EERHERSTEL VOOR HABSBURG „De keizer aan de top van een als de hoogste ambtenaar van de 'm. Moskou tracht solidariteit te krampachtig herstellen r Meubels opknappen?... Prachtbijts Ceta-Bever! WAAROM ZO GEVAARLIJK? I H' c In alle Habsburgers leefde het besef van het keizer- en koningschap bij de gratie Godsde overtuiging van een zending die zich niet tot de Oostenrijkse erflanden beperkte. Dit concept ver toonde iverkelijk groot-Duitsezelfs Europese karaktertrekken. NA DE HONGAARSE OPSTAND Missie-actie een groot succes ■Kr V. Prof. P. de Wolff lid van de S.E.R. I J STAATSEXAMEN (HBS Gymn) RESA-HILVERSUM ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 PAGINA o mT Mr. R. v. d. Bergh plaats vervangend lid Voetgangster verongelukt Koolmonoxyde „loopt harder" dan zuurstof. In het bloed aangekomen sluit het de deur achter zich dicht door- Frangois Fejtö (Van een bijzondere medewerker) Er bestaat reeds enkele jaren een ge mengd Duits-Oostenrijkse com missie die zich ten doel stelt de wederzijdse geschiedkundige misvat tingen te corrigeren en op grond daar van de geschiedenisboeken te herzien. Er bestonden nu eenmaal sterk uiteen lopende, nationaal-getinte opvattingen en voorstellingen die niet aan de histo rische waarheid beantwoordden. In het bijzonder over de plaats van het Heilige Roomse Rijk en zijn verhouding tot Oos tenrijk en Duitsland kon men vooral sinds Treitschke een dubbele voorstel ling van zaken vaststellen, die haar uit drukking had gevonden in een duidelijk te onderscheiden Duitse en Oostenrijk se geschiedschrijving. In vreedzame samenwerking heb ben nu Duitse en Oostenrijkse histo rici goede resultaten bereikt: van Duitse zijde blijkt men een open oog te krijgen voor de leidende rol van Oostenrijk in de geschiedenis van het groot-Duitse keizerrijk, waarvan We nen eeuwenlang het centrum is ge weest en niet Berlijn, maar ook in on derdelen zijn de opvattingen naar el kaar toegegroeid, bijvoorbeeld in zake de twee Silezische oorlogen tus sen Oostenrijk en Pruisen, over de per soon van Frederik de Grote, keizer Josef II van Oostenrijk, Metternich en de rol van het Oostenrijkse leger in de eerste wereldoorlog. Deze ver schuiving heeft reeds ten dele haar weerslag gevonden in de leerboeken, maar deze moeten op hun beurt weer steunen op nieuw wetenschappelijk onderzoek, dat in objectieve geest wordt voortgezet. Een zeer verheugend verschijnsel is ln dit opzicht het werk van de Ween- se docent voor nieuwe geschiedenis A. Wandruszka: Das Haus Habsburg, dat niet in Oostenrijk, maar door een Duitse uitgever (F. Vorwerk Verlag, Stuttgart) werd gepubliceerd. Het is be grijpelijk dat de schrijver vooreerst de aandacht vestigt op een aantal afzon derlijke en vooral op de sterke figuren van dit vorstenhuis, dat vanaf de 13e tot de 20e eeuw mede beslissend is ge weest voor de Europese geschiedenis en dat twintig Duitse keizers en koningen heeft voortgebracht. Op de voorgrond treden o.a. keizer Rudolf I die Ottokar van Bohemen versloeg, voorts Rudolf IV de „stichter" genoemd, die de „meest fascinerende in de lange rij van veelbe tekenende vroegere Habsburgers, mis schien wel de geniaalste" is geweest, Maximiliaan I in wiens rijk „de zon niet onderging", Karei V en Philips II, niet te vergeten de grote heersers uit de prachtige baroktijd zoals Leopold I en Karei VI, vooral echter Maria Theresia en haar zoon Josef II. De grootste ver dienste van de schrijver bestaat echter daarin dat hij een beeld ontwierp van het Huis Habsburg en van de dynastie als zodanig, die niet zozeer als „mythe doch als tastbare werkelijkheid voort leefde in alle dragers van de keizers kroon, zelfs in de vorsten die zwak wa ren of minder berekend voor hun taak. ïn hen allen leefde het besef van het keizer- en koningschap bij de gratie Gods, de overtuiging van een zending, rilt. zich n}®t tot de Oostenrijkse erflan- zoveeiemno!