Assemblée weigert ook Mol let de investituur Spannende strijd tussen AOG en Athleta (2-3) Kruiswoordraadsel De kolossale strijd om de stromen Parlementaire behandeling van het Deltaplan biedtnuttige perspectieven Mijn zoon wil niet sterven ERIC DE NOORMAN .'4 Formatie-opdracht voor Gaillard Atoomcentrale in Z.-O. Nederland? Ontsnapte jongens plegen overval ADO valt terug ƒ1200.- gestolen aan voetbalpool- gelden Spoetnik niet de eerste Russische kunstmaan Eisenhower begin december naar Engeland Directe luchtlijn Rusland-Y.S. Spaanse dakota bij Madrid neergestort pagina - NA 29 DAGEN CRISIS Minister Subandrio Kwestie West-Irian kan derde wereld oorlog veroorzaken Zijn werkgever en diens klanten voor 23 mille opgelicht Duitser biedt verlopen Ostmarken aan Melkbezorger over meestert één van hen HANDBALCOMPETITIE N.H.V. Van Rapid J.C. Met brandende motor 21 inzittenden om het leven gekomen VEELBELOVENDE LOOPJONGEN DINSDAG 29 OKTOBER 1957 Binnenkort instelling van studiecommissie H. Amelink overleden Sovjet-voorstel: 9 10 11 door HARRIET H. HOUSER De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht met 290 tegen 227 stem men bij 87 onthoudingen geweigerd de investituur als premier te verlenen aan Mollet, de tweede kandidaat-premier in de huidige crisis, die 29 dagen geleden begon. Tien dagen geleden weigerde de Nationale Vergadering haar vertrouwen aan de conservatieve leider Pinay. Nadat Mollet onmiddellijk na de uit slag van de stemming tegen kwart voor twee vannacht Coty verslag had uitge bracht. ontbood de Franse president vannacht om half vier nog de radicaal Felix Gaillard, de 37-jarige minister van financiën de aftredende rege ring. Na een onderhond van 40 minuten met Deskundigen nit Nederlands-Limburg en het aangrenzende Duitse en Bel gische gebied onderzoeken momenteel de mogelijkheid om over te gaan tot de stichting van een atoomcentrale in zuid-oost Nederland. De instelling van een studiecommissie is binnenkort te verwachten. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur van de Provinciale Limburgse Flectriciteitmaatschappij, heeft dit maandag JJ. te Maastricht meegedeeld, toen hij voor de leden van Limburg een spreekbeurt hield over het onderwerp „Energie-voorziening in Nederland'. De plannen voor een internationale atoomcentrale staan los, aldus prof. Gelissen, van de plannen, welke de samenwerkende electriciteitsbedrijven in Nederland uitwerken om in Geer- truidenberg een atoomcentrale te bou wen. Als een van de motieven, waarom Limburgse, Duitse en Belgische des kundigen plannen voor de bouw van een atoomcentrale gaan bestuderen, noem de spreker het feit, dat de drie ge noemde gebieden in economisch en in dustrieel opzicht veel overeenkomst vertonen. Voorts deelde prof. Gelissen nog mee, dat 99 procent van alle Lim burgse gezinnen thans op het electri- citeitsnet zijn aangesloten. Met betrekking tot de Maascentrale van de Plem te Buggenum kondigde spreker aan. dat deze centrale binnen kort zal worden uitgebreid met een der de machine, die tegen het einde van 1959 geplaatst zal zijn. De capaciteit van deze machine zal 80.000 kw u. be dragen. Een vierde machine, met een capaciteit van 120.000 kw u. wordt bin nenkort besteld en zal in 1961 worden geplaatst. De nationalistische dagbladen in Dja karta hebben maandag een verklaring van de ninister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, gepubliceerd dat het geschil over West-3rian „tot een nieuwe wereld oorlog zou kunnen leiden". Bij zijn aan komst nit Saigon, waar hij een bijeen komst van de landen van het Colombo- plan heeft bijgewoond, deelde Suban drio mede een onderhoud te hebben ge had met de Australische minister "'an Buitenlandse Zaken, Richard Casey, aan wie hij de nieuwe aspecten van de In donesische trijd #- er de terugkeer van West-Irian