Dierenbeschermers waren weer rumoerig VELIJ mm - - Zandvoort te zeer tegemoet gekomen aan exorbitante eisen van drie erfpachters Christian Ferras, grandioos violist Heemstede in het donker tüy |H L Echtpaar G. Kockelkoren viert diamanten bruiloft De Zilte Pipercub neergestort Blinkert-verschuiving" bij Kraantje Lek Abrupt einde wegens gemis van nachtpermissie Grote Houtstraat 96, tel. 12210 Hoe meer patates friteshoe beter Bruidegom „heeft huisje in het best zijn Twee doden PwÉIS 1 i, .1;-|j|| WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Verrassing Exclusieve tweedjassen v a 97 50 18P^ 4MM ki v' Wkw VOLGENS MENING GED. STATEN Concert Nrdh. Philh. Orkest HOOGTEZON H. J. MAERTENS N V. Films: CISto. Pli hjAï?:7.3°9uGraal Va" MOnt# Gevolgernstig ongeval op Herenweg Ontwikkelingscursus van de K.A.B. Bond van Ouden van Dagen bestaat tien jaar Receptie in gebouw Cultura Koninklijke onderschei ding voor politieman Getuigen opgeroepen Henri Arends gastdirigent m "-IJ#'* J eugdschaaktoernooi Beslissing in zes groepen gevallen Zevenjarig jongetje bij aanrijding gewond UITSLAGEN TAFELTENNIS Patates frites Bezoldiging Tien maanden voor mishandeling LAATSTE NIEUWS Beurs van Amsterdam Beurs van New Y ork De vergadering:, die de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken gisteravond hield in de zaal van hotel „De Leeuwe rik", was weer even rumoerig als in vorige jaren. Na een korte periode van Fust zijn er weer opponenten gekomen, die het op allerlei punten met het be stuur oneens z(jn. De opkomst was Weliswaar geringer dan tijdens de veel besproken bijeenkomsten, maar voor het overige kon men hetzelfde langs elkaar heen praten, dezelfde interrupties, insi nuaties en gesticulaties horen en zien. Er waren ook weer dames, die op on verwachte momenten uitriepen, dat het ..toch om de dieren" ging, hetgeen ..overal en nergens" op sloeg. De vergadering stond onder leiding Van de nieuwe voorzitter, de heer K.J. Aanstoot, die soms de leiding voor korte tijd overdroeg aan de vice-voorzitter, de heer B. van Oosterhout. De huldiging door de heer Aanstoot van de aktivi- teiten van de leden en bestuursleden bij de collecte kon nog aller goedkeuring wegdragen. De heer Brouwerswapen protesteerde echter dadelijk tegen de mededeling, dat er geen ingekomen stukken waren. De nieuwe statuten im mers waren koninklijk goedgekeurd. Bovendien en op dat punt vielen anderen hem bij had het bestuur een brief van een groep leden ontvan gen, die om uitstel van de vergadering verzochten. Hij diende in die zin een motie in, welke met 26-72 stemmen ver- Worpen werd. „Geen geknoei, mijne he ren! Wij verwijten U, wat U zelf vroeger de vorige besturen hebt verweten", was een uitroep, waarmede de heer Brouwerswapen zijn motie begeleidde. Hij meende ook, dat het bestuur ge tracht zou hebben kandidaten voor de beide vacatures, die door de leden ge steld waren, te bewegen hun kandida tuur in te trekken. De betrokkenen ont kenden dat, hetgeen de heer Brouwers- Wapen blijkbaar niet voldoende was. Voor de bestuursvacaturen waren Jwee kandidaten overgebleven: mr. A. Heets en de heer Kapteyn. De heer Cammingha Bruyn besprak het terug bakken van de andere kandidaten en deelde mede, dat hij zich niet had la- ïe5 lijmen met beloften van bestuurs leden, die evenwel ontkenden zodanige beloften ooit gedaan te hebben. De dis cussies werden toen zeer verward en persoonlijk. Het gevolg was, dat vele aanwezigen iets wilden zeggen en dat anderen de voorzitter voor een voldon gen feit plaatsten door eenvoudig het Woord te nemen. Er was ook een „kan didaatsbespreking", die enigszins ver helderend werkte .Wanneer hier een advocaat de voorzittershamer zou hanteren, wor den onze vergaderingen op een juri dische wijze geleid en dat is niet in overeenstemming met de gezellige sfeer, die wij gewend zijn", aldus de heer Brouwerswapen. Er zijn al met al nog altijd twee vacatures in het bestuur, omdat mr. Beets noch de heer Kapteyn de statutair vereiste meerderheid kregen bij de stemming. Mr. Beets kreeg 26, de heer Kapteyn 29 stemmen. Vice-voorzitter van Oosterhout deelde mede, dat hp voorzorgsmaatregelen ge nomen had om fraude bij de stemming (zoals tpdens de vorige vergadering) te voorkomen. Hij had de stembriefjes van een knipje voorzien en geen der andere bestuursleden was met