^'"imaar zich ook over een - geluk ^gepacificeerd wereld- Spanje, een ge- HM Op deze historische foto ziet men tezamen keizer Franz Joseph en keizer Karei, de laatste heerser over OostenrijkHongarije met zijn zoontje aartshertog Otto, thans hoofd van het Habsburgse Huis. blijkt hij in moderne vorm grotelijks te hebben beantwoord aan het ideaal van een echte Habsburger die zijn plicht deed. In 1918 heeft hij weliswaar de re gering neergelegd, maar van de troon heeft hij nooit afstand gedaan, zelfs niet toen men hem daarvoor de kolossale som van 184 miljoen Zwitserse francs aanbood. Zijn antwoord hierop luidde: „Ik kan deze kwestie alleen regelen in overeenstemming met mijn volkeren. Wanneer zij mij terugroepen, dan keer ik terug zo niet, dan kan de kroon van Habsburg geen object van sjache ren zijn". Onder zijn soldaten en ambtenaars heette hij „Karei de plotselinge", om dat hij telkens en onverwacht persoon lijk optrad en ingreep, maar een con servatieve en intrigerende hofkliek noemde hem „links". Wanneer hij ech ter werkelijk de kans had gekregen, zou hij met de hulp van de socialisten en in het bijzonder met de steun van Viktor Adler de monarchie in gewijzigde vorm hebben gered en de Donaulanden veel onheil hebben gespaard. Toen echter de entente, voornamelijk onder invloed van Masaryk en Benesch, had besloten dat de eeuwenoude monarchie ook als eco nomische eenheid moest verdwijnen, hebben niet de socialisten de dolkstoot gegeven, maar de christelijk-socialen... Dit boek van prins Windisch-Graetz is een kostbare bron die door de ge schiedkundigen ernstig bestudeerd en gecontroleerd dient te worden en ons reeds nu dwingt om in bepaalde op zichten ons oordeel te herzien, bijvoor beeld over de rol van keizerin Zita die in dit boek nergens op de voorgrond treedt, over de christelijk-sociale par tij, het voorbereidende werk van Masa ryk en Benesch in de emigratie, het on dermijnende gekonkel van een bepaal de hofkliek, het erbarmelijke gedrag van Horthy waarover dit boek ontstel lende onthullingen brengt, en tenslotte over Karei zelf uit wiens mond de vol gende verbluffende uitspraak werd op getekend „Of nu de uitbuiters van het oude regiem mij blijven aanhangen dan wel of deze clubmensen tegen mij age ren, dat laat mij onverschillig. Ik wil alleen voor de volkeren die mijn voor ouders hebben samengevoegd, een toekomst in vrijheid en vrede voorbe reiden. Dit kan alleen gebeuren, wan neer men de overwinnaars de over tuiging weet bij te brengen dat ge forceerde veranderingen een econo- Een groepje opstandelingen rijdt op een veroverde Russische tank, de Hongaarse vlag aan de antenne, door de straten van Boedapest. Een van de eerste foto's die een jaar geleden het Westen van de bloedige vrijheidsstrijd bereikten. Een van de eerste consequenties van de Hongaarse opstand is een verscherping geweest van de tegen stellingen, die bestonden tussen de beide voornaamste stromingen in de internationale communistische bewe ging: de „gematigd reformistische" stroming, verte genwoordigd door Khroesjtsjev, Mikojan, Mao Tse Toeng en Gomoelka en de „behoudende" stroming, die in de Sovjet-Unie werd geleid door Molotov en Kaga- novitsj. Toen evenwel, door de uitstoting van de „groep- Molotov", deze crisis eenmaal was overwonnen, heeft de communistische wereldbeweging dat minimum aan samenhang herwonnen, dat vereist is om een geco ördineerd optreden tot een goed einde te brengen. Men kan zeggen, dat de „lijn", die is vastgesteld door het twintigste partijcongres (verzachting van het systeem der satellieten en gecontroleerde democratisering), in het algemeen van kracht blijft. Men kon in november van het vorig jaar vrezen, dat er een wedergeboorte van het Stalinisme zou plaats hebben. Dat is niet ge beurd. Alleen hebben de leiders van de communistische wereld na de Hongaarse opstand hun tactiek gewijzigd. Zij hebben het accent verlegd van de strijd tegen het