heeft uitgelegd. Minister Su bandrio zeide zijn Australische collega te hebben medegedeeld, dat „als ditmaal de kwestie West-Irian in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties voor Indonesië ongunstig mocht uitvallen, de strijd zou worden verplaatst van de we reldorganisatie naar Nederland en In donesië. Deze verplaatsing zou op net uitbreken van een „koude oorlog" kun nen uitlopen, met verreikende gevolgen, „die niet alleen de vrede in Azië in ge vaar brengen, doch die ook tot een nieuwe wereldoorlog zouden kunnen leiden". De politie heeft eer. 57-jarige vertegen woordiger uit Rotterdam aangehouden, die sedert bij zijn werkgever, een elektrotechnisch bureau in Rotterdam, oplichtingen voor minstens 16.000,- en verduisteringen voor een bedrag van 7.000.- heeft gepleegd. De man, die diep in de schulden stak, had de 16.000,- bij zijn patroon ge ïncasseerd als provisie op gefingeerde orders, die hij zou hebben binnenge bracht Het waren orders van grote om vang, zoals bijv. lichtinstallaties. De uitvoering ervan liet door de aard van de apparaten jaren op zich wachten en daardoor konden de oplichtingen lange tijd onontdekt blijven. Tenslotte kwam de. werkgever er achter en toen bleek tevens, dat verdachte bij verschillende klanten op kwitanties geld voor leve ranties had geïnd en voor zichzelf ge bruikt De Utrechtse politie heeft geconsta teerd dat in Utrecht zelf, maar ook in andere delen van het land een Duitser, rijdende in een ree-bruine Volkswagen, tracht om in winkels (voornamelijk si garenzaken en café's) Ostmarken, dié bij de laatste geldsanering in Oost-Duitsland buiten circulatie zijn gebracht, van de hand te doen. De Utrechtse politie wijst er op dat grote omzichtigheid in acht moet worden genomen. Bij aanbieding van deze Ost marken wordt men verzocht de politie ter plaatse onmiddellijk te waarschuwen. Op het ogenblik heeft de Duitser de pro vincie Noord-Brabant tot zijn operatie terrein. In de ouderdom van 76 jaar is in Utrecht overleden de heer H. Amelink, oud-secretaris van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, oud-lid van de Eerste- en Tweede Kamer. De heer Amelink was een der pioniers van de christelijke vakbeweging. Hij was lid van de Hoge Raad van Arbeid, van de Postraad en van de com missie voor de economische politiek. Zijn verdiensten werden erkend in zijn be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ok was hij ere-officier van het Rode Kruis van Oostenrijk. Coty verklaarde Gaillard, dat de presi dent hem verzocht heeft een regering te vormen. Gaillard zal vanavond mee delen of hij de opdracht aanvaardt. Vóór de stemming'had Mollet de Na tionale Vergadering gewaarschuwd, dat er geen buitenlandse valuta meer in de Franse staatskas zijn. Voorts zei hij, dat de invoer gerantsoeneerd zal moe ten worden, dat de Franse bank nieuwe voorschotten zal moeten geven en dat een lening van Frankrijks „Atlantische of Europese bondgenoten" een levens- b-lang zou zijn. Aan het begin van het debat verklaarde een conservatieve woordvoerder, dat Frankrijk begin vo rig ar een reserve van twee miljard dollar bezat en dat de buidige reserve minder dan een miljard bedraagt. Aan de stemming ging een felle woor denstrijd tussen Mollet en een conser vatieve woordvoerder vooraf. Waarne mers in de wandelgangen geloven, dat hierdoor de betrekkingen tussen de conservatieven en de socialisten zo ge spannen zijn geworden, dat de socialis ten waarschijnlijk niet aan een regering zullen willen deelnemen. Men verwacht, dat president Coty een dringende oproep aan de Nationale Vergadering zal richten om de partij- r schillen te begraven en een noodre- gering te vormen om met spoed de f'.ianciële moeilijkheden te lijf te gaan. De 290 afgevaardigden, die tegen Mol let stemden waren de communisten, Poujadistei conservatieven en negen of tien radicale aanhangers van Men- dès-France. De 227 voorstemmers wa ren de socialisten, volksrepublikeinen radicaal-gezinden en de meeste radi calen. 