Afscheid mr. C. v. Leeuwen van H?lrie™slT!fh,a"de' Duivenboden Charlotte Kohier: hartelijk en charmant in Haarlem gehuldigd a km Ihaarlems bedrijf werkt Als griffier van de Haarlemse rechtbank Vrachtwagen ramt verkeersruit Boeiende voordracht van Yvette I OP MAXIMUM SNELHEID Om wegenverkeersreglement bij 1 te houden Wereldreizigers in Minerva PAUL JULIEN OVER DE OOST- AFRIKAANSE STEPPEYOLKEN Wegenwacht in Velser tunnel Verkeersborden aan de lopende band ■nHfl Die Blume von Hawaï WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 PAGTNA 3 In Velser-tunnel: K.A.B. herdenkt zondag haar doden Toerisme door de lucht Faillissementen Haarlemse Middenstand laar voor hof van Amsterdam Voor rijden onder invloed Door bromfiets aangereden Burgerlijke Stand Haarlem 4 °$^L1F,I5N: ,D" tP' van Acker, 87 jr. Westerhoutpark; J. K. Dijkstra 102 jr. Karei van Manderstraat; P Stroos- ma, 79 jr. CrayenesterlaanS. Hijmans T S' „Iaerten van Heemskerkstraat; 0. P. Roozee, 76 jr. Meidoornplein; J. n Xfn,d*£ Meer. 87 Jr. Kamperlaan; ri'„a ^k"M?rkerink> 31 jr- Gedempte Oude Gr.; J. Meerker-Kregel, 55 jr. Ja- vastraat; F, Faber-Kroese, 82 jr. Orion- weg, JG. Rosenberg-Roestenberg 49 uVun Koets veld str.; J. A. C. M. Maar schalk-van de Braak, 87 jr. Kamper- De voordracht Pater Honoratus Gaminada bediend Oud-provinciaal der Franciscanen Mottor rij der via trottoir en hekje in grasberm KLAVERJASSEN Z ANDVOORT Vergadering „T.Z.B." De vervaardiging Nieuwe verkeerslantaarns 1 HEEMSTEDE Salzburger Marionetten- Theater Afdelingsvergadering K.V.P. Beurs van Amsterdam Beurs van New York Tijdens een bijzondere zitting heeft <le Haarlemse arrondissementsrechtbank hedenmorgen afscheid genomen van haar griffier, mr. C. van Leeuwen van Duivenboden, aan wie wegens het be- 'eiken van de leeftijdsgrens met ingang van 1 november eervol ontslag is ver leend onder dankbetuiging voor de in zijn functie verleende diensten. De afscheidszitting werd bijgewoond door alle leden der rechtbank, door de leden van het O.M. en de substituten- griffiers, de kantonrechters en de grif fier van het Haarlemse kantongerecht, terwijl voorts zeer veel advokaten en notarissen van hun belangstelling ge tuigden. De president van de rechtbank, mr. A. Omstreeks kwart voor twee is dins dagmiddag door een hoge vrachtauto de buitenste laag van de glazen erker van een der verkeerscontrolekamers in de Velsertunnel verbrijzeld. Het on geluk gebeurde in de westelijke tunnel buis. Het ongeluk zou zich aldus hebben toegedragen dat de hoge vrachtauto bij het inhalen van een andere vrachtwa- Êen naar de linkerkant werd gedrukt. 'e wagen moet daarbij het trottoir geraakt hebben, is het trottoir opgevlo gen en vernielde de buitenste laag van de triplexglazen erker van de noorde lijke verkeerscontrolekamer. De wagen is nog een veertig meter doorgeschoven op het looppad en maakte krassen in de tunnelwand. Linker spatbord en bum per van de wagen liepen eveneens schade op. De wagen is door de tunnel- dienst weggesleept. Zondag houden alle afdelingen van de KAB in Haarlem hun jaarlijkse doden herdenking. In het bijzonder zullen wor den herdacht de leden, die dit jaar zijn gestorven. De herdenking zal bestaan uit een plechtige Vesper met predikatie. De plechtigheid begint om drie uur in de kerk van de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Kru- gerstraat. Daarna gaat men naar net kerkhof, waar men biddend langs de graven zal trekken. Zondag 3 november zal jhr dr J. C. Mollerus in het Rembrandt-theater te Haarlem 's morgens om elf uur spreken over het onderwerp „Toerisme door de lucht 1957". De gekleurde geluidsfilm „Mensen, die de wereld kleiner maken" en gekleurde lantaarnplaatjes zullen het gesproken woord aanvullen. De spreker, die in mei van dit jaar ge ïnstalleerd werd als „Skipper of the Flying Dutchman" en in augustus de openingsvlucht met de DC7C Zuider zee naar Canada meemaakte, behoeft nauwelijks in Haarlems dreven te wor den voorgesteld. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 29 oktober 1957 in staat van faillissement verklaard: 1. L. P. M. Beerenhout, schilder te Haarlem, Rechter-CommissarisMr. H. J. Ferwerda. Curator: Mr. A. R. van IJlzinga Veenstra te Haarlem. 