Tweede Kamer betuigt hulde voor het pak van aan Deltaplan Wensen: Sluis in de afsluiting Veersche Gat en een betere verdeling van de lasten Oostduitse Herderlijke brief Ondeugdelijke en te lichte helmen lichtvaardig door controleur goedgekeurd Mijn zoon wil niet sterven „De veiligheid van het land gaat voor alles" Tegen jeugdwijdingen en toenemende materialisatie van het onderwijs Louis B. Mayer overleden Officier van justitie eist vier jaar TEHUIS VOOR NEDERLANDSE MEISJES IN LONDEN GEOPEND Initiatief van pater De Reeper Procestegen Zweedse prins Europastraat in iedere stad Proces over „Stalinon" in Parijs Certificaat van V.S. voor Friendship Nieuw onderzoek naar dodelijke schop SÖfiHA AF5P Oud-directeur van Metro-Goldwyn-Mayer Netherlands Houseeen klein paleis MET EEN HOOI VORK EEN POLITIE MAN BEDREIGD Buitenlandse orders voor Aviolanda WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 PAGINA 7 Belangrijke gebeurtenis voor Fokker katholieke Illustratie II wym 111111 door HARRIET H. HOUSER uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii,,„I,mmin,,in,,,inmiiiinmi,mm, Zaak neemt gunstige wending voor prins Carl Vier maanden gevangenisstraf Hospitaalkerkschip verspeelt achtermast (Van onze parlementaire redactie) De deltawet zal in de Tweede Ka- toer met overgrote meerderheid worden aangenomen. Dat werd reeds duidelijk na het eerste deel van de debatten, die gisteren in de kamer werden gevoerd en waarmee ook de woensdag en don derdag gemoeid zullen zijn. Tegen de achtergrond van een grote kaart van het deltagebied hoorden de ministers Algera van verkeer en waterstaat, Hof- stra van financiën en Mansholt van landbouw hoe de opmerkingen van de verschillende afgevaardigden zich toe spitsten op twee punten: het verlangen (Van onze luchtvaartredacteur) Het was gisteren een belangrijke dag Voor Fokker: een vertegenwoordiger van de Civil Aeronautics Administra tion, de Amerikaanse regeringsinstel ling die de luchtvaartzaken behartigt, heeft aan directeur Frits Diepen het „type-certificaat voor de F-27 „Friend- ®bip" overhandigd. Dit betekent, dat de Friendship" geheel voldoet aan de door de Amerikaanse instanties vast gestelde eisen voor verkeersvliegtui gen. Het Fokker-vliegtuig mag daar mee in de V.S. worden ingevoerd en het geeft de Amerikaanse industrie het recht het toestel in lic- tie te vervaardigen. Zoals bekend g beurt dit reeds bij de Fairchild-fabrie- ken. Bjj gelegenheid van de overhandi ging verklaarde de heer Diepen op een persconferentie, dat het bijzonder ple zierig zou zijn geweest wanneer hij bij deze plechtigheid tevens had kunnen meedelen, dat het aantal orders op de Friendship" weer belangrijk was ge stegen. De laatste maanden zijn echter geen nieuwe bestellingen binnengeko men, hoewel verscheidene onderhande lingen over opties en definitieve or ders worden gevoerd. Het cijfer van het b\j Fokker in ons land en Fair- child in Amerika bestelde aantal Friendships" bedraagt dus nog steeds ruim honderd. Verder is voor dertig vliegtuigen optie genomen bij Fokker en voor 26 bij Fairchild. Hoewel het aantal definitieve orders In ons land in totaal thans 36 bedraagt en er ongeveer tachtig tot honderd toestellen verkocht moeten worden al vorens de hoge kosten van de ontwik keling en de aanmaak van de eerste serie „Friendships" eruit gehaald zijn en de eerste winst geboekt kan worden, ziet men bij Fokker absoluut geen reden voor bezorgdheid, dat dit stadium niet binnen afzienbare tijd bereikt zal worden. De eerste „Friendship", waar van de prijs 2,1 miljoen gulden be draagt, zal over precies een jaar wor den afgeleverd. De Rotterdamse rechtbank heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen de 34-jarige Rotterdamse fabrieksarbei- deü'. tegen wie vorige week twee jaar is geeist omdat hy in een driftbui zijn zoon tje een schop in de buik zou hebben ge geven, waardoor het kind zou zijn over leden. 