PEPOTE, opmerkelijke Spaanse film in Rembrandt «TTTueJ Mr. A. Hustinx vertoonde film over reis door Pakistan Voetbalruzie in Nieuw Vennep BAVO laat zijn publiek eens heerlijk griezelen Auto in het Spaarne NAAIMACHINES BHIHpBf I' J PERZISCHE TAP'JTEN Tussenspel in München Menselijke raketten Reprises Meisjes en mannen Het vuur van de haat Openingsavond „De Gouden Ring" Onvoorzichtige huisvrouw in Zaandam Uit STAD I Bejaard echtpaar door kolendamp bedwelmd Studio Lido GELOOF EN WETENSCHAP HAARLEMSE POLITIERECHTER Balendong - Haarlem „SCHORPIOENEN EN MILJOENEN" en SLEUTEL WEG? ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 PAGINA 2 ,V ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 FILMS: Toneel Muziek en ballet Apotheken en dokters diensten Aerdenhout De rode ballon Lwcor Cinema Palace HEEMSTEDE Boeiende voordracht van J. van Kilsdonk S.J. Instuif „Jong Berkenrode" Aanwinsten r.-k. afdeling openbare leeszaal FUUTLAAN 18 DEN HAAG JONGEMAN MIS HANDELT ARTS KORT GEDING TUSSEN KAPPERS U kuni hoge eisen siellen aan het religieuze beeld. Leidsevaart 142 Telefoon 17661 ANWB-WEGENWAGHT Nu ook op tunnelroute i Regen van verbalen in Velser-tunnel BLOEMENDAAL ZANDAUTO BESCHA- DIGDE SCHERM PERSONENAUTO Mej. A. M. Voetelink 40 jaar in overheidsdienst Onvoorzichtig „DE SLEUTELSPECIALIST" Haarlemse Middenstand Katholieke bejaarden exposeren in ,,'t Stoofke" 25 jaar bij tuberculose bestrijding WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand Haarlem FILMJOURNAAL i Onder de titel „Tussenspel in Mün chen" draait de komende week in Stu dio een film, die ons bijzonder geboeid heeft. Het verhaal gaat over een Ame rikaans meisje, dat in München op een kantoor gaat werken. Zij komt in con tact met een arts en tussen beiden ontwikkelt zich een meer dan vriend schappelijke relatie, totdat hun pad ge kruist wordt door een musicus, die als dirigent in binnen- en buitenland grote faam geniet. Tussen hem en de Ame rikaanse komt het tot een oprechte en diepe liefde, maar de illusie komt voor het meisje,- als zij door toevallige om standigheden tot de ontdekking komt, dat de man getrouwd is met een vrouw, die geestesziek is. Het meisje verbreekt de relatie, doch blijkt door haar karakter en optreden de morele steun te zijn voor de musi cus. Uit het drama ontwikkelt zich een happy ending, dat de arts en het meisje weer tot elkaar brengt. De regisseur heeft dankbaar gebruik gemaakt van de fraaie omgeving van München en Salzburg, de twee plaatsen, waar het verhaal zich afspeelt. De mu ziek is bovendien een prachtige illustratie, waardoor het geheel in een sfeer getrokken wordt van de roman tiek. Misschien wordt het allemaal wat te sentimenteel opgediend, maar dat geeft anderzijds het voordeel, dat de toeschouwer niet met een pathetisch geleden geval te doen krijgt. De film is charmant, niet zonder spanning en spreekt gemakkelijk aan. Veertien jaar. Oom en neefje uit „Pepote". De Spaanse film Pepote van de Hon gaarse regisseur Ladislao Vajda, die deze week in Rembrandt draait, is enigszins te vergelijken met Marcelino maar meer nog met Fietsendieven van De Sica, al was het alleen maar om de avonturen die een jongetje samen met een oude man, zijn oom, beleeft. Die oom is een oud-stierenvechter. Hij woont met zijn neefje in een krot en Advertentie Alle merken - dus ruime keuze CINEMA-PALACE: tot en met wo.: Meisjes en mannen, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Do.: Wien bleibt Wien, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: George wint op alle fron ten, a. 1. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15 u. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Het vuur van de haat, 14 J. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Za.-avond: De wet van de straat, volw., 23.30 uur. Zo.-ochtend: Rigoletto, 14 J., 11 uur. LUXOR: Menselijke raketten, 14 j., 2. 7. 9.15 u. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. MINERVA: tot en met zo.: The wrong man, 14 j. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Big noise, a. 1. Za. 2.30 uur. Zo. 2, 4.15 uur. Ma.: Lost Horizon, 14 j„ 8.15 uur. Wo.: Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Pepote, het kind van de straat, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Zo.-ochtend: Zwerven door Zuid-Afrika, a. 1. 11 uur. STUDIO: Tussenspel in München, 14 J. 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 U. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. 1., 11 uur. ROXY: Zo.