Ambtenaren eisen een overbruggingstoelage van tien procent D AF-person en a uto, echt Nederlands produkt o/otrc/e tfafciA Maan en kunstmaan vallen... BOURJOIS Echter niet OP de aarde maar er om heen I Van plastic-struis tot auto-thermo D Bouworde bouwt kerk voor mgr. Jansen Protestvergadering in Den Haag Loonsverhoging van gelijke grootte als aan de hogere ambtenaren is gegeven noodzakelijk geacht Tweedeurs sedan voor 4 personen WÈËmvr?tcj rl iieLzinnigiJT h.nhtar mo f f /r a.P ftnrn.P pakijs „Nautilus" vaart 5V<2 dag onder het 'vAr777 Spoedig Russische kunstmaan met hond Grote activiteitdit jaar ook in de Belgische Kongo Niet eens een goed kopje koffie Demonstratie van de katholieke ambtenaren Smokkelauto met boter aangehouden Wilde zwanen op weg naar het zuiden Gecamoufleerd op de weg geweest Op de Zuidpool Atoomduikboot ver zamelt gegevens Leder war enmoae heeft heel wat wei haast z®gpn>di? men uitdenkt m Spoetnik zendt niet meer uit MAANDAG 28 OKTOBER 1957 PAGINA 3 U kunt wel duurdere cremes kopen maar geen betere dan NIVEA 16 november in Den Haag Na wilde achtervolging Aangeschoten bestuurder zwaar gewond PARFUM COLOGNE POUDRE PARFUMS - PARIS In handen van een woekeraar gevallen milpn. UT) h finv nnncf mis- uit een enorme lederen pijp die Benoeming bisdom Rotterdam (Van onze Haagse redactie) Zaterdag hebben in Den Haag 9.300 ambtenaren tijdens een protestverga dering van het Ambtenarencentrum uiting gegeven aan hun verontwaardi ging over het bezoldigingsbeleid van de overheid. De grote zaal van de Dierentuin Kon het aantal protesteren den uiteraard niet bevatten. Men moest zijn toevlucht nemen tot een tweede zaal, in het gebouw K. en W. Toen ook deze zaal volgelopen was kon op het laatste moment beslag gelegd worden op de circustent welke staat opgeslagen op het Malieveld. De amb tenaren hebben in een resolutie een ernstig beroep gedaan op de volksver tegenwoordiging. Zij dringen aan op een verhoging van de loonvloer in het bezoldigingssysteem, en op een salaris verhoging voor het lagere en middel bare personeel van gelijke grootte als d alarisverhoging voor de hogere ambtenaren. In afwachting van de verwerking van deze voorstellen eisen zij een overbruggingstoelage van 10 pet van hun huidige salaris. De ernstigste verwijten werden de re gering gemaakt over het feit, dat zij er toe is overgegaan om de hogere ambtenaren een salarisverhoging toe te kennen, terwijl zij nu in gebreke blijft om haar beloften aan de lagere en middelbare ambtenaren gestand te doen. Het argument, dat de verhoging achterwege moet blijven vanwege de bestedingsbeperking werd door alle sprekers verworpen. De ambtenaren willen de last van de bestedingsbeper king wel meedragen, hoewel zij aan de c erbesteding geen schuld hebben, maar daartoe zijn zij niet in staat wanneer zij niet eerst hun achterstand hebben ingehaald. Boze woorden werden ook gezegd over de z.g. rangeninflatie, de ambte lijke tegenhanger van het zwarte loon in de particuliere sector. Men betitel de deze politiek als „knoeien met ran gen" waarvan slechts een klein gedeel te van de ambtenaren heeft geprofi teerd. Aan een normaal goede ambtenaar moet een redelijk carrière-perspectief worden geboden. De lagere ambtena ren, zo werd gezegd, passen voor een verdeel- en heerspolitiek. Zij komen bij de huidige bezoldigingen niet toe aan een verantwoorde voedin." van goedko pe kwaliteit en aan redelijke kleding en schoeisel. Verhoging van de lonen is eenvoudig een eis van volksgezondheid. De ambtenaren zullen niet staken, herinnerd?ZdatPrzyeSin ^ïsburfTrs1 züm efTefTa^ zei een der sprekers, waar de ambte naren zo moeten spreken. Maar het kan niet anders. Voor de lagere en middelbare ambtenaren schijnt er geen wenkend perspectief te