Stalinistische sectarisme naar de strijd tegen, wat in het Marxistische jargon wordt genoemd, het „revisio nisme". Revisionisme betekent eigenlijk een „streven om de leidende taak van de communistische partij in twijfel te trekken". De eerste zorg van de heren in het Kremlin na de Hongaarse opstand is geweest de ver sterking van de solidariteit van het Blok. Zij hebben tot dit doel op militair, politieel, economisch, sociaal en ideologisch gebied krachtige maatregelen genomen, die de verbreiding van een opstandige mentaliteit moeten voorkomen. rijk over Bourgondië, opal deelte van de Nederlanden, Bohemin Hongarye, stukken van Polen, de Bal kan en de staten van Noord-'en Zuid- Italië uitstrekte. In tegenstelling met de klein-Duitse of Pruisische opvatting vertoont het Oostenrijkse concept wer kelijk groot-Duitse, zelfs Europese ka raktertrekken. Het zwakke staatsbesef in het huidige Oostenrijk en een zeker gemis aan va derlandsliefde vinden hun verklaring m de geschiedenis, vooral in de Habsbur gers zelf voor wie „het vorstenhuis of ADMIRAAL HORTHY de dynastie de hoogste politieke waar de betekende, niet echter de staat of het bun geheel vreemde begrip vaderland". Terwijl dit besef aan de traditie gebon den blijft en daarenboven een eigen stempel krijgt in een geheel bijzondere Habsburgse vroomheid, die Wandrusz ka als de „pietas Austriaca" uitstekend beschrijft, blijkt het toch soepel genoeg 2Ön om zich aan de wisselvallighe den en de eisen van de tijdstromingen ?an te passen en bijvoorbeeld sociale hervormingen in te luiden die ver op vooruiüo^nVan de FranS6 ReV0lUtl6 noPe scflrÜver citeert hier de richtlij- df£rVan Le°P°ld II inzake de opvoe- mofJ?n 2ijn kinderen: „De vorsten S?f m ervan doordrongen zjjn dat zb zelf mensen zijn en dat zij hun plaats o is benoemd tot lid van de S.E.R. prof. P. de Wolff te Heemstede en tot plaatsvervangend lid mr. R. van den Bergh te Amsterdam. Professor De Wolff, die de vacature zal vervullen welke is ontstaan door het aan ïr. H. Vos op diens verzoek verleende eervol ontslag is buitenge woon hoogleraar in de statistiek wis kundige economie en econometrie aan de gemeenteluke universiteit te Amster dam, alsmede directeur van het Cen traal Plan Bureau. Mr. Van den Bergh, die is* benoemd ln de vacature, ontstaan door het eer vol ontslag verleend aan drs J M den Uyl, de plaatsvervanger van ir.'H.'Vos Is wethouder van Amsterdam Hij be heert de portefeuille van volkshuisves ting, waartoe o.m. ook behoren bouw en woningtoezicht, monumentenzorg en handels- en industriebelangen. alleen te danken hebben aan een overeenkomst (contract) tussen ande re mensen." Vooral vanaf de rege ring van zijn voorganger Josef II, wiens kerkelijke politiek wel haar fou- v.' maar ook haar goede zijden heeft gehad, bestond het Oostenrijkse in de schepping van een van SCh. geordende, op de basis u™, Prestatie en bekwaamheid opge bouwde pyramide, waarvan de keizer „L;op yormde als de hoogste ambte- '"avriPdf staat. Aan dit ideaal hebben keizer Fraer<T, üguren als da "g Keizer t rans", de schoonvader van Napoleon en Frans Josef beant woord Ook het oordeel over hen dient herzien te worden, want zij zijn geen slappelingen geweest en zij heb ben de ondergang van de monarchie geenszins veroorzaakt of ook maar be spoedigd. Wel heeft Frans Josef de catastrofe voelen aankomen, doch dat bevestigt juist zijn goede kijk op za ken toen hij tegenover Theodore Roo sevelt verklaarde: ,,Ik ben er mij sinds lang van bewust hoezeer wij in de hedendaagse wereld een anomalie zijn geworden". Ondanks dit drukkende besef van de naderende ondergang die aan het opko mende nationalisme moet worden toe geschreven, hebben de laatste Habs burgers hun posten niet verlaten en heb ben zij volgehouden als de hoogste amb tenaren in het bewustzijn van hun hei lige plicht. De schrijver wijst hier op het belangrijke feit dat het Habsburgse Huis een huiselijk