2. C. W. Straathof te Haarlem .Rech ter-Commissaris: Mr. H. J. Ferwerda; Curator: Mr. G. H. Veenhoven Jr. te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 29 oktober 1957 opgeheven het faillissement van Joh. W. Nooyen, koop man te Aalsmeer, Rechter-Commissa ris: Mr. N. Smits; Curator: Mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. M. baron v. Tuyll v. Serooskerke, me moreerde in zijn afscheidsrede de 35- jarige ambtelijke loopbaan van de schei dende griffier, die in 1922 aanving in Schoonhoven, alwaar mr. v. Leeuwen v. Duivenboden griffier werd van het kantongerecht. Tien jaar later werd de ze in dezelfde functie benoemd te Wage- ningen. In 1941 volgde zijn benoeming tot griffier der rechtbank van het ar rondissement Haarlem. De president wees op het belang van een goed func tionerende griffie voor de rechtbank. Mr. v. Leeuwen v. Duivenboden heeft bij de vervulling van zijn ambt getuigd van een heldere blik met een scherp ziend oog, van bescheidenheid zomede van hoffelijkheid. De officier van justitie, mr. L. A. Feit- sma, herinnerde aan de uitbreiding der werkzaamheden, verbonden aan het griffiersambt gedurende de laatste ja ren, en gewaagde van de belangstelling en zorg die mr. v. Leeuwen v. Duiven boden altijd bij zijn ambtsvervulling be tracht heeft. Namens de Haarlemse balie sprak mr. F. v.d. Goot, deken der orde van advokaten, woorden van dank tot de griffier, die niet slechts ter terechtzit ting gezeten is ter rechter hand van de advokaten, maar ook in figuurlijke zin als hun „rechterhand" fungeerde. Mr. v. Leeuwen v. Duivenboden sprak tot slot woorden van dank voor de grote be langstelling en de aangename samen werking, die hij steeds heeft mogen on dervinden. De muziekhandel Hogenbijl aan de Oude Groenmarkt heeft haar bedrijf uit. gebreid met een showroom voor radio- en televisieontvangers en aanverwante artikelen. De procureur-generaal bij het Amster damse hof heeft gisteren tegen een 57- jarige Haarlemse autohandelaar die 21 maart van dit jaar in Spaarndam onder invloed een auto zou hebben bestuurd twee maanden gevangenisstraf met af trek en twee jaar intrekking van het rij bewijs geëist. De autohandelaar, die in juli van dit jaar door de Haarlemse rechtbank wegens poging tot zware mis handeling en terzake van rijden onder invloed tot een jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van de rijbevoegd heid was veroordeeld, was van dit von nis in hogerberoep gekomen. Over veer tien dagen zal het hof uitspraak doen. De autohandelaar zou op de avond van 21 maart nadat hij een café in Spaarndam had bezocht en daar vol gens de aanvankelijke verklaringen van de caféhouder acht borrels had gedron ken, niet gereageerd hebben op een stopteken van een politieagent. Door op zij te springen kon de agent de auto ont wijken. Ook gisteren hield de autohan delaar staande dat hij geen politie agent had gezien. En in die verklaring werd hij gesteund door een vertegen woordiger uit Heiloo, die hem had aan geboden om hem naar huis te gidsen door met zijn eigen wagen voorop te rijden. Omdat de verschillende verkla ringen op vele punten met elkaar in strijd waren, vroeg de procureur-gene raal op dit punt ontslag van rechtsver volging. Terzake van het rijden onder invloed meende hij genoeg bewijzen te hebben. Dinsdagavond kwart over zes stak op de Dreef te Haarlem een voetganger zonder voldoende op het verkeer te let ten het rijwielpad over. Het gevolg was, dat hij werd aangereden door een brom fiets en daardoor kwam te vallen. Met een wonde aan het achterhoofd en een lichte hersenschudding moest luj naar het diaconessenhuis worden overge bracht. Films: CINEMA-PALACE: Meisjes en mannen, j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Wien bleibt Wien, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 18 Do.: uur. FRANS HALS: George wint op alle fron ten. a. 1. 