bestaan. Onder daverend geloei herinnerde Advertentie deze spreker eraan, dat de ambtena ren hemel en aarde moeten bewegen om een karig koffiegeld te krijgen wanneer zij in de buitendienst zijn, terwijl de kamerleden zonder slag of stoot een vergoeding van 70 per dag krijgen wanneer zij vergaderingen van Europese instelling bijwonen. De vergadering werd bijgewoond door een schaars aantal kamerleden. Be richten van verhindering waren binnen gekomen van o.a. dr. Drees, minister Struyeken (die met vakantie is) en van vertegenwoordigers van de regering in het Georganiseerd Overleg. Nu de besprekingen over de verschil lende ambten? n-desiderata binnens- Z amei zijn vastgelopen zullen de katholieke ambtenaren, verenigd in de ARKA, aan hun ontstemming hierover uiting geven door middel van een open bare demonstratie. Deze zal worden gehouden op zaterdagmiddag 6 novem ber in Den Haag, nadat 's morgens een buitengewone algemene vergadering is gehouden. Dit deelde mr. Metz, voorzitter van da landelijke hoofdgroep rijksambte naren van de ARKA, tevens voorzitter van de afdeling Den Bosch, mede tij dens een officiële ontvangst ten stad- huize van 's-Hertogenboseh, ter ge legenheid van de viering van het 40- jarig bestaan van deze afdeling. Bur gemeester Loeff zei tijdens deze ont vangst van mening te zijn, dat de ambtenaar dikwijls veel te laag geho noreerd wordt, wanneer men de ver antwoordelijkheid ziet, die hij te dra gen heeft en daarbij in aanmerking neemt dan geen enkele overheidsbe stuurder zijn taak naar behoren kan vervullen, wanneer hij niet gesteund wordt door een bekwaam ambtenaren korps. Hoogtepunt van de viering van het afdelingjubileum was een plechtige avond-Mis, die zaterd&g in de St. Ja- co'oskerk werd .opgedragen en waarbij het koor van de Haagse Bezuidenhout- parochie o.l.v. Kees Stolwijk de Missa Festiva van Marius Monnikendam uit voerde met medewerking van een bla zers-ensemble uit de Kon. Militaire ka pel. Zaterdagavond heeft de douane te EU onder de gemeente Hunsel bij de Belgische grens, na een wilde achter volging, waarbij snelheden van 130 km werden gemaakt, een smokkelauto aan gehouden, die koelhuisboter naar Bel gië trachtte te smokkelen. Vanuit het portier van de achtervol gende auto loste een douane-ambtenaar een schot en trof de bestuurder van de smokkelwagen, een man uit Budel. Deze verloor de macht over het stuur en botste met de auto, waarin 600 kg koelhuisboter geladen was, tegen de kerk te Ell. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Weert overge bracht. Een tweede wagen wist met „rote vaart te ontkomen, niettegen staande Nederlandse en Belgische dou ane-beambten hem achtervolgden tot in Molenbeersel op .Belgisch gebie Vrijwel langs de gehele IJsselmeer- kust in het bijzonder langs de Veluwe- kust, bij Putten, vertoeven op het ogenblik honderden wilde zwanen, die uit Scandinavische landen op weg zijn naar het warme zuiden. De streek bij het watersportcentrum 't Oever te Put ten schijnt de voorkeur te hebben, want zodra is de, vaak onzichtbare, zon ach ter de horizon verdwenen of de honder den zwanen komen en brengen de nacht vlak onder de kust door. De volgende dag vervolgen zij met flink gesnater hun weg. Onder het kenteken X K07-50 reed voor iedereen te zien en desondanks in het diepste geheim de laatste tijd herhaaldelijk een personenauto door Nederland. Die geheimzinnige «vagen is de eerste Nederlandse personenauto, gemaakt door Van Doorne's Automobielfabrieken te Eindhoven. (DAF). De auto is klaar, maar de geheimen ervan worden offi cieel ontsluierd op de eerstkomende RAI-tentoonstelling te Amsterdam, op 13 februari aanstaande dus. Met een simpele, zeer geraffineerde en tot nu toe afdoende gebleken camouflage wordt de wagen thans op de