„De Vooruitgang" en „Het Oosten" gaan fusie aan In „RETOUR HAARLEM" was Haarlem Igeenszins op retourJ N' B. ert W. zeggen nieuwe woning stichting Haarlem400 huizen in Parkwijktoe De expositie van paramenten Em. pastoor J. F. v. d. Meer is vannacht overleden Rustend pastoor van Driehuis en oudste priester vanhet Haarlemse diocees Mgr. Paolo Giobbe agens bij het plechtig danklof pSr&». x SOCIALE ZONDAGOCHTEND IN ZANDVOORT Gecompliceerd ongeval in Heemstede Geslaagde feestavond in gebouw St. te Haarlem Vanavond inleiding over „De beeldentaal der christenen" EDEL GEVECHT IN DE HERTENKAMP Aangehouden wegens verduistering Drievoudig jubileum in Montessori-school Aanrijding Inbraak BLOEMENDAALS PAROCHIE 40 JAAR FILMS: Algemene bejaarden- bond in Haarlem Misverstand over verhoging A.O.W. Ze laten in Haarlem zo maar iemand ontstaan HVGB-dames wonnen juist van DAW Vier auto's bij botsing betrokken K.A.B. HALFWEG 25 JAAR MAANDAG 28 OKTOBER 1957 PAGINA 5 In memoriam r??ÏbRaS^8.-15 SW,: 9?^P« J* Burgerlijke Stand Haarlem Notaris H. M. van Weel binnenkort 70 jaar Bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Haarlem is geble ken, dat er enig misverstand is ont staan over berichten van verleden week, als zouden de uitkeringen in gevolge de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) in belangrijke mate ver hoogd worden. Dit is echter niet het geval. Het betreft hier slechts de de finitieve vaststelling van de verho ging van de A.O.W., die het gevolg is van de huurverhoging, terwijl het tevens gaat om de afronding van het bedrag dat men reeds als voorschot heeft ontvangen. Deze afronding be draagt voor gehuwden 1.- per maand, en voor ongehuwden 50 cent per maand. Aantal zitplaatsen in aula Begraafplaats wordt uitgebreid Beurs van Amsterdam De woningbouwverenigingen „De Vooruitgang" en „Het Oosten" zijn ver leden week overeengekomen zichzelf op heffen en samen op te gaan in een nieuwe woningbouwcorporatie, die de symbolische naam zal dragen „Woning stichting Haarlem." Hiermee is een be- S'n gemaakt met de zo noodzakelijke concentratie van woningbouwverenigin- SRn in Haarlem. Deze mededelingen vormden de kern van de belangrijke toespraak, die wethouder W. F. Happé Zaterdagmiddag in café-restaurant "tinkmann hield ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de woning bouwvereniging „De Vooruitgang." Hij kon de nieuwe woningstichting meede- Ien, dat B. en W. uit erkentelijkheid voor dit initiatief de nieuwe woning stichting „Haarlem" vierhonderd wo- Zaterdagmiddag is op officiële wijze m het bisschoppelijk museum te Haar lem een tentoonstelling geopend van kerkelijke paramenten. Verschillen de genodigden waren aanwezig toen ple baan H. Agterof een kort woord ter opening sprak, waarin hij herinnerde ®an het feest van Christus Koning. De Plebaan merkte op, dat waar wij Chris tus als onze koning dienen, wij ook voor Geh passende entourage hebben te zor gen, waarvan de paramenten bij de ere gast een belangrijk onderdeel uitma- tentoonstelling is weer mogelijk geworden dank zij de activiteiten van öe nijvere leden van de „Vereniging Van de Eeuwigdurende Aanbidding en tot steun aan de arme kerken." Er vielen op de expositie vele fraaie Werkstukken te bewonderen, die of aan missionarissen geschonken zullen wor den of waarmede een bouwpastoor ge lukkig gemaakt wordt. Zo heeft ook pastoor A. S. v. Rijn een volledig stel paramenten gekregen. Vanavond is de tentoonstelling nog geopend van 8-10 uur. Om 8 uur houdt dr. j. P. R. A. Bouvy, directeur van het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht, een inleiding over „De beel dentaal der christenen." Zowel de ten toonstelling als de lezing zijn gratis toe gankelijk. De grote edelhertenbok in de Haar- jGniraerhout, die reeds enkele weken net teven van de damhertenbokken ver tik i?Jlevanf=fn- f>e.b°k zocht steeds tjes, hetgeen de kleinere damherten bokken niet namen. Soms vatte cen de damherten de moed de strijd met het edelhert aan te binden. Reeds twee weken lang zocht de her tenkampbewaarder het edelhert te van gen. Maar ondanks het lekkere voedsel, dat'hem geboden werd, liet het edel hert zich niet grijpen. Steeds bleef het on veilige afstand. Vandaag omstreeks het middaguur slaagde men er met drie ma.n eindelijk in het hert met een lasso te vangen. Het dier is nu opgesloten in de stalen *«1 voorlopig niet worden vrijgelaten. De politie van Haarlem heeft aange houden een 63-jarige en een 41-jarige colporteur, beiden uit Haarlem, omdat zij er van verdacht worden boeken te hebben verduisterd die door een Haar lemse drukkerij, waarbij zij werkzaam zun, worden uitgegeven voor nieuwe abonné's. De waarde van de ongeveer 600 boeken beloopt 700. De colpor teurs