Haarlem is een mooie stad Monumentenkaart thans voor de helft gereed Sinds 1921 werden honderd oude panden gesloopt Katholiek Santpoort jubileum van kerk en gaat zilveren pastoor vieren Kwart-eeuw katholieke historie van een intieme gemeenschap DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W H" Bij een zilveren pastoraat 1 1 4m ■il IE TAXI 19000 Plaats in stads beeld is mede bepalend Herinneringen aan renaissance y 'T m ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Ceen waardevermindering Parochie heeft zich opgemaakt voor groots feest Op vele punten geschonden r I® Ohan Dourian dirigent bij N.Ph.O. Tijd. mantels stomen f. 3,75 Algemene vergadering van tuinders van de L.T.B. Andere normen Consecratie Hf--* Donkere dagen GARAGE OOMEN Y^indt U Haarlem mooier dan an dere steden in ons land?, vroe gen wij aan de heer Corneille F, Janssen, kunsthistoricus en sinds een jaar hoofd van de toen gecreëerde af deling Monumentenzorg van de ge meentelijke dienst voor Openbare b erken in Haarlem. „Haarlem is eer m°oie stad met een eigen karakter", luidde het antwoord. „Maar het is Uioeiiijk Nederlandse steden met el kaar te vergelijken, omdat alle oude sleden hun eigen en historisch be paalde karakteristieke schoonheid hun eigen gezicht, hebben. Eigenlijk z'jn er in ons land maar twee grote steden, die de eeuwen door dat ka rakter volkomen gaaf hebben weter te bewaren: Amsterdam en Maas tricht. Op het gebied van monumen tenzorg en het conserveren van ka rakteristiek stadsschoon is Haarlem stellig een stad, waar men enthou siast kan werken". De weloverwo genheid van dit antwoord getuigt van de zorgvuldigheid, die de zorg Voor monumenten vereist. En voor de liefdevolle zorg van de heer Corneille F- Janssen voor het „eigen gezicht" Van Haarlem is bepalend, dat hij wel iswaar in Amsterdam, maar uit Haarlemse ouders geboren werd. De «monumentenkaart" van Haarlem, daaraan de afdeling Monumenten- Zorg een jaar geleden begon, is thans ®n8eveer voor de helft gereed. Het inv( eutariseren van de historische en andere monumenten was'namelijk de taak, welke de heer Janssen aller eerst aanvaardde. Het gaat daarbij niet alleen om geveltjes, maar vooral ook om het stadsbeeld in zijn geheel, dat soms door oude of karakteristieke gebouwen bepaald kan worden. Te zijner tijd zal het gemeentebestuur een monumentenverordening vaststel len aan de hand van de inventarisatie. Ongeveer negentig gemeenten in ons land hebben reeds een dergelijke verordening, die meestal inhoudt, dat ge bouwen, welke op de monumenten-lijst voorkomen, niet zonder toestem ming van B. en W. verbouwd mogen worden. Een belangrijke functie van de afde ling Monumentenzorg Haarlem is na Amsterdam de enige stad in onsland Waar een eigen gemeentelijk bureau op dit gebied bestaat vormt ook het adviseren en stimuleren van de res tauratie van momumenten, die in par ticuliere handen zijn. Het bureau be middelt bij de aanvraag van subsidies en adviseert bij de uitvoering van par ticuliere restauraties. Wanneer daar voor een gemeentelijke subsidie ver leend is, houdt de heer Janssen uiter aard een deskundig oogje in het zeil. De bestedingsbeperking heeft helaas ook op de monumentenzorg een afrem mende werking. „Gelukkig betekent dat niet, dat daardoor in Haarlem histori sche monumenten op instorten staan, terwfjl er geen geld is voor restaura tie", deelde de heer Janssen mede. De beperking kan echter wel nadelig zijn voor de subsidiëring