EISENHOWER en MACMILLAN tegen 15 december naar Parijs Overleg met NATO-raad over wetenschappelijke samenwerking Heftige aanval van V.S, op de Sovjet-Unie Stakingen scheppen grote chaos in Frankrijk GOMULKA pleit voor zuivering van de partij Veelbelovende groei Het weer Mr. Schürmann prijst bemiddelings- aanbod van koning Saoed Tweede luchtvaart maatschappij Bouwput in Haringvliet Door kwalitatieve analyse weer een grote macht in Polen Vrachtauto door trein 100 meter meegesleurd Rusland bood Joegoslavië geen hulp aan Russische spion in V.S. schuldig bevonden Syrische klacht in Verenigde Naties NJJSSS. "e Chauffeur loopt slechts enige onbetekenende wondjes op Tsjechische priester gearresteerd Het weer in Europa ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 81sfe JAARGANG No. 29744 ANTON HUNINK &ee MORRIS beforepof/tfi/y/ STUBKA DAMES-AUTOCOATS Minder zacht Zestienhoven thuishaven voor nieuw passagiers- en vrachtbedrijf? Soei aal Laat nu de worst maar komen 'M?1 1 ljHH9siSSi8g8 Advertentie 8ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht vooral in het noorden van het land enige regen, morgen ver spreide opklaringen en overwegend droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en west, iets minder zacht. Zondag: Zon: 7.27-17.24 Maan: 12.05-20.49 Maandag: Zon: 7.29-17.22 Maan: 12.49-12.51 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en \X'. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3Q uur 's avonds tel. 21544. President Eisenhower (midden) feliciteert de Deense geleerde prof. Niels Bohr (links) met het behalen van de atoomvredesprijs, hem toegekend door de Ford Foundation. Rechts op deze foto staat James Rhyne Killian, vporzitter van de raad van beheer van de Ford Foundation. De Henry Amerikaanse vertegenwoordiger Cabot Lodge heeft gisteren bij de hervatting van het debat over de Syrische klacht in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties de toezegging herhaald, dat de Verenigde Staten de landen in het Midden-Oosten, die door een aanval van de Sovje-Unie worden bedreigd, te hulp zullen komen. Er mag geen twijfel bestaan over de mogelijkheid van deze hulpverlening, aldus Lodge. „Wij zijn sterk en onze bondgenoten zijn sterk". In een heftige aanval oi de Sovjet-Unie zei Lodge, dat de Russen een „kunstmatige oor logsvrees" scheppen in de hoop door de spanning tussen Syrië en Turkije „hun expansionistische doelen" ir het Mid- f-'» Mr. C. W. A. Schürmann, de Neder landse vertegenwoordiger, had tevoren verklaard dat er geen geschikter mid del is om het wantrouwen tussen Syrië en Turkije weg te nemen dan de bemid deling van koning Saoed. „De Neder landse regering is dankbaar voor het trote, edelmoedige initiatief van koning aoed en wij hopen, dat de Syrische re gering zich er niet toe zal laten ver leiden, dit gunstige aanbod af te wijzen dat reeds door Turkije is aanvaard". Mr. Schürmann herinnerde eraan, dat Turkije herhaaldelijk heeft verzekerd, dat het geen agressieve plannen ten op- (Van onze luchtvaartredacteur) Binnen drie weken zal de heer J. M Schroder, directeur van het Nederlands Luchtreclamebedrijf in Amsterdam, bij Kroon een concesse-aanvrage in- dienen voor de oprichting van een tweede Nederlandse luchtvaartmaat- «chappij. De heer Schroder neemt aan dat zijn luchtreclamebedrUf, dat op het ogenblik goede zaken doet en in ver band met de wereldtentoonstelling in Brussel zelfs een bijzonder drukke tyd tegemoet gaat, over een aantal jaren wellicht minder goed zal floreren. „Om de continuïteit van zijn bedrijf op lucht vaartgebied te verzekeren", zo heeft de heer Schroder ons meegedeeld, heeft hti het plan opgevat naast de K.L.M. nog «en luchtvaartmaatschappij op te rich ten. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans zo ver gevorderd, dat hij het ogenblik gekomen acht de concessie- Aanvrage in te dienen. De Rijksluchtvaartdienst zal hierover tftoeten beslissen en de heer Schroder heeft reden om aan te nemen, dat hij een gunstige uitspraak tegemoet kan zien. Hij meent tevens dat voor een tweede luchtvaartbedrijf in ons land thans betere kansen zijn weggelegd dan indertijd voor Aero-Holland dat, zoals bekend, na de tweede wereld oorlog slechts kort naast de K.L.M. heeft kunnen bestaan. De heer Schroder heeft inmiddels op tie genomen op zes vliegtuigen van Britse makelij: twee Vikings, een twee tnotorig vliegtuig dat de Britse lucht- Vaartmaatschappij tot voor kort op het I Europese net in gebruik had, twee He rons, een vrij modern viermotorig vlieg tuig, en twee Bristol Freighters, een tweemotorig vliegtuig dat reeds geruime tijd bij enkele charter-maatschappijen in gebruik is. Met deze vloot wil hij, *het het Rotterdamse vliegveld Zestien hoven als thuishaven, binnen Europa een vracht- en passagiersbedrijf met lijn- en chartervluchten beginnen. Bij de voorbereidende besprekingen heeft hij ook verscheidene malen contact opge nomen met de K.L.M. De oprichting van de luchtvaartmaatschappij van de heer Schroder zal wellicht nog geruime tijd op zich laten wachten dit in verband Wet de grote drukte in net luchtreclame- bedrijf. zichte van zijn buurlanden koestert en dat het wenst, dat de onafhankelijkheid van Syrië wordt bewaard. Anderzijds bracht de Nederlandse afgevaardigde de uitspraak van de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, in ge dachten, dat het aanbod van koning Sa oed „een list is om de V.N. zand in de ogen te strooien en de openbare me ning te misleiden". „Het schijnt on gelooflijk, dat een dergelijke kwalificatie kon komen uit de mond van een spreker, die ook verklaart, dat „de Sovjet-Unie Turkije en zijn bevolking geen kwaad hart bedraagt, en een oorlog wil voorkomen". De Nederlandse afgevaar digde had het logischer gevonden, als Gromyko het voorstel van de Saoedi-Ara- bische vorst had toegejuicht. Tenslotte protesteerde mr. Schürmann als vertegenwoordiger van een land, dat deel uitmaakt van de NATO te- "?,e ongerechtvaardigde' beschüldi- aan hrf'aT Russische minister rauit rV ul J c'e5;e organisatie heeft dat nonh TmM: klem te verklaren, aat noch Turkije, nog enie ander lid Igarnessfeve "vonf defen^vegorganTsatie Inil ander land m^ns jegens Syrië of regering van Syrië onderhoudt, heeft de Syrische president, Sjoekri el Koe- watly, Koning Saoed van Saoedi-Arabië gisteren telefonisch ten tweede male verzocht, zijn bemiddelingsaanbod terug te nemen. Een soortgelijk verzoek zou de president reeds donderdag aan Sa oed hebben gedaan. In welingelichte kringen in Damascus verluidt, dat Saoed op het Syrische verzoek nog niet definitief heeft geantwoord. (Reuter, AFP.U.P.) De Amerikaanse president, Eisenhower, en de Britse minister-president, Macmillan, hebben gisteren aangedrongen op een grotere inspanning van de landen van de N.A.T.O. op het terrein van het wetenschappelijk speur werk en de ontwikkeling van de wetenschap. Zij zijn van plan in december deze plannen met de andere N.A.T.O.-landen te bespreken. Officiële woord voerders zeiden te Washington in antwoord op vragen van journalisten over het communiqué, dat werd uitgegeven na de besprekingen tussen Eisenhower en Macmillan, dat het niet onmogelijk is, dat deze twee leiders de vergadering van de N.A.T.O.-raad zullen bijwonen. De N.A.T.O.