere eigenaar van gasfabriek Willem Andriessen 70 jaar en 50 jaar concertpianist Getosa twee keer met „Het Parkietje" Volgende week staat heel Rijnsburg terecht Bloembollen oorlog BANDRECORDERS m H.W.P. maakt goede kansen in eerste klasse D DOOR EN DOOR NEDERLANDS KUNSTENAAR NORIT NAAIMACHINES Reünie van oud leerlingen van T riniteitslyceum Rij-examen Beverwijkse Bloemenveiling zette voor één miljoen om i soil NASLEEP VAN H.B.G.-AFFAIRE MR. J. WIARDA EISTE ZWARE STRAFFEN, MAAR POLITIERECHTER WAS MILD Films: Tussen Nederlandse en Westduitse handelaren Emeritus pastoor J. F. van der Meer bediend Orgelconcerten in Concertgebouw NOORDHOLLANDSE SCHAAKBOND HAARLEMSE POLITIERECHTER Haarlemse aannemer bouwt in Brussel Busverkeer onder Vogelenzang gestagneerd Aanhanger stond dwars over de weg DINSDAG 22 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Publiek geheim Eisen van 4000 tot 200 Burgerlijke Stand Haarlem Dubieus H. J. MAERTEN S N. V. Gemakkelijk in te nemen NORIT GRANULES Wanneer ik mij ertoe zet iets te schrijven naar aanleiding van de 70ste verjaardag van Willem An driessen, dan ben ik er mij van be wust dat ik U niets nieuws over hem vertellen kan. Er zal immers zonder enige twijfel geen enkele mu ziekminnaar in Nederland zijn die hem niet beter kent dan welke an dere Nederlandse kunstenaar ook. Ik kan dus niet anders doen dan met U spreken over onze gemeenschap pelijke vriend en wel, zoals men dat onder vrienden graag doet, niet door iets nieuws over hem te vertellen, maar door dingen, die wij allen we ten eenvoudig in herinnering te roe pen, door de gevoelens, die wij alle maal koesteren, bewust te maken. Inkomstenbelasting ENGEL, Gr. Houlstr. 181, Tel. 14444 Jubileumfeestavond N.Z.H. GARAGE DEN HOUT Ontvangst ten stadhuize SANTPOORT Beurs van A'u^erdam - l\Yy Beurs van l\ew York Twintig tloemenkwekers uit verschil- dat dorp. Enige maanden geleden is lende plaatsen in de Zuidhollandse bol- het bestuur van eerstgenoemde veiling ïenstreek moesten gistermiddag te- deswegen door de economische politie- rechtstaan voor de economische poli- rechter veroordeeld. Hoewel de veiling- tierechter in Haarlem, mr. J. D. Vink, administratie een „janboel" genoemd omdat zij in strijd met het teelrecht werd, konden de ambtenaren van de bloembollen hadden doen veilen bij Inspectiedienst van het Departement ec i veiling in Lisse. De kwekers had- van Landbouw uit allerlei bescheiden den een zogenaamd A-teeltrecht, het- de namen van de kwekers achterhalen, geen slechts de verkoop van bloemen die ten onrechte bollen in veiling niet van bollen toestaat, omdat hadden gebracht. De officier van justi- het produktschap beide handelsbran- tie, mr. J. Wiarda, kondigde aan, dat ches gescheiden wil houden. De veiling- volgende week maandagmiddag bijna directie in Lisse had de kwekers ge- heel Rijnsburg terecht zal staan we- legenheid gegeven bollen te verkopen gens de verboden bolk verkoop en dat in strijd met hun vergunning, teneinde dan pas de kwekers berecht zullen wor- aldus beter te kunnen concurreren den, die grote partijen hadden laten met een andere veiling-onderneming in veilen. Door de knoeierijen zijn voor min stens drie ton bollen op d( markt ge brac. die daar niet thuis hoorden. De bonafide kwekers zijn daardoor ernstig benadeeld, temeer omdat er volgens de officier over 1956 reeds een behoorlijk surplus was. Het bloembollen-surplus- fonds, dat door de bollenkwekers niet door de bloemenkwekers betaald wordt is door alles ernstig benadeeld De bloemenkwekers wilden opzettelijk „van twee walletjes eeten" hoewel zij wisten, dat de wet hun dat niet meer toestaat. De verdachten voerden aan, dat het in de bollenstreek op den duur een pu bliek geheim geworden was, dat men in Lisse A-bollen" kon laten veilen. Omdat een der bestuursleden van de veiling tevens in het bestuur van het Produktschap voor Sierteeltgewassen zat, meenden zij, dat de verkoop oog luikend werd toegestaan. De officier van justitie wees echter op de eigen verantwoordelijkheid van de kwekers voor