aan particulieren, die een historisch woonhuis willen res taureren. Normaal bedraagt in zulke gevallen de rijkssubsidie veertig tot vijf tig procent. De gemeente draagt twin tig procent by, en de provincie twee tot tien procent of niets. Wanneer een woonhuis of ander ge bouw op de rijksmonumentenlyst voorkomt, houdt dat in, dat er niets aan veranderd mag worden zonder toestemming van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dat geldt niet alleen voor de gevel, maar ook voor het interieur. Nor maal onderhoudswerk is echter toe gelaten. In deze kwesties adviseert het gemeentelijk bureau voor monu mentenzorg eveneens. De mening, dat een huis in waarde verminderen zou, indien het op de monumenten lijst geplaatst wordt, bestrijdt de over heid. Een dergelijke bestemming houdt voor de eigenaar weliswaar een beperking van het gebruik m, bem daarentegen de nmf+i ..dat de overheid in norma- e omstandigheden (bestedingsbeper- Advertentie Morgen zal het precies vijfentwintig jaar geleden zijn dat de parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijd durende Bijstand werd geconsacreerd door mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. De volgende week zondag zal het zijn opvolger zijn, mgr. J. P. Huibers, die met een pontificaal lof de feestelijke viering van dit jubileum zal besluiten. Katholiek Santpoort steekt de vlag uit. Katholiek Santpoort viert feest. Een dubbel feest. De parochiekerk bestaat 25 jaar. Maar ook pas toor A. F. J. Goossens heeft 25 Santpoortse jaren vol- gemaakt. De bouwpastoor, die zijn kerk uit de grond heeft zien komen, die de bouw op de voet heeft gevolgd en die rondom zijn kerk de parochie wist te groeperen, deze bouwpastoor mag het zilveren jubileum meevie ren temidden van zijn parochianen. Voor deze ijveraar zal het de feestelijkste gedachte zijn te weten, dat het aantal parochianen, dat in 1933, op een totaal van 1.445 kwam, thans is verdubbeld. De kerk zal de gehele week' in floodlight baden. Het interieur van de kerk zal ge sierd zijn met een overvloed van bloemen. Santpoort heeft voor het feest anderhalf jaar gespaard en ge werkt. Het gaat nu feest vieren, uitbundig en oprecht. Met de jubilerende pastoor zullen de oude Santpoor ters in deze dagen terugdenken aan het verleden. De annalen van de parochie vertellen het in sobere woor den. 1 augustus 1931 krijgt kapelaan A. F. J. Goossens in Roelofarendsveen opdracht van zijn bisschop een nieuwe parochie te stichten in het zuidelijk deel van de gemeente Velsen, bestemd voor Santpoort-dorp en Sant poort-station. De kapelaan kan zijn koffers pakken. Hij is bouwpastoor geworden. Tot leden van de bouwcom missie worden benoemd de heren J. van Beem, J. Hand- graaf, J. P. Nijssen en Jos Wijngaarden. de weleerw. heer H. J. benoemd wordt. M. van Ingen, De kerk behoort te zijn van het paro chiële leven. Maar een parochie vraagt meer voorzieningen. En zo krijgt de ge meenteraad van Velsen 1 mei 1933 het verzoek te behandelen om mee te wer ken aan de stichting van een r.-k. la gere school in Santi oort. Het lijkt te lukken, maar de plannen worden door kruist door de Wet-Marchant. Er wordt niettemin doorgewerkt en 23 april 1935 kan de aanbesteding van de scholen bouw plaats vinden. Nog geen twee maanden later wordt met de bouw een begin gemaakt. 