-raad moet echter vaststellen of het gewone overleg van de ministers het karakter zal moeten dragen van een topconferentie, aldus werd van officiële zijde vernomen. Waarnemers te Washington zijn evenwel van oordeel, dat de N.A.T.O.-raad zeker de Amerikaanse president zal uitnodigen en dat deze zich dan tegen 15 december naar Parijs zal begeven. In wat Eisenhower en Macmillan een verklaring van gemeenschappelij ke doeleinden" noemen, zeggen de bei de leiders, dat zij in de drie dagen van, hun besprekingen hebben willen vast stellen op welke wijze de morele, intel lectuele en materiële kracht van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het best kan worden gebruikt voor die taken, die met meer zekerheid en met grotere spoed omstandigheden zullen scheppen, waarin de vrede kan bloeien. Eisenhower zal, aldus de verklaring, het Amerikaanse congres verzoeken de huidige wet op de atoomenergie te wij zigen in zoverre dit nodig en wenselijk is om een nauwe en vruchtbare samen werking van geleerden en ingenieurs van Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten en andere bevriende landen mogelijk tö maken. In het bijzonder in de minder ontwik kelde landen dienen de levensstandaard en de economische ontwikkeling voort durend en in belangrijke mate te worden vergroot. De vrije landen, aldus de ver klaring, beschikken zowel materieel als moreel over grote activa. Gezamenlijk zijn deze veel groter dan die van de communistische landen. Indien de vrije landen hun bronnen in harmonische sa menwerking gebruiken, zal de totalitai re dreiging, waar zij thans tegenover zijn geplaatst, na een tijd verdwpnen. Toen premier Macmillan korte tijd na het uitgeven van het communiqué het Witte Huis verliet, zei hij: ,,Wü gaan niet samenwerken om de wereld te overheersen, maar om beter in staat te zijn de wereld te dienen." De Britse premier reisde gisteravond van Wash ington naar Ottawa, alwaar hij bespre kingen voerde met zijn Canadese colle ga Diefenbaker. Vandaag is Macmil lan weer naar Londen vertrokken. (Reuter, A.F.P.) Verenigde Staten Twee gemasker de mannen hebben gisteren in de kap salon van een luxueus hotel te New York een beruchte leider van een mis- dadigersbende, Albert Anastasia, dood geschoten. De moordenaars namen met een auto de wijk. Anastasia werkte vroe ger samen met bendeleiders als Al Ca- pone, Frank Costello en Joe Adonis. Hp is 53 jaar geworden. De Poolse communistische leider, Go- mulka, heeft te Warschau in de tiende voltallige zitting van het centrale partij comité gezegd, dat de party als geheel veel van zqn karakter als voorhoede der arbeidende klasse heeft verloren. Zij is deels opgegaan in de niet bij de communistische party aangesloten mas sa. „Als de party slechts over de helft van haar huidige 1.300.000 leden be schikte, maar dan toegewijde, strijd bare leden, zou de party een grote macht in het land zUn" aldus de Pool se partysecretaris. Gomulka achtte het noodzakelijk een kwalitatieve analyse van de partijleden te maken, omdat er z\jns inziens een te grote groep passieve leden is, die louter uit eigen belang is aangesloten. Een zuivering van omkoopbare en dog matische functionarissen en revisionis- Twee beelden, die een indruk geven van het werk in liet Haringvliet, waar men bezig is een enorme bouwput aan te leggen. Deze bouwput nadert nu snel zijn voltooiing. Boven ziet men hoe draglines de dijk om de bomuput opwerpen en onder, hoe het deel vgn de dijk, dat gereed is direct met asfalt wordt bedekt. ten leek hem derhalve in het belang van de eenheid der partij gewenst. Hij sprak zich uit voor een kleinere, maar hechtere, eensgezinde en strijdbare par tij. De Poolse leider verklaarde van me ning te zijn, dat de pers het recht