hun daden. Het ging volgens hem niet aan, alle schuld in de schoenen van de veiling-directie te schuiven, al wilde hij wel aannemen, dat deze min of meer uitlokkend te werk gegaan was. De meeste verdachten had de offi cier een schikking aangeboden, waar van het bedrag ongeveer vijftig procent beliep van de opbrengst van hun ten onrechte geveilde bollen. De verdach ten vonden die boete evenwel te .hoog. Zij voerden ook aan, dat hun winsten door de bepalingen van het Produkt schap zeer gedrukt werden, waardoor de bollenverkoop voor hen een econo mische noodzaak was geworden. „Als u uw bedrijf niet meer kunt voeren, moet u maar wat anders gaan doen. Dan 0aat u maar bij iemand in dienst", voegde de politie CINEMA PALACE: De Graai van Monte Christo, H j. 2, 7.30 u. FRANS HALS: De schat van Afrika, 14 J. 2.30, 7, 9.15 u. Di. een avondvoorstelling om 8 uur LIDO' China Gate, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. t incnR- Ariane, 18 j. 2, 7, 9.15 u. MINERVA: wo.: Lady and the tramp. Do!: Als de dauw hangt, komt er regen, volw., 8.15 uur. air 7 q is KEMBRANDT: Ariane, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 ROXY: Ma. tot en met do.: De sheriff van Witchita, 14 j. 2.30, 7, 9.15 U. STUDIO: Huis des onheiis, 14 J. z.ia, i, 9.15 u. diversen Dinsdag 22 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Concertgebouw, 20.15 uur: 2e concert se rie D van het N. Ph. O. Woensdag 23 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Opera-gezel schap met „De barbier van Sevilla". Ope ra van G. Verdi m.m.v. Anneke van de Graaf, Cora van Doesburg, Bert Bijnen, Peter van Zon e.v.a. Minerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Herdenking dag der Verenigde Naties. ■Drs. G. M. Nederhorst spreekt over het Werk van de NOVIB. Inst. voor arbeidersontwikkeling, 20 uur: De goede aarde, film naar het boek van P. S. Buck (De Leeuwerik), Frans Halsmuseum, 20 uur: Moderne Schilderkunst, lezing door Ewoud de Kat. Concertgebouw, 19.30 uur: Concert door de Haarlemse Bond van Muziekverenigin gen, m.m.v. r.-k. Harmonie „St.-Bavo", Chr muziekver. „Arti et Religioni" Har- Rinnip-firb-Pct LTaorlm-n» tri- kring „Apollo", Spaarndam en Haarlem. Harmonie Harmonie „Crescendo" „Crescendo* Z--GGBThEAries-iranEÊsHezCk"TePPe!feld claus-John" 7 Nn«?na"Aer £orsLz.; W. Versluis-Rohde IP a'" v- K0er* 5 rogee d. W m 'tt Visbeen-De- d.; M. Sieswerdae-Bae^anSuSanAder^ B. Olde Reuver ~of f J. A. Houwer-P.IERS D Vredenberg, d.; J. J.'de Bruiin^Pher" d-LC._F._van_den_Eshof-Los dWeber- ONDERTROUWD: H. E. MÓchel W. J. Flipse; P. F. Hartman en Tl? C. Miezenbeek. OVERLEDEN: P. H. Brakel, 33j. Gasthuisvest; J. van de Rotten, 74 j! Maerten van Heemskerkstraat; D. van Merkenstein-de Bruin, 67 j. Hooimarkt; P. Dijt-Smit, 73j. Leidsestraat; G. van Zvjverden-Maarse, 92j. Gasthuisvest; A. Overbeek-Bliek, 44 Hazepaterslaan. rechter in dat verband de verdach ten meermalen toe. De eisen van de officier van justitie varieerden van 4.000 tot 200, al naar gelang de op brengst van de geveilde bollen, waar van de geëiste boete meestal onge veer de helft vormde. De politierech ter conformeerde zich veelal aan de eisen, met dien verstande echter, dat hij daarvan een groot gedeelte als een voorwaardelijke geldboete oplegde Mr. A. L. Meiai voerde als verdedi ger van zeven der twintig verdachten aan, dat er destijds slechts gevraagde en gangbare bollensoorten wederrech telijk geveild werden, en dat er naar ook uit de verklaring van een ambte naar van de Inspectiedienst bleek vraag bestond in het buitenland. Het geringe aantal vervolgingen in het ver leden van dergelijke zaken werkte de overtredingen bovendien in de hand. Hij vroeg een straf, die geen „afschrik wekkend", maar slechts een „verma nend" karakter had. De meeste verdachten gaven hun overtreding ruiterlijk toe. Een hunner beweerde, dat hij voor 1.600 had laten veilen, terwijl dat bedrag volgens het onderzoek 2.200 moest zijn. „Dan hebt u nog recht op 500. Die moet u maar gaan vorderen bij de veilingdi- rectie", zei de officier