KHROESJTSJEV: „Zjoekov een krijgt passende nieuwe functie „In overeenstemming met ervaring en eigenschappen E saas?1; 'is? r Tito gaat niet naar Moskou A Handgranaat naar regerings tafel in het parlement van Israël geworpen Kinderbijslag met tien eent per dag omhoog? H Het Kremlin beslist I D 0 Vosje is dankbaar voor bevrijding 'MORRIS Sovjet-cabaret op Turkse ambassade Koopwoede in Moskou Genoeg stof tot praten Dulles over strijd in het Kremlin Tragiek bij felle brand te Veendam Premier Ben Goerion en vier ministers gewond; toestand van minister Sjapiro ernstig Werknemers: grens op f5.100.- Gaillard beslist vandaag Poging om vrouw te vergiftigen? Het weer Goedlachse drinkende en klinkende partijleider: Op de vrede! Laat hem die oorlog wil naar de duivel lopen en alléén vechten Spit of protest tegen val van Zjoekov Spoetnik blijft tot mei ronddraaien ZIE DE MAAN SCHIJNT DOOR DE BOMEN... Vierjarig kind kon niet worden gered DAAD VAN ZWAKZINNIGE Politie moet dader tegen het publiek beschermen Twee arrestaties te Meijel Sturka teddy-gev. windjackets Rustig weer Rustig droog weer Het weer in Europa WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 81ste JAARCANC No. 29747 5? Extreme daden in de buitenlandse politiek thans mogelijk makkers staakt uw wild geraas Franse kabinetscrisis BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. en voortdurend drinkende en klin kende, en van louter opgewekt- wekte was het feit, dat de Russische leiders op de Turkse receptie versche- heid stralende Khroesjtsjev heeft nen. terwijl Turkije de laatste weken gisteravond op een receptie in de Turk se ambassade te Moskou verklaard, dat over de toekomst van maarschalk toch voortdurend het mikpunt is ge weest van Russische beschuldigingen in verband met Syrië. Westelijke journa- Zjoekov, de gewezen Russische minis- listen, die de ontvangst eveneens bij ter van defensie, nog geen beslissing woonden, vroegen Khroesjtsjev of zijn is genomen. Zjoekov zal echter een aanwezigheid op de Turkse ambassade nieuwe functie krijgen „in overeenstem- beschouwd kon worden als een teken ming met zijn ervaring en eigenschap- van vermindering van de spanning in pen", zo verzekerde de Russische par- het Midden-Oosten, als - vredesge- tij-secretaris, die een bijeenkomst van haar. En terwijl op dat moment de het Centrale Comité speciaal had on- Russische minister van buitenlandse derbroken om met nog enkele Sovjet- zaken, Gromyko, in de Algemene Ver leiders de receptie ter gelegenheid van gadering van de_ V.N. in New York de de Turkse nationale feestdag te kun- oude beschuldigingen aan het_ adres nen bijwonen. De buitenlandse diploma- ^an Turkije herhaalde, en Radio-Mos ten op de receptie waren bijzonder ver- kou verklaarde dat de Turkse kanon- rast, toen zij Khroesjtsjev. premier »»en aan de Syrische grens elk ogen- Boelganin en vice-premier Mikojan het vuur kunnen openen ant- kennelijk in een uitstekende stemming woordde Khroesjtsjev nadrukkelijk: binnen zagen komen. In hun gezel- »>«Ja, dit is een vredesgebaarZijn schap bevond zich maarschalk Iwan wijsvinger opheffend vervolgde hij Begramiam, tijden de oorlog een van ..Als u zich de toestand voorstelt als de Ruslands bekendste bevelhebbers, over naald van een kompas, zoudt u kunnen wie de laatste jaren echter weinig ver- zeggen, dat zij een weinig naar de nomen is. Wat vooral verwondering vrede is gedraaid". De westelijke .lournalisten brachten voortdurend de kwestie Zjoekov weer ter sprake. Of de kompasnaald zater dag. toen de vervanging van Zjoekov bekendgemaakt werd, was gaan draaien, vroegen ze. Nee, antwoordde Khroesjtsjev, dat is reeds enige tijd daarvoor gebeurd. De vier Russen, die nog herhaalde malen vragen over de gebeurtenissen rond Zjoekov moes ten beantwoorden, noemden de kwestie eensgezind een doodgewone interne aangelegenheid. In de Verenigde Sta ten is de