en kinderrijk geslacht is geweest, want Rudolf I had elf kin deren, Albrecht dertien, Ferdinand I vijftien, Maximiliaan II zestien, Maria Theresia zestien, Leopold II zestien, aartshertogin Marie Valerie, de doch ter van Frans Josef, tien en keizer Ka- rel acht. Terwijl zij vooral in de laat ste twee eeuwen een onmiskenbare voor liefde vertoonden voor een stil, burger lijk en persoonlijk familiegeluk, gaf toch in het conflict tussen dit verlangen en hun plicht deze laatste factor steeds de doorslag. Wanneer dit vorstenhuis recht heeft °P historisch eerherstel, dan geldt dit °P de eerste plaats voor de laatste kei zer Karei. PrinsLudwig A. Windisch- Graetz, die tijdens de eerste wereld oorlog als minister van voedselvoorzie ning in Hongarije herhaaldelijk in contact geweest met deze martelaar van Ma- eira, heeft in een opzienbarend boek: rntd kamPft für die Freiheit (He- g Wenen) radicaal een einde gemaa t aan de sprookjes en laster praatjes alsof deze laatste monarch een s appe ing zou zijn geweest die geheel onder de invloed stond van keizerin Zi ta. e au eur beschrijft hem als een energieke, zee, demokratisch denkende MARIA THERESIA bestuurder die zelfstandig beslissingen nam en zijn ministers dekte wanneer dit nodig was. Al worden KareI's pogin gen om tot een afzonderlijk vredesver drag te komen de zogenaamde Sixtus- affaire in dit boek niet geheel ont sluierd en al moet men ïn enkele geval len toegeven dat hij zich in de beoor deling van personen heeft vergist, toch mische chaos teweeg brengen die met de vernietiging van al het bestaande moet eindigen. In de toekomst zal er onder de zon wel geen plaats meer zijn voor dynastieën en geprivilegieer de klassen". Daar keizer Karei vasthield aan het beginsel dat het volk zelf in vrijheid over zijn regeringsvorm heeft te beslis sen. ondernam hij tot tweemaal toe de hachelijke reis naar Hongarije, want hij was er toenmaals terecht van overtuigd dat dit de wil van het volk was. Voor de toekomst en het heil van de Donauvol- keren dacht hij niet op de eerste plaats aan het herstel van de monarchie, maar aan een moderne federatie zonder tol len, invoerbeperkingen en economische grenzen, kortom aan een nauwe samen werking en integratie van landbouw en industrie. Met deze ideeën heeft hij alle mogelijke Europaplannen geanticipeerd die wij trachten te verwezenlijken en die zijn zoon aartshertog Otto ook in dit opzicht een vooruitstrevende Habsbur ger voornamelijk in zijn boek „Ent- scheidung um Europa" alsmede kort geleden iri een scherp geformuleerd ar tikel „Kapitalismus und Materialis- mus" in het Oostenrijkse weekblad „Die Furehe" nader preciseerde. Op de Oud Beekbergerweg te Apel doorn is donderdagavond de 61-jarige mej. T. Starink, hoofd van de typekamer van de gemeente Apeldoorn, door een bromfietser aangereden. Mej. S. kwam te vallen en liep daarbij een schedelbasis- fmetuur op. In het ziekenhuis overleed zij in de loop van de nacht. Wij zullen deze maatregelen de revue laten passeren; eerst die op militair ge bied. Het overlopen van het Hongaarse leger naar de zijde der opstandelingen heeft de militaire broosheid der satel lieten aangetoond. De Sovjets hebben zich tegen dit gevaar gedekt, enerzijds door hun garnizoenen in Oost-Duitsland, Polen en Hongarije te versterken en door de Tsjechoslowaken hun trouw ste medestanders van een ultra-mo derne bewapening te voorzien; anderzijds door met alle leden van het Pact van Warschau, op wier grondgebied zij ba ses bezitten, akkoorden af te sluiten, waarbij het stationeren van hun troe pen werd gelegaliseerd en aan de na tionale eigenliefde van die leden enige voldoening werd verschaft. Wat de handhaving van de openbare orde betreft, hebben de communistische leiders, zonder terug te keren tot de terroristische methoden van het Sta linisme, zonder hun toevlucht te nemen tot massa-arrestaties (met uitzondering van Hongarije, waar