van justitie. „Die mogen ze van mij houden", repliceerde die verdachte. Onverwachte moeilijkheden leverde slech't de zaak tegen een Rijnsburgse kweker op, die halsstarrig ontkende, dat d- door hem verkochte bollen van eigen teelt afkomstig waren. Hij zou de bollen gekocht hebben van een hande laar in Noordwijkerhout, die als getui ge gehoord, royaal zijn boeken ter in zage aanbood. Rechter en officier con stateerden echter weldra, dat er in die boeken duidelijk geknoeid moest zijn ten voordele van de verdachte. De han delaar kon daarvoor slechts duidelijk dubieuze verklaringen produceren, zo dat die zaak voor een nader onderzoek werd aangehouden. Het Hamburgse blad „Die Welt" maakte, zo bericht U.P., maandag ge wag van een noga! opzienbarende bloembollenoorlog tussen Nederlandse en Westduitse handelaren. Het blad knoopt aan het feit, dat de Nederland se handelaren heel wat goedkoper zijn, enkele opmerkingen vast. „Die Welt" bericht, dat Nederlandse bollenhandelaren voor DM 9,75 een sor tering van 200 bloembollen leveren. Het blad heeft vastgesteld, dat de Duitse handelaren voor eenzelfde zending DM. 23,65 berekenen. „Onze (Westduitse) bollenkwekers schijner hun prijzen naar de salarissen van directeuren-ge neraal te berekenen," verzucht „Die Welt". „De Hollanders daarentegen kunnen ruim 300 jaar ervaring ais kwe kers aanvoeren." Het blad weet dan verder te melden, dat het propagandabureau van de Duit se kwekers (Werbegemeinschaft des Sa. menfachhandels) de Duitse kopers af raadt, de Nederlandse bollen te bestel len. De Hollandse bollen „deugen niet," volgens dat bureau. „Die Welt" huldigt een andere opvat ting: „Na tien dagen brengt de post het pakje uit Holland. De bloembollenhan delaar ginds blijkt prachtige bollen ge- zónden te hebben." Wie zich dan bij de organisatie van Duitse kwekers be klaagt over de misleidende informatie omtrent de kwaliteit der Nederlandse bollen, krijgt het, volgens „Die Welt" „verbluffende" antwoord: ..Dat zijn speciale grootten. Die voeren wij niet, ze zijn te duur." Dan verzucht „Die Weit" ten slotte: „Het blijft bij de verwonderlijke ver klaring, dat de goedkope aanbieding door de Hollanders alleen voor domoren bestemd is. De Westduitse handelaars importeren met zeer geringe winstmar ge, goedkoper gaat het niet." Gisteravond kregen wij een telefoon tje, dat enkele uren tevoren em. pas toor J. F. van der Meer, thans wonend in Overeven, uit voorzorg was bediend. De tot nu toe vitale emeritus, de oud ste priester van het Haarlemse diocees, kreeg gisteren enkele benauwdheden.' Hij achtte het zelf raadzaam zich te laten bedienen. De plechtigheid ge schiedde door pastoor Chr. L. ten Velt huis van Overveen. Mgr. Huibers werd van de bediening in kennis gesteld en via de krant wil pastoor Van der Meer zijn andere vrienden bereiken met het verzoek hem in hun gebeden te gedenken. Pastoor Van der Meer is thans 87 jaar en reeds 63 jaar priester. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt - Haarlem - Tel. 15229 De belangstelling die in het vorige winterseizoen voor de in het gemeen telijk concertgebouw gegeven orgelcon certen bestond, deed het gemeentebe stuur besluiten in de maanden oktober 1957 tot en met maar'. 1958 wederom een serie v#n twaalf concerten te doen geven. Elke maand zal een avondcon cert op dinsdagavonden en een zoge naamd pauze-concert op donderdagmid dagen worden gegeven. Het eerste pau ze-concert zal donderdag 24 oktober van 12.30-13.15 uur worden gegeven. De Beverwijkse Bloemenveiling 't Centrum, de enige bloemenveiling in Noord- Holland. benoorden het Noordzeekanaal, bereikte maandag voor de eerste maal een omzet van een miljoen gulden en behoort daarmee tot de zeven grootste bloemenveilingen in het land, na de beide Aalsmeerse veilingen (14 en 13 miljoen), Honselersdijk en Rijnsburg (8 en 7 miljoen), Roelofarendsveen en Utrecht (ieder ruim één miljoen). De laatste jaren vertoonde de Beverwijkse veiling ondanks de inkrimping van het tuinbouwareaal, tengevolge van de industrialisatie van de