minister van defensie, Wilson, kortgeleden eveneens van zijn functie ontheven. Hetzelfde is met Zjoekov gebeurd; er is geen verschil, zo betoog den zij. Maarschalk Zjoekov is in Moskou en ik kan u zeggen, dat hij er hele maal geen behoefte aan heeft naar het buitenland te gaan. verklaarde maarschalk Begramian, in antwoord op een vraag of Zjoekov op een tweede uitnodiging van de V.S. naar Amerika zou gaan. Hij verzekerde de journa listen, dat zij spoedig iets zouden ho ren. „Het is niet onze gewoonte het volk in onwetendheid te laten. Hebt geduld". „Ik heb Zjoekov vandaag gezien Volgende week beginnen in de Tweede Kamer de belangrijke finan ciële beschouwingen. Vandaag is het voorlopige verslag verschenen en men bespeurt daarin reeds duidelijk de spanning waarin de politieke partijen verkeren. Zij lijken met enige haast hun stellingen te betrekken en lopen do rbij zelfs vooruit op de behande ling van de begrotingen van sociale zaken en economische zaken. Zowel de K.V.P. als de P.v.d.A. staan reeds op de bres voor de gezinnen met kin deren, waarvtoor ter compensatie van de lasten der bestedingsbeperking een verhoging van de kinderbijslag wordt bepleit. De K.V.P. vestigt verder de aandacht op de onhoudbare toestand dri-ifs-icueri particulier be drijfsleven. Nog breder vakt de P v d.A. de zaak aan door een verhoging van de V levensmiddelen, voor welk aoed doFl ZV reeds bereidwillig in de ïakS fan de belastingbetalers tast Zowel tegen haar voorstel tot verhoging van de inkomstenbelasting als tegen haar suggestie tot verhoging van de sub sidies is in het voorlopig verslag reeds verzet gerezen. Hier itan dus conflict stof liggen. Conflictstof die overigens ook naar voren spring <- uit de tegen stellingen van meer principiële aard. De K.V.P. toont zich bewust te zijn van het feit, dat vele zaken waarvoor de overheid nu belastinggelden vraagt naar hun aard eigenlijk met leningen moeten worden gefinancierd. Vandaar haar belangstelling voor een prognose van de overheid over vraag en aanbod op de kapitaalmarkt. Mogelijk staat zij bij het stellen van deze vraag reeds weer klaar met haar oude eis: belastingcertificaten. Ook voor het overige blijven de partijen hun lie- velingswenser trouw. De K.V.P hangt, ter vergroting van de bespa ringen, met het volle gewicht aan de bezitsvorming. De P.v.u.A. zoekt het in planning op zeer hoog niveau: het zodanig reguleren van de investerin gen, dat de volkshuishouding daar het best mee is gediend. Al met al is er dut wel wat stof tot praten. en met hem gesproken. Hij zag er goed uit, Wij hebben nog geen besluit genomen over een nieuwe taak voor hem. Maar hij zal er een krijgen. Dit zult u vanavond echter nog niet verne men. Het zal een functie zijn in over eenstemming met zijn ervaring en eigenschappen. Het is nu eenmaal zo, dat een cel moet sterven en een andere ervoor in de plaats komt. Het leven gaat verder", aldus Khroesjtsjev. Khroesjtsjevs commentaar over het lot van Zjoekov herinnert aan uitla tingen in verband met Moiotov, de ge wezen minister van buitenlandse zaken die tot ambassadeur in Mongolië is be noemd. De Russische partijleider klonk voort durend met de ambassadeurs van de V.S., Turkije, Perzië, Zwitserland en Engeland. Hij riep tot allen om hem heen, terwijl hij zijn glas champagne hief: „Op de vrede. Laat hem die oor log wil naar de duivel lopen. Laat hem alléén vechten. Waarom moet er eigen lijk over oorlog gesproken worden er zal geen oorlog komen". Khroesjtsjev klampte de Amerikaan se ambassadeur bijna onmiddellijk na zijn aankomst aan. Kort daarop bracht hij een dronk uit en sprak de hoop uit, dat er geen oorlog zou komen tussen de op de receptie vertegenwoordigde landen. Hij grinnikte en wendde het ge zicht naar de westelijke ambassadeurs. De Britse vertegenwoordiger Sir Pa trick Reilly beantwoordde de heildronk en hief het glas op „de vrede