weer een roker voor de Amsterdamse rechtbank Niko Kazantzakis wilde de wereld waarschuwen NATO dient Syrië van repliek Willem Andriessen gehuldigd in de Bachzaal mTyv 1^1 Dr. Adenauer is beducht voor de toekomst ERIC DE NOORMAN Officier van justitie lokt een principieel vonnis uit Eisenhower pleegt overleg met geleerden „Christus wordt weer gekruisigd heeft zijn faam in Europa verspreid Gromyko herhaalt beschuldigingen Geen oefeningen in Turkije Prinses opent polio-centrum Ereburger van de stad Amsterdam SI KRUISWOORDRAADSEL j i! Streven naar bezitsvorming onder brede lagen der bevolking Kazantzakis f Wel of geen marihuana „V oetbal-ongemak" Puzzelkwestie voor de Hoge Raad Een procent nationaal inkomen voor onder ontwikkelde gebieden H In regeringsverklaring Fotojournalisten voor de Hoge Raad WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 PAGINA Examens Syrië in de V.N. »r. Radio-Moskou: toestand Turkse grens gevaarlijk Het geven van auto- rijles Conclusie advocaat- generaal Hoge Raad Procureur-generaal acht dagvaarding onjuist Advies Raad van Europa: Anna Kethly naar ons land M 1 V.V.V.-PRIMEUR TE AMSTERDAM Automatische informatie voor toeristen De afzet van Neder landse kaas in West-Duitsland ar pn r J a u u Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Opleiding tot stedebouwkundige (Van onze verslaggever) Opnieuw zal de Amsterdamse recht bank moeten beslissen of het roken van marihuanasigaretten strafbaar is of niet. Dit in de principiële zaak tegen een Surinaamse zeeman. ,,Het is grie zelig", sprak dinsdagmiddag de offi cier van justitie mr. W. K. baron van Dedem. „Uit statistieken blijkt dat gebruikers van marihuana op den duur overgaan op heroïne en dit leidt tot misdaad". Marihuana roken (aanwen den) ten einde een gewenste psychi sche staat te bereiken, stond er in do tenlastelegging. De officier achtte dit bewezen. Vier maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek van de maand voorarrest. Aldus luidde de eis van mr. baron van Dedem, die zei de zaak beperkt te hebben gehouden om een principiële uitspraak uit te lokken. „Verdachte ontkent marihuana te hebben gerookt", merkte een der rechters op. „Ik refe reer mjj op dit punt aan het oordeel van de rechtbank", antwoordde de of ficier. In 't vorige proces kwam de Amster damse rechtbank tot vrijspraak op grond van het feit dat roken niet valt onder het begrip „aanwenden". Het hof was van mening dat niet vast stond, dat het marihuana was geweest. Dit laatste speelde ook dinsdagmiddag een belang rijke rol. De zeeman gaf op de zitting toe een keer vier a vijf sigaretten te hebben gerookt. „Ik rookte ze achter elkaar, bij wijze van demonstratie. Het deed mij niets, Ik geloof er niet in", sprak de verdachte, die voorts ver klaarde niet te weten wat marihuana is. „Mij is alleen bekend dat men het „rotsooi" noemt. Waarom is dit nu strafbaar edelachtbare? Als ik een bloem neem en ik rook die op krijg ik geen straf. Dit zijn planten", riep de man verontwaardigd uit. Een Surinaamse importeur gaf als ge tuige toe, dat er bjj hem thuis gerookt was. Geen marihuana mijnheer de pre sident, wel Lexington-....". „De officier praat maar van en over marihuana, maar er is hier geen spra ke van marihuana" zei de verdediger mr. M. H. Huygens. „Niemand weet wat het was, ik concludeer tot vrij spraak". Tot dezelfde conclusie kwam mr. Huygens ook in de zaak tegen een twintigjarige Chinees die terecht stond voor het aanwezig hebben van mari huana, het verwerken van deze Indi sche hennep tot sigaretten en het ver kopen aan Amerikaanse verlofgan gers. „Deze man wordt bij herhaling genoemd