2.30, 7, 9.15 u HD?:,=H.et vuur van de haat. 14 j. 2, 4.15, 7. y.iö u Menselijke raketten, 14 2, 7, oktober uur: Kindercircus LUXOR: 9.15 u. MINERVA: Wo.: Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw., 8.15 uur REMBRANDT: Pepote. net kind van de straat, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 u. STUDIO: Tussenspel in München 14 i 2.15 7, 9.15 u. ROXY: De zoon van All Baba, volw., 2.30 7, 9.15 uur. Diversen: Woensdag 30 Minerva-theater, 14.30 ..Bambino". Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste voor dacht door prof. dr. Th. J. G. Locher over de wereldcrisis. „Communistisch Rusland cle Westerse Wereld". Donderdag 31 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: Salzburger Marionettentheater met o.a. Bastien et Bastienne en De Notenkrakers Suite. Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond ^es Lange, Johnny Kraaykamp, «tijk de Gooyer e.v.a. pEBORENz.v. G. Snoeks-van Duijn r de Waal-van Alten; z.v. M. H. Ulstra-Coert; z.v. A. M. Plante- vdt-van Gogh; z.v. M. J. C. Dieben- H°msz.v. M. E. Th. van Lunteren- Vrooiti; z.v. J. M. Bont-Kok; z.v. A. t tU' Schelvis-van Dam; d.v. M. A. L'isscldorp-Zwetsloot; d.v. L. Wen- Hol" oelsmai d.v. A. A. Schultze-ten r q5'. d-v- G. G. Indemans-Roels; d.v. otoov- r zand"L°lkusd.v. M. F. Dam- steek-Peper; d.v. j. Mica-de Boer; d.v. ruvT-iTrbSp. Lindeboom-Gaertener. ONDERTROUWD: J. Kreima en J. H. Franzen, B. Fransen en J. H. Sluik; ij Rootje en M. p. Westra; G. W. hiach en A Swaneveld; J, C. Tolmeijer en G. J. Stuurman GETROUWD: j. jyj Verbrugge en H. van Zwol; A. W. Assendelft en M. Souwerbren; G. Schornagel en H. de Vries. De huldiging van Charlotte Köhler gisteravond in de Haarlemse schouwburg, is een voortreffelijk feest geworden. Een ouderwetse uit gaansavond met heren in stemmig zwart en dames in fraaie toiletten; een avond met geestige en plechtige toe spraken en een genoeglijke receptie na afloop. Maar het middelpunt van al die feestelijkheid was Charlotte Köhler, die met haar voordracht „Yvette" van Guy de Maupassant haar zilveren jubileum als solo-actrice viert. Twee-en-dertig jaar geleden debuteerde zij als zodanig in het Amsterdamse Centraal Theater met Fraulein Else van Arthur Schnitz- ler en trekt men daarvan af de zeven jaar, dat zij bij de grote gezelschappen toneel gespeeld heeft, dan komt men aan de 25 jaar, die nu feestelijk her dacht werden. „Yvette" was ook haar vijf en twintigste solo-voordracht: een dubbel jubileum dus. Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, voorzitter van het ere-comité, dat de huldiging heeft voorbereid, maakte zich tot tolk van de kunstminnende Haarlemmers en complimenteerde de jubilerende kun stenares in een hoofse en geestige speech, waarin hij herinnerde aan mevrouw Köhlers voordracht „Fras- quita" van enige jaren geleden, waar in de hoofdpersonen waren: Frasqui- ta en de burgemeester. Beide figuren staan nu weer op het toneel, aldus de burgemeester, die mevrouw Köhler namens het gemeentebestuur een prachtige boeket bougainvilles en cy- clames aanbood. Namens het comité van aanbeve ling sprak dr. P. H. Schroder, citerend de uitspraak van een Chinese wijsgeer „In ieder mens leeft een tijger, een ezel en een nachtegaal". Bijzonder toepasse lijk achtte hij dit voor Charlotte Köhler, die zich als een tijger werpt op een nieuwe voordracht, als een ezel noest en ijverig werkt om zich het stuk eigen te maken, en het tenslotte als een nach tegaal aan haar publiek voorzet. Hij was overigens van oordeel, dat me vrouw Köhler „een hele menagerie" in zich heeft, gezien de veelheid van figu ren die zij haar toehoorders voor ogen tovert. Hij overhandigde de jubilares- se een enveloppe met inhoud, welk be drag mevrouw Köhler zal besteden voor het aanschaffen van een collier. Me vrouw Couperus overhandigde namens de Haarlemse vrouwen een prachtige tuil bloemen. Ontroerend was de korte toespraak van mevrouw Visser, die „zomaar als bewonderaarster" het toneel was ko men opstappen om van haar bewonde ring te getuigen. Terecht complimen teerde zij mevrouw Köhler ook met haar prachtige toilet. „Als vrouw moet ik u zeggen, dat u er beeldig uitzag! De heer J. Brants sprak namens de so ciëteit „Teisterbant" een woord van bewondering en dankbaarheid. Velen maakten na afloop van de officiële hul diging