die voor zorgsmaatregel van te voren op de hoogte Bovendien had hij de biljetten persoonlijk uitgedeeld. Bedrog leek dus uitgesloten. Er gebeurde niettemin iets verras sends W de stemming. De heer Brou werswapen overhandigde namelijk na afloop een partijtje blanco stembriefjes op dezelfde wijze geknipt als de gel dige om aldus de nonchalance van het bestuur aan te tonen. Voor een ieder lagen die biljetten voor het grupenby de ingang van de zaal. De heer van Oosterhout noemde de geste van de heer Brouwerswapen „minderwaardig ,,Dat staat gelijk met diefstal", meende hij. De financiële toestand van de .ver eniging is niet rooskleurig, zoals bleek uit het verslag van de penningmeester, de heer van der Hoeven. Het tekort wordt voor 1958 op 16.760 geraamd, zodat wijzigingen in het beheer nood zakelijk zijn. Bij akklamatie werd goed gekeurd de contributie te verhogen van drie gulden tot drie gulden vijftig. Tot Advertentie dusver was in de contributie het abonne ment begrepen op het maandblad „De Dierenvriend", maar daarvoor zal voort aan een gulden geheven worden. Voorts had het bestuur voorgesteld om pension- dieren in het asyl in de Ridderstraat op te nemen een principiële ver andering van de exploitatie, omdat er thans slechts zwervers worden opgeno men. De heer van der Horst gaf duidelijk blijk, daar niets voor te voelen. De pen sionkwestie was zijns inziens de oor zaak van de vroegere ruzie in de ver eniging. Mevrouw Rechtseiner (een „edele vrouw, waar ik gaarne voor vecht", aldus spreker) hield een pen sion. De dierenartsen traden daartegen in het geweer. Een pension voor dieren vereist een deskundigheid, die het be stuur niet heeft. Besmetting van de pensiongasten door de asyldieren zal niet uitblijven, aldus meende hij nog. Op dat moment deelde de ober mede dat het twaalf uur was en daar de ver gadering geen nacht-permissie had moest ze verdaagd worden. Een volgen de keer zal de pension-kwestie, waarom trent de gemoederen blijkbaar evenzeer verdeeld zijn, waarschijnlijk opnieuw aan de orde komen. Het dinsdagavond door het Noord hollands Philharmonisch Orkest gegeven concert, onder leiding van Henri Arends, werd na de pauze grotendeels beheerst door het optreden van de Franse violist Christian Ferras, die het vioolconcert van Tschaikowsky vertolkte. Nu is het tegenwoordig bij het optreden van een solist wel zo, dat men als vanzelfsprekend aanneemt dat de techniek een dusdanige graad van volmaaktheid heeft bereikt, dat hier over meestal niet meer gesproken wordt Inderdaad kan men dit ook eisen van een solist, die regelmatig de inter nationale podia betreedt. Toch wil ik persoonlijk aan deze vanzelfsprekend heid niet meedoen, en zeker niet wan neer het een optreden betreft van een talent als Christian Ferras. Wat deze violist aan techniek demonstreerde, was eenvoudigweg weergaloos. Een stokvoe- ring zoals ik maar zelden heb gezien, en een linkerhand-techniek die verbluf fend was. Maar wat belangrijker is, een muzikaliteit die een warmte bezat welke ieder muziekminnend hart ogen blikkelijk veroverde. Zo waren de hoek- Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 JTRANS HALS: De schat van Afrika. 14 i 2 30 7 9.15 vi. lido': China Gate, 18 J. 2, 4.15, 7, 8.15 u LUXOR: Arlane, 18 J. 2, 7. 9.15 u. MINERVA: wo.: Lady and the tramp a. L 2.30 uur. Do.: Als de dauw hangt, komt er regen, volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Arlane, 18 J. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Ma. tot en met do.: De sheriff van Witchita. 14 J. 2.30, 7, 9.15 u. STUDIO: Huis des onheils, 14 J. 2.15, 7, 9.15 U. DIVERSEN Woensdag 23 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Opera-gezel schap met „De barbier van Sevilla Ope ra van G. Verdl m.m.v Anneke van de Graaf, Cora van Doesburg, Bert Bijnen, Peter van Zon e.v.a. Mlnerva-theater, 20.15 uur: „One man show" van Toon Hermans. Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur. Herdenking dag der Verenigde Naties. Drs. G. M. Nederhorst spreekt over het werk van de NOVIB. Inst. voor arbeidersontwikkeling, 20 uur: De goede aarde, film naar het boek van P. S. Buck (De Leeuwerik). Frans Halsmuseum, 20 uur: Moderne Schilderkunst, lezing door Ewoud de Kat. Concertgebouw, 19.30 uur: Concert door de Haarlemse Bond van Muziekverenigin gen, m.m.v. r.-k. Harmonie „St.