-middag en ma. tot en met do.: De zoon van Ali Baba, volw., 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15 u. Zaterdag 26 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Frank", een aangrijpende voorstelling van het leven van het Joodse meisje Anne Frank, dat in Amsterdam was ondergedo ken. In de hoofdrol Tineke Crefcoeur. Re gie: Karl Guttmann. Zondag 27 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Frank" (zie zaterdag 26 oktober). Concertgebouw, 14.03 uur: Leids Kinder toneel met „De nieuwe avonturen van Bulletje en Bonestaak". Maandag 28 oktober Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet met Symphonie no. 28, De Hoed, Casse Noisette en De Vuurvogel. Haarlem Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ekster- straat 100, tel. 51959; Apotheek Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Apo theek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Ziekenvervoer: G. G. D„ tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nicolaas Beetslaan 6 tel. 27570. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort- Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 57458. Wijkverpleging: Zr. J. R. E. de Bruyn, Plantsoenlaan 5, tel. 52368. Heemstede Apotheken: Heemsteedse Apotheek. Bin nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: K. L. Kout, J. de Witt- laan 23, tel. 38411; J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Overveen ApothekenBloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903. Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Juliana- laan 130, tel. 10071. Wijkverpleging: Zr. J. R. E. de Bruyn, Plantsoenlaan 5. tel. 52368. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284, en Bloemendaalse apo- ♦heot Bloemendaalseweg 85, Bloemen- droomt van het verleden, toen hij een groot man was. Zo graag wil hij die oude glorie nog weer eens beleven, maar men vraagt hem alleen voor grappen. Hij mag optreden als clown-stieren vechter. Hoezeer hem dit ook grieft, hij doet het en op een mooie dag besluit hij van de nood een deugd te maken en nog eenmaal zijn grote talenten te demon streren. Het mislukt volkomen. Zijn neefje is getuige van de ramp, maar sluipt beschaamd de arena uit, en als oom van hem verneemt dat de jongen niets gezien heeft, tracht hij de illusie op te houden door de knaap een held haftig verhaal te verkopen, waaruit zijn succes blijken moet. Hijzelf echter is een gebroken man, en zich verstrikkend in zijn eigen woorden moet hij zijn ne derlaag erkennen. Dat is dan een van de vele trieste avonturen die de jongen samen met zijn oompje beleeft in deze film. Vajda heeft ook hier weer zijn talent getoond. Hij heeft een film gemaakt, die welsprekend is door het filmmiddel en niet door de fotografie van toneelpresta ties. De taferelen ontlenen hun charme aan hun onderlinge verbondenheid, die in snelle opeenvolging van voorstellin gen een drama opbouwt. De weergave van het leven aan de zelfkant van Ma drid treft door haar realiteit en oor spronkelijkheid. Een mooie film. Iedereen kan er heen. Er draait nog een op erkelijke film in Rembrandt, meer als bijprogramma. Deze film vertelt op heel oorspronke lijke manier van een jongen, die een rode ballon van een lantaarnpaal plukt en mee naar school neemt. Daar wacht de ballon o phet jongetje, die hem mee naar huis neemt. De moeder van de knaap laat de ballon het raam uitzwie ren, maar de rode vriend blijft rond hangen en geeft zich gevangen als het jongetje uitgaat. De jongen mag niet met zijn ballon in de bus, maar ziet zijn rode makker in snelle vaart meezweven. Als vijandige lieden, onder wie het hoofd der school, de ballon willen grij pen, faalt hun vuige toeleg, en pas wan neer de jongen zelf door andere knapen wordt afgerost, bezwijkt de ballon, die dan door een ellendeling wordt stuk ge trapt. Hij was zo trouw geweest in de vriendschap, dat hij slechts eenmaal van het goede pad was afgeweken, n.l. toen een klein meisje met een paarse ballon passeerde, want zo zijn ook ballonnetjes onder elkaar. Maar als de rode ballon gesneuveld is, stijgen alle ballons van Parijs in alle kleuren de lucht in om de kleine jongen te troosten, en ze voeren hem mee, hoog de lucht in, waar geen vijanden zijn. De film is in kleuren. Men begrijpt dus dat Lamorisse daar gebruik van maakt, en hij doet bet met smaak, aanzienlijk beter dan menig industrie regisseur, die van verven zijn dage lijks werk maakt. De hele film is eigenlijk maar op een vondst gebaseerd, maar die is dan ook met goede