en de Spoetnik". Khroesjtsjev repliceerde: „op de vrede en op de Spoetnik als symbool van de vrede". Khroesjtsjev dronk ook op „het bond genootschap tegen Hitier". Wijzend naar de Joegoslavische ambassadeur, die een beetje achtera' stond, zei hij: „Ik mag die man wel. Hij hoort tot geen enkel blok". Tol de ambassa deurs van Engeland en de Verenigde Staten zei Khroesjtsjev: „Wij willen tot de NATO toetreden als gij u aan sluit bij het verdrag van Warschau". Khroesjtsjev, die gisteravond weer de ene beeldspraak na de andere ge bruikte, bracht tenslotte een heil dronk uit op Turkije. „Turkije en de Sovjet-Unie zijn buurlanden. Als Tur kije het erg warm heeft kan een frisse wind uit de Sovjet-Unie het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii President Tito lijdt aan spit en zal daardoor de komende paar maanden niet in staat zijn een buitenlandse reis te maken, aldus is officieel in Belgra do meegedeeld. Tot dusver had men verwacht, dat het 65-jarige staatshoofd de Joegoslavische delegatie naar Mos kou zou leiden voor de herdenking van de oktoberrevolutie van 1917. Van of ficiële zijde was hierover evenwel nooit iets meegedeeld. Buitenlandse waarnemers in Belgra do brengen de bekendmaking in ver band met de gebeurtenissen in de Sov jet-Unie. De berichten over een alge heel ontslag van maarschalk Zjoekov hebben in de Joegoslavische hoofdstad ontevredenheid gewekt. Regeringsper sonen tonen zich gereserveerd in hun reacties, maar vele Joegoslaviërs ver bergen in particuliere gesprekken hun afkeuring over de ontwikkeling in Mos kou niet. Het is hun vooral onaange naam, dat Zjoekov zo snel na zijn be sprekingen met Tito in moeilijkheden is geraakt. Men wijst er echter ook op, dat Tito vorige week in Belgrado is terugge keerd na een maand rust te hebben ge nomen te Brdo, nabij de Oostenrijkse grens. Twee weken geleden nam hij daar met maarschalk Zjoekov, die toen zijn gast was, deel aan een jachtpartij. Vorig jaar december onderging Tito verscheidene weken een behandeling wegens reumatiek. (Rtr-UP) Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich op zijn wekelijkse persconferentie niet willen wagen aan een voorspeiling over de huidige ontwikkeling in Moskou. Het schijnt, zei hij, dat er zeer ernstige binnenlandse problemen achter schuil gaan. Dergelijke moeilijkheden kunnen leiden tot extreme daden op het ge bied van de buitenlandse politiek ten einde de toestand in het eigen land te consolideren en de aandacht af te lei den, aldus Dulles. Dat er oorlog van zal komen, gelooft de minister echter niet. Het feit dat de Russen van het lopen de vijfjarenplan zijn afgestapt noem de Dulles een van de ernstige binnen landse kwesties in de Sovjet-Unie, ge zien het feit, zei hij, dat vijfjarenplan nen bijna als heilig worden beschouwd. Als andere problemen noemde Dulles de industriële decentralisatie, de nood zaak van het versterken van de satel- lietlanden, de economische hulp aan China en het verhogen van de eigen levensstandaard. verkoelen, en een zachte bries uit Turkije kan ook naar het noorden waaien. Op deze manier zal het klimaat van beide landen gematigd worden". Een westelijke reiziger, die gister avond uit Moskou in Warschau aan kwam, heeft verklaard, dat er op het ogenblik in de Russische hoofdstad een ware koopwoede heerst. Dit verschijn sel doet zich veel voor in tijden van spanning en crises in de Sovjet-Unie. De mensen geven dan de voorkeur aan goederen boven geld. Het Max-Planck-instituut in Ravens- burg in West-Duitsland heeft berekend, dat de Russische kunstmaan waarschijn lijk tot mei om de aarde zal blijven draaien en het raketdeel tot half decem ber. De Spoetnik verliest slechts zeer langz am hoogte, ongeveer een kilo meter per dag. (Rtr) Bij een felle brand die dinsdagavond in de Havenstraat te Veendam een dubbelpand verwoestte, is een vierja rig jongetje om het