87 afgevaardigden namen niet aan de stemming deel. Dank zij het doortastende optreden van een melkbezorger heeft de Utrechtse politie maandag een 19-jar*.ge jonge man kunnen arresterera, die zondag avond samen met een 16-jarige rit het rijksopvoedingsgesticht te Vmersfoort is ontvlucht. De jongelui zetten na hun ontvluch ting te voet koers naar Utrecht en bra ken onderweg in bij een benzinestation te De Bilt. Op de hoek van de Biltse Straatweg en de Oostbroekselaan verschaften de jongens zich toegang tot een kiosk. Zij vernielden een ruit en deden zich te goed aan talrijke versnaperingen, die in de kiosk waren opgeborgen. Zij zochten naar geld, maar konden niets vinden. Beiden, die volgens de verklaring van een van hen om geld verlegen zaten, vatten het plan op de nacht maar door te brengen in de kiosk en te wachten tot 's morgens de exploitant zou komen, die zij met een stuk ijzer zouden neer slaan, om hem vervolgens van zijn geld te beroven. De exploitant, de 23-jarige M. W. J. uit Utrecht, opende vanmorgen kwart over zéven zijn kiosk en werd direct door een der jongens besprongen. Hij wist echter met een weekendtas de slag, die een der jeugdige roofoverval lers met het stuk ijzer op het hoofd wilde geven, te pareren, waardoor de beide knapen zo verbouwereerd werden dat zij op de vlucht sloegen. De exploitant zette een achtervolging in hetgeen de aandacht trok van de passerende melkbezorger, die een van hen, de oudste, wist te overmeesteren. Hij waarschuwde onmiddellijk de poli tie. "ie hem opsloot. De andere jongen is nog voortvluchtig. Tot dirigent van het Koninklijk 's-Hertogenbosch Mannenkoor, als op volger van Piet van der Goor. is met ingang van 1 november benoemd de heer Jos Vranken. De president van de Pakistaanse republiek, Iskandar Mirza, heeft een eendaags bezoek aan Istanboel gebracht, alvorens te beginnen aan een tournee door Europa. Op het Yeshilkeuy-vliegveld bij Istanboel was de Turkse president Celal Bayar aanwezig om zijn Pakistaanse ambtsgenoot te begroeten. Op de voorgrond Iskandar Mirza en rechts Celal Bayar. 24. Alle twijfel aan de juistheid van de verdenkingen van de Skalde ver dwijnt bij Eric, als hij de dodelijke schrik ziet op het gezicht van de kok. Ogenblikkelijk geeft hij bevel de overige „trouwe dienaren", die zonder twijfel eveneens in het cbmplot zijn, gevangen te nemen. Dan bijt hij de trillende gifmenger toe: „Dus dit is de manier, waarop Ottar en zijn bende strijden. Wie is de ongelukkige, die mij hiervoor wilde waarschuwen?" „De boer, van wie de ossen waren. De beesten hadden een dodelijke ziekte, men sterft als men van het vlees eet. Het was Harald's idee, heer, ik ben onschul dig." „Dus als ik het goed begrijp, was jij bezig met een soort massamoord, adder," brult Svein, „want niet alleen wij, maar al onze krijgers zouden van dit vlees gegeten hebben. Ik draai je de nek om, maar vertel me eerst wat die toorts te beduiden heeft, die ik boven in de torenkamer ontdekte." „Daar moesten we Ottar mee waarschuwen, heer, genade," jankt de lafaard. „Korte metten," buldert Svein, maar vóór hij zijn zwaard half uit zijn schede heeft, treedt Eric tussen beiden. Aan de gezichten van de anderen merkt hij, dat ze het roerend met de Sakser eens zijn, doch rustig zegt hij: „Een moord is een moord en bovendien ben ik benieuwd te weten, wat er gebeurt, als het fakkelsein gegeven wordt." De kok haalt hulpeloos zijn schouders op. „Goed", knikt Eric en terwijl hij een paar krijgers opdracht geeft de moordenaar bij zijn gezellen in de kerker te werpen, zegt hij: „Dan zullen we zelf het sein geven vanavond." (Van onze handbalmedewerker) De