middelen uitgewerkt, en aan gezien de rode ballon telkens in een nieuwe situatie komt, ontstaat vanzelf een beeldwisseling die ..e vaart er in houdt. De juiste dosering van de ver schillende situaties levert een charmant geheel op, waarvan men de technische trucs wel kan vermoeden, maar niet waarnemen. Hoe dan ook, kinderen als we zijn, we kunnen De rode ballon al leen maar met sympathie bejegenen. Lange tijd is het een groot probleem geweest hoe de inzittenden van een op een hoogte van bijvoorbeeld dertien km vliegende straalbommenwerper zich in geval van nood met hun parachute kun nen redden. De film „Menselijke raket ten" laat zien hoe men in de V.S. dit vraagstuk ten koste van vele offers na jarenlange proefnemingen heeft opgelost. Er zijn nogal wat lange dialogen voor nodig om de zaak voor de filmbezoeker duidelijk uit de doeken te doen. De span ning, waaronder de menselijke proefper sonen en hun gezinnen leven wordt even eens uitvoerig belicht en dat gaat ook al met ellenlange gesprekken gepaard. Desondanks zal voor hen, die zich voor dit soort zaken interesseren, deze week een bezoek aan Luxor de moeite waard zijn. Voor boven de veertien. In Frans Hals keert een oud reper toirenummer terug: George Formby in „George wint op alle fronten". De film komiek treedt op als spion voor de Engelsen, in welke hoedanigheid hij in een bandje verzeild raakt, waarvan de leider een Duitse spion blijkt. De film is voor iedereen geschikt. Minerva geeft vrijdag, zaterdag en zondagavond Hitchcock's jongste thril ler „The wrong man", een spannende historie die voor veertienjarigen en ouderen toegankelijk is. Zaterdag- en zondagmiddag draait Stan Laurel en Oliver Hardy's wilde klucht „The big noise" (a.l.) Maandagavond wordt de spannende film „Lost Horizon" gege ven, die voor veertienjarigen toeganke lijk is. Donderdagavond komt voor strikt volwassenen voor de 42e maal maal terug „Als de dauw hangt komt er regen.". Een aangenaam tijdverdrijf wordt de bioscoop-bezoeker geboden in Cinema Palace, waar tot en met woensdag de film „Meisjes en mannen" draait. Hoe wel het verhaal weinig inhoud heeft, is het een rolprent geworden, die tot tevredenheid stemt. Filmisch is het werk geslaagd te noemen. Verschillen de malen heeft de regisseur fraaie op namen gemaakt van de zee en het landschap in en om Calabrië. Het verhaal gaat over een knap meis je, dat op de kust woont en de kreef ten uit de netten haalt die door vissers van het eiland, dat voor de kust ligt, worden gevangen. Zij wordt bemint door een jongeman wie zij half en half belooft met hem te zullen trouwen, wanneer haar broer tjes voor zich zelf kunnen zorgen. Hun ouders zijn namelijk gestorven en zij heeft nu de zorg voor de jongens. Wan neer het meisje met haar scheepje in een storm in moeilijkheden komt, wordt zij gered door een jongeman van het eiland. Hij is onmiddellijk „tot over zijn oren" op haar verliefd. Op allerlei wijzen tracht hij haar te „vangen". Het lukt hem echter voorlopig niet. Het meisje gaat naar de zoutvelden om wat geld te verdienen. De beide jongelieden volgen haar. Aan het eind van de film, die natuurlijk een „happy ending" moet hebben, vinden het meis je en de jongeman van het eiland el kaar. De oorzaak is gelegen in het feit, dat een ander meisje door haar minnaar is vermoord. Men verdenkt het meisje er van omdat zij bij het lijk werd aangetroffen en omdat er tus sen beiden nogal eens ruzie was ge weest. De jongeman van het eiland denkt er evenwel anders over. Hij weet de „chuldige te achterhalen, waardoor het meisje vrij komt. Nu staat zij ech ter nog voor een dilemma: wie van de twee moet zij kiezen? Wanneer dan de jongeman van het eiland met zijn boot vertrekt, rent zij hem achterna. Uiteraard wordt zij met open armen ontvangen. Achttien-jarigen en oude ren kunnen de film gaan zien. Donderdag draait in hetzelfde theater „Wien bleibt Wien", een romantische film, waarin Romy Schneider de hoofdrol speelt Twee zeelieden, die de kost verdienen met het verhuren van hun boot aan toe risten en tussen de bedrijven door ook enige smokkelzaakjes opknappen, ko men in een moeilijk parket, wanneer zij toestemmen in een aanbod om tegen hoge prijs een statenloze vrouw met een niet al te brandschoon verleden, clan destien naar een veraf gelegen eiland te brengen. Aanvankelijk lijkt alles nog goed te gaan, doch wanneer de liefde in het spel komt, lopen de zaken scheef. De een schroomt zelfs niet, zijn kame raad aan de douane te verraden. Hoog tepunt