4 September 1935 wordt de school al in gebruik genomen. Er wordt begonnen met 264 leerlingen. De parochie is vier jaar oud, als op uitbundige wijze het zilveren priester feest van pastoor Goossens wordt ge vierd. Tien maanden later is er een nieuw vreugdevol gebeuren. De bouw van een zusterhuis en een deel van de kleuterschool wordt aanbesteed. In september 1937 wordt met ongeveer 85 kleuters het kleuteronderwijs in de pa rochiezaal begonnen en drie maanden later kunnen zusterhuis en kleuter- s hooi ingewijd worden. De oorlog komt. Het leven wordt moeilijker. De activiteiten moeten nood gedwongen verlammen. Het lijkt de eerste jaren erg, maar het is slechts een voorproefje van wat komen gaat. 27 Augustus 1942 nemen de Duitsers de scholen en het zusterhuis in beslag. Ka- tholit i Santpoort moet zelf maar zien De Bakenessergracht, die sommige Haarlemmers Het Liefst gedempt willen zien, is een helaas op vele punten geschonden voor beeld van oud-Haarlems stads schoon, Een gezicht op de Bake- nesserkerk. De gevel op de jot o is goed gerestaureerd. Het rechtse huis stoort enigszins in die omgeving. Twee 17e eeuwse trapgevels op de hoek. van de Gedempte Oude Gracht en de Frankestraat, die in 1939 gerestaureerd zijn en sindsdien een zuivere herinnering bewaren aan de Hollandse renaissancestijl- Gelijkvloers heeft men de puien, ter wille van de „bruikbaarheid", min of meer in 18e eeuwse toestand gebracht. Het stadsbeeld is daar door stellig verfraaid, al is het betreurenswaardig, dat de Oude Gracht thans een drukke verkeers weg is. De gevels vormen echter een prachtige afsluiting van het karakteristiek-Haarlemse Klein Heiligland. inventarisatie van Haarlemse monu menten eniszins andere normen aan, dan se samenstellers van de „Voor lopige Lijst", die destijds voor Haar lem gemaakt werd door dr. E. J. Haslinghuis en dr. J. C. Overvoorde. Voor de Haarlemse monumentenlijst is niet alleen de ouderdom van een pand bepalend, maar ook de plaats in het stadsbeeld, de versiering van de gevel of de historische betekenis. De lijst omvat behalve een fotogra fische en bouwkundige documentatie ook historische gegevens bètreffende de verschillende monumenten. Het zal ver moedelijk nog wel een jaar duren, voor dat deze lijst gereed is, die dan aan de gemeenteraad ter goedkeuring kan worden voorgelegd. De Haarlemse mo- numenten zullen dan ook gemeentelijk beschermd zijn. De Armeense dirigent Ohan Dourian, die vorig jaar met opmerkelijk succes voor het eerst in Nederland optrad, zal op 30 december het extra concert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest leiden. STOMEN STOPPEN VERVEN l>JjUM Zaterdag 9 november zal in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat in Haar lem de algemene vergadering van de Vakgroep Tuinders van de LTB ge houden worden. De vergadering begint om tien uur 's morgens. Op de agenda komen onder meer voor de bestuurs verkiezingen en een herziening van het reglement van de Vakgroep Tuinders. kingen dus buiten beschouwing gela- uerH ten allen tijde geïnteresseerd is u de instandhouding van het gebouw. TjrXjV1 de ongeveer vijfhonderdzeventig vnorw186 Panden, die in 1921 op dë nlaatoi e JÓks-monumenteniijst ge- hondèrHW fn' zdn er sindsdien ruim liist nietc8esloopt Tot 1940 hield die scherm in! ln, 11161 betrekking tot be- Winkelman hl subsidiëring. Generaal van 1949 besloot in de oorlogsdagen tiike niksHl,/n0n"menten van d6 tijde- wettelijk te beschermen. a/ri istancipprrTZ'Ch sindsdien min of meer ve Monumentenwet komt, moeten de monumenten, die van rijkswege be schermd zullen worden geïnventfriseerd worden. Het