9?. f was vastgesteld dat het kind door de trap een gescheurde lever had gekregen en dat het door een botsing met de muur een hersenoedeem had opgelopen. Het hersenoedeem zou de directe doodsoorzaak zijn. De moeder van het jongetje heeft nu een brief geschreven, waarin zij zegt, dat haar zoontje ongeveer twee weken vóór de mishandeling in een speeltuin een schommel tegen het hoofd heeft gekre sen. Hierdoor was een zeer diepe hoofd wonde ontstaan, die moeilijk genas. De vrouw heeft met het kind tot drie- hkp1 *0e een kezoek gebracht aan een po- hi^t.feit is niet bij het onderzoek aan diai ht gekomen; ook m de ^Stog was hierover niets bekend. Nu het twijfelachtig is geworden of de S&JS? de directe doodsoorzaak, het her- senoedeem, m direct verband met el kaar staan, heeft de rechtbank besloten 6t onderz0ek te hervatten. ,n?°®'er Van Aerde is naar Noord-Frank- "Jk geweest, waar Nederlandse voor- trekkers in een onaanzienlijk dorp van i anse suikerbietenstreek aan een ianabouwambachtsschool de wegens geldgebrek nog mankerende bankwer- kenj en monteurswerkplaats hebben ge bouwd: voor niets, met opoffering van een week vakantie en alle kosten voor zichzelf! Hy schrijft er in de K.I. van deze week een boeiend verhaal over. R. Kalkhoven is op bezoek geweest bij Jan de Cler, de man die van zijn vak een hobby en van zijn hobby een vak heeft gemaakt en elke dag een liedje vervaardigt. Verder is er een causerie over de binnenlandse toestand van Tsje- choslowakye, waar de bevolking, zich bewust van de materiële overmacht van het rode bewind en de nabuurschap van Rusland, geen heil verwacht van op stand of andere gewaagde vormen van verzet en gelaten de toekomst afwacht. J. W. Hofwyk schrijft over de experi menten van de Amerikaanse lucht macht met piloten, zulks met het oog op vluchten tot grote hoogten of even tuele ruimtevaart; hij heeft indertijd als eerste journalist een bezoek mogen bren gen aan de door de Amerikanen ont worpen ruimtecabine. Vier pagina's met mooie foto's zijn gewijd aan de wisseling van bewind in het dwerg staatje San Marino. Jan Cottaar schrijft over de verjonging in onze sport; ze is zeer zeker nodig, maar ze mag niet gaan ten koste van de kwaliteit. naar een sluis in de afsluiting van het Veersche gat, waardoor de visserij voor Veere behouden kan blijven en met meer succes gewerkt zal kunnen wor den aan de praktijkproeven voor ver plaatsing van de oestercultuur; op de tweede plaats waren er de wensen voor een betere verdeling van de financiële lasten tussen het rijk enerzijds en de plaatselijke organen anderzijds. Met uitzondering van de communisten, die gisteren nog niet aan het woord kwa men, spraken alle partijen zich uit voor afsluiting van de zeegaten. „De strijd tegen het water gaat gepaard met de strijd voor het zoete water", zei de heer Biewenga (A.R.). „Daar om kost de principiële keuze tussen af sluiting of versterking van de bestaan de waterkeringen veel minder moeite." ,,De veiligheid van het land gaat voor alles", vond de heer Van de Hemfel (K.V.P.). Ook van andere zijden werd de minister, zijn departement en de dienst van rijkswaterstaat hulde ge bracht voor de energieke wijze waar op het probleem werd aangepakt, al haalde de heer v. d. Petjl (C.H.U.) het schriftwoord aan: „Als de heer het huis niet bouwt, werken de arbeiders tevergeefs". De mogelijke ondergang van visserij