gebruik van de gelegenheid om mevrouw Köhler in de bovenfoyer tij dens een intieme receptie de hand te drukken. baar dankwoord betrok Charlotte Kohier in het bijzonder mevrouw Betty Holtrop—v. Gelder, de hoogbejaarde j wie ZÜ destijds op de toneel school haar opleiding heeft genoten. voor een recensent bijzonder moeilijk om kritisch te blijven tijdens zulk een overrompelend charmante voordracht als d ie Charlotte Köhler gisteravond bracht van „Yvette". Het heeft geen enkele zin om mogelijke klei- ne tekortkomingen te signaleren, waar de voordracht als geheel zo hartverove- rend spontaan en zozeer getuigend van artisticiteit was. Charlotte Köhler blijft eeuwig jong en weet binnen enkele ogenblikken de zaal aan banden te leg- gen. En zij blijft boeien tot het doek voor de laatste maal zakt. De novelle „Yvette" handelt over een gelijknamig meisje, de dochter van een Franse dame, die tegen het einde van de vorige eeuw in Parijs een salon hield van twijfelachtig allooi, maar niettemin van grootse allure. Yvette leeft onbe wust van wat zich in de salon van haar moeder werkelijk afspeelt, temidden van de lichtzinnige gasten des huizes. Een hunner, een luchthartig edelman wordt verliefd op haar en langzaam voelt zij in zich eenzelfde gevoel groei en voor deze man, die niet weet wat Yvette voor een meisje is. Hij verslijt haar voor een geraffineerd kind, dat treedt in het voetspoor van haar moe der. Van hem verneemt zij de ware aard van haar moeders vriendschappen en volkomen gedesillusioneerd doet zq een poging om zelfmoord te plegen. Zij wordt echter gered en het slot is, dat zij de edelman haar liefde bekent. ff Guy de Maupassant is een meester in de kunst van vertellen. Zijn korte ver haal muntte uit door zijn beeldend ver mogen, zijn suggestiviteit en zijn haast thrillerachtige spanning. Daarbij schrijft hij een prachtig proza, dat door Adri- aan Morriën op voortreffelijke wijze in het Nederlands is vertaald. De Mau passant erkent slechts het primitief-na tuurlijke in de mens. Hij verwerpt iede re bovenzinnelijkheid en weet deze ont takelde mens, vol hartstochtelijkheid en zinnelijkheid, op frappant scherpe wij ze te observeren en te tekenen. Charlotte Köhler heeft de schrijver alle recht gedaan. Even genuanceerd als de auteur, toonde zij zich in de uit beelding van de novelle. Prachtig was de wijze, waarop zij de sfeer van het Parijs van omstreeks 1890 opriep, het Parijs van Renoir en Toulouse- Lautrec met zijn fiacres en struisve ren, zijn gaslicht en snorrebaarden. Met een enkel gebaar, een lichte stern- nuance, uiterst beheerst, uiterst ge serreerd beeldde zij uit, zichzelf over gevend aan de dronkenschap van het aanschouwen. Het sterkst was zij on getwijfeld in de naturalistische be schrijvingen, waarmee de auteur de sfeer opriep. Maar niet minder over tuigend waren haar typeringen van de verschillende personnages, ieder met hun eigen stem, hun eigen ka- rakterstiek. Verbluffend, dat vermogen om onmid dellijk van het ene personnage met zó weinig middelen over te stappen in een volkomen andere figuur. Voortreffelijk die miniek van dat altijd weer boeien de gelaat, dat steeds weer anders is, en steeds weer raak typerend. Het en kele, sobere gebaar van de handen. En verder niets dan een kleine, frêle vrouw op een groot, leeg toneel, zittend op een bankje, een avond lang. In een zee van fel, pink-licht. Een woord van bijzon dere waardering voor de voortreffelijke robe van rose, overdekt met kant, die mevrouw Köhler voor deze voordracht draagt. Een kunstwerk op zich, dat bo vendien de sfeer aanduidt van deze boeiende novelle. Het zal overbodig zijn er opmerkzaam op te maken, dat deze voordracht voor jonge mensen niet bijs ter geschikt is. Charlotte Köhler komt 20 november met „Yvette" in de Haarlemse schouw burg terug. J. W. v. d. V. De oud-provinciaal der paters Francis canen in Nederland, pater Honoratus Caminada, is vannacht van de H.H. Sacramenten voorzien. De bediening ge schiedde door pater M. Louwe OFM, pastoor van de Kleverparkparochie te Haarlem, waar pater Caminada thans rustend is. Maandagmorgen om half negen reed een 33-jarige motorrijder