staat wel vast, dat op de nieuwe regeringslet minder gebouwen zullen voorkomen dan op de bestaan de „Voorlopige Lyst" van 1921 Het rijk moet in dezen selecteren, al'is de toezegging gedaan, dat hier' en daar ook karakteristieke stads- of landschaps beelden in hun geheei beschermd zul len worden, iets wat men tot dusver nog niet aangedurfd had. De landelijke selectie, welke de sa menstellers van de nieuwe rijks-monu mentenlijst moeten toepassen, geeft daarom de wenselijkheid aan, dat de gemeentebesturen die lóst uitbreiden met voor het plaatselijke karakter be langrijke monumenten of stadsbeelden. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft dat ook ingezien. De heer Jansen legt bij zijn inventarisatie van Haarlemse monu- De bouwpastoor neemt voorlopig zijn intrek bij de zusters in Haarlem noord. Daar begint het hart van de nieuwe parochie te kloppen. 27 Oktober 1931 neemt de gemeenteraad van Vel sen het besluit tot de verkoop van 4.200 m2 g.ond aan de Frans Netscherlaan tegen een prijs van 4,50 per m2. De grond voor de kerk is er. En 7 januari 1932 vindt in de zaal van Zomerlust de openbare aanbesteding plaats van de kerk naar een ontwerp van architect Jos Bekkers. Er zijn 31 inschrijvers. De bouw wordt opgedragen aan de Haar lemse Aanneming Maatschappij P. Ro- senhart voor de prijs van 76.201,-. De ijzeren kap-constructie werd opgedra gen aan de firma Gebr. Vincent voor f 4.775,-. De bouw kan beginnen. Dan komt Beloken Pasen, zondag 3 april -932. 's-Middags om 5 uur verricht pastoor J. F. v. d. Meer uit Driehuis de plechtige kruisplanting op het bouw terrein. Grote belangstelling. Leden van de Graalwacht brengen enkele fragmen ten uit „Het Paaskruis" ten gehore. Het zangkoor o.l.v. de heer N. J. Aris zingt het Ecce Quomodo. De Volgende dag draagt deken J. M. Lucassen uit Beverwijk in Driehuis een plechtige H. Mis op en legt hij om half elf de eerste steen voor de nieuwe kerk. Onder de aanwezigen is ook de architect. De bouw gaat vlot. 10 September 1932 kan pastoor Goossens afscheid nemen van de zusters in Haarlem noord. Hij gaat zijn nieuwe pastorie betrekken. Precies een maand later is deken Lucassen weer in Santpoort, nu om de klokkedoop te verrichten. Deze klok met een gewicht van 318 kg, de beeltenis dragend van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, is een geschenk van mgr. W. P. H. Jan sen, ere-kanunnik en pastoor van de St.-Jozefparochie in Den Haag, bij wie pastoor Goossens negen jaar ka pelaan was. In de bezettingstijd heb ben de Duitsers de klok geroofd. Het is feest in Santpoort, ais de bis schop 27 oktober 1932 de nieuwe kerk komt consacreren. Het is feest, als drie dagen later deken Lucassen pastoor Goossens komt installeren. Tot leden van het kerkbestuur worden benoemd de heren J. P. Nijssen, J. P. Wijngaar den, J. van Beem en Fr. Heeremans. Maar kort daarna komt de tegenslag. Nog in dezelfde maand wordt de aan nemer failliet verklaard. De bouw ligt stil. Maar de hoop herleeft, als 2 ja nuari 1933 de afbouw opgedragen kan worden aan de aannemer J. Rol in Haarlem. 