Radio Yaticana bestrijkt de wereld Morgen stelt H. Vader het vermeu ivde zenderpark Nederlands geschenk vormt voornaamste onderdeel Burgtheater als climax De Fiaker rijdt ons door Wenen EIGEN AUTO ONTVREEMD Grootste foto-album ter wereld H I ROME eert Felix Rutten EEN UITGAVE VAN HET DUITSE RODE KRUIS Wereldprimeur voor Nederlandse kokosindustrieën Bijna 2Y/i ton Na verduistering liefst vijf keer doorverkocht Machinaal spinnen thans mogelijk BRITS beroep op Portugese president tsnu «iwt tHiiti im; Als wij ons in het Weense hotel als journalist hebben ingeschreven zijn wij van dat ogenblik af voor de receptie en heel het verdere personeel uitsluitend nog: Herr Doctor. En als wij de Fiaker, de Weense huurkoetsier, voorzichtig naar zijn tarieven vragen, tikt hjj aan de bolhoed en zegt: Euer Gnaden, wir werden kaan Richter brauchen. Is hij kennelijk tevreden met wat wij hem uitbetalen, dan luidt het ten afscheid: Auf Wiederschau'n, Herr Baron! Dat laatste is niet gering in een stad, waar een belangrijk man ooit heeft ver klaard: Der Mens fangt erst beim Baron an. Natuurlijk hebben wij in Wenen met een Fiaker gereden, alleen reeds uit veneratie voor de stad. Wij troffen het mooiste najaarsweer, een echte „Altweiber- sommer", en dan is zo'n rit een feest. Hoe graag zouden wij ons één keer nog in een bakje door Amsterdam laten rijden, behaaglijk in de kussens geleund de stad savoureren. Maar de mogelijkheid bestaat niet meer en bovendien: wij zouden de indruk maken van een overjarige Hartjesdagvierder, terugkerend langs de Haarlem merdijk, hetgeen iets anders is dan Herr Baron. In Wenen evenwel kunnen'wij het ons nog permitteren: vóór de Opera zoeken wij de mooiste Fiaker uit, niet zo een met autobanden, maar nog echt op hooggeraderde wielen. En daarmee rijden wij de Altstadt door, helemaal naar het Prater; zoetjes gewiegd in een wonderlijke droom, luisterend naar het monter geratel, de hoefslag op het wegdek, het schnaltzen van de koetsier, en ons herinnerend dat ondeugend chanson uit het Parijs der negentiger jaren, met precies hetzelfde ritme: „Un fiacre allait trottinant. Cahin, caha! Hu! Dia! Hbp la! Un fiacre allait trottinant. Jaune, avec un cocher blanc". H. J. Kuiper ridder St.-Gregorius FRED THOMAS Voor kleinseminarie in bisdom Rotterdam wis» IIIMlIlllllllllllllllllltllMlllllllllllllllllllllllllllllMIMIIIIMIIill ui nun iiiiii urn mi ii nu minium ui illinium mm minium iiiiiiMMiiiiiMiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiii lllllllll 11II11111II111 111SI (1111II111IIIII11II1111111111111< I >11 tl IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIM MilIllIlllllll (Van onze speciale verslaggever) Morgen op het feest van Christus Koning zal over de gehele wereld Ra dio Vaticana te beluisteren zijn. De H. Vader zal dan het ingrijpend gemoder- fiiseerde zendstation in gebruik stellen en plechtig inzegenen. Curie-kardina len, het corps diplomatique en tal van gasten zullen daarbij tegenwoordig zijn. Onder de Nederlandse gasten vindt men de aartsbisschop van Utrecht, mgr. B. J. Alfrink, de bisschop van Gronin gen, mgr. P. A. Nierman, en de bisschop coadjutor van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers. Lang hebben de voorbereidin gen geduurd en vol ongeduld hebben vooral de Nederlandse katholieken op deze eerste werelduitzending van Radio Vaticana gewacht. Zij zullen de plechtig heid kunnen beluisteren dank zij de 100 KW Philipszender, die zij aan het Va