op de Kinder huissingel te Haarlem in noordelijke richting met een snelheid van plm. 75 km. per uur. Toen hij bij de bocht nabij de Oud-Katholeke kerk kwam, naderde uit tegenovergestelde richting een per sonenauto, die nagenoeg geheel op de linker weghelft reed. De motorrijder ontweek de auto door naar rechts uit te Wijken. Hij kwam door deze manoeu vre op het trottoir terecht, reed over het aldaar staande hekje en kwam in de grasberm tot stilstand. De automo bilist was doorgereden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De mo tor werd aan de voorzijde ernstig be schadigd, terwijl het hekje over een lengte van 10 m. werd ontzet. De be stuurder van de auto, alsmede getuigen, worden verzocht zich in verbinding te stellen met het politieposthuis west. In de Haarlemse Bedrijfsklaverjas- competitie is de strijd weer begonnen. Ook nu bestaat daarvoor veel belang stelling. De uitslagen van de eerste wedstrijden waren als volgt: Hoofdklasse: PTT-Figee 116134, Lau rens Coster-GEB 130—102, Stork-Meer Zicht 122-116, DKC-Beynes 120—126, Meer Zicht-Laurens Coster 116124, GEB -PTT 116—132, Beynes-Figee 136—116 DKC-Stork 130—106. Eerste klasse A: PTT 2-SAC 130—114, DW I-Nederland 114—120, DKC 2-DSH 118—114, PTT 2-DSH 112—136, Neder- land-SAC 112—134 GEB 2-OW 122—108, DKC 2-VMB 118-126. Eerste klasse B: SAC 2-CPTT 122—112, HSM-Boru 132130, Meer Zicht 2-Stork 2 124—120, DSH 2-PTT 3 124—108. PTT 3 -CPTT 128—122, Boru-SAC 2 98—134, DSH 2-Meer Zicht 134—112. Tweede klasse A: GEB 3-Laurens Cos- ter 2 92—142, Union-DKC 3 124—114, Eigee 2-HAC 138100, Laurens Coster 2 -H. en Plants. 116—130, HSM 2-Union 120—126, HAC 1-DKC 3 126—130, Figee 2 -GEB 3 132—112. Tweede klasse B: Stork 3-SAC 3 130— 114, Boru 2-PTT 4 124—126, Opb. Slacht huis-Nederland 2 116—128, Figee 3-DKC 4 142—98, Nederland 2-Figee 3 108—128, SAC 3-DKC 4 134—104, Stork 3-Boru 2 106—128, Opb. Slachthuis-PTT 4 114—130. Derde klasse A: Union 2-H. en Plants. 2 124—112, VMB 2-OW 2 106—126, OW 2 -Nederland 3 124108, H. en Plants. 2 -Figee 4 136—114, Union 2-Haarl. Dag blad 122—106. In de vergadering van de gymnastiek- afdeling van de r.-k. sportvereniging „T.Z.B." welke in het clubgebouw aan de Kennemerweg werd gehouden was ook het hoofdbestuur van de vereniging aanwezig, namelijk de heren dokter C. F. M. Robbers, W. M. van der Mije en H. L. G. van der Storm. Dokter Rob bers opende de vergadering met een woord van welkom tot kapelaan Groot die voor het eerst als geestelijk advi seur aanwezig was. De spreker rele veerde vervolgens de moeilijkheden wel ke met het ophalen van de contributie waren ontstaan en die hun oplossing hebben gevonden in de aanstelling van de heer A. J. van Zantvoort als incas seerder. Daar het bestuur van de afdeling in zijn geheel was afgetreden, werd een nieuw bestuur gekozen en wel mevrouw Boschma-Komen, voorzitster, mevrouw Kramer-van der Mije, secretaresse en mejuffrouw van Dijk, penningmeeste- resse. Besloten werd de afdeling te doen aansluiten bij het landelijk r.-k. gym- nastiekverband. Goedgekeurd werd een voorstel van het bestuur om de afdeling en de indi viduele leden te doen verzekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid en onge vallen. Hiervoor is 5 cent per lid en per week verschuldigd. Uitvoerig werd gesproken over uit breiding van de activiteit van de afde ling. Teneinde te kunnen nagaan welke wensen daaromtrent in de katholieke gemeenschap van Zandvoort leven, zal binnenkort een uitgebreide enquête worden ingesteld. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan de oprichting van een heren- en een jongensgym- nastiekgroep. Maar bij voldoende be langstelling zal „T.Z.B." ook de orga nisatie van andere sporten ter hand nemen. In het Kennemer Sportpark heeft de vereniging een uitstekende ac commodatie voor de buiten-sport wel ke nog veel intensiever kan worden be nut. Bij de N.V. Fabriek en Handels- bureau „Nederland" aan het Don kere Spaarne te Haarlem, de fabriek waar verkeersborden en Installa ties worden vervaardigd, is het hard werken. Nu de Minister van Verkeer en Waterstaat een snel heidsbeperking voor de bebouwde kom van