Nederland se wegen op zijn kwaliteiten en be trouwbaarheid getest. Een afdoende gebleken camouflage? Zó ziet de auto, die de DAF in februari officieel lanceert er uit: De wagen is uiterlijk een volkomen Nederlands pro dukt. De carrosserie is 'gebouwd naar een eigen ontwerp en geeft de wagen de allure van een echte, volwaardige automobiel. Wat grootte en vorm be- iA er"™szins te vergeleken met de Ford Angha. Toch zijn er wezenlij ke verschillen. De Anglia heeft een pon ton-model, de auto van de DAF gedeel telijk. De afwijking is de schuine mo torkap, die met zo scherp is, maar toch wel vergeleken kan worden met het laatste model van de Citroën. De auto van de pAF is een tweedeurs sedan, plaats biedend aan vier personen. De bekleding van de twee stoelen en de achterbank is van kunstleer. De auto heeft geen panoramische voorruit, het geen gebruikelijk is bij de personen auto's in de kleine klasse. Men neemt aan, dat de auto ongeveer 3800 a 4000.- zal kosten. Hoe groot de belangstelling is voor de auto van de DAF, blijkt wel uit het feit dat een van Nederlands auto-vak bladen reeds met behulp van telelen zen heeft getracht de wagen in het vi zier te kriigen. Alle pogingen om een tip van de sluier op te lichten misluk- ten. Toegegeven moet worden dat de camouflage zeer geraffineerd is. De auto heeft zelfs gestopt bij tanksta tions en is desondanks nimmer her kend. Trouwens, het overgrote deel van het personeel van de DAF heeft de wa gen nog nooit gezien. Advertentie LI et verbaast me telkens weer op- y j S~\ ~W~\ J 7 r.OURJOIS Een 34-jarige incasseerder raakte op een kwade avond in een Haags café f 250 kwijt. Om zijn werkgever toch het geld te kunnen afdragen leende hij bij een vriend, een koopman, dit bedrag. Maar de vriend liet hem een schuldbekentenis voor 350 tekenen, binnen één week te betalen. De incas seerder verviel hierop van kwaad tot erger en tenslotte stond hij bij de koopman voor 3.700 in het krijt. Hij ging naar de Haagse politie en zei f 1.300 te hebben verloren. De politie geloofde het niet en zocht het zaakje uit. Tegen de incasseerder is proces verbaal wegens verduistering en tegen de koopman proces-verbaal wegens woeker opgemaakt. et verbaast me telkens weer op nieuw tot welke diepzinnige ge- dachtenwisselingen de mensen zich gedrongen voélen ais zij bij de kapper op hun beurt wachten. Het on derwerp an het gesprek was de Spoet nik, die met zijn weinig indrukwekkend „piet-piet" geroep de wereld eraan herinnert, dat zij een nieuw tijdvak het „ruimte-tijdperk" is binnengetre- treden. ,,Ja," zei de heer, die het laatst was binnen; ekomen, het is maar vreemd. Het is me helemaal duidelijk da. met die spoetnik en daarbij, eer lijk gezegd, toch ook weer volslagen onduidelijk. Ze vliegt daar nu al weer een week of drie aan één stuk rond en als ik het goed gelezen heb, dan zit er geen motor in en vliegt ze dus niet „op eigen kracht," zogezegd. Maar ze vliegt, omdat ze een opdoffer ten af scheid heeft gekregen van de raket, die haar omhoog bracht. Er is daar boven niet zo heel veel lucht, maar als ze toch nog te veel lucht tegenkomt, wordt ze afgeremd en dan komt ze langzaam naar beneden, tot ze In vuur en rook opgaat. Zo is het, ik geloof wel, dat ik het goed onthouden heb. En toch, toch is het waarom me vreselijk onduide lijk Ik bedoel, waarom bijvoorbeeld heeft zij die luchtdeeltjes nodig om naar heneden te komen, waarom valt ze niet meteen op de aarde?" Onderzoekend keek hij de kring rond. „Nogal eenvoudig," zei een uit de kring triomfantelijk. „Het is er net mee als met de maan. Die valt toch ook niet op de aarde Het gezelschap knikte instemmend, met een ietwat medelijdend glimlachje voor de man, die het aan begrip en inzicht schortte en die dat zo schaam teloos