iJmond-noord, een toenemende omzet, hetgeen een gevolg was zowel van de hogere bloemenprijzen als van de groei van de aanvoerenHet bereiken van deze omzet in het jaar dat de veiling 40 jaar bestaat (op 4 december a.s.) was voor voorzitter B. J. Hilbers (links op foto) aanleiding zowel de kweker, de Beverwijkse firma P. Langendijk, als de koper, de heer Jan Twisk van Uitgeest, (rechts op fotogeluk te wensen. De eerste wedstrijden in de competitie van de Noordhollandsche Schaakbond zijn gespeeld. In de overgangsklasse boekte het Beverwijker Pat-Mat een fraaie overwinning op Rolland uit Over veen. De voorlopige uitslag 1(4—6laat geen twijfel aan de krachtsverhouding. Het Alkmaarsc V.V.V. is blijkbaar van plan zo spoedig mogelijk weer naar de K.N.S.B. terug te keren getuige de ver pletterende 2147'4 overwinning op de schaakclub Heemstede, die te denken geeft! Enigszins verrassend was het dat het IJmuider Kijk-Uit het tegen de re serves van Zaandam niet kon bolwerken. De IJmuidenaren verloren de wedstrijd met de voorlopige uitslag 2(46(4. Dat zy de laatste wedstrijd hiervan vermoe delijk zullen winnen speelt geen rol meer. Het ziet er dan ook naar uit dat de IJmuidenaren dit jaar een bescheiden rol zullen spelen. In de komende weken is het voor alle verenigingen appèl geblazen. Zowel de eerste als de lagere tientallen der ver. enigingen trekken weer ten strijde. Voor zover door ons kan worden beoordeelt moet in de eerste klasse A het An dijker Schaaklust wel een goede kans maken de degradatie uit de overgangs. klasse te niet te doen. Een sterke af deling wordt gevormd in 1 B, waar al gemeen aan de Haarlemse schaakclub Het Oosten de beste kansen worden toe gedacht. Het zal echter met Weenink (Beverwijk) rekening moeten houden terwijl ook de reserves van Haarlem weer sterk voor de dag komen. In de tweede klasse is behalve Castricum in afdeling A het sterke Santpoort in af deling C favoriet. Deze club werd ver sterkt met G. Kroone (ex-Ha.S.G.) en KI. Steyn (ex-Haarlem). Vermoedelijk zal ook „De Uil" daar niet tegen op kun nen. In de D-afdeling mag de r.-k Een 85-jarige industrieel uit Heem stede werd gistermorgen door de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Peter sen, veroordeeld tot 500 boete of vijf enzeventig dagen hechtenis wegens valsheid in geschrifte waarvan het doel was de inkomstenbelasting te ontdui ken. inaakt met de verkoop van de gasfa briek, kon aftrekken. Dat scheelde hem 72.000 aan belasting. BENOEMING: Het bestuur van de Ne derlandse vereniging voor Sociale Tand heelkunde heeft de heer W.H. Bauer, thans administrateur van de vereniging Het Witte Kruis" in Haarlem, benoemd tót directeur der Schooltandverzorging. Advertentie Wist U dat U Norit ook als granules (korrels) kunt krijgen De konels zijn zo klein, dat ze héél gemakkelijk in te nemen zijn. Speciaal door kleine kinderen. Bovendien zijn ze een uit komst voor suikerzieken, omdat ze geen suiker bevatten. De granules werden goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. (óók in granule-vorm) tegen maagen darmstoornissen Wonderlijk Is dat eigenlijk, nietwaar, dat sommige kunstenaars, ook wan neer wij ze alleen van het podium ken nen, voor ons gevoel eenvoudig tot h?hw vriei?denkring behoren, ook al ®P.?en wij nooit een woord met hen hii,S;d' Det zijn er maar weinigen één i6 dat het Seval is, maar zo er moet o' *an 's dat Andriessen. Dat een kim wel °P wijzen dat zulk is, menselHkaar °1s zeer na Sekomen worden il !i,een beSnP voor ons ge- henen Hi'ï voor °ns is gaan bete- danigé wiilp^°et z"n innerlijk op zo dat wij 'dnp? ?