KONING LEOPOLD HEEFT IN AMERIKA ZAKEN GEDAAN Van Ackers bedoelingen met de oprichting van Pro Africa Op voorstel van Syrië Debat over de toestand in het Midden-Oosten is drie dagen verdaagd Het gemeente- en provincie program van de K.V.P. De op 20 augustus aan de grens neergeschoten Joegoslaaf A-griep teistert de troetelpoesen Simplon-Express verongelukt Weer moeilijkheden rondom de Belgische troon? „JE GELD OF JE LEVEN" c Zelfstandigheid dient met kracht te worden verdedigd Tussen neus en lippen Veiligheid mifi m Negen jaar geëist tegen indringer Uitkeringen uit het Gemeentefonds Vaststelling in 1958 Ongerustheid in Eindhoven Geen gronden aanivezig voor protesten Boler-glijbaan Vooruitziende Grieken KNOEIERIJEN MET WERKLIJSTEN WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 PAGINA 7 Met dolkmes op stap Over ongelukken met vliegtuigen (Van onze Brusselse correspondent) Op de jongste zitting van de Algemene Raad der Belgische Socialistische Party verklaarde partij voorzitter Max Buset: „Wij werden onaangenaam ver rast door de oprichting van Pro Africa. In 1950 heeft België zjjn evenwicht teruggevonden rond een nieuw staatshoofd. Niemand heeft het recht de Belgen te doen geloven dat de koningskwestie opnieuw zou kunnen worden gesteld. Ik geloof dat er weinig Belgen zijn die mjjn mening niet delen". Premier Van Acker die na Buset het woord voerde, drukte de wens uit dat er zo weinig mogelijk over Pro Africa zou wor den gesproken. Hjj zei dat deze vereniging zonder winstoogmerken met medeweten van de regering was opgericht en hjj voegde eraan toe dat koning Leopold door de regering met geen enkele officiële zending was belast. Welke zyn de antecedenten van deze mysterieu ze vereniging zonder winstoogmerken waaraan de Bel gische premier liever het zwijgen toe doet, en waarin bestaat het verband met een „nieuwe koningskwestie"? Op 24 augustus jl. verschenen in het Belgisch Staats blad de statuten van de Koninklijke Stichting Pro Africa, gepatroneerd door de socialistische minister van State, Soudan, de liberale voorzitter van het Natio naal Fonds voor wetenschappelijk Onderzoek, Ernest- John Solvay en de katholieke voorzitter van de Hogere Raad voor sociale hulp in Belgisch Kongo, Anatole Debauw. Het doel van de Stichting werd omschreven als steun aan de in Kongo en Ruanda-Urundi werkza me maatschappelijke assistenten ten bate van de in heemse bevolking. Pro Africa werd onder het ere-voorzitterschap geplaatst van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Liliane van België, koning Leopolds tweede echtgenote. De Belgische minister van Koloniën, Buisseret. Afgezien van de eerder ongewone be titeling van een prinses die tot dusver in alle officiële documenten prinses van Réthy had geheten, bevatte de op richtingsakte niets bijzonder sensatio neels. Zij werd echter dadelijk in ver band gebracht met een reis die koning Leopold en zijn echtgenote kort tevo ren in de kolonie hadden gemaakt. Men schreef de Belgische premier de be doeling toe de afgetreden vorst weer actief hij het regeringswerk te betrek ken en men zag in de nieuwe titel van prinses Liliane een van de uiter lijke tekenen welke de verzoening moe ten symboliseren tussen de linkse poli tici en Leopold III die door hen tot abdicatie was gedwongen. Zoals be kend vielen reeds eerder tekenen van 8en dergelijke verzoening te bespeuren. In juli 1956 werd koning Leopold door de regering het voorzitterschap opge dragen van een nationale commissie voor de studie van de economische en sociale gevolgen van de wetenschap pelijke vooruitgang in België en zyn overzeese gebieden. In mei 1957, naar aanleiding van de onthulling van een monument voor de gesneuvelden van 1940 te Kortrijk, bracht premier Van Acker een warme hulde aan de voor malige opperbevelhebber van de Bel gische troepen. Deze manifestatie