met de hoofdverdachte, de tremmer die door de rechtbank ver oordeeld is tot anderhalf jaar met af trek". zei de offcier van justitie. ,Ik vraag zes maanden gevangenisstraf". Aan het slot van de zitting ontstond een felle woordenwisseling tussen de of ficier van justitie en mr. Huygens. In opdracht van de officier vertelde een rechercheur te hebben vernomen dat de Chinees, die niet in voorarrest zit, weer in de marihuanahandel zit. „Wie heeft dat gezegd?" riep mr. Huygens woedend uit. „U moet met bewijzen komen" ging de raadsman verder toen de rechercheur het antwoord schuldig bleef. „Als loodsmannetjes van de politie u waarschuwen dat mijn cliënt weer in de marihuanahandel zit, dan Is dat een indruk. Er worden hier vandaag geen indrukken "beëdigd". President Eisenhower heeft een aan tal vooraanstaande personen op weten schappelijk gebied ontboden om van gedachten te wisselen over „zeer ern stige en zeer belangrijke wetenschappe lijke kwesties". .Een woordvoerder van het Witte Huis wilde geen bijzonder heden bekendmaken. Aangenomen word. dat men gesproken heeft over Amerikaanse vorderingen op het ge bied van geleide projectielen en raket ten. Aan de besprekingen werd deelgeno men door dr. Isador Rabi, de voor zitter van de wetenschappelijke advies commissie van het bureau voor defen siemobilisatie, Gordon Gray, de direc teur van dit bureau, Robert Cutler, de adviseur van de president voor kwes ties betreffende de nationale veilig heidsraad, en Lewis Strauss, de voor zitter van de atoomcommissie. (Rtr.) 's—GRAVENHAGE, 20 okt. Kand. deel 2 geneeskunde: A. J. M. Terken (Mierlo) en H. B. M. Verhoeven (Nij megen). UTRECHT, 28 okt. Aan de Rijks universiteit te Utrecht is gepromoveerd de heer J. H. van Lint te Utrecht +ot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „Hecke-operators and Euler-products". Promotor was prof. dr. -. van der Blijf. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko. heeft gisteren in de Algemene Vergadering der V.N. de beschuldiging herhaald, dat Turkije een aanval op Syrië voor bereidt en hiertoe door de V.S. wordt aangespoord. De algemene vergadering besprak voor de vierde maal de klacht van Syrië, dat zjjn veiligheid door Tur kije wordt bedreigd. Gromyko zei voorts, dat de V.S. tus senbeide willen komen in de binnenland se zaken van landen in het Midden- Oosten. Zij smeden onder meer samen zweringen om regeringen van deze lan den omver te werpen, aldus de Rus sische minister. Hij sloot zich aan bij de Syrische minister van buitenland se zaken, Salah Eddin Bitar, die op nieuw aandrong op de vorming van een V.N.-commissie voor onderzoek naar de toestand aan de Syrisch-Turkse grens, waar Turkije, naar zijn zeggen, troepen heeft samengetrokken welke Syrië bedreigen. HU deed evenwel geen formeel voorstel. Gromyko, die voornemens was gisteren met de Queen Mary naar Europa te vertrekken, heeft van zijn voornemen afgezien. Gromyko is de enige minister van buitenlandse zaken van de grote mogendheden, die nog deelneemt aan de debatten in de al gemene vergadering der V.N. Waar schijnlijk zal hij nu per vliegtuig rei zen. Radio-Moskou heeft gisteravond m een uitzending in het Grieks verklaard, dat de toestand aan de Turks-Syrische grens „zeer gevaarlijk" is. Turkse kanonnen staan reeds ge reed en kunnen elk ogenblik het vuur openen. De Turkse divisies wachten slechts op een bevel om een aanval te beginnen en de Amerikaanse Zesde Vloot bevindt zich voor de Syrische kust. De spoedlevering van Amerikaanse munitie en wapens aan Turkije duurt ook nog voort. De toestand is thans buitengewoon gespannen en vereist de tussenkomst van de Verenigde Naties als het orgaan dat de verantwoorde lijkheid voor het behoud van de vrede draagt, aldus Radio-Moskou. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaak van de Federatie van de Neder landse Organisaties voor het Personen vervoer (F.N.O.P.) waarbij deze uitge maakt wenst te zien of het geven van autorijlessen vrij moet zijn of niet. De gemeente Gouda eist namelijk een ver gunning. De voorzitter der vereniging liet zich verbaliseren en bracht zo de zaak aan het rollen. De kantonrechter sprak een veroordeling uit De advocaat-generaal achtte echter de femeenteverordening niet grondwettig, lij concludeerde tot vernietiging van het vonnis, behalve voor wat de bewezenverklaring betreft. Hij vroeg de Hoge Raad het bewezen ver klaarde niet strafbaar te oordelen en ten principale rechtdoende de requirant van rechtsvervolging te ontslaan. Arrest 10 december. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dinsdag bij het begin van de vergadering medegedeeld, dat o.m. een lericht van verhindering is mtvangen van de heer Van Rijckevorsel „wegens •en hem op het voetbalveld overkomen •agemak" De Griekse dichter en romanschrijver Niko Kazantzakis is, zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren heb ben bericht, in Freiburg overleden. Hij was een zeer opmerkelijk schrijver, die met „Christus wordt weer gekruisigd" de aandacht boeide, niet in de laatste plaats om de oprechte, bewogen toon, het krachtige beeldende proza en de sterke visie, die men er in aantrof en die bepaald anders waren dan men doorgaans in de moderne literatuur aan treft. Kazantzakis was een man, die van zijn geboorteland de hevigheid der ge voelens, en de ruime, bijna visionaire blik had meegekregen en ook naar die aard schreef. Het werd in zijn uiterlijk weerspiegeld een bijna schilderachtige man, met een prachtige, zwaar door groefde, bronzige kop, met een stugge grijze snor en grauwe wenkbrauwen boven de rustige, donkere ogen zoals men zich een Griekse boer zou voor stellen. of een visser van de eilanden in de Aegeïsche Zee. Niko Kazantzakis is op het eiland Kreta geboren. Hij heeft rechten gestu deerd in Athene en daarna filosofie in Rome, Berlijn en Parijs. Aan de Sor- bonne heeft hij colleges gelopen bij Bergson, die hem, naar eigen zeggen, sterk beïnvloed heeft. Zijn vader had een politieke carrière voor hem gewenst, maar de zoon kon niet anders dan aan schrijven denken, aan het uitdrukken van wat hem hevig bezig hield. Toch is hij nog in de poli tiek terecht gekomen, in 1920, toen 150.000 Griekse boeren in de Kaukasus in moeilijkheden waren geraakt. Kazant zakis dong toen naar het directeurschap van het Griekse ministerie van Sociale Zaken en kon, toen hij die functie in derdaad gekregen had, vrijwel alle boe ren behouden naar het vaderland terug voeren. Toen die taak vervuld was nam hij onmiddellijk ontslag en wijdde zich opnieuw uitsluitend aan de literatuur. Hij heeft vooral poëzie geschreven. „Christus wordt weer gekruisigd" was zijn eerste grote roman. Hij werd er op slag wereldberoemd mee. Men kan dus zeggen, dat hij- het doel, dat hij zich gesteld had, ook bereikte. In een inter view met een redacteur van ons blad had hij immers gezegd, dat hij de ro manvorm gekozen had, omdat Griekse poëzie geen kans maakte vertaald te worden en hij zich toch in de wereld verstaanbaar wilde maken. „Ik moet schrijven" zeide hij ongeveer, „omdat ik de wereld voor een afgrond zie staan thans meer dan ooit, en ik wil waar schuwen, steeds opnieuw, en de weg naar redding wijzen. Ik wil de mensheid weer het geloof geven, het geloof niet in de