leven gekomen. Het pand werd bewoond door de fami lies A. Schaap en B. Dijk. De brand is vermoedelijk uitgebroken in de kamer of de keuken van de familie Dijk, na dat de ouders naar bed waren gegaan. Zij werden gewekt door dichte rook wolken die de slaapkamer binnendron gen. Met grote moeite konden zij zich redden, doch nadat zij de familie Schaap hadden gealarmeerd, konden zij un woning niet meer binnendrin gen om hun vierjarige zoontje te red- de i. Wel kon men door een raam nog de voorkamer binnenkomen waar een baby van een half jaar van de familie Dijk lag te slapen. De brandweer kon niet voorkomen, da het gehclt pand verloren ging. Het duurde meer dan een uur voor men na de blussing het verkoolde lijk van he' jongetje gevonden had. De bei de families waren tegen brand verze kerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De familie Dijk heeft een half jaar geleden ook reeds een woning door brand verloren. Bij die brand, in de Molenstreek, werden drie gezinnen dak loos. Een 25-jarige geestelijk gestoorde jon geman heeft gisteravond tijdens een zittim van het Israëlische parlement in Jeruzalem een zelfvervaardigde handgranaat van de publieke tribune naar de ministerstafel geworpen, waardoor vjjf ministers verwondingen opliepen. De toestand van een hunner, de minister van sociale zaken en ere dienst, Sjapiro, is ernstig. Hij werd door granaatscherven in de buik ge wond. Nadat hij onmiddellijk na de De werknemers in de Stichting van den Arbeid hebben hun onderhande lingspartners per brief voorgesteld de lasten van de bestedingsbeperking voor de laagst bezoldigde loontrekkers te verlichten door een verhoging van de kinderbijslag met 10 cent per dag. De heer en mevr. J. E. Boulter te Sprowston in Enge land beleven nog steeds veel plezier van het feit dat zij geruime tijd geleden een vosje uit eer benarde positie be vrijdden. Het vosje dat zij n.l. uit een klem haalden en dai zij verzorgden tot dat een verwonding aan zijn poot was genezen, is helemaal tam geworden en slijt zijn dagen in alle rust en gezel ligheid in hun huis. Men ziet hier hoe „Jabo", zoals de vos werd gedoopt, ■ijdens de maaltijd om lekkere beetjes bedelt. Hoewel zij aanvankelijk het begrip laagstbeaoldigden wilden uitbreiden tot de loongrens van f 6900welke ook voor de sociale verzekeringen geldt, schijnen zij nu bereid te zijn deze grens tot ongeveer f 5100.— te ver lagen. Het zou er dan op neerkomen dat de compensatie nog genoten kan worden door werknemers met een in komen van 105.— per week. Met deze compensatie zou gemoeid zijn een totaal bedrag van 48 miljoen gul den, dat geput moet worden uit de reserves van het kinderbijslagvereve- ningsfonds. Hiermee zijn de werk nemers enigszins tegemoet gekomen aan de werkgevers, die bereid waren een compensatie voor te stellen welke varieerde naar gelang van het inko men en het aantal kinderen. De bo venste grens lag daarbij op 80.per week. Dit voorstel zou 23 miljoen gul den vragen. Donderdag komt de Stichting weer bijeen. Als men het eens wordt, het geen gezien de grote afstand tussen de beide voorstellen nog niet zeker wordt genoemd, dan is men gereed om de regering, een concreet voorstel te doen. Wordt men het niet eens, dan zal donderdag in de Stichting waarschijnlijk de laatste hand gelegd worden aan de knoop, welke de rege ring ter doorhakking zal worden aan geboden. Felix Gaillard, de 37-jarige radicale minister van financiën in de aftreden de Franse regering, heeft gisteravond na een onderhoud met president Coty verklaard, dat hij vandaag nog defini tief zal antwoorden, of hij de opdracht om een kabinet te vormen aanvaardt. aanslag al een operatie had ondergaan, werd hij later op de avond nogmaals geopereerd. Een regeringswoordvoer der heeft evenwel meegedeeld, dat alle gewonden buiten levensgevaar zijn. De zeventig-jarige premier Ben Goe rion bevindt zich