WAGENINGEN: „zwaar" toernooi met Europa's beste schakers Eerste ronde in de lange strijd om het wereldkam oioenschap GEEN ENKELE OUTSIDER Bij Sittardia-Stormvogels is eerste plaats de inzet Haarlem heeft een goede kans tegen Eindhoven Van Dam en Dame- DE LAATSTE EER AAN „BOK" DE KORVER NOG GEEN KERSTBOOM Taart voor de schaakmeesters Weer belangrijk schaakevenement in Nederland TYBB-Roodenburg de grote strijd Unieke prestatie VAN DONNER en TT-races in juni Keepersmoeilijkheden in Franse elftal ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 De eerste week van Wageningen Nederland staat vanaf zondag weer volop in de belangstelling van de internationale schaakwereld. Die dag immers begint in Wageningen het 3e Europese Zonetoernoooi van J. H. DONNER dit jaar, een van de voorwedstrijden voor het wereldkampioenschap. De regeling van die voorwedstrijden is bijzonder ingewikkeld tegenwoordig. De eerste ronde bestaat uit een aan tal zone-toernooien. Dit jaar zijn het er negen West-Europa (Dublin), Midden-Europa (Wageningen), Oost- Europa (Sofia), Rusland, Verenigde Staten, Canada, Midden-Amerika, Zuid-Amerika en Azië. Uit deze ne gen toernooien gaan éénentwintig spelers over naar het interzonale toernooi. De vijf hoogstgeplaatsten in dat toernooi gaan op hun beurt over naar het kandidatentoernooi, dat wordt aangevuld met twee spelers uit het vorige kandidatentoernooi in Amsterdam gehouden met de hui dige wereldkampioen Smyslov als winnaar en de winnaar van dat toernooi tenslotte is gerechtigd om de wereldkampioen uit te dagen voor een tweekamp. 1 Dr. Max Euwe: 5- Hij heeft een kans I De prestaties van de Haarlemse semi-profclubs gaan zich in stijgende lijn bewegen. Stormvogels is na de laatste resultaten de grootste kansheb ber, Haarlem volgt op de voet en R.C.H. heeft eindelijk het goede pad ge vonden. Ook E.D.O. kwam een weinig uit de verdrukking en het is alleen nog V.S.V. waarover we ons enigszins bezorgd maken. De wedstrijd Haar lemEindhoven kan morgen de Koodbroeken weer de winst brengen maar vooral zijn we belangstellend naar het resultaat van de wedstrijd Sittardia Stormvogels want hier is de inzet niet minder dan de bovenste plaats. Bij de amateurs en de katholieke elftallen is het oog gericht op de grote strijd tussen T.Y.B.B. en Roodenburg en de ontmoeting van het kranige H.B.C. tegen het ongeslagen Baarn. Voorts is in de Haarlemmerhout de wedstrijd H.F.C.Schoten een speciale attractie terwijl de bollenstreek op z'n kop staat vanwege de wedstrijd LisseConcordia. Een zeer interessant programma zal de voetballiefhebbers in Haarlem en omgeving morgen bezig houden. H.B.C, tegen Baarn LisseConcordia 8 7 6 5 4 3 2 FACxIJNA 4 Het programma van de eerste week van het internationale zóne-toernooi te Wageningen luidt: Zondag 27 okt.: eerste ronde. Maandag 28 okt.: tweede ronde. Dinsdag 29 okt.: afgebroken partijen. Woensdag 30 okt.: derde ronde. Donderdag 31 okt.: afgebroken par tijen. Vrijdag 1 nov.: rustdag. Zaterdag 2 nov.: vierde ronde. Zondag 3 nov.: vijfde ronde. door In het zone-toernooi te Dublin heeft onze vertegenwoordiger Van Schel- tinga de boot gemist en in Sofia was er zelfs helemaal geen Nederlander, omdat de K.N.S.B. geen kans zag het benodigde geld bijeen te brengen. Nog al een schandaal, als ik mijn beschei den mening zou mogen uiten. En nu moeten dus Orbaan en ik het in Wa geningen proberen. Het gaat om de bovenste drie plaatsen. Slechts drie spelers immers „promoveren" naar het „inter zone toernooi", dat het volgend jaar waarschijnlijk in Joegoslavië zal worden gehouden. Volgens de nieuwe regeling is de wereld in negen zone's verdeeld, maar men kan zonder overdrijven zeggen dat dit „zone toernooi" uiteraard na zone Moskou veruit het zwaarste Is. Het opvallende is, dat zich onder de achttien deelnemers niet één „out sider" bevindt. Bij vorige gelegenheden had men altijd zulke sympathieke te genstanders als de vertegenwoordigers van Luxemburg of Ierland (de beken de O'Sullivan, d'ie in Hilversum 1947 een half punt scoorde uit twintig par tijen) Om u he! gezelschap voor te stellen rullen wjj proberen enigszins de volg orde van sterkte in acht te nemen. Szabo„gangsterschaak" Dan is daar beslist op de eerste plaats Szabo uit Hongarije. Deze groot meester heeft tot nu toe in geen inter- Tone toernooi ja zelfs in geen kandi datentoernooi ontbroken. Hij is de eni ge niet-Rus, die de Russische klasse van wereldkampioenen Smyslov, Bot- winnik, Bronstein al jaren uitste kend party biedt. Al heeft hij geen grote eerste prijzen op zijn naam staan, in de allersterkste toernooien komt hij relden onder de vyfde plaats. In zijn stijl vertoont hij een afkeer van alle diepzinnigheid. Hij loert op taktische kansen. Men voelt in zijn spel een enorm zelfvertrouwen. Als enig zwak punt heeft hü een onmiskenbare nonchalance bij wat hij als zwakkere tegenstanders beschouwt. De hyperner- OLAFSON veuze Rossolimo de laatste tijd hoort men weinig meer van hem kenmerk te het spel van Szabo verbitterd als „gangsterschaak". Szabo zal wel weer het interzone toer nooi bereiken. Joegoslavië stuurt twee grootmees ters: Trifunovic en Ivkov. Trifunovic is al sinds jaar en dag een gevestigde grootmeester. Hij is onverslaanbaar en het zou ons niet verbazen als hij on geslagen hét toernooi doorkwam, maar hij heeft de neiging veel re mises te maken. Trifunovic is een beetje luj, Ivkov maakt misschien een betere kans. Sinds hij in 1955 in drie maan den de beide grootmeester-toernooien te Mar del Plata en te Buenos Aires won, heeft hij nog geen prestatie van dien aard meer geleverd en dat zal in Wageningen nodig zijn om bij de bovenste drie te komen maar hij schijnt in het buitenland beter te spe len dan op vaderlandse bodem. Sterke Scandinaviërs Uit de Scandinavische landen komen drie grootmeesters: Stahlberg uit Zwe den, Larsen uit Denemarken en Olafson uit IJsland. Officieel is de laatste nog geen groot meester, maar niemand twijfelt er aan, dat hij van dezelfde klasse is als de andere twee. Tot tweemaal toe heeft hij Pilnik, die tegenwoordig in Reykjavik woont, met 5-1 in een match verslagen. Voor de Deen Larsen is deze wedstrijd zeer belangrijk. Vorig jaar kreeg hü op eenentwintig jarige leeftijd de groot meesterstitel na een meteoorachtige schaakloopbaan, waarin hij gedurende één jaar overal ter wereld het ene toer nooi na het andere won, tot hij tenslotte in Moskou tijdens de Schaakolympiade aan het eerste bord hetzelfde percentage als Botwinnik behaalde. Sindsdien heeft hy echter enige geduchte klappen te in casseren gehad. In een recent studen- tentoemooi in IJsland verloor hij maar liefst zes partijen. Was dit een tydeiyke inzinking, veroorzaakt door teveel suc ces achter elkaar? Of hij zich kan her stellen zal hij te Wageningen moeten bewyzen. Uit Duitsland komen drie spelers Teschner en Niephaus uit het Westen en Uhlmann uit Oost-Duitsland. De Westduitsers zijn bekende, sterke