De eerste negen maanden zijn in Haarlem 791 woningen gereed gekomen m de grond voor ae douw van 110 woningen in Delftwijk Eerste paal de bouw Rijnsburg staat terecht in de HLB.G.-affaire te Lisse 50 km p. u. op Rijksstraatweg Nederlands Ballet in Haarlem 1020 woningen in aanbouw Dodelijk ongeval in Haarlem-Oost F. NIJENHUIS IN HET ZILVER Vijfentwintig jaar concierge bij de Haarlemse rechtbank Straffen variëren van f300.- tot f 20.000.- boete Politie treedt streng op Vele Zaandam mers vergiftigd Eerste voorstelling in nieuwe seizoen ECONOMISCHE POLITIERECHTER Magazijnchef vrij gesproken Nieuwe electriciteits- tarieven in Heemstede WONINGBOUW AAN DE GLIPPERDREEF DINSDAG 29 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Bromfietser door bestelauto aangereden Geen spreekuur mm Burgerlijke Stand Haarlem Sint Maartensoptocht in Oud-Schoten O o <u Ouderavond Mendel- college Aanrijding op Wagenweg De woningen Sportwedstrijden tussen kweekscholen Zaken jubileum van de heer L. van Berkel Op 11 oktober was het vijftig jaar geleden, dat de heer L. van Berkel aan de Frans Halsstraat in Haarlem een zaak opende in tabaksartikelen. In 1918 werd de zaak verplaatst naar de Burgwal. De heer Van Berkel heeft zich in de loop der jaren laten kennen als een verbeten voorvechter van de vakorganisatie der sigaren winkeliers. Op zijn zeventigste ver jaardag, op zondag 3 november, zal hij in verband met zijn jubileum wor den gehuldigd tijdens een receptie, die 's middags van 4 tot 5 uur wordt gehouden in het gebouw „Anno Sanc- to" te Heemstede. Biljarten Kampioenschap vierde klas libre B. en W. vragen de minister Oudste inwoner van Haarlem overleden O VER VEEN Uitvaart em. pastoor J. F. van der Meer „Oranje" naar Amsterdam Onbewoonbaar Gemeentelijke grondtransacties Gemeentelijke kasgeld lening Transformator station op industrie-terrein Raadsvergadering Beurs van Amsterdam r h.v-a Beurs van New York Gedurende de eerste negen maanden Van dit jaar zijn in Haarlem 791 wonin gen voltooid, waarvan 176 woningwet woningen en 220 premiewoningen. Van het toegestane bouwvolume voor 1957 zqn de plannen voor 545 woningen goed gekeurd, waarvan 290 woningwetwonin gen en 255 premiewoningen. Bovendien zijn de plannen voor 826 woningen in behandeling, waarvan 312 woningwet woningen en 514 premiewoningen. In to taal wordt voor dit jaar de bouw van 1371 woningen voorbereid, zodat het bouwvolume met 47 woningen wordt overtroffen. Vooral in de sector van de premiebouw heeft men in toenemende mate te kampen met moeilijkheden als gevolg van de kapitaalschaarste. Van 1 juli tot 1 oktober werden 99 woningwetwoningen voltooid, behoren de tot het complex van 225 woningen die in opdracht van de woningbouwver eniging „Eigen Woning" in Delftwijk worden gebouwd. In totaal zijn dit jaar reeds 791 woningen voltooid. Van de 269 premiewoningen die sinds 1 januari ge reed zijn gekomen, kwamen er 85 sinds 1 juli klaar. Daarvan waren er 33 die behoren tot het complex van 78, dat door Hogerveka aan en nabij de Mr. Jan Gerritzlaan is gebouwd. Het com plex is nu voltooid. 14 behoren er tot het complex van 207, dat door de onder nemer Biesterbos nabij het station Bloe- mendaal wordt gebouwd. Van deze 207 woningen zijn er nu 42 voltooid. 18 wo ningen werden gebouwd door De Klei ne Middenstander in Sinnevelt. Zij be horen tot een complex van 48 woningen, waarvan er nu nog 30 gebouwd moeten worden. Twintig woningen behoren tot kleinere complexen of zijn in opdracht van particulieren gebouwd. In totaal werden dit jaar 82 van deze soort afzon derlijke woningen gebouwd. Op 1 oktober waren 1020 woningen in aanbouw, waarvan 659 woningwetwo ningen en 361 premie-, herbouw- of vrije sectorwoningen. Van de woningwetwo ningen zijn er 49 in opdracht van Eigen Haard in Delftwijk in aanbouw; 192 in opdracht van Patrimonium, eveneens in Delftwijk, evenals 128 in opdracht van Zorgvliet en 120 in opdracht van Sint Jozef. 