-r .ons hebben ontsloten voor zijn eaan t en bewondering ons iets hebbed «teren en ook in wij misschien zèl? ger<>ePen, dat moois en waardevïk 1 kenden, iets eens ontdekten dat,Saw:door w'« in" hpm vpruiant iets Naar een adjunct-accountant bij de Rijksaccountantsdienst als getuige ver klaarde, waren er onderhandelingen tussen de belasting en de industrieel gaande over die formele kwestie. „Er viel over te praten, maar de verdachte wilde voor honderd procent gelijk krij- De verdachte was de laatste particu- gen", aldus de getuige. Toen de onder- liere eigenaar van een gasfabriek, welk handelingen te lang duurden naar de openbaar nutsbedrijf, in een Groningse zin van de industrieel produceerde de- plaats gesitueerd, in 1952 werd gekocht ze de schuldbekentenis van de carros- door het bestuur van die gemeente, seriefabriek in de vorm, zoals die vol- Daarbü werd een winst gemaakt van gens de belasting had moeten luiden: 170.000, welke ten name kwam van I niet ten name van „de heer X", maar een commanditaire vennootschap,! van de „Commanditaire Vennootschap waarvan de industrieel de volledige I X". Die schuldbekentenis was vals, al- eigendom had. H(j handhaafde de ven- thans wat de datering betreft, en de nootschap en belegde zijn geld onder industrieel wilde er een beslissing te meer in een carrosseriefabriek. Dat I zijnen gunste mede forceren. De offi- bleek een slechte belegging, omdat er cier van justitie, mr. G. W. F. van der een aanzienlijk verlies mee geleden I Valk Bouman, eiste 2.000 boete of werd. Bovendien had de industrieel I drie maanden. Hij vond het betreu- een formele fout gemaakt doordat hij renswaardig, dat iemand, die de leef- het geld, dat hü in die onderneming tijd der zeer sterken overschreden heeft gestoken had, niet op naam van de ze zeer aan zijn geld hangt. De raads Commanditaire Vennootschap had ge- man, mr. O. H. van Wijk, deelde in dat steld, maar op zijn eigen naam, zodat verband echter mede, dat de verdach- hü het verlies niet van de winst, ge- te de 72.000 inmiddels betaald heeft zijns inziens volkomen ten onrechte. De valse schuldbekentenis had de in dustrieel volgens de pleiter niet eens nodig om gelijk te krijgen. Het doel ervan was slechts de juiste situa tie te schetsen, omdat er geen privé- boekhouding was. Het standpunt van de fiscus vond mr. Van Wijk dan ook zeer onredelijk. De politierechter meende eveneens, dat de kwestie tussen verdachte en de belasting in het formele vlak lag. De vervalsing had slechts tot doel een fout goed te maken, terwijl verdachte bo vendien eigener beweging met het volle pond over de brug gekomen was. Een 38-jarige accountant werd tot 300 of negentig dagen hechtenis ver oordeeld met twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk wegens onjuiste opgave aan de Inkomstenbelasting. Over 1952 had hij 3686 verzwegen en 3631 opgegeven, over het volgende jaar 939 verzwegen en 5450 opgege ven. Voordat een en ander aan het licht kwam, was hij echter al met zijn geknoei opgehouden. Hij was zonder voldoende materiële basis voor eigen rekening begonnen. Ter zitting toonde hij veel berouw, t-erwjjl een getuige-be- lastingambtenaar mededeelde, dat de verdachte toegezegd heeft door middel van gewetensgeld de zaak aan te zuive- Advertentie Alle merken - dus ruime keuze rillem Andriessen zal vrijdag 25 oktober zijn zeventigste verjaardag vieren. Deze maand is het ook vijftig jaar geleden, dat hij voor het eerst als pianist optrad. Ter gelegenheid van die vierens- waardige feiten heeft prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers nevenstaand artikel geschreven als een hommage aan de musicus, die Haarlemmer van ge boorte stamt uit het artistiek be gaafde geslacht der Andriessens, waartoe ook behoren Hendrik An driessen, de componist, en Mari Andriessen, de beeldhouwer, beiden broers van de thans 70-jarige Willem. De oud-leerlingen van het Triniteits Lyceum zullen zaterdag 16 en zondag 17 november in reünie bijeenkomen ter gelegenheid van het zevende lus trum van de schooi. Alle oud-lyceïsten zal een uitnodiging tot bijwoning van de reünie worden toegezonden. Oud leerlingen die geen uitnodiging ontvan gen zijn eveneens welkom. Zaterdag 16 november treffen de reü nisten elkaar in de Haarlemse Vlees hal. Om half acht zal daar een begroe tingsavond worden gehouden. De avond heeft geen bepaald programma; hij is gewijd aan herkenning en begroeting. Zondag 17 november wordt op tradi tionele wijze begonnen, 's Morgens om tien uur