ticaan ten geschenke hebben gegeven. Bij de buurtschap Santa Maria di. Ga- leria heeft het Vaticaan een ruim 5 ha. groot terrein gekregen dat door de Ita liaanse regering ex-territoriaal ver klaard is. Hier in de kale, golvende ty pisch Romeinse campagna, hemelsbreed op achttien kilometer van Vaticaanstad, is het indrukwekkende zenderpark ver- rezen. Naast hoge slanke zendmasten staat een laag, zeshoekig gebouw waar in de eigenlijke zendapparatuur is on dergebracht. Tegenover de ingang be vindt zich de Nederlandse: een 100 KW zender die, na zes jaar in kisten te hebben gezeten, nog steeds mag gelden als een specimen van moderne techniek. Hij zal vanaf morgen op de korte golf te horen zijn, op 41.21 meter, 31.10, 25.67. of 19.84 meter. Op andere plaatsen in het gebouw vindt men de twee kortegolfzenders lO KW) van het Zwitserse concern Brown Boveri en de middengolfzender KW), die de 196-meterband m beslag zal nemen en in Nederland slechts op d meest geperfectioneerde ontvangtoestel len gehoord kan worden Het Telefunkcn-antennesysteem van 24 masten is schitterend, moderner bij voorbeeld dan het antennepark bij Lopik van de Wereldomroep. Van zeer groot belang is het ,,richtsysteem". Men kan hiermee om het simplistisch te zeg gen op de afzonderlijke landen rich ten. De gereorganiseerde en vergrote radioredactie van het Vaticaan kan in 27 talen uitzendingen verzorgen. Door dat men voortaan niet meer zomaar „ins Blaue hinein" zendt, maar doelbewust op een bepaald land kan richten, kan men de stem van het Vaticaan overal opvangen. De Nederlandse zender kan immers in een handomdraai op elke be schikbare golflengte ingesteld worden en overal op richten. De Nederlandse Anna Santo-zender ls dus wel het pièce de résistance van Radio Vaticana. Als het woord van de kerk op een afstand van meer dan 6000 Mevrouw T. uit Voorschoten heeft de ze week in Kerkrade haar eigen auto ontvreemd. De vorige maand had zij de wagen namelijk verhuurd aan een on bekende man uit Oegstgeest, die niet meer kwam opdagen. Zij deed aangifte bij de politie en hoorde later, dat de auto op de automarkt te Tilburg was verkocht aan de Kerkradenaar G. Deze deed hem over aan zijn vader. De uit eindelijke bezitter werd tenslotte de Kerkradenaar T. De verhuurster is maandag met haar zoon naar Kerkrade getogen, vond de Wagen voor een huis geparkeerd staan en heeft hem zonder vorm van proces meegenomen. De laatste bezitter, die de auto volkomen te goeder trouw bezat, Was het daarmee niet eens en de poli tie evenmin, met het gevolg dat de wa- Sen thans op verzoek van de Kerkra- dense gemeentepolitie door de rijkspoli- tle te Voorschoten in beslag is genomen. ^Vil de bezitster uit Voorschoten haar ?/gen auto, die na de verduistering r^fst vijf keer werd doorverkocht, U®er in bezit krijgen, dan zal zij hem de Kerkradenaar moeten terugko- fLen- Zij kan dan een civiele vordering mstelien tegen de Kerkradenaar, die dat op zijn beurt weer kan doen tegen degenen, van wie hij de auto heeft ge kocht. De man uit Oegstgeest, die de ■uto werkelijk heeft ontvreemd, is in middels gearresteerd. Of er op hem verhaal is, is niet bekend. kilometer van Rome opgevangen wordt, is dat te danken aan het geschenk van de Nederlandse katholieken. In de toe komst zal Radio Vaticana geen pause lijke boodschappen meer hoeven uit te zenden met de medewerking van an dere radio-instellingen. Het oude zenderpark van het Vati caan dateerde uit 1931. Het werd inge zegend door