60 woningen zijn in opdracht van de gemeente in aanbouw in de om geving van de Stephensonstraat. Sedert 1 juli is de bouw begonnen van 110 wo ningen in opdracht van Sint Bavo-noord in Delftwijk. Van de 361 premie-, her bouw- of vrije sectorwoningen, waarvan dit jaar de bouw begonnen is, zijn er 30 door de Kleine Middenstander in Sin- nevelt in aanbouw genomen; 64 in op dracht van de Bouwkas in het Ramp- laankwartier; 25 in opdracht van Patri monium in Delftwijk; 34 voor Tuinwijk noord in Sinnevelt. Sedert 1 juli van dit jaar is de bouw van 74 woningen door ae bouwondernemer Biesterbos rond het station Bloemendaal begonnen SO d aannemer Thunnissen m Oosterduin en 104 kleinere complexen of in opdracht van particulieren. In totaal is dus sedert 1 juli de bouw van 196 woningen begon nen. Voor de plannen voor de bouw van 343 woningen is reeds van rijkswege een premie ontvangen, zodat de admi nistratieve belemmeringen voor de bouw uit de weg geruimd zijn. De kapi taalschaarste vormt echter een belang rijke rem bij de bouw van deze premie woningen. Het gaat om 240 woningen die door Nemavo in Sinnevelt gebouwd zullen worden; 52 die door Biesterbos in de omgeving van het station Bloe mendaal gebouwd zullen worden; 28 die door Hogerveka in Sinnevelt gebouwd gaan worden en om 23 kleine complexen of woningen die in opdracht van parti culieren gebouwd moeten worden. De plannen voor de bouw van 826 wo ningen zijn doorgezonden naar de Pro vinciale Directie. Deze plannen zqn door de gemeente goedgekeurd en het wachten is nu op de rijksgoedkeurmg. Het gaat hier om 312 woningwetwonin gen, t.w. 176 van St. Bavo-oost, die in Parkwijk gebouwd moeten worden en 136 die in opdracht van Patrimonium in dezelfde wijk gebouwd worden. Voorts betreft het 514 premiewoningen, 206 van Hogerveka in Sinnevelt- 120 van Nema vo in Sinnevelt; 49 van G. Zoon &Co. in Delftwijk (torenflat) en 55 van het Nationaal Beleggingscentrum (toren flat); 51 van Nemavo in de Zuiderhout en 33 kleinere complexen en particu liere woningen. Bq de gemeente of bij de architect zijn 534 woningplannen in voorberei ding, waarvan 486 woningwetwoningen en- 48 premie-, herbouw- of vrije sector woningen. De woningwetwoningen zijn de 158 van architect Zanstra uit Amster dam en de 266 van een Haarlemse ar chitectencombinatie, die B. en W. ver leden week hebben toegewezen aan de nieuwe woningstichting „Haarlem", zijnde de fusie van „De Vooruitgang" en „Het Oosten". Deze woningen zullen in Parkwjjk gebouwd worden, evenals 62 woningen die ontworpen worden door prof. Zwiers. De 48 premie-, her bouw- of vrjje sectorwoningen betreffen alle kleinere complexen of woningen die in opdracht van particulieren gebouwd worden. Een ander belangrijk punt is uiter aard het bouwrijp maken van grond. Sinnevelt is volkomen bouwrijp. Delft wijk en Parkwijk zijn volledig opge hoogd en in Delftwijk ligt 75 pet. van de riolering, in Parkwijk 60 pet. De ophoging van Schalkwijk is nu volle dig voorbereid en zal binnen afzien bare tijd beginnen. In de Nagtzaamstraat te Haarlem is gistermiddag een ernstig ongeluk ge beurd, tengevolge waarvan de 61-jarige P. Hiemstra, wonende in de Jacob Geelstraat, een schedelbasisfractuur op liep. In de loop van deze ochtend is het slachtoffer in het St.-EIisabeths Gast huis overleden. De man, een schilderspatroon, reed omstreeks twee uur op een bromfiets in de Nagtzaamstraat, richtirig Amster damsevaart. Hij werd achterop gere den door een bestelauto. Ter hoogte van de Tweede Vooruit gangstraat week hij naar links, vermoe delijk om die straat in te rijden. Een botsing was het gevolg en in zorgwek kende toestand moest hij naar het zie kenhuis worden overgebracht. Angenent van Wethouder A. J. M Haarlem is donderdag spreekuur te houden. verhinderd Films: CINEMA-PALACE: tot en met wo.: Meisjes en mannen, 18 j. 2, 4.15. 7, 9.15 u. Do.: Wien bleibt Wien, a. 1. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. FRANS HALS: George wint op alle fron ten, a. 1. 2.30, 7, 9.15 u. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Het vuur van de haat, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 U. LUXOR: Menselijke raketten, 14 j„ 2, 7, MINERVA: Ma.: Lost Horizon. 14 j„ 8.15 u. Wo.: Als de dauw hangt, komt er regen, str volw., 8.15 uur. REMBRANDT: PeP°te, het kind van de straat a 1 2, 4.15, y.-io u. STUDIO: Tussenspel in München, 14 3. 2.30, ROXY^De'zoon van Ali Baba, volw., 7, 9.15 uur. Diversen: Dinsdag 29 oktober Stadsschouwburg, 20 uur: Charlotte Koh ier met een virtuoze vertolking van het fin-de-siècle-verhaal „Yvette van Guy de Maupassant. Charlotte Kohier wordt deze avond gehuldigd in verband met haar 25- ierig jubileum als voordracht-kunstenares. Frans Halsmuseum, 20 uur: Ir. D. C. van Schaik spreekt over „De Sint Pietersberg ILerste voordracht: Volksuniversiteit). Mlnerva-theater, 2015 uur: Tweede avond Wereldreizigersserie. Dr. Paul spreekt over het onderwerp: „Onder d u°stafrikaanse steppenvolken". Woensdag 30 oktober Minerva-theater, 14.30 uur: Kindercircus „Bambino". Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste voor dracht door prof. dr. Th. J. G. Locher over de wereldcrisis. „Communistisch Rusland en de Westerse Wereld". GEBOREN: A. G. Hoppener-Jorna, z.; H. Chr. Vrolijk-Smal, z.; S. L. Verhallen-Verbeek, z.; J. A. M. Sterk- de Jong, z.; J. Gras-Watzema, z.; J. Chr. C. Nagtzaam-Kannekens, z.; K. Rhodius-Bijleveld, z.W. F. van Brug- ge-de Boer, d.; F. de Vos-Wijker, d.; Th. Chr. Kruijer-Spronk, d.; A. L. Th. van Heerden-van Duijn, d.; A. Schaap-Paap, d.; M. J. Kolijn-Wigchert, d.; D. Noordhoek-Veenendaal, d.; M. C. J. Vink-Eichhorn, d.; M Roos-Uilen burg. GETROUWD: B. Schramm en Th. E. Coene; C. Hoogland en M. W War mers. OVERLEDEN: J. C, Snellens, 75 jr., Godfried van Bouillonstraat; Th G Leuven, 56 jr., Junoplantsoe'n; F W. J. van Santen, 4 jr., Kamperlaan; A M. Koster-Booms, 69 jr., Zomerkade; H. Moltzer-Ribbius, 82 jr., Pijntoren- straat; J. W. Leffelaar-Smits,60 jr., Heinsiuslaan; Chr. J. J. Assendelft- Slakhorst, 84 jr., Liimaeuslaan. De heer F. Nijenhuis, die vrijdag 1 november gedurende vijfentwintig jaar concierge is van de Haarlemse Arron dissementsrechtbank, bezit niet alleen de „rechtschapenheid", welke men bij zijn functie mag veronderstellen, maar tevens de zeldzame gave ondanks vaak enerverende drukte te allen tijde een stoïcijnse kalmte en hulpvaardigheid te bewaren. Hij vervult in het gerechtsge bouw een sleutelfunctie: hij bedient met meesterhand het ingewikkelde te lefoon-schakelbord, staat terzelfdertijd rechters, advocaten, deurwaarders, journalisten en andere rechtbank-habi- tué's te woord en stelt tevens de men sen op hun gemak, die beschroomd hun eerste schreden zetten in het indrukwek- kend-lelijke gebouw, dat blijkens een aanduiding op zijn gevel „paleis" moet heten. Gedurende de drie-kwart eeuw, die de heer Nijenhuis ambtelijk heeft doorge bracht in zijn paleis-loge is hij met dat alles genoegzaam vertrouwd geworden. Er is weinig veranderd in de sfeer, ver telt hij. Er zijn natuurlijk steeds weer andere zaken, vóór de oorlog steunfrau- des en andere, met de werkloosheid verband houdende zaken, de laatste jaren verkeersdelicten. Het is echter, vergeleken bij vijfentwintig jaar gele den, stellig drukker geworden op de rechtbank. Er zijn ook wel querulan ten, die regelmatig procederen of voort durend op het strafrechterlijke matje geroepen moeten worden en er zijn sinds mensenheugenis de lieden, die de heer Nijenhuis geduldig verwijst naar de „overkant", het kantongerecht, dat nu eenmaal in een ander gebouw gehuisvest is. De heer Nijenhuis is een Drent, hij is in 1895 te Havelte geboren. Op 17- jarige leeftijd kwam hij bij het instruc tie-bataljon in Kampen voor een oplei ding tot beroeps-militair. In 1923 verliet hij de dienst. Hij werd toen ambtenaar bij de Registratie en Domeinen te He renveen en aanvaardde later een be noeming tot concierge bij de rechtbank in Winschoten. Op 1 november 1932 werd hij Haarlemmer, een feit, dat de heer Nijenhuis nooit betreurd heeft. Hij heeft Mede in verband met de omstandig heid, dat Sint Nicolaas dit jaar geen officiële rit door Oud-Schoten zal ma ken en tevens, omdat het folkloristische feest van Sint Maarten ook bijzonder in ae. belangstelling van de jeugd staat, zaï dit jaar de Sint Maartenoptocht door To-vï^? speeltuinverenigingen over de j ozenbrug gezamenlijk ter hand worden genomen. ,een commissie gevormd, waar- beer Duijn van ,7Hof van Eden" Jnhar, k gelegenheid het voorzitter schap bekleedt, de heer Hessels van secretaris en de heer Mer- "Vondelkwartier" als pen- ™g. F.'zal fungeren, terwijl na- Wijkcomité „Oud-Schoten" de heeft m deZe commissie zitting DoeZtcCzn1^nifi1if Permanent voor hier na gezamenlijk te organiseren evene menten waarbij de bestuursfuncties bij toerbeurt zullen wisselen. De Sint .Maartenstocht zal zijn begin- pVJ?t.°PuVle7.p aa^en bebben. Voor de „Waterbuurt" vindt de start plaats van af de Karei Doormanlaan. „Hof van Eden" met wat zich daarbij aansluit aan de St. Maartenoptocht kunnen alle kinderen uit „Oud-Schoten" deelne men, dus niet alleen die lid zijn van een speeltuinvereniging vanaf de Geuzenvesperstraat, D.V.S. vanaf de Clovisstraat en „Vondelkwartier" van af de Roemer Visserstraat, bij elk waarvan zich dus die kinderen kunnen aansluiten voor wie dit punt het dichtst- bij is. Van de vier genoemde punten zal worden opgetrokken naar het plein bij de J. P. Coenschool. Daar zullen de prij zen worden uitgereikt door St.