in deze lang niet onverdienste lijke, vooral aan het slot uitermate span nende film, opgenomen in cinemascope en kleuren, vormt de bijna mislukte be vrijding op een in brand staand Grieks schip van de verradene, die na een aan varing in het ruim beklemd is geraakt. In Lido (18 jaar). Donderdagavond had in het gebouw Nieuw Berkenrode te Heemstede de opening plaats van de voordrachtency clus, die zich onder de naam „De Gou den Ring" over een steeds toenemende belangstelling mag verheugen. De „groene zaal" van Berkenrode was vrij wel tot de laatste plaats gevuld, toen voorzitter mr. J. H. B. Zeelenberg de aanwezigen hartelijk welkom heette. Na zijn vreugde over de grote opkomst te hebben geuit, gaf hij het woord aan pater J. van Kilsdonk S.J. die de cy clus opende met een boeiende voor dracht over het onderwerp: Het gezin als uitgangspunt van alle menselijke ver houdingen. Uitgaande van een der schoonste fragmenten uit het Hooglied hesprak pater van Kilsdonk de vele problemen waarmee de jonge generatie van nu worstelt en die vrijwel steeds in de ge zinsverhoudingen hun oorsprong vin den. De gestyleerde wijze waarop vele ouders na verloop van een aantal jaren hun huwelijk heieven, werkt op de jon geren dikwijls uitermate verwarrend. Niet op school maar in het gezin moe ten de eerste kiemen voor een harmo nische ontwikkeling van de jonge mens worden gelegd. Het is nodig, aldus spreker, dat het kind in de intimiteit van het gezin leert wat liefde is. De wijze waarop zijn ouders hun liefde aan elkaar betuigen, dient hem tot voor beeld te strekken wanneer straks zijn eigen gevoelens ontwaken. Een echt godsdienstig besef, een spontaan open staan voor de waarheid en de waarde ring voor de dagelijkse arbeid dient het kind in het gezin te worden bijge bracht. Via het gezin moet het kind zelfs met het verschijnsel van de dood ver trouwd raken. Een gezonde aanvaar ding van het leven in al zijn vor men zal voorkomen, dat het kind zich straks eenzaam zal gaan voelen. De geanimeerde gedachtenwisseling na de pauze bewees overduidelijk, dat de inleiding van pater van Kilsdonk menige toehoorder stof tot overweging had ge geven. Hedenavond om kwart over acht zal in „Nieuw Berkenrode" een avond beginnen van de instuifafdeling „Jong Berkenrode" welke op een hoog artis tiek niveau zal staan. De bekende zan ger Bernd Süsskind aan de piano be geleid door Ineke Beumer zal dan de liederencyclus van Franz Schubert „Dei schone Müllerin" uitvoeren en toelich ten. Na afloop van deze waardevolle en interessante uitvoering is er dan weer het bekende prettige samenzijn met gelegenheid tot het maken van een dansje waarbij de nieuwe bandrecorder van de afdeling zijn diensten zal kun nen bewijzen. OntwikkelingslectuurBoek, Het, van de arbeid. De bouw van een autotunnel met twee dubbele rijbanen alsmede een spoorwegtunnel voor dubbelspoor onder het Noordzeekanaal te Velsen. Van Dijk: Kleurenfotografie. Glazema en Ypey: Merovingische ambachtskunst. Goethe erzahlt sein Leben. Oldendorff: Mensen onder elkaar. Rost: Veranderd klimaat in Polen. Romans: Coelho Lisboa: De oogst van Kain; Franck: Het eiland in de Zuidzee; Uit het land der flamboyants; Katz: Per Hils schwerster Fall; Katzetnik 135633; House of dolls; Simenon: Le passager clandestin. Advertentie SUBLIEME OORSPRONKELIJKE SHOWROOM: TEL. K 1700 - 33.89.29 Gisternacht moest de politie op het Frederiksplein in Amsterdam een 18- jarige Surinamer aanhouden. De jon geman was buiten zichzelf van woede. Hij had een 35-jarige arts dusdanig mishandeld dat die met ernstige hoofd wonden naar het Weesperpleinzieken- huis- gebracht moest worden. De ruzie ontstond doordat de jonge man meende dat de arts een verkeers overtreding had begaan. Voor een vrijwel geheel met leden van Geloof en Wetenschap gevulde stadsschouwburg, heeft mr. A. Hustinx uit Roermond gisteravond de kleuren film vertoond en toegelicht, dïe hij heeft gemaakt van zijn reis door een deel van westelijk Pakistan. Mr. Hus tinx verhaalde van de splitsing van het voormalige Voor-Indië in 1947, in de Hindoestaat Indië en het Mohamme daanse Pakistan; van de enorme volks verhuizing waarbij twaalf miljoen hin does en mohammedanen van land wisselden. Godsdienstige hartstochten laaiden fel op en miljoenen zijn in die eerste dagen van de onafhankelijkheid om het leven gekomen. Pakistan was het agrarische deel van het voormalige Brits-Indië en na de onafhankelijkheidsverklaring van 1947 stonden de Mohammedanen voor de moeilijkheid een