de onderdrukking van de opstand op een onverzoenlijke manier ten uitvoer is gelegd) hun kracht willen tonen aan de werke lijke of mogelijke vijanden van hun re gime. Bijna overal is de politie in haar optreden strenger geworden, met na me tegen de schrijvers, de journalis ten, de studenten en de intellectuelen in het algemeen. Elke poging om inspiratie te ontlenen aan de Petöfi-kring is zowel in Moskou als in Oost-Berlijn, Praag, Cluj, Boe karest en laatstelijk in Warschau onder drukt. De intellectuelen zijn overal on derworpen aan een sterke administra tieve druk om hen ertoe te krijgen de Russische interventie in Hongarije te billijken en het recht van de partij te erkennen om hun geweten te leiden. De onderlinge samenwerking van de verschillende communistische partijen is ook een belangrijk punt. Onmiddel lijk na de onderdrukking van de Hon gaarse opstand heeft zich een inten sieve diplomatieke activiteit ontwikkeld die ten doel had de communistische par tijen in de satellietstaten weer in de hand te krijgen, de invloeden van het „na- tionaal-communisme", van de Joego slavische denkbeelden aangaande de „arbeidersraden", uit te wissen en de Poolse haarden van intellectueel non- Advertentie (Van onze medische medewerker) METTERNICH n de vorige kroniek hebben wij een en ander verteld over koolmonoxydever- giftiging en uiteengezet, dat het er niet toe doet of het koolmonoxyde af komstig is uit lichtgas of uit kolendamp. Van beide is het een bestand deel. Naar aanleiding van deze kroniek is mij gevraagd hoe het toch komt dat een betrekkelijk geringe hoeveelheid koolmonoxyde, zelfs als het zuurstofgehalte van de lucht nor maal blijft, zo gevaarlijk kan zijn. En verder waarom of waardoor het kool monoxyde zo moeilijk weer uit het bloed te verdrijven is, terwijl het kool zuur dat wij normaal uitademen zo gemakkelijk verwijderd wordt. Om deze vragen te kunnen beant woorden eerst een paar wetenswaar digheden ter inleiding. Voedingsstoffen en zuurstof worden tijdens het „le vensproces" omgezet in energie en af valstoffen. Het voedsel wordt opgeno men door de darmen, de zuurstof door de longen. De afvalstoffen worden voornamelijk uitgescheiden door de nieren, de longen (koolzuur) en 'n wei nig met het zweet. Het bloed dat door het hart in de bloedvaten wordt ge perst, vindt door dit buizensysteem zijn weg door het gehele lichaam en passeert onderweg ondermeer de dar men (opneming van voedingsstoffen), de longen (opneming van zuurstof en afgifte van koolzuur), de nieren (uit scheiding van in water opgeloste afval stoffen) en de huid (zweet). Over de werking van darmen en nie ren zullen wij het nu niet hebben. Wel in het kort over de „demhaling. Tijdens de inademing wordt door het makkelijk meer laten verdrijven. Wij zouden kunnen zeggen dat kool monoxyde harder loopt dan zuurstof en in het bloed aangekomen de deur stevig achter zich sluit. De zuurstof komt voor een gesloten deur en het uitzetten van de borstkas lucht naar binnen gezogen, die via de luchtpijp en haar talloze vertakkingen (denkt u maar aan een boom) naar de long blaasjes wordt gevoerd. Deze hebben een zeer dunne wand, waardoorheen gaswisseling gemakkelijk kan 'plaats vinden. Langs de buitenzijde van de longblaasjes stroomt bloed. Aldus is het mogelijk dat zuurstof uit de in- ademingslucht in het bloed komt en de koolzuur uit het bloed naar het longblaasje gaat. Bij de uitademing wordt de lucht weer naar buiten ge perst en kan het koolzuur verwijderd worden. Het koolzuurgas is niet sterk aan het bloed gebonden en kan er gemakke lijk uit verwijderd worden. Koolmon oxyde daarentegen bindt zich heel sterk aan het bloed, zelfs veel sterker dan zuurstof. Is er koolmonoxyde in de lucht aanwezig, dan zal 't de zuu-r stof de kans ontnemen om in het bloed te komen en zich vervolgens niet ge- koolmonoxyde kan verdreven worden. niet gemakkelijk et bloed brengt nu niet meer