12 Februari vinden de oprich ting en wijding van de kruisweg en het statickruis plaats en 14 dagen later auc,<ist,isCtvallel^0rK?l ink6^Üd- En 18 Morgen begint de viering van het zilveren jubileum van Santpoorts parochie- Goossens huln «t »«ar Pastoor JcerTc. AZs feestgave is het orgel afgebouwd, dat met zijn fijn lijnenspel volkomen uoossens hulp, ais z.jn eerste kapelaan, aansluit bij het interieur der kerk. elgemoed en zonder al te luid ruchtige pretenties is Ger- brand ter wereld gekomen. Daar kwam geen ooievaar of en geltje aan te pgs. De jongen was er Ruim zeven pond. En buiten re gende het. Ik zal u de komst van Gerbrand niet voorstellen als een gebeurtenis van landelijke of zelfs maar van plaatselijke betekenis. Iedere dag worden er in Haarlem kinderen geboren, en de sensatie en spanning blijven beperkt tot de kring van familie en relaties. Ook onze laatste aanwinst is een gewo ne, gezonde Haarlemse jongen, die het kindergekwetter in de flat is komen versterken. Maar wat mij verrast heeft en waarvan ik u wil vertellen, is de hulpvaardigheid, die je in zulke omstandigheden al lerwegen ontmoet. In de lijvige rap porten over „de maatschappelijke structuur van onze samenleving" wordt vrijwel steeds geklaagd over „de afnemende gemeenschapszin tengevolge van de enorme uitgroei van de woongebieden." Maar wij hebben' thuis mogen ondervinden, hoe de oer-vaderlandse traditie van de burenhulp nog levend is en zon der enige bijbedoeling gegeven wordt. En die hulp was hard nodig. Misschien tot mijn schande. De moeder was twee dagen bedlegerig in afwachting van het kind. Dat betekende, dat ik, die in het huishouden over twee linkerhanden beschik, de pollepel moest zwaaien. In zo'n geval is ons ge zin echt wat je noemt een onder ontwikkeld gebied en is het een dankbaar object voor de Nieuw ste Organisatie Voor Incompeten te Babywaehters, kortweg de NOVIB genaamd. Het meisje van twee, dat niets begreep van de spanning in huis, werd bij de buren ondergebracht en het vaderhart werd bijna pijn lijk getroffen, toen het moest er varen, hoe snel en gemakkelijk zo'n kind bij anderen acclima tiseert. Het zij zo. Wij werden in tussen met alle onbaatzuchtige zorg omringd, er kwam zelfs een telefoontje met de vraag, of er warm eten gebracht moest wor den, maar zover kwam het niet, omdat intussen Gerbrand de wijde wereld binnenkwam. Nu is „wijde wereld" een al te groot woord voor die wiegeplek, door de moeder met veel zorg klaargemaakt en met zwierige tule omhangen. In dat wereldje van properheid en warmte heeft de zuster het kind neergelegd. Een kleine witte monnik met zijn luier- kapje op. Was het puur toeval, dat buiten in de regen een draaiorgel begon te spelen? Gelukkig het kind, dat zo ter wereld wordt begroet. aarlem heeft veie pracht-orga- nisaties. En met name noem ik de kruisverenigingen, waarvan het Wit-Gele Kruis de primus inter pares is. Vorige week hebt u uitvoerig kunnen lezen, hoe dit instituut met zijn hoofdkwartier in het Kenaupark in de kwart-eeuw van zijn bestaan is uitgegroeid tot een grootse organisatie in Haar lem, waarvan tienduizenden men sen profiteren. Men moet diep het hoofd buigen voor de mannen, die enorm vee] vrije tijd hebben be schikbaar gesteld om die kruis boom te laten floreren. De bestuurderen zullen het mij niet kwalijk nemen, als ik hier voor al de loftrompet steek op de zus ters, de sjouwsters, die dag in dag uit in de weer zijn, gewapend met een ontwapenende blijmoedigheid, •O-vJ die zelfs de grootste burcht van tegenslag weet te nemen. Het toeval heeft gewild, dat ik in een week tijd vier zusters in huis gehad heb. Door een zware mist kwam de eerste 's avonds laat naar het hoge noorden geped deld: een vrolijke, immer verwon derde zuster, met fonkelende smidsogen. Diep in de nacht moest zij onverrichterzake huiswaarts ke ren. Later in de