eigen staat op gang te brengen. De meer geletterde Hindoe was op staatkundig gebied beslist reeds veel verder. Maar in Pakistan voltrok zich toen „het wonder van de kleine man", die met horten en stoten een zelfstandige staat in het leven riep. En ook voltrok zich „het wonder van de vrouw". De huidige ambassadrice van Pakistan in. Nederland, mevrouw Liaquat Ali Khan, riep de vrouwen op de burka, het alles omhullende witte overkleed, af te leggen en de handen uit de mouwen te steken. Duizenden vrouwen hebben aan die oproep gehoor gegeven. Van het missiewerk in Pakistan kon mr. Hustinx geen film vertonen, omdat hjj dat deel van zijn opnamen heeft afgestaan aan de Franciscanen, die in westelijk Pakistan en in Ka- ratsji hun missiegebied hebben. De film van mr. Hustinx begon met opnamen van de reis door het Suez- kanaal, de Rode Zee en de Perzische Golf, alsmede de aankomst in Karatsji. In deze havenstad heeft hij het leven op straat gefilmd: de touwslagers en oliepersers, de tapijtknopers en de Sa ri-kleermakers, de vliegensvlugge pot tenbakkers. Juist, toen hij in Karatsji verbleef, bracht de geestelijke leider van Ismaili, de Aga Khan een bezoek aan de stad en met een reportage van de ontvangst van deze hoogwaar digheidsbekleder, werd het eerste deel van de film besloten. Het tweede deel behandelde een reis naar het noorden door de woestijn Sind over Tatta naar Hyderabad en verder. Aanvankelijk werd een door de Engelsen aangelegde weg bereden, la ter moest men een zandweg vol kuilen en gaten nemen. Uitstekende opnamen kregen de toeschouwers te zien van de vermaarde dam in de Indus bij Sukkur, die is aangelegd door de Engelsman Lloyd. Met zijn zestienhonderd meter is de dam langer en groter dan de grote dam in de Nijl bij Asso.ean. Een gebied van bijna de grootte van Neder land wordt middels deze dam be vloeid. In dit gebied worden de noma den tot katoenboeren. Vervolgens werd de reis per trein voortgezet naar Quetta. De reis werd besloten met op namen van het eerste officiële bezoek van de Sjah van Perzië aan Pakistan. Een kapper, die zijn bedrijf in een der oude buurten van Amsterdam had uitgeoefend, was naar Amerika geëmi greerd omdat hem verteld was dat hij door daar een korte cursus te volgen zich spoedig als zelfstandig kapper zou kunnen vestigen. Maar de werkelijk heid bleek wel anders en die was zoda nig dat hij na enige maanden maar weer naar Amsterdam terugkeerde. Hij had echter voor zijn vertrek zijn zaak aan een andere kapper verkocht onder het gebruikelijke beding dat hij binnen een bepaalde afstand geen andere zaak mocht beginnen. De kapper was na zijn terugkeer echter wel gedwongen weer in Amsterdam aan het werk te gaan en hij kwam in dienst in een kappers zaak als gewoon bediende. Dat was echter binnen de contractuele afstand van zijn oorspronkelijke zaak, welke hij verkocht had en de koper heeft hem nu in kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank ge daagd en eiste dat hij elders aan het werk gaat. Zijn verdediger, mr. Kokos- ky, stelde dat de gedupeerde kapper slechts gewoon bediende is en dus geen nieuwe zaak is gaan exploiteren. Daar om zou dit buiten het koopcontract vallen. Mr. S. Boas, die namens de ko per optrad, meende echter dat de kapper wel niet uitsluitend als bediende optreedt maar meer als zaakwaarne mer en chef, hetgeen volgens hem pre cies gelijk staat aan het exploiteren van een eigen zaak. Het gevaar is dat hij de oude klanten van zijn vroegere zaak aldus naar de nieuwe zaak lokt. De president zal 31 oktober uitspraak doen. Twee gulden boete of een dag hech tenis, met het advies de boete hoofde lijk om te slaan over de leden van de voetbalclub „SMS" in Nieuw Vennep legde de politierechter in Haarlem, mr Petersen, gisteren op aan de 30-jarige voorzitter van genoemdee ver. Volgens de_ tenlastelegging had hij doelpalen enigermate beschadigd, die toebehoor den aan een andere voetbalclub in het dorp, „Nieuw Vennep" genaamd, waar uit „SMS" (blijkbaar na enige onenig heid) is voortgekomen. Beide clubs spelen op hetzelfde ter rein. De doelpalen, eigendom van „Nieuw Vennep", waren door de KNVB afgekeurd. „SMS" ging onderhandelen met de andere club over nieuwe palen, maar die besprekingen liepen, ondanks bemiddeling van het gemeentebe stuur, op niets uit. Tenslotte kocht Advertentie Kijkt eens bij Henk Bakker en Ed Terlingen hebben een gezellig griezelspel geschreven, dat gisteravond in „De Leeuwerik" voor het voetlicht gebracht werd door de r.