-Maaten te paard, die daar de kinderen iets van de betekenis van zijn feest zal uitleg gen, waartoe overigens eveneens de hoofden en het onderwijzend personeel der scholen zullen worden, uitgenodigd, dit vooraf te doen. De heer F. Nijenhuis, die vrijdag 1 no vember 25 jaar concierge is van de Haarlemse Arrondissementsrechtbank- bij de rechtbank drie presidenten mee gemaakt, mr. Sluys, jhr. mr. Strick van Linschoten en de tegenwoordige presi dent, mr. A. M, baron Van Tuyll van Se- rooskerken. In de loop der jaren heeft de heer Nijenhuis zich vele vrienden verworven, die zich bij het jubileum stellig niet onbetuigd zullen laten. Hij heeft een actieve belangstelling op soci aal en kerkelijk gebied, getuige onder meer het feit, dat hij gedurende acht tien jaar diaken was van de Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem Wethouder W. F. Happé heeft van morgen in Delftwijk de eerste paal ge heid voor een complex woningwetwo- gen dat onder beheer van de woning bouwvereniging St. Bavo-Noord ge bouwd gaat worden. Het plan, dat een ontwerp is van architect H. Nefkens en waarvan wij in onze courant van 3 november van het vorig jaar reeds melding maakten, omvat 164 woningen, die in 5 blokken zijn ondergebracht. Langs de rijksstraatweg zullen vijf blok ken worden gebouwd, langs de Delft laan drie blokken. In verband met de wegenaanleg zal gewacht worden met de bouw van de woningen (54 in totaal) langs de Delftlaan. Daardoor zal, wan neer de woningen gereed zijn, ruimte worden geboden aan 110 gezinnen. In de directiekeet sprak vanmorgen de voorzitter van de woningbouwvereni ging, de heer J. B, Veltman, de aanwe zigen toe. Hfj merkte op dat de bouw in drie fasen geschiedt. De eerste fase was vandaag bereikt: wethouder Happé zou de eerste paal heien. Hij hoopte, dat dat voorspoedig zou verlopen, omdat het misschien een goed voorteken is. „Dat kan echter alleen gebeuren, wan neer een behoorlijke samenwerking be staat tussen allen, die aan de bouw meewerken." Hij hoopte, dat de bouw snel mocht verlopen. De schetsen en plannen die hij had gezien duidden daar wel op. Honderdtien gezinnen zouden dan een passende woning krijgen. Aan de andere kant wordt de gemeente ge holpen doordat de woningnood gelenigd wordt. Wethouder Happé zei daarna, dat hij zijn best zou doen met het heien van de paal. Wat de snelle bouw betrof merkte hij op, dat dit niet alleen ligt aan de samenwerking tussen de aan nemer, de architect en het bestuur van de vereniging, maar dat het toch voor een groot deel afhangt van architect Nefkens. Hij sprak de hoop uit, dat de rest van het complex spoedig zou wor den gebouwd. Wij zijn daarin echter af hankelijk van de rijkswaterstaat, om- De heer A. van Domburg zal mor genavond om acht uur in de aula van het Mendelcollege tijdens een Ouder avond spreken over „Kinderen en Film"; een onderwep, dat goed valt in het ka der van de filmcursus Pater Mauritius O.F.M. Cap. zal spreken over het religieuze leven van de middelbare scholieren. Gistermorgen is op de Wagenweg ter hoogte van de Spanjaardslaan een 18-jarige Haarlemse scholiere, toen zij onoplettend de weg overstak, door een personenauto aangereden. Een bestel wagen, waarvan de bestuurder niet tij dig kon remmen, botste met veel ge raas op de personenauto. Het meisje liep schaafwonden op. De personenwa gen werd aan de achterzijde, de be stelauto aan de voorzijde beschadigd. Het laatste voertuig moest worden weggesleept. In een zitting van de economische politierechter, die vijf en een half uur duurde hadden 25 bloemkwekers uit Rijnsburg en omgeving zich te ver antwoorden voor het feit, dat zij met een A-vergunning welke hun zulks niet toestond bollen hadden verkocht op de HBG-veiling in Lisse. De redenen, waarom zij hun bollen op de veiling hadden verkocht, liepen nogal uiteen. De een deed het omdat hij geld nodig had, de ander omdat hij een te grote hoeveelheid bollen had geteeld. Toen zij hoorden, dat men op de HGB-veiling „rustig" de bollen kon verkopen, had den velen zich laten verleiden. Een deskundige merkte op, dat men bij het Produktschap voor Siergewas sen streng afwijzend tegenover de zaak stond, vooral omdat het een ernstig ka rakter draagt. Het Produktschap wilde de regelen zo streng mogelijk zien door gevoerd. De opmerking van een van de verdachten, dat hü niet wist, dat het niet mocht, omdat het niet op de ver gunning stond, deed hij teniet door te verklaren, dat wel op de vergunning staat vermeld, dat het voor A-teelt-kwe kers verboden is de bollen te verkopen. Verder merkte hij op, dat de bloemkwe kers schade berokkenen aan de expor teurs. In zijn requisitoir merkte de Of ficier van Justitie, mr. J. Wiarda, op dat de zaak aan het „rollen" was ge bracht door de HBG-veiling, omdat die er zich voor leende de bollen van de A- kwekers te verhandelen, ofschoon het als algemeen bekend mocht worden ver ondersteld, dat het aan de A-kwekers verboden is, de bollen die zij gekweekt