week kwam de zus ter, die echt aan de bakermat van het kind zou staan: een stevige en kloeke jonge vrouw, een ware dochter van de Veenstreek, die de zaken stevig en goed aanpakte. Door onvoorziene omstandigheden moest zij ons verlaten en haar taak werd even waargenomen door een droom van een donker blond type met een zwart-fluwelen strik ach ter in het haar en met ree-bruine ogen. Zonder bezwaar en ondanks een zware nacht- en dagtaak, die zij er juist had opzitten, sprong zij in, totdat de definitieve zuster de verzorging van ons onderontwik keld gebied op zich nam. En ook de laatste weet in huis, die verruk kelijke sfeer te scheppen van ge zelligheid en gemoedelijkheid. Ze is niet de kapitein, die orders uitdeelt wel de bescheiden assistente, die met een kwinkslag de zaken zo leidt als haar het beste uitkomt. Met zulke meisjes worden de da gen ook voor de kraamheer een feest en wordt hij zeker niet boos, als bijvoorbeeld de aardappelen een keer wat aan de harde kant uitvallen. De Wit-Geeltjes hebben recht op een uitbundig feest. Ik gun het de zusters van harte. Zij moeten even zeer met zilver gekroond worden. En zij moeten ervan overtuigd zijn dat zij honderden kraamheren in Haarlem en omgeving aan zich ver plicht hebben. Meer dan die over tuiging geven kunnen de vaders niet doen. Dat komt in hun kraam niet te hoe, uit de moeilijkheden te geraken. De zusters nemen de wijk naar een voormalig Joods vrouwenhuis aan de Duinlustparkweg. De kleuterschool wordt ondergebracht in café Böhm. de naaischool in Spaarnberg. De Liduina- school valt in stukken uiteen. Een deel verhuist naar de parochiezaal boven de pastorie, een ander deel naar school 8 en een derde deel naar het hervormd jeugdgebouw waar nog een bovenzaal beschikbaar is. Het jaar daarop krijgt Santpoort twee kapelaans. Maar dat is van heel korte duur. Kapelaan G. J. Groen komt 29 augustus 1943 en 5 december 1944 ver trekt hij naar Warmond. Santpoort moet het maar weer met één kapelaan zien te redden. Nog donkerder dagen breken aan, als 18 september 1944 Santpoort gro tendeels geëvacueerd wordt. Ook de pastoor en zijn kapelaan moeten weg. Slaar zij komen iedere dag terug om het kerkelijk leven voor het handjevol mensen, dat een Ausweis heeft, in stand te houden. 13 Maart 1945 krijgen pas toor en kapelaan weer een officiële woonvergunning. En daarna duurt het gelukkig nog maar een paar maanden en de bevrijding is een feit. De wederopbouw, zowel materieel als geestelijk, vergen grote inspanning, maar het gelukt. 21 September 1947 krijgt het jeugdwerk een voorlopig on derdak in het koetshuis van Spaarn berg. Weliswaar moet de jeugd niet lang daarna ruimte maken voor de Wit te Paters, maar 6 september 1953 krijgt zij een nieuw onderkomen in het St.- Patrickhuis aan de Dinkgrevelaan, waarvoor het grondkapitaal bijeen is gebracht door de parochie als geschenk bij het 40-jarig priesterfeest van pas toor Goossens, 15 augustus 1951 plech tig gevierd. Is 4 september 1949 de Finse school het katholieke scholencomplex komen verrijken, 7 september 1955 wordt de jongens- en meisjesschool gesplitst. De meisjes blijven onder patronage van St.