wordt in de kapel van het lyceum een plechtige H. Mis opgedra- fen door de rector, pater dr. M. van traaten OESA. De oud-leerling pater dr. Hulsbosch OESA zal een predicatie houden. Daarna volgt een ontbijt in de nieuwe cantine op de cour in Haar lem, bekend als het „Picassohuis". Sport staat er ditmaal niet op het pro gramma. Liefhebbers kunnen op het veld achter de school gaan kijken naar de voetbalvereniging Alliance, die daar in een of meerdere verwoede competi tiewedstrijden verwikkeld zal zijn. Om vier uur zullen de reünisten elkaar weer in het „Picassohuis" ontmoeten. In een passende omlijsting zal de Nij meegse hoogleraar prof. dr. A. G. M. van Melsen een betoog houden over het onderwerp: „De invloed van de Na tuurwetenschappen op de Levens beschouwing". De reünie-commissie verwacht, dat deze culturele samen komst een van de hoogtepunten van de reünie zal zijn. In restaurant Brinkmann aan de Grote Markt zal 's avonds een feestelijke avondbijeenkomst worden gehouden. In een groot aantal zalen zal men kunnen vertoeven. Dansliefhebbers zullen er goede dansmuziek vinden; menig ge zellig hoekje zal tot een geanimeerde conversatie noden; een wèl-verzorgd programma zal worden geboden. In een andere zaal vinden de reünisten een koude maaltijd. Met enkele consump ties wordt de maaltijd door de reünie commissie aangeboden. Om ongeveer een uur zal de avond en daarmee de reünie besloten worden. schaakclub H.W.P. goede kansen wor den toegedacht, hoewel de start in een vooruitgespeelde partij van de ontmoe ting met Kijk-Uit 3 verloren ging. P. Pancras kon het namelijk tegen J. War- nez niet bolwerken. Vermoedelijk zullen de Haarlemmers deze achterstand nog wel weten weg te werken. Het programma voor de komende week luidt: Overgangsklasse: 28/10 Heemstede- Rolland. IA: 21/10 Schaaklust-Schaakmat; 23/ 10 Pat-Mat 2-M.S.C.; 23/10 Zaandam 3- Oppositie. 1 B: 22/10 Weenink-Halfweg; 23/10 Het Oosten-Aalsmeer; 25/10 Ha.S.G. 2-Haar- lem 2. 2 A: 25/10 Castricum-Caïssa; 25/10 K.T.V.-Wieringermeer; 30/10 Edam- Zaandam 5. 2 B 28/10 V.V.V. 2-Krommenie; 28/10 Saende-De Pion; 31/10 Purmerend- Zaandam 4. 2 C: 25/10 Aalsmeer 2-Rolland 2; 28/10 Kijk-Uit 2-De Uil; 30/10 Het Oosten 2- Santpoort. 2 D: 28/10 Heemstede 2-Haarlem 3; 31/10 Zand voort-Hoofddorp; 31/10 HW. P.-Kijk-Uit 3. 3 A: 28/10 Schaaklust 2-Schaakmat 2; 29/10 Caïssa 3-M.S.C. 2. 3 B: 31/10 Purmerend 2-Het Witte Paar. 4 A: 25/10 K.T.V. 2-Wieringermeer 2; 30/10 Oppositie 2-D.O.S. 4 B 28/10 Saende 2-K.T.V. 3; Weenink 3-Schoorl (29/10); 30/10 Purmerend 3- Zaandam 6. 4 C: Santpoort 2-De Torens (22/10); 23/10 Het Oude Slot 2-Hoofddorp 2; 24/10 H.W.P.-K.S.C. 2. In opdracht van de Nederlandse re gering verbouwt de N.V. J. P. A. Nelis- sen Aannemingsbedrijf te Haarlem en Venray het gebouw der Nederlandse Ambassade in Brussel. Op het terrein van de wereldtentoonstelling 1958 bouwt de N.V. een bioscoop, die spe ciaal wordt ingericht voor de vertoning van Cinerama-films, waarvan er thans nog maar vijf bestaan. Een en ander wordt uitgevoerd onder leiding van de heer M. van de Velde. Vrijdag 25 oktober organiseert het Jubileumfonds van het Personeel der Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij een feestavond in het gemeen telijk concertgebouw. Er zullen dit jaar vijf jubilarissen gehuldigd worden. Advertentie Voor de zoveelste maal gezakt? Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275.— Bovendien op alle RENADLT-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere inlichtingen bij m ons met hem verwant was. Andriessen wordt ni„, maar herdenkt tevens het feit'2 fY' 50 jaar geleden voor het '«w* pianist optrad. Een halve wandelt hij nu reeds over onzTpod*^ en soms ook over buitenlandse zoau West-Indische. Maar toch in hoofd zaak over Nederlandse. Waarom niet over die van de hele wereld? Mag ik het vermoeden uitspreken dat dit komt omdat hy een zo door en door Nederlands kunstenaar is, d'ie alles wat wij als nationale deugden beschouwen in zich verenigt? Het kan best z(jn dat men sommige van deze