hoofdklassecompetitie van het Ne derlands Handbalverbond heeft afgelo pen zondag stil gelegen, omdat in Den Haag in het bijzijn van een Deense oefenmeester een technische dag was oefenmeester een techische dag werd gehouden; een welkome gelegen- doen, waarvan door velen een dankbaar gebruik is gemaakt. Om deze reden be palen wij ons ditmaal dus tot de ver richtingen van de damesploegen in de eerste klasse en de tweede klasse B van district west a. Wat de katholieke ver tegenwoordigers betreft, die hebben het er ditmaal beide niet best van af ge bracht, al was de vierde nederlaag van AOG in successie tegen het sterke Athleta (23) zonder meer eervol. Maar ja, het wachten is nog steeds op het eer ste winstpunt. ADO sneuvelde met be scheiden cijfers (20) bij Tavenu. In de eerste klasse blijven de dames van Amstel het uitstekend doen. Zij lie ten er tegen Vriendschap geen enkele twijfel over bestaan, wie de sterkere ploeg was: 29. Een verdienstelijk re sultaat boekte ook DSG. Het zegevierde over Concordia met groot vertoon van macht (81). AVA is opgeklommen naar de tweede plaats. Het klopte HHC eveneens met royale cijfers (60). In Alkmaar hebben AOG en Athleta elkaar weinig toegegeven. Om beurten werden de verdedigingen in het nauw gedreven, waarbij de bezoeksters bet eerst reden tot juichen kregen (0l).Op het punt van schotvaardigheid liet AOG zich allerminst onbetuigd, maar het trof het in zoverre slecht,, dat de Amster damse keepster voortreffelijk op dreef was. Bij rust leidde Athleta met 0—2. Na de hervatting had het er een ogenblik de schijn van, dat AOG een zware nederlaag tegemoet ging. Het werd namelijk spoedig 0—3. De Alk- maarse dames lieten zich echter niet ontmoedigen en toen de midvoor met een hard schot over een „muur" van speelsters de achterstand reduceerde (1__3) werd Athleta in de verdediging gedrongen. De keepster blééf hét giote struikelblok voor de gastvrouwen, die pas twee minuten vóór tijd een tweede doelpunt aan de score konden toe voegen (23). Aangezien de ontmoeting Athleta AOG (7—2), in het begin van de compe titie gespeeld, ongeldig is verklaard, ziet de stand er, alles bijeen, nu als volgt uit: Amstel AVA Athleta DSG Vriendschap HHC Confcordia AOG 10 8 8 6 4 2 0 0 26—14 19—7 18—8 25—19 14-19 9—21 4—20 15—22 Het is ADO in de tweede klasse B niet gelukt de vorm van vorige week te con tinueren. De oorzaken, dat de voorhoede zich weinig scoringskansen wist te schep pen, waren hoofdzakelijk gelegen in het gladde veld (bespeeld op z.g. gymschoe nen!) en het goede verdedigen van Ta venu. Een fout in de Heemskerkse ver dediging leidde tot het eerste Amster damse doelpunt, waarna nog vóór rust een voltreffer van ADO om onduidelijke reden werd geannuleerd. Na de hervat ting was Tavenu onbetwist de beter spelende ploeg. Dat er tenslotte uit de vele aanvallen slecht één doelpunt voor de thuisclub bij kwam (20) betekende een goede noot voor de defensie van ADO. Via een zege van 35 op HOC heeft Niloc 2 zijn ongeslagen record gehand haafd. Forresters wees zoals verwacht Tonido naar het tweede plan (53), JHC rekende met Tonegido af (13), terwijl Blauw Wit het volle pond op streek ten nadele van CSV: 42. De stand: Niloc 2 JHC Blauw Wit Forresters Tavenu ADO CSV HOC Tonegido Tonido 5 5 5 3 4 5 2 3 3 4 10 9 5 4 4 4 1 1 0 0 18—6 19—12 12—11 9—7 9—7 8—8 3—5 5—9 1-8 5—16 Uitslagen: Dames, eerste klasse: Vriend schap—Amstel 2—9, AVA—HHC 6—0, DSG—-Concordia 81, AOGAthleta 2—3. 2A: DVVAchilles 13, Amers foortAttila 63, Lijnden—UD 12, BSV—DWS 9—2. 2B: HOC—Niloc 2 35, ForrestersTonido 53, Tonegido JHC 13, TavenuADO ,20, Blauw Wit—CSV 4—2. Heren, eerste klasse: SSVUAalsmeer 513, WVGV—Concordia 15—11, Rapidi- tasAHC 11—9. 2A: Sport Vereent— Achilles 98, TonidoAmersfoort 7—2, AmstelAttila 25, LarenNiloc 2 3—9. 