vol doende van de kostelijke zuur stof rond door het lichaam en het slachtoffer raakt bewusteloos door zuurstoftekort. Duurt dit lang, dan zal de dood intreden door beschadiging van de hersenen vooral, die zuurstof tekort zeer slecht kunnen verdragen. Het gebeurt wel eens dat een slacht offer van koolmcnoxydevergiftiging weliswaar bewusteloos, maar nog le vend uit de gevaarlijke omgeving kan worden gehaald en dan ondanks zuur stof-toediening toch overlijdt. De ver klaring volgt uit het voorgaande. In zo'n geval zijn de hersenen al dusda nig beschadigd dat de redding te laat kwam, terwijl er bovendien zoveel koolmonoxyde in het bloed is, dat zelfs een overmaat zuurstof de ver wijdering van het koolmonoxyde niet voldoende kan bespoedigen. St. conformisme te isoleren. Om dat re sultaat te verkrijgen heeft het Kremlin, niet zonder succes, een beroep gedaan op de defensieve instincten van de communistische apparaten. Contacten tussen de leidingen van de verschillende communistische partijen en het Kremlin werden versterkt. Toch heeft men er enige tijd aan ge dacht de Cominform te herstellen, ook al liep men dan het risico Joegosla vië volledig in de armen van het Wes ten te drijven. Later heeft men dit plan opgegeven, omdat men voor de stra tegische coördinatie van de beweging soepeier vormen wist te vinden, dank zij Mao, Togliatti en misschien Tito. Het ging er om te voorkomen, dat Po len een tweede Joegoslavië werdof een tweede Hongarije. Dit doel schijnt voor het ogenblik te zijn bereikt: Go moelka heeft zich op één lijn gesteld met Moskou, de terzijdestelling van Mo lotov heeft de toenadering tot Joego slavië vergemakkelijkt. De omtrekken van een „communis tisch gemenebest" tekenen zich duide lijker af en de viering van de veertig ste verjaardag van de Russische revo lutie wordt in Moskou aanleiding tot een belangrijke manifestatie van de een heid en de macht van het internationa le communisme. Op economisch en sociaal gebied valt het volgende op te merken. De com- munistische leiders hebben begrepen, dat de agitatie van de intellectuelen in Hongarije nimmer tot een opstand zou hebben geleid, als het systeem niet alle sociale lagen ontevreden had ge maakt. Sinds november 1956 zijn dan ook in alle satellietlanden haastig maatrege len genomen, die de levensstandaard moesten verbeteren: opzienbarende prijs verlagingen, verhoging van de salaris sen, vertraging van het tempo, waarin de zware industrie werd ontwikkeld. Het zijn in de eerste plaats de boeren die van deze „reformistische" stroming hebben geprofiteerd, een stroming die eigenlijk een herleving is van het Le ninistische „NEP". Om de boeren kalm te houden hebben de communistische regeerders in Hongarije en later in Roe. menië de verplichte levering van land- bouwproöukton afgeschaft; in de andere landen zijn de te leveren hoeveelheden verminderd. Buiten Bulgarije en Tsje- choslowakfje, waar de Stalinistische in vloed krachtig bleef, heeft men de campagne voor de collectivisering van de landbouw geschorst. De zelfstandige bedrijven en het particuliere zakenle ven zijn ten dele hersteld. De gebeurtenissen in Hongarije en die in Polen hebben de handelsbetrekkingen tussen de communistische landen, wier economische wederzijdse afhankelijkheid de laatste jaren was geaccentueerd, ernstig ontwricht. Zonder snelle hulp van de Sovjet-Unie zou het grootste deel van de satellietlanden een ernstige economische crisis tegemoet zijn gegaan, Dat is nu een van de belangrijkste gevolgen van de gebeurtenissen in Hon garije: inplaats van, zoals in het ver leden, zelf geëxploiteerd te worden, zijn de satellieten een economische be lasting voor de Sovjet-Unie geworden. De Sovjet-Unie heeft hun kredieten voor een waarde van bijna vier miljard roe bel moeten toestaan, en dat juist op een ogenblik, dat de U.S.S.R. bezig is aan diverse, eveneens onderontwikkelde landen vrij aanzienlijke