Paus Pius XI, die in het gezelschap was van o.a. staatssecretaris Pacelli en de beroemde uitvinder Mar coni. De zenders hebben voortref felijke diensten bewezen, maar waren in vele gevallen ontoereikend. Juist nu de communistische propaganda op zoveel golflengten de wereld tracht te infiltreren, is een sterke katholieke stem in de aether meer dan noodzake lijk. 1 Het Nederlandse geschenk heeft het Vaticaan genoopt naar een terrein van enige hectares uit te zien. Niet gerichte zenders kan men bjj wijze van spreken op het dak van ieder huis plaatsen, maar gerichte vragen een gebieds- afmeting die in het kleine Vaticaan stad met geen mogelijkheid te verkrij gen is. Na veel onderhandelen, veel zoeken en bestuderen werd een groot ex-territo riaal terrein bij Santa Maria di Galeria vrijgemaakt. Voor het Vaticaan lag ook dank zij andere geschenken, een schit terende kans de Nederlandse zender een hyper-modern antennepark te geven En dat is gebeurd. Tussen al die hoge masten, dat dicht- nv°n web van antennedraden 7« le gasten morgen vooral een 78 meter hoge mast opvallen, die de vorm van een kruis heeft. De kruismast die overigens uit functionele overwegin gen die vorm heeft gekregen, zorgt voor een directe verbinding met de ra diostudio's in Vaticaanstad. Hij is voor intern gebruik. Bovenstaande foto's geven een beeld van het nieuwe zendercomplex van Radio- Vaticana in de idyllische omgeving van Rome. Een der zendmasten heeft de vorm gekregen van een kruis. De samenwerkende Ned. kokosindu strieën hebben een methode ontwikkela om kokosvezels machinaal te spinnen, lot op heden wordt de kokos in de landen van herkomst met de hand gesponnen en daarna geëxporteerd. De Nederland se vinding, die een wereldprimeur in houdt en praktisch is voltooid, stelt de kokosverwerkende industrie in staat de kokosvezel in ongesponnen toestand te importeren en in Nederland te spfnnen. Hierdoor zou niet alleen een lagere kostprijs worden verkregen, maar bo vendien een beter, vooral regelmatiger kokosgaren, dat meer mogelijkheden biedt voor de vervaardiging van kokos matten, -tapijten en -lopers. Het is echter nog niet zeker of Ne derland voldoende ongesponnen kokos kan importeren, omdat de exporterende landen uiteraard liever een bewerkt produkt leveren. Nederland is het grootste kokosverwerkende land ter wereld, gevolgd door Duitsland. Er wordt jaarlijks 12 miljoen kg. gespon nen kokos geïmporteerd, voor 95 pet. uit Indië, de rest uit Ceylon. De researchwerkzaamheden voor het machinaal spinnen van vezels zijn ver richt- in de Verenigde Touwfabrieken te Leiderdorp. Verwacht wordt, dat de eventuele import van ongesponnen ko kosvezels 50 pet goedkoper zal zijn dan die van met de hand in Indië gespon nen kokosdraden. Dit werd ons medegedeeld tijdens een persexcursie naar de Koninklijke Vere nigde Tap "abrieken N.V. te Moor drecht, ter gelegenheid van de zesde Vakbeurs voor Meubelen en Woning textiel, die van 4 t.m. 9 november in de Bernhardhal en Margriethal van de Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht wordt gehouden. De expositie omvat een oppervlakte van 15.000 m2 met 190 inzendingen van meubels en 41 van woningtextiel. Bovendien zal een grote verscheidenheid in matrassen, rubber en plastic-artikeeln, fournituren e.d. ge toond worden. De Nederlandse tapijtenindustrie om vat 4500 werknemers, van wie er 1500 De heer H. J. Kuiper te Utrecht be stuurslid van de Rijksverzekeringsbank en oud-bestuurslid van de landelijke K.A.B. is benoemd tot ridder in de orde van St.