Mollet bereid een nieuwe regering te vormen Nj De Raad van Europa met ministers in conflict Loonsverhoging voor de helft der bovengronders Tien jaar poging geëist wegens tot moord Kind door vader geschopt en nadien overleden m ERIC DE NOORMAN Brits vlootbezoek aan Rotterdam Robert Schuman zou portefeuille van financiën krijgen Adenauer begint 3e ambtsperiode Voorzitter stuurt boos telegram aan mr. Luns Wanneer Mijnindustrieraad met de regering meegaat Man zette vrouw en drie kinderen olie bollen met vergif voor Officier eist twee jaar met aftrek KRUISWOORDRAADSEL 1 1 1 Woonruimte congres in Beverwijk '""'11 WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 PAGINA L. jA FRANSE CRISIS NADERT HAAR EINDE Geen export van bol- bloemen naar de V.S. Artillerie-inrichting Hembrug staatsbedrijf Tweede Kanier aanvaardt wetsontwerp Dr. H. R. van Houten TWEEDE KAMER EERSTE KAMER Gezant in Birma Polen vluchten per vliegtuig naar Bornholm Machinist haalt kind van spoorbaan Bondscongres van de schilder sp atr oons Beunhazerij en loonregeling aan de orde gesteld Ridderdag van de orde H. Graf Examens Tragische zaak voor Rotterdamse rechtbank Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Herdenking tien jaar woonruimtewet Oude begraafplaats in Hilvarenbeek (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Kaar de mening der waarne mer» heeft het er thans meer dan ooit de schijn van dat de 30 sept. j.l. uitge broken Franse regeringscrisis werkelijk haar ontknoping nadert. Gistermiddag heeft namelijk de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij Guy Mollet, zich bereid verklaard te pogen Frankrijk een nieuwe regering te ge ven. Met grote meerderheid hadden in de voormiddag de socialistische parle- mentsfractie en het socialistisch be- etuurscomité de socialistische leider ge machtigd op het desbetreffend aanzoek van de president der republiek in te graan. Men voorziet reeds dat aan het nieuwe ministerie-MoIlet behalve door rijn eigen partij zal worden deelgeno men door de republikeinse volksbewe ging, de radicalen en dissident-radica len, de socialistische en republikeinse verzetsunie en het Rassembfement des Gauches Républicaines, terwijl het zijn carrière zou aanvangen met de min of meer welwillende neutraliteit van de on- afhankeljjken en boeren van sociale ac tie (Pineau, Reynaud). De volksrepu blikein Robert Schuman zou met de por tefeuille van financiën worden belast, hetgeen inzoverre zeker logisch is te noemen als het door hem opgestelde fi- nancieel-economische rapport de basis is geweest waarop de onafhankelijken en de socialisten de minimaal vereiste onderlinge toenadering hebben kunnen verrichten en die haar beslag heet te hebben gekregen tijdens het tête-a-tête van een uur dat Pinay en Guy Mollet gistermiddag met elkaar hebben gehad. De in het rapport van Robert Schu man aanbevolen therapie behelst in we zen een compromis, een verzoening, tussen de tot dan toe diametraal tegen over elkaar staande standpunten van resp. onafhankelijken en socialisten: er zou niet alleen massaal bezuinigd wor den, maar ook een nieuwe belastingop brengst van het land gevergd gaan worden, echter niet zozeer door de in voering van nieuwe belastingen alswel door aanpassing van de reeds bestaan de. Het is overigens enigszins een raad sel gebleven waarom Robert Schuman feweigerd heeft zelf zijn kansen te pro- eren; het verluidt evenwel dat het hem daartoe aan aanmoediging uit zjjn eigen partij heeft ontbroken, terwijl ook aannemelijk is dat hij zijn eigen rol uitsluitend gezien heeft als die van een verzoenende bemiddelaar. De nieuwe regering-Mollet zou een partijsamenwerking op aanzienlijk bre dere basis