en schelpdierencultures bleek echter allen een doom in het vlees te zijn. Indien de Oosterschelde wordt afgeslo ten bestaan er nog slechts twee mo gelijkheden: de eerste, een inlaatwerk voor het zoute water in de afsluit- dam van de Oosterschelde, wordt door minister Algera afgewezen, omdat dan het grote voordeel van zoet water voor de landbouw verloren zou gaan. De tweede mogelijkheid is verplaatsing van de cultures naar de Grevelingen, waar eventuele toelating van het zoute wa ter veel minder bezwaren meebrengt. Voor hierover echter een beslissing kan worden genomen, moet eerst worden uitgemaakt of de oestercultuur met minder zout water kan volstaan. La boratoriumproeven hebben inmiddels gunstige resultaten gegeven, maar zij zullen moeten worden bevestigd aan de hand van praktijkproeven, die men wil nemen in het Veersche Gat, dat in het kader van het drie-eilandenplan het eerst wordt afgesloten. Voor de nood zakelijke voorziening met zout water in dit bassin acht de minister een he velinstallatie over de dam voldoende, maar de Kamer was daarvan niet zo overtuigd. Bovendien, zo werd betoogd, zal de visserij voor Veere geheel ver loren gaan, indien in de dam geen schutsluis wordt gebouwd. Dit geeft weliswaar technische bezwaren maar, zoals de heer v. d. Heuvel uit de op merkingen van de minister meende te mogen opmaken, is het niet veel meer een kwestie van kosten dan van tech niek? De katholieke woordvoerder vond en met hem vele andere afgevaardig den dat de minister veel te weinig rekening heeft gehouden met de bijko mende kosten, die van het verlies van de visserij het gevolg zijn. Alleen al het toeristenverkeer, dat door een plaatsje als Veere getrokken wordt, zou ernstige schade ondervinden. Het gehele stadje zou vam zijn bestaans- bronnen worden beroofd. „De regering weigert verdere uitgaven te doen, die het bestaan van Veere voor de toe komst kunnen verzekeren", aldus de heer v. d. Peiji, ,,maar zij is wel be reid 7,5 miljoen uit te trekken voor de Nederlandse deelneming aan de we reldtentoonstelling te Brussel". Onaanvaardbaar noemde vele afge vaardigden, in navolging van de Zeeuwse instanties, het percentage van 60 pet., waarvoor het rijk een bijdrage wil verlenen voor de kapitaalsuitga ven, die de waterschappen in het ka der van het deltaplan moet doen. Het zou een extra belasting betekenen van 1500,- per ha, een last die voor de betrokkenen niet te dragen is. Deva luatie van de grond en stilstand van alle andere werken zouden er het ge volg van zijn. De burgemeester van Aardenburg, de heer van Dongen (K.V.P.) noemde deze bepaling in strijd met de toezegging van de minister om de waterschappen niet te zwaar te be iasten en vroeg een drastische verho ging van het percentage. De heer v.d. Peiji sprak in dit verband van 95 pet en de heer Zegering Hadders (V.V.D.) van 90 pet. Ook mej. Schilthuis (P.v.d.A.) sprak zich in dezelfde geest uit. maum wmamm In de Tweede Kamer zijn dinsdag de debatten begonnen over het Deltaplan. Achter de ministerstafel zaten drie ministers voor een enorme kaart van het Deltaplan. V.l.n-r. minister Hofstra, minister Algera en minister Mansholt. Maandag is in Parijs de rechtszaak begonnen tegen de fabrikanten van „Stalinon" een patent-geneesmiddel dat de dood van 102 mensen tengevolge had en dat dergelijke eigenschappen bleek te bezitten, dat nog steeds een 300 mensen lijden onder de gevolgen van een behandeling ermee. De slachtoffers hebben een ver eniging opgericht om hun belangen in dit proces te behartigen. De voorzitter van deze vereniging, dominee Zurcher, die inmiddels voor de slachtoffers 10 miljoen gulden