op tafel durfde leggen. Maar deze gaf zich niet gewonnen. ,,U wilt dus beweren," zo beantwoord de hij de aanval, „dat u mij haarfijn kunt vertellen, hoe het komt, dat de maan niet op de aarde neerstort? Toe nou k houd er niet van vóór mijn beurt te spreken en bovendien had de kapper bij mij het laatste haar ge vonden dat waard was ingekort te wor den. Dies sloeg ik de ogen neer en zweeg. Maar, bij de uitgang, met de deur knop al in de hand, zaaide ik nog gauw verwarring in het gezelschap, door te zeggen: „Mijne heren, maan en kunst maan, ze vallen allebei." Aangezien ik in de man die het aan begrip schortte een lezer van dit, uw AARDE AARDE. Het verschijnsel van de kimauiking De eerste Amerikaanse atoomduik boot, de „Nautilus", heeft gedurende vijf en een halve dag onder het pakijs van de Zuidpool gevaren en een af stand van meer dan 1.600 km afgelegd, aldus heeft de Amerikaanse staatsse cretaris voor marine, Thomas S. Gates medegedeeld. Doel van de tocht was Amerikaanse geleerden in staat te stel len gegevens te verzamelen omtrent de invloed van de koude op de machi- n.s en het doen van studies van we tenschappelijke aard. Staatssecretaris Gates deelde voorts mede dat naast de „Seawolf", de twee de atoomduikboot, nog zeventien ande re atoomduikboten zullen worden ge bouwd. X 7 7 7 e. 11 .De toestanden, machines mogen we om een aantal simpele sigaretten in '1 i i op te bergen, zijn overigens ook niet I J O in eerste instantie aan een gieter doet denken en later, in volledig opgetuig de staat, aan een stekelvarken komt (en men behoeft daarvoor slechts op een simpele knop te drukken) een boeket sigaretten te voorschijn, als kaarsjes op een verjaardagstaart. Heel ingenieus bedacht zonder twijfel, maar we moeten niet denken aan al het extra-werk, dat op die manier een avondje-bezoek-ontvangen met zich meebrengt. Nee, dan prefereren wij het eenvoudige, leren miniatuur bankje, een getrouwe copie van de bank in het park waar meneer en mevrouw elkaar.nou ja. Alleen hadden ze toen geen sigaretten bij de hand, maar nu wel, want je hoeft de zitting maar open te klappen, haha! Geweldig handig, net als de noten kraker in zijn duur leren étui, die zonder twijfel met alle andere noten krakers de eigenschap gemeen heeft van op het kritieke moment onvind baar te zijn. Wat ons werkelijk bijzonder handig voorkomt zijn de kofferwieltjes, die ook wel „portable porter" heten. Zij maken dat uw koffer als een hondje achter U aanloopt, vooropgesteld natuurlijk dat U het beestje stevig in zijn kraag pakt. De wieltjes kunnen aan de koffer bevestigd blijven, ook wanneer deze moet worden m mot -i„t, opengemaakt. Dan resten ons nog de Voor zakenlieden die verplicht zijn een extra costuum mei zich mee te dragen, piastic-tassen, waarvan de mode op het kan deze uitklapbare linnen „koffertas' een uitko het kleine vakje ogenblik een hoog, vierkant model voor- kunnen overhemden worden opg y schrijft en die in alle denkbare en vaak zeer fraaie kleuren worden vervaardigd. In feite zijn wij er met onze plastic struis, plastic-krokodil en plastic-slang alleen maar op vooruit gegaan. Wie Ken weggeworpen steen valt tijdens zijn UiiMad meende te herkennen, wil ik er vlucht. De zwarte lijnstukken geven aan, hier iets méér ofer zeggen. Zijn haar hoeveel zij op een bepaald moment ge- zal ïrr. jrs weld* a weer aangegroeid vallen is. zijn.... De appel van Newton, de befaamde, Is een appel uit een sprookje. Maar de zwaartekracht, die haar op aarde neer deed storten, is werkelijkheid. Een appel valt, omdat zij binnen het bereik van de zwaartekracht is. Maar de kunstmaan en de echte maan zijn dat ook. Al is het dan zo, dat die kracht met de afstand afneemt. Ze reikt tot aan de grenzen van het heelal maar is al veel