-k. toneelvereniging BAVO onder regie van Martijen Langeveld, Onder het etiket „Schorpioenen en Millioenen" hebben zij alle klassieke attributen bij een gegaard om de griezeligheid van minuut tot minuut te verzekeren: een ver afgelegen Engels landhuis, een groepje laaghartige schurken als bewo ners met als opperman een sadistische Chinees. Verder wordt in dit huis de misdaad in alle nuances beoefend, zijn er martelwerktuigen, wordt er af en toe onmenselijk gekrijst, schijnt het te spoken en dragen sommige lieden een sombere en angstaanjagende kledij. Daartussen door zwerft nog een gees teszieke kluizenaar in Franciscane pij, Door de Commissie voor Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting wordt van 11 tot en met 15 november in het ge bouw Frans Halsstraat 7 een tentoon stelling gehouden onder de titel „Win terfeesten in het Gezin." Op de tentoon stelling zijn geëxposeerd verrassingen en cadeautjes voor Sint Nicolaas, ver sieringen voor Kerstmis, lekkernijen, die alle zelf te maken zijn. De ten toonstelling is geopend van 14-17 uur en van half acht tot half tien. Elke hon derdste bezoeker ontvangt een verras sing. Donderdag 14 november 's avonds zal de Christelijke Oratoriumvereniging in het Concertgebouw te Haarlem een uit voering geven van de Psalm 84 van Sem Dresden ter nagedachtenis van de onlangs overleden Nederlandse compo nist en van de Mis in es klein van Wil lem Andriessen ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. Met ingang van dinsdag 29 oktober zal de ANWB-wegenwacht ook op de nieuwe weg Haarlem-Uitgeest (via de Velsertunnel) gaan ptrouilleren. Op deze drukke route zullen de gele pechbestrij- ders van deze datum af van 's morgens half negen tot 's avonds zes uur in actie rijn. Tal van automobilisten blijken toch nog anderen te willen inhalen, als in de Velser tunnel de lichtbakken met de aanwijzing „inhalen verboden' branden. De Velsense politie is er mee opgehouden hier nog te waarschuwen en heeft de laatste dagen reeds een groot aantal processen-verbaal opge- TTIJlflkt De chauffeur-monteur M. van het aan nemersbedrijf F. uit Amsterdam, dat in Haarlem met tientallen auto's voor zandvervoer zorgt, wilde vrijdag in de Ridderstraat in Haarlem een daar ge parkeerde volkswagen van de Bloe mendaalse journalist T. passeren, zon der dat hij daarvoor voldoende ruimte had. De chauffeur dacht waarschijn lijk dat het wel zou gaan en pas seerde toch. De wagen beschadigde het linkerachterscherm van de geparkeer de auto maar de chauffeur merkte er aanvankelijk niets van. Toen de heer G. van O. uit Heemstede, die achter de vrachtauto reed, door claxoneren de aandacht van zijn voorganger wilde trekken, stopte deze onmiddellijk. Op verzoek van de chauffeur-monteur werd de verkeerspolitie gewaarschuwd, die proces-verbaal opmaakte. De commies op de afdeling financiën ten raadhuize Bloemendaal in Over veen, mej. A. M. Voeteiink, Oranje Nassaulaan 109 te Overveen, is daar werkzaam sinds 1 september 1919, Om dat dit dus reeds binnen twee jaar veertig jaar geleden is en dit feit be slist niet ongemerkt voorbij zal gaan, is het de wens van mej. Voetelink, dat aan haar jubileum van veertig jaar in overheidsdienst te zijn in november geen aandacht zal worden geschonken. Dit feit doet, zich voor op 7 november, want dan is het veer tig jaar geleden dat de jubilaresse bij de overheid in dienst trad bij de toenmalige distributiedienst in de ge meente Heemstede. Mej. Voetelink is buiten de kring van ambtenaren be kend, doordat z;j veel contacten maakt bij het organiseren van de bijeenkom sten voor de leden van de personeels vereniging van gemeentepersoneel. Van deze vereniging is zij secretaresse. die tenslotte heel erg hij de tijd blijkt te zijn en is het een butler, die, onder het mom van boef van professie, de moedige held uithangt en een ontvoer de milliönairsdochter tot steun toever laat en redder wordt. Bij mijn weten is er geen schurk, waar de criminele re gisters zo fors zijn opengetrokken. Op de letter beschouwd zou ik er geen goed woord voor over moeten hebben, ware het niet, dat ik tot mijn eigen ver bazing en in vereniging met een zeer meelevend publiek heerlijk heb meege- griezeld en met spanning de intrige heb gevolgd. De mensen van BAVO hebben daar toe niet weinig bijgedragen. De nog jonge groep heeft een eigen sfeer, is nog in ontwikkeling en doet haar uiter ste best om zich behoorlijk te presente ren. In dat licht bezien heb ik waarde ring voor de prestaties van BAVO en geloof