hebben te verkopen. In enkele gevallen hadden afgevaardigden van de veiling de kwekers uitgelokt hun bollen op de veiling te brengen, omdat men wilde concurreren tegen andere veilingen. Vaak gebeurde het, dat de kwekers de inbrengstaten blanco moesten inleveren en dat ook onder andere namen werd verkocht. Voor drie ton was op de vei ling aangebracht. Voor zestienduizend gulden was de aanbreng gefinancierd uit het surplus-fonds, hetgeen voor de exporteurs een nadeel betekende. De Officier merkte voorts op, dat het een belangrijk misdrijf betrof, waaraan de kwekers zich hadden schuldig ge maakt. Met opzet gebruikte hq het woord misdrijf, om de kwekers er van te doordringen, dat het vergrijp als een ernstig feit werd aangemerkt. Hij acht te verder bewezen, dat opzet in het spel was. De wijze waarop de inbreng ge schiedde blanco staten en de daar mee verband houdende valse boekhou ding wezen daarop. Wat de strafmaat betrof, merkte de Officier op, dat het een zeer ernstige zaak betrof. Zelden had hij meege maakt, dat men zoveel had geknoeid. Voorts speelde het feit, dat men bewust te werk ging, een grote rol. Verschil lenden hadden te veel geteeld en had den het teveel verhandeld. Het inkopen van andere bollen doet verder niet ter zake, omdat het verkopen op zich een strafbaar feit is. Het gevolg daarvan was, dat de areaal met ongeveer veer tig hectare was uitgebreid. Dat kan nadelig op de verkoop van de bollen werken. Bovendien gebeurde het door lieden, die er in het geheel geen recht op hadden. Dat gaf een oneerlijke con currentie, aldus mr. Wiarda. De opmerking dat het niet in de be doeling lag winst te maken, betitelde de Officier als „onzin". Wanneer men de bollen niet kan gebruiken, dan doet men er beter aan ze te vernietigen. Hij merkte op, dat een straf vergeldend moest zijn. Daarom zou eigenlijk een straf moeten worden opgelegd, die ge lijk is ,aan de omzet. Voor de schikking had hij evenwel een bedrag genomen, dat ongeveer de helft bedroeg. De straf fen die hij eiste en die zoveel mogelijk met de schikking moesten overeenko men varieerden van ƒ300 tot ƒ22.000 boete. H{j achtte de straffen redelijk en geloofde niet dat zij een „slachting" zouden aanrichten onder de kwekers. Tot slot liet hij zich ontvallen, dat men zich in Rijnsburg kennelijk nogal gemakkelijk laat verleiden, zelfs voor misdrijven. In zijn pleidooi zei de raadsman, mr. A. L. Melai uit Den Haag, dat het ten laste gelegde vaststond. Échter merk te hij op, dat men wat betreft de opzet, de rol van de HBG onder ogen moet zien. „De veiling ontwikkelde activitei ten, die haar van nut waren in de con currentie met de andere veilingen". „Er was een vreemde sfeer ontstaan: de ernst van het kwaad was vervaagd. Er was een zieke toestand ontstaan". Wat de verrijking betreft, wilde hij niet zeg gen, dat de kwekers er niet beter van werden. 'Wat de Officier had gezegd, meende hij echer niet zo scherp te moe ten stellen. Velen waren voor de verlei ding gezwicht. De oneerlijke concurren tie zag hij ook niet zo ernstig. Het to taal dat aan de HBG-veiling onrechtma tig werd verhandeld, was slechts een tiende percent van de totale export. Op elke duizend bollen betekent dat een bol van de A-kwekers. Dat het wettig gezag werd ondermijnd, zag hij in het geheel niet ernstig. Bq het bestuur van het Produktschap is de kwestie nog he lemaal niet besproken, merkte hij op. Hij vond wel, dat de fouten gecorri geerd moesten worden, maar hij reken de daarbij op de mildheid van de poli tierechter. De politierechter handhaafde voor het merendeel de geëiste straffen, echter met deze restrictie, dat hij van 'de geld boetes een gedeelte voorwaardelijk stel de. De laagste straf werd daardoor een boete van 300, waarvan 100 voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar; de hoogste straf was een boete van 20.000, waarvan 8000 voorwaar delijk, eveneens met een proeftijd van twee jaar. 1 dat die instantie belast is met de we genaanleg, aldus de wethouder. Daarna begaf men zich naar het hei toestel. Hoewel hij aanvankelijk wat vreemd tegenover de apparatuur stond, slaagde de heer Happé erin, met as sistentie van de heibaas, de betonnen paal tot de juiste diepte in de grond te heien. Men treft, wanneer men vanuit het zuiden komt, langs de rijksstraatweg aan de westzijde vijf wooncomplexen. De eerste vier zullen gevormd worden door zgn. Masonnetwoningen (Masonnet is afgeleid van het Franse „maison," dat „huis" betekent). Onder dit type worden verstaan flatwoningen, die in fei te eengezinswoningen zijn. De bewoner heeft namelijk de beschikking over twee