AOG en ADO weren zich uitstekend in West-A Weer Jozeph successen voor Blankenaar en Gezellig Samenzijn Juist nu! V Roep der ruimten Verrassende zege van Niloc-heren Voor luchtforensen m Sint Bavo komt door schamel resultaat in moeilijkheden Zeven punten ten laste gelegd de Verzet tegen een tunnel onder het Kanaal School moet rekening houden met maatschappelijke ontwikkeling HANDBALCOMPETITIE N.H.V. Joegoslaven verlaten Duitse clubs Fransman Lef rant viert triomfen S hèV° «!o?nS! Schorsing Stoop Althoff vervangt linksback Kraay Argentinië maakt weer een kans Danlontoernooi Montgomery SCHEEPVAARTBER1CHTEN MEER VRIJHEID BIJ ONDERWIJS DINSDAG 22 OKTOBER 1957 PAGINA 7 DE BRAND OP DE KW 72 Examens Nuttige overwinningen Concours hippique Voor De Bruyne weer Challenge Desgrange <h Opstellingen van jeugd en amateurs Wereldtitel voetbal Mexico naar Zweden Schaken bescherming voor mond en keel Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 N.V. PHILIPS-ROXANE Een den- Kosten MARKTBERICHTEN (Van onze handbalmedewerker) De katholieke representanten in dis trict west A van het Nederlands Hand- balverbond hebben zich afgelopen zon dag uitstekend geweerd. Weliswaar moest AOG in Amsterdam de volle winst afstaan (97)maar de wijze, waarop de Alkmaarse dames opponent DSG par tij hebben gegeven, mag zonder enige twijfel hoopgevend worden genoemd. Een aanloop naar de eerste winst in de eerste klasse? ADO is op de goede weg teruggekeerd. Het legde in de tweede klasse B beslag op de volle buit ten koste van HOC (31). De dames van Zeeburg in de hoofd klasse is het eindelijk gelukt, een posi tief resultaat te boeken. De „medegega digde" voor de laatste plaats, Sagitta. werd met 20 het slachtoffer van dit goede voornemen tot herstel. Hoewel Hygiëa niet verder kwam dan een gelijk spel (3—3) tegen WLC blijft het voor lopig lijstaanvoerder. In de hoofdklasse heren zorgde hek kensluiter Niloc voor een opzienbarende verrassing: het klopte PSV met de veel zeggende cijfers 107. De laatste plaats is nu voor Hellas, dat door DES naar het tweede plan werd verwezen: 129. Het duel om het bezit van de bovenste plaats in de hoofdklasse dames tussen Hygiëa en WLC is dus, zoals gezegd, on beslist (33) geëindigd. Het gevolg hier van is, dat eerstgenoemde weliswaar de twee punten voorsprong behoudt, doch een simpel rekensommetje maakt reeds duidelijk, dat er weinig behoeft te ge beuren, of WLC springt toch naar de top. Trouwens, PSV zal zich op dit punt evenmin onbetuigd laten Het liet de aansluiting met het kopgroepje niet glippen en zegevierde zij het moei zaam met 34 over Niloc. Athene distancieerde zich van de lagere regio nen door UDI naar het tweede plan te verwijzen (46). Samen met de nut tige overwinning van Zeeburg op Sa gitta (20) liggen de krachtsverhoudin gen nu aldus: Hygiëa WLc PSV Athene Niloc UDI Zeeburg Sagitta DES PSV Olympia Blauw Wit Hèt grote nieuws in de uitslagenreeks van de hoofdklasse heren is buiten kijf de verrassende overwinning, die het kansloos geachte Niloc behaalde op PSV; 107. Door dit resultaat heerst er weer volop spanning in deze afdeling. De ploeg, die bij deze surprise pure zijde spon, was DES. Het stuitte bij Hellas weliswaar op verbeten tegenstand, maar bleek niettemin over schotvaardiger capaciteiten te beschikken (12—!9).:Naast PSV is Olympia de zwaarste concur rent gebleven. UDI ondervond dit op eigen terrein aan den lijve op niet te miskennen wijze: 1221. Overeenkom- stig de verwachtingen toonde Blauw Wit zich op het nippertje de meerdere van WWV (5—7), dat daardoor in de hoek bleef, waar het oppassen geblazen is. Men oordele zelf aan de hand van de stand: 8 UDI 5 4 6 WWV 4 2 6 Niloc 4 2 4 Hellas 5 2 Het duel in de eerste klasse dames tussen de twee concurrenten voor de leiderstroon, AVA en Amstel, is een enerverende aangelegenheid geweest. Met een verschil van slechts één doel punt (23) heeft Amstel het theoreti sche alleenrecht voor zich opgeëist. AOG en DSG dienden het publiek in Amsterdam een voortreffelijke partij handbal op. Al spoedig hadden beide «artiien ieder éénmaai gescoord. Toen begon het windvoordeel van DSG ge wicht n de schaal te leggen, met als gevolg 'n snel oplopende score van 5—i. De Alkmaarse dames gingen echter met bij de nakken neerzitten en het Se,UKI® haar, met een score van 6—3 de rusti te gaan. Na de hervatting