verkochten ze voor 1 per stuk. Terzake van heling werd in dezelfde zaak aangehouden een 44-jarige incas seerder, bij wie 72 boeken werden aan getroffen. De drie lieden zijn ingesloten. ningen in „Parkwijk" hebben toegewe zen. Wethouder Happé feliciteerde de ju bilerende woningbouwvereniging met het vele werk, dat zij in de loop van veertig jaar onder vaak zeer moeilijke omstandigheden heeft verricht in het belang van de volkshuisvesting. De heer Happé zette uiteen, dat het werk van de woningbouwverenigingen in be stuurlijk en technisch opzicht steeds ge compliceerder is geworden en hij had dan ook de grootste bewondering voor „De Vooruitgang" welke naam hij symbolisch noemde omdat het be stuur de soepelheid heeft weten op te brengen om zich ook nu weer aan te passen aan de gewijzigde omstandighe den. Wetend, dat de volkswoningbouw het best gediend is met grotere con centratie, heeft het bestuur het initiatief genomen tot een fusie met „Het Oos ten." B. en W. werken al jaren voor dit doel en de Nationale Woningraad heeft zich eveneens in deze geest uit gesproken. Men heeft de nieuwe woningstichting de symbolische naam „Haarlem" ge geven, om het andere woningbouwver enigingen gemakkelijk te maken toe te treden. Tal van bestuurders van wo ningbouwverenigingen streven even eens naar een dergelijke concentratie, zodat thans verwacht mag worden, dat het samengaan vlotter zal verlopen. Het bestuur van „De Vooruitgang" is zelf met dit initiatief gekomen en dinsdag avond is zijn inspanning beloond met de feitelijke fusie. De wethouder memo reerde, dat „De Vooruitgang" nog steeds een springlevend begrip is en dat het nu „daghet in het Oosten." Hij sprak de wens uit, dat zoals het middeleeuwse vers verder zegt spoe dig „mag lichten overal." Van de ruim 400 woningen, die de nieuwe woningstichting toegewezen heeft gekregen, zijn er 158 flatwonin gen, die gebouwd zullen worden on der architectuur van de heer Zan- stra uit Amsterdam. Bij dit complex behoren ook een aantal winkels in het centrum van het nieuwe stadsdeel „Parkwijk". Bovendien behoren hiertoe ongeveer 200 ééngezinswoningen, die door een architectencombinatie onder leiding van ir. Van Harreveld ge bouwd zullen worden, terwijl tot dit complex ook een vijftigtal bejaarden woningen horen. Er steeg een hartelijk applaus op uit de tientallen genodigden, toen de wet houder deze belangrijke stap op de weg van een nieuwe aanpak van de volks woningbouw in Haarlem bekend maak te. Vele woningbouwbestuurders en an dere belangstellenden en relaties maak ten van de gelegenheid gebruik om het bestuur van de jubilerende „Vooruit gang" te complimenteren met zijn vér strekkend besluit. Vele geschenken en bloemen, fruit en rokerij waren in de Muziekzaal uitgestald als evenzovele bewijzen van de sympathie die aller- wege aan de hardwerkende vereniging wordt toegedacht. Als men de waardering voor iemand en iets mag toetsen aan het aantal be langstellenden dat een jubileum bij woont, dan moet die waardering wel zeer groot zijn voor het werk van de heer P. van der Wind, die een kwart eeuw lang de scepter heeft gezwaaid op de veertig jaar geleden gestichte school, waarvoor vijf jaar later de ver eniging „De Haarlemse Montessori school" werd gesticht. De gymnastiek zaal van het schoolgebouw aan de Louise de Colignylaan was zaterdag middag propvol, toen ter gelegenheid van deze jubilea de receptie begon. De gemeentesecretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff, vertegenwoorligde het ge meentebestuur en in het bijzonder de uitstedige wethouder van onderwijs. Er was een comité samengestteld van de ouders van huidige en van oud-leer lingen en van oud-leidsters. Voorzitter van dit comité was de heer W. A. Haak, die het recipiërende schoolbestuur ver raste met tal van geschenken: een projectiescherm, een uitneembaar po dium voor de gymnastiekzaal, een paar sportpakjes in de schoolkleuren gele blouse en met witte bies gestreepte blauwe broek of rok (een meisje en een jongen, leerlingen van de school, ver schenen in de zaal om te laten zien hoe goed deze pakjes het doen) en enige platen om in de gang van het school gebouw op te hangen. Tenslotte bood hij een batig saldo van de financiële rekening aan het hoofd der school aan, die er voor de school klei nere zaken voor kan kopen, waar men anders meestal niet toe komt. De voorzitter, van het schoolbe stuur, dr. W. Jong, voerde nog het woord, evenals de heren Van der wind, mede namens de zeer prettig met het bestuur samenwerkende leerkrachten, en J. R. Janssen, hoofd van de school voor I.V.O. in Bloemendaal, namens de collega's van de neutraal bijzondere scholen in Haarlem. Des avonds was er feest in het ver versingshuis te Heemstede. De huldi