heeft om kritiek op de regering uit te oefenen. De partij heeft niet de bedoe ling de democratische vrijheden te be knotten, maar zij mogen de vijanden van het socialisme niet in de kaart spelen. Hij wees er voorts op, dat de Poolse regering getoond heeft zeer naar een normalisering van de betrekkingen met de Rooms-Katholieke kerk te ver langen. Op de Vondelingenweg te Rotterdam is vrijdagmorgen een vrachtauto, die zand vervoerde, gegrepen door een treinstel van de Nederlandse Spoor wegen, bestaande uit een diesellocomo tief en 25 geladen wagons. De auto werd ongeveer honderd meter meege sleurd. De chauffeur, de 37-jarige A J. van Baarn uit Rhoon klauterde met éni ge onbetekenende wondjes uit de auto, nadat de trein tot stilstand was ge komen. Gebleken is dat de chauffeur de auto op de spoorbaan had neerge zet om te vragen waar hij het zand moest storten. Opeens zag hfl de trein aankomen. Hij sprong in de auto om deze van de rails te roden, maar slaag de daar niet tijdig meer in. Een Tsjechische priester, Jan Stojas- pal, is bij Gottwaldov in Oost-Moravië aangehouden, omdat hij zijn parochia nen tege.. het bewind zou hebben op gezet. Een woordvoerder van het Joegosla vische ministerie van buitenlandse za ken heeft het bericht, volgens hetwelk Rusland compenserende hulp aan Joe goslavië zou hebben aangeboden in het geval dat Amerika zijn hulp zou in trekken, „van elke grond ontbloot" ge noemd. Hij voegde eraan toe dat Joe goslavië verwacht dat de besprekingen over economische samenwerking met de V.S. en de levering van Amerikaan se landbouwoverschotten normaal zul len worden voortgezet. Inmiddels heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenland se zaken op een persconferentie ver klaard dat Frankrijk met Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten overleg pleegt over de houding, die, na de Joegoslavische erkenning van Oost- Duitsland, tegenover Joegoslavië moet worden aangenomen. Hij voegde hier aan toe niet te menen dat een opzien barende beslissing, als het beëindigen van de door de betrokken drie landen aan Joegoslavië verleende hulp, kan worden verwacht. Volgens de woord voerder was het mogelijk, dat de lopen de hulpverlening aan Joegoslavië zal worden voortgezet, doch dat een beslis sing over uitbreiding ervan of nieuwe steun wellicht zal worden uitgesteld. (Rtr„ AFP) Tengevolge van een grote staking die de katholieke en communistische vakbonden in Frankrijk voor 24 uur hadden afgekondigd, lag gisteren het luchtverkeer van en naar Parijs stil. Van een geregeld treinverkeer was eveneens geen sprake. Er reden giste ren slechts veertig treinen in geheel Frankrijk. In Parys ontstonden reus achtige verkeersopstoppingen. De ver. bindingen van de Parijse ondergrondse werden slechts met enkele treinen on derhouden en van de 1.700 bussen, die in normale tijden rijden, waren er slechts 60 in dienst. Duizenden arbei ders liepen in optocht door de straten van Parqs. Zq protesteerden tegen het resultaat van de bemiddeling inzake hun looneisen. De communistische en de katholieke vakbond voor mijnwerkers hebben gis teravond een staking van 24 uur uitge roepen voor de mijnwerkers in de ko lenmijnen van Lotharingen. Deze sta king begint vandaag. Bij botsingen voor het stadhuis van het Parijse voorstadje Ivry werden twee politiemannen licht gewond .In Arras wierpen stakers stenen naar de politie, die hen toen verspreidde met traangas. In Calais trachtten stakers de sneltrein met passagiers uit Engeland tot stil stand te brengen door dwarsliggers tus sen de spoorbaan te leggen. De poli tie verwijderde de dwarsliggers onder een hagel van stenen. De machinist van de trein