werd ontsierd door een anti-Van Acker-be- toeing Helemaal spontaan kon men deze betoging niet noemen. Zij droeg in elk eeval de sympathie weg van de christelijke volksparty, die in de ver zoening tussen de linkse regering en het vorstenhuis minder een daad van staatsmanswijsheid dan een manoeu vre ingegeven door electorale oereke ning onderkende. De koningskwestie vormde in het katholieke koningsgezin de Vlaamse land nog steeds een rem op de socialistische vooruitgang en men schreef Van Acker de bedoeling toe met zijn verzoeningsgebaren deze rem uit de weg te willen ruimen. Hoe dit zij, de omstandigheden waarin de Stichting Pro Africa tot stand kwam, schijnen' er in elk ge val op te wijzen dat Van Acker op dit stuk een persoonlijke politiek voert die in de schoot der regering geen onverdeelde steun geniet. Zo was het typisch dat het bericht over Pro Africa wereldkundig werd gemaakt toen de liberale minister van Koloniën, Buis seret, zich in het buitenland bevond. Bij diens terugkeer bleek dat de ka binetsraad in zijn afwezigheid de zaak had besproken en hem volledig in on wetendheid had gelaten. Dat men in linkse kringen de nieuwe stichting niet onverdeeld genegen was, bleek uit de reactie van het socialistische partij blad ,,Le Peuple" dat het nut van Pro Africa in twijfel trok en uit de zuur zoete commentaar van de Brusselse %oir" een blad dat destijds flink de anti-Leopoldistische campagne had gesteund. Maar ook in de katholieke pers gin gen de poppen aan het dansen. Begin vorige maand maakte de „Libre Bel- eiaue gewag van een malaise rond- om de Belgische troon. Volgens dit b£d was de monarchie allerminst ge diend met de initiatieven van een pre mier die de koninklijke familie in een delicate positie bracht tegenover som mige ministers. De „Libre" betreurde het dat de betrekkingen van het Hof met de buitenwereld blijkbaar slecht geregeld waren en zei te vrezen dat de vijanden van de monarchie ander maal sommige psychologische vergis singen 'zouden uitbuiten om de instel ling de genadeslag toe te brengen. De klap op de vuurpijl kwam, toen niemand minder dan de voorzitter van de christelijke volkspartij, Théo Lefè- vre, in de „Nieuwe Gids" de premier ervan beschuldigde koning Boudewijn omtrent de werkelijke stand van de publieke opinie te misleiden en diens natuurlijke teruggetrokkenheid te sti muleren met het gevolg dat het pro bleem van de kroon weer in een critiek stadium was geraakt. Weer enige tijd later pakte de Vlaamse editie van De Unie uit met de wrange commen taar: „De gewone mensen in dit land zün geenszins gediend met nieuwe moeilijkheden in de kringen rondom het Staatshoofd. Koning Boudewijn is na enig aarzelen als staatshoofd aan vaard. Niemand kan met juistheid voorspellen wat zou gebeuren indien de koning in opspraak wordt gebracht. Maar het vermoeden bestaat dat de monarchie geen tweede maal vurige verdedigers vinden zou, noch in het land, noch bij de politieke partijen". Intussen is weer een maand ver lopen en over deze verkapte konings kwestie ls nog weinig gehoord, waar schijnlijk mede door het feit dat men de koninklijke familie wou ontzien in verband met de medische behandeling die de jonge prins Alexander in de Veren. Staten onderging. Toch heeft de reis die koning Leopold aldaar heeft ondernomen op haar beurt aan leiding gegeven tot commentaar over en weer in regerings- en oppositiekrin gen. In regeringskringen heette het dat Leopold met geen enkele officiële noch officieuze zending werd belast. De oppositiebladen wezen er echter op dat over deze reis brieven werden gewisseld tussen president Eisenhower en premier Van Acker. Het antwoord van Eisenhower, die zich bereid ver klaarde de koning te ontvangen, werd gepubliceerd, maar het schrijven van de premier werd niet bekend gemaakt. Een Vlaams blad beweerde dat Leo pold In