eerder te verwaarlozen klein geworden. Ook de kunstmaan en de maan ondervinden dus, de laatste op a afstand van ongeveer 350.000 km., nog de invloed van de (verminderde) zwaartekracht. Evengoed als de aarde zelf de invloed ondervindt van de aan trekkingskracht van de maan. De wa tergetijden op aarde eb en vloed vinden grotendeels in die aantrekkings kracht van de maan hun oorzaak. En toch vallen maan en kunstmaan niet? Pardon, ze vallen wél. Ze vallen voort durend, maar ze vallen niet op aarde, ze vallen er omheen. Dat komt, omdat ze in hun val er niet in slagen de aar de nader te komen. Het aardoppervlak ontwijkt ze als het ware. iUWtmU*) De Stichting „Lederwarenmode" nieuws is er ook voor degenen, die van geeft telkenjare en zij doet dat het Marokkaanse leerwerk houden: de liefst zo tegen Sinterklaas een gedevalueerde Franse franc maakt deze overzicht van de nieuwtjes, die er op het produkten voor ons dit jaar goedkoper vroeger ooit een krokodil-tas kreeg, was gebied van leer en plastic te bespeuren dan anders, wij Nederlanders vervaar- gedoemd het voorwerp levenslang met giin En hoewel niet iedere man zijn digen op onze beurt met nijvere hand zich mee te dragen, aangezien kroko- echtgenote onmiddellijk een handtas van de zaken, die het zo best blijken te doen zeshonderd gulden (daar is dan de kro- bij de, doorgaans Amerikaanse toerist kndil schuld aan) cadeau doet, wordt op Dat zijn dan de méér dan kleurige tas- exnositie toch de aandacht geves- sen van smyrnawol, met tuigleer afge- nauwelijks minder smakelijk uit en heeft i-gfl nn vele geschenken zowel voor werkt, en het namaak-gobelin, dat mis- niet half zoveel pretenties als de Big dfmes als voor de hwen der schepping schien zelfs nog wel eens in Delfts- •«- die aardig en niet al te duur z«n. bjauwrnot.eve^ zal ^or^utigevoerd, Daar zijn bijvoorbeeld de tricot- val, dat de Amerikanen er dol op zijn. tiger leven? schoenenzakken, een soort vowneloze gedoemd het voorwerp levenslang met zich mee te dragen, aangezien kroko dillen duur, maar vooral duurzaam zijn. De namaak-broer van plastic ziet er Brother van vóór de oorlog. En zouden de echte struis en krokodil nu, naast dit plastic-dierenpark, niet heel wat rus- gebreide sokken, waarin nu eens ue schoen past, in plaats van omgekeerd. En ofschoon er aan een uitgebreide en geheel afwasbare picnicmand met dage lijks behoefte zal bestaan, kan een auto- termo d.w.z. twee thermosflessenm een houder, die ook nog plaats voor sandwiches overlaat, en die over ae leuning van de autobank kan worden gehangen toch zijn nut wel lens hebben. Er wordt trouwens met degenen, die per auto reizen, steeds meer reKC- ning gehouden. Daarvan getuigen oe handige, dubbel te vouwen costuum- tassen, waarin men wat jurken ot extra-costuum handig vervoert, en die nu ook met een metalen frame op de markt worden gebracht, zodat ze niet langer als een pudding in elkaar zakken, wan neer ze eens los worden weggezet. Kol- fers zijn er natuurlijk in alle soorten en maten, van hout, leer, zeildoek en alu minium, en tevens van een dubbel- geweven cord-stof, die men met water en zeep gegarandeerd vlekvrij kan houden. Hetzelfde geldt naar het schijnt, voor de grappige handtassen die van nylon-teddy zijn gemaakt en waar men, zonder al te grote schade aan te richten, zelfs met ikt op morsen kan. Goed Krijgt een voorwerp een kleine horizontale snelheid (TB) dan komt het niet ver (AC). Is de snelheid groter (TD), dan wordt ook de dracht groter (AE). Bij een voldoend grote snelheid (TF) blijkt het voorwerp slechts zoveel te vallen, dat het desondanks voortdurend nog even ver van de aarde verwijderd blijft (1=2=3). Het valt dan a.h-w. achter de aarde om. Daarvoor zou u dus de steen dan zó ver weg moeten schieten zo'n