kamers beneden en drie kamers boven. Daarboven zijn weer twee étages ge bouwd als één woning. Per blok zijn er veertien Masonnet-woningen met op de kop van elk blok drie flatwoningen van vier kamers elk. Beneden in de kop, dus onder de flatwoningen, is de berg ruimte voor de flatbewoners en voor de bewoners van de boven-Masonnet-wo- ningen. Het vijfde blok aan de rijks straatweg (het meest noordelijke) wordt gevormd door zgn. gaanderijwo- hingen, hetgeen zeggen wil, dat iedere woning uitkomt op een gaanderij, die over de gehele lengte van het blok loopt. Een soortgelijk gaanderqblok is daarop haaks (evenwijdig aan de rijks straatweg) geprojecteerd. Beide blok ken, die in totaal 42 vierkamerwonin- gen zullen bevatten, worden onderling verbonden met een rond trappenhuis. In één van de blokken is gelegenheid tot stallen van auto's. De leerlingen-vereniging van de Rijkskweekschool zal de komende va kantiedagen benutten voor het organi seren van het jaarlijks terugkerend sporttoernooi, waaraan niet alleen door de Rijkskweekschool, Haarlem, doch ook door de Da Costa Kweekschool, Bloemendaal, de Kweekschool Den Helder en de Hervormde Kweekschool (Amsterdam) zal worden deelgenomen. De veldsporten zullen donderdag 31 oktober vanaf één uur 's middags wor den gehouden op de gemeentelijke sportterreinen aan de Kleverlaan en Kleverparkweg, terwijl vrijdag 1 no vember eveneens vanaf één uur de zaaisportwedstrijden in het Krelagehuis worden gespeeld. De eindstand in de finale om het kam pioenschap biljarten vierde klasse libre luidt: Met ingang van vrijdag mogen voer tuigen op de wegen in de bebouwde kom van Haarlem niet meer dan 50 km per uur rijden. De bebouwings- grens wordt aangegeven door de be staande plaatsnaamborden. Alleen op die wegen waar dit door een bord wordt aangegeven, mag 70 km per uur gereden worden. De minister van ver keer en waterstaat wijst de rijkswegen aan waarop die snelheid gebruikt mag worden. In dit verband hebben B. en W. van Haarlem de minister verzocht op de Rijksstraatweg, Wagenweg en Amsterdamsevaart rijkswegen geen snelheid van 70 km toe te laten. In hoeverre aan dit verzoek door de minister zal worden voldaan is nog niet bekend. Aan G.S. van Noord-Holland hebben B. en W. gevraagd alleen de Delftlaan aan te wijzen als een weg waarop het rqden met een snelheid van 70 km is toegestaan. De „zeventig-kilometer-per uur"-wegen zullen worden aangegeven door een rechthoekig blauw bord met rode rand waarop in witte letters ver meld staat: „Max. 70 km.-uur toege staan". Het einde wordt aangegeven door rechthoekige blauwe borden met witte letters „Einde 70 km-uur". Het gemeentebestuur van Haarlem over weegt het einde van de zeventig-kilo meter-zone extra te benadrukken door het plaatsen van een groot blauw bord. Van de politie in Haarlem vernemen wq dat het in de bedoeling ligt reeds van de eerste dag dus vanaf vrijdag strenge controle uit te oefenen op de overschrijding van de maximumsnel heid. De oudste inwoner van Haarlem, de heer J. K. Dijkstra, is in de leeftijd van 102 jaar overleden. Hij was 29 april 1855 in Ooststellingwerf geboren en was sedert 1923 inwoner van Haar lem. F. Hartman jr. H. Heinsbergen U. Dekker J. Roskam W. Jansen C. Beentjes J. Waterdrinker H. Veldmeyer 2.41 10 2.22 10 2.19 10 2.26 8 1.85 6 1.76 4 1.66 4 1.63 4 Donderdag 31 oktober zal 's morgens om tien uur de plechtige Requiemmis gezongen worden voor pastoor J. F. van der Meer in de parochiekerk van Over- veen. De Lauden beginnen een half uur tevoren,.In dezelfde kerk worden woens dagavond om half acht de Metten ge zongen. Na de Requiemmis wordt op wens van de overledene geen lijkrede uitge sproken. De begrafenis geschiedt op het kerkgof van Overveen. In hoger beroep heeft het gerechts hof te Amsterdam, evenals de recht bank te Haarlem, een 64-jarige maga zijnchef uit Zaandam, die door de jus- tieï als de hoofdschuldige in de Zaanse vergiftigingszaak was vervolgd, vrijge sproken. De procureur-generaal had, evenals de Officier van Justitie, een maand gevangenisstraf geëist. Vorig jaar waren talrijke mensen in Zaandam ziek geworden door het eten van worst, waarvan zoals later bleek in plaats van aardappelmeel, vergiftigd bariumcarbonaat was toege voegd. Door een slordigheid bij de ver lading van drie balen aardappelmeel voor een grossier in levensmiddelen te Zaandam werd een baal bariumcarbo naat van een parij van 50 balen, die geen waarschuwing droegen over de inhoud en bestemd waren voor een che mische fabriek in Wormerveer bq de partij voor de grossier gevoegd. De magazijnchef van deze grossier had wel