schadevergoeding heeft geëist, ziet men hier tijdens de eerste zitting in gesprek met mr. Floriot, een van de bekendste Franse advocaten. In een Herderlijk Schrijven, dat zon- n S a"e kerken van de Oost-zone en Oost-Berlijn is voorgelezen, hebben de Oostduitse bisschoppen zich nogmaals gericht tegen de communistische jeugd- wydingen en de toenemende materia listische ontwikkeling van het onder wijs. Be bischoppen beroepen zich in hun chrijven op de grondwet van de Duitse democratische republiek, welke in artikel 41 uitdrukkelijk het recht van de kerk vastlegt om „met betrekking tot levensvragen van het volk een eigen standpunt te bepalen". In hun Herderlijke brief herinne ren de Oostduitse bisschoppen aller- eers aan hun gemeenschappelijke ver klaring van 12 oktober 1956: „Wie vrij willig aan de jeugdwijdingen of de voor bereidingen daartoe deelneemt of zijn kindere erheen stuurt, zondigt tegen het geloof, brengt zijn geloof in ernstig De filmmagnaat Louis B. Mayer is gisteren in Hollywood overleden. Hij as 72 jaar. Hij heeft tot 1951 de lei ding gehad van de Metro-Goldwyn- Mayerfilm Company. Mayer is een maand ziek geweest; hij leed aan een bloedziekte. Louis Burt Mayer werd 4 juli 1885, als zoon van Joodse ouders, te Minsk, in Rusland, geboren. Hij was drie jaar, toen zijn ouders naar Canada emi greerden. In 1907 vertrok Louis Mayer, iri de zaak van zijn vader werkte, a" handelaar in schroot naar de Ver enigde Staten. Daar kreeg hij belang stelling voor de filmindustrie, die toen nog in haar kinderschoenen stond. Mayer kocht te Haverhill, nabij Boston, een bioscoop, die tevens als schouw burg werd gebruikt. Hij bediende zelf het projectietoestel. Binnen enkele ja- r. had hij verscheidene theaters en steunend op een aantal contracten met andere bioscoop-eigenaren opende hij in Hollywood een filmstudio, waaruit via allerlei combinaties de Metro is ge groeid. In de jaren, dat hij het meest suc ces had, was hij de best betaalde zaken man van de Verenigde Staten en Hol- lywoods grootste ontdekker van nieu we filmspelers en -speelsters, die spoe dig populair werden. gevaar en geeft ergernis door zijn slech te voorbeeld". Het oostduitse episco paat protesteert voorts tegen de opvat ting, dat de staat zorg zou moeten dra gen voor een beter bezoek der jeugd wijdingen. „Daarmee zou men het vrij willige karakter van deze bijeenkom sten, zoals dat van officiële zijde meer- malei aldus is geformuleerd, verteke nen en de volledige geloofs- en gewe tensvrijheid aantasten", aldus de bis schoppen. Ten aanzien van het onderwijs ver klaart het Oostduitse episcopaat dat de ontwikkeling van een democratische naar een socialistische school regelrecht streeft naar een bekentenis tot het ma terialisme. Het schrijven spreekt een vermanend woord tot ouders en onder wijzers „door een waarlijk katholieke opvoeding de invloed van de school zonder geloof te neutraliseren". De bis schoppen constateren, dat in alle takken van onderwijs niet zelden een sterke druk op de jeugd wordt uitgeoefend om het godsdienstonderricht en het kerkbe zoek achterwege te laten. Uitdrukkelijk stellen zij tenslotte vast ,dat een derge lijke handelwijze indruist tegen de grond wet van de Oostduitse republiek. Voor de rechtbank te Arnhem heeft dinsdag een 64-jarige kantoorbediende uit Doesburg terechtgestaan, verdacht van het doen afleveren van helmen aan het ministerie van oorlog, die niet vol deden aan de gestelde minimumeisen, waardoor de veiligheid van de staat in gevaar zou zijn gebracht. De officier van justitie eiste tegen verdachte, die als arbeids-contractant was belast met de kwaliteitscontrole van helmen bij