-Gregorius de Grote. Deken A Wiegerink overhandigde hem de ver sierselen tijdens een bestuursvergade ring van de stichting De Utrechtse Ka tholieke Pers (Het Centrum) waarvan de heer Kuiper voorzitter is. werkzaam zijn in de kokos- en sisal- industrie. Voor de oorlog vertegen woordigde de Nederlandse jaarproduk- tie een waarde van 13 miljoen gulden; in 1956 was het 126 miljoen gulden, w.o. 42 miljoen in de kokos- en sisal- industrie. In de sector zachte tapijten werd verleden jaar 5.100.000 m2 gepro duceerd, waarvan 2/3 in wol en 1/3 in haar. Een aantal Britse politici, journalis ten en geestelijken hebben aan de Por- tugese ambassade in Londen een brief gezonden waarin zij op president Lo- Pe? een beroep doen om dc politieke vrijheid tijdens de komende verkiezin gen in Portugal te garanderen. Voleens hen garanderen de huidige omstandig heden in Portugal geen eerlijke ver kiezingen. Zo worden er b.v. .geen on afhankelijke waarnemers bij de telling toegelaten. 8 (Rtr.) I Overigens heeft de Fiaker als „echt's Weaner Kind" zijn eigen liederen, en in het bijzonder zijn fluitkunst, zoals destijds Bratfisch, de lijfkoetsier van Kroonprins Rudolf. Of ónze Bratfisch ook zo mooi fluiten kon, hebben wij 1 maar niet onderzocht: het Herr Baron was al prijzig genoeg. Wij hebben ons maar door V.'enen laten rijden, op die i zonnige zondagmiddag, en ons van alles verbeeld en ingedacht, dat niemand ver der aanging. De stad is sinds het eind der bezetting, nu twee jaar geleden, zichtbaar opgeleefd. Er wordt druk ge bouwd: langs de Ring, in de Karntner- strasse, op de Stephansplatz, overal zijn nieuwe gebouwen verrezen. Van de oorlogschade is niets meer te bespeu ren. Er wordt ook ijverig gerestau reerd: de Hofburg aan de kant van de Michaelei-platz is als herboren, een lust voor het oog. De Barokpaleizen van de Josephsplatz pronken weer in heel hun blanke luister. Aan de Stallburg wordt hard gewerkt. Na het eerherstel aan Staatsopera en Burgtheater is de Volks opera grondig vernieuwd. En thans houdt men zich bezig met plannen tot restauratie van het historische „Theater an der Wien", dat de eerste opvoering heeft beleefd van tal van werken van Beethoven, o.a. diens „Fidelio" Ook het nieuwe Südbahnhof is nagenoeg ge reed: het geldt als het mooiste en meest moderne station van Europa. Wij laten ons door de Fiaker naar de Hofburg brengen, voor een bezich tiging der voormalige Keizerlijke ap partementen. Daartoe is sinds kort de mogelijkheid geopend, in het late uur ook bij avondverlichting. Na het vertrek der Russen heeft men de res tauratie van het verwaarloosd inte rieur ter hand genomen Het Hofburg- complex telt 2600 zalen en vertrekken Hiervan zijn er thans 26, uiteraard de meest interessante, voor het publiek opengesteld. Wij hebben het gevoel, dat de Monarchie in haar levensdagen nooit zo tastbaar nabij is geweest als nu zij reeds veertig jaar historie is Men ervaart dit in de Kapuzinergruft, temidden der doden, het legendarisch verleden als het ware onder zijn be reik. En men wordt het zich hevig bewust als men in de Hofburg de vertrekken betreedt, waar alles nog de herinnering ademt aan de laatste bewoners, aan Franz Joseph en Elisa beth, aan Karl en Zita. In de wit met gouden en wijnrode interieurs bleef iets van de intimiteit, de eenvoud en voornaamheid, die eenmaal hier de sfeer bepaalden. Men staat voor de schrijfbureaus, waar de laatste