inter nationale meesters. Vooral Niephaus gold enige jaren geleden als een groot talent, maar hij wilde toen ook wereld kampioen worden. Hij is sindsdien ge trouwd en wat dikker geworden en de laatste keer dat ik hem zag vertrouwde hij me toe, dat hij de hoop op een we reldkampioenschap had opgegeven. Uhlmann ken ik persoonlijk niet. De Oostduitsers schijnen veel van hem te verwachten. De mindere goden Al deze tot nu toe genoemde negen meesters en grootmeesters zijn kansheb bers op een van de eerste drie plaatsen. Wanneer een van hen promoveerde naar het interzonetoernooi, zou dat geen op zien baren. Maar dat wil niet zeggen dat nu de overige deelnemers geen kans zouden hebben. Een Kolarov van Bulgarije en een Trojanescu uit Roe menië hebben in plaatselijke toernooien geschitterd. Men heeft mij verteld, dat vooral Kolarov zeer gevaarlijk schijnt te zijn. De toernooien van Dublin en Sofia zijn gewonnen door resp. Pachman en Filip, beiden Tsjechen. Het is waarschijn lijk dat Alster, die Tsjecho-Slowakije in Wageningen vertegenwoordigt, de trits vol zal krijgen, maar ook hij is een geducht tegenstander. Clarke uit Engeland en Duckstin uit Oostenrijk zijn beide jonge, ambitieuze studenten, die hun „Meisterdrittel" wel zullen halen. Hanninen uit Finland en Johansen uit Noorwegen zijn nog weinig bekend. Dat zij echter afgevaardigd worden door twee als sterk bekend staande schaaklanden, garandeert, dat zij een goed figuur zullen slaan. Het is opvallend, dat het schaakpeil in de Scandinavische landen op zo hoog peil staat. Euwe niet van de partij De Nederlandse deelnemers zijn Or baan en ikzelf. Het is zeer te betreuren dat de K.N.S.B. Euwe niet heeft kun nen overhalen om mee te spelen. Orbaan zal z'n mannetje wel staan. Hij heeft Drie spelers, die voorkomen op de lijst van deelnemers aan de zóne- toernooien. Links de Joegoslaaf dr. Petar Trifunovic, in het midden de Zweed Gideon Stahlberg, twee voor name gegadigden voor een der eerste drie plaatsen in het toernooi te Wageningen, en rechts onze land genoot T. D. van Scheltinga, die in Dublin reeds is uitgeschakeld. goed gespeeld in een toernooi te War schau, enige maanden geleden. Wat mij zelf betreft, ik heb weinig hoop bij de bovenste drie te komen, maar ik zal m'n best doen. «iimimimiimiiiiitiiiiimiiiiUHiNiiii muur iiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilillimiiimmmiiiiimiiu 1 Onze schaakmedewerker, de kampioen van Nederland, J. H. i Donner, geeft hiernaast zijn visie I op de deelnemers aan het zone- E toernooi, dat zondag in het kader van de strijd om het wereld- kampioenschap, in Wageningen E begint. Donner spreekt, uiteraard, I I niet over zichzelf en zijn kwali- 1 teiten als schaker. Mede in verband E met het op handen zijnde toernooi I te Wageningen heeft dr. M. Euwe in „Het Vrije Volk" een publicatie E E aan Donner gewijd. Dit ook naar 5 I aanleiding van Donners voortref- E felijke prestatie in een toernooi E E te Whitby (Eng.). Donner scoor- E de toen 100%; hij won alle elf i partijen. Dr. Euwe schrijft in dit i verband o.a.: E E „Geen schaker ter wereld, ook E E niet de wereldkampioen, had I het er beter kunnen afbrengen. 