religieuze zin, maar het geloof in de „idéé qui surpasse notre individua- lité", zoals Manolios de herdersjongen uit „Christus wordt weer gekruisigd" dat heeft, die met zijn hart de weg naar het heil vindt en anderen die weg wijst. Maar Manolios wordt het slachtoffer van de haat. „Tous les sauveurs mour- ront", voegt Kazantzakis er aan toe. „Christus wordt steeds weer gekruisigd". Hij bedoelde dan ook al de grote figu ren uit zijn werken een boodschap mee te geven: zij hebben de afgrond gezien en zoeken naar de poort van het heil. Als zijn hoofdwerk beschouwde Ka zantzakis zelf overigens zijn vervolg op de Odyssee, een werk in 32.000 verzen, dat begint waar Homeros eindigt: een nieuwe zwerftocht van de antieke held, die het in de oude omgeving niet uit kan houden. Op de nieuwe zwerftocht ontmoet Odysseus de grote figuren uit de wereldgeschiedenis en uit de litera tuur: Christus, Boeddha, Don Quichot, Faust. Zij allen vertellen hem hun visie op de grote problemen van het leven en wijzen hem de weg naar het heil. Odysseus vergelijkt hun gedachten met de zijne en tracht er zijn lering uit te trekken. Zijn Christusbiografie en ook zijn leven van St. Franciscus, die hem na aan het hart lagen, hebben het bezwaar, dat zij geschreven zijn „los van het ge loof in religieuze zin". Verder heeft Kazantzakis de Divina Comedia in Griekse verzen vertaald en ook vertalingen in het Grieks bezorgd van de Faust van Goethe en van enkele werken van Bergson en Nietzsche. 25. De Noorman wacht tot de avond valt; dan begeeft hij zich met de an deren naar de toren, waar Svein de fakkel toont. Even later staat Eric op de trans, terwijl de toorts in zijn handen een flakkerende lichtbaan beschrijft. Op een verre heuvel springt een eenzame krijger opgewonden overeind. „Heer Ottar, het sein", schreeuwt hij, waarop de dikke Yarl gevolgd door Harald, snel naderbij komt. „Het sein jawel", mompelt Harald fronsend, „maar het wordt niet op de manier gegeven, die wij afgesproken hadden." „Het is het sein," gromt Ottar met een satanische grijns, „dat betekent, dat ons plan gelukt is. De Noorman en zijn gespuis leven geen dag meer, en de tijd, die zij nog .leven, zullen wij wel even komen bekorten. Verzamel de krijgers, het gaat er op los." De opperbevelhebber der NATO-strijd- krachten, generaal Lauris Norstad, heeft meegedeeld, dat de komende driedaagse NATO-manoeuvres „Red Epoch" buiten het grondgebied en het luchtruim van Turkije gehouden zul len worden. In een officiële verkla ring is medegedeeld, dat de oefening in de Ionische en Egeische Zee ge houden zullen worden en dat zich daar bij geen NATO-strijdkrachten ten Oos ten van Cyprus zullen begeven. De verklaring is kennelijk bedoeld als ant woord op de nota van de Sytische re gering aan de NATO-landen, dat de manoeuvres Turkije de gelegenheid zouden kunnen bieden agressieve da den te plegen, die tot een oorlog zouden leiden. In de zaak van de directeur van een dagblad heeft de procureur-generaal bij de Hoge Raad de dagvaarding onjuist geoordeeld. Hij concludeerde tot ver werping van het beroep van de direc teur, die in eerste instantie door de kan tonrechter te 's-Gravenhage is veroor deeld tot 100.- boete wegens overtre ding der loterijwet door het wekelijks publiceren van een puzzel „Kruis of Munt", aan de oplossing waarvan een geldprijs verbonden is. In hoger beroep werd de dagvaarding nietig verklaard. Arrest 26 november. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren een aanbeveling aan het Comité van Mi nisters goedgekeurd, waarin onder an dere wordt voorgesteld een gemeen schappelijke politiek te voeren ten aan zien van de ontwapeningsvraagstukken en de hereniging van Duitsland. Wat de onderontwikkelde gebieden betreft, dienen de regeringen volgens de Raadgevende Vergadering de ver wezenlijking van „Sunfed," het speci ale fonds van de Verenigde Naties voor economische ontwikkeling, te be spoedigen. De regeringen zullen er ook naar moeten streven, dat één procent van haar nationale inkomen ter beschikking wordt gesteld ter le niging van de noden der onderont wikkelde gebieden. Er is voorts een resolutie van de werkgroep voor de betrekkingen tussen de nationale parlementen aangenomen, waarin wordt verklaard dat, aangezien het Comité van Ministers slechts wei nig aandacht schenkt aan de door de Raadgevende Vergadering gedane aan bevelingen, het van groot belang is de betrekkingen tussen de onderscheidene parlementen te versterken. De Oosten rijker Karl Czernetz, die over deze aan gelegenheid een rapport had opgesteld, deelde mede, dat van de 122 conven ties en overeenkomsten van de Raad van Europa er in de meeste nationale parlementen slechts zes of acht be krachtigd z\jn. Deze betreurenswaardi ge situatie kan het prestige van de Raad van Europa slechts schaden, zo merkte hU op. Zaterdagavond komt op Schiphol aan de Hongaarse socialistenleidster mevr. Anna Kethly. Zij zal enige dagen als gast van d« P.v.d.A. in ons land ver- toeven. (Van onze verslaggeefster) Op bijzonder feestelijke wijze is Wil lem Andriessen, die afgelopen vrijdag zeventig jaar is geworden, dinsdagavond in de Amsterdamse Bachzaal gehuldigd. Vrienden en bewonderaars, collega's, oud-leerlingen en een uitgebreid feest comité, waarvan professor dr. K. Ph. Bernet Kempers de voorzitter was en dat uit vertegenwoordigers van alle vier bovengenoemde categorieën bestond hebben de jubilaris een klinkende hulde gebracht. Een avond ter ere van Wil lem Andriessen is zonder muziek on denkbaar, en het programma werd dan ook meteen met een fanfare voor zes trompetten en orgel ingezet, die door Ernest W. Mulder voor deze ge legenheid was gecomponeerd. De heer Jan Odé, directeur van het Amsterdamse Conservatorium een functie die naar men weet ook Willem Andriessen ge durende achttien jaar heeft bekleed sprak een welkomstrede uit. Daarin getuigde hij van de buitengewone vreug de die het hem was, samen met de familie Andriessen en zoveel oprechte vrienden, die van heinde en verre waren toegestroomd, dit feest te kunnen vie ren. Hjj sprak de heer Andriessen toe in termen, die men niet uit hun ver band behoort te lichten, maar niemand zal het ons kwalijk nemen wanneer wij er hier één aanhalen: per slot van rekening wordt niet iedereen „een spe ciaal specimen van het menselijk ge slacht" genoemd. Johan van den Boogert en Gérard van Blerk, beiden oud-leerlingen van Willem Andriessen, speelden vervolgens op twee vleugels de Haydnvariaties van Brahms en ze hadden, blijkens de reac tie van hun leraar, nauwelijks een be tere keus kunnen doen. Herman Schey en Nelly Steuer-Wagenaar voerden daarna drie liederen uit, die de jubila ris heeft gecomponeerd. Wethouder mr. F. van Wljck, die met mejuffrouw Ag nes Luns het gemeentebestuur vertegen woordigde, haalde in een toespraak herinneringen op uit de kamptijd, die Willem Andriessen en de spreker samen hebben doorgebracht. Daarna overhan digde hij aan Willem Andriessen de pen ning van de stad Amsterdam, die het ere-burgerschap insluit. Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers sprak hierna een bijzonder charmante huldigingsrede uit. Htj beschreef An driessen als een man, die niet alleen bewondering, maar ook vriendschap opwekt, als iemand die niet alleen uit voerend kunstenaar is, maar ook een begenadigd inleider tot de kunst, die eerlijk zijn critiek geeft, nochtans zon der daarmee iemand te kwetsen, kortom „als de aardigste man die men zich denken kan," Ook mevrouw Andriessen, die gedu rende vijfenveertig jaar met zoveel liefde de taak van huisvrouw en admi nistratrice heeft vervuld, werd in de hulde betrokken. Aan beiden werd dan ook het cadeau overhandigd, dat dege nen die het echtpaar Andriessen een warm hart toedragen, hebben samen gebracht: een reis, naar Italië vermoéde- lijk, en in het voorjaar te maken. Een album met vele, vele namen vergezelde het geschenk. „Het duizelt me wel een beetje" zei een paar minuten later de jubilaris, die het podium beklom om de aanwe zigen toe te spreken. „Het was m;1 niet bekend wat er vanavond zou gebeuren en ik word er verlegen van." Maar in een werkelijk bescheiden hart is voor verlegenheid niet heel lang plaats, en het duurde dan ook maar kort of de oud-directeur van het Amsterdams Con servatorium deed met zijn onvoorberei de, maar voortreffelijke speech de aan wezigen schaterlachen. Als altijd was hij het mag misschien voor deze keer wel gezegd zijn de levendigste en de beminnelijkste onder de sprekers, wiens hart tevens overvloeide van dankbaar heid. Maar het was dan ook weer echt Willem Andriessen, die die dank op zo luchtige en speelse wijze onder woor den bracht. „Wat ik zeker heerlijk vind", aldus de jubilaris, „is, dat ik in mijn leven een punt heb bereikt, waarop er van alle kanten warmte en hartelijk heid naar me toestromen. En voor dit grote goed ben ik van harte dankbaar." Nadat het conservatoriumkoor en -or kest onder leiding van Dr. Anthon van der Horst een klinkende uitvoering had gegeven van Anton Bruckners Te Deum, was er gelegenheid de jubilaris de hand te drukken. Van die gelegenheid maak ten o.a. minister J. Suurhoff, mr. P. Witteman, dr. J. Hulsker, dr. C. Wal- ther Boer, en dr. John Daniskas ge bruik. sMitóst; (Van een verslaggever) In het V.V.V.-bureautje voor het Am sterdams Centraal Station zal een „automatische informatie" worden in gericht, bestemd voor buitenlandse toe risten. Er zullen telefoons komen te hangen, die in verschillende talen een op het weer van de dag afgestemd toe ristisch dagprogramma ten gehore brengen. Is de weersvoorspelling minder gun stig, dan kan men van een opgewekte stem vernemen, dat het thans een uit gelezen dag is om bijvoorbeeld de Aals- meerse Bloemenveiling of het Rem- brandthuis te bezoeken, een bezoek aan deze of gene tentoonstelling of gebeur tenis eraan vast te knopen, enz. De di recteur van de Amsterdamse V.V.V., de heer Strijken, heeft dit plan opgevat bij wijze van experiment. Naar zijn we ten is een dergelijke opzet nog nergens beproefd. Niet alleen ten behoeve van de Am sterdammers, maar ook al als atten tie aan de toeristen in Amsterdam, heeft het Centraal Bloembollencomité honderdduizend bloembollen aan de hoofdstad ter beschikking gesteld. Zij zullen straks de perken bij de invals wegen en de gazons van de grote plei nen een fleurige sier geven en Amster dam tot bloemenstad maken Iets der gelijks is het afgelopen seizoen al door de Amsterdamse Dienst Beplantingen zelf ondernomen. I Willem Andriessen is dinsdagavond in de Amsterdamse Bachzaal door een grote schare bewonderaars ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag gehuldigd. Wethouder van Wijck kwam hem namens het gemeentebestuur de zilveren leg penning van de stad Amsterdam aanbieden. V.l.n.r. mevrouw Andriessen, Willem Andriessen en wethouder van Wijck. InDelft heeft H. K. H. prinses Beatrix dinsdag het