ging van het hoofd der school, de heer Van der Wind, vormde een belangrijk onderdeel van de bijeenkomst. De heer J. Vester, oud-leerling en thans vader van een leerling der school, bood de zilveren jubilaris een aantal geschen ken aan: een polshorloge, een radio, een pick-up en een bon voor grammo foonplaten. Op de hoek Kleine Houtweg-Rusten- om half negen een verkeersongeval, waarbij een 33-jarige tuinman zodanig werd gewond dat hij ter observatie in de Mariastichting moest worden opge nomen. De man reed met zijn fiets op de leine Houtweg in zuidelijke richting. Bij* de Rustenburgerlaan ging hij plot seling zonder voldoende op het verkeer te letten naar links. Hij werd gegrepen door een bestelauto. De verwondingen die de tuinman opliep zijn onbekend. Vermoedelijk in de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in de ambachtsschool aan de Kleverspark weg te Haarlem. Door verbreking van een ruitje heeft men zich toegang tot het gebouw verschaft. In de kamer van de concierge heeft men het boven blad van een ladekast opgelicht en uit een doosje dat in de kast stond heeft men een bedrag va ntwee gulden aan geld meegenomen. In de loop van de afgelopen nacht is in de Mariastichting te Haarlem over leden emiritus-pastoor J. F. v. d. Meer, die laatstelijk van 1915-1935 pastoor was van de H. F.ngelmundusparochie te Drie huis. Pastoor v.d. Meer, die de oudste priester was van het Haarlemse dio cees, werd te Gouda geboren 31 janua ri 1870 en priester gewijd 15 augustus 1894. Hij was achtereenvolgens kape laan te Feijenoord-Rotterdam, Uitgeest, Meye Zegveld, Schoonhoven, Goes, Delft en Leiden. In 1910 werd hij be noemd tot pastoor te Hellevoetsluis en per 30 januari 1915 volgde zijn be noeming te Driehuis. Na een 20-jarig pastoraat aldaar kreeg hij 15 maart 1935 eervol ontslag. De laatste twee jaar was hij woonachtig te Overveen. Of schoon hjj steeds vitaal is gebleven, namen vorige week zijn krachten plot seling af. en werd hij op eigen verzoek van de laatste H.H. Sacramenten voor zien. Maandag j.l. werd hij naar de Mariastichting overgebracht. Bij gelegenheid van zijn diamanten priesterfeest in 1954 werd pastoor v.d. Meer benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. CINEMA-PALACE: tot en met wo.: Meisjes en mannen, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Do.: Wien bleibt Wien, a. L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. •■Rans HALS: George wint op alle fron ten. a. 1. 2.30, 7, 9.15 U. jDi-één avondvoorstelling om 8 uur. IDO; Het vuur van de haat, 14 j. 2, 4.15, Menselijke raketten, 14 j., 2, 7, MINERVA: Ma.: Lost Horizon, 14 j-, 8.15 u. str "vAils de dauw hangt, komt er regen, SANDT: Pepote, het kind van de R°XW5°uur.0<™ Van AU Baba, volw., 2.30, Mgr. Paolo Giobbe, aartsbisschop van Ptomais in Thebe i.p.i. en Pau selijk Internuntius in ons land, was gis teravond in de Drievuidïgheidskerk te Bloemendaal agens bij het solemneel lof uit dankbaarheid voor het veertig jarig bestaan van de parochie, welk ju bileum gisteren kerkelijk gevierd is on- plechtige Hoogmis en 's avonds tijdens het danklof. laat, was presbyter-assistens. A ken fungeerde kapelaan V. G. Human, van de Drievuldigheidsparochie, en ais subdiaken de parochie-kapelaan G A. ten Have. Het parochieel heren- en kna penkoor zong, gedirigeerd en aan het orgel begeleid door Kees Bornewasser, de Driestemmige Missa ter ere van de H. Theresia van Jan Nieland. Tijdens de Offerande zong het koor Kees Bor- newassers „Adesto Sancta Trinitatis", onder de uitreiking der H. Communie het „Quam Dilecta" van Philip Loots. Aan het einde van de H. Mis bracht de organist Bachs bekende choraal „Jesu joy of man's desiring" ten gehore. Troondiakens van mgr. Giobbe wa ren tijdens het lof emeritus-pastoor J. van Muyen uit Heiloo en pastoor P. M. de Groot, van Bodegraven, beiden oud kapelaans van de jubilerende parochie, evenals kapelaan F. Kok uit Loosdui- uen, die als diaken assisteerde, en ka pelaan W. Juffermans uit Rotterdam, d,.e subdiaken was. Voorts werd mgr. Giobbe nog geassisteerd door kapelaan Maandag 28 oktober BaUetW8Urg' 20 uur: p6t 2N8edDe" Hoed. Ca^\>met Symphonie no. 28, ue asse Noisette en De Vuurvogel. si,,* Dinsdag 29 oktober Ier metCli0Uwburg> 20 uur: Charlotte Köh- fin-de-siéMen virtuoze vertolking van het Maunafi ie"verhaal „Yverte" van Guy de avond fau Charlotte Kohier wordt deze jarie- i.fSuidiSd in verband met haar 25- FraJ 'eum als voordracht-kunstenares. SchaH? Halsmuseum, 20 uur: Ir. D. C. van (Ee^t sPreekt over „De Sint Pietersberg Milo. voordrachtVolksuniversiteit). a"theater, 20.15 uur: Tweede avond snrlti .eizigersserie- Dr. Paul Julien Oosttf 1 over het onderwerp: „Onder de Gostafnkaanse steppenvolken". -GEBOREN: z. van P. C. Jansen isten; z. van A. K. E. Hart-Hofman; rt B- Huizenga-Hiemstra; d. van i. c. Th. van den Bogaard-Vermejjs; o. van A. Schildmeijer-Hirs; d. van u Yï' VOn Metzsch-Stoffers; d. van H. M. Geutjes-D'haene; d. van G. Gie- ben-Roelofsen. GEHUWD: L. J. van Eeken en M van der Zwet; J. L. de Wilde en M C* van Rooden; H. van Maren en sC M. Ket; D. W. Terlouw en N Ibürg' A. A. den Heijer en Chr. Teeuwen- A Bergman en G. J Jurgens; G. L. 