de Nederlandse gemeen ten heeft ingevoerd, een regeling die zoals bekend vrijdag 1 november ingaat, is een grote vraag ontstaan naar borden, waarop staat vermeld de naam van de plaats, waarvoor het bord is bestemd of waarop staat „50 km" (een bord, dat de automo bilisten en motorrijders er aan moet herinneren, dat de maximum snelheid vijftig kilometer bedraagt) of waar op is aangegeven, dat een snelheid van zeventig kilometer per uur is toegestaan. Vooral, omdat de bor den in korte tijd geleverd moeten worden. Keeds diverse gemeenten hebben borden besteld. Haarlem was een van de eerste die een be stelling deed. De borden zijn reeds geleverd. Door de nieuwe regeling wordt het noodzakelijk, dat op iedere invals weg van een gemeente een blauw bord met de naam van de gemeen te moet worden geplaatst. Louter het feit namelijk, dat men zulk een bord passeert, betekent, dat de maximum-snelheid vijftig km per uur bedraagt. Deskundigen ver wachten van de nieuwe regeling niet veel. Het aantal ongelukken zal naar hun mening zeker niet kleiner wor den. Als voorbeeld nemen zij Duits land, waar ook een snelheidsbeper king geldt. Het aantal ongevallen is nog geen fractie van een per mil le gedaald. In hun kritiek op de ministeriële regeling wijzen zij op de volgende punten. 1. Vele plaats naamborden staan vaak op punten, die zeker niet de indruk geven, dat men een bebouwde kom binnenrijdt; 2. Overeenkomstig paragraaf 2 van het Wegenverkeersreglement is het wettelijk geen eis, dat op wegen van minder dan viereneenhalve meter breedte de komgrenzen door plaats naamborden worden aangegeven; 3. Voor buitenlanders hebben de plaats naamborden alleen toeritische be tekenis. Vele gemeenten hebben in ver band met het laatste punt besloten onder het plaatsnaambord een rond wit bord met rode rand aan te bren gen, waarop staat „50 km". Een vierde bezwaar zou kunnen zijn, dat bij het verlaten van de bebouwde kom geen bord staat met de ver melding, dat geen snelheidsbeper king meer bestaat. De achterkant van het plaatsnaambord geldt als einde. Een nadeel in verband daar mee is, dat deze borden aan de lin kerkant van de weg staan voor de bestuurder van een motorvoertuig, die de kom verlaat. Verkeersborden worden volgens twee systemen vervaardigd: in het ene geval worden zij gelakt, met behulp van een „mal" in het andere geval wordt het zogenaamde „screen" of „zeefdruk"- systeem toegepast. Volgt men het eerste procédé, dan worden de aan te brengen symbolen in hoog reliëf in een (meestal aluminium) plaat geperst. Daarvoor is een druk van ongeveer honderdvijftig ton nodig. Vervolgens wordt de mal over het bord gelegd, waarin de plaasten, die dezelfde kleur krijgen worden De borden staan nu .ftog in het Haarlemse bedrijf, wctar zij ge maakt worden, maar ttrijdag kunt u de borden vinden langs de Nederlandse weigem. opengehouden. Daarna wordt met 3 een spuit de lak op het metaal ge- bracht. 3 Bq het „zeefdruk"-systeem, dat iets sneller gaat, maakt men ge- bruik van een fotografisch masker. Op een ve* transparant papier 3 schetst men het symbool met een zwarte stof. Vervolgens bevestig 3 mep het papier boven het „masker" 3 dat gemaakt its van nylon of van fijn koperdraad en waarop een licht- 3 gevoelige laag is aangebracht. B: belichting worden de omtrekken va de figuur belicht. In een bad word 3 daarna de tekening er uit gespoeld 3 Men spant het masker in een houten 3 raam en legt het geheel op het ir.- de-maak-zijnde bord. Met een rake: 3 wordt dan de lak op het aluminiui 3 gebracht. Door de uiterst fijne zeef krijgt men een zeer scherp omlijnde afbeelding. In tegenstelling tot de 3 borden die geperst worden, zijn bor- 3 den die met een fotografisch mas- 3 ker zijn vervaardigd volkomen glad. 3 Tijdens ons bezoek aan de N.V. j§ „Nederland", werden wij geconfron- 3 teerd met nieuwe verkeerslantaarns voor voetgangers. De voetganger 3 kan bij dat systeem zelf er voor zorgen, dat het wegverkeer stopt. 