-Bavo", Chr. muziekver. „Arti et Religion!", Har monie-orkest „Haarlem", Harmonie Kunst kring „Apollo", Harmonie „Crescendo" Spaamdam en Harmonie „Crescendo" Haarlem. Donderdag 24 oktober Concertgebouw, 12.30 uur: Pauzeconcert door Albert de Klerk, organist. Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu- tiekavond m.m.v. Frans Hals, fluit. Koen van Slogteren, hobo, en Arnold Swillens, fagot. Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Tou- risme door de lucht, lezing door jhr. dr. J. C. Mollerus. Dinsdagavond hebben de inwoners van Heemstede urenlang in het duis- ter gezeten, omdat om ongeveer zeven uur de elektriciteitsvoorziening tussen Haarlem en Heemstede was uitgevallen In vele woningen werden kaarsen aan gestoken en mensen die geen kaarsen in huis hadden belden hun winkelier op. Inmiddels waren personeelsleden van de dienst gemeentelijke bedrijven opgeroe pen om de storing weg te werken. Suc- cesievelijk begon het in Heemstede te lichten en om ongeveer tien uur brand den overal weer de lampen, speelden weer de radio's en konden sommigen nog net het laatste gedeelte van het televisieprogramma zien. De schade, die het ongemak heeft opgeleverd, wordt niet groot geacht. Wel heeft het een ernstig ongeluk ver oorzaakt, want ook de straatverlichting was uitgevallen en dat ïs de 39-jarige typograaf C. J. de J. uit Hillegomi nood lottig geworden. Hij reeds op de Heren weg ter hoogte van de Van Merenlaan met zijn bromfiets tegen een lantaarn paal op. Hij liep een hersenschudding, hoofdwonden en een kaakfractuur op- In ernstige toestand werd hij naar het Diaconessenhuis in Haarlem overge bracht. Z\jn bromfiets werd zeer zwaar beschadigd. De algemene en sociale vorming van haar leden is de leidraad, die de KAB te Haarlem zich voor ogen stelt bij de nieuwe cursus, bestemd zowel voor he ren- als damesleden, die over enkele weken een aanvang neemt en in het °VW Sint-Bavo aan de Smedestraat wordt gehouden. wi9nder het motto „Je wordt er altijd wnr^r van" kan deze scoling bijzonder voelen11 „aanbev°len aan hen, die aan zitten n gemis aan kennis te be- va^een*1?, succes doorlopen hebben met vruchPa6 s,ch°o1 is voldoende om gen. ucnt de lessen te kunnen vol staat' gereedP" e1thousiaste docenten derwiizen in cursisten te on Nederlandse taal -ge ontwikkeling, geschiedenis, L sociaal-economische rechtsbegrippen, arhL?fIe' algemer!e verzekering, enz. recht, sociale In verband met ri» welke nog overblijft voor aan de cursus, verdient hét «mei 8 ling direct naam en adres 0p fe geven" aan het secretariaat van de school volgt" m Waarna huisbezoek De Algemene Bond van Ouden van Dagen afdeling Haarlem bestaat tien jaar. In gebouw Cultura in de Jans straat zal ter gelegenheid daarvan za terdag 26 oktober 's middags van half t drie tot half vijf een receptie worden gehouden. delen van Tschaikowsky's technisch enorm zware concert van een flitsende maar niettemin blinkende perfectie, ter wijl als contrast het middendeel één en al cantilene bezat. Hierbij maak ik gaarne een bijzonder compliment aan de fluit- en clarinettist, die zich prach tig wisten aan te sluiten. Intussen zeg ik niets te veel met Christian Ferras een fenomeen als violist te noemen. Wanneer op 24-jarige leeftijd reeds een dergelijke graad van volmaaktheid be reikt is, moet hier wel gesproken wor den van een uitzonderlijk talent. Henri Arends heeft zich met het or kest zeer consciëntieus van de begelei ding gekweten. Het programma van dit concert be stond geheel uit werken van Russische componisten. Ter opening is gespeeld het meesterwerk „Een nacht op de kale Berg" van Modeste Moussorgsky. Steeds weer komt men onder de in druk van de muziek van deze op zich zelf staande Russische componist. Er spreekt uit deze muziek een typische sfeer, die verschilt van Moussorgsky's tijdgenoten. Het N.Ph.O. wist de karak teristiek juist te treffen. Het geheel bezat een muzikale spanning die het werk tot een gelukkige ouverture van dit concert maakte. Mijn grootste aandacht ging uit naar symphonic no. 1 van Dimitri Shostako- witch, naar mijn weten hier in Haar lem nog niet eerder uitgevoerd. Shos- takowitch voltooide dit werk in 1925, op negentienjarige leeftijd. Het stuk kenmerkt zich door felle contrasten van nu eens overmoedige, springlevende thematiek, en dan weer klagend tragi sche episoden. E-en bijzonder geraffi neerde instrumentatie verleent meerdere keren opvallende effecten aan deze symphonie. Toch kan ik niet beweren dat Shostakowitch' opus mij in alle opzichten heeft voldaan, en dit zeker niet wat de eerste tweg delen betreft. Ik heb herinneringen aan radio-uitvoe ringen, waarbij mij hetzelfde opviel. De enigszins fragmentarische thematiek der beide eerste delen werken op de duur vermoeiend op de luisteraar. De laatste twee delen geven meer éénheid, waar bij de geladenheid en de elegische sfeer van het derde deel, dat zonder pauze overgaat in de finale, zeer suggestief aandoet. Henri Arends had er kennelijk veel werk van gemaakt, en de luisteraars werden dan ook vergast op dikwijls zeer goed uitgebalanceerd orkestspel. Enkele fragmenten deden hier en daar in ritmisch opzicht nog wat wazig aan. Overigens komt deze prestatie van di rigent en orkest veel lof toe. De aan wezigen hebben kennis kunnen maken met een mengeling van romantiek en moderne toonkunst, die zo dan niet geheel heeft voldaan, (overigens is dit meer persoonlijk) dan wel een interes sant facet belicht heeft uit het com positorisch oeuvre van een vertegen woordiger der moderne Russische- school Shostakowitch. Het publiek toon de zich na de gespeelde werken uiterst dankbaar. J. L. De adjudant van de gemeente-poli- tie te Haarlem, de heer R. H. Derk- sen, heeftvanmorgen in de kamer van de hoofdcommissaris van politie de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontvangen, ter gelegenheid van diens veertig-jarig ambts-jubileum. De versierselen van de onderscheiding werden hem opge speld door de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. Nadat hjj aanvankelijk bij de poli- tie-troepen had gediend, kwam de jubi laris in mei 1920 bij de gemeentepoli tie van Haarlem. I november 1945 volg de bevordering tot hoofdagent. Briga dier werd hij 1 januari 1946. In sep tember 1954 kreeg hij de functie van adjudant. Burgemeester Cremers tekende de heer Derksen als een politieman van de oude stempel, evenwel in de gun stige zin van het woord. Hij prees de accuratesse en de ijver van de jubi laris. Vanmorgen en vanmiddag reci pieerde de heer Derksen te zijnen hui zen aan de Van 't Hoffstraat te Haar lem. De politie van Haarlem verzoekt ge tuigen van het ongeval, dat gisteren in de Spaarnwoud^rstraat gebeurde, zich te melden. Een 21-jarige wielrijd- ster reed in de Spaarnwouderstraat en moest plotseling remmen, omdat een voor haar rijdende auto aan de rech terzijde van de weg stopte. Door een achter haar rijdende personenauto werd zij toen aangereden. De personenauto reed door. Men heeft daarna de chauf feur opgespoord. Deze gaf evenwel een geheel andere lezing. Hu zei dat hij had afgeremd om tegemoet komend ver keer te laten passeren. De wielrijdster zou zich toen toen tussen de twee wa gens hebben willen wringen. De dame klaagde na de aanrijding over pijn in haar knie. De dirigent van het Noordholiands Philharmonisch Orkest zal op 15 en 20 november als gastdirigent optreden bij het Limburgs Symphonie Orkest. Op het concert, waarop Herman Krebbers solist is, vindt een eerste uitvoering plaats van Frids Fête Champêtre. Zondag 3 november hopen de heer G. Kockelkoren en mevrouw J. C. Kockelkoren-Wüfjes, wonende in de St.-Jacobstraat in De Zilk, hun dia manten bruiloft te vieren. Zestig jaar is het dan geleden, dat zij elkaar in de kerk van de parochie van St.-Bavo te Heemstede hun „ja"-woord gaven. Zes tig jaar lang hebben zij daarna alle lief en leed samen gedeeld, zy zyn er altijd gelukkig bij geweest. Ter ge legenheid van dat bijzondere feit zal in de kerk van de parochie van het H. Hart in De Zilk 's morgens een H. Mis van dankbaarheid worden opge dragen. Ondanks het feit, dat beiden nog opgewekt door het leven gaan, zal het feest in intieme kring gevierd worden. De vrolijkheid hebben de bruid en de bruidegom in de loop der jaren niet verloren. „We kunnen hier altijd nog echt lachen", zegt de schoondochter, mevrouw J. I. M. van Roode. Het bruidspaar beaamt dat met een krach tige hoofdknik. Ofschoon „opa", die vijfentachtig jaar is, weliswaar wat slecht van gehoor en gezicht wordt, doet hij toch nog aan alles mee. Niets wat om hem heen gebeurt, ontgaat hem. De bruid, die zesentachtig is, is nog vitaler dan haar man. Elke dag leest zij nog de krant. Alleen dan ge bruikt zij haar bril; anders doet ZÜ het zonder. Ofschoon zij zelf zegt, dat zij wat hardhorend is, gaat vrijwel niets haar voorbij. „Zij hoort nog véél te véél", merkt de bruidegom op. „Maar hij neemt nog altijd graag zijn bor reltje", kaatst de bruid terug. Met een protesterend gebaar zegt de heer Kockelkoren: „Ja, maar het is er maar eén per dag". Het echtpaar Kockelkoren heeft het niet gemakkelijk gehad. In „die goeie ouwe tijd" ging de man, toen zij nog op De Glip woonden, s morgens in aiie vroegte lopend op zijn klompen naar zijn werk in De Zilk. Later werd het beter en konden zij wat „ruimer" gaan leven. Twaalf jaar geleden ver huisden zij toen naar De Zilk. Aan arbeidslust heeft het de heer Kockel koren nooit ontbroken; tot zijn twee- enzeventigste jaar heeft hij nog in het bloembollenbedrijf van de Gebroeders Van Zanten gewerkt. Door zijn ouder dom moest hij daarmee evenwel op houden. „Maar we hebben het nu best Ik ben nu gepensioneerd en heb geen klagen. Maar als mijn schoondochter niet zo goed voor ons zorgde, dan was ik er slechter aan toe geweest, want moeder steekt het altijd in haar eigen zak". De „moeder" zal het „echt" niet zo menen. Zij zal er ongetwijfeld wel voor zorgen dat haar echtgenoot er altijd „warmpjes" bij zit. Dat blijkt wel uit het feit, dat zij nog kort ge leden een trui voor haar man heeft gebreid. Breien is overigens een grote hobby van haar. Elke dag neemt zij nog een knot wol en de pennen ter hand. Zondag 3 november gaat het bruids paar dus feest vieren. Dan zullen vijf kinderen, vier dochters en een zoon, die inmiddels allen getrouwd zijn, het huisje aan de St.-Jacobstraat bevolken. Zeer tot de spijt van het bruidspaar zullen de eenentwintig kleinkinderen en de zes achterkleinkinderen niet aan wezig zijn. Hun gezondheid laat zulk een drukte niet toe, maar desondanks zal er veel vreugde zijn. Westenwinden en zandauto's veroorza ken de laatste tijd een verschuiving van de Blinkert bij „Kraantje Lek" in Over- veen. Tot dusver is er reeds 30.000 ku bieke meter zand geblazen in de richting van het weggetje, dat ten noord-oosten van de legendarische duintop loopt. Vrachtwagens rijden thans in opdracht van de eigenaars van het terrein, de Erven van der Vliet, af en aan voor het vervoeren van het „stuifzand" naar de woningbouwobjecten in Delftweide en aan de mr. Jan Gerritszlaan. Het elfde Rolland-jeugdschaaktoer nooi kenmerkt zich dit jaar door een bijzonder vlot verloop. Reeds na drie speelronden hebben zich zes jongens voor de finale weten te plaatsen. Slechts in de eerste groep laat de be slissing nog een week op zich wachten, In de overige groepen kwamen J. Mai), D. G. Vonk, R. de Jong, E. J. Petersma, A. van Driel en H. Duisen- berg ais winnaar naar'voren. Deze spe lers zullen nu met de zevende finalist in een enkelrondige competitie uitma ken wie van hen zal worden afgevaar digd naar de jeugdschaakkampioen- schappen van Noord-Holland. Voor zo ver iets omtrent de krachten van de jeugdige spelers bekend is zal de strijd vermoedelijk gaan tussen D. G. Vonk (winnaar 1956)H. Duisenberg en J. Ma ij. Een verrassing blijft echter altijd mogelijk. De partijen voor de eerste ronde zijn; J. Majj-D. G. Vonk; R. de Jong-E. J. Petersma; A. van Driel-H. Duisenberg. De uitslagen van de laatste partijen gespeeld in de voorronde luiden: Groep 2: W. F. Petersma-J. Maü 01; F. O. van Maanen-C. Mestral 10; Groep 3: C. Mosterdman-D. G. Vonk 9—1 Groep 4: H. Boekhorst-E. J. Peters ma 01; Groep 5: H. W. van Dis-D. de Jongh 0—1; Groep 6: R. P. v.d. Kasteele-R. de Jong Groep 7: H. Duisenberg-Th. Eekhout 10; P. de Weerd-E. de Jongh 01; Th. Eekhout-P. de Weerd 1—0; H. Dui- senberg-P. de Weerd 1—0; E. de Jongh -H. Duisenberg 01. Een zevenjarig jongetje werd gisteren om ongeveer een uur gewond, toen hij op de Rijksstraatweg in aanrijding kwam met een vrachtwagen. Hij moest met enkele verwondingen en vermoedelijk een hersenschudding naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo worden overge bracht. De jongen reed slingerend over de weg. Hij werd gepasseerd door de vrachtwagen, maar juist op dat ogen blik zwenkte hij naar links. Heren: le klasse; HBC 2HBC 3 9-1, TYBB—TOG 2 8-2, Johez—Rapidity 2-8, GTTC 2— Winfried 4-6; 2e klasse A: TOG 3—Rapidity 3 6-4, Prowano—VGZ 6-4, Togido 4—DHC 2 10-0, teZaanen— HBC 4 3-7; 2e klasse B: Prowano 2 GTTC 4 6-4, Hotac 2—Rapidity 2 1-9, DHC 3—Togido 3 2-8, Oranje Zwart— TYBB 2 6-4, Togido 5—VTC 7-3; 3e klas se A; VTC 2—Johez 2 6-4, TOG 4—Togi do 9 10-0, Winfried 2—GTTC 5 7-3, TYBB 4DSB 2-8, Corodex—Velsen 2 5-5; 3e klasse B: Togido 7—VGZ 2 10-0, Velsen— Columbia 10-0, HeemskerkDHC 4 7-3, PRAK—Prowano 3 3-7, GTTC 7— TYBB 3 5-5; 3e klasse C: Spinneweb—Rapidity 4 1-9 Togido 8—Winfried 3 8-2, Doko— GéelWit 2 8-2, OranjeZwart 2—DHC 5 8-2, teZaanen 2—CSV 2 8-2; 3e klasse D: GeelWit—GTTC 6 9-1, Togido 6—Oranje- Zwart 3 2-8, Johez 3—Uitgeest 4-6, te Zaanen 3—Hotac 0-10; 4e klasse A; HBC 6—Shot 2 6-4, Columbia 2—DSB 3 1-9, ReadyWinlried 4 7-3, DHC 6 VTC 3 4-6; 4e klasse B: Bloemendaal— TOG 6 7-3, CTTC 2—DSB 5 10-0, Spinne web 4Heemskerk 2 0-10, Winfried 5 DHC 7 2-8, VTC 4—Doko 2 9-1; 4e klasse C: HBC 5—Spinneweb 3 7-3, GeelWit 3 —Bloemendaal 2 5-5, Togido 10Ready 2 10-0, TYBB 5—PRAK 2 10-0; 4e klasse E; Bloemendaal 3Shot 0-10 0-10, Rytel- bi 2Spinneweb 2 3-7, Togido 11DSB 2 4-6, TYBB 6—VTC 5 8-2, TOG 5—TZB 6-4. Dames; 3e klasse A: HBCteZaanen 9-1, Rapidity 2Hotac 7-3, CSVTogido 4-6, Johez—DHC 8-2; 3e klasse B: VTC— TOG 3-7, Rapidity—OranjeZwart 8-2, SpinnewebTYBB 6-4, ReadyVGZ 8-2; 4e klasse A: GeelWitteZaanen 2 5-5, DSB 2—Togido 3 5-5, VTC 2—Bloe mendaal 8-2, CSV 2—CTTC 1-9; 4e klas se B: GTTCSpinneweb 2 7-3, Ready 2 Rijtelbi 5-5, TOG 2—VTC 3 10-0, Oranje- Zwart 2Columbia 9-1; 4e klasse C; DSB—VGZ 2 7-3, HBC 2—Togido 2 5-5, GeelWit 2Uitgeest 2 2-8, Winfried 2 CTTC 2 2-8. Junioren: groep A: DHCOranje- Zwart 8-2, TYBB—TYBB 2 9-1, TYBB 3 —GTTC 10-0; Groep B: TZB—DSB 4-6, TYBB 4GeelWit 2 2-8, Spinneweb teZaanen 9-1, DSB 2—TYBB 5 0-10. (Voor een verslag zie men pagina 6) De gemeenteraad van Zandvoort kwam dinsdagavond büeen onder voor zitterschap van de burgemeester, mr. H. M. van Fenema. De besluiten van Gedeputeerde Staten waarbij goedkeu ring werd onthouden aan de transac ties met de erfpachters Koning, Slag veld en Termes omdat de gemeente aan exorbitante eisen van betrokkenen zo i zün tegemoet gekomen, gaf de heer BREURE (V.V.D.) aanleiding tot de opmerking dat dit een van de ernstig ste zaken is welke aan de orde zijn ge steld. Spr. achtte het gelukkig dat Ge deputeerde Staten hun goedkeuring hebben onthouden. Een raadslid kan moeilijk de merites van dergelijke be sluiten nagaan; hy moet daarby af gaan op ambtelijke rapporten. Het gaat hier niet om geringe bedragen. Spr. vond het buitengewoon ernstig dat Ge deputeerde Staten de raad op de vin gers hebben moeten tikken. Spr. stak persoonlijk ook de hand in eigen boe zem. Spr. hoopte dat de raad dergelij ke voorstellen niet meer van het col lege van B. en W. zou krügen. Spr. ge bruikte in zijn betoog de uitdrukkingen „corruption" en „connection". De heer SLEGERS (K.V.P.) was buitengewoon verwonderd over het betoog van de heer Breure want de raad heeft die be sluiten unaniem genomen. Spr. rele veerde dat men destijds meende dat al leen op deze wüze een aanvaardbare oplossing zou kunnen worden verkre gen teneinde onteigening te voorkomen. Wethouder v. d. WERFF (C.H.) gaf toe, dat de gemeente ver is gegaan, maar B. en W. deden het voorstel om dat zij gezien de ervaringen met pa viljoen „Garni" de overtuiging had den dat een ander voorstel niet door de raad zou zyn aanvaard. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) was pijnlijk getroffen door de uitdruk king „exorbitant" welke Gedeputeerde Staten in hun besluit hebben gebezigd. Spr. toonde aan, dat de ruiling met de heer Termes op redelijke gronden was gebaseerd. Onteigening zal mede om de bijkomende kosten veel duurder uitkomen. De andere betrokkenen, de heren Koning en Slagveld, hebben een garage en een werkplaats op de erf- pachtsgrond staan. Bij onteigening zal zeker bedrijfsschade moeten worden vergoed. Men wilde voor hen nieuwe ruimten stichten en die tijdelijk voor een gereduceerde prijs aan hen verhuren. Spr. meende dat de raad ter zake geen slecht figuur heeft geslagen. De heer KONING (A.Z.B.) bracht ter sprake het feit dat de heer Breure goed koop een perceel grond aan de Boule vard heeft gekocht. De VOORZITTER riep de heer Koning tot de orde. De heer TATES (V.V.D.) vroeg of de heer Koning, als belanghebbende, over deze zaak mocht meespreken. De VOORZIT TER zei dat de heer Koning niet over zijn geval sprak maar over de zaak- Termes. De heer KONING vervolgde zijn betoog en merkte op dat de heer Breure van deze zaak geen begrip heeft. De VOORZITTER keurde het af, dat de heer Breure de woorden „cor ruption" en „connection" (zij het ook in verband met de periode waarin de heer Breure in Indië heeft gewerkt) heeft gebruikt. Spr. vroeg zich af of de heer Breu re deze uitdrukkingen welke op spr. een onprettige indruk hebben ge maakt zou willen terugnemen. Wethouder v. d. WERFF (C.H.) deel de nog mede dat een provinciaal ambtenaar de zaak in Zandvoort heeft onderzocht en spr. had na dat onderhoud de stellige indruk dat goedkeuring zou volgen. De VOOR ZITTER sloot de discussie met de mededeling dat de toekomst zal moe ten leren of onteigening voordeliger is dan de door Gedeputeerde Staten afgekeurde transacties. Het beroepschrift van de heer J. Uyleman tegen het besluit van B. en W. waarbij hem een vergunning inge volge de winkel- en bedrijvenverorde- ning voor een patates-fritesbedrijf aan het Kerkplein wordt geweigerd, ontlok te de raad een brede discussie. De heer TATES (V.V.D.) was van oordeel dat aan het Kerkplein estetisch niets meer te verknoeien valt. Nu heerst daar op zondagen (en in het seizoen alle dagen) een verschrikkelijke stank. De heer Uyleman garandeert echter een instal latie welke reukloos zou zijn. De heer SLEGERS (K.V.P.) meende dat B. en W. ten onrechte het behoefte-element hebben laten meespreken. Spr. meen de dat de door de heer Uyleman be oogde verbouwing het estetisch aanzien van het Kerkplein ten goede zal komen omdat deze een grote „hall" zal maken waardoor voorkomen wordt dat papier en ander afval op straat terecht komt. De heren GOSEN (A.R.), DIEMER (P.v.d.A.), KONING (A.Z.B.) spraken in gelijke geest. Ir. VAN KUIJK (P.v.d.A.) was het met B. en W. eens dat een concentratie van dergelijke za ken op het Kerkplein ongewenst is. Mevrouw MOL (P.v.d.A.) meende dat het „hart" van Zandvoort (de weg van het busstation tot het strand) wordt ge garneerd door zaken in haring, ijs, pa tates frites e.d. „Wij kunnen de patates frites in Zandvoort niet missen," zo be toogde de heer BREURE (V.V.D.) „hoe meer patates frites hoe beter." De VOORZITTER deelde mede dat het college terzake volkomen objectief heeft gehandeld. Men beroept zich op de garantie van de fabrikant van de frituur-oven dat deze reukloos zal zün; de baklucht zal tenslotte toch ergens naar toe moeten en daarom was spr. niet gerust op deze garantie. Er zün reeds drie patates-frites zaken; komt de heer Uyleman er als vierde by, dan komt een vyfde gegadigde opdagen die reeds door B. en W. is afgewezen. Daardoor zal het niveau van het Kerk plein ernstig worden aangetast. Aan het Kerkplein zyn meer lelyke dan goe de gevels; spr. wilde echter het este tisch niveau van dit plein opvoeren en het niet verder aantasten. Het behoefte element Is by het college niet in ge ding geweest. Tenslotte stelde de voor zitter ironisch voor, dat de raad als dit beroep wordt aanvaard het Kerk plein zul omdopen in „patates-frites- plein" In de raad rees hierop een protesterend gemompel. Met 114 stemmen verleende de raad tenslotte de gevraagde vergunning. Bij de behandeling van het beroep schrift van de N.V. „Kostverloren" te gen een geweigerde bouwvergunning voor het maken van tennisbanen criti- seerde de heer TATES (V.V.D.) het standpunt van B. en W. dat ter plaatse (nabij de spoorbaan) geen caravan park mag worden gevestigd. Spr. wees op de grote behoefte aan ruimte voor caravans in Zandvoort alsmede op de behoefte aan tennisbanen. Wethouder v. d. WERFF (C.H.) wees er op, dat het uitbreidingsplan verbiedt dat de no dige toiletgebouwtjes worden gesticht. Een raadsbesluit om daartoe vergun ning te verlenen zal door de Kroon wor den vernietigd. Spr. wees op de sugges tie van B. en W. om de grond door de gemeente te laten aankopen. De heer GOSEN (A.R.) opperde het denkbeeld om met de N.V. een grondruiling aan te gaan. De heer SLEGERS (K.V.P.) gaf toe, dat de vergunning niet verleend kon worden; spr. zou het toejuichen als de gemeente deze grond van de eige naresse zou kopen om haar voor ver dere schade te behoeden. Het beroep schrift werd met 141 stem (van de heer Tates) afgewezen. De verhoging van de bezoldiging der hogere gemeentea-mbtenaren kwam tot een einde nadat in de vorige ver gadering de behandeling was geschorst omdat de stemmen staakten over een amendement-Gosen om de datum van ingang te bepalen op 1 oktober 1957 en niet op 1 september 1956 zoals B. en W. voorstelden. De heer BREURE (V.V.D.) ver klaarde dat hpt voorstel-Gosen hem niet voldoende duidelijk was geweest. Het is spr. inmiddels gebleken dat de onderhandelingen over salaris-verbete ring van overheidspersoneel soms zeer lang duren, vandaar dat terugwerken de kracht soms onontkoombaar is. Spr. vond daarin aanleiding zijn standpunt te herzien en zijn stem thans aan het amendement-Gosen te onthouden. De volgende stemming had het verras sende resultaat dat het amendement- Gosen werd verworpen met 5 tegen 11 stemmen, terwijl in de vorige vergade ring de stemmen hadden gestaakt (7— 7). Het voorstel van B. en W. tot verho ging van de bezoldiging van de hogere ambtenaren dat daarna opnieuw in be handeling kwam werd door de heer TATES (V.V.D.) bestreden omdat hij van verwerping van het voorstel een gunstig resultaat verwachtte voor de lagere en middelbare ambtenaren. De ze opvatting werd door de VOORZIT TER bestreden. Het voorstel van B. en W. werd met 114 stemmen aanvaard. De heer L. J. v. d. WERFF (Pi. B.) wilde blanco stemmen maar kreeg de opmerking dat dit ontoelaatbaar is. Hij stemde daarop tegen. Een kort voor de raadsvergadering door B. en W. ingediend voorstel om aan te kopen de percelen Dr. Merger, straat 60, 62 en 64 voor 30.000,- ont lokte enkele vragen van raadsleden. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) licht te toe, dat deze percelen worden aange boden door het Beambtenfonds van Werkspoor. Ze hebben een inhoud van 900 m3 en brengen in totaal 3000,- huur op. Spoed is geboden omdat er anders nieuwe gegadigden kunnen ko men opdagen. De heer Siegers (KVP) deelde mede dat zijn vader deze hui zen 55 jaar geleden heeft gebouwd; toen kostten zij ongeveer het bedrag dat de gemeente thans gaat betalen. Wethouder v. d. WERFF (C.H.) voegde hier aan toe, dat deze percelen in de onmiddellijke nabijheid van het weder- opbouwplan liggen; uit dien hoofde is het van belang dat de gemeente de eigendom verkrijgt. Met algemene stemmen besloot de raad tot deze aankoop. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 30-jarige betonwerker uit Ede ter zake van mishandeling met voorbedach ten rade op A. Roembeek te Drieber gen-Rij senburg in de avond van 2e Paas dag 1956 veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarbij de reeds on dergane straf als voorlopige hechtenis in mindering wordt gebracht. Hij was door de rechtbank te Utrecht veroor deeld tot een jaar en drie maanden. Aanvankelijk had hy in dit vonnis be rust doch vroeg later revisie aan. Zijn mededader was door het hof te Am sterdam tot tien maanden met aftrek van het voorarrest veroordeeld. Hedenmiddag omstreeks een uur is een piper cub, afkomstig van de vlieg basis Deelen, neergestort. De twee in zittenden, een kapiteinvlieger van de koninklijke luchtmacht en een overste van de koninklijke landmacht, kwamen om het leven. De namen der slachtof fers en de plaats van het ongeval zijn nog niet bekend. De piper cub werd gevlogen ten be hoeve van het eerste legerkorps der kon. landmacht. (Niet otflciH* koersen) vorig opening Slot 23/10 544 Ned 1953 5(4 Ned 1953 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3 V. Ned t955 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grthk 1948 3 Ned Handel Mil eert A K Van Berkel's Pateni Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hon even* cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Liln Kon Ned Stoomb M1( Ned ScheeDV Unie K.L.M. H VA Dell Mt| cert A'dam 2(4 '56 I A'dam '56 D A'dam III 83(4 83(4 88(4 145 151% 172(4 175(4 255 33(4 241 229% 152.70 61 131(4 135 99.55 98 61% 75 84(4 83% 79(4 87(4 157 336(4 233(4 158.70 147 131 134 100.20 61 \naconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecntt CoDDer KX.-M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steal Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway ndewater U.S Steel 21/10 40V, 37 64 56(4 37 80% 26% 30%. 27% 41(4 41 68 34*4 30% 23% 52 22/10 40V, 37% 65% 57 36s/, 80% 25% 30% 27% 41(4 41(4 67 33% 31% 22(4 52% Stemming! gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3