betekenen dan de voorgaan de regering-Mollet. voornamelijk door de deelname eraan van de republikein se volksbeweging, die derhalve haar aanvankelijke eis van een regering op breedste basis, d.w.z. met deelname van zowel de onafhankelijken en boeren als van de socialisten, heeft laten val len; een eis die haar werd ingegeven door de noodzaak waarin zij zich be vindt om zich electoraal zowel naar rechts als naar links gedekt te houden. Niettemin heeft de partij in het verloop van deze -crisis duidelijk gedemon streerd dat zo zij tussen rechts (de on afhankelijken) en links (de socialis ten) heeft te kiezen, haar voorkeur naar links uitgaat. Mag men zekere waarnemers gelo ven dan zou de ontknoping, die de cri sis thans naar zij aannemen gaat krjj- BONN, dinsdagmorgen Ook de derde bondskanselier van West-Duitsland sinds 1949 heet weder om dr. Konrad Adenauer. Het op 15 september j.l. gekozen parlement heeft hen vanmorgen met 282 ja, 205 nee- stemmen en 9 onthoudingen tot bonds kanselier gekozen en hem daarmede belast met de formatie van een nieuwe regering. Hij had 249 stemmen voor zijn verkiezing nodig. In de loop van de dag zal prof. Heuss als president van YV'est-Duitsland het benoemings besluit van dr. Adenauer die zijn verkiezing heeft aangenomen onder tekenen. Het bestuur van het produktschap voor siergewassen heeft besloten thans geen verdere pogingen te ondernemen inzake de export van bolbloemen naar de Verenigde Staten, omdat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de Amerikaan se bloemenkwekers, die tegen deze im port gekant zijn, daardoor acties zul len gaan voeren tegen de Nederlandse export van bloembollen naar Amerika. gen, grotendeels verlopen zijn volgens een min of meer van tevoren door de leiders van het Franse politieke spel vastgesteld scenario en ook beantwoor den aan de diepste wens van president Coty, die in een door Guy Mollet te lei den regering van bovengenoemde sa menstelling de krachtigste en duur zaamste formatie ziet die bij de huidi ge verhoudingen in de Nationale Ver gadering denkbaar is. Dat van een enigszins levensvatbare regering het leiderschap welhaast onvermijdelijk moet toevallen aan de socialisten is verklaarbaar op grond van de volgende overwegingen: 1. Met hun 101 stemmen beschikken de socialisten in de Natio nale Vergadering over de grootste „na tionale" fractie; 2, Hun fractie is bo vendien de meest homogene en strafst gedisciplineerde; 3. Achter zich hebben zij in het land een van de drie grote vakverbonden, de Forces Ouvrières; 4. Hun secretaris-generaal is een poli ticus van formaat en geldt als een bij zonder uitgeslapen parlementaire tac ticus en heeft zijn partij goed in han den, beter in ieder geval dan enige an dere partij buiten de communisten in handen wordt gehouden; 5. Zjj kunnen nu eenmaal als zij dat zouden willen uitwijken naar uiterst links, waar de communisten uitnodigend op hen wach ten. Indien zijn besprekingen met de lei ders der overige partijen vlot verlopen, zou Guy Mollet reeds morgen of vrij dag de Nationale Vergadering om de investituur vragen. Daar evenwel bij deze besprekingen ook andere actuele problemen dan het financieel-econo- mische aan de orde moeten komen, on der meer Algerije en hervorming van de grondwet en staatsinstellingen, zou het toch een voorbarig optimistische voorspelling zijn dat Guy Mollet zeker geen belangrijke hindernissen meer op zijn weg naar de investituur zal vin den. (Van onze parlementaire redactie) De pogingen van de regering om te komen tot een bevredigende positie van de Artillerieinrichtingen Hembrug bij Amsterdam hebben uiteindelijk resul taat gehad. De Tweede Kamer heeft zich dinsdag