'van der Kamp en W. roos. OVERLEDENN. Lacourt, 50 i Berckhejjdestraat; C. J. Deen-Heiiet- velt, 72 j., Romolenstraat; J. M H Sieraad-van der Meer, 81 j., Rippèrda- park; I. Rietberg-Lelü, 84 j., Orion- weg. ?,ejAno!.aris in de gemeente Bloe mendaal de heer H. M. van Weel, wordt de volgende maand 70 jaar. Voor het met pensioen gaan van nota rissen is thans een overgangsregeling van kracht, waardoor notaris Van Weel nog tot 1 juli 1958 werkzaam zal blij ven. Hij werd 17 november 1887 in Go- rinchem geboren In 1911 werd hij kan didaat-notaris. Als kandidaat was hii van 1911 1^25 te Vlissingen werk zaam; daarna werd hij kandidaat te Bloemendaal, ten kantore van notaris j H. Wildervanck de Blécourt die hij 26 februari 1930 opvolgde. De heer Van Weel is de notaris van het Bloe- mendaalse gemeentebestuur en van het Provinciaal Electriciteitsbedrjjf van Noord-Holland. Notaris Van Weel heeft talrijke func ties vervuld: hij is oud-lid van het hoofdbestuur der broederschap van no tarissen in Nederland (van 1946 tot 1950), lid van het bestuur van de Ring Haarlem der Broederschap van notaris sen in Nederland gedurende ongeveer drieëntwintig jaar en ongeveer elf jaar lid van de Kamer van Toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem. Als lid van het hoofdbestuur heeft hjj de broederschap van notaris sen meermalen op internationale con gressen vertegenwoordigd, onder ande re tweemaal in Frankrijk (1947 en 1948) en in Madrid (1950). H J Heesterbeek, van de Amsterdam se' sint Willibrordus buiten de Veste, die eveneens kapelaan in Bloemendaal is geweest en door de uit de parochie afkomstige pater Odo Tiggeloven, mis sionaris der H. H. Harten, die eerst daags naar de missie in Indië vertrekt. Pastoor Olierook sprak het toewijdings gebed aan Christus-Koning uit. Tijdens het lof werd het Te Deum ge zongen, aan het orgel wederom bege leid door Kees Bornewasser, onder wiens leiding het koor de verschillende gezangen uitvoerde. Mgr. Giobbe droeg het H. Sacrament in een processie, waaraan vele oud-kapelaans en de pa rochie-geestelijken deelnamen, evenals de leden van het Kerk- en Armbestuur, prof. mr. dr. C. P. M. Romme, de heer H. F. Heerkens Thyssen en andere voor aanstaande parochianen, vertegenwoor digers van verschillende organisaties en verenigingen in de parochie en een groot aantal bruidjes. Degenen, die vorige week vernamen dat emeritus-pastoor J. F. van der Meer was bediend, hebben de heilige overtuiging gehad, dat deze wel iswaar bejaarde, maar zo vitale pries ter het wel weer zou redden. Om ge zondheidsredenen ging hij in 1935 met emeritaat, maar het scheen of hij met de jaren van rust steeds sterker van constitutie werd. De man, die tijdens zijn leven een prachtige legende werd, had er voor gezorgd, dat een grote kring van vrienden hem omringde en zij cultiveerden die legende om de hoofdfiguur niet te doen vervagen. Pastoor Van der Meer is daardoor nooit een eenzaam man geworden. Door zijn vele contacten heeft hij tot het laatst toe meegeleefd met alles, wat er in stad en streek gebeurde. Pastoor Van der Meer kon op een veelzijdig en rijk priesterleven terug zien. Hij was onder meer kapelaan in Leiden, in welke stad hij de toenmalige kapelaan J. P. Huibers, thans bisschop van Haarlem, opvolgde aan de bekende Mon Père-parochie. De getuigenissen uit die jaren en er zijn er nog, die hem zich goed herinneren tekenen het beeld van een priester, die voor geen kleintje vervaard was en die de zaken op de hem eigen, doortastende wij ze aanpakte. Zo'n man was geknipt voor een pa rochie als in Hellevoetssluis, waar hij de rechte man op de rechte plaats was om mede de geestelijke zorg te hebben over de daar gedetacheerde mi litairen. Met zijn officiersallures in woord en gebaar was hij precies de priester om de soldaten geestelijk on der handen te nemen. Zijn belangrijkste werkterrein vond hij echter in Driehuis, waar hij als her der van de St.