3 Het verkeerslicht bestaat uit twee delen: een stel van drie lichten 3 (rood, geel, groen) voor het rijver- keer en een stel van twee lichten 3 (rood en groen) voor de voetgan- 3 gers. Wanneer een voetganger wil oversteken, behoeft hjj slechts op 3 een knop te drukken die aan de zij- kant van de paal is bevestigd. Na 3 enige seconden springt dan het licht voor het wegverkeer op rood en dat van de voetganger op groen. Na enige seconden begint dan het voet- gangerslicht te knipperen ten teken 3 dat de tijd bijna voorbij is. Daarna wordt het wegverkeer weer vrijge- 3 geven. Om te voorkomen dat het verkeer te veel zou worden opgehou- 3 den, wanneer een te groot aantal voetgangers van de knop gebruik 3 maakt, is een systeem bedacht, 3 waardoor de knop gedurende enige tijd (al naargelang de intensiteit van het verkeer) niet werkt. alllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllliNlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllIXilllllllllllllillllilllllillliimmilllllllllllilIl^ „Waar het hart vol van is, daar stroomt de mond van over". De geheel bezette zaal van het Minerva-Theater in Heemstede heeft gisteravond kunnen constateren dat de bekende wereldrei ziger dr. Paul Julien in de eerste plaats een bijzonder groot en warm hart heeft voor zijn Afrikaanse medemensen. Zjjn boeiende lezing over de Oost-Afrikaan se steppevolken, of beter, over twee volken uit deze groep, getuigde van zulk een rijkdom van kennig en inzicht in deze voor ons volkomen onbekende wereld, dat een ieder het wel als een gemis moest voelen wanneer de spre ker in tijdnood steeds zijn betoog moest besnoeien en telkens alleen maar een tip van de sluier kon oplichten over al de geheimen die dit 'werelddeel voor ons verborgen houdt, maar waarin dr. Ju lien al zover is doorgedrongen tijdens de negentien reizen die hij naar hier on dernam. Zo waren het dan deze keer de stam men of groepen van de Kindiga en de -'y- ËIËÉlM v--n- Wegenwachter Blok is gisteren voor het eerst „ondergronds" gegaan en 09k„onder water". Hij zal name lijk voortaan de nieuwe tunnelroute surveilleren tussen Haarlem-noord en Uitgeest, door de Velsertunnel, een rou te van plus minus veertien kilometer, die aansluit op het gesurveilleerde tra ject Zaanstreek-Alkmaar. Wegenwacht Blok werd geïnstrueerd door de directeur van de wegenwacht van de A.N.W.B., de heer G. van Leeu wen, waarna hij zijn arbeid tussen de twaalfduizend voertuigen, die dagelijks de tunnels passeren, begon. De heer van Leeuwen vertelde onder andere, dat binnenkort langs dit traject ook tele foonposten van de ANWB en het Rode Kruis gevestigd zullen worden. Het aan tal wegenwachtleden loopt naar het kwart miljoen, bjj bijna 400.000 ANWB- leden. 190 man wegenwachters rijden thans langs ruim honderd routes in Nederland. Over enkele weken zal de wegenwacht ook verschijnen op het traject Rotterdam-Hoek van Holland waardoor de grenzen van België en Duitsland verbonden worden met Ne derlands „natte grens", met Engeland. Verwacht wordt dat nog dit jaar de wegenwacht het miljoenste pechgeval zal behandelen. Masai die het onderwerp van bespre king vormden, twee totaal verschillen de volken met toch ook weer bepaalde parallel lopende eigenschappen. De Kindiga vormen een stam van nauwe lijks 350 tot 400 zielen en dreigen binnen verloop van misschien 20 jaar volko men te zijn opgegaan in de omringende negerstammen. In de hoop hier waarde volle antropologische gegevens te vin den waagde dr. Julien zich in een ge bied dat zich kenmerkt door onherberg zaamheid en een levensgevaarlijke be dreiging door groot wild. In de kale steppe, schaars begrogid met wat dor gras en troosteloos doorngewas leven hier de Kindiga's in de omgeving van het Yaida-moeras dat geen moeras is; in nederzettingen die alleen maar om schreven kunnen worden met takken bossen, zich voedend met wat de jacht en de schaarse wilde vegetatie hen op levert. Zü vormen de laatste steppe-ja gers van Oost-Afrika, in feite dus gelijk aan de Bosjesmannen die verder naar het zuiden leven. Zij zijn zo gering en onbelangrijk dat zelfs de ambtenaren van het gouvernement van Tanganyika, het land waartoe hun stamgebied be hoort, geen enkele belangstelling voor hen koestert, waardoor zij dus een nog vrijer leven leiden dan de andere stam men. Dat zij daardoor weer