werd het eerst nog 7—3, doch nadien volgde er een serie voortreffelijke Alkmaarse doelpun ten, die de achterstand tot 76 redu ceerden. Een achtstetreffer van DSG werd onmiddellijk met een tegenpunt beantwoord (87), waarna de thuiscuD tenslotte het laatste woord had: 97. Vriendschap en Athleta soorden er eveneens lustig op los. Zij wonnen respectievelijk van Concordia (61) en HHC (1—8). De stand: Amstel Athleta AVA Vriendschap DSG 17—12 22—8 13—7 12—10 17—18 De Raad voor de scheepvaart heeft niet met zekerheid kunnen vaststellen, waardoor precies brand is ontstaan in de motorkamer van de motorkotter Prinses Beatrix KW 72 op 15 juni van d't jaar en waardoor het schip later is gezonken. Het is niet duidelijk gewor den, wat in de motorkamer heeft ge brand. Men heeft gezien, dat de isola tie van enige kabels aan bakboord ver brand was en dat de scheepshuid daar door vuur was aangetast. Het is ech ter mogelijk dat de huid achter de brandstoftanks ernstiger beschadigd was dan uiterlijk was te zien. De schipper heeft volgens de Raad, de juiste maatregelen genomen om de brand te blussen. Men is daarin ook ge slaagd. De Raad is echter ven mening, dat men de door de brand veroorzaak te schade heeft onderschat. Het zou be ter geweest zijn de dichtstbijzijnde ha ven als noodhaven op te hebben ge zocht. De Raad voor de Scheepvaart sluit zich aan bij hetgeen de hoofdinspecteur voor de scheepvaart tijdens de openba re zitting ter lering heeft aangegeven. Deze heeft er op gewezen, dat men op houten schepen bij brand extra zorg moet hebben voor de huid en dat men eerder eraan moet denken om een noodhaven op te zoeken. Het is voorts nodig er op te letten, dat de plaats zin delijk wordt gehouden, zonder brand bare zaken. LEIDEN, 21 okt. Kand. geneesk. II mej. P. G. M. Schrama, Rijswijk en J. C. Balhuizen, Den Haag; doet. Ned. recht, A. Biemond, Leiden en F. C. Rauwenhoff, Epe; semi-aitsex. mevr. J. W. S. Verdenius-van Dijck, Den Haag; mej. H. A. de Vries, Haarlem; J. v. Dam, Amsterdam; H. M. Dolberg (USA); J. M. F. Kroft, Noordwijker- hout; M. L. Petit, Leiden en W. S. M. v. Wisse, Voorschoten; artsex. H. A. Reterink, Voorburg. NIJMEGEN, 19 okt. Kand. klassie ken: J. M. W. Leunissen, Maastricht. Doet. klassieken: de weleerw. heer Th. H. Klarenbeek, Harmeien. HHC Concordia AOG 9—15 3—12 15—26 4 4 0 0 8 13—3 4 3 1 0 7 16—11 4 2 0 2 4 8—6 4 1 1 2 3 8—9 2 1 0 1 2 7—7 2 1 0 1 2 4—4 1 0 1 0 1 1—1 2 0 1 1 1 2—4 2 0 0 2 0 0—5 3 0 0 3 0 4—13 Een volledig ADO heeft in de tweede klasse B eindelijk weer eens het zoet van de overwinning gesmaakt. Spoedig na het begin keek HOC tegen een ach terstand aan (10) en hoewel het na dien met geraffineerd opgezette aan vallen de Heemskerkse veste trachtte te overrompelen bleef deze, onder aan voering van de goed op dreef zijnde spil, pal staan. De rust ging zelfs in met 2o door een doelpunt, gemaakt uit -en worp van verre afstand. Doordat HOC direct na de hervatting de achterstand inliep (2—1) keerde de spanning meteen terug; een spanning, die pas drie minu ten vóór tijd werd gebroken door een derde Heemskerkse voltreffer: 31. Niloc 2 consolideerde zijn positie aan de kop door een nuttige zege van 02 op Tonegido, terwijl JHC in het kielzog van deze winnaar bleef via een over winning op Blauw Wit (02). De onder linge verschillen zijn nu als volgt: Niloc 2 JHC ADO Blauw Wit Tavenu Forresters CSV HOC Tonegido Tonido Uitsltgen dames tweede klasse west a, DWS—Attila 34; Lijnden—Amersfoort 2—4; BSV—Laren 4—5. B: ADO—HOC 31; TonegidoNiloc 02; Blauw Vit JHC 24. Heren tweede klasse: AmersfoortNiloc 2 8-78; Ar"stU, Achilles 3—7; Laren—Attila 7—10; to nidoSport Vereent 59. B: Aalsmeer 2 Concordia 2 115; AHCUnitas 4 4, Blauw Wit 2—Vriendschap 7—5; IJmond Zandvoortmeeuwen 85. De verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Belgrado en Bonn laat ook de sport met ongemoeid Een woordvoerder van het Sportver- bond heeft bekend gemaakt dat Joego slaven die in Westduitse clubs voet ballen naar huis terugkeren. De woord voerder lichtte niet toe of zij op eigen initiatief terugkeren of dat hun dit ver zocht is. Toen de Joegoslavische hand- balploeg die in West-Duitsland een wed strijd zou spelen, in München het nieuws over de breuk hoorde, stapte de ploeg weer in de trein naar huis, zonder ge speeld te hebben. Op de laatste avond van het inter