polio-revalidatiecentrum „Delft en Omstreken" geopend. Tijdens haar rondgang door het nieuwe centrum had de prinses een paar vriendelijke woorden voor de negen kinderen die in de schoolklas de lessen volgen. Gisteren heeft prinses Beatrix, als beschermvrouwe van het Prinses Bea trix poliofonds, te Delft het polio-revali datiecentrum voor Delft en omstreken geopend. De officiële opening geschiedde nadat de voorzitter van de Stichting Revali datiecentrum Delft en Omstreken, dr. ir. F. Hekker, de prinses een zilveren vouw been had aangeboden, welks inscriptie aan deze gedenkwaardige datum herin nert. Met dit vouwbeen verwilderde de kroonprinses hetr papier dat aan het ein de van een erepoort bij de ingang was aangebracht; De prinses bezichtigde daarop het ge bouw. Een kind'e wiens voetje juist uit het gipsverband was maakte de eerste oefeningen, hetgeen de prinses de opmerking ontlokte: „Ja, dat gevoel ken ik ook". In de speelzaal speelde zij even op ongedwongen wijze verstop pertje met de kleuters en nam vervol gens de rest van het revalidatiecentrum in ogenschouw. Het verbond van Westduitse Klein handelaren heeft medegedeeld, dat wanneer de Nederlandse kaasfabrieken zouden blijven weigeren vierkante Goudse haas te vervaardigen in plaats van in de gebruikelijke ronde vorm, de Nederlandse regering zou moeten in grijpen om de Nederlandse fabrieken te bewegen haar standpunt te herzien ten behoeve van de afzet op de Westduitse markt. 7~ i M u tt a TT A f it w af' ti «i JA V sr Horizontaal: 1. lidwoord; 2. deel v. d. dag (afk.); 3. voorzetsel; 7. geogr. aanduiding (afk.); 8. soort onderwijs (afk.); 9. familielid; 11. jong dier; 13. teken van verdriet; 15. tijdperk; 16. huid; 18. boom; 19. tel woord; 20. deel v. h. hoofd; 21. geslo ten; 22. meisjesnaam 23. ik (Lat.); 26. vogel; 28. vogel; 29. de lezer heil (Lat afk.); 31 water in Italië; 34. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 35. zang- noot,' 36. pers. vnw. Vertikaal: 1. zonder glans; 2. stofmaat; 3. reeds; 4. klein plantje; 5. in orde; 6. plotse ling; 9. geneesmiddel 10. gereedschap; 12. plaats in het Gooi; 14. telwoord 16. heidemeertje; 17. pret; 21. seconde; 24. mooie zwarte delfstof; 25. familielid; 27. waterkering; 28. kledingstuk; 32. tandeloos zoogdier; 33. onmeetbaar ge tal. Horizontaal: 1. strip - Assen; 2. leuren - ale; 3. aleer - glans; 4. pk. - prop; 5. telegram - ah; 6. ene - rotonde; 7. soda - inert; 8. pinas - les; 9. Kroaat - Oss; 10. Wilna - K.R.O.; 11, adat - banjo, '/pftmau 1. slapte - DKW; 2. telkens - Ria; 3. rue - Leopold; 4. Irene - Diana; 5. per - granaat; 6. pro - A.T.; 7. gratis - K.B.; 8. Salomon - ora; 9. slap - Ne 10. een - adres; 11. schets - Po. lelson; (Van onze correspondent in Bonn) De Russische ambassadeur Smirnov op de diplomatentribune in het par lementsgebouw gezeten naast de Ne derlandse ambassadeur mr. Lamping zat zich gisteren op zijn lip te bijten, toen bondskanselier dr. Adenauer van leer trok tegen de Sovjet-Unie e« haar voort durende streven om de wereld onder de dreiging van een oorlog te houden. IV Adenauer noemde de Sovjet-Unie „dé enige militair agressieve macht ter wereld", een situatie waaraan volgens de bondskanselier ook de interne machtsstrijd in het Kremlin voorlopig niets zal veranderen. Dr. Adenauer leg de de bondsdag zijn regeringsprogram ma voor, nadat hjj zelf en zijn zeven tien minis' -s door de president van de bondsdag, dr. Gerstenmaier, waren be ëdigd. HU voorspelde dat de komende vier jaren de regeringsperiode van het nieuwe kabinet joeilijke buiten landse politieke en economische situa ties zouden brengen. De bondskanselier