1 Bij dergelijke absolute scores E E vervagen alle verschillen. Hon- 1 derd procent is niet alleen een E technische, maar ook een psy- S S chologische prestatie. Donner I I heeft door zijn wilskracht een E E in de schaakgeschiedenis unieke z prestatie geleverd, welke, voor E zover bekend, slechts door E Aljechin te Montevideo 1939 E wordt benaderd (9 uit 9)". E Dr. Euwe spreekt vérvolgens ook E over Donners kansen voor Wage- E ningen. Hij herinnert eraan, dat Donner drie jaar geleden zich te München voor het interzonale E E toernooi wist te klassificeren. E Dr. Euwe acht de concurrentie thans nog zwaarder, ook al omdat het aantal plaatsen voor het inter- E zonale toernooi van vijf tot drie is teruggebracht. Desondanks ge- looft dr. Euwe dat Donner in zijn E Whitby-vorm een behoorlijke kans maakt. E S aiiiiiimtiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiitiiiiiHtiiiiiiiiiiiititmiiiiiiiiiis Stormvogels staat momenteel wel In het middelpunt der publieke belangstel ling en de wedstrijd Sittardia-Stormvo gels zal moeten beslissen wie van deze clubs de lijst mag blijven aanvoeren. De IJmuidenaren met hun snelle en schot- vaardige voorhoede zullen er echter re kening mee moeten houden dat ook de Sittardse voorhoede van wanten weet en omdat de IJmuidense defensie niet van het zwaarste kaliber is, hebben de stormpieten nog niet gewonnen! Maar kansloos zijn zij evenmin en we zullen het resultaat dus maar rustig afwach ten. Al hopen we natuurlek op een ÏJmuider overwinning. Haarlem moet inmiddels trachten te profiteren van de misstappen der iets hoger geplaatste ploegen en zal er dus goed aan doen het enigszins teleurstel lende Eindhoven niet te onderschatten. Slechts in dit geval houden we het op een Haarlemse zege. Voor SV ziet de naaste toekomst er weer niet zo vrolijk uit nu het lang niet malse HVC op Schoonenberg zijn op wachting komt maken. Meer dan een gelijkspel zien we er niet in voor de Velsenaren maar dit zou reeds een aar dig succesje zijn. EDO en RCH trekken er deze zon dag op uit. EDO, gesterkt door de eer ste zege op de vorige zondag behoeft aan het'resultaat by RBC in Roosendaal niet bp voorbaat te wanhopen en wanneer RCH's voorhoede net zo goed uit haar doppen kpkt als verleden week tegen Fortuna, dan ligt de derde overwinning in het verschiet bij KFC in Koog aan de Zaan. De strüd in de tweede klasse ama teurs krijgt een interessant karakter nu HFC zyn eerste nederlaag kreeg te in casseren en HBC met DEM zich van een heel andere zijde hebben laten zien dan in de eerste wedstrü'den. Vooral de onstuimige opmars van HBC trekt de aandacht en nu morgen het leidende en nog ongeslagen Baarn op bezoek komt in het Heemsteedse Sportpark wordt met meer dan gewone belangstelling het optreden van de Heemsteedse com binatie tegemoet gezien. Wordt het de derde overwinning van HBC? Het zou niet slechts HBC ten goede komen maar ook HFC indien de Spanjaards- laanbewoners er althans in slagen stad genoot Schoten te kloppen. Hetgeen on dertussen nog lang geen uitgemaakte zaak is. De verrassende prestaties van DEM doen het beste weer verwachten voor de Wyker club maar wanneer morgen tegen WFC een geiykspel wordt bereikt zün we al dik tevreden. Of hebben de wykenaren nog betere plannen? Zand- voortmeeuwen heeft thuis tegen Water graafsmeer een behooriyke kans op de volle winst en ook De Kennemers kan thuis tegen HRC aan het langste eind trekken. Maar WB zal het tegen AFC waarschijnlijk te moeilyk krijgen. Meer dan een gelukspel zit er o.i. niet in voor VVB. Het programma in de derde klas af delingen is deze zondag wel erg belang- rijk omdat bovenste plaatsen de inzet vormen waarbij katholieke clubs onmid dellijk zijn betrokken. In West I is Alc. Victrix-Vitesse de grote