uitgesproken voor de vorm van een staatsbedrijf dat onder directe verantwoordelijkheid staat van de mi nister van oorlog. In vroegere perioden heeft de regering voorgesteld de onder de oorlog ingestelde n.v. vorm te hand haven, vervolgens stelde zij een geheel nieuwe vorm „het nationaal bedrijf" voor, maar op aandrang van de Ka mer kwam men ten slotte toch tot het staatsbedrijf. De Kamer heeft echter in het ont werp nog enige wijzigingen aangebracht door de aanvaarding van een vijftal amendementen van de heer Koersen (KVP). Op de eerste plaats wordt dui delijker in het ontwerp vastgelegd dat het bedrijf onderworpen is aan de con trole, waaraan ieder staatsbedrijf on derworpen behoort te zijn. Verder werd de mogelijkheid om ook produkten voor niet-mflitair gebruik te fabriceren be perkt tot die goederen die „aanver want" zijn aan de produkten voor mili tair gebruik. Staatssecretaris mr. Kra nenburg had hiertegen aanvankelijk wel enige bezwaren omdat hij in de civiele produktie een welkome aanvulling ziet, wanneer de militaire orders schaars zijn. Dat was de Kamer wel met hem eens maar zij oordeelde dat men in dit streven niet zo ver moet gaan dat vol komen willekeurige produkten voor ci viel gebruik zouden kunnen worden ge produceerd. De bewindsman moest zich bij deze opvatting neerleggen; Ingevolge koninklijke machtiging is dr. H. R. van Houten, thans buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Mexico, naar Nederland terugge roepen, omdat het in de bedoeling ligt hem voor een departementale functie in aanmerking te brengen. 19. Eric aarzelt even en neemt het drietal aandachtig op. Het gezicht van degeen, die het woord voert, is niet erg vertrouwenwekkend. Een valstrik? Maar dan haalt hij de schouders op. Wie zal het wagen hem temidden van zijn krijgers te genaken? En bovendien, het is niet de eerste keer, dat verarmde boeren en lijfeigenen hun toevlucht bij hem zoeken. Hij knikt vriendelijk: „Ik dank jullie voor je trouw! 't Is wel!" „D....dan gaan wij nu vast vooruit," zegt de woordvoerder gehaast, „om..-..om alles te regelen." „Niet zo haastig vriendje," klinkt op dat moment de stem van Svein, en met een ruk drijft de Sakser zijn paard naar voren. „Wat valt er zogezegd te regelen, eh?" „Er moet toch nog een boel gebeuren, edele heer?" is het antwoord. „Wat voor ons mensen goed genoeg is, is het niet voor een koning! En eh.... de paarden moeten allemaal een plaats hebben. Het zijn er nogal wat." „Hm", gromt Svein peinzend. „Wel, dat is toch redelijk genoeg," brengt Eric lachend in het midden. Vertrouw je het weer eens niet, Sveintje?" „Precies, dat is 't" zegt de lange Sakser afgebeten. „Als er wat te regelen valt, ben ik van de partij, om een handje mee te helpen regelenmet dertig ruiters!" „Wij kunnen de winkel beter sluiten en een eind maken aan de hypocrisie, want zonder dat hier een lid van het comité van ministers is heeft het geen zi:i de discussies voort te zetten. Het kan zo werkelijk niet langer duren. Wij zijn nu op een kritiek punt gekomen. Ik heb thans anderhalf jaar ervaring in de Raadgevende Vergadering en ik voel er niets voor op deze wijze nog - -4£ Dinsdagmorgen arriveerde in de Rotterdamse haven het Britse vliegdekschip H. M. S. Bulwark voog een zevendaags be zoek. Aan boord bevindt zich onder meer de opperbevelheb ber van de Britse thuisvloot sir John Eccles. Men ziet de „Bulwark" even voor het afmeren aan de Waalhaven. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft in haar zit ting van dinsdag een groot aantal wets ontwerpen goedgekeurd. Hieronder bevonden zich o.a. de hernieuwde in werkingstelling van de prijsopdrijvings- en hamsterwet en de verdere verlen ging van een aantal vestigingsbeslui- ten. Na enige discussie werd tevens een regeringsvoorstel aanvaard tot wijzi ging van de wet, houdende de instel ling van een onderwijsraad. De Kamer betreurde het, dat geen aparte afdeling werd gevormd voor het kleuteronder wijs. Tevens wilde zij voor het voor zitterschap een leeftijdsgrens stellen van 70 jaar. Een daartoe strekkend amendement werd door de staatssecre taris Höppener overgenomen. Wanneer de Mijnindustrieraad in de besloten vergadering van donderdag te Heerlen, op grond van de door de u- gering aanvaardbaar geachte loonsver beteringen voor bepaalde groepen bo vengronders, er toe kan komen een ver ordening ten behoeve van deze boven gronders vast te stellen, dan wacht slecht» 50,7 pet. van de bovengrondse mijnwerkers een loonsverbetering. Het dagelijks bestuur van de MIR koesterde onlangs nog de hoop, dat 70,1 pet. van de bovengronders in aan merking zou komen voor verhoging van het uurloon. Zoals wij reeds eerder be richtten, stelde het dagelijks bestuur van de MIR immers 9 oktober te Den Haag aan de regering voor om de bo vengronders, behorend tot de III A en B-groep, een verhoging van 7 resp 8 pet. per uur toe te staan. Voor de overige groepen stelde men voor 6 ct. voor de 11 A-, 7 ct. voor de II B-, 4 ct. voor de II C-, de I A-, en de I B-groep en 2 ct. tenslotte voor de I C- groep. De regering wenste over dit alles nog advies in te winnen van het col lege van rijksbemiddelaars. Bovendien is een en ander nog door minister Suur- hoff op 16 oktober met het dagelijks bestuur van de MIR te Heerlen be sproken. Na dit onderhoud werd het reeds duidelijk, dat de regering het voorstel van de MIR niet geheel aan vaardbaar achtte. Uiteindelijk is het dagelijks bestuur van de MIR geble ken, dat de regering alleen voor de derde en de tweede vakgroep een loons verhoging aanvaardbaar acht. Dit be tekent, dat slechts 50,7 pet. van alle bovengronders voor een loonsverhoging in aanmerking komt. De verordening ten behoeve van de bovengronders, waaróver de MIR don derdag gaat vergaderen om tenslotte te komen tot het al of niet vaststel len ervan, voorziet slechts in een ver hoging van het uurloon met 6 ct. voor de III A-, 7 ct. voor de III B-, 4 ct. voor de II A-, 6 ct. voor de II B-, en 2 ct. voor de II C groep. Derhalve wacht alleen de ongeschoolden en de geoefende bovengrondse mijnarbeiders een loonsverbetering. Een laatste po ging om ook nog een verhoging van 2 ct. voor de 1 A groep te verkrijgen, heeft geen resultaat gehad. De mijn streek wacht vol spanning af, of de vertegenwoordigers van de katholieke vakorganisaties hun stem aan een der gelijke verordening kunnen geven. Naar verluidt zouden de besturen van genoemde organisaties besloten hebben met de leden over een en ander over leg te plegen na de besloten MIR-ver- gadering. Vermoed wordt, dat daartoe waarschijnlijk maandag een algemene ledenvergadering wordt afgeroepen. Wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank jhr. mr. A. Reigersman gisteren tegen n 48-jarige timmermansknecht uit Middenmeer, die' op 21 september van het vorig jaar gearresteerd werd onder verdenking een poging te hebben gedaan zijn vrouw en drie kinderen van het leven te beroven, een gevangenisstraf geëist van tien jaar met aftrek en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Verdachte had i september van het •vorig jaar op de verjaardag van zijn oudste zoontje oliebollen gebakken en daarin een vergif gemengd (het planten- ziektenbestrijdingsmiddel parathion) dat hij reeds in maart van dat jaar in huis had gehaald.. Veertien 'agen tevoren had hij dit vergif al eens aan een -ode koolgerecht toegevoegd, waarna hij