een fabriek te Doesburg, vier jaar ge vangenisstraf, er rekening mee hou dend dat ons land zich volgens het hoog militair gerechtshof nog steeds in tijd van oorlog bevindt. Verdachte bekende, te lichte helmen te hebben goedgekeurd en op staten be dragen zodanig te hebben gewijzigd, dat het leek alsof de daarop vermelde hel men wèl aan het minimum-gewicht vol deden. Door een depressie zou hij ge> ruime tijd te lichtvaardig de controle hebben behandeld. Fabrieken te Doesburg en te Krom menie moesten in de loop van de ja ren 1953 tot 1957 vierhonderdduizend helmen leveren. Er moesten eind 1956 nog 73.000 helmen worden afgeleverd, toen het hoofd van de technische staf, kolonel ir. M. C. Palm, die juist de leiding van deze staf had overgeno men, minimum en maximum ge wichten vaststelde. Verdachte zei, dat eerst als minimum-gTens 900 gram, daarna 985 gram en tenslotte 1040 gram, bij een maximum van 1170 gram, werd voorgeschreven. Voor het grootste gedeelte van de order was geen gewicht bepaald. Verdachte meende dat, waar reeds zo veel hel men waren geaccepteerd, het voor de laatste partij er niet meer op aan zou komen. Kolonel Palm, als getuige gehoord, verklaarde, dat de gevolgen van het ge bruik van ondeugdelijke helmen zeer ernstig zijn. De man in het veld, die zijn leven waagt, loopt zo groot gevaar van dodelijke verwondingen terwijl de gevechtswaarde van de troep ongunstig wordt beïnvloed. Getuige zei niet te kunnen begrijpen, dat verdachte te lichte helmen en helmen met haar- scheuren had kunnen goedkeuren. Bij hersortering werd 40 pet. van de hel men afgekeurd. De officier zei in zijn requisitoir dat verdachte door zijn bedrog met men senlevens heeft gespeeld. Hij heeft een te rooskleurig beeld gegeven van de be- schermingswaarde van door hem ge keurde helmen. Ofschoon dit door b.v. prof. Van Bemmelen wordt bestreden, wilde de officier vasthouden aan de op vatting, dat wij nog in tijd van oorlog leven. De raadsman achtte dat standpunt onjuist. Volgens de militaire recht spraak is de tijd van oorlog welis waar nog niet afgelopen, doch voor deze rechtbank gelden deze overwe gingen niet. Pleiter achtte in ieder geval de eis van de officier buiten iedere proportie. Verdachte is een hoogst fatsoenlijke man, die vanwege zijn uitstekende staat van dienst in de tropen belast werd met deze ver- trouwenspost. Persoonlijk voordeel heeft hij niet uit zijn fouten getrokken. Hij was na het overlijden van zijn vrouw in oktober 1956 te apatisch om, na de vaststelling van de mini mum gewichtsgrenzen, iets te onder nemen dat enorme stagnatie in de le- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen, Gisteren opende mr. Stikker, de ambassadeur van Nederland in Lon den, het nieuwe tehuis voor Neder landse meisjes te Londen. Dit tehuis draagt officieel de naam Netherlands House en is gelegen in Noord-Londen, dicht bij Swiss Scottage. Het is be doeld als een toevluchtsoord voor de Nederlandse meisjes, die komen wer ken in Londen. Zij kunnen er verblij ven bij aankomst of terwijl zij nieuw werk zoeken, en het huis zal tevens dienen ais clubgebouw voor Neder landse meisjes in Londen en omgeving. Het huis staat onder leiding van de Nederlandse dames Bollen en Van Bal- laert van het Servitium Christi, maar het tehuis staat open voor alle Neder landse meisjes in Engeland, ongeacht hun godsdienstige overtuiging. Zij kun- Vertaald door 1. Govers— van Geuns. 