Kei zers aan hebben gewerkt, het ijzeren veldbed van Franz Joseph, de voor (Van onze correspondent in Bonn) et grootste foto-album ter wereld zal door het Westduitse Rode Kruis worden uitgegeven. Het zal bestaan uit 120 banden van elk 500 pagina's met in totaal meer dan 700.000 foto's van officieren en manschappen van de vroegere Duitse „Wehrmacht,", die vandaag de dag ruim 12 jaren na de oorlog nog steeds wor den vermist. De eerste band zal nog vóór Kerstmis ver schijnen. In totaal worden nog 1.231.600 leden van de „Wehrmacht" vermist, plus 140.000 van wie men "/eet dat zij krijgsgevangenschap zijn geraakt, doch omtrent wier lot men eveneens in het duister tast Van rond 600.000 heeft men wei de naam, de ..Wehrmachts"-onderdelen en enkele persoonlijke bij zonderheden. doch geen af beeldingen meer. Ook deze namen zullen in de 120 ban den worden opgenomen De vermiste leden van de „Wehrmacht" zullen in ban den naar onderdelen, de ver dwenen krijgsgevangenen naar kampen waar zij gedu rende een zekere tijd heb ben vertoefd, worden ver deeld. Met de uitgave van deze 120 banden begint het Rode Kruis nogmaals een zoek actie met het doel in zoveel mogelijk gevallen nog klaar heid te brengen in het lot der vermisten. Het zal onge veer drie jaren duren voor deze foto-albums en namen lijsten compleet en uitgege ven zijn. Men rekent er op. dat met behulp van de ban den alsnog zekerheid kan worden verkregen omtrent het lot van minstens 15 pro cent der vermisten, d.w.z. 200.000 mensen, in verreweg de meeste gevallen zal toch alleen maar de dood dezer mensen kunnen worden vastgesteld. Men heeft niet veel hoop, dat van de ver misten nog velen in leven zijn. Het is echter voor de nabestaanden al van groot belang wanneer zij met ze- lingen van teruggekeerde krijgsgevangenen, berichten omtrent gesneuvelde militai- 'S? erT 1J?.on<ierheden die afkomstig zijn van vluchte lingen uit de landen achter teerd DaÏÏp Gordijn gekar- hot wtLA Mek-actie van nnt Ttf a e Rode Kruis nog steeds resultaten ople- kerheid weten, dat een ver miste vader, zoon, broer, man of verloofde is gesneu veld of als krijgsgevangene gestorven en waar hij als dat ook nog zou kunnen wor den vastgesteld eventueel zijn laatste rustplaats heeft gevonden. Ook voor de af wikkeling van bepaalde ju ridische kwesties smarte- gelden, pensioenen, een vol gend huwelijk dat een we duwe wil aangaan is het vaak van betekenis, dat de finitief de doot wordt vast gesteld van een man op wiens terugkeer uit de oor log men toch eigenlijk a) niet meer hoopt of rekent Officieel is de uitgave van de 120 banden het laatste stadium van de opsporings actie van het Westduitse Rode Kruis. Dit betekent overigens niet, dat officieus niet tot in lengte van dagen het zoeken naar vermisten zai worden voortgezet. n de centrale karthoteek van de opsporingsdienst van het Westduitse Rode Kruis, die ziel in München bevindt, staan 22 miljoen op- sporings-verzoeken, medede- hPt fw °'m- hhjken uit kon a ln 1956 klaarheid kon worden gebracht in het van 27.588 vermiste Duit- n.rt toen en van 5-299 Fnklu! krijgsgevangenen, hnkele malen per week loopt aVe«r beeldschermen van de Westduitse televisiekijkers in de middaguren een pro gramma van een kwartier, dat wordt verzorgd door de Opsporingsdienst van het Westduitse Rode Kruis. Daar in worden dan foto's ge toond van vermisten, ondet opgave van hun namen, „Wehrmachts'-onderdelen, veldpostnummers, laatste standplaats, oord van ver' moedelfjke