geconstateerd bij de controle van een bediende, die aardappelmeel stond af te wegen voor levering aan slagers, dat het witte poeder geen aardappel meel was. Hij had de bediende de zak later terugstorten in de baal. Ook de zak, waaraan reeds bariumcarbonaat was toegevoegd werd leeggestort in een puddingdoos. Daaruit moest de bedien de, in opdracht van zijn magazqnehef, die meenden dat het „krijt" was, af en toe een lepel toevoegen aan de zak ken die voor aflevering werden afge wogen. Het motorschip „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland wordt 29 oktober a.s. in de Amsterdam se haven verwacht. Het schip zal circa 9 uur in de ochtend aan de Sumatraka- de meren, waarna de debarkatie der passagiers zo spoedig mogelijk een aan vang zal nemen. Tot de passagiers, die in Amsterdam het schip verlaten, be horen de Nederlandse ambassadeur in Canberra, de heer A. M. L. Winkelman en diens echtgenote. Door toevallige omstandigheden kreeg de voorstelling, die het Neder lands Ballet gisteravond gaf in Haar lems stadsschouwburg, een interessant tintje. Tengevolge van enkele ziektege vallen moest de uitvoering van Mozarts symphonie nr 29 in de choreografie van Rudi van Dantzig vervallen en daar voor in de plaats kwam Fokine's „Les Sylphides". Het programma, dat met dit ballet werd ingezet, sloot af met „De Vuurvogel", eveneens van Fokine. Weinigen zullen de wijziging van dit programma-onderdeel betreurd hebben. „Les Sylphides" op muziek van Cho pin moge dan uit een verleden tijd stam men, het blqft niet altijd terecht voor het danslievend publiek toch altijd het prototype van het echte ballet. Er wordt gedanst, de romantiek schept bo vendien die fragiele sfeer, welke de oe- schouwer ook in onze zakelijke tijd ver tedert. De vreugde om de dans zelf glanst er van Mie kanten af, zeker door de wijze, waarop dit ballet gisteravond gedanst werd. De excellerende figuur was hierin Marianne Hilarides, die in Linda Maz, Janine Thorn en Aart Verstegen bekwame partners had. Het bezwaar, dat zij zich moeilijk aan haar omgeving aanpast en zich al te persoon lijk laat gelden, werd toch in ruime ma te gecompenseerd door haar voortref felijk stylistisch vermogen om de inten- ti s van de dans waar te maken en als het ware vertellend uit te leggen. Het zou interessant geweest zijn haar ook nu d titelrol te zien dansen in „De Vuurvogel", zoals zij dat voordien ge daan heeft. Een vergelijking zou zeker in het nadeel van de laatste creatie uit gevallen zijn, daar zij vermoedelijk het bedwingende element mist, dat juist de vuurvogel karakteriseert. Linda Manez trad in haar plaats, maar ook zij kwam niet tot een verbijsterende prestatie. Het blijft trouwens de vraag, of er iets enorms te presteren valt. Wat mij name lijk het meest geboeid heeft, is de mu ziek van Strawinsky, welke van begin tot eind met koninklijke allure voort- stroomt. Het ballet zelf laat zich er slechts door begeleiden, het moet tech nisch vaak het onderspit delven in plaats van dat het een harmonisch ge- heel ormt met de muziek. Daar komt nog lij, dat het zware eisen stelt aan de executanten, in die zin, dat zij er met dansen alleen niet komen. Het dra ma vraagt hier een plastische verbeel ding, de pantomime eist haar eigen deel op. En wat dat laatste betreft: van acteer-talenten viel niet veel te bespeu ren. Niettemin werd het een boeiende vertolking, maar dan alleen, als er wer kelijk gedanst werd en de groep zich uit kon leven, voor zover dat mogelijk is op ons al te beperkt schouwburgto neel. Voor het eerst ook werd Haarlem ge confronteerd met „De Hoed", een bal let van Paul Grinwis op muziek van Shostakowitch. Ook hier komen muziek en dans niet altijd tot een gave eenheid, maar de choreograaf heeft toch kans gezien de dramatische hoogtepunten n boeiende aansluiting op de muziek te geven, hoewel de middelen, die hij daartoe aanwendt, niet bepaald van ei gen vindingrijkheid getuigen. Het programma vermeldde verder nog de Sonate van Sonia Gaskell, de leidster van de troep, op muziek van f Jan Mul. 1 B en W van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een nieuwe overeen komst met de gemeente Haarlem te slui ten inzake de levering van electriciteit. In het algemeen houdt de regeling een verhoging in, die een gevolg is van het feit, dat Haarlem dat de electriciteit op zijn beurt van het PEN betrekt zelf meer betalen moet De soc. overeenk. van Heemstede met Haarlem voor de levering van stroom voor spijsbereiding en bodemverwar ming zullen vervallen. Voor de handha ving ervan bestond minder aanleiding na de invoering van een nachtstroomta- rief. De