2B: Aalsmeer 2Vriendschap 6—6, LijndenIJmond 56, Blauw Wit 2 Unitas 54, ZandvoortmeeuwenCon cordia 2 13—8. Te Kerkrade is zondagavond een in braak gepleegd bij de kassier van de 'voetbalpool van de profclub Rapid-Ju- liana combinatie. De inbreker bemach tigde een bedrag van 1200,- aan pool- gelden, welke kort tevoren waren geïnd. De gemeentepolitie van Kerkrade heeft de zaak in onderzoek. Het Franse blad „Liberation" schrijft vandaag dat de Franse geleerde Rigollet zes weken voordat de Russen het lan ceren van een kunstmaan bekend maakten, bij toeval een foto heeft ge maakt van een aardsatelliet. De foto werd in de avond van 19 augustus ge maakt, toen de geleerde proeven nam met een apparaat voor het bestuderen van de baan van meteoren en raketten. Op de foto komt „een uit drie delen bestaand projectiel" voor, dat dezelfde baan volgde als de kunstmaan. Volgens de „Liberation" is Rigollet van oordeel, dat de Russen vóór de l ekende „spoet nik" een andere kunstmaan hebben ge lanceerd, die echter geen volledig succes is gebleken Reuter De diplomatieke correspondent van de Londense „The Times" heeft vandaag gemeld, dat president Eisenhower en zijn echtgenote begin december in Londen de gasten van koningin Elizabeth zullen zijm. Men hoopt, dat de president Enge land zal bezoeken voor hij naar Parijs gaat voor de conferentie van de NATO- raad, aldus de correspondent van „The Times" De Sovjet-ambassadeur in de Verenig de Staten Zaroebin, heeft voorgesteld een directe luchtverbinding tussen Amerika en de Sovjet-Unie te openen. Hij deed dit voorstel tijdens onderhan delingen op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over culturele en wetenschappelijke betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de V.S. Onder 52 plannen, die hij voorstelde als basis voor besprekingen was er een tot uitwisseling van leden van het Ame rikaanse Congres met leden van de Op perste Sovjet. Ook stelde de Russische ambassadeur voor studenten van de universiteit van Moskou uit te wisselen met studenten van de Columbia- en de Harvard-universiteit. De uitwisseling tussen beide landen is zoals bekend op geschort ten tijde van de Hongaarse op stand van vorig jaar. (Reuter -UP) Niet vei van Madrid is een passa giersvliegtuig van de Spaanse lucht vaartmaatschappij „Iberian Airlines' met een brandende motor neergestort. Alle 21 inzittenden 17 passagiers en een bemanning van vier hebben de dood gevonden. ei toestel, een dakota, was van Tanger op weg naar de Spaanse hoofd stad. Het vliegtuig meldde korte tijd voor dat het op de luchthaven van Ma drid zou landen, dat een van de twee-mo toren in brand was geraakt. Op het vliegveld trof men onmiddellijk maat regelen om bij een noodlanding te hulp te komen, maar het toestel liet niets meer van zich horen. Korte tijd later kwam de melding binnen dat het op 20 km afstand was neergestort. Vrien den en familieleden van de inzittenden, die op de komst van het toestel wacht- twerden naar huis gestuurd met de mededeling, dat de dakota een nood landing had gemaakt. (Rtr-UP) Horizontaal: 1. beeldverhaal, - provincie hoofdstad; 2. langs de huizen venten, - Engels bier; 3. alvorens, - schittering; 4. paardekracht ïafk.). - balletje papier; f 5. draadbericht - uitroep; 6. verbogen lidwoord, - rond gebouw; 7. reinigings middel, - traag; 8. soort sloep, - onderricht; 9. bewoner van streek op de Balkan, - plaats in Noord- Brabant; 10. stad in Polen, - omroepver eniging; 11. gewoonterecht, - negergitaar. Verticaal: 1. malaise, - Duits automerk; 2. iedere keer, - Maria; 3. straat (Fr.), - naam van Bel gische vorsten; 4. prinses van Oranje, - maangodin; 5. door middel van, - projectiel; in O 00 6. voor, - Amsterdamse Tijd; 7. kosteloos, - Koninklijk Besluit; 8. opvolger van koning David, - bid; 9. niet strak, - bekend Engels