ik, dat na veel oefening en studie ooit de vlekken, die ook nog deze voor stelling ontsierden, verwijderd kunnen worden. Met name zal men zich op een scherpere articulatie moeten toeleggen, zal men moeten leren zwijgen (en toch doorspelen), als het publiek luidruchtig reageert en dient men voor juiste licht effecten te zorgen. Han v.d. Veldt kweet zich bedacht- zaam van zijn zware „Chinese" taak Ans Oud wist goed een onbehaaglijke sfeer te scheppen, Ton van Koten had de secretaris gedegener op de planken kunnen zetten, Eddie Hartman groei de na een zwak begin uit tot een gave butler-detective, Miep Nelis liet zien, wat toneelspelen is, Martha Westerman maakte graag en soms ten onrechte, gebruik van haar pathetische allures, Ko Sijm en Bram Oud deden het wat bescheiden aan en Martien Langeveld presenteerde de kluizenaar op gave wij ze. Uit de bijval in de zaal bleek, dat de griezels hun doel niet voorbij hadden geschoten. w. H. „SMS" nieuwe palen, die het uiter aard ook plaatste. De afgekeurde doel palen werden daarbij lichtelijk bescha digd. De voorzitter van „Nieuw Ven nep", de 39-jarige assistent bij 's Rijks belastingen P, Nederlof, vond daarin aanleiding een klacht in te dienen we gens vernieling. De officier van justi tie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, laakte het dat de voorzitter die aanklacht „door gedreven" had tijdens een vergadering van zijn club tegen de wil van de leden, die thans ook van de nieuwe doelpalen gebruik maken. „Laten die mensen toch wijzer wezen. Ik kan mijn tijd wel beter gebruiken. Maar goed, ik héb een requisitoir gemaakt: ik eis vijfen twintig gulden boete". Op een vraag van de politierechter, die de zaak „hoogst onbenullig" vond antwoordde de voorzitter van „SMS", dat de verhouding tussen beide vereni gingen goed is.v Advertentie LANGE VEERSTRAAT til - TEL 11493 Vrijdagmorgen kreeg de dochter van een aan het Brouwersplein te Haarlem wonend echtpaar geen gehoor toen zij herhaaldelijk belde. Zij waarschuwde de politie, die zich via de achterkant van het huis toegang verschafte tot de woning. Men ontdekte toen, dat de man, die 76 jaar 'is, bewusteloos in een stoel van zijn woonkamer zat, terwijl zijn 75-jarige echtgenote buiten bewust zijn op bed lag. De oorzaak was gele gen in het feit, dat uit de haard kolen damp was ontsnapt. De 40-jarige dochter, die in Bever wijk woont, was donderdag naar Haar lem gekomen om de kachel aan te ma ken, zodat haar ouders, die in Venlo wa ren, 's avonds in een verwarmd huis zouden komen. De haard wilde aan vankelijk met trekken, waardoor een he vige rookontwikkeling ontstond. Einde lijk begon de kachel toch' te branden. Vermoedelijk doordat de schoorsteen vochtig was en tengevolge van neer slaande wind is de kolendamp in de kamer gekomen. Men vermoedt, dat de twee mensen reeds de avond dat zij thuis kwamen bewusteloos zijn geraakt, omdat de man het bed nog niet had beslapen. De slachtoffers zijn naar de Mariastichting vervoerd, waar men hen met zuurstof weer tot bewustzijn heeft gebracht. Steeds weer zij het dan de laatste tijd wat in bescheidener mate laai de middenstand zien dat hij er is en het bestaande pand de tijd wil bij blijven. Vrijdag was de beurt aan de heer Chr. Petersen, Gen. Cronjéstraat 6 die het pand naast zijn bestaande zaak er bij had laten trekken waardoor een afzonderlijke ruimte werd geschapen voor de expositie en verkoop van de uitgebreide collectie rijwielen in diver se merken en uitvoeringen. Een prachtig, overzichtelijk geheel ba dend in een zee van licht met de aller nieuwste suf je op electrotechnisch gebied. Ook in de reeds bestaande zaak zijn zeer vele vernieuwingen en wijzigingen aangebracht zodat van een algehele restauratie kan gesproken worden. De naam Chr. Petersen in neon over de twee gevels verdeeld doet het zeer suggestief. De heropening trok zeer veel belang stelling en de talloos vele bloemstukken getuigden van de sympathie voor de eifrens"- De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft een 45-jarige Zaan- damse huisvrouw veroordeeld tot 100 boete of dertig dagen ter zake van het veroorzaken van brand, waardoor ge- meengevaar voor goederen kon ont staan, en die aan haar grove onvoor zichtigheid te wijten was. De huisvrouw, die een voorliefde heeft voor het reinigen van kledingstuk ken in benzine, had zulks ook op 28 mei gedaan op de zolder van haar woning aan het Westeinde. Zij had de met ben zine gedrenkte MontgomeTy-coat van haar dochtertje in een centrifuge ge stopt, die zij vervolgens in werking stel de. Daarna verliet zij de zolder. Een he vige knal en een ontploffing in de cen trifuge waren het gevolg daarvan. De benzine-dampen bleken ontbrand te zijn door de statische elektriciteit in de centrifuge. Er ontstond brand op de zolder, waardoor aan meubelen en an dere voorwerpen, die niet aan de huis vrouw toebehoorden, voor ongeveer driehonderdvijftig gulden schade ont stond. „Hoe krijgt iemand het in zijn hoofd?", vroeg de politierechter zich af, die er aan herinnerde, dat de huis vrouw al eerder brand door onvoorzich tigheid in haar centrifuge had gehad. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste 100 en twee weken voorwaardelijk. Gistermiddag om half zes is een personenauto door een vergissing van zijn chauffeur in het water van het Spaarne bij de Melkbrug gereden. De wagen bleef drijven, waardoor hij met een touw naar de kant kon worden ge trokken. De chauffeur kon toen uit zijn wagen kruipen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto stond geparkeerd op onge veer vijftig centimeter van de walle- kant. Toen de chauffeur achteruit wil de rijden sloeg de motor af. Hij startte opnieuw maar vergat te remmen, waar door de wagen het water inreed en lang zaam naar het midden dreef. Men wierp de chauffeur een touw toe, waar door men de auto naar de kant kon trekken. Inmiddels was een kraanwa gen gearriveerd, die de auto op de kant hees. Twee personen, die onbekend zijn gebleven, waren nog in het water ge sprongen om de chauffeur de helnonHo hand te bieden. «opende De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in Haarlem heeft een aantrekkelijke tentoonstelling van werkstukken zijner leden georganiseerd in ,,'t Stoofke." Het geëxposeerde is eveneens op het nut van vrije-tijdsbeste- vervaardigd; merendeels (to°r dames. Gistermiddag is de expositie geopend door de heer A. van der Veldt, lid van de raad der gemeente Haarlem, in te genwoordigheid van verschillende ge nodigden, zoals drs. W. Hazevoet, ge meentelijk adviseur voor Maatschappe lijk Opbouwwerk, en de heer G. Heze- laar, diocesaan bondsvoorzitter van de katholieke bejaarden en gepensioneer den. De afdelingsvoorzitter, de heer C. J. Selhorst, heette allen welkom. De heer van der Veldt belichtte het belang vanvrije-tijdsbesteding van be jaarden. Zij blijven er fit door. Voorts moeten zij belang blijven stellen in het geen er in de samenleving geschiedt. De heer Hazevoet wekte de leden op tot steun aan hun bestuur. Hij wees door de leden in vrije-tijdsbesteding dmg. De diocesaan bondsvoorzitter, de heer Hezelaar, deelde mede, dat er thans vierhonderd sociëteiten zijn, die door ongeveer honderdduizend leden be zocht worden. Hij verheugde zich, even als de vorige sprekers, dat er thans weer een mooie vrije-tijdstentoonstelling in Haarlem is. De tentoonstelling is vandaag en mor gen nog geopend, van drie uur 's mid dags tot elf uur avonds. Vrijdag 1 november hoopt de heer J. C. Born de dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad van de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose. Op 1 november 1932 werd hij benoemd tot kantoorbediende bij de vereniging. Na het ontslag van de heer v. Waard, die toen de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, werd de heer Born in ja nuari 1950 benoemd tot administrateur van de Haarlemse vereniging tot be strijding der tuberculose en het Con sultatiebureau, in welke functie hij thans nog werkzaam is. Vrijdag 1 november zal de heer Born om 3 uur door het bestuur en het per soneel worden gehuldigd. Van half 5 tot half 6 zal er in het Consultatie bureau gelegenheid bestaan de jubila ris te complimenteren. Advertentie AMSTERDAMSE VAART 20 TFT..110)3 GEBOREN: M. J. Prikker-Roskam, z.; B. Hogenbirk-Bolhuis, z.; J. M. Chr. P. Breeuwer-de Ruig, z.; G. Teu- nissen-Veldman, z.; J. W. Oerlemans- Kroonsberg, z.; A. C. M. van Wonde ren-Stokman, z.; K. H. Feldman-Bock, z.; M. A. Happee-Koster, d.; A. E. H. van Eeden-Schelvis, d.; I. C. M. Huij- bens-van Lent, d.; P. J. Geldorp-Kap- tijn, d.; G. C. Krijer-Vegter. d.; G. B. de Lange-Slingerland, d.; J. J, Loos- Spiers, d. ONDERTROUWD: W. Dell en B. Chr. Anthonijsz. OVERLEDFN: C. Harmans, 63 jr„ Wagenweg; M. G. Bouman, 72 jr., W*1" helminastraet; J. van de Wiel, 71 jr.. Parklaan; F. E. van der Heyden, 44 jr., Maerten van Heemskerkstraat; A. Krijn en-Gree vink, 80 jr., Jansstraat; ,T M. dq Best, 7§jr., Rockaertshpf-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2