kilowatt-uren, die Heemstede afneemt tussen 11.30 en 14.30 en 23.00 en 7.00 uur zullen bij de nieuwe regeling goedkoper zijn dan de overige. De ko len-clausule vervalt, die voor Heemste de zeer onvoordelig was door de sterk gestegen kolenprijzen van de laatste ja ren. De kolen-ciausule vormde voor Heemstede de voornaamste aanleiding aan te dringen op een herziening van de overeenkomst. B. en W. van Heemstede stellen de raad tevens voor de nieuwe overeen komst met Haarlem inzake de gasle vering te legaliseren. De herziening komt neer op een verhoging van de prijs per kubieke meter met twee cent. B. en W. van Heemstede wagen de raad machtiging drie percelen bouw terrein te verkopen gelegen oostelijk van de Glipperdreef, groot ongeveer 11-100 vierkante meter a 20.- aan de heer H. C. Bakker te Badhoevedorp of diens ongenoemde principaal voor de bouw van zesenveertig eengezinswonin gen met achtentwintig garages. De grond is gelegen ten zuiden van de Dr. Schaepmanlaan. B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor de termijn van ont ruiming van het sinds 1953 onbewoon baar verklaarde perceel Zandvoortse- laan te verlengen met een half jaar, hetwelk 13 november zal ingaan. Te vens stellen zij voor de ontruimingster mijn voor de dit jaar onbewoonbaar verklaarde huizen Prinsenlaan 3 en 5 met een half jaar te verlengen, ingaan de 27 november. Het is niet te verwach ten, dat genoemde percelen binnenkort ontruimd worden. Ook wordt voorge steld de huizen Binnenweg 169, 173 en 175 onbewoonbaar te verklaren, die in vervallen staat verkeren. De buitenmu ren zijn gedeeltelijk gescheurd en het houtwerk van ramen en kozijnen is ver gaan. Hetzelfde geldt voor de woning Kerklaan 5, waar bovendien de keuken primitief is, de electrisehe installatie defect en andere gebreken voorkomen en die B. en W. ook voorstellen onbe woonbaar te verklaren. B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor aan de heer J. Kap- tein tot 1963 een perceel bloembollen- grond te verpachten, groot ongeveer 1.20.62 are, deel uitmakend van de bui tenplaats „Meer Berg,", hetwelk de heer Kaptein reeds vanaf 1951 gebruikt voor 935 per jaar. Zij stellen voor van de heer F. J. Brinkmann een strook grond van onge veer zevenenzeventig vierkante meter te kopen a 10.- per vierkante meter, ter toevoeging aan de openbare weg bij net Roemer Visscherplein. B. en W. van Heemstede stellen de teraad voor het maximum van het bedrag, dat ten laste van de ge meente aan kasgeld mag worden opge- v?w £v°PmeU™i-te verh°i?en- thans van vier tot zes miljoen gulden. De verho ging wordt veroorzaakt door de onmo gelijkheid leningen met lange looptijd ar te sluiten. Voor woningbouw en het bouwrqp maken van terreinen moeten echter de komende maanden aanzien- iqke bedragen uitgegeven worden. Het maximum van vier miljoen gulden zou dit kwartaal bereikt worden. Als gevolg van de vestiging van in dustrieën op het industrieterrein aan de Cloosterweg te Heemstede is het nood- zakelqk, dat daar een transformator station gebouwd wordt. De N.V. Bureau van Tongeren is bereid in een van haar gebouwen een transformator te schep pen en die aan de gemeente te verhu ren voor een periode van vijftig jaar. Het eerste jaar zou de gemeente een huur van 9000.- moeten betalen de overige jaren het symbolische bedrag v,an L. Voor de apparatuur, die in dit station moet worden ondergebracht, vragen B. en W. de raad een krediet van 12.500.- De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 31 oktober, 's middags een UUr' m openl)are vergadering bq- (Niet officiële koenen) vorig opening Slot 29/10 3% Ned 1953 93 3% Ned 1953 83 3% Ned 1956 3% Ned. 1948 82% 77% 77% 82% 3% Ned. 1951 3% Ned 1954 3% Ned 1955 79% 3-3% Ned 1947 79ft 79?1 3 Ned. 62-64 bel. fac 87% 87ft Inschr Grtbk 1946 3 H Ned Handel M11 cert 145% AJKU 157% 156ft Van Berkel's Patent 176 Calvé-Delft cert 268 Van Gelder 180 Kon Hoogvenscert 257 Unilever cert 339% 240% 339 Ned Kabel Philips 231% 231ft Kon Petroleum 167,70 162.20 .Amsterdam" Rubbei 58 Hol] Amerika Lijn 141% 1*1 ft Kon Ned. Stoomb Mr 130% 130 Ned Seheepv Unie 133% 133 ft K.LJM. 99.80 99 97% Oell Mtlcert. 60% A'dam 2% '56 1 A'dam '56 D 75% 82 A'dam IIJ 82% Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Eleetrie Genera) Motors Kennecott Copper KX.JS1 1 ontgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway tidewater O.S. Steel 25/10 43% 40% 69% 60% 39 81% 26 32% 29% 45% 43s/i 69% 36% 33% 24% 55% 28/10 44% 39% 68% 59% 38% 82 25%' 32% 28% 45% 43% 68% 36% 32% 23% 54% Stemming: nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3