ook onder de gewon den, evenals de minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir. Zij zijn voorlopig in een ziekenhuis opgeno men. De bejaarde premier zag de gra naat kennelijk aankomen, want hij bukte zich nog voo- de ontploffing. In het hoefijzervormige Knesseth-gebouw ontstond uiteraard grote ontsteltenis. Gegil van de publiekf tribune mengde zich met het gekreun van de gewonden Terwijl de twee ernstigste gewonden werden weggedragen en de drie andere werden weggeleid, bleven de overige ministers rond de met bloed besmeurde regeringstafel zitten. Hen woedende menigte nam de da der van de aanslag onmiddellijk op de publieke tribune onder handen De jongeman. Mosje Dweik geheten, verzette zich niet. Hij moest door po litieagenten worden ontzet en tegen de opgewbnden omstanders in be scherming worden genomen. Hij is geen aanhanger van een bepaalde politieke partij. Een jaar geleden heeft hu getracht een ziekenhuis bij Tel Aviv in brand te steken. Het motief voor de aanslag is niet helemaal dui delijk. Het Hadassa-ziekenhuis in Jeruzalem heeft medegedeeld, dat premier Ben Goerion vleeswonden aan beide armen en zijn linkerbeen heeft opgelopen. Minister Sjapiro liep naast granaatsplin ters in de maag ook een gebroken duim en vleeswonden aan hoofd en borst op. Mevrouw Meir werd licht ge wond aan haar rechtervoet. De minis ter van volksgezondheid, Barzilai, kreeg slechts een lichte schram aan zijn been en de minister van vervoer, Carmel, liep een gebroken rechter arm op. Onmiddellijk na de aanslag las Amos Ben Goerion, zoon van de premier en plaatsvervangend inspecteur-generaal van de politie, via de radio een verkla ring voor om de bevolking gerust te stellen. De zitting van het parlement werd na een uur en een kwartier voort gezet. (Rtr.-AFP-UP) Een 32-jarige inwoner van het Midden limburgse plaatsje Meijel is, naar eerst thans bekend wordt, zondag door de rijkspolitie in verzekerde bewaring ge steld, evenals diens 16-jarige dienstbo de. Beiden zijn gearresteerd op grond van tegen hen gerezen verdenkingen dat zij geprobeerd hebben de echtgeno te van de man te vermoorden. Ofschoon een en ander nog in onder zoek is, bestaat het sterke vermoeden, dat de aangehoudenen geprobeerd heb ben om de vrouw te vergiftigen. De eventuele vergiftigingspogingen zijn evenwel zonder resultaat gebleven, daar de vrouw hiervan geen blijven de nadelige gevolgen heeft ondervon den. Wel moest zjj in het ziekenhuis te Venlo worden verpleegd. De manier waarop het aftreden van Zjoekov als minister van Defensie heeft plaats gevonden, is typerend voor de politieke structuur van de Sov jet-Unie. Mutaties als deze gebeuren alleen in totalitair geregeerde staten. Er is de laatste jaren in Rusland veel veranderd, maar op het stuk van onver hoedse wijzigingen in de regering i« alles bij het oude gebleven. Hoeveel van die verbijsterende omwentelingen heb ben we de laatste jaren al niet meege maakt. Beria werd op het hoogtepunt van zijn macht plotseling door zijn col lega's van kant gemaakt. Malenkov moest in 1955 ineens het veld ruimen voor Boelganin. Moiotov werd zonder plichtplegingen afgezet als minister van Buitenlandse Zaken, en hetzelfde ge beurde later met zijn opvolger Sjepilov. Met geregelde tussenpozen wordt het Russische volk opgeschrikt door nieuwe aankondigingen van wijzigingen in het régime. De betreffende beslissin gen blijken dan steeds genomen te zijn door een handvol machthebbers, die hun duistere plannen uitwerkten achter de hoge muren van het Kremlin. Het Rus sische pseudo-parlement, de Opperste Sovjet, werd in sommige gevallen wel op het laatste moment in opzienbarende besluiten gekend, maar op de bsluiten zelf heeft dit lichaam nooit enige invloed kunnen uitoefenen. et gebeurde met Maarschalk Zjoe kov zou de communisten over de hele wereld eindelijk tot het be sef moeten brengen, dat in de