deugden in Let buitenland niet als zodanig waar deert, maar b« ons spreken ze nu eenmaal sterk aan. Ik geloof best dat voor Slaven en Romanen zijn type tem- broers Hendrik de componist en Mari, perament niet vurig, niet uitbundig, niet extatisch genoeg is. Goed, wij vin den het hunne soms geëxalteerd, pa' thetisch, hysterisch. Wij waarderen de bezadigde poëzie, het naar binnen ge' keerde, de intimiteit van Andriessens musiceren, het onopgesmukte, natuur lijk-eenvoudige, vanzelfsprekende en toch zo doordachte van zijn spel. Het is niet briljant en overbluffend, het streeft er niet naar te epateren, maar het gaat uit van de gevoelswereld, waaraan het te spelen stuk zijn aan zijn dankt en tracht deze zo zuiver mogelijk in de klanken tot haar recht te doen komen. Altijd is zijn spelen: dienen, dienen van de intenties van de componist. De oudste zijner vrienden, die zijn eer ste verschijnen in de Nederlandse mu ziekwereld nog levendig in herinnering hebben, weten nog dat zij eerst in twii- vel waren of hier in de eerste plaats een pianist of een componist was op getreden. Mooie liederen en een van grote compositorische gaven getuigen de Mis, ook een pianoconcert en orkest- variaties kondigden een toekomstig meester aan. Maar tenslotte kan men maar één ding werkelijk goed doen, wie componist wil zijn moet niet tevens concertpianist, muziek-exegeet, gezocht leraar en conservatoriumdirecteur zfln. Het scheppende talent, zo krachtig aanwezig in het geslacht Andriessen, ontlook sterker en duurzamer in zijn ren. De officier van justitie had even- dA beeldhouwer. Toch verzandde de I eens 300 Seëist in een mild requisi- stroom ook bij Willem niet geheel, zo toir' ,ÏYaarbÜ de raadsman, mr. O. H. nu en dan verraste hij later nog met van Wljk' zich aansloot- werk dat aantoonde dat hij ook als componist innerlijk evolueerde, terwijl ook uit improvisaties herhaaldelijk de scheppende aanleg nog tot uiting kwam. Gedurende de bezettingstijd kwam onze vriend, die weinig ingenomen was gebleken met plannen tot instelling van een ,,Kultur"kamer, als gijzelaar in Michielsgestel terecht met vele andere vooraanstaande goede vaderlan- j gen parkiet mag een gezellige huis- ?er/S' v7mn 7l liine concen" vriend zijn, een sprekende parkiet kan tratiekamp, 8 dreïgmg van „re- een tiran WOrden, zeker als hij de stem presailles voortdurend boven ieders en de eigenschappen blijkt te hebben hoofd. Maar was een piano en wat van de eerste man van de vrouw, met hu daarop gedaan heeft zullen zqn w;e je pas getrouwd bent. Deze Cecil, medeguzelaars vel n°0lt vergeten, mis- door tante geschonken maar die weet schien heb j wel nooit zó van van de prins geen kwaad blijkt er muziek genoten als ini dm dagen. op uit te zijn iedereen het leven zuur En weet u wat tenslotte ook zo merk- te maken door alsmaar venijn te spui- waardig is. Deze man, die nu dus I en. Eerst is het alleen zijn „opvolger" een halve eeuw onze podia frequenter die hij onder schot neemt en die dan bezocht heeft dan welke andere Ne- 00k door zijn vreemd gedrag prompt derlandse solist ook, heeft memand noe- door de overige huisgenoten voor gees- menswaard ouder zien worden. Zeker: tesziek wordt gehouden. Maar all de hij is wat grij'/.er geworden en zijn anderen later ook de stem horen èn weegschaal slaat misschien wat ver- herkennen verandert de situatie. De der door. Maar er is altpd nog iets jongs en joligs om hem, iets gamines- ques bijna, iets gemoedelijks ook en volkomen natuurlijks. En dan kan hij soms in eens toch zulke prachtige din gen zéggen vol diep gevoel en bijna poë tisch. In een toespraak bij de toeken ning van de Elisabeth Evertsprijs b.v. (van welke stichting hij voorzitter is) of in een volksuniversiteitscollege of een radiovoordracht. Wonderlijk niet waar? Maar wat nog veel wonderlijker is: er zijn honderdduizenden grammo foonplaten. Maar van deze populairste serieuze musicus van Nederland is erniet één! Prof. dr. K. Ph. BERNET KEMPERS Maandagmiddag omstreeks twaalf uur reed een zware vrachtwagen met aanhanger in de bocht van de Mar grietenlaan onder Vogelenzang, toen, vermoedelijk door de gladheid van de weg, de wagens begonnen te slippen. De vrachtwagen kwam daarbij in de zachte berm terecht maar de aanhan ger slingerde over de weg voordat de wagen met sleep tot stilstand kwam. De Margrietenlaan werd daardoor zo danig geblokkeerd dat de N.Z.H.