-Engelmundus-parochie, waaronder toen ook een groot deel van 1 de huidige Santpoortse parochie ressor teerde, zich zeer vele verdiensten Ver worven heeft. De uitkomsten van gees telijk werk kunnen niet in cijfers en woorden uitgedrukt worden, maar de activiteit van pastoor Van der Meer laat er geen twijfel over bestaan, of door zijn toedoen is veel goeds tot stand gekomen. Met name door zün zorg voor de jeugd, de sociale actie en de charitas kwam ook het innerlijk le ven in de parochie van Driehuis tot grote bloei. Met grote ijver heeft hij de kerk verfraaid, vierde hij de ker kelijke feesten met grote luister en was hij de enthousiaste promotor van de Gregoriaanse zang. In zijn tijd werd de lagere school belangrijk uitgebreid en de stichting van de eerste U.L.O.-school in Velsen was grotendeels zijn werk. Geen wbnder, dat de parochianen van Driehuis hun pastoor, die toch werke lijk niet de gemakkelijkste was, node zagen gaan. Hij was een goede vriend geworden, joviaal en gastvrij. Een man, die op zijn stuk stond, maar die oprecht kon meeleven met andermans zorgen. Toen hjj met emeritaat ging, zorgde h;j er wel voor, dat zijn vurig tempera- el?,, met ln eenzaamheid ais een nachtkaars zou uitgaan. Hij wilde in de adre«JnÉm611' °p verschillen- ïiofü? u u- ^1J gewoond, doch het liefst huisde hu als „kostganger" zo als hg dat zelf noemde, in fen nast'orie Hy woonde onder meer bij plebaan Fil- bry en later b;j deken Kuilman en diens opvolger deken Zijlstra. In de Sint Jo- Em. po stoor J. F. v. d. Meer t sephparochie te Haarlem nam hij tot op hoge leeftijd deel aan het parochie leven. Hij was minder een rustend pas toor dan een assisterende kapelaan. Het opdragen van de zondagse Hoogmis was een feest voor hem en met een stem, die klonk als een klok, gaf hij aan zo'n plechtigheid een extra-glans, waardig en oprecht. Oud-parochianen en vele andere vrienden waren in groten getale pre sent, toen hij in 1954 zijn diamanten priesterfeest vierde, bij welke gelegen heid hij tot ridder in de Orde van Oran je Nassau werd benoemd. Een ridder was hij inderdaad. Daarvan kunnen ve len nog getuigen, die hem de laatste twee jaar bezochten op zijn particulier adres te Overveen, waar hij een liefde volle verzorging vond. Voor ons, die op de avond van zijn bediening nog een brief van hem moch ten ontvangen met de mededeling, dat hü nog eens gauw zou opbellen om een afspraak voor „een gezellig babbeltje" te maken, en voor de krant, waarin hij zijnerzijds zonder bezwaar met herha ling figureerde, is het een laatste vrien dendienst geweest dit In Memoriam aan pastoor Van der Meer te wijden. Voor de ontelbaren, die hij al of niet aah zich verplicht heeft, zal de herin nering aan pastoor Van der Meer, wie zij de eeuwige rust gaarne toebidden, moeilijk kunnen vervagen. W. H. In een der zalen van gebouw Cultura aan de Jansstraat werd zaterdagmid dag het tienjarig bestaan van de afde ling Haarlem van de algemene bond van Ouden van Dagen herdacht met een door velen bezochte receptie. De voor zitter van het dertien leden tellende bestuur de heer R. Wijngaard, gaf een overzicht van de bloei van de bond in de afgelopen tien jaar. Spreker legde de nadruk op het belang van de vrije tijdsbesteding voor de bejaarden. In Amsterdam geeft de gemeente voor deze zorg 65.00,-. De heer Wijngaard hoopte, dat ook de Haarlemse gemeen teraad voor dit werk een krediiet wil geven. Wethouder W. C. Bakker, die voorzitter is van de Haarlemse commis sie voor de bejaardenzorg, werd ver tegenwoordigd door drs. W. Hazevoet, die verklaarde dat het bestuur bij de uitwerking van zijn plannen gesteund door de leden moet wezen. Daarom be treurde hij het, dat de leden vaak zo weinig belangstelling tonen voor het werk van het bestur van hun bond. De voetbalvereniging Edo bood haar gelukwensen aan bij monde van de pen ningmeester de heer J. Feenstra, de heer W. J. P. van Ham deed dit als voorzitter van het Kon. Mannenkoor Ceacilia en de heer A. Douwes namens Musiscorda. De heer C. Bos bood van een door de leden bijeengebrachte som geld een bloemenmand aan en overhandigde het restant onder enveloppe aan penning meester R. Bergsma. Het hoofdbestuur van de bond werd vertegenwoordigd door de heer W. van Beek. De afgevaardigde van het rayon Lei den, de heer F. Rippen, maakte een vergelijking met de grote verschillen in bejaardenzorg in de verschillende gemeenten. In Hillegom krijgt de bond een gulden subsidie voor elk bejaarden lid, een bijdrage waar men elders van zal watertanden. Voordat de ruim tachtig belangstel lenden nog enige tijd gezellig bijeen ble ven las de secretaris, de heer D. L. Roosekrans, de schriftelijke gelukwen sen voor, onder andere van de Katholie ke Bond van bejaarden en gepensio neerden. De missieactie welke twee paters Re demptoristen in de parochie van St. Agatha te Zandvoort hebben gevoerd en het veertig-uren-gebed in de kerk werden besloten met een sociale zondagmorgen. Het initiatief daartoe was uitgegaan van de afdeling Zand voort van de K.V.P. de K.A.B. en „de Hanze". Na de plechtige hoogmis verenigde