kredieten te verlenen. Op ideologisch gebied heeft de voor naamste bezigheid van de communis tische leiders hierin bestaan, dat aan de ijveraars het geloof in de onfeilbaarheid van de partij, dat door de opstand van het Hongaarse volk aan het wankelen was gebracht, is teruggegeven. Het he le propaganda-apparaat is gemobiliseerd voor deze „morele herbewapening" van de beweging. Khroesjtsjev zelf heeft zich met zijn krachtige en prag matische geest aan deze herschikking van ideeën gewijd. Zoals alle grote prak- tici heeft Khroesjtsjev niets dan min achting voor de „pure theorie", voor de idealisten, de moralisten, de „pro fessoren". Het ging er hem vooral om de activisten en de massa bi) te brengen De schrijver van dit artikel, Frangois Fejtö, is tot 1948 pers attaché geweest bij de Hongaarse legatie in Parijs. Daarna heeft hij gebroken met het communisme en zich gewijd aan de studie van het communisme in de Oosteuropese landen. Over dit onderwerp heeft hij boeken geschreven, waarvan er enkele heel gunstig zijn be oordeeld. dat de partij in geen geval afstand zal doen van haar positie. De dictatuur blijft onwankelbaar, klaar om zich te ver dedigen met alle middelen. Toch ver waarloost Khroesjtsjev geen enkel re torisch middel om duidelijk te maken, dat de dictatuur voortaan „verlicht" zal zijn; een bron van grootheid, overvloed en van vrede. De fouten van het verleden zullen niet herhaald wor den. Het is nog te vroeg om uit te maken of deze propaganda, die handig gebruik maakt van successen op diplomatiek (in het Midden-Oosten) en technisch ge bied (de intercontinentale raket, de kunstmaan) van de Sovjet-Unie, vol doende is om de crisis van vertrouwen en onderlinge samenhang, die sinds de dood van Stalin door de communistische wereld waart, te overwinnen. Het komt ons voor, dat het succes van de „lijn van Khroesjtsjev" voor alles afhangt van de reorganisatie van de Sovjet-econo mie, die als gevolg van de decentra lisatie-maatregelen schokken van nog niet te meten kracht doormaakt, en van de internationale toestand. Op dit gebied geeft Khroesjtsjev blijk van een dynamiek, van een stoutmoedig heid, die merkwaardig contrasteren met de voorzichtiger methode van Mo lotov en die het gevaar in zich bergen de koude oorlog te doen herleven, of liever de koude oorlog in hevigheid te doen toenemen. En het is bepaald niet zeker, dat een verscherping van de span ning de zaak van Khroesjtsjev en zijn vrienden dienstig Is. Advertentie De kortste en voordeligste opleiding s (Bekende Schriftelijke Cursus) De jaarlijkse actie van de Pauselijke Missiewerken ter gelegenheid van de Wereldmissie-zondag is een groot succes geworden. Bij het Nationaal bureau en bij de diocesane bureaus van de Pau selijk Missiewerken komen nog dage lijks opgaven uit parochies binnen. In vele parochies worden de acties nog af gewerkt. Het is daarom nog niet mo gelijk het eindresultaat op te maken. Van 741 van de 1567 parochies in Ne derland is 'n opgave ontvangen. 124.921 nieuwe leden voor de drie Pauselijke Missiegenootschappen hebben zich in deze parochies aangemeld. De collec ten in deze parochies brachten 330.381,31 op, dat is zestig procent meer dan het vorige jaar in deze paro chies. Voor het St.-Petrusliefdewerk bo den tien particuliere weldoeners en twin tig parochies zich aan voor de onder steuning van een priesterstudent in de missie, onder wie een weldoener, die de zorg voor drie priesterstudenten op zich neemt. Ruim dertig studenten wachten nu nog op een weldoener. Op giro 8725 van de Nationale Mis sie-actie te Den Haag komen nog steeds een groot aantal bijdragen en giften binnen, variërend van een tot duizend gulden van instituten, kloosters en particulieren. Uiterlijk dinsdagavond van de volgende week dienen alle pa rochiële opgaven te zijn ingezonden. Daarna zal het eindresultaat kunnen worden opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9