opdracht van de regering 100 miljard Belgische frank steun zocht los te maken in Amerika voor dé ont wikkeling van de atoomindustrie in België en de Belgische Kongo. Een ander beweerde dat het bezoek ver hand hield met het project voor de Eoning Leopold van België heeft op zijn reis door Amerika verscheidene atoom- ntra bezocht. Men ziet hem hier bij het verlaten van de atoomreactor te fort Belvoir. Links; De Amerikaanse minister voor het leger, Wübert BrucKer. bouw van de reusachtige Inga-dam in Kongo èn de daarbij horende atoom centrale. Het ziet er inderdaad naar uit dat, ondanks de logenstraffingen van pre mier Van Acker, koning Leopold wel degelijk op do'.larjacht is gestuurd. Dat de reis een quasi officieel karakter draagt blijkt niet alleen uit de terzake gevoerde correspondentie, maar ook nog uit het verloop van het bezoek. De koning werd op het Witte Huis ontvan gen, hij bezocht de meest geheime Ame rikaanse atoominstallaties, hij nam con tact met tal van vooraanstaande per sonaliteiten uit de militaire, financiële en wetenschappelijke wereld, hij werd overal begeleid door de Belgische am bassadeur te Washington en door de Amerikaanse ambassadeur te Brussel en hij stond ook nog interviews toe aan de Amerikaanse pers in verband met de kernenergie Het ziet er trouwens naar uit dat Leo polds zending met succes zal worden bekroond. In oppositionele kringen be toogt men dan ook dat de regering het parlement zo spoedig mogeiyk uitsluit sel moet geven over deze kwestie. De Waalse linkervleugel var) de socialis tische partij oefent druk in dezelfde zin Men mag daarom verwachten dat' de premier eerlang zijn al dan niet electoraal gekleurde kaarten op tafel zal moeten leggen. Tegen een 36-jarige schilder uit Am sterdam heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle, negen jaar gevangenisstraf geëist wegens weder rechtelijke indringing en afdreiging van geld. In de nacht van 19 op 20 juni had hij zich met behulp van een lad dertje via het balkon toegang verschaft tot de slaapkamer van de geneesheer directeur van het rijksasyl voor psy chopaten te Balkburg, gemeente Aver- eest, mevrouw A. F. Fischer-van Ros- sum, ten einde haar te doden uit wraak voor het feit dat zij slechte rapporten over he-.i zou hebben uitgebracht. De Amsterdammer veronderstelde dat mevrouw Fischer alleen thuis was, maar toen hij dr. H. F. Fischer, die te bed lag ontwaarde, zag hij van zijn voorneme, af. Hij bedreigde mévrouw Fischer met de woorden: ,,je geld of je leven". Mevrouw Fischer, die de man kende als een aggressief iemand, ging met hem naar beneden en gaf hem f450,- Verdachte bleek een dolkmes bij zich te hebben. Hij was met proefverlof uit de gevangenis te Groningen ontslagen en was voor het uitvoeren van zijn plan speciaal naar Balkburg gereisd, waar hij eerder was verpleegd. Uitspraak 5 november In tegenstelling tot de aanvankelijke bedoeling van minister Hofstra zullen de subjectieve uitkeringen aan de ge meenten uit het gemeentefonds in 1958 worden vastgesteld. Dit is het resultaat van de algemene aandrang die dinsdag uit de Tweede Kamer werd uitgeoefend op de bewindsman, die van plan was de uitkeringen eerst in 1959 vast te stel len. Minister Hofstra bad zijn voornemen verwerkt in een wetsontwerp dat voor de tijd van een jaar de financiële ver houding rijk-gemeenten regelt In af wachting van een definitieve voorzie ning. Afgevaardigden van alle partijen vonden het echter onjunst de gemeen ten zolang in onzekerheid te laten over de hoogte 'van de uitkeringen die zij zullen ontvangen. De minister ant woordde daarop dat hij hiertegen geen principiële bezwaren had maar dat de regering er de voorkeur aan had gege ven, het beperkte ambtelijk apparaat volledig m te zetten voor de voorberei ding van de overgang van de oude naar de nieuwe toestand in plaats van het te gebruiken om de uitkeringen te be rekenen. Nü de hele kamer echter een stemmig de voorkeur gaf aan de andere mogelijkheid, wilde hij daar gaarne aan voldoen. In de nacht van zondag op maandag is de Simplon-Expressin Turkije op een baanvak met enkelspoor op een locaal- trein gereden. Het aantal doden loopt in de tientallen, terwijl er meer dan honderd gewonden zijn. Op deze telefoto ziet men de stoomlocomotief met zwaar beschadigde voorzijde en het wrak van een van de locaal-treinwagons. Redders zoeken in de puinhopen naar slachtoffers. Het Tweede-Kamerlid Visch (KVP) heeft de minister van oorlog, o.m. ge vraagd of het hem bekend is, dat onder de ingezetenen van Eindhoven ernstige ongerustheid is gerezen naar aanleiding van een aantal vliegtuigongelukken bo ven of nabij deze uitgebreide stad, waarvan de gevolgen catastrofaal voor een deel der bevolking hadden kunnen zijn. Kan de minister bevestigen, dat de door straaljagers gebruikte startbaan op de vliegbasis Eindhoven in verband met haar ongeveer west-oost richting zeer ongunstig is gelegen ten opzichte van het noordelijk stadsdeel, welk deel, bij eventuele ongevallen, hetzij direct na de start, hetziï bli het uitvoeren van een landing, -eer kwetsbaar is? zo vraagt de heer Visch verder. Is de minister niet van oordeel, dat het vliegtechnisch aanvaardbaar en technisch uitvoerbaar is, de startbaan in een meer zuidwest noordoost lopende richting te verleggen? De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met 33 tegen 32 stemmen bij vijftien onthou dingen een voorstel aangenomen van de Syriër Zeineddin, om 't debat over het ge schil tussen Turkije en Syrië voor een periode van niet meer dan drie dagen te verdagen. Zeineddin zei, dat men dan zal weten hoe de zaken staan en kan beoordelen wat gedaan moet wor den. Daarna bracht de voorzitter, Mun- ro, een voorstel in stemming volgens welke de Algemene Vergadering niet later dan vrijdagmiddag weer bijeen zal komen. Dit voorstel werd aangeno men met 37 tegen 10 stemmen bij 34 De ministers van justitie en van bui tenlandse zaken hebben geantwoord op schriftelijke vragen, die waren gesteld door het Tweede Kamerlid Gortzak (C.P.N.) over het neerschieten van een Nederlander aan de Nederlands-Duitse grens. De ministers antwoorden aldus: De in Nederland wonende Joegoslavi sche vreemdeling F. Duschak werd 40 augustus door een Duitse douanebeamb te onder verdenking van smokkel aan gehouden op de z.g. Veeweg, bij Schin- veld. De Nederlands-Duitse grens loopt aldaar door de as van deze weg, die derhalve door de grensbeambten van beide landen wordt gebruikt. Duschak, die zich aan de aanhouding wilde ont trekken, werd bij de daaropvolgende worsteling door een kogel uit 't dienst pistool van de Duitse ambtenaar ge troffen. Het is aannemelijk, dat hierbij geen sprake was van opzet. Of Du schak zich op het moment, waarop het schot werd gelost, op de Nederlandse dan wel op de Duitse helft van de weg bevond, of juist op de grens, is niet met zekerheid vastgesteld. Een van Duitse zijde gewaarschuw de arts was het eerst ter plaatse en verleende de eerste hulp in een aan de Duitse kant van de weg gelegen café. Deze arts heeft vervolgens opdracht ge geven tot vervoer naar een Duits zie kenhuis. In verband hiermede is niet voldaan aan het verlangen van een la ter ter plaatse verschenen Nederlandse arts om Duschak per ambulance naar een Nederlands ziekenhuis te trans porteren. Uit de ter beschikking van de minis ters staande stukken blijkt niet, dat de Nederlandse arts opzij heeft moeten springen of wel anderzins door Duitse beambten is bedreigd. Voorts wordt medegedeeld, dat Duschak nog in de loop van augustus uit het Duitse zieken huis werd ontslagen en op eigen gele genheid naar Nederland is terugge keerd. Mede omdat deze zaak in onder zoek is genomen door de Duitse jus titiële autoriteiten en omdat van ge brek aan diligentie daarbij niet is gebleken, achtten de ministers op grond van de beschikbare gegevens geen gronden aanwezig voor protes ten. In het geldende Nederlands-Duitse uitleveringsverdrag is over en weer de uitlevering van eigen onderdanen uit gesloten. Alleen reeds om deze reden kan er dus geen sprake zijn van stap pen om de uitlevering van de betrok ken Duitse ambtenaar te verkrijgen. Gelet op de aandacht, die de Duitse autoriteiten aan deze zaak hebben be steed, en op de medewerking, welke van die zijde bij het inwinnen van de nodige inlichtingen is ondervonden, zien de ministers vooralsnog geen reden om bepaalde eisen, ter voorkoming van herhaling, aan de genoemde autori teiten te stellen. de partijraad van de Katholieke Volkspartij, die De vergadering van za terdag in Utrecht wordt gehouden, zal zich bezig houden met de bespreking van een ontwerp gemeente- en een ont werp provincieprogram 1958. In het gemeenteprogram wordt t.a.v. het algemeen beleid als een van de doelstellingen van de K.V.P.-fracties in de Kamers gesteld, dat met kracht de zelfstandigheid van de gemeenten wordt verdedigd. Daartoe worden het behoud en herstel van een beperkt eigen be lastinggebied voor de gemeenten bevor derd. Voorts pleit het program voor een beperkte toepassing van het systeem der doeluitkeringen. De beruchte Aziatische griep heeft niet alleen mensen, doch ook dieren te pakken, met na me de Engelse huisdieren en in het bijzonder de zogenaamde troetelpoe sen Een Engelse dierenarts heeft dezer dagen verklaard, dat reeds honderd ton inmiddels aangekocht ten dienste van de laboratoria, die zich met het kernonderzoek bezig houden. In Mombassa is onlangs een ver- keersweek gehouden, waarin drie maal zoveel ongelukken gebeurden als gewoonlijk. Er werd via luid sprekers op gebouwen en politiewa gens zo hard om verkeersveiligheid geschreeuwd en er hingen zoveel kleurrijke vlaggen met mooie leuzen, dat vele chauffeurs doodzenuwachtig werden van al dat geschreeuw en gewapper en de macht over hun stuur verloren. honderden Perzische katers en an dere fraaie huisdieren het slachtof fer van de A-griep zijn geworden en het leven hebben gelaten. Hij ver klaarde tevens, dat gebleken was, dat straatkatten lang niet zo vatbaar zijn als troetelpoesen, hoogstwaar- schijulijk omdat de constitutie van n„ mJprnp kranl deze beesten in het harde leven van L/C mOdclUc KldllL de straat bestand is geworden tegen virus-aanvallen. Toen de politie arriveerde bij de kruidenier in Glasgow, van wie in de nacht de brandkast was gestolen, gleed zij voor de stoep uit over de boter maar liefst vier kilo die de dieven hadden ge bruikt om de zware geldkast vanuit de winkel naar hun auto te kunnen laten glijden. Bjj de Franse kust aan de Mid dellandse Zee, ter hoogte van Marseille, zijn diepzeeduikers gestoten op het wrak van een Grieks schip, dat uit de eerste eeuw voor Christus moet dateren. Het is gela den met honderd ton gesmolten en gekristalliseerd loodprotoxyde, een stof waarvan de Grieken gebruik maakten als vernis voor hun plate len vaatwerken. Een laboratorium in Frankrijk heeft een ontleding van de stof gemaakt en vastgesteld, dat het een uitstekend isoleringsmiddel is tot bescherming tegen radio-actieve stralen. De Franse staat heeft de De Amerikanen zijn tenminste zo eerlijk om het ronduit toe te geven. Veel van de kranten, die ze plegen uit te geven, zijn nau welijks ergens anders dienstbaar toe dan ze als pakpapier te gebruiken. Welnu, zo heeft thans de hoofdre dactie van het dagblad „Milwaukee Sentinel" geredeneerd, dan zullen we daar voortaan rekening mee hou den weshalve hij dagelijks in zyn kranten een pagina zilverpapier laat insteken, die niet bestemd is om voorzien te worden van gedrukte teksten, doch eenvoudig om aan huis moeders een fatsoenlijk stuk papier te verschaffen, waarin ze de boter hammen van man- en kinderenlief kunnen rollen. Het abonnementen aantal van de krant is sindsdien met sprongen gestegen. Een krachtig verweer is'geboden te gen onnodige of te snel doorgevoerde centralisatie. Daarom moet de uitvoe ring van de eigen taak der plaatselijke gemeenschap aangepast worden aan de eisen van deze tijd. Dat betekent o.m., dat de gemeenten, meer nog dan vroe ger, moeten streven naar samenwer king met andere gemeenten en pu bliekrechtelijke lichamen van andere aard. Op het stuk van gezinspolitiek wordt in het program de wenselijk heid uitgesproken, dat het gemeente bestuur, lettend op de grote betekenis van het gezin, bij de verschillende on derdelen van zijn beleid een actieve gezinspolitiek voert, met name ten aanzien van de woningbouw, de ta rieven der openbare nutsbedrijven en de recreatiemogelijkheden voor de jeugd. De grootst mogelijke steun wordt ge vraagd voor kerkgenootschappen, o.a. door subsidiëring van kerkenbouw. Ge waakt worde tegen gelijkstelling ten principale van verenigingen van levens beschouwelijke aard met de kerkge nootschappen. Verenigingen die de be vordering van een goede openbare ze delijkheid nastreven, verdienen steun, zo wil het K.V.P.-program, dat voorts stelt: in aanvulling op art. 240 bis van het wetboek van strafrecht worde een verordening uitgevaardigd tot verbod van Neo-Malthusiaanse middelen ook aan personen boven 18 jaar. Op de uit leenbibliotheken worde, met de midde len, welke het gemeentebestuur binnen het kader van artikel 7 van de grond wet ten dienste staan, toezicht uitge oefend. De daarvoor geëigende gemeenten dienen zich aan te sluiten bij de „Ver eniging van Nederlandse gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring op katholieke grondslag." Voor zover de gemeente zich dient be zig te houden met ziekenhuisopname, eerbiedige zjj strikt de ziekenhuiskeuze van de patiënt. De gemeente bevordere, voor zover het van haar afhangt, de bouw van wonin gen van een zodanige grootte en waar de en met zodanige voorzieningen, dat het gezinsleven zich daarin behoorlijk kan ontplooien. Speciaal moet bijzonde re aandacht worden geschonken aan de bouw van woningen voor grote en gro tere gezinnen. Bij de sociale politiek, het maat schappelijk werk en de maatschappelij ke zorg, aldus het ontwerp gemeente program van de K.V.P., dient de ge meente krachtig weerstand te bieden aan een ontwikkeling in centralistische richting, welke zou leiden tot veramb- telijking op dit gebied. Bepleit wordt, dat de gemeente de doorvoering van het beginsel van de pro gressieve kinderbyslag voor haar per soneel en bezitsvorming van het perso neel in dienst van de gemeente, als mede van dat in dienst van semi-pu- bliekrechtelijke instellingen en orga nen, waarin de gemeente participeert, bevordert. Ook het ontwerp-provincieprogram 1958 van de K.V.P. stelt de autonomie in dit geval dus van de provincie voorop. Daartoe worden o.m. het „re geren per circulaire" achterwege gela ten. Zowel op het ontwerp gemeentepro gram als op het ontwerp provinciepro gram is een groot aantal amendemen ten van de verschillende partijkringen Ingediend. onthoudingen. Eerst had de vertegen woordiger van Paraguay voorgesteld, de bijeenkomst te verdagen in afwach ting van het resultaat van de bemid delingspogingen van koning Saoed. Sy rië - prak zich daarop uit voor een ver- dagirg voor onbepaalde tijd, doch een voorstel van deze strekking werd met 36 tegen 30 stemmen, bij 6 onthoudin gen verworpen. Tenslotte stelde de Syrische afgevaardigde voor, het debat voor ten hoogste drie dagen te schor sen. Bij het verlaten van de zaal ver klaarde dr. Zeineddin tegenover jour nalisten, dpt het duidelijk was gebleken dat de leden van de volkerenorganisa tie de Syrische klacht thans niet wil den bespreken. Op de vraag of zijn voorstel tot schorsing van het overleg betekende, dat zijn regering wellicht met een bemiddelingsvoorstel van Sa- oedi-Arabië zal instemmen, antwoordde de Syrische afgevaardigde: „Er is geen bemiddeling". Toen een correspondent opmerkte, dat koning Saoed zijn be middeling had aangeboden, zei Zeined din dat nlj hierop geen commentaar gaf. Tijdens het debat in de Algemene V rgadering had de Turkse minister, Esin, meegedeeld, dat een Turkse mi nister naar Saoedi-Arabië onderweg is in verband met de aanvaarding door Turkije van het Saoedi-Arabisch bemid delingsaanbod. Esin verzocht de Alge mene Vergadering de behandeling van de Syrische klacht over Turkse troepen bewegingen aan de Syrische grens een bepaalde tijd uit te stellen. De Russi sche minister van buitenlandse zaken, Gromyko, verklaarde, dat de Verenig de Staten listen gebruiken om de Ver enigde Naties om de tuin te leiden. De bedoeling van de poging tot verhinde ring van de behandeling \»n de kwestie is „zand te strooien in de ogen van na ïeve en goedgelovige lieden", terwijl er een aanval tegen Syrië wordt voorbe reid, aldus de Russische minister. Gro. myko beschuldigde d Verenigde Sta ten ervai» te trachten de Arabische staten tegen elkaar op te zetten. Hij zei nogmaals, dat de Turkse generale staf, gesteund door de Verenigde Staten van plan is, na de algemene verkiezin gen die zondag in Turkije worden ge houden, een aanval te ondernemen. Meer dan 50.000 man en 700 tanks zijn aan de grens samengetrokken. Het is de bedoeling dat gemotoriseerde eenhe den over een breed front tussen de Mid dellandse Zee en de Euphraat Syrië binnenvallen, aldus Gromyko. De ha venstad Latakië zal zo gauw mogelijk weiden bezet om schepen van de Ame rikaanse zesde vloot gelegenheid te ge ven de haven binnen te lopen. De hoofd macht zal vervolgens in de richting van Damascus moeten oprukken, aldus de Russische minister. De Turkse vertegenwoordiger, Esin, herhaalde, dat Turkije geen aanval van plan ls. Syrië tracht de toestand in het Midden-Oosten om te keren en schrijft de verantwoordelijkheid voor de span ning aan Turkije toe. Esin zei het zeer wenselijk te oordelen dat de Verenig de Naties een onderzoek instellen naar de ontwikkelingen in Syrië. De Ameri kaan Cabot Lodge heeft er bij Syrië op aangedrongen koning Saoedt bemid delingsaanbod te aanvaarden. Een on middellijk gevaar voor de vrede dient by de Veiligheidsraad aanhangig ge maakt te worden, aldus Lodge. Uit het feit, dat zulks niet is gebeurd, blijkt da leegheid van de Russische beschuldi ging. De Syrische minister van buiten landse zaken, Salah Bitar, heeft de Al gemene Vergadering verzocht Turkije te b velen zijn strijdkrachten van de grens terug te trekken en een einde te maken aan de provocerende daden. Verder verzocht hij de Algemene Ver gadering een commissie in het leven te roepen om een onderzoek aan de grens in te stellen. Deze commissie dient de bevoegdheid te hebben aanbevelingen te doen en moet worden verzocht bin nen tien dagen verslag uit te brengen bij de Algemene Vergadering. Radio Cairo heeft gisteravond gemeld dat arbeiders in Irak hebben beloofd oliebuisleidingen en bijbehorende instal laties op te blazen, indien er een „im perialistische" aanval op Syrië wordt ontketend. Een desbetreffend memo randum is door een „groot aantal" Iraakse arbeiders ondertekend en naar de Syrische premier, Sabri el Assali, gezonden, aldus ralio Cairo. De justitie stelt bjj een kranenfabriek in Grave een onderzoek in naar knoeie rijen, gepleegd bij het opgeven van werkuren voor werkzaamheden, ver band houdende met de uitvoering van opdrachten voor het ministerie van oorlog. Welk een omvang deze knoeie rijen hebben aangenomen, is nog niet vastgesteld en evenmin wie daarvoor aansprakelijk moet worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7