van Parijs naar Angoulème, die kort nadat de sta king was uitgebroken in Angoulème aankwam, bezorgde de stationschef van laatstgenoemd stadje een onprettige verrassing, hij liet de trein n.l. niet in Angoulème stilstaan, maar reed ermee verder tot Bordeaux, waar hij woont, opdat hij de 24 uur die de staking duurt, bij zijn gezin kon doorbrengen. (Reuter) Een Amerikaanse jury heeft gisteren de Russische kolonel Rudolf Abel schul dig bevonden aan spionage voor de Sovjet-Unie. Hij zou Amerikaanse de fensiegeheimen aan de Russen hebben verraden. Hjj werd schuldig bevonden op alle punten van de aanklacht, waar onder samenzwering ter verkrijging van geheimen en het verraden van deze geheimen. Krachtens de wet op de spionage, die dateert van 1954, kan hij voor eerstgenoemd punt de doodstraf krügen. Max. neersl. Station Weer temp. afgel. vor. dag 24 uur Londen geheel bew. 17 0 Amsterdam geheel bew. 15 0 Luxemburg mist 11 0 Parijs zwaar bew. 15 0 Nice onbew. 20 0 Berlijn zwaar bew. 13 0,1 München zwaar bew. 11 0 Zürich mist 12 0 Genève onbew. 12 0 Wenen onbew. 15 0 Innsbruck mist 13 0 Rome onbew. 22 0 De stakingsgolf die het leven in Frank rijk gisteren onaangenaam beïnvloedde, heeft niet overal een even rustig ver loop gehad. In St. Nazaire, kwam het tot ongeregeldheden. Arbeiders van de scheepswerven raakten slaags met de gendarmes toen zij zich opmaakten voor het houden van een protestmars. In het hart van Parijs zag men herhaaldelijk het beeld, dat terugkeert, zodra de open bare vervoersmiddelen uitvallen. Overal waren verkeersopstoppingen van belang; het ergst natuurlijk op dé Place de la Concorde. (Van een bijzondere medewerker) Dezer dagen hadden wij het voor recht lid te zijn van een forum dat vragen mocht beantwoorden van vergaderende arbeidersvrouwen. Met veel voldoening denken wij aan die samenkomst terug, niet alleen omdat dit samenzijn een getuigenis was van de weetgierigheid der arbeidersvrou wen, maar vooral ook omdat het de groei manifesteerde van een betere mentaliteit. Achteraf hebben wij verzocht alle vragen, en het waren er een kleine vijf tig, te mogen meenemen, daar wij het altijd belangrijk vinden te weten wat er leeft in hoofd en hart van onze me demensen. De opvattingen zoals die in katholie ke kringen leefden en vaak nóg leven over de plaats van de vrouw in het maatschappelijk verkeer, hebben zich zeer lang onder- scheiden van die in kringen van an dersdenkenden. Gezegden als „de vrouw en de muis horen thuis" duid den er op dat wij van oordeel waren dat een vrouw zich niet had te bemoeien met de politiek, met orga nisaties enz. Inmiddels waren we de mocraat genoeg om het vrouwenkies recht in te voeren. Wij kunnen ook rus tig wedijveren iet vele landen ter we reld waar vrouwen belangrijke plaatsen innemen. Van ministersfunctie tot het ambt. van notaris, burgemeester en wet houder, kortom op alle bestuursposten vindt men vrouwen. In de leidinggeven de beroepen zijn onze dames behoorlijk vertegenwoordigd. Neen, het heeft geen enkele zin meer om vanuit de mannen wereld een pleidooi te leveren voor de emancipatie van de vrouw: voor zover dit nog nodig is, nemen zij dat zelf wel en zeer afdoende in handen. En er is geen weldenkende man meer die hier aan niet con amore meewerkt. Dat de ze ontwikkeling inmiddels problemen (Vervolg op pagina S) Advertentie Lach om het wisselvallige weer ....met 'n smeuïge, geurige, knappende rookworst op tafel. Een échte zelf-gekookte Gelder se... van Anton Hunink, waar voor u de gewone prijs betaalt. Het loodje-met-de-naam-erop garandeert versheid én constante, onovertrefbare kwaliteit. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1