op reis ging. Na de eerste hap vterd de rode kool toen echter terzijde gezet. Op de avond van de 8ste september bleek, dat het zoontje, dat het meest van de oliebollen had gegeten, het eerste ziek werd, waarop verdachte de dokter waarschuwde. Aanvanke lijk werd aan een normale voedsel vergiftiging gedacht. Het 1 tie gezin werd nog diezelfde avond opgenomen in het St. Elisabethsziekenhuis te Alk- Verdachte erkende het hem ten laste gelegde. Hij verklaarde, zelf ook drie a vier oliebollen te hebben gegeten. Hij verwachtte aldus zjjn verklaring, Jat zowel zijn vrouw Is zijn kinderen in Je bewuste nacht aan de gevolgen zouden sterven. Hij had het plan tenslotte de hand aan zich zelf te slaan. Getuige-deskundige, een Alkmaarse arts verklaarde dat als de vrouw niet tijdig in het ziekenhuis zou zijn opge nomen, zij zeker zou zijn overleden. Bij verdachte zelf had de arts niets bijzon ders geconstateerd. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat het huwelijk van verdachte te wen sen overliet. Er was dikwijls ruzie over de kinderen Het psychiatrisch rapport sprak van: „bewustzijnsvernauwing en van vermin derde toerekeningsvatbaarheid". Het ad viseerde tot onvoorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering onge acht de op te leggen straf. De Eerste Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp tot wijziging van de wet op woonwagens en woonschepeji in be handeling genomen. Antwoordend op vragen van mevrouw Schouwenaar— Franssen (WD), mej. Tjeenk Willink (arb.) en de heer Van Lieshout (KVP), zei minister Klompé, dat thans wordt nagegaan hoe het best een onderzoek naar de maatschappelijke en sociale om standigheden van woonwagenbewoners kan worden uitgevoerd. Wellicht kan door een betere maatschappelijke ver zorging worden bereikt, dat zonder dwang de woonwagenbewoners tot an dere levensgewoonten kunnen worden gebracht. De wet opent hiertoe thans de gelegenheid. De vrees, dat het aan tal woonwagens zal toenemen doordat afgedankte caravans als zodanig zul len worden gebruikt zei minister Klompé niet te delen. Er zijn bepaalde eisen voor de afmetingen van woonwa gens, die bepalend zijn voor het ver krijgen van een vergunning en in de regel voldoen caravans niet aan deze eisen. De minister zegde toe na te gaan, hoe in de wet een verschil kan wor den gemaakt tussen de behandeling van woonwagens, waarvan de proble men op maatschappelijk terrein liggen, en van woonschepen, die een huisves tingsprobleem vormen. Het ontwerp werd z.h.s. aangenomen. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. P. J. Eekhout, thans zaakgelastigde der Nederlanden in Rangoon, tcHr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister daar ter stede. langer in het luchtledige te werken", aldus verklaarde zeer ontstemd de voor zitter van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa, Fer- nand Dehousse, gisteren bij de be handeling van het aanvullend rapport dat het comité van ministers aan de Raadgevende Vergadering had voorge legd. De heer Dehousse zei verder, dat hij van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, bericht had ontvangen, dat de ze niet aanwezig kon zijn door werk zaamheden elders. De heer Dehousse las in dit ver band een telegram voor, dat hij aan de heer Luns had gericht, en waarin wordt gezegd, dat diens afwezigheid in Straatsburg een zeer slechte in druk zal maken in de Raadgevende Vergadering. Ook de Noorse minister van buitenlandse zaken had laten we ten, dat hij, door ziekte, niet aanwe zig kon zijn in de Raadgevende Ver gadering. Nadat nog verscheidene andere gede legeerden hun misnoegen over de af wezigheid van de ministers tot uitdruk king hadden