nationaal concours hippique te Brussel eindigde de Nederlander Uytendaal als vierde in een internationaal springcon cours volgens barème c. Er waren 15 hindernissen opgesteld, waarbij voor elke fout 5 seconden werden berekend. Winnaar werd de Franse kapitein Le- frant met Doria in 78,8 sec. Daarna volgden mej. F. vander Haegen (Bel gië) met Schlingel in 86,9 sec. en Poffe (België) met Kilrush in 87,2 sec Uyten daal legde met „Manilla" het par cours af in 87,6 sec., maar één fout kem 5 seconden zodat hij op een totaal kwam van 92,8 sec. Si?' Uytendaal zich niet Kklasseren. Hij reed met dit paard n ,KC0UrS,m 97 sec- hetgeen hem strafseconden opleverde voor tijds overschrijding terwijl een fout nog 5 se conden extra kostten. Het totaal met Hanko werd daardoor 112 sec. De laatste klassieke wielerwedstrijd van dit seizoen, de Ronde van Lom- bardije heeft de jonge Italiaan Ronchini een zwaar bevochten overwinning ge bracht Door die uitslag behaalde de Óp Bruvne voor de tweede ach- Impanis, en als derde komt da liaan Nencini. Vierde is Pment Poblet. Ook in het iandenWassemen bezet België de eerste plaats met een ruime voorsprong op Frankrijk en ita lië. Te Frankfort is op 48-jarige leeftijd de heer Karl Heinz Eckard overleden, voorzitter van de Duitse tafeltennis- bond en vice-voorzitter van de Inter nationale Tafeltennis Federatie. In een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift, „Mechanic illustrated Magazine heeft de Amerikaanse tekenaar Frank Tinsley, in beeld gebracht hoe men m de toekomst misschien per vliegende bus van en naar zijn werk zal reizen met een snelheid van een paar honderd kilometer per uur. De luchtbussen zouden, zoats de tekening laat zien, worden voortbewogen door liggende propellers, welke ver stelbaar zijn en welke twee luchtkolommen veroorzaken, waarop de bussen als het ware drijven. In het midden van het vaartuig, ontworpen door Charles Zim merman ran de Amerikaanse nationale advies-commissie voor luchtvaartaange- legenheden, zit een koepel voor de bestuurder en diens assistent. De bussen zouden veertig passagiers kunnen vervoeren. (Van onze dammedewerker) Met gestage regelmaat wonnen ook nu weer de gegadigden voor de finale van de damcompetities der hoofdklasse hun wedstrijden. En zelfs met zeer grote cij fers. Dat bracht een ongekende hoog bordpuntengemiddelde voor de twee sterkste Amsterdamse clubs, namelijk titelhoudster „Jozeph Blankenaar" en haar eeuwige rivale „Gezellig Samen zijn". De Blankenaren bereikten zelfs het monsterlijke gemiddelde van iets meer dan 15-5 per wedstrijd. Maar „Ge zellig Samenzijn" bleef daar niet ver onder, zodat de kans aanwezig bleef, dat beide clubs met meer dan 100 bord- punten in de finale zullen komen. In de A-groep van de hoofdklasse damcompetities kwamen drie definitie ve resultaten uit Heemstede. Het plaat selijke St.-Bavo aldaar beëindigde liefst drie wedstrijden tegelijk en kwam daar door weer een beetje bij. Zoals verwacht werd, eindigde de felle strijd tegen de Wilnissers met een gelijk spel. Maar de afgebroken par tijen tegen het sterke B-team van „Jo zeph Blankenaar" liepen minder vlot van stapel. Zodoende kregen de Am sterdammers iets meer dan ze moch ten verwachten en werd het voor de mannen van Warmerdam zelfs een gro te nederlaag. Alsof dat nog niet ge noeg was moesten de St.-Bavianen ook nog de wapens, in casu de damschij ven overgeven aan de bezoekende D S T.O.'ers. Daarmede werd de toe stand van de Heemstedenaren op de ranglijst zeer précair en zullen Stevens en zijn rakkers steviger moeten aan pakken om degradatie te kunnen ont lopen. De uitslagen waren in deze groep aldus: Hoofdklasse groep A: Jozeph Blan kenaar BSt.-Bavo 15-5, St.-Bavo St.- Canisius 10-10, St.-Bavo -D.S.T.O. 7-13. Stand der deelnemende clubs daardoor nu: Gez. Sam. A Joz. Blank. B D.S.T.O. D.C.G. St.-Canisius St.