-Liduina, de jongens kennen nu alle maal de persoon van Titus Brandsma. En de kroon wordt op het werk gezet, als bij dit scholencomplex de sedert eni ge tientallen jaren begeerde, maar door allerlei tegenslag telkens weer uit gestelde gymnastiekzaal tot stand komt. nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllll Pastoor A. F. J. Goossens is, naar de natuur gesproken, geen groot man. Maar in het Santpoortse leven en ook daar buiten is hij een per soonlijkheid van formaat. Een bouw pastoor uit de dertiger jaren, die het in zijn zeventigste levensjaar beleven mag 25 jaar herder te zijn van de parochie, die hij in opdracht van mgr. Aengenent in Santpoort heeft gesticht. Kapelaan in Hoek van Hol land, in Achthuizen, Amsterdam (St. Vincentius), 's-Gravenhage (H. Jo zef), Schiedam (H. Hart) en Roelof arendsveen. Op 1 augustus 1931 naar de H. Bavo-parochie in Haarlem noord met de opdracht een kerk te bouwen in Santpoort. En op 27 ok tober 1932 pastoor. Santpoort is zijn enige standplaats als pastoor. Hó is honkvast gebleken. Hij heeft zich gehecht aan Santpoort en zijn leven er geheel op ingesteld om in Santpoort een fraaie kerk en een sterk parochieleven als erfenis achter te laten. Zijn vasthoudendheid maakte hem wel eens tot een niet zo gemakkelijk mens. Maar toch lag hierin zón kracht. Want al zijn ijveren en werken waren niet gericht op zijn persoon, maar op het doel, dat hó zich 26 jaar geleden ge steld moet hebben, toen de bisschop hem opdroeg een nieuwe parochie te stichten. Het moest een goede parochie worden. En nu, by de viering van het 25-jarig bestaan van de parochie en het zilveren pastoraat van pastoor Goos sens is de fraaie kerk met zijn spitse toren het centrum van een bloeiend parochieel leven. Twee kwaliteiten van pastoor Goos sens zijn in de loop der jaren wel heel duidelijk naar voren gekomen. Hij is een uitnemend financier. De Santpoor ters vinden wel, dat hij soms erg vaak aan de bel trekt, in figuurlijke zin ge sproken. Maar zij zien daarna weer met dankbaarheid de resultaten van onverschillig welke financiële actie. En zy, die van nabij de kerk-financiën in het oog houden, weten maar al te goed, dat er een massa parochies zijn, die er heel wat slechter voorstaan dan Santpoort. Daarnaast heeft pastoor Goossens het als zijn voornaamste taak gezien zijn zorg voor de zieken. Alle andere werk moet wijken, als het om zieken bezoek gaat. Tijdens ziekte ondervindt de parochiaan pas goed, dat hij een pastoor heeft, die meeleeft met de schaapjes, die onder zijn hoede zijn gesteld. Was it, voordat de kerkebouw vol tooid was, reeds sprake van een pa rochieleven, dank zij de activiteiten van pastoor Goossens. in de jaren daarna was hij er voortdurend op uit zijn kerk steeds meer in het centrum te plaatsen. De ontwikkeling van Sant poort ging in de richting, zoals die door wyze mannen, die bij de keuze van de grond voor de kerk adviseer den, was voorzien. En het doortrekken van de W. Daniëlslaan heeft sedert enige tijd ook de Elta een stuk dichter bij de kerk gebracht. Waarmee op nieuw een van de wensert van de jubi lerende pastoor in vervulling is ge gaan. Wie de zeven kruisjes heeft gehaald, heeft er al vijf jaar van de „pensioen gerechtigde leeftijd" opzitten. Pastoor Goossens is op zijn 65ste jaar gewoon doorgegaan. Hoe lang hij dat nog zal doen, kan niemand zeggen. Maar vast staat, dat dit dubbel zilveren jubileum de kroon zet op ziin werk, een kroon, die een bijzondere glans zal krijgen als de bisschop van Haarlem op zon dag 3 november de feestelijkheden per soonlijk zal komen besluiten met een pontificaal lof in de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort, de modernste katholieke kerk in Velsen. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3