strüd waarin vooral voor Vitesse grote belangen op het spel staan. Zou Vitesse deze wed- strüd inderdaad weten te winnen dan kunnen de Castricummers hogen ogen gooien. Of het zo ver zal komen? De eerste overwinning van Velsen heeft weer wat hoop gebracht in het Velser kamp en nu het sterke Egmondia bü Velsen op bezoek komt staat deze ont moeting in Santpoort ook al volop in de belangstelling. Wordt het opnieuw een succes voor de club van Jan Bakkum? ADO heeft in Heemskerk de beste kan sen tegen Terrasvogels. TYBB-Roodenburg is de grote strüd in West II. Roodenburg speelde vier maal en zegevierde in alle wedstrüden. TYBB kwam driemaal in het strüdperk en veroverde eveneens de volle buit. De bovenste plaats is er dus mee gemoeid aan de Schalkwijkerweg en wanneer de TYBB voorhoede het gemiddelde van drie doelpunten per wedstrijd kan hand haven is de kans groot dat ook nu de hele buit in Haarlem blijft. VVSB speelt in deze omgeving ook een be- langrüke rol en kan zün positie weer verbeteren in de thuiswedstrijd tegen Alphen. In het kamp der vierde klassers staat NAS ditmaal voor een zeer lastige op- fave want de Halfwegse club moet bü aanlandia op bezoek. Deze behoort tot de ernstigste concurrenten van NAS zo dat een Halfwegse overwinning zeer wel kom zou zün. Een gelukspel? Onze Ge zellen komt bü E.T.O. voor een moei- lüke opgave maar een gebjkspel moet er toch in zitten voor de Gezellen en Geel Wit krijgt een klein kansje zün po sitie iets te verbeteren ten koste van Bloemendaal. Of het lukken zal is een andere vraag! Lisse-Concordia is in de bollenstreek vanzelfsprekend het feit van de dag. De staat van dienst luidt voor deze ploegen zeer verschillend. De Hillegommers de den het tot nu veel beter maar dit wil niet zeggen dat zü zonder meer een nieuwe overwinning zullen behalen. Eerder houden we het op een gelük spel. S.J.C. krijgt het tegen Docos in Leiden niet cadeau en Teylingen moet met de mogelijkheid van een nederlaag in Haarlem tegen THB terdege reke ning houden. Wageningen leefde gisteren al in de schaak-sfeer. Enkele van de deelnemers aan het zóne-toernooi waren reeds aan gekomen om te acclimatiseren en de chef-kok van „De Wageningse Berg", waar een maand lang zal worden ge streden kon toen zijn geduld niet langer bewaren. Hij liet de enorme taart zien, waarvoor het schaakfestijn hem geïnspi reerd had. Van links naar rechts: Trifu novic (Joegoslavië), Orbaan (Nederland), Ivkov (Joegoslavië), Larsen (Denemar ken) en Szabo Hongarije). PROBLEEM No. 85 van G. Heathcote Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste prijs Hampstead and Highgate Express. Wit: Kg8 Dh7 Tel La2 Lb2 Pa4 Pb7 pionnen b3 g7. Zwart: Kd5 Dhl Ta5 Th5 Ldl Lgl Pd4 pionnen a6 a7 e3 h2. Oplossing prijsprobleem oktober, pro bleem No. 79 van A. M. Voorting: 1. De6! dreigt Dc6 mat. Pd6 2. Dd6: Pde7 2. Db6: De8 of g6 2. Dd5: De6: 2. Pe6Th6 2. Pe4: Pc7:t 2. Tc7: Pb4f 2. ab4: met mat. Na loting is de prijs gewonnen door de heer B. J. E. ten Brink te Tilburg. Verschillende inzenders hadden als sleutelzet opgegeven Tb6: hetgeen weer legd wordt door Dc8:t. Oplossing probleem No. 83 van J. J. A. P. Seilberger: 1. Dh8t dreigt Dd4: mat. In de hoofdvarianten: Le5 2. d3 en Te5 2. Db8 mat, zien we niet alleen de „Grimshaw" (wederkerige interfe rentie van toren en loper), maar bo vendien het „Seilberger-thema" (twee maal actieve en passieve interferentie in een variant). De bijvarianten zijn: Le3 2. de3: Te4 2. Pd3; Ld2:t 2. Ld2met mat. Oplossing probleem No. 84 van A. Mari: 1. Ph6! dreigt Pf7: mat. Met de varianten f6 2. Pc4 en f5 2. Phf5mat. Wit: Palme. Zwart: Michel. Gespeeld in Berlijn 1938. 