-Bavo Oostzaan Het Oosten 4 4 4 4 4 3 4 3 58-22 50-30 39-41 39-41 39-41 25-35 31-49 23-37 De strjjd in de B-groep spitste zich zelfs zodanig toe, dat op een oor na de finalisten reeds bekend werden. Want zowel „Jozeph Blankenaar A" als het parmantig volhoudende IJmuiden won nen voor de vijfde achtereenvolgende maal. Ten koste van respektievelijk het B-team van Gezellig Samenzijn en Wormerveer. Maar wat toch beslist een verrassing was was de grote zege van het Alk maarse D.D.D. op de dammers uit Den Helder. Dat bracht weer heel wat dei ning onder de clubs, die tot de kans lozen gerekend moeten worden De strijd om de onderste plaats kreeg er slechts meer spanning door. De volle dige resultaten waren hier: Hoofdklasse groep B: Wormerveer IJmuiden 4-16, D.D.D. (Alkmaar) Den Helder 15-5, Jozeph Blankenaar AGezellig Samenzijn B 16-4. Hier door kwamen de deelnemende clubs in deze groep er als volgt voor te staan: 5 5 5 3 4 3 5 4 0 10 O 10 2 5 76-24 62-38 49-51 26-34 32-48 29-31 36-64 28-52 in de overige klassen Joz. Blank. A IJmuiden D.D.D. C.D.A. Wormerveer Haarlem Den Helder Gez. Sam. B De uitslagen waren aldus: Eerste klasse: D.C.G.—Weesp 5-15, O.D.V.Weesp 8-12, OuderkerkKunst en Genoegen 14-6, D.C.G.—D.S.T.O. 9-11, OuderkerkAalsmeer 8-12. Tweede klasse: C.D.A.Ouderkerk 13-7, D.V. NoordJoseph Blankenaar 7-13, A.P.G.S.Gezellig Samenzijn A 6-14, D.V. Noord—Gezellig Samenzijn B 7-13. Uit de Sportkroniek, het officiële or gaan van de KNVB blijkt, dat zeven punten hebben geleid tot de schorsing van de heer J. Stoop, seetiebestuurder van het betaalde voetbal. Hem wordt ten laste gelegd: .1. Het zich als sectiebestuurder niet onthouden van bemoeiingen met een zaak, die z\jn eigen vereniging betrof. 2. Het ondanks uitdrukkelijk verbod van de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, doen vervaardigen van fotocopiën van het rapport Sal van de vorige commissie van onderzoek en deze in handen van derden te stellen. 3. Het niet doen blijken tegenover de voorzitter van de KNVB en de voorzit ter van het sectiebestuur betaald voet bal, van de wetenschap omtrent het verblijf van Wladimir Sal in Keulen. 4. Het medewerking verlenen aan het tot stand komen van een gesprek met betrekking tot het onderzoek in zake Sal tussen een bondsemployé en een getuige en het bij dit gesprek te genwoordig blijven. 5. Het niet ter hand stellen aan de vorige commissie van onderzoek van het negatief van de fotocopie, gemaakt van het contract van Sal met Ajax, noch van de brief met een verklaring van één der getuigen. 6. Het niet concreet antwoord geven op een vraag van de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, voorko mende in diens schrijven van 18 mei 1957 of hij Inzage van het rapport van de commissie van onderzoek aan der den had gegeven. 7. Het medewerken aan het verstrek ken aan Wladimir Sal en diens vader van bedragen, die in generlei verhou ding staan tot hetgeen een semi-prof- speler per jaar mag verdienen en die dit bedrag zelfs verre overtreffen. Zowel in het Nederlandse als in het Schotse elftal voor de wedstrijd Schot land-Nederland voor spelers tot 23 jaar op woensdag 23 oktober te Edinburgh is een wijziging gekomen. In de Nederlandse ploeg moet links back Kraay (DOS) wegens een blessure thuis blijven en zal in zijn plaats Alt hoff van Blauw-Wit de reis meemaken. In het Schotse team is middenvoor Davidson geblesseerd. Rechtsbuiten Young zal de plaats van Davidson in nemen en op de rechtsbuitenplaats komt G. Herd (Clyde) te staan. De Schotse voorhoede ziet er dus als volgt uit: Herd Currie, Young, Harrower en O'Hara. Voor de wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar) en een team van westelijke amateurs, die woensdagavond bij kunstlicht bij VUC in Den Haag wordt gespeeld, zijn de elitallen als volgt samengesteld. Jeugdelftal: doel: Van Heeswijk (Blauw Wit); achter: Petterson (Edo) en Veld hoen (Feijenoord); midden Van Wijk (Volewijckers), Villerius (Xerxes) en De Jong (DOS); voor: Swart (Ajax). Lambrechts (NAC), Seelen (VW), Groot (Stormvogels) en Bouwmeester (NAC). Amateur-elftal: doel: Duran (Quick, Hg); achter: Van Bruggen (DFC) en Goldman (HBS); midden: Kelfkens (VUC), Poolman (Quick, Hg) en Oor schot (Excelsior); voor Klootwijk (Laak kwartier), Keyzer, Schaft (beiden OSV), Allart (Neptunus) en De Kreek (Feije noord). Argentinië en Bolivia gaan zondag uitmaken welk team mag deelnemen aan de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. In een der Amerikaanse zones heeft Argen tinië namelijk met 4—0 van Chili ge wonnen, waardoor het gelijk staat met Bolivia. De Argentijnen waren veel ster ker, maar nadat ze voor de rust vier goals hadden gescoord deden ze .iet in de tweede helft kalmpjes aan. In hun elftal waren acht spelers van de kam- pioensploeg River Plate opgenomen. De stand is nu in deze groep: Bolivia 3 2 - 1 4 62 Argentinië 3 2 - 1 4 62 Chili 4 1 - 3 2 2—10 De beslissingswedstrijd tussen Mexico (groepswinnaar van de Middenameri kaanse zone) en Costa Rica (winnaar van de Noordamerikaanse zone) is door Mexico gewonnen met 2—0. Mexico klas seerde zich daardoor voor de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap. De uitslagen van de vierde ronde in het internationaal Danlonschaaktoer- nooi luiden: Mevr. F. Heemskerk-mej. C. Stegeman 10; mevr. A. van der Veen-mevrouw C. Chaudé de Silans (Frankrijk) 1-0; mevr. E. Rinder (Duitsl.)