vermissing en da tum van het laatste bericht dat zij naar huis zonden. De fotobanden zullen aan alle leden van de vroegere „Wehrmacht" die de oorlog hebben overleefd, worden toegezonden, met het ver zoek om de daarin afgedrukte foto's goed te bekijken en aan de Opsporingsdienst be richt te sturen, wanneer zij menen een der vermisten te hebben gekend. Het Rode Kruis komt dan later via zijn 523 bijkantoren in de gehele Bondsrepubliek nadere gege vens inwinnen. Behalve naai vermiste mi litairen en krijgsgevangenen zoekt het Westduitse Rode Kruis ook nog naar ouders en kinderen. Het is in het bezit van 16.000 verzoeken door of namens kinderen die hun ouders en van 14.000 ver zoeken van ouders die hun kinderen zoeken. In de mees te gevallen zijn ouders en kinderen van elkaar geschei den geraakt toen zij op de vlucht waren voor de op rukkende Sov„etrussische le gers in Oost- en Midden- Duitsland - merkwaardig is, dat er weinig van deze gevallen zijn gemeld uit die gebieden in het vroegere Duitsland waar de Westelijke geallieerde legers door trok ken— of toen zij in latere jaren door Russen en Polen uit de Oostduitse gebieden werden verdreven. In 1956 konden door de z.g. kinder opsporingsdienst 5.366 geval len worden opgehelderd en kinderen en ouders weer worden samengebracht. Het vorige jaar is ook voor ver miste kinderen zo'n foto-al bum uitgegeven als nu voor de vermiste militairen en krijgsgevangenen in de maak is. Het bevatte de afbeeldin- gen van 480 kinderen en werd in een oplage van 50.000 stuks in West-Duits- land en de „Volksrepubliek Oost-Duitsland" verspreid. Ei bestaat een nauwe sa menwerking tussen het West duitse Rode Kruis en soort gelijke organisaties in de landen van het Oostblok, waar de meeste gevallen van vermiste militairen en krijgsgevangenen op te hel deren zijn. onze begrippen primitieve garnituur der wastafels, de ringen in een porte brisée, door Sissi gebruikt voor haar ochtendgymnastiek. En men bekijkt de schilderijen, die hun voorkeur had den, de verschillende portretten in het bijzonder. In één vertrek is de tafel gedekt voor een gezelschap van dertig personen, compleet met het be nodigde porcelein, glas- en zilver werk. Hier is het of elk ogenblik de vleugeldeuren zich zullen openen, tussen een dubbele rij van hofdigni- tarissen de Keizer en zijn gasten voor ons "erschijnen De tragiek van de ondergang van het Rijk is levend gebleven in de woon ruimte van het laatste Keizerpaar, die men op het eind van de rondgang be reikt. Een groot geschilderd portret van Keizer Karl in uniform, zo geplaatst, dat het onmiddellijk bij het binnen komen de blik vangt, is als een over rompelende persoonlijke aanwezigheid. Men blijft er lang naar kijken en neemt dit beeld met zich mee als men even later het paleis heeft veriaten en weer in de herfstzon staat. In de etalages der Weense boekhandelaren, waar Conté Corti's biografieën van Keizer Franz Joseph en Keizerin Elisabeth nog altijd een ereplaats hebben, is juist dezer dagen een nieuwe publicatie ver schenen, gewijd aan Keizer Karl: „Ein Kaiser kampft für die Freiheit", met als ondertitel: „So begann Ungarns Lei- densweg", van de hand van Ludwig A. Windisch Gratz, in de eerste wereld oorlog Hongaars minister van Voedsel voorziening. Het behandelt de gebeur tenissen tussen 1916 en 1922 en ,is een vurige apologie voor de laatste, in bal lingschap op Madeira overleden Keizer Veel is hem verweten wat inmiddels door de historie is