gebracht, werd op instiga tie van de Engelse gedelegeerde Hay besloten een motie op te stellen .waarin de afwezigheid van de ministers ten zeerste wordt afgekeurd. De Oostenrijker Czernetz en de Ne derlander jhr. mr. M. vander Goes van Naters verklaarden, dat het aan nemen van een motie hun niet voldoen de leek. Zij wensten ook nog, dat de naar de Raadgevende Vergadering af gevaardigde parlementsleden onafhan kelijk van deze actie ook stappen zou den ondernemen bij hun respectielijke regering. Tevens werd overeengekomen het supplementaire rapport van het co mité van ministers bij wijze van pro test terug te verwijzen en eerst te be handelen, wanneer een of meer minis ters in de Raadgevende Vergadering aanwezig zouden zijn om de commen taren der afgevaardigden te horen. (A.N.P.) Twee 20-jarige Poolse vliegers zijn gisteren op het Deense eiland Born holm geland en hebben om politiek asiel gevraagd. Zij vertelden de politie, dat hun sportvliegtuig door onbekende vlieg tuigen was achtervolgd. Zij wisten echter in de mist te ontkomen. De Polen zijn in Slupsk (het vroegere Stolpen) in Noord-Polen opgestegen en zetten koers naar Roenne, de hoofd stad van Bornholm. Zij raakten uit de koers en landden op een veld in het midden van het eiland. (Reuter). De machinist op de trein, welke om 14.21 uur uit Deventer vertrekt in de richting Enschede, stopte maandag tussen Almelo en Borne, omdat een drie jarig kind op de spoorbaan liep. Hij zette het kind aan de kant en reed daar na verder. De katholieke bond voor schilderspa troons „St.-Lucas" heeft de afgelopen drie dagen in Utrecht zijn veertigjarig bestaan gevierd, o.a. met een tentoonstel ling „Schilders vragen uw aandacht" in de jaarbeursgebouwen. Dinsdag werd het bondscongres gehouden, waarvan het hoogtepunt de rede was van de voor zitter de heer H. Kok uit Eindhoven, die zijn afkeuring liet horen over de beun hazerij in het schildersvak. In samen werking met de werknemersorganisaties wordt getracht daaraan paal en perk te stellen door het opnemen van gesanctio neerde bepalingen in de C.A.O. Een goedkeuring daarop is echter nog niet verkregen. Ook beklaagde de heer Kok zich over de zwakke lonen. Loonregelingen door de patroons en gezellenorganisaties voorgesteld zijn niet door het ministe rie van sociale zaken aanvaard. Het wachten is thans op richtlijnen van de overheid. Een meer tevreden geluid kon de heer Kok doen horen over de reactie van het departement op de overge legde gegevens inzake de schade die de loonintensieve schildersbedrijven lijden door het niet mogen doorbere kenen van loonsverhogingen en verbe teringen van secundaire arbeidsvoor waarden. In sommige gevallen speciaal bij het werk in tijdloon, is daarmee tweederde van de winst gemoeid. Bin nenkort zal over deze aangelegenheid een tweede bespreking op het departe ment plaats hebben. Wegens grote verdiensten werden de heren H. van Putten en P. H. Zandkuyl uit Utrecht, de heer W. Beukers uit Ber gen en de heer G. B. Smit uit Alkmaar tot ereleden benoemd. Bij deze gelegen heid werden de heren E. J. van Lent uit Heamstede, secretaris van de bond en J. A. J. Ghering uit Tilburg, penning meester, gehuldigd naar aanleiding van het feit dat zij 25 jaar bestuurslid zijn. Tijdens de receptie deelde de geestelijk adviseur pater Fr. Engelbregts O.F.M. mee, dat Z. H. de Paus aan het aftre dende bestuurslid de heer Tako van der Meer uit Bolsward het erekruis pro ecclesia et pontifice had toegekend we gens zijn grote verdiensten voor de or ganisatie. Pater Engelbregts ontving intussen een gift voor de kerk die hij onder patro nage van St.