- mej. C. Benini (It.) 0—1. De stand na vier ronden luidt: 1 en 2 mevr. Heemskerk en mej. Benini elk 3 1/ pnt.; 3 en 4. mevr. Rinder en mevr. Chaudé- de Silans elk 2 pnt.; 5. mevr. Van der Veen 1 pnt.; 6. mej. Stegeman 0 pnt. Zaterdag 2 nov. a.s. zal ter gelegen heid van het lOjarig bestaan van de Nederlandse Volleybal bond een natio naal toernooi te Rottedam worden ge houden. Advertentie De Britse maarschalk Montgomery heeft zich te Londen op een diner hef tig verzet tegen het plan een tunnel onder Het Kanaal te graven. Hjj noem de het idee ontbloot van elk gezond verstand. Waarom zullen wij een van onze-sterkste troeven uit handen ge ven, het feit, dat ons land een eiland is, en onze vijanden bevoordelen?", zo vroeg Montgomery. (AFP) d tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. De Joegoslavische ambassadeur in West-Duitsland, Dusan Kveder, verlaat hier het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn,_ nadat de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Hein- rich von Brentano, hem had medege deeld dat de West-Duitse regering had besloten, op staande voet alle diplo matieke banden met Joegoslavië te verbreken. Het besluit werd genomen direct nadat bekend was geworden, dat Joegoslavië diplomatieke betrekkingen zou aanknopen met Oost-Duitsland. Kveder is zaterdagavond per auto van Bonn naar Belgrado vertrokken. (Vervolg van pagina I.) Hoewel de gedachte om naar Angel saksisch voorbeeld ook in ons land z.g. „comprehensive schools" op te richten in Nederland niet gemakkelijk te ver werkelijken is, meent minister Cals, dat in sommige gevallen een combinatie van beperkte omvang en onder één lei ding van scholen van verschillend type voordelen kan bieden. De bestaande on- derwijswetgeving legt echter onover komelijke moeilijkheden aan de vor ming van een dergelijke schoolgemeen schap in de weg: in elke wet zijn sub sidiëring, bevoegdheden, programma's, materiële en personele voorzieningen enz. anders geregeld. Het nieuwe wets ontwerp beoogt deze moeilijkheden te doorbreken door een speciale regeling mogelijk te maken. Tenslotte geeft het w.o. een voorlopi- door Du* van den Rrink Nederlandse emigratieroman 71 ..Mijnheer Robbers, ik ben niet hierheen geko- V een verklaring af te leggen over mijn han. mn t wil Mleen mijn grond verkopen. Maar wij S vtni, aar goed verstaan. Het is geen marktzaak- Tk -Go o - *met onderhandeld worden over de prijs. RnhhJ5 Sulden zestig per vierkante meter." kik te geven Weer terug in zij" stoel zonder een Ik stond op "Welnu?" dróng ik aan. ni'. nn «tainH kreunde Robbers, „dat je bereid bent, den?" °et met mij naar de notaris te rij- „Zoals U wilt." yT°?nl^n'Sflanu;oRv1^b<;irls een. zac,lt gekreun horen. Met een flauwe handbeweging wenkte hii ziin se cretaris, die ogenbl k 8z S wenkte hy zgn s^ ten aanval gereed hield. „Janssen, mompelde de heer Robbers, „waar schuw JU even mijn chauffeur, en bel daarna notaris Van Meerdonk op- Dan weet hij dat we op komst zijn." „Het komt in orde, mynheer Robbers," verzeker de Janssen overgelukkig. Maar zo ontdaan was de directeur niet, of hn hield me nauwkeurig in het oog totdat ik mijn hand tekening onder de verkoopacte had geplaatst. Want dat merkte ik wel: tot het laatste ogenblik heeft hij gemeend, zaken te doen met een onberekenbare gek, die ieder'moment nog van gedachte zou kunnen veranderen. Gisteren hebben WU de kust van Australië achter ons zien verdwijnen. Binnen enkele dagen zal ik mijn nieuwe vaderland aanschouwen en mijn boek is dus buiten verwachting nog op tijd klaargekomen. Ik heb U antwoord gegeven op de vraag, waarom ik mijn geboortegrond vaarwel heb gezegd voor zover ik daar zelf een antwoord op weet natuurlijk. Wat zal ik U verder nog vertellen? Het is met lan ger van wezenlijk belang. v,„CTrafenis