6 Ik giug de kamer van Hentz binnen. Fred stond aan de ene kant van het bed en een van onze beste vriendinnen, Ruth Rogers, stond tegenover hem. Zij had Hentz zyn hele leven gekend en van hem gehou den alsof hy haar eigen zoon was. Zelf had ze geen kinderen. Terwijl ze hem bewaaierde om hem te hel pen ademen, iluisteide ze hem de liefkozende woor den toe die ze zo lang geleden ook zei en gebruikte het troetelnaampje, dat ze hem had gegeven toen hij nog een kleine jongen was. Fred waaierde ook en tussen hartbrekend hijgen door smeekte Hentz hun om hem lucht toe te waaien zodat hij gemakkelijker zou kunnen edemhalem Het was onwerkelijk en toch zo tragisch echt. Hy was moedig aan het vech ten voor het behoud van zyn leven. Ik keek een tijdje ongelovig toe. Ed had toch ge zegd dat Hentz niet zou sterven en ik had zo hard gebeden. Ik had Ed geloofd en vertrouwen gehad, maar nu was Hentz aan het sterven. Ik besloot te bidden. Het scheen me toe, dat de medische wetenschap tiem nu niet kon helpen. Ik ging in een stoel aan het voeteneind van het bed zitten en temidden van alle ellende en narigheid be gon ik te bidden. Ik ben de juiste woorden vergeten maar niet de intensiteit en de overgave, waarmee ik God aanriep. Ik bad koortsachtiger dan ooit tevoren. Na een tijdje kwam een vreemd gevoel van vrede en rust over me. Het was een soort vrede tegen iedere redelijke verklaring in omdat niets in de ka mer ertoe bijdroeg. Als in trance stond ik op en liep naar de wasbak om mijn gezicht met ijswater te wassen. Plotseling hoorde ik Ruth van de zuster eisen, dat deze een dokter zou gaan halen. De zuster antwoordde: „Ik kan alleen een huis dokter bereiken, want vandaag is het donderdag en dan zijn de andere doktoren er niet." Ruth was verontwaardigd en hield aan: „We willen geen huisdokter. We willen een van de doktoren die Hentz behandelt en zo vlug mogelijk!" De zuster aarzelde en in haar aarzeling kon ik alle hopeloosheid lezen, die de doktoren en de ver pleegsters voelden. Ik vroeg me af of ze de situatie nog konden redden. Toen ze de kamer verliet, zei ze op twijfelende toon, dat ze zou proberen een van de doktoren te vinden. Na een paar minuten waren er vijf! Ik bad weer, dat God hun de wijsheid zou geven iets te doen om het leven van Hentz te redden. Een half uur ging voorbij voordat ze uit de kamer kwamen. Dr. Hill keek verbeten en woedend. „Hentz moet nu beter worden. Wat gebeurd is, is niet te verontschuldigen!" Ik,weet niet jvat hij bedoelde en wat niet te verontschuldigen was, maar de nierfuncties waren de gehele dag, en waarschijn lijk ook gedurende de nacht, gestoord geweest. Toen dat verholpen was, kwam Hentz weer op krachten. Als wij de doktoren toen niet geroepen hadden, zou het waarschijnlijk te laat zijn geweest. Al spoedig leerde ik dat wij waakzaam moesten blijven bij wisselende omstandigheden, die onmiddellijke zorg behoefden. We noemden die dag „zwarte donderdag maar om een andere reden zal ik hem ook onthouden. Op die dag toonde God mij Zijn grote kracht en Zijn grote liefde. Sedertdien heb ik vaak gebeden zonder zichtbaar resultaat. Ik geloof, dat bij die gelegen heden er bij mij wat ontbrak. Ondanks de ontelbare zielesmarten, de dagen van angst, ontmoediging en onzekerheid, heb ik de overtuiging behouden dat God persoonlijk in mij geïnteresseerd is en mijn ge beden verhoort. Een neef van my, een presbyte riaanse dominee, was op die zwarte donderdag in het ziekenhuis. Hy zei iets, dat van grote hulp is geweest. De dingen die ons geholpen hebben, zijn niet nieuw of opzienbarend maar oude waarheden, die we ons hele leven gehoord hebben. Op het mo ment, dat we ze herhaald horen door iemand die er zo volkomen in gelooft, schijnen ze ons nieuw en wonderbaarlijk toe. Bij het weggaan keerde mijn neef zich naar mij toe en zei: „Vergeet dit nooit: Alle nen er vriendschap, gezelligