Ruimtestation als „springplank in het heelal" ai I BELANGRIJKE MEDEDELING VIER PROCENT Tariefsverhoging voor het kamperen te Bakkinn ZWAARDEMAKER aard N,Z.H.-jubilarissen gisteren in Concertgebouw gehuldigd Visserijgolf Aambeien? Praten over ruimtevaart is geen gepraat in de ruimte Protestvergadering van kampeer vereniging Fa. MATHOT T entoonstelling paramenten Vrachtauto rijdt wielrijdster dood Door kolendamp vergiftigd .W Tel. 11178 a*** Nel! Herbert ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 PAGINA 10 Het mensdom is een goedleers geslacht. En het mooie is: wij mensen weten van el kaar te leren. Er is een tijd ge weest, dat de Russen leerden zo af en toe een woordje Nederlands in de mond te nemen. Dat was in de dagen van Peter de Grote. Het Russische woord „kajutsjunga" is daar een voorbeeld van. In onze dagen zijn wij het, hier in het westen, die zo nu en dan een woordje Russisch opsteken. Het veelbetekenende woordje „njet" bijvoorbeeld en nu het woordje „spoetnik", dat in enkele weken tijds volledig is ingeburgerd in ons kapitalistisch milieu. Zullen we nog méér Russisch le ren? Dat zal afhangen van wat er na de spoetnik komen zal. Wat er na de spoetnik gekomen is, is ons allen bekend. Het allereerst bewondering, gevolgd door een pijnlijke verbazing en een weinig schrik. Dat alles gevolgd door een aanzwellende stroom van geopoli tieke commentaren en speculaties. Daarna ook reacties van wat luchtiger genre: van het broodje spoetnik tot de piepende minia tuur-spoetnik, een stukje up-to- date speelgoed dat de Amerikaan se ouders hun lievelingen cadeau zullen kunnen doen als zij er de 3 dollar 80 voor over hebben. En daarna plannen. Een overvloed van plannen. De dertien kunstmanen, door de Amerikanen beloofd, de Russische kunstmanen, die nog groter zullen zijn, honden aan boord zullen krijgen en misschien bestuurbaar zullen zijn, de satelliet rond de maan, de bemande kunstmaan en de ruimteschepen met bestem ming-Maan. Een ietwat duizelingwekkend programma, waarbij echter aangetekend moet worden, dat de ontwikkeling van de techniek dermate gevorderd is, dat het tenminste allemaal te proberen valt. Meer overheidssteun voor visserij nodig Haarlemse Nachtegalen geven 6 november hun jaarlijkse uitvoering TWEE HONDERD DUIZEND GULDEN vooruw gezondheid... roxehotte! jam 11 ALLE BANDAGES I INDUS HORLOGES Grote Houtstr. 49, Tel. 20049 In Haarlems bisschop pelijk museum Feestavond Herfst- en Kerst vakanties in Haarlem Aanbiddingsfeest in de St.-F ranciscuskapel Drieënhalf mille voor de reclassering Biljarten Kampioenschap vierde klas libre „Het Witte Paard" H.H. MISSEN OP ZON DAG Finse kabinetscrisis Formatiepoging van Tanner mislukt Op gevaarlijk kruis punt te Amsterdam Defecte schoorsteen Vader en vier kinderen in ziekenhuis te Eindhoven BeerschotF eijenoord Coppens-Huysmans krijgen zware straf Foto-atelier L. Veerstr. 11-13, tel. 11178 dan TRANSROID tabletten INNEMEN Wat komt er na Spoetnik? Spoetnik heeft bewezen: het praten over ruimtevaart is geen gepraat in de ruimte. We staan op het ogenblik in derdaad op de drempel van het wereld ruim en van de drempel naar binnen ls nog slechts één stap. Een stap, die alleen maar arbeid zal kosten - en geld. De maan is dus werkelijk dichterbij gekomen en een tocht naar de maan is niet meer een ietwat vermakelijke her senschim, die alleen maar een mede lijdend hoofdschudden waard is. Voor een tocht naar de maan is ech ter het een en ander nodig. Het allereerst een potlood en een niet- alledaagse Tekenvaardigheid, en daar na een beetje vasthoudendheid en durf. Dat potlood brengt enige onbehaag lijke feiten aan de dag. Of liever, het bracht ze aan de dag, want dat potlood ls al gehanteerd. De man die het hanteerde begon met zich de zaak aldus voor te stellen: we bouwen een bemande raket uitge rust met het een en ander, dat de be manning het landen en het bivakkeren op de maan, alsmede de terugtocht mo gelijk kan maken. Daarna lanceren we ae raket, vanaf de aarde en - wachten af. Toen was het woord aan het pot lood en het wees uit, dat daarvoor in de raket een brandstofvoorraad mee genomen zou moeten worden, zó groot, dat de raket een lengte van 400 meter, en aan -de basis een mid dellijn van 100 meter zou moeten krijgen, en dat zij niet minder dan 770.000 ton zou moeten wegen. Zulk een raket is een hersenschim, en niet eens een vermakelijke. .daar daarmee was de gedachte aan een tocht naar de maan nog niet van de kaart. Want wat is méér voor de hand lig gend, dan dat een ruimtevoertuig er gens onderweg een ..tankstation" zou aandoen om brandstof te tanken? Dan behoeft het niet alle brandstof voor de hele reis ineens mee te nemen en spaart dus gewicht. Uit de gedachte aan zo'n tankstation in de ruimte is de gedachte aan een „ruimte-station" voortgekomen, aan ee „springplank in het heelal", van waaruit de eigenlijke tocht naar de maan kan beginnen. Het „ruimtesta tion" is de geniale truc, die het onmoge lijke mogelijk zal maken. Wij sta wel eens verbaasd over de hemeloastormende plannen die de men sen van deze onze eigen tlid in het hoofd halen. Maar de man, die het eerst van een ruimtestation droom de, was een leeftijdgenoot van onze grootvaders. Sommige van de toekomst plannen, die in het midden van de twin tigste eeuw aan realiteit beginnen te winnen, zijn kinderen van de vorige eeuw. De man die wjj bedoelen was de Rus Ziolkowski, die er zich rond de eeuwwisseling mee bezig hield. Hij w-.s het, die de ruimtevaart in contact bracht met de mechanica, de fantasie met het nuchtere verstand. In gedachten bouwde hij een enorme holle cylinder, die om zijn lengte-as ro teerde. Dit laatste diende voor het op wekken van de middelpuntvliedende kracht, die de in het wereldruim ge wichtloze bemanning van het station tegen de binnenwand aan moest druk ken en zo de ontbrekende zwaarte kracht moest vervangen, zodat de ruim temensen weer „vaste voet" kregen. In het ruimtestation zouden laboratoria ondergebracht zijn ten behoeve van de bestudering van het wereldruim, maar het zou zelfs een akkertje moeten her bergen, met planten en bomen, om de bemanning aan vers voedsel en aan zuurstof te helpen. Voortbordurend op Ziolkowski's con ceptie hebben meerdere ruimtevaart- onderzoekers een plan voor zulk een ruimtestation uitgewerkt. Zo bijvoor beeld Hermann Oberth, Rolf Engel en Wernher von Braun. Ze lopen uiteen, maar het principe daarbij inbegre pen het opwekken van een kunstmati ge gravitatie, ter vervanging van de ontbrekende zwaartekracht, door rota tie om de as is nagenoeg hetzelfde Het ruimtestation van Wernher von Braun heeft, in verband met zijn Mars- reis-project. grote bekendheid gekre gen. Hij ontwierp het in de vorm van een reusachtig wiel met een middellijn van 75 meter, dat op een hoogte van WERNHER VON BRAUN 1730 km om de aarde heen moet cirke len. Een reis, waarover hij telkens twee uur zal doen, omdat zijn snelheid 25.487 kilometer per uur zal zijn. Hoe zullen de bewoners van dit ruim testation op een dergelijke exorbitante snelheid reageren? Zij zullen haar niet bemerken, evenmin als wij hier op aar de iets merken van de snelheid van ruim 107.000 km, waarmee onze planeet om de zon draait. Zij zullen zich rustig kunnen wijden aan hun bezigheden, zo als onderzoekingen v .n allerlei aard, die hier op aarde onmogelijk zijn. Rus tig inderdaad, want :-ij zullen leven in een geluidloze wereld, in het rijk van de absolute stilte. Wie de kunst van het liplezen niet verstaat, zal alleen met behulp van een draagbare radio con tact met zijn lotgenoten kunnen hebben, De bouw van zulk een ruimtesta tion zal op aarde kunnen geschieden, de montage ervan niet. Von Braun stelt zich voor het station grotendeels uit kunststoffen nylon en andere plastics te construeren, teneinde het gewicht met het oog op het transport van de afzonderlijke onder delen dat met behulp van raketten moet geschieden zo klein mogelijk te houden. De constructie van het station of lie ve" de montage van de onderdelen is in de wereld der gewichtloosheid, waar zi zich bevinden, volgens de theorie niet bijster moeilijk. Eenmaal afge worpen door de transportsatellieten, blijven ze zweven en zullen door de eveneens in de ruimte zwevende, in druk-pakken gestoken, astronauten tot het „wiel" aaneengevoegd worden. Dat wiel lijkt dan op een reusachtige, niet opgepompte autoband en het laatste onderdeel van het montage-program is het „oppompen" van de band met aan gevoerde lucht. De lucht, die een span ning zal krijgen van 'ets minder dan één atmosfeer zal het station de nood zakelijke vormvastheid geven en de astronauten een milieu waarin ze kun nen ademhalen. Dan zal aan het station een kleine raketmotor worden bevestigd, die het aan het roteren zal brengen waardoor de kunstmatige zwaartekracht zal wor den geschapen. Nu zal het mogelijk zijn voor de station-bewoners, om te lo pen, met het hoofd in de richting van de as en de voeten op de binnenzijde van de buitenrand als op een vloer. Mr. H. C. M. EDELMAN en ruimtestation zoals Wernter von Braun het zich heeft gedacht. De wiel- vormige constructie is op een hoogte van 1730 km in de ruimte opgebouwd uit elementen bestaande uit nylon en plastic. De bemanning leeft en werkt in de binnen- en buitenste ring, die na de montage als een autoband wordt opge pompt. Ruimteschepen naar de maan zullen er een geschikter vertrekstation vinden dan op de aarde, omdat de zwaartekracht er reeds voor het grootste deel overwonnen is. De verlangens naar meer overheids steun voor de visserij, in de vorm van subsidies en kredieten, hebben een krachtige steun gevonden in het voor lopig verslag, dat de Tweede Kamer op de begroting van minister Mansholt heeft uitgebracht. Landen als Engeland, Duitsland en Frankrijk, waar zeer veel voor de ontwikkeling van de visserij wordt gedaan, worden ten voorbeeld ge steld aan de Nederlandse regering, die ten opzichte van deze landen zeer sterk achterblijft. Van verschillende zijden worden cij fers aangevoerd om deze achterstand te bewijzen. Het daarvoor in het ver slag opgenomen staatje geeft aan, dat de genoemde landen voor wat betreft steun in de vorm van gelden a fonds perdu en subsidies verhoudingsgewijs meer dan honderd maal zoveel hebben uitgegeven dan Nederland. Dit toont vol gens een groot deel van de Kamerleden aan, dat de Nederlandse overheid wel ver achterblijft. Vele (P. v. d. A.) leden verwach ten van overheidshulp voor de vlootver- nieuwing en modernisering niet zo veel heil. Zolang naar het inzicht van deze leden onvoldoende vaststaat dat de investeringen economisch verant woord zijn, zijn zij zelfs nogal bezorgd over het vooruitzicht van meer over heidssteun. Zij bevelen bij de minister de gedachte aan van de oprichting van een nieuwe rederij tot exploitatie van vissersschepen, waaraan de staat zou moeten deelnemen. Woensdag 6 november des avonds om half acht geven de Haarlemse Nachte galen in de tuinzaal van het Concert gebouw hun jaarlijkse uitvoering ten bate der T.B.C.-bestrijding. Het be kroonde kinderkoorlied: „De koning gaat verhuizen" (op tekst van Annie M. G. Schmidt, muziek van Paul Chris- tiaan van Westering) zullen zij voor het eerst in Haarlem ten gehore brengen met tal van nieuwe liedjes, waarin zes tien solisten zullen optreden. Zij worden daarbij aan de vleugel begeleid door Mia Kampmeijer. Ook een nieuw zang spel: „De gouden ambtsketen van de burgemeester" in drie bedrijven, ge schreven door de leidster Cis Kamp meijer, zal door de jongens en meisjes worden opgevoerd. De première werd in de afgelopen zomer reeds met veel succes gegeven voor astmatische kin deren in Huis ter Heide. De talrijke costuumpjes werden gemaakt door mensen, die het koor een goed hart toedragen. Dat alles op de uitvoering een vlot verloop zal hebben, daarvoor zorgt Jos Kampmeijer als de stille me dewerkster achter de coulissen. Advertentie De ledenraad van de Coöperatieve verbruiksvereniging „Haarlem" U.A. in vergadering bijeen in restaurant Brinkmann te Haarlem op donder dag 24 oktober 1957, besloot, na kennis genomen te hebben van de resultaten-rekeningen over het boekjaar 1956-57, aan de leden over het TOTALE KRUIDENIERS VERBRUIK (zonder uitzonderingen) in dit boekjaar een dividend beschikbaar te stellen van De ledenraad realiseert zich dat in het afgelopen jaar grote kracht inspanning nodig was om een exploitatie-overschot te behalen, wat een dergelijke uitkering mogelijk maakt. Zij realiseert zich tevens dat met deze uitkering meer dan onttrokken zal worden aan de kasmiddelen van de Coöperatie, in deze aan kasmiddelen zo schaarse tijd. Desondanks zal de uitbetaling in de tweede helft van de maand november plaats vinden, waardoor duizenden huisvrouwen de dure maand december met wat minder zorg zullen zien naderen. S. P. DOEK, voorzitter. D. KLAIJ, secretaris. (Van onze verslaggever) Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland (PWN) te Bloemen- daal, heeft de kampeervereniging Bak- kum (KVB) voor 1958 een tariefsverho ging voor het gebruik van het ca. 44 ha. grote recreatieterrein in Bakkum b\j Castricum aangekondigd. Dit besluit, dat de PWN motiveert door de gestegen salarissen en materi- aalprijzen en dat inmiddels ook door Ged. Staten is goedgekeurd, houdt in dat de prijs voor een weekkaart 3,50 (voorheen 3,15) per persoon zal be dragen. Trekkerskaarten voor personen boven de 14 jaar gaan 60 cent kosten. De zgn,. karavankampeerders moeten voor hun auto 1,- en voor de karavan 50 ct. per etmaal betalen. De bij zondere kaarten voor hen, die slechts 's avonds en 's nachts op het kam- Advertentie neemt naken Kort na half acht vrijdagavond leid de de heer G. West, voorzitter van de voorbereidingscommissie, vijf jubilaris sen van de NZHVM met hun echtgeno ten de grote zaal van het Haarlems Concertgebouw binnen waar te hunner ere een feestelijke bijeenkomst werd gehouden. De jubilarissen waren de heren Th. F. Kalkhuis, W. Strik, J. West en K. Martens, die allen dit jaar veertig jaar bU het vervoersbedrijf in dienst zijn en de heer C. Paats, die een kwart eeuw geleden bij de NZH in dienst trad. Nadat het muziekkorps van de NZH onder leiding van de heer P. Baart alle noten van de Saint Triphon mars van Arthur Ney had uitgeblazen sprak de heer West een openingswoord. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de oud-directeur van de NZH, de heer ir. W. 3. Burgersdijk. Vervol gens sprak de heer M. Ockeloen als voorzitter van het jubileumfonds. Hij hoopte, dat dit fonds de jubilarissen nog vele jaren in zijn midden zou heb ben. In het bijzonder noemde de heer Ockeloen de jubilarissen Strik en Kalk huis. Sinds de oprichting in 1928 van het jubileumfonds is de heer Strik daar secretaris van; zijn activiteit is de ziel van het fonds. Ook de heer Kalkhuis heeft veel werk verricht, on der meer in de organisatie van de jaar lijkse huldigingsavonden. „Nu ik u hier ga toespreken en u de groeten overbreng en een prettige avond wefts namens de directeur, ver wacht u van mij dat ik Iets zal zeg gen over zijn gezondheidstoestand" (de directeur der NZH, de heer J. J. Jurris- sen is de vorige week in een der Haar lemse ziekenhuizen opgenomen), sprak de heer H. J. Kapteyn, waarnemend Advertentie WAKMOESSTRAAT 20 TEL. 11990 Advertentie stellen niet te leur. Wij hebben ze te kust en te keur. 17-steens - shockproof - waterdicht t 49 heeft 't voor U. de kleine zaak met de grootste keuze Traditiegetrouw houdt de Haarlemse „Vereniging van de Eeuwigdurende Aanbidding en tot steun aan de arme kerken" een expositie van paramenten in het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat te Haarlem. Vanmiddag is de expositie geopend door plebaan H. W. Agterof van de kathedrale basiliek. Zij is vanmiddag van 4 tot 6 en vanavond van 8 tot 10 uur geopend. Morgen en maandag kun nen belangstellenden terecht van 10 tot 12, van 2 tot 6 en van 8 tot 10 uur. Maandagavond 8 uur zal dr. D. P. A. R. Bouvy, directeur van het aartsbis schoppelijk museum te Utrecht, spreken over „De beeldentaal der christenen" De toegang tot de tentoonstelling en de lezing is gratis. directeur, die vervolgde: de toestand van de directeur is bevredigend; de aanwezigheid van mevrouw Jurrissen in deze zaal wijst daar wel op. Er hebben zich geen complicaties voorge daan, het dieet is minder streng en de patiënt is opgewekt. Na dit officiële gedeelte was het de taak van het muziekkorps te tonen, tot welke prestaties de leden, die vaak een ongeregelde dienst hebben en de repe titie-avonden stellig niet altijd kunnen bijwonen, het onder leiding van de heer Baart hebben gebracht. Men hoeft daar niet gering over te denken, maar het was jammer en zelfs de dirigent bleek er last van te hebben dat onder de muziek het publiek op de achterste rijen vrij rumoerig was. Na het optreden van het muziekkorps had een aantal artisten voor heel wat vro lijkheid gezorgd, zodat de goede sfeer voor een huidigingsavond er spoedig was. De optredenden waren het accor deontrio de Wico's, de goochelaar Ge- raldini, de radiozanger Dick Doorn en cabaretière Truus Koopman, accroba- tie in topvorm door Scott en Black en tenslotte conférence van de man, die zich als „Mans uut Twente" liet aankondigen. Over 1957 telt de NZHVM in het totaal negen jubilarissen. De vier niet aanwezige personeelsleden, de zilveren jubilarissen E. Plug en M. W. A. H. Raasveldt en de heren H. fakkel en O. Bavelaar, die hun veertigjarig dienstjubileum vieren, zullen komende donderdagavond in Leiden worden ge huldigd, als In deze. stad voor het per soneel een tweede huldigingsavond wordt gehouden. In het kader van de beperking der bestedingen achten B. en W. van Haar lem het noodzakelijk dat het brandstof- fenverbruik en de kosten van bediening van de verwarmingsinstallaties van de scholen zo laag mogelijk gehouden wor den. In verband daarmede hebben zij voor alle scholen de herfstvakantie vast gesteld van 1 tot en met 4 november 1957 en de Kerstvakantie van en met 23 december 1957 tot en met 6 januari 1958. Om te voorkomen dat het handbal- toernooi voor de Haarlemse scholen voor voorbereidend hoger, middelbaar en uitgebreid lager onderwijs door de opschuiving van de herfstvakantie geen doorgang kan vinden, heeft de inspec teur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem goedgekeurd dat deze vakantie met één dag wordt verlengd en begint op 31 oktober a.s. Zondag 27 oktober, feest van Christus Koning, is het tevens Aanbiddingsfeest in de kapel van de Katholieke Sociale Jeugdzorg (S.F.L.) Zoetestraat 11. Des morgens na de plechtige hoog mis van half 9 wordt het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld tot aan het plechtig sluitingslof om 5 uur. Alle vrienden en weldoeners worden gevraagd om op deze dag enige Ogen blikken te komen bidden om zegen over het jeugd- en gezinswerk. De collecte die onlangs gehouden werd ten bate van de Reclassering heeft 3.567,32 opgebracht. Gisteravond zijn in café „De Tourist" in Spaarndam de wedstrijden voortgezet in de finale van het kampioenschap vierde klas libre. Na de tweede avond is de stand Heinsbergen 4 4 0 2.54 8 Roskam ,4 3. 1 2.78 6 Hartman Jr4 3 1 2.32 6 Dekker 4 3 1 1.98 6 Jansen 4 2 2 1.76 4 Veldmeyer 4 13 1.72 2 Beentjes 4 13 1.68 2 Waterdrinker 4 0 4 1.64 0 Voor de onderlinge competitie van de r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard" wa ren de uitslagen: HopmanHuyboom Vf 'A' v- Rijnsoeverv. Emmerik 0-1, Bankende Lange -Raaphorstv. d. Stoop 0-1, JoostenBaas 0-1, Reeu- wijkHopman 0-1, v. d. VeldeHuy boom 0-1, Hooglandv. Emmerik %-'/2, v. d. Spek— v. Egmond afgebr., Haver kortv. Rijnsoever afgebr., Banken— v. Schie 1-0, RaaphorstKomen 1-0, v. d. BergHoltkamp afgebr., v. Keulen Lunenburg 1-0, v. d. Stoopde Lange 1-0. Voor de competitie van de N.H.S.B. speelde H.W.P. 2 tegen K.S.C. 2, met als voorlopige uitslag 3%-3'/,. Vermoedelijke einduitslag 5-5. H. Bavo (Kathedraal); 6.30. 7.30. 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur H. Antonius van Padua: 30 7 30 6.30 (Hoogmis) tO. U en 12 uur H Jozef: 6.45 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.15, 7, 8.15. 9.30 (Hoogmis). 11 en 12.15 uur. H. Hart Kleverpark6.30 7 45 9 10.30 (Hoogmis) en 12 uut H.H Elisabeth en Barbara (PauJ Kru- gerstraat): 6.30. 7.45. 9 Hoogmisen 11 uur H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30 7.30. 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6.30, 7.30, 8.45 Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur 18 u avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 6.30. 7 45. 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid (Bloemen- daal): 7.30. 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur O L. Vr Onbevlekt Ontvangen (Over- veen): 7, 8, 9, (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort) 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede) 6.30, 7.45, 9, 10.15 (Hoogmis) en 12 uur O. L. Vr Hemelvaart (Heemstede); 1. 8.30 (Hoogmis) 10. 11 en 12 uur H. Antonius van Padua (Aerdenhout) 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. De leider van de Finse sociaal-demo craten. Vaino Tanner, hteft president Kekkonen gisteren bericht dat hij er niet in is geslaagd een nieuwe Finse rege ring samen te stellen. Alle partijen, uit gezonderd de communisten en de agra riërs, hadden hun medewerking toege zegd. De boerenpartij had de meerder heid in de vorige regering. Voor hen was Tanner niet als premier aanvaard baar. De 16-jarige Amsterdamse kantoor bediende, mej. E. J. Roelvink uit de Sumatrastr ,t ii. Amsterdam-Oost, heef vrijdag het leven verloren, nadat zij per flets was aangereden door de aanhangwagen van een zware vrachtr auto op de Hogesluis, de brug over de Amstel in de Sarphatistraat. Het meisje reed omstreeks 9 uur in de bocht van de vernauwing tussen de vrij brede Sarphatistraat en de veel smallere brug in de richting van het Frederiksplein, juist op het moment dat de vrachtwagen passeerde. Of zij toen 'n ander wielrijder voorbij reed is niet ge heel duidelijk gewoiden. Zij werd door'n zich in bet midden van de aanhangwagen bevindend stalen buisje geraakt en te gen de grond gesmakt. Het achterwiel van de wagen reed over haar hoofd. Zi.j moet op slag dood zijn geweest. De vrachtwagen reed aanvankelijk door, doch de bestuurder werd door omstan ders gewaarschuwd. In een woning aan de Zeelsterstraat te Eindhoven heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan als gevolg waarvan de heer T. van der S- en vier zijner kinderen in het bin- nfcnziokennuis nioesten worden opgeno men. Toen donderdagavond mevrouw v. d. S. thuiskwam, hoorde zij dat haar man en de kinderen onwel waren. Ook zelf voelde zij zich weldra niet goed wor den. --en gewaarschuwde dokter liet het gehele gezin, behoudens twee kin deren die nog niet thuis waren, naar een ziekenhuis overbrengen, waar ge constateerd werd dat er sprake was van kolendampvergiftiging. De vrouw £-. *er n&ar huis terugkeren. Dy onderzoek bleek, dat er een de tect aan de schoorsteen was. België's voetbalheld Rik Coppens zal zondag geen reserve mogen zijn bij de wedstrijd FramkrijkBelgië, hii zal dit gehele seizoen geen aanvoerder meer mogen zijn van zijn club, Beerschot, en hij mag de eerstvolgende twee competi tiewedstrijden niet spelen. Deze straf heeft de Belgische Voetbalbond opge legd aan de Antwerpse voetballer als gevolg van le ^geregeldheden die zich onlangs hebben voorgedaan bij de wed strijd Beerschot-Feilenoord. Die wed strijd werd gespeeld voor de Benelux- competitie om de ,Vriendschaps-be- ker". Op een gegeven moment werd de Belg Huysmans wegens natrappen uit het veld gezonden en als protest tegen die beslissing wilde Coppens toen met de hele ploeg de kleedkamers opzoeken. Ook Huysman is er niet zonder straf -'fcekomén. Hij moet 6 wedstrijden langs de lijn blij ven staan. De vereniging Beerschot kreeg bovendien een berisping, omdat het publiek zich bli de gewraakte wed strijd allerminst hoffelijk heeft gedra gen. peerterrein vertoeven of voor de gast< van kampeerders, zijn afgeschaft. Oc zij zullen voortaan op een uitgave va 3,50 per persoon per week moeten r kenen. Tenslotte is het tarief voor h opbergen van materiaal in de op h terrein aanwezige speciale loodsen g bracht van 3 0p 4,- per m3. Naar aanleiding van deze tarievei verhoging heeft de kampeerverenigir Lak^um, die met haar afdeling in Zaanstreek ruim 800 leden omvat vr dagavond in huize „De Liefde" te An sterdam een vergadering gehoude waar in allerlei toonaarden scheri woorden van protest vielen te belui teren. De heer H. A. v. Ommen, voo zitter van de stichting Nederlandse F rensenkampeerverenigingen, wees era dat de verhoging, de tweede sinds 195 neerkomt op een prijsstijging van pet. De KVB wordt, naar zijn menin door het PWN niet erkend. „Wij wo den wel gehoord maar vaak met ee kluitje in het riet gestuurd", aldus e voorzitter, die zich tevens afvroeg waa om de administratie van het waterle dingbedrijf en die van de kampee centrale niet gescheiden kunnen worde gevoerd, waardoor er juistere exploit tiecyfers getoond zouden kunnen wo den. Het PWN ontvangt jaarlijks t taal ƒ75.000 aan kampeergelden e 1 29.000 voor het opslaan van materiaa De vergadering machtigde tenslot het bestuur om bij de directie van h' PWN pogingen te ondernemen tot h ongedaan maken van het besluit. I kwestie zal tevens aanhangig word< gemaakt bij de Ged. Staten en t de fractieleiders in de provinciale st- ten, die de komende mSand btja«d; zullen komen. Na dit overlegstadu» zal er, zo nodig, een vergadering wo den belegd van alle georganiseerde e niet-georganiseerde kampeerders 01 zich te beraden over verdere stappei Advertentie ,De Umuidense visafsiag werd doe 7ore awlers en twee en twintig ko> voorzien van een totale aanvoe L-n m 6000 kisten verse vis, 50C kuo tongen en 15 stljv. kalbeljauwer Lr waren 400 kisten schelvis, 50 kiste koolvis, 1700 kisten trawlharing, 210 kisten haring van de Engelse wal, 125 kisten makreel, 50 kisten wijting 25kis ten stokkebit en 400 kisten platvis. D bch. 117 had een vangst van 50 kiste schelvis, 10 kisten koolvis, 450 kiste makreel en 700 kisten haring; de V 121 had 28 kisten schelvis, 5 kisten gu 20 kisten koolvis, 300 kisten makreel e 350 kisten haring; de Kw. 74 had 100 kisten haring en 400 kisten kabeljau; aan boord; de Robert William zorgd voor 1100 kisten haring, de Hermai IJm. 2 voor 120 kisten schelvis 20 kis ten koolvis, 500 kisten makreel en 56 kisten haring. De haring van de Engelse wal dee- 17,- tot 21,. per kist van 50 kilo. D grote aanvoer van deze haringsoort de de prijs dalen. De haring van de traw iers deed 13,- tot 16,- en de makree 14,- tot 13,. per kist van 50 kilc Grote kisten kabeljauw deden 172, per 125 kg. Grote tong noteerde 4,8 tot 5,-, groot middel 4,20 tot 4,- klein middel 4,20 tot 4,90, tong 2,90 tot 3,- en tong II 2,30 to 1,70 per kilo. Groot middel schelvi deed 38,- tot 31,-, klein middel 35, tot 28,-, pennen 22,- tot 32,- ei braad 17-, per kist van 50 kilo. Schol werd verkocht voor een pry's van 65, tot 74,-, ook klein middel werd voo dezelfde prijs verkocht. Schol II noteei de 80.- tot 69.-, een recordpriji Schol III deed 32,- tot 46,- per kis van 50 kilo. De grote gullen gingen d' markt uit voor f 77,-, middelsoort deei 46,- en de torren 25,- tot 20,- pe: kist van 50 kilo. De zwarte koolvis deei 65,- tot 50,- per kist van 125 kilo. De zaterdagmarkt zal waarschtjnlljl alleen door de logger er kottervloot, di' langs de kust en op het Zand de vis serij heeft uitgeoefend, van vis wordei voorzien. Er waren vrijdagmorgen na mei-ijk voor zaterdag nog geen thuissto mende schepen gemeld. De oudste schepen zfln thans: Mari; Theresia Kw, 99 en Albatros Kw. 8' van 13 oktober; Thorin IJm 34 en Dei ning Kw. en 14 oktober; Maria vai Hattum IJm. 10 van 15 oktober: Abra ham VI. 77 en Kw. 81 van 16 oktober Haarlem IJm. 9 en Cureacao IJm. 91 van 17 oktober. Advertentie en de onaangename klachten verdwijnen tl Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 10