1. Pf3 d5 2. c4 d4 3. e3 c5 4. b4 f6 5. bc5: (juist is: 5. ed4: cd4: 6. c5! ge volgd door Lc4) 5. - e5 6. Pe5:? (een verleidelijk offer, maar incorrect ij 6. fe5: 7. Dh5t Ke7 8. De5:t Kf7 9. Df4f (ontwikkelt alleen de tegenstan der! Beter is ed4:) 9. - Pf6 10. ed4: g5! 11. De3 Lc5: 12. Dg5: Dd4: 13. Pc3 Tg8 14. Dh6 Df2:t 15. Kdl Tg6 en wit geeft het op, daar in deze troos teloze stelling ook nog de dame ver loren gaat. PROBLEEM No. 86 van H. Weenink Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ka7 Db8 Ta5 Te8 Lc3 Ld7 Pb6 Pe4 pionnen e3 f3 g4. Zwart: Ke5 Dd4 Td6 Te7 Lal La8 Pa6 Pd5 pionnen c7 f7. Correspondentie betreffende de schaak rubriek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2245 van Joh. Lere te Breda Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van no. 2238 van P. J. Eype te Haarlem Wit speelt naar: 50—44, 31, 43—39, 7, 4742, 43,3 en wint. Een tamelijk eenvoudig vraagstukje, waarvan de ontleding na enig zoeken spoedig te voorschijn treedt. Toch aardig van constructie. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 485 van P. J. Eype te Haarlem Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 485 en 486 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 481 van C. C. H. Swinkels te Schiedam „,26L:21. 25 X 34. 21—17, 12 x 21. 32—27, 21X32, 22—17, 11X22, 44—39, 34X43, 49X29, 10—14 of 15. 29—24, 19x30, 35x24 en wint. Een heel goed stukje in prach tige stand; de ontleding is niet lastig, doch vraagt toch wel even opletten. HET PARTIJSPEL - DE RAPHAEL- OPENING Hoewel deze wijze van party-openen slechts zelden gespeeld wordt, zijn er toch spelers, die er blijkbaar een ze kere voorliefde voor hebben. Gaat men hun partij dan eens analyseren dan blijkt veelal, dat zij zich aan een ex periment gewaagd hebben, waarvan zij eigenlijk de finesses niet beheersen. Deze opening is wel speelbaar mits men er maar voor zorgt dat de lange vleugel tot ontwikkeling komt en i men steeds over voldoende speelruimte beschikt. Dit laatste is trouwens voor elk systeem een eerste vereiste. De volgende partij tussen Deslau- riers met wit en Merone met zwart uit de 15e ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap 1957 is voor de liefhebbers van deze variant ongetwij feld van belang. 1. 32—28 18—23; 2. 38—32 12—18; 3. 31—27 7—12; 4. 43—38 20—24; 5. 49^)3 17—21; 6. 3631 2126; op originele wijze lost wit nu de moeilijkheden op. 7. 27—21 16X36; 8. 28—22 18x27; 9. 32X21 26X17; 10. 33—29 24x33; 11. 38X16 1318; wit kan nu zijn vleugel ont wikkelen en er is voldoende ruimte, we hadden voor zwart nu de voor keur gegeven aan 1923 1*> 1—7; 13. 41—37 9—13; 14. 43-ï-ta 15. 39-33 7—11; 16. 16X7 12x1; l?!&i- 29 17—21: 18. 32—28 2—8; 19. 37—32 4—9; 20. 29—24 19X30; 21. 35X24 14—19; 22. 40—35 19X30; 23. 35X24 10—14; 24. 45—40 14—19: 25. 40—35 19X30; 26. 35X24 5—10; 27. 44—40 10—14; 28. 40—35 6—11; 29. 50—44 11—17; 30. 44—40 21—26; 31. 46—41 17—21; 32. 41—37 21—27; 33. 32x21 26X17; ook zwart wil geen ge brek aan speelruimte krijgen. 34. 3732 1—7; 35. 40—34 7—11; 36. 34—30 17—21; 37. 42—37 11—17; 38. 48—42 21—26; 39. 32—27 18—22; 40 27X18 13 X 22 41. 28—23 17—21; 42. 33—29 8—12; 43. 30—25 21—27; 44. 