een groot aantal parochianen zich voor een gemeenschappelijk ontbijt in het patronaatsgebouw. Nadat men zich aan de voortreffelijke tafel tegoed had ge daan, kreeg de heer Wouter Perquin uit Den Haag de gelegenheid voor naar hij zeide een ernstig woord als leek. In het licht van het feest van Christus Koning wees spr. op de taak van de leek in het kader van de katholieke actie. De leek moet op zijn eigen ter rein doen wat de priesters niet kunnen bereiken. De katholieke sociale en poli tieke organisaties zijn er niet in de eer ste plaats om materiële voordelen te bereiken en zelfs niet om katholieke macht te ontplooien, het wezenlijke doel ervan is het bevorderen van Christus' Koningschap in verband met ons werk op maatschappelijk en politiek terrein. Als leden van het mystieke lichaam van Christus moeten wij meewerken om God's plan met de wereld te verwezen lijken. Deze taak rust niet alleen op de priesters en bestuurders van onze or ganisaties maar ook op elke katholiek afzonderlijk. Door actieve deelname aan het werk van zijn politieke en maat- Zo, hier staan we dan ,op het sta tion in Haarlem", zei Mies Bouw man zaterdagavond tegen Cees de Lange in het televisieprogramma „Retour Haarlem". Getweeën maak ten zij een wandeling door de stad aan het Spaarne, waarbij begonnen werd met een bezoek aan het Kenau park,' een van de kleinste parken van ons land. Cees de Lange vergiste zich, toen hij in de bronzen Eva ons aller Kenau Simon Hasselaer ver moedde. Mies Bouwman legde gewil lig uit, dat Kenau Hasselaer slechts een verzonnen figuur is. „Zo zijn ze in Haarlem. Daar laten ze zomaar ineens iemand ontstaan", voegde de omroepster er schertsend aan toe. Op de Grote Markt bezichtigde het tweetal de Vleeshal waar geen vlees wordt verkocht en de Vishal waar geen vis wordt verkocht. Bepaald striemend voor de oprechte Haarlem mer was het ogenblik, dat Mies Bouw man Cees de Lange bij het bekijken van „Loutje's" beeld antwoordde, dat waarschijnlijk niet Coster, maar een Duitser de boekdrukkunst had uitge vonden. „Zo is men in Haarlem: men richt zomaar een standbeeld op. Dit is trouwens niet het enige. Kijk maar eens hier op het Prinsenhof en hier in De Hout. Maar daar staat alleen een voetstuk met niets erop. Zo hoort het trouwens ook". Mies Bouwman maakte echter weer veel goed, toen zij haar partner opmerkzaam maakte op het Müllerorgel in de Grote Sint Baaf, waar ooit Mozart nog eens heeft gespeeld. „Maar dat is niet het echte orgel hoor; het zijn maar sierpijpen", voegde ze er echter meedogenloos aan toe. Even later kreeg heel Nederland te zien en te horen, dat Haarlem al een halve eeuw doende is het Hilde- brandmonument te plaatsen in de „doorkjjk" van de Kleine Hout. Daarna volgde een serie beelden van meesterwerken uit het Frans Halsmuseum en een reisje naar Spaarndam (gemeente Haarlem), waar natuurlijk het beeldje van Hans je Brinker werd bekeken. „Een ver zinsel van een Amerikaan", lichtte Mies Bouwman toe „maar voor de Haarlemmers was dat reden genoeg om een standbeeld op te richten." Veel goeds werd er verteld over de „Mooie Nel' die buiten Haarlem ook wel de „Mooie Hel wordt genoemd. „Het moet een voorrecht zijn om Haar- lemmer te wezen verzuchtte Cees de Lange en Mies Bouwman moest hem teleurstellen, want Haarlemmer word je zomaar niet. „De echte Haar lemmer wordt geboren in de „Holle 99 Boom" bij Kraantje Lek", merkte zij op. Een ogenblik later wilde zij ook iets van de gevangenis laten zien, maar daar bleek de heer De Lange al voldoende van te weten. „Er bre ken nogal eens lieden uit en die ver tellen me dan hoe het er is" glorieerde hij. a een muzikaal intermezzo ver scheen Godfried Bomans voor de Camera, een van Haarlems le vende curiosa. Hij vertelde over het Hildebrandmonument en verweet de Haarlemmers hun laksheid. Hjj ver telde over de Damiaatjes en „Lout je's" boekdrukkunst en wist bovendien te verhalen, dat de Haarlemmers bij de kruistocht naar Damiate opzette lijk thuis waren gebleven. En wat de boekdrukkunst betreft: Coster was vol gens Bomans een volslagefi analpha- beet. Maar in de ogen van Bomans waren de Haarlemmers toch nette, propere lieden—die op tijd naar bed gaan en zich regelmatig wassen. Op merkelijk was zijn constatering, dat in het stadhuis getrouwd werd, maar dat het voorbereidend werk in De Hout werd gedaan. Ook wel op het Bolwerk, maar dat had toch niet Bomans' voorkeur. Wilde verhalen schudde Bomans uit zijn mouw: mensen van zijn leeftijd reizen kosteloos in Haarlem, omdat men hen niet wil vermoeien met het zoeken naar geldstukken; het loopt in Haarlem over van de spoken. Voor al in de nacht van vrijdag op zaterdag is er geen doorkomen aan vanwege de skeletten. De Haarlemse spoken zijn