grote snel heid geven dus dat het gekromde aardoppervlak haar niet meer bereiken, niet meer opvangen kan. Dat betekent, dat de steen dus in dezelfde mate zou moeten vallen, als het aardoppervlak zich kromt. Want dan en dan alleen blijft ondanks het voortdurende val len de afstand tussen steen en aard oppervlak steeds even groot. Het resul taat zal dan zijn, dat ze een vrije baan om de aarde beschrijft. U kunt nu een maan en een kunst maan beschouwen als een projectiel, waarmee dit kunstje is uitgehaald. Ze vallen dus voortdurend naar de aarde toe, maar blijven er toch altijd even ver van af. Het gevolg is, dat ze eigen lijk voortdurend achter de aarde om val len. De kunstmaan, op 900 km hoogte, moet zich daarvoor reppen, moet een snelheid hebben van bijna 8 km per seconde. Maar de gewone maan, op een hoogte van ongeveer 350.000 km, kan het op haar slofjes aan doen. Zij heeft er slechts een snelheid van 1 km per seconde voor nodig. Mr. H. C. M. EDELMAN Radio Moskou heeft bekend ge maakt dat dr. Viktor Malkin in een redevoering voor het polytechnisch museum te Moskou, voorspeld heeft t" Rusland spoedig een aardsatelliet zal lanceren met een hondje aan boord. „Speciale instrumenten zullen de hartslag, ademhaling en mogelijke verandering in het organisme van het dier registreren", zo vertelde dr. Mal kin. De hond krijgt een speciaal ruimte- costuum aan. De Russische Spoetnik schiint onder tussen op zijn retour te zijn. De zender van de kunstmaan werkt niet meer, omdat de batterijen zijn uitge put, nadat men in het Westen al had opgemerkt dat de radio-signalen uit de s her waren verdwenen, meldde Mos kou officieel dat de zender zweeg. In het vervolg zal de loop van de kunst maan en van het meedraaiende raket- deel nu aan de hand van waarnemin gen moeten worden nagegaan. Britse geleerden zijn er zaterdag al aan te pas moeten komen om hét -.ketdeel voor de Russen op te sporen. Reeds enkele uren nadat Russische ge leerden prof. A. C. B. Lovell in Enge land hadden verzocht het raketdeel op te sporen, wist de Brit zijn Russi sche collega's de gewenste inlichtingen te geven. Prof. Lovell, die de leiding heeft van het observatorium in Jodrefl Bank, waar Engelands grootste radio telescoop staat opgesteld, had van de Russische astronomische raad telegra fisch een verzoek ontvangen het raket- deel op te sporen. (Rtr.-U.P.) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft een diocesane commis sie voor huwelijksaangelegenheden op gericht. Tot voorzitter van deze com- e aard., is een bol en het aard oppervlak is derhalve geen plat vlak, maar een boloppervlak. Elke zeeman kan u vertellen, dat het aardoppervlak wegduikt onder de kim. Van een schip, dat van verre afstand naderbij komt, wordt men het eerst het uiterste topje van de mast gewaar en pas later de rest, naarmate die boven de horizon verschijnt. Ais we naar de horizon kijken, is onze blik horizontaal gericht. Maar dat betekent dus niet, dat ze het aard oppervlak volgt. Ze raakt er integen deel hoe langer hoe verder vandaan. Als onze blik gewicht had, zoals een steen het Is een zonderlinge verge lijking, ik weet het, maar u moge mij vergeven dan zou ze vallen en ten slotte op aarde terechtkomen. Maar nu volgt ze een raaklijn aan het aard oppervlak. Wanneer we een steen horizontaal weg schieten ze een horizontale snel heid geven zou ze, als de zwaarte kracht er geen greep op had, net als onze blik, een horizontale baan afleg gen en hoe langer hoe verder vap het aardoppervlak verwijderd raken. Maar de zwaartekracht heeft er nu eenmaal wél greep op en dientengevolge be schrijft ze een parabolische baan, een zgn. kogelbaan. Onder invloed van de zwaartekracht komt ze daarbij voortdurend dichter bij de aarde. Ver gelijken wij die