betuigde evenwel zyn vaste geloof in het behoud van de wereldvrede, voor opgesteld dat de eenheid van het Wes ten bewaard blijft onder leiding van de Verenigde Staten van Amerika. Grote verwachtingen koestert de bonds kanselier van de komende NATO-zit- ting in ParUs, waaraan «ok president Eisenhower zal deelnemen. Dr. Ade nauer legde er de nadruk op. dat Duits land geen grote mogendheid of we reldmacht meer is en dat zijn positie in de wereld slechts kan worden be zien in het licht van de internationale politiek, waarin nationaal egoïsme moet v, orden onderdrukt. De Westduitse re gering zal in de komende vier jaren haar op versterking der Westelpke so lidariteit gerichte politiek voortzetten, waarin de Europese integratie en de NATO de meest hoopgevende factoren zijn. De financieel-economische politiek der regering zal zijn gericht op de ka- Aan de Amsterdamse Raad wordt voorgesteld goed te keuren dat aan de Academie van Bouwkunst te Amster dam een afdeling voor de opleiding van stedebouwkundige wordt verbonden. De duur van de opleiding is zes jaar. De lessen zullen hoofzakeljjk in de avond uren worden gegeven. Weliswaar be staat er sedert 1947 aap de Technische Hogeschool te Delft een opleiding voor stedebouwkundige, maar het aantal stu denten in deze afdeling is aanzienlijk minder dan de behoefte aan stedebouw kundig kader, zo schrijven B. en W. aan de Raad. pitaals- en bezitsvorming onder brede „en van de bevolking door een al gehele herziening van het belasting systeem, bevordering van het sparen, van het bouwen van eigen woningen r\ het verwerven van .Volksaktien" niet alleen door verkoop van het staats bezit doch ook door spreiding van het aandelenkapitaal in de particuliere on dernemingen die daarvoor in aanmer king komen. De regering zal zich ver- iten tegen de almacht van de staat en het collectivisme. De constructieve so ciale politiek die zy zal voeren zal elke mogelijkheid tot schepping van een welvaartsstaat van tevoren uitsluiten. Toen de sociaal-democratische oppositie ii. de bondsdag deze verklaring met c hoongelach onderbrak, mérkte de bondskanselier op dat de leuze „Geen experimenen", die de CDU in haar verkiezingscampagne heeft gevoerd, hem bij het schrijven der regeringsver klaring bijna uit de pen was gegleden, doch dat hij die differentie voor de verslagen sociaal-democraten maar achterwege had gelaten. Het debat over de regeringsverklaring is op 5 en 6 no vember vastgesteld. In de universiteitskliniek te Freiburg is, naar eerst thans bekend wordt, zater dagavond de Griekse schrijver Nikos Ka zantzakis schrUver van „Christus wordt weer gekruisigd" en „Kapitein Mi- chalis" aan leukemie overleden. HU was 72 jaar oud. Kazantzakis was op Kreta geboren. In de Griekse regering Sofoulis, kort na de oorlog, was hij minister van Kuituur. In Wenen werd hem vorig jaar de in ternationale vredesprijs uitgereikt. HU heeft een omvangrijk oeuvre nagelaten. De procureur-generaal bU de Hoge Raad heeft conclusie genomen in het beroep tegen en vonnis van de recht bank te Alkmaar, ingesteld door twee fotojournalisten, waarbij zU een ver oordeling kregen wegens het fotograferen van een militair werk in Den Helder. Het betrof een foto van een aanvaring tussen twee mijnenvegers. Het veroor- deld vonnis kwam van de Alkmaarse rechtbank. In eerste instantie had de kantonrechter in Den Helder echter ont slag van rechtsvervolging gegeven. De procureur-generaal achtte het von nis van de rechtbank grotendeels juist. Met wijziging der kwalificatie conclu deerde hij tot verwerping van het beroep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2