Sovjet- Unie van een democratische staatsinrich ting geen sprake is. Men kan ons toch moeilijk wijs maken dat de afzetting van de populaire oorlogsheld een uit drukking was van „de wil van het volk". Het volk had het maar te nemen. De machthebbers hadden beslist, en daar mee uit. Die machthebbers plegen zich niet te storen aan de publieke opinie. Zij zetten de publieke opinie, voor zover die in de U.S.S.R. tot uiting gebracht kan worden, geheel naar hun hand. Zij hebben een effectief systeem om de natie in de Kortst mogelijke tijd duide lijk te maken, dat een door het Kremlin genomen besluit het enige juiste was. Het is 'n houding die getuigt van de grootst mogelijke minachting voor de ge dachten en gevoelens van de massa van het volk. De mensen moeten maar ver trouwen dat de heren in het Kremlin weten wat het beste voor hun is. Ze moeten maar niets vragen, en zich rustig neerleggen bij de maatregelen van hun politieke meesters. n Amerika is onlangs ook de minister van Defensie afgetreden. Maar het Amerikaanse volk was door de pers reeds maanden tevoren ingelicht. Ieder een wist dat Wilson van zijn zware func tie ontheven wilde worden, en lang voor het ogenblik van zijn heengaan was in de bladen de naam van zijn opvolger genoemd. De officiële bekendmaking van de mutatie door president Eisen hower was dan ook helemaal geen ver rassing meer. Kortom: de gang van zaken was typerend voor een democratisch geregeerd land. Moskou tracht de wereld voortdurend wijs te maken dat de U.S.S.R. en de Oosteuropese satellietstaten op volko men democratische wijze worden be stuurd. Officieel spreekt men in de com munistische wereld zelfs van .volks democratieën". Het is een van die ge vallen van taaiverkrachting waaraan de communistische theoretici zich bij voort during schuldig maken, want wat zij ook onder het begrip „democratie" mo gen verstaan, hun interpretatie dekt in ieder geval in geen enkel opzicht de definitie die door het niet-communis- tisch-denkende deel van de mensheid wordt geaccepteerd. Ie communisteö, die het geluk heb ben te leven in landen waar nog geestelijke vrijheid heerst, zouden eens een ogenblik moeten nadenken over het geval-Zjoekov. Nemen zij maar weer bij voorbaat aan dat het Kremlin juist gehandeld heeft, zoals de macht hebbers in Moskou juist gehandeld zou den hebben toen zij Stalin ontluisterden, toen zij de Hongaarse vrijheidsstrijd on derdrukten en toen zij de vroegere kop stukken van de partij, Moiotov, Malen kov en Kaganovitsj in ballingschap stuurden? Van de aanhangers van de communistische heilsleer wordt kenne lijk een lenigheid van geest verwacht, die aan het ongelooflijke grenst. <\iiverrentit BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond f opgemaakt te 11.15 uur) Verspreide voorkomende opklarin gen, maar aanvankelijk nog hier en daar enige regen of motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, later weinig wind. Voornamelijk in het noorden van het land iets lagere temperatu ren. Zon: 7.35—17.16. Maan: 14.19 Een depressie, van New Foundland gekomen, nadert nu het zeegebied tus sen IJsland en Groenland. De invloed van deze depressie breidt zich over het noordelijk deel van de oceaan snel in oostelijke richting uit. In verband hiermede wordt een rug van hoge druk in het noorden van de Noordzee naar het zuiden verplaatst Zij zal morgen ons land passeren. Er wordt daarom rustig en op de meeste plaatsen droog weer verwacht, Max. neersl. Station Weer temp. afgel. vor. dag 24 uur Stockholm regen 8 0.5 Oslo onbew. 5 0 Kopenhagen motregen 12 1 Londen motregen 13 2 Amsterdam geh. bew. 13 2 Brussel geh. bew. 11 0 Luxemburg zwaar bew. 8 0 Parijs geh. bew. 11 0 Nice onbew. 11 0 Berlijn zwaar bew. 8 0 Mtinchen licht bew. 2 0 Zürich mist 5 0 Genéve mist 1 0 Locarno mist 1 0 Wenen mist 2 0 Innsbruck mist -2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1