-Lucas in Den Bosch zal gaan bouwen. De edelvrouwen en ridders van de commanderije Nederland der orde van de ridders van het H. Graf van Jeru zalem, zijn zondag onder voorzitterschap van de landscommandore, mr. dr. L. N. Deckers, te Utrecht samengekomen voor hun jaarlijkse ridderdag. De groot-prior van de commanderije mgr. D. Huurde- man, droeg des morgens een H. Mis op. Na een huishoudelijke vergadering hield de Orde des middags een plechtige zitting, tijdens welke prof. G. H. D- Zeegers, secretaris van de commanderije. een voordracht heeft gehouden over het thema „De Orde van de Ridders van het H. Graf als ontmoetingspunt en apostolaatscentrum van de katholieke elite in de wereld". Des avonds verenig den edelvrouwen en ridders zich aan een gezamenlijk diner. UTRECHT 22 okt. Gepromoveerd de heer J. van Limbourg te Utrecht, tot doctor in de geneeskunde, op een proef schrift, getiteld: „De ontwikkeling van de asymmetrie der gonaden bij het em- broy van de eend." Promotor was prof. dr. W. A. Mijsberg. Op een dag in juli van dit jaar heeft zich ten huize van een 34-jarige fa brieksarbeider te Rotterdam een hui selijk drama afgespeeld, waarvan het laatste bedrijf gisteren werd behan deld door de Rotterdamse rechtbank en dat eindigde met een eis van twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen bedoelde arbeider. De man zou zijn vierjarig zoontje hebben mishandeld, tengevolge waarvan het kind is over leden. Uit het verhoor bleek, dat verdachte, die op die dag wegen' ziekte thuis was even uit bed gekomen was om aan tafel te gaan zitten. Op dat ogenblik heerste er een misverstand tussen zijn vijfeneen- halfjarig dochtertje en vierjarig zoontje. Het ventje had van zjjn moeder een stuivertje gekregen. Het meisje wilde ook Iets en kreeg vjjf centen. Het jongetje begon daarop te jengelen, wes halve de vader het kind probeerde uit te leggen, dat vjjf centen en een stui vertje precies evenveel zijn. Het knaapje begreep dat niet en het eind van het liedje was, dat de man zich zó opwond dat hjj zijn zoontje met zijn blote voet een schop gaf. De knaap kwam ander halve meter verder tegen een deurpost terecht en bleef huilend liggen, aldus bleek uit het vrhoor. Het kind werd in bed gelegd in af wachting van de dokter, die voor de de vader zou komen. De arts heeft direct het kind laten opnemen, doch dit heeft niet meer mogen baten. Te gen de buren en de dokter werd ge zegd, dat het jongetje van een hob belpaard was gevallen. Doordat een buurvrouw de huizen daar zijn nog al gehorig geen rust had met de gang van zaken Is tenslotte de ware toedracht van het geval aan het licht gekomen. De getuige-deskundige, dr. J. Zelden- rust wees er op, dat sectie had uitge maakt, dat de lever grotendeels was doorgescheurd en hersenoedeem was ontstaan, twee letsels, die beide de dood tengevolge hebben. Het reclasseringsrapport vermeldde, dat verdachte al meermalen als een doheman in zjjn gezin tekeer is gegaan. Het psychiatrisch rapport noemde hem verminderd toerekeningsvatbaar. Mishandeling de dood tengevolge heb bend, meende de officier van justitie, die de arbeider iemand noemde, die de verantwoordelijkheid voor zjjn gezin niet heeft beseft en aangekund. Verdaches - raadsman vroeg, gelet op de psychische toestand van zijn cliënt, een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 5 november 7 i 1 r M /i j¥ a /j ia u IX ij XS J* *<r io U itL Jd Horizontaal: 1. geogr. aanduiding (afk.); 3. deel v. h. been; 5. ongedierte; 7. troefkaart; 8. zangnoot; 10. heilige (afk.)u. godsdienst (afk.); 13. lijst; 17. jongensnaam; 18.voegwoord; 19. aanw. vnw.; 20. bijwoord; 21. natuurkunde- term (afk.); 22. vis; 24. lengtemaat (afk.); 26. water in Friesland; 27. keur; 29. famiellid; 31 herkauwer; 33. muziek term (afk.); 34. titel (afk.). Vertikaal: 1. voorzetsel; 2. laatst leden (afk.); 3. lidwoord; 4. pl. jn Friesland; 6. voorzetsel; 7. deel v. d. bijbel (afk.); 9. pers. vnw.; 10. de oudere (afk.); 12. wig; 14. groet: 15. aanw. vnw.; 16. drank; 17. bejaard; 21. halt; 22. pers. vnw.; 23. duur van eb en vloed; 25. insect; 26. titel (afk.); 28. vr.munt; 30. voorzetsel; 32. jongensnaam. Horizontaal: 1. jantje - slik; 2 opereren -co.; 3. beuk - ijzer; 4. onbekende; 5. fee - er - even; 6. O.T. - n.n. - tred; 7. pa -zo-rit; 8. moord-boete; 9. dl.