een trek pleister vormen voor individuele leden van die andere stammen die liever bui ten de belangstelling van de geordende maatschappij blijven is de reden van hun geleidelijk ophouden als Kindiga te blijven bestaan en het oplossen in an dere stammen. In woord en beeld schil derde dr. Julien de ongelooflijk primi tieve toestanden die hier heersen en die zover van onze „beschaving" afstaan dat het ons minstens een rilling van af grijzen moet bezorgen deze mensen be zig te zien aan de maaltijd. De Masai, levend in een reservaat dat zich aan weerszijden van de grens Keneya-Tanganyika uitstrekt, tellen vol gens de laatste gegevens 104.000 zielen. Zij vormen wel een van de moeilijkst hanteerbare volken van dit gebied. Het ,,Uebermenseh"-gevoel beheerst hun denken zo sterk dat het praktisch uitge sloten is in hun bestaan enige verbete ring aan te brengen aangezien ze elke invloed van buiten volkomen negeren en verachten. Zowel missie, zending als gouvernement stuiten hier op een muur van onwil en superioriteitsgevoel die elke poging bij voorbaat tot misluk king doemt. Dat het dr. Julien gelukt is om dit volk te onderzoeken is op zich zelf al een prestatie, dat hij er tevens een schat van gegevens heeft verza meld is een verdienste welke wij leken nauwelijke kunnen beoordelen. Op en rond de evenaar waar water de groot ste nijkdom betekent voor mens en dier, waar nauwelijks enige begroeiing is, waar in de dalen een moordende tem peratuur kan heersen terwijl het tegen de hellingen vaak gemeen koud is, zet de Masai zijn geïsoleerde en toch tot ondergang gedoemde leven voort, be heerst door begrippen die wij niet eens meer menselijk zouden noemen en op andere punten toch weer zo na aan de onze grenzen dat wij ons in opperste verbazing afvragen hoe een dergelijke parallel te verklaren is. Zo is daar bij voorbeeld het scheppingsverhaal, of eigenlijk het hele Oude Testament tot aan het Boek der Rechteren dat zo merkwaardig gelijk oploopt met de oude mondelinge overleveringen der Masai; Het Nieuw Operette Gezelschap geeft donderdag 7 november in de Stad- schouwburg van Haarlem een opvoe ring van de operette „Die Blume von Hawaï" van Paul Abraham. Donderdagavond komt voor de twee de maal het beroemde Salzburger Marionetten-Theater in het Minerva- Theater alvorens aan een grote we reld-tournee te beginnen. Het program ma vermeldt onder meer „Bastien et Bastienne", Eine Kleine Nachtmusik, Konzert in Schloss Schönbrunn en „De Notenkrakersuite". De avond begint om 8.15 uur. De afdeling n van de K.V.P. in Heemstede belegt donderdagavond in „Anno Santo" aan de Achterweg een afdelingsvergadering waarop onder meer de candidaatstelling voor de Pro vinciale Staten-verkiezing aan de orde komt. De vergadering begint om kwart over acht. (Niet officiële 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 3(4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 - 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. tac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel M11 cert A.K.U Van Berne!'s Patent iJalvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Hjn Kon Ned Stoomb Mb Ned Scbeenv UnJe K.LJM Q V A Dell Mil cert. A'dam 2(4 '56 I A'dam '66 A'dam IH Vorig opening Slot 30/10 83(4 82H 82ft 77(4 77(4 79(4 79(4 79(4 15644 87A 145 167(4 175 268(4 180 257 341 240(4 233(4 163 56(4 141(4 130(4 13» 98,70 96(4 60(4 74(4 82(4 82(4 79A 87* 340 235(4 167,10 57 141(4 131 134 9 60(4 Anaconda Coppei rtethlebem Steel hrysle: Corp ileneral Electric ienera) Motors Kennecntt CopDei KJLM Montgomery Ware Kadlo Corp Republic Steel Roya) Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway 1'ldewatet U S Steel Stemming 28/10 44% 39(4 68% 59(4 38(4 82 25% 32(4 28(4 45% 43% 68 36% 32(4 23(4 54(4 29/» 45 40% 69% 60 38% 82s/i 25(4 32% 28(4 46(4 44 69 36% 32(4 24 55% goed oriishoudend zij het dan primitieve Tien Geboden; zijn overtuiging dat zfl het Volk Gods zijn, de uitverkorenen van Éngai, het Opper wezen, en tenslotte de soms opvallende gelijkenis met het semietische, joodse, het monotheïsme van dit volk en zijn, type.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3