se Ariaan van Gurp heeft zijn kerkelyke begrafenis ge kregen. Nog eens: ik spreek geen oordeeluitover het geval. Zelfs wil ik graag aannemen, dat mi zyn eeuwige zaligheid heeft bereikt. Maar dat de zelfmoord als verschijnsel thuisnoog DU üe distels, die de boer naar de mesthoop rudt. E er maakt liever de wereld kapot d'ekf™ n^evruchten zichzelf. Boer zijn wil zeggen: ke^^n 0ogJten' De het leven beschermen het ley®" g. t j. boer. die zich het leven beneemt, la^er'h eJvP het Leven, maar pleegt bovendien op een heel bij zondere manier verraad aan de boere Marietje van Gurp is de schok spoedig *e "ove:n ge komen. Kinderen komen over die dingen spoemg neen. Maar welke rol zal deze gebeurtenis spden m haar verdere leven? Ik weet het niet, ieder mensenleven iSHdnonslvariiehe0ePftZm1ö<'voorgoed met mün vriend Ko^fverzoend. Dat is het enige lichtpunt dat ik er in kan ontdekken. Samen met Manetje heeft hu me naar de boot gebracht Daar ben ik erg blu om. Mün vader begrijpt, waarom ik emigreer. Zelfs ge loof ik dat hij trots is op me, omdat ik zun stam boom ga overplanten naar de overzijde van de wereld bol Moeder heeft mijn besluit verwerkt zoals iedere moeder dat zou doen: ze heeft met naar de beweeg redenen van mijn vertrek gevraagd, en er waarschijn- liik ook voor zichzelf geen antwoord op gegeven. Ze heeft de smart van de scheiding aanvaard, zon der dat er een klacht over haar lippen kwam en tot de laatste dag is ze in de weer geweest om er voor te zorgen, dat het mij op de reis aan mets zou ontbre- ku' vraagt mü, wat Marie van Berkel zal doen? Maar ik heb U immers al verteld, dat ik hierover zelf nog twijfel? Zü heeft me beloofd, haar beslissing per brief te doen weten. Over twee dagen dus zal ik U wellicht bescheid kunnen geven. Mijn besluit om te emigreren kwam voor haar volkomen onverwacht. Haar eerste opwelling was, de verkering te verbreken. „Had je mij daar eerst met over kunnen aanspre ken?" vroeg ze en dit verwijt was, van haar standpunt uit bezien, gegrond. Ik heb haar mijn beweegredenen uitgelegd zo goed ik kon. Er is zo weinig te verduidelijken in de dingen die bijna geheel door het gemoed worden bepaald. Als Marie mü gelooft, dan zal ze me volgen in blina vertrouwen en dan alleen ook kan ze de vrouw zyn van een emigrant. Later veel later zullen haar ogen opengaan, en zal ze begrüpen, waarom ik de juiste keuze deed. Maar als ze mij niet gelooft, dan is het beter, dat ze zich een gemakkelüker toekomst zoekt in haar eigen vaderland. Ik weet met, wat ze doen zal; de hele reis heb ik er zelf over in twyfel geleefd. Merkwaardig is, dat de oude Van Berkel ons geen duimbreed in de weg heeft gelegd. Toen ik hem met angst in het hart het grote nieuws ging vertellen, deed hü me verstomd staan over zun antwoord. „Ik wens je geluk met dit besluit. Martens, zel hy slechts, na enige tijd te hebben nagedacht, „Ma rie kan zelf beslissen of ze je volgen wil Zou hij, bij al zijn onbehouwenheid, toch hebben aangevoeld, wat de ziel van een jonge boer kan beroeren? Het laatst heb ik Marie gesproken op een avond in oktober, daags voor mün vertrek. Voor het laatst had ik myn vee gevoederd, dat toen al grotendeels verkocht was. In het halfduister van de stal zaten wy op een cementen koelbak, waarin 's zomers de melkbussen werden geplaatst. De koeien met haar trage koppen stonden gebogen over de voedergoot. Als een opge wonden gefluister klonk het sappige kauwen der stuk gesneden mangelwortelen, die de dieren met een ge krulde, gelige tong over het beton naar zich toehaal- In het lamplicht starend zei Marie: „Waarom, Johan, ga je emigreren? Geef me daar tenminste antwoord op. Waarom ga je?" Zelfs aan de overkant van de oceaan zou ik het je'niet kunnen uitleggen, Marie," antwoordde ik hul peloos, „maar daar kan ik het je wèl laten zien. Tot zolang zul je me dus moeten gelóven." Ze zweeg. „Beloof je me, dat je my volgen zult ik beloof je een gelukkige toekomst..." Ik heb haar niet tot een toezegging kunnen ver leiden, hoewel ze toch een spontane natuur heeft. Vaag beloofde ze: „Ik zal je schrüven. Johan. Als je in Nieuw-Zeeland aankomt, zal ik zorgen, dat er een brief van me hgt" „Met je beslissing er in? (Slot volgt) ge grondslag voor de oprichting van scholen voor Hoger Algemeen Voortge zet Onderwijs (H.A.V.O.). In het sche ma van het voortgezet onderwijs is het H.A.V.O. een vorm van onderwüs tussen het V.W.O. (Voorbereidend We tenschappelijk Onderwijs) en MAVO (Middelbaar Algemeen Voortgezet On derwas). Te verwachten is, dat aan het HAVO leerlingen zullen deelnemen, die thans naar het VHMO of de ULO gaan. Het HAVO zou het best kunnen wor den opgebouwd in één schoolgemeen schap met VWO (VHMO) en MAVO (ULO). Hoewel het HAVO zeker selec tief zal moeten zün en een meer dan gemiddelde begaafdheid van de leerlin gen zal vragen, heeft deze vorm van onderwüs, die vrij is van de eisen, wel ke het voorbereidend hoger onderwüs moet stellen, het voordeel, dat zü voor al de eenzüdig begaafden grotere kan sen op slagen Kan bieden door een gro tere variatie van kern- en keuzevakken. Wat de kosten van deze plannen be treft geeft de Memorie van Toelichting te verstaan, dat de voorgestelde voor zieningen geen belangrüke extra uitga ven zullen vergen. AAGTEDIJK 21 v. Assab n. Pt. Sudan. ALCYONE p. 21 Scillys n. R'dam. ALWAKI 21 v. Antw. n. Hamburg. BANGGAI 21 v. Pt. Swettenh. n. Singapore. BATJAN p. 21 Aden n. Belawan. BORNEO p. 21 Sabong n. Colombo. CALTEX NEDERLAND 22 te Kopenhagen. EOS 21 te Tunis. ERINNA 21 v. Singapore n. Pladju. GADILA 21 v. Tj. Priok n. Surabaja. GHANAKUST 20 v. Monrovia n. Abidjan. GROOTE BEER p. 21 Ouessant n. Pt. Said. HECUBA 22 te Georgetown. HEEMSKERK 22 te Genua. JAGERSFONTEIN 21 v. Southampt. n. Antw. JOSEPH FRERING p. 21 Finist. n. IJmuiden. KRYBSIA p. 21 zd v. Maladiven n. Curasao. LAAGKERK 21 v. Lissabon n. Duinkerken. LETO 21 te Avonmouth. LISSEKERK 21 te Kuwait. LOUIS LANTZ 21 te Monrovia. MAAS 21 te Lissabon. MALEA 22 te Hongkong. MALVINA 21 v. Shimonoseki n. Miri. MUNTTOREN 21 v. Havana n. Bayonne. OOSTKERK 22 te Sydney. RADJA 21 v. Kuwait n. Calcutta. RIDDERKERK 21 te Antw. SCHOUTEN 22 te Penang. STAD ALKMAAR p. 21 Burlings eil. n. R'd. STR. COOK 21 v. Kaapstad n. Fremantle. TERO p. 21 Ouessant n. Rio de Jan. ZEELAND KRL 21 te Charleston. CUMULUS (weerschip) 21 v. R'dam n. AtL Oceaan. KELLIA 22 te R'dam. ARENDSDIJK 21 v. R'dam n. Bremen. RIJNDAM 21 v. R'dam, 22 terug R'dam en verm. 22 v. R'dam n. New York. ALCYONE p. 21 Wight n. A'dam. ALGOL 21 v. Santos n. Montevideo. ALPHACCA 22 te New York. ATTIS 21 v. Philadelphia n. New York. CARTAGO 22 te San Francisco. CLEODORA 21 te Madras. DONGEDIJK p. 21 Mona eil. n. Antw. EEMDIJK 22 te Corpus Christi. ESSO DEN HAAG p. 22 R. al Kalb n. R. Tan. GAASTERLAND 21 te Bahia. HECTOR 21 v. Kavalla n. Heraklion. HERMES 22 te Baltimore. KIELDRECHT 21 v. Aden n. Mombassa. KLOOSTERDIJK 21 te New York. KOTA GEDE 21 v. Pt. Swettenh. n. Singap. LEKHAVEN 21 te Antw. ORESTES 21 v. Pto. Ordaz n. Pt. of Spain. PAPENDRECHT 21 v. S. Lorenzo n. North Wevouth. PEPERKUST 21 v. Freetown n. Lagos. P. G. THULIN 23 te Baltimore verw. PRINS CASIMIR p. 21 B. Isle. 23 te Quebec verw. SCHIEDIJK 21 v. Antw. n. New York. SOESTDIJK 22 te Boston. STEENWIJK 21 te Baltimore. TAWALI 22 te Marseille. TEIRESIAS 21 v. Bremen n. Glasgow. TEUCER 22 te Pt. Sudan. VIVIPARA 21 v. Pto. la Cruz n. Landsend v.o. MARKTBERICHT PURMEREND, 22 okt 12.000 eieren: kippeëieren f 15.5016.50, 1000 eendeëieren f 9.00, per 100 stuks. Veemarkt. Runderen totaal 978 stuks: 445 vette koeien f 2.10—3.15 per kg. matig; 340 gelde koeien f 400—890 per stuk, goed; 105 melkkoeien f 850—1060 per stuk. kalm; 80 pinken f 325—650 per stuk, matig: 8 stieren f 750—1300 per stuk, matig: 13 gras kalveren f 240300 per stuk, matig: 53 vette kalveren f 1.90—2.40 per kg. goed; f 180425 per stuk, goed; 142 nuchtere kalveren: slachtkalveren f 4565 per stuk, vlug; fok- kalveren f 75—140 per stuk, matig; 253 vette varkens: voor de slacht f 1.501.60 per kg, stug; idem voor de zouterij f 1.481.54 per kg, stug; vette zeugen f 1.301.42 per kg, #tug; 783 biggen en schrammen: biggen f 3555 per stuk. kalm; schrammen f 5080 per stuk, kalm; 13 fokzeugen f 250350 per stuk. vlug; 1508 vette schapen, vette fok- en weideschapen, weidelammeren en vette lammeren: vette schapen f 60100 per stuk, vlug; fok- en weideschapen f 80—110 per stuk; weidelammeren f 5070 per stuk; vette lammeren f 60110 per stuk; 49 bok ken en geiten f 10—65 per stuk, vlug. 19 paarden f 450—1010 per stuk, kalm Totaal aantal dieren 3811. Pluimveemarkt. 3900 oude kippen en ha nen, wit en rood f 1.90—2 per kg; 1400 oude kippen en hanen, blauw f 2—2.10 per kg; 2600 jonge hanen (blauw) f 2.202.30 per kg; jonge eenden f 1.60—2.10 per stuk; oude een f 0 90—1.10 per stuk; 450 konijnen f 2—9 pe rstuk; konijnen f 1.75—1.95 per kg; gan zen f 7.50—8 per stuk. EIERMARKT APELDOORN, 21 okt. Aanvoer 200.000 stuks. Grote eieren 16.75— 18.00, henneëieren 12.00—16.50, per 100 stuks. Prijzen uit 38 noteringen. Handel vlot. KLEINMARKT APELDOORN, 21 okt. Grote kiopen aanvoer 1500 stuks. Kippen f i 9o2.00 per kg. Oude hennen f 3.003.75 per stuk. Jonge hennen f 2.10—2.25 per kg. Konijnen f 2.50—7.50 per stuk. Eenden f 1.00—1.75. Schapen f 60.0080.00. lamme ren f 40.00—50.00, geiten f 25.0035.00, big gen f 38.00—58.00, kalveren f 40.0060.00 per stuk. VEEMARKT AMSTERDAM, 21 okt. Aan gevoerd 327 runderen: le soort f 3.053.15, 2e soort f 2.80—3.00, 3e soort f 2.60—2.75 per kg gesl. gew. Handel kalm. 285 varkens: le soort f 1.95—2.00, 2e soort f 1.85—1.94 per kg gesl gew. Handel kalm. 5 nuchtere kalve ren f 1.45—1.55 per kg levend gewicht. PAARDENMARKT UTRECHT, 21 okt. Aanvoer: 315 stuks. Prijzen: luxe paarden f 900—1250. werkpaarden f 8001150, oude paarden f 500—700, 3-jarige paarden f 700—950, 2-jarige paarden f 600—850, veu lens f 325—-550. hitten f 500800, slacht- paarden f 2—2.30 per kg sl. gew., jonge slachtpaarden f 2.20—2.50 per kg sl. gew. VEEMARKT ROTTERDAM, 21 okt. Aan voer 1761 dieren, waarvan 1015 vette koeien en 750 varkens. Prijzen in centen per kg voor resp. le. 2e en 3e kw.vette koeien f 2.90—3.00, f 2.602.80 en f 2.502.60; var kens f 1.64, f 1.61 f 1.58. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Instr. trio. 10.05 Gram 11.00 Gram. 11.10 Hoor spel. 12.10 Clavecimbel recital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.30 Metropole- ork. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 18.00 Gram. 18.15 Caus. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.25 Caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Vraaggespr. en gram. 21.10 Caus. 21.30 Gram. 22.05 Cineradio. 22.15 Promenade-ork. 23.00 Nws. 23.15 Zaal- sportuitsl. 23.20-24.00 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ont- bijtclub. 9.00 V. d. vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgel, harp, viool en zang. 13.00 Nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 strijktrio. 16.30 Gram. 17.20 Roemeens ork. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianoduo. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.10 Caus. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Attila, opera. 21.50 Een zwanenzang, éénacter. 22.15 Lichte muz. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00-17.30 V. d. jeugd. NTS: 17.30 De Verrekijker. NCRV: 20.00 Nemo, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Dansmuz. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 20.00 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.45 Ork. conc. 0.08-0.13 Koersen. ENGELAND. BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Dansmuz. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Ork. conc. 16.45 Lichte muz. 17.45 Lichte muz. 19.00 Gevar. muz. 20.30 Gevar. progr. 22.00 Verz. progr. 23.00 Filmmuz. 23.40 Dans muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Omr. ork. en sol. 13.15 Operaconc. 14.15 Dansmuz. 15.00 Pianovoordr. 16.00 Balletmuz. 17.35 Amus. muz. 22.10 Amus. muz. 0.10 Gewijde muz. FRANKRIJK, Nationaal progr.. 347 m: 12.00 Symf. ork. en soliste. 18.32 Gram. 19.00 Oosterse muz. 20.00 Operamuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.15 Kamermuz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.15 Gram. 16.00 Koersen. 17.10 Kamermuz. 18.30 V. d sold. 19.40 Gram. 21.20 Gram. 22.11 Piano recital. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.10 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 18.30 Jazzmuz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.10 V. d. jeugd. 17.35 V. d. vrouw. 17.50-18.00 Opsp. dienst. 20.00 Joum. 20.15 Weerber. 20.20 Caus. 20.45 Poppenspel. 21.10 De Hongaarse revolutie. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Reflets du Libéralisme. 19.30 Sport. 20.00 Act. 20.40 Filmprogr. 21.20 Rep. 22.10 Literair progr. 22.50 Wereld- nws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. kind. 19.30 Nws. 20.00 Over name v. d. NTS: Nemo, TV-spel. 21.50 Filmprogr. 22.20 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7