baan met de rechte, welke ze zou beschrijven als de zwaar tekracht absent was, dan zien we dui delijk, hoeveel zij op een bepaald moment „gevallen" is. Hoe groter de snelheid, des te groter is de dracht d.w.z. de afstand tus sen b.v. de voet van de toren van waar af de steen wordt weggeschoten en het punt, waar ze op de aarde neer komt. Dat evenals het andere kan een tekening u duidelijk laten zien. En wanneer u zo een tekening goed bekijkt en u bezit een inventieve geest, dan rijst, bij u de vraag, of er niet een aardig kunstje mogelijk is. U vraagt zich namelijk af, of het dan mogelijk zou zijn een steen, of een I missie is benoemd, de zeereerw. heer Th. ander projectiel achter de aarde om te G. J. Kloeg, rector van het St.-Hippoly- schieten. tusziekenhuis te Delft. Een reeks suède beursjes, als schelpen op het strand. De Bouworde Nederland zal mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, aanbieden een kerk in zijn bisdom te bouwen, waarvoor mgr. Jansen de plaats zal aangeven. Met de bouw, waarvoor de onlangs benoemde technisch leider van de Bouworde, archi tect P. Drijvers, uit Oosterwijk, het plan zal maken, hoopt men volgend jaar te be ginnen. Tevens zal de Bouworde in 1958, zulks op verzoek van de bisschop van Groningen, mgr. P. Nierman, een kerkje bouwen te Sl.-Annaparochie. Daarnaast zullen, moge lijk op grotere schaal dan dit jaar, wo ningobjecten in eigen land ter hand wor den genomen. Men heeft voorts goede hoop wederom een contingent van dui zend jonge katholieke Nederlanders te la ten deelnemen aan objecten van de Bouw orde in het buitenland. Pater Elias Hooij O.F.M., aalmoezenier voor Nederland van de Bouworde, deed deze mededelingen zondagavond aan de grens bij Nijmegen ter gelegenheid van de terugkeer van de laatste Nederlandse gezellen, die dit jaar aan objecten van de Bouworde hebben gewerkt. Deze bouwge zellen, jonge boeren uit Ütrecht en Lim burg. werden gedurende veertien dagen ingezet te Waldkappei. tijdens het laatste bouwkamp van dit jaar. Pater Hooij greep deze gelegenheid aan, de balans op te maken van een jaar van grote activiteit. Dit jaar zijn in de Belgische Congo twee bouwkampen, de eerste buiten Europa, georganiseerd, waar aan dertig jonge negers, onder leiding van een Vlaams aalmoezenier, hebben ge werkt, en waar een drieklassige school ia gebouwd. Dit optreden van de Bouworde heeft ln de Congo groot opzien gebaard. Toen bleek, dat er werkelijke prestaties werden geleverd, verleende de regering een sub sidie van f 4500. Dit bouwkamp nabij Leo- polstad, was een van de 73 objecten van dit jaar, voor welk doel 202 bouwkampen werden georganiseerd. In totaal hebben 4800 jonge mannen, onder wie 1076 Neder landers, 483.000 manuren gewerkt en een arbeidsprestatie geleverd van f 739.000. Sinds 1953 heeft de internationale Bouw orde thans meer dan 1400 woningen ge bouwd, 41 kerken en 40 scholen, ziekenhui zen, kloosters enz. In Nederland werden dit jaar op twee plaatsen, nJ. te Orthen bij Den Bosch en te Wijchen, woningen ge bouwd, terwijl te Oosterwolde een schuur tot diasporakerkje werd omgebouwd. Teneinde in de Belgische Congo te komen tot definitieve oprichting van de Bouworde, zal 20 november een lid van het interna tionaal secretariaat te Tongerlo (België) naar Leopoldstad vertrekken. Volgend jaar wordt hij gevolgd door enige technici van het lekeninstituut van de Bouworde te Sankt Florian in Oostenrijk. Ook elders buiten Europa wordt het werk van de Bouworde bekend. Zo hebben de regerin gen van Columbia en Costa Bica dringende verzoeken aan Tongerlo gericht, op hun kosten bouwgezellen naar beide landen te zenden. Er zijn ook plannen voor de ves tiging van de Bouworde in Vietnam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3