achterhaald. Win disch Gratz, in zijn tijd „De rode Prins" genaamd en dus wel enigszins verschil lend van instelling van zijn naamgenoot in 1848, wiens uitspraak wij in onze aan hef criteerden legt de nadruk op het contact van Keizer Karl met linkse figuren als Adler en zijn streven naar een nieuwe oriëntatie als „Volkskeizer" Hii getuigt van 's Keizers grote per soonlijke moed en van zijn integriteit, behandelt uitvoerig de beide pogingen tot herstel der Monarchie en is fel in zijn critiek op aartshertog Joseph, Horthy, Betlen, Teieki. Maar de pogin gen zijn ook mislukt omdat het Karl aan medewerkers ontbrak van enig formaat. Eerst sinds kort heeft Wenen een standbeeld van Keizer Franz Joseph. Het is geplaatst tussen de bomen en het struweel van de Burggarten. Ko mende uit de Hofburg zijn wij er heen gewandeld, over de Auszerer Burg- platz. de altijd weer imposante ruim te met haar weidse aanleg, het ver gezicht op de musea, parlement, raad huis, Burgtheater met in het ver schiet de spitsen der Votiefkerk en een glimp van het Wienerwald. Het standbeeld van de oude Keizer is eigenlijk afkomstig uit Wiener Neu- stadt, waar het reeds in 1908 werd onthuld. In de dagen van Hitier moest Het verdwijnen en de Wiener Metail- werke kregen opdracht het te ver smelten. Deze order is gesaboteerd, het beeld werd verborgen en bleef bewaard Toen Oostenrijk twee jaar geleden zijn vrijheid herkreeg, werd de bronzen Franz Joseph vooi cén Schilling overgedragen aan een Co mité, dat zorg droeg voor plaatsing in d-j Burggarten Daar is het thans het voorwerp van een voortdurende pel grimage uit de Weense burgerij. Ook die zondagmiddag, dat wtf het be zochten. defileeiden de mensen over het gazon, dat bedekt was met kran sen en linten, terwijl op het voetstuk kleine boeketten en ruikertjes veld bloemen waren neergelegd, brieven, visitekaartjes, een ingelijst gedicht, alles getuigend van een ontroerende trouw. Maar er is toch een kleine dissonant: Wiener Neustadt wil het beeld terug hebben. Het is nu bij half vijf geworden en meer dan tijd voor de Jause: de Ween se namiddag-koffie „mit Gugelhopf", het bijbehorend stuk gebak. Waar zou den wij onze Jause beter kunnen ge nieten en meer in de sfeer dan bij het roemruchte Sacher, alweder een en al reminiscentie aan de dagen der Monar chie. Het Kaffeehaus, hoezeer ook bij de jonge generatie door de Espresso verdrongen, is nog altijd een onvervalst stuk Weense cultuur. Na het genot van de koffie met rijkelijk slagroom haalt Herr Ober het gerei weg en brengt de traditionele glazen water, alsmede een stapel tijdschriften en kranten, die men vervolgens rustig, desnoods uren ach tereen, savoureren kan. Behoudens een enkele uitzondering hebben de Weense kranten niet veel om het lijf, volkomen onbelangrijk in hun oriëntatie, sensa tioneel, zij het dan op stilistisch niveau. Slechts één rubriek excelleert, die van kunst en cujtuur, met uitgebreid nieuws, indringende beschouwingen en vooral een bijzonder scherpe critiek. Voor de smaak van het verwende Weense pu bliek blijkt niets goed genoeg. En het is om te watertanden als men zo het dagelijks menu ziet van wat er in Wenen geboden wordt op gebied van toneel en, muziek, in de opera's, de con certgebouwen, de lange reeks theaters, het cabaret, de Kleinbühne. Een stad, die de goede dingen des levens, de schoonheid niet in de laatste plaats, geniet als waarschijnlijk geen ander, rustig, gemoedelijk, zorgeloos. Wij hebben gedineerd bij Carlton in de Maysedergasse, twee straten achter de Opera. Hier eet men de allerbeste Gulyassoep aan deze kant van het ijzeren gordijn. Het is dan ook niet voor niets een trefpunt van Hongaren. Ook de Karntnerplatte, die wij vervolgens bestelden, met haar vier soorten vlees, bleek uitstekend. Wij hebben dat alles omzichtig be sproeid met een Kalterer See, een rode Zuid-Tiroolse wijn, en een glas Dingac, de zware, bijkans zwarte Dal- matiner. En zo naderde de dag zijn hoogtepunt: ons bezoek aan het Burg theater. Wi" hadden ook de avonden tevoren toneel gezien, opvoeringen in het Akademie Theater: „Eduard und die Madchen", een fantasie van Hugo von Hofmannsthai op een thema van Raimund, en het blijspel „Donna Dia na", uit het Spaans bewerkt door Jo seph Schreyvogel. Zij vormden de lichte, speelse inleiding tot wat wij thans zouden Beleven: Schillers Maria Stuart met Paula Wessely in de titel rol en Dorothea Neff als Elisabeth. Het verheugde ons vooral, dat wij iets van Raimund hadden mogen zien, een vleug van zijn geest op het toneel ontmoetep, de droom, de fantasie, de Biedermeier-weemoed, die bij alle vreugde van dit Weens festijn toch voor ons hart de ondertoon van alles bleef. Ferdinand Raimund, van wie wij alleen reeds zoveel houden om dat onvergetelijke lied: „Briiderlein fein, Briiderlein fein, Einria' muss geschieden sein! Scheint die Sonne noch sc schön Einmal muss sie untergehn Brüderlein fein, Briiderlein fein. Muss nicht böse sein." „K. und K. Hofburgtheater" staat er nog steeds aan de gevel van de in luister herboren „Burg" En de allure van dit gebouw en van heel zijn sfeer is bij alles wat veranderd werd en naar moderne eisen vernieuwd, onveranderd een vorstelijke gebleven, Keizerlijk en Koninklijk als in de beste tijd Reeds het entree, de monumentale opgang is van een voornaamheid en rijkdom, die de bezoeker opneemt in een andere wereld. En die ban blijft onverminderd als men de zaal betreedt, in ie grote pauze de wandelgangen, of zich ver poost in de foyer. Een avond in het Burgtheater is een evenement, een grote plechtigheid, iets dat uitgaat bo ven elk niveau. En het is volkomen in stijl, dat in de pauze op het buffet de glazen parelende Sekt voor de bezoe kers gereed staan, zoals bij ons de kof fie en de Cola. Daar behoort dan nog een keus bij uit verfijnde hapjes: klei ne, gesoigneerde sandwiches met zalm, De eerste inzet van het vijf-jarenplan voor de bouw van het nieuwe klein-se- minarie in het bisdom Rotterdam lever de een totaal-opbrengst van 249.989,55 op. De collectes in de parochies brach ten 234.751,23 op. De giften per giro bij het bisdom binnengekomen belopen f 15.238:32. Girogiften blijven nog binnenkomen, voornamelijk uit het eigen bisdom, maar ook uit andere delen van het land. Het gironummer is 464304 ten name van het bisdom Rotterdam. De burgemeèster van Rome zal op 29 oktober de bekende Nederlandse schrij ver Felix Rutten die op 13 juli van dit jaar zijn 75ste verjaardag heeft her dacht, de zilveren rr. 'aille van de ge meente Rome aanbieden, zulks naar aanleiding van de beschouwingen welke Rutten aan Rome neeft gewijd. Bij deze plechtigheid zullen tegenwoordig zijn de Nederlandse ambassadeur in Rome, voorts vele vooraanstaande persoonlijk heden en journalisten. De avond van deze dag recipieert de jubilaris ten huize van de Nederlandse ambassadeur en biedt de Nederlandse kolonie hem huldeblijk aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7