echter uiterst beleefd. Jo Vincent verscheen eveneens op het scherm, nu als mevrouw Bosch, en F. Roozen doopte een nieuwe tulp „tele-visie". De Heemsteedse hockey er Henk Bouwman trad eveneens als Haarlemmer naar voren en lichtte toe, waarom hü uit het Nederlands hockey- elftal was getreden. De heer Serné, amateur-guitarist, en de heer Van Hees, bas, verzorgden een muzikaal intermezzo, terwijl Wim Po vel op het scherm verscheen, wiens stem weke- lqks gehoord wordt waar het filmjour naal „De wereld van week tot week" wordt vertoond. Drie jongens uit Harlem, USA, ge tuigden van oude banden met de Ver enigde Staten, waarna dr. C. Spoel- der, voorzitter van de Vereniging „Haerlem" als rector van het Stede- lyk Gymnasium figureerde om het spel „Haal je schoolgeld terug" te leiden, waaraan een zijner oud-leer lingen werd onderworpen. De oud leerling kreeg ƒ196,- en dr. Spoel- der merkte op: „Ik heb het je erg gemakkelük gemaakt, maar al ben ik wat oud, roken doe' ik nog steeds". De grote kist sigaren, die al die tijd onder de lessenaar verborgen had ge staan, werd dan ook zün deel. Haar lem heeft zich zaterdagavond weer eens van zijn beste zijde laten zien. schappelijke organisatie moet hij zijn in vloed laten gelden; daardoor wordt be zworen het thans reeds actuele gevaar dat de band tussen de besturen en de leden van onze grote organisaties steeds losser wordt en de leden het gevoel krü- gen dat de kopstukken het beleid bepa len zonder met de opvatting van de le den rekening te houden. De noodzaak van principiële katholieke organisatie belichtte spr. door een vergelijking met de liberale en socialistische beginselen. Spr gaf vervolgens een boeiende uiteen zetting van de recente geweldige ont wikkeling der techniek. Wü beleven als het ware een achtste scheppings dag, waarop de mens het heelal heeft betreden. Deze ontwikkeling vindt in een beangstigend tempo plaats en de nieuwe verhoudingen in de wereld roe pen om regeling. Het is de taak van de katholieken om door middel van hun or ganisaties te trachten het stempel van hun beginselen op deze nieuwe verhou dingen te drukken en zo ook in deze tüd aan de kerstening van de wereld te werken. In dit verband wees de spr op de funeste invloed welke organen van de Verenigde Naties uitoefenen als zü zich bemoeien met de onder ontwikkel de gebieden en daarbij theorieën in prak- tpk brengen welke lijnrecht in strüd zijn met God's plan met de wereld. Schrij nend doet zich het gemis voelen van internationale katholieke verbanden, opgebouwd uit de nationale katholieke organisaties. Spr noemde het ronduit kletsen als men meende door middel van de doorbraak invloed te kunnen uit oefenen op niet-katholieke gemeen schappen. Onder de huidige omstandig heden (en de spr putte hierbij uit eigen ervaring op het terrein der internatio nale organisaties) kunnen de katholie ken alleen door eigen verbanden be vorderen dat het Christendom in het openbare leven de hem toekomende plaats bereikt. Tenslotte wekte de spr de aanwezigen op in eigen organisaties actief te zün en zo concreet de opdracht tot kerstening van de wereld te vervul len. De rede van de heer Perquin werd omlüst door muzikale intermezzi. Me vrouw van Hal, sopraan, zong zeer ver dienstelijk Solvejgs' lied" van Grieg, een aria uit de Messias van Handel en het Ave Maria van Schubert. Zij werd op de piano begeleid door de heer Goos- In het Sportfondsenbad Haarlem kre gen de dames van HVGB voor de eer ste klasse kringcompetitie DAW uit Alk maar op bezoek. Nadat de Alkmaarse dames de leiding hadden genomen, zorgde Lieke Bijkerk er voor dat met de stand 1—1 aan de tweede helft be gonnen werd. Na de pauze speelde de jeugdige Joke Maas HVGB de leiding in handen. Toen kregen de Alkmaarse dames een strafworp te nemen die niet benut werd. Het was echter uitstel van executie, want met twee doelpunten kort na elkaar gescoord stond DAW met 32 voor. Deze voorsprong moes ten ze echter weer prijs geven. Maay- ke Fuykschot bracht de balans in even wicht waarna Joke Maas de HVGB- overwinning op 43 bracht. Voor de tweede klasse dames bon den de reserves van DWT de strijd aan tegen Nereus 2. De Haarlemse dames wonnen met 31. Voor de centrale wintercompetitie da mes heeft DWT uit gespeeld tegen het sterke HZC in Hilversum dat de strijd met 53 won. Voor de centrale wintercompetitie he ren kreeg HVGB het Haagse Zian op bezoek. De eerste helft ging gelijk op. Zian nam door Vermeulen de leiding waarna Dekker gelijk maakte. Na da rust werd door HVGB een spelersmeer derheid benut door Jan Heems. Toen kwam HVGB er niet meer aan te pas. Leenaarts, Klaassen en Meijer brach ten de eindstand op 42 voor Zian. Waterpolo-uitslagen: Centrale winter competitie heren: Dolfijn-HPC 23. Competitie Kring Haarlem KNZB. Da mes derde klasse: DWR 2-HVGB 2 90; HWV 1-DWT 4 52. Heren derde klasse: HPC 2-DWR 2 41. Vierde klas se; HVGB 3-HPC 3 3—1. Tegen middernacht heeft zich giste ren op de Heerenweg bij de Professof Asserlaan in Heemstede een gecompli ceerd ongeluk voor gedaan, waarbi) vier auto's betrokken waren. Op een hoek van de genoemde wegen stond een verlichte auto, die panne had. Een andere automobilist kwam die auto te hulp. Hij parkeerde zijn wagen op de andere hoek van de Heerenweg en de Professor Asserlaan. Uit Haarlemse richting naderde een derde auto, die op de wagen van de hulp-verlenende automobilist inreed. Diens auto werd zwaar beschadigd. Vervolgens naderde de vierde auto, waarvan de bestuurder, een 30-jarige bloemist uit Hillegom la ter onder invloed van drank bleek te zijn. Hij reed op de eerste auto in, maakte vervolgens enige zwenkingen naar links en naar rechts en vloog daarna eveneens tegen de auto op, van de bestuurder die hulp verleende. De bloemist werd door de politie ingeslo ten. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. De bestuurder van de auto, die het eerst pech had, moest met een vermoe delijke shock naar de Maria-Stichting worden vervoerd. Zijn vrouw en een dochter, die achter in de auto gebleven waren, moesten met hoofdwonden naar dit ziekenhuis vervoerd worden. Eelt andere inzittende kon, na aldaar behan deld te zün, huiswaarts keren. De ver schillende auto's werden beschadigd. B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van 1500.- ten behoe ve van de uitbreiding van het aantal zitplaatsen in de aula op de algemene begraafplaats met vqf rijen banken. (Niet officiële Koersen» vorig opening Slot 26/10 3>4 Ned 1955 3)i Ned 1953 3(J Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel tac Inschr Grtbk 1946 3 Ned Handel Mil cert A.K.0 Van BerKei's Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvenacert Unilever cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lf1n Kon Ned Stoomb Ml) Ned Scbeepv (Jnle KLM. B7A □ell Mt). cert. A'dam 2% "56 1 A'daro '66 D A'dam rn 83(4 83 82% 77(4 77(4 79% 79% 87 158 180 273 183 260 340(4 243 224(4 162.40 133(4 100 98(4 61(4 76 81% 83 79% 158 338 230(4 161.10 58 141(4 130% 134 99.80 sens. De laatste dirigeerde vervolgens het kerkkoor, dat o.a. „Jesu dulcis" voortreffelük uitvoerde. De tafelpresident, de heer C. Siegers kon in zün dankwoord terecht gewagen van een goed geslaagde sociale zon dagmorgen welke zeker herhaald zal worden. De Katholieke Arbeiders Bewe- afdeling Halfweg, bestond dit week- vijf en twintig jaar. Zaterdagmii werd ter gelegenheid daarvan een n- ceptie gehouden in café „De Kroon" in Halfweg, waarop verschillende personen het woord voerden en het bestuur hun gelukwensen aanboden. Zondag werd in de kerk van de parochie van O.L. Vrouw Geboorte te Halfweg een stille H. Mis opgedragen ter gelegenheid van het ju bileum. 's Avonds waren de KAB-ers naar het gebouw Sint Bavo gekomen, waar hun een feestavond werd geboden, die verzorgd werd door de Rederijkers kamer „Alberdiingk Thijm". Vior de aanvang hadden nog enkele be zoekers het woord. De heer A.J.M. An- genent, wethouder van Haarlem, merk te op, dat het hem een genoegen was de avond te mogen büwonen, omdat hü vüf en twintig jaar geleden mee had gewerkt bü de oprichting van de afdeling van de KAB. „Reeds toen leg den wü de grondslag voor deze avond", zei hü. Na enkele woorden van lof feli citeerde hü alle KAB-ers met het jubi leum. Na de heer Angenent nam de heer Van Engelen, die het bestuur van de KVP vertegenwoordigde het woord. Hü V nde namens het hoofdbestuur van l artij te spreken, toen hü zei, dat een ge samenwerking bestaat tussen de nd organisatie en de politieke organi. satie. Hü bracht hulde voor het werk, dat de KAB in de vüf en twintig jaar had verricht en wenste de leden en het bestuur van harte geluk. De heer van Lieshout, wethouder van de Haarlemmerliede, sprak namens de LTB. Hü memoreerde de moeite, die men zich had moeten getroosten bij de oprichting van een katholieke werkne mers-organisatie. Toch kwam de orga nisatie tot stand en nu bestond hij vijf en twintig jaar. Een gelukwens en een bemoedigend woord voor de toekomst gaf de heer Van Lieshout de KAB-ers mee. De avond zelf mag zeer geslaagd wor. den genoemd. Johan van Zwieten maak. te als conferencier een aangename in druk. Het stuk „Muizenperikelen" werd door de zaal met luid applaus ontvan gen. Veel succes oogstten ook „The Greenhorns" en Mr. Spanio met zijn goocheltrucs. Opgemerkt dient te worden, dat van het cabaret-programma het toneelge deelte het meest geslaagd was. Een ge animeerd bal besloot de avond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5