38—33. Voor de liefhebbers van flankspel wijzen we hier even op de kracht van het witte stuk op 23. Ware het niet, dat wit een nadelig stuk op 35 had. dan zouden we wit groot voordeel toekennen, nu zijn de stan den zo ongeveer in evenwicht. Slot volgende week. In een krans van herfstbloemen w: vrijdag het stoffelük overschot van ee, der markantste figuren uit het Neder- Er stond wél een kerstboom in de vo rige puzzle, maar het is nog niet zo ver hoor! Jullie moeten nog even geduld hebben. De oplossing: Horizontaal: 2 kool; 4 meter; 5 appel boom; 7 kerstboom; 10 akker; 11 taal. Verticaal; 1 reep; 2 krab; 3 leem; 6 lot; 7 kast; 8 stal; 9 oven. Ie prijs: Clemens van Weelden, Jel- gersmastraat 12, Haarlem. 2e prüs: Theo Bakkum, Oosterstreng 31, Heemskerk. 3e prijs: Mia Mollema, Bentveldweg 128, Aerdenhout. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In de linker bovenhoek schrijven: „Kinderprijsvraag" De sportcommissie van de F.I.M. (De Internationale Motorsport Federatie) heeft de internationale motorsportkalen der voor 1958 opgemaakt. Op deze voor lopige kalender, die nog moet worden goedgekeurd door het congres van de F.I.M., is voor de grote prüs van Ne derland der KNMV zaterdag 28 juni ge reserveerd I 1(ise voetbal rond deze eeuw, dat 11 de heer J. M. de Korver, beter hekend „Bok" de Korver, opgebaard. Ir. J. W. Kipp, namens de zilveren voetbalcommissie, noemde de thans overledene een symbool voor de ont wikkeling in de Nederlandse voetbal sport. Uit naam van de grote vrien denkring en meer speciaal namens de voetbalvereniging Sparta besprak de heer J. Salters de persoon van Bok de Korver, die al in de prilste tijden van het Nederlandse voetbal zulk een grote indruk in Rotterdam achterliet. Als voorzitter van de KNVB en mede namens de afdeling Rotterdam dankte ir. H. F. Hopster eveneens de thans overledene voor diens verdiensten op sportief gebied en hü memoreerde hoe juist de heer de Korver de geest van het voetbalspel ..loeft geïnterpreteerd, waarnaast zün vele overwinningen op zichzelf en op allerlei moeilijke omstan digheden hem tekenden als een groot man in de ware zin des woords. Voor de voetbalvereniging de Zwalu wen sprak de heer M. J. Koolhaas, die teruggreep tot de eerste jaren waarin de thans overledene voor deze vereni ging speelde en die hem veel erken- telükheid toezwaaide voor zün onver moeibare steun en zün grote sportivi teit. Tenslotte werd het woord gevoerd door Dirk Lotsy, uit naam van de vereniging oud-internationals. Met de woorden; „Zolang er over het Ne derlands elftal wordt geschreven zal Bok de Korver niet vergeten worden", sloot hy zün rede af. Twee Franse keepers zouden de reis naar Brussel, waar zondag de wedstryd België-Frankrijk wordt gespeeld, mee maken, t.w. Abbes (St. Étienne) en Co- lonna (Reims). Pas in Brussel zou wor den uitgemaakt wie van hen het Fran se doel zou verdedigen. De beslissing is inmiddels gevallen. Colonna werd door griep uitgeschakeld en dus zal Abbes in het doel staan. Het team heeft hierdoor echter geen reser ve doelverdedigei meer. In allerijl werd nog een beroep gedaan op Ber nard van Sedan, doch ook deze speler ligt met griep op bed. Hoewel er tydens deze wedstrüd, die geldt voor het toernooi om het wereld kampioenschap geen spelers mogen worden vervangen, bevinden de Fran se officials zich in moeiiykheden. Ge steld dat Abbes vóór de wedstrijd ziek wordt of een verwonding oploopt dan zal in Brussel een veldspeler of een van de reserves onder de lat moeten staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4