-bussen van Haarlem en Den Haag niet meer konden passeren. Burgemeester en wethouders van Haarlem zullen zaterdag 26 oktober 1957 te 15 uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan het inter nationale zwemfeest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Haar lemse Zwemvereniging „De Water- vrienden". Men vond een oplossing door de pas sagiers te laten overstappen en de bei- d bussen weer naar hun punt van uitgang te laten terugkeren. De bus, die naar Haarlem terugkeerde moest daarbij nog een hachelijke manoeuvre maken omdat op de smalle weg niet kon worden gekeerd en achteruit en kele bochten moesten worden genomen Persoonlijke ongelukken deden zich bij het slipgeval niet voor. De vracht auto moest met een takelwagen weer op het „rechte pad" worden gebracht. (Niet otftciei» Koereen 1 vorig opening Slot 22/10 geconsulteerde arts begint te twijfelen aan de geestesvermogens van de hele familie totdat ook hjj de stem hoort. Eerst denkt hij nog aan een misplaat ste grap om even later diep beledigd het huis te verlaten. Het moeilijkste moment komt, als ook Julie de stem hoort, de stem van haar eerste man. Volgens de geijkte regels valt ze in zwijm en haar tweede man neemt re soluut het besluit de parkiet te gaan verkopen. Hij gaat er mee tot in Frank rijk, maar het lukt hem niet. Het wordt een gewapende vrede tussen die twee en hij keert terug naar huis. Een professor betaalt 20.000.- voor dit biologisch wonder, er wordt een andere parkiet gekocht om de tante niet voor het hoofd te stoten. En als zü tenslotte op de proppen komt is het met een tweede parkiet, een wijfje. En dat heeftFify, precies eender als de eerste vrouw van de eindelijk tot rust gekomen tweede man. De r.-k. toneelvereniging Getosa te Santpoort heeft zaterdag en zondag in Zomerlust met veel plezier dit amu sante blijspel van Basil Thomas op de planken gezet. De schrijver heeft het gegeven in ruime mate een komische noot meegegeven, zonder in het andere uiterste te vervallen. Getosa bracht het onder regie van de heer C. Jongejans in een goed verzorgd décor over het voetlicht. Wij zijn geneigd te zeggen, dat de vereniging zichzelf met dit stuk overtroffen heeft. Er werd met vaart gespeeld en het is eigenlijk moeilijk te zeggen, wie domineerde of het moest de sprekende parkiet zijn, die nu een maal verantwoordelijk was voor elke onverwachte wending. Wanneer we daarom het noemen van namen ach terwege laten, dan is dat alleen maar omdat ieder op zijn plaats bijgedragen heeft tot het aigemeen succes. Met een plezierig stuk, goed gebracht, is Geto sa het seizoen wel zeer geslaagd be gonnen. v. K. i 144 Ned 1953 83(4 3(4 Ned 1953 83(4 3(4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 3-3(4 Ned 1947 87* 1 Ned 62-84 bel. fac 87tf inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel Mil cert 146% AJt.O 161ft Van Berkel'a Patent 175 Calvé-Deift cert 275 Van Gelder 179 Kon Hoogvenacert 265 Unilever cert 339 ft Ned KabeJ 247 Philips 2393ft Kon Petroletim 150 ..Amsterdam" Rubbei 61ft Boll Amerika L11d Kon Ned Stoomb MH Ned Scbeepv Unle 138ft K.L.M. 106 8VA 100ft Uell MO cert. 65 A'dam 2% '56 1 A'dam '56 A'dam 111 86ft 83% 73% 87(4 156 330 227(4 152.50 61 147 132(4 135 1001. 62(4 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chryalei Corp General Electric General Motors Kenneeott Copper KX.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steal Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater US Steel 18/10 42(4 39(4 67% 58 38% 83(4 38(4 32% 28% 43(4 40% 70% 35% 33(4 24% 54(4 21/10 40V» 37 64 56(4 37 80% 26' 4 30% 27% 41(4 41 68 34%' 30% 23% 52 Stemming: zeer flauw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3