vlootvoogd; 10. telwoord, - naam en woon plaats; 11. vluchtige tekening, - Ital. rivier. (Van onze Haagse redactie) Vandaag begint de Tweede Kamer aan de parlementaire behandeling van het deltaplan. De Staten Generaal ko men er wat laat mee, nu de Rijkswa terstaat in het Haringvliet al maanden tegen het in- en uitstromende tij vecht en daar met het dichten van de zeega ten reeds begonnen is. Voorbereidingen, die geen Kamerlid meer ongedaan zal willen maken. Het debat over dit pro- jekt, dat overigens in overeenstemming met de commissie van voorbereiding uit de Kamer door de technici reeds is aangevangen, zal toch nog menig fa cet opleveren waarover een gesprek tussen volksvertegenwoordiging en re gering verre van .mtteloos is. De dam in het Haringvliet is nog maar een al lereerst bruggehoofd in de kolossale strijd die onze technici zelfs met de modernste middelen van djjkbouw te gen de grillige Zeeuwse stromen te le veren krijgen. De vraag is allereerst of zij op tijd zullen komen voordat ons weer storm rampen gaan overvallen. De vraag is voorts -ioe zich het leven in het delta gebied achter de gigantische zeewerin gen verder zal ontwikkelen. Hoe zal men daar zo efficiënt mogelijk gebruik kunnm maken van de mogelijkheden om er nieuwe verkeersstromen het land zowel als te water doorheen te leggen? Hoe zullen de gedragingen zijn van de beide zoetwaterreservoirs, die er ten noorden en ten zuiden van het Volken rak zullen ontstaan en die allerlei func ties krijgen toegemeten: het opperwa- ter van de grote rivieren opvangen, de zoudtong in de Nieuwe Waterweg mee helpen terugdrijven en de vaak uitge droogde gronden van de provincie Noord-Brabant weer van voldoende wa ter voorzien, zodat de landbouw vooruit zal kunnen. Dit alles zijn echter nog maar tech nische opgaven. Hoe zullen de men sen in het Deltagebied moeten leven? De kinderen der huidige eilandbe woners zullen in ieder geval in een totaal andere wereld terechtkomen: wegen met dag en nacht voorbijra- zend snelverkeer zullen de verbindin gen vormen tussen nieuwe industrië le centra. Wellicht ontstaat er ook een nieuwe tuinbouwstreek, zoals het hui dige Westland met alle merkwaardi ge konsekwenties op commercieel en sociologisch gebied daaraan verbon den. De p.ovincie Zeeland, wier karakter steeds voor een groot deel door rust en afgeslotenheid is bepaald, zal over vijf entwintig jaar een geheel andere we reld zijn. Ér wordt al over gigantische industriële satellietsteden van Rotter dam gesproken op het eiland Goeree. Er zijn vooruitstrevende plannen om ook het Sloe te dempen en er een in dustrieel centrum van te maken. Hoe zal de mens in Zeeland op dit alles rea geren? Hij zal in ieder geval geholpen moeten worden om deze sociologische Vertaald door I. Govers van Geuns. Gedurende de eerste kritieke nachten sliepen onze vrienden overal in het ziekenhuis of probeerden dat te doen. Sommigen zaten in de röntgenwachtkamer of onder de overdekte ingang, anderen in de gangen, lege kamers en verder iedere beschikbare ruimte. Iedereen in ons district was zeer bezorgd. In een aangrenzend stadje had men extra telefonistes nodig om alle aanvragen door te verbinden. Op die eerste zondagmiddag kwam de zuster plot seling uit de kamer van Hentz, baande zich een weg door de menigte in de hal naar de telefoon, waar ze dr. Hill opbelde om te vragen of ze zuurstof mocht toedienen. Hij was zelf snel ter plaatse en verzekerde me, dat de toestand niet zo alarmerend was als de zuster te kennen had gegeven. De adem haling van Hentz was gestoord omdat de spieren van zijn middenrif verlamd waren. Ofschoon de crisis voorbij was, had ik verschrikkelijk veel angst ge kregen. Mijn opluchting was zo groot, dat ik graag wilde huilen. Vele vrienden van ons waren aanwe zig en ik wilde ze laten denken, dat ik sterk was. Nadat ik me een weg gebaand had naar de kant van de lange overdekte gang, draaide ik mijn rug naar de mensen toe en begon stil te huilen. Het volgende ogenblik voelde ik de sterke arm van een man om mijn schouders en ik kon die voelen be ven. Ik durfde niet naar de man te kijken, om hem niet te laten zien dat ik huilde. Met een vriendelijke stem, opgekropt van emotie, zei hij: „Probeer je niet al te ongerust te maken. Hentz gaat niet dood. Ik weet het Hij gaat niet dood. Als ik een welbespraakt man was, zou ik je vertellen hoe ik dat weet. Ik heb de hele nacht gebeden en ik heb de vaste overtuiging, dat Hentz beter zal worden." Ik keerde me nu naar mjjn vriendelijke buurman toe omdat ik wist, dat hij ook huilde. Toch was zijn gelaat een toonbeeld van geruststelling en straalde ondanks de tranen. Ik voelde mij vreemd stil en versterkt. Zijn gezicht droeg het bewijs, dat zijn gebeden verhoord werden. Vele, vele keren, wan neer de toestand van Hentz slecht was en wij door nameloze angst aangegrepen waren, dachten wij aan de woorden van deze goede man en kregen her nieuwde hoop. Ofschoon hij waarschijnlijk met weet, wat zijn woorden voor ons betekenden, zei Ered na ieder ontmoedigend bericht: „Maar Ed zegt, dat het in orde komt. Ed zegt, dat hp het weet. Die zondag werden in alle kerken in de stad spe- ciale bidstonden voor Hentz gehouden en de jonge mensen verzamelden zich voor het gebed. Men ver telde mij, dat de kerken in Macon ook speciale dien sten hielden. Wij hebben daar vele vrienden en wij werden er zeer door geroerd dat ze dit voor een jongeman deden, die niet tot hun gemeente be hoorde. Vooral de jongeren waren vol vertrouwen dat hun gebeden verhoord zouden worden. Ik weet zeer goed hoe ernstig zij baden, want Hentz had ook eens met zijn vrienden gebeden voor iemand van de hoog ste klasse, die het vorige jaar in het meer verdron ken was. Hentz was bij die jongen geweest en had hem lachend en pratend op het vlot achtergelaten toen hij de weg overstak naar de dorpswinkel om wat drinken te gaan halen. Toen hij weer bij het meer teruggekeerd was, was George verdronken. Ik zal nooit het gezicht van Hentz vergeten toen h;j naar ons toeliep in onze tuin. Hij vertelde, dat ze nog steeds naar George aan het duiken waren en dat ze van plan waren te gaan dreggen. Hij kwam thuis voordat ze ermee begonnen waren en ging naar zijn kamer om in een encyclopedie op te zoeken hoe lang men onder water kan blijven leven. Ik weet dat hij in zijn kamer bleef om God te vragen het leven van George te sparen. Later vroeg ik me af wat hij voelde toen men het zoeken naar George opgaf. Het antwoord hierop kreeg ik toen ik zijn ge zicht zag op de begrafenis. Hoewel Hentz en zijn vrienden er zeker van waren dat hun gebed ver hoord zou worden, behielden zij ook na de dood van George hun vertrouwen in de Goddelijke Voorzienig heid. Ik heb me daarna vaak afgevraagd of de vrienden van Hentz ooit twijfel of bitterheid voelden door zijn langdurige ziekte. Ik hoop dat zij mét hun geloof ook geduld hebben. De donderdag volgende op het ongeluk staat hel der en scherp in mijn geheugen gegrift. De ge beurtenissen, die deze dag plaats vonden, volgden elkaar in razende vaart op. Ik zie de verpleegsters nog steeds voor me zoals ze werkten, efficiënt en onder grote spanning. Iedere lijn en uitdrukking in de gezichten van de ernstig kijkende doktoren is onuitwisbaar in mijn geheugen bewaard en ik zal nooit de angstwekkende beraadslagingen tussen hen vergeten. Ik zat in een stoel in de hoek van de kamer en keek hoe vreemdelingen kw&men en gingen om het hunne eraan te doen mijn jongen te helpen. Iemand vertelde me steeds maar dat ik moest rusten en mezelf sparen. Ofschoon ik geen rust nodig had, was het soms gemakkelijker toe te géven dan weerstand te bieden. Daarom