-Al banië; 10. koolmees - el; 11. al - seinen. Vertikaal: 1. jodoform - ka; 2. A.P. - net - odol; 3. nebbe - polo; 4. tree - nar - l.s.; 5. jeuken - dame; 6. erker - lei; 7. tobben; 8. snijder - oase; 9. zeveren; 10. ice - editie; 11. koran - teelt. Met een ontvangst ten stadhuize be gon hedenmorgen te Beverwijk de na jaarsbijeenkomst van de provinciale contactcommissie inzake het woonruim- tevraagstuk. De ongeveer tweehonderd afgevaardigden, hoofden van huisves tingsbureaus, ambtenaren van gemeen telijke diensten en leden van woonruim- tecommissies, werden toegesproken door burgemeester J. G. S. Bruinsma, die opmerkte dat deze maand de woon ruimtewet 1947 tien jaren in werking is. In deze periode is veel gezwoegd. Dat desondanks het vraagstuk van de huis vesting nog bij lange na niet is opge lost, ligt zeker niet aan de toewijding en de activiteit van degenen, die met de verdeling van de woonruimte te ma ken hebben. De burgemeester weidde in het kort uit over de problemen zoals in het snelgroeiende Bevrwjjk liggen, waarna de voorzitter van de provinciale commissie de heer D. Beets van Edam een overzicht gaf van het tot stand ko men van de provinciale commissies, die zijn gesticht op instigatie van het con tactorgaan voor Zuid-Holland, dat op initiatief van Rotterdam en Vlaardin- gen was opgericht. In het voorjaar van 1950 volgde de contactcommissie Noord- Holland en vervolgens op Limburg na de overige provincies. De landelijke commissie, die de provinciale commis sies overkoepelt, heeft een intensief con tact met het departement, waaruit mag worden opgemaakt dat men In de hoog ste regionen het bestaan van de pro vinciale commissies zeer toejuicht. De heer Beets heeft vervolgens opgemerkt dat het contact van degenen, die met het huisvestingsprobleem te maken heb ben zeer van belang is, omdat men door het uitwisselen van de problemen de oplossing naderbij komt. In het Kennemer Theater te Bever wijk werd de bijeenkomst voortgezet met een inleiding door de heer W. J. A. H. van Berkel hoofd van de afdeling verdeling woonruimte van het ministe rie van Maatschappelijk Werk. De heer van Berkel heeft zijn aandacht gewijd aan het feit, dat de woonruimtewet 1947 tien jaren in werking is. In de loop van de middag heeft het gezelschap bezoeken gebracht aan de Beverwijkse rioolwaterzuiveringsinstal latie en aan de wagonfabriek van de firma leijnes. Een rit en een bezichti ging van de Velser tunnel stonden even eens op het programma. Bij het afgraven van een akker in 't Laag Spul te Hilvarenbeek is men op een oude begraafplaats gestoten', die vermoedelijk uit het begin van onze jaartelling dateert. De rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, die gisteren in Hilvarenbeek een on derzoek heeft ingesteld, hoopt volgende week maandag te beginnen met het af graven van het nog resterende gedeel te waarin mogelijk urnen verborgen zijn. Tot dusverre heeft men slechts houtskool- en beenderresten gevonden, alsmede enkele scherven en de bodem van een soort schaal. Het afgravings- werk is in verband met het onderzoek stilgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2