leidde men mij naar mijn kamer aan de andere kant van de gang om wat te gaan iiggen. Niet lang daarna kwam een neef van Fred, Francis Nunn, die ook een van onze grootste vrien den is, naar mijn kamer. Hij zei: „Het is beter dat je nu naar Hentz gaat." Willoos en houterig liep ik naast hem de kleine kamer uit. Plotseling, alsof het een aankondiging betrof, die zo snel mogelijk gedaan moest worden, zei hij: „Hentz is stervende." Ik kon geen woord uitbrengen en even later vervolgde hij: „Het liet zich even aanzien, dat het einde ieder ogenblik kon komen, maar hü vecht nu een geweldige strijd. Zijn sterke gestel geeft het niet gemakkelijk op." Zelfs temidden van de wilde geluiden en het draai en in mijn hoofd, wist ik dat het meer was dan de sterke constitutie van Hentz, die niet gemakkelijk op wou geven. We liepen nog een paar stappen ver der en de onwerkelijkheid van alles greep me aan. Zou hij mijn zoon bedoeld kunnen hebben? Ik her inner me dat ik zachtjes voor me uit mompelde: „Blijf vechten, Hentz, er komt hulp. Geef het geen seconde op. Ik kom bij je en wij zullen wel iets be denken!" (Wordt vervolgd) krachttoer te kunnen verrichten. Wij spreken dan nog niet eens over de toe komst van de vissers van Arnemuiden, Veere, Bruinisse, Ierseke en vele an dere havensteden met hun bevolking, die het lot van Spakenburg en Volen- dam tegemoet gaan. Geen wonder dat de burgemeester van Ooltgensplaat de ze zomer het woord delta interpreteer de als: de enorme levensbeschouwelijke en technische aanpassing van deze streek. In de Tweede Kamer zal voorts nog wel wat worden opgemerkt over onze verhouding met België. Sinds 1839 is er nog altijd een verdrag dat Nederland belet zich van de verbinding Antwer pen met de Rijn niets aan te trekken. Het verplicht ons integendeel om die verbinding onverlet in stand te hou den. Deze verbinding loopt dwars door het Zeeuwse stromengebied heen en het is geen wonder dat België wederom zeer kritisch toeziet wat er gaat ge beuren. Wellicht worden herinneringen opge roepen aan het grote debat dat in 1926 in deze Kamer over dit tere punt werd gehouden, toen minister van Karnebeek zijn Antwerpen-Moerdijkkanaal ver dedigde en felle oppositie tegenover zich vond. De minister, voor wie eerst in de Eerste Kamer de tegenstand te zwaar werd, was een vooruitstrevend diplomaat, die met dit kanaal al vele jaren voordat het woord Benelux gebo ren zou worden, een eerste stap wilde zetten in deze richting. De Staten Ge neraal gaven blijk van veel bezorgd heid voor de Rotterdamse haven, maar ook de vrijmoedigheid waarmede de Belgeh enige jaren tevoren stukken van Nederland (Zeeuws Vlaanderen en Limburg!) hadden opgeëist, zat hen dwars. Het Moerdijkkanaal was een omstreden „nationale zaak" geworden. Het zou voor de levendigheid van het huidige debat niet helemaal ongewenst zijn, als ook deze deltazaak iets in die geest zou vertonen. Wie weet, mis schien komen de vissers van Zeeland nog naar Den Haag en bestormen zij de publieke tribune Een veertienjarige loopjongen van een Haagse meubelhandelaar besloot zaterdagavond een boodschap voor zichzelf te doen. Hij sloeg een ruitje in het 1 antoor van zijn werkgever in, haalde een geldkistje (met de sleutel in het slot) uit een kast en propte ~?.800,- in zijn zakken. -■ jongen kwam laat thuis en liep in de armen van zijn moeder, die infor meerde, hoe hij aan al dat „zakgeld" kwam. Toen de meubelhandelaar de diefstal had ontdekt en de recherche op visite kreeg, verscheen de verstandige moe der aan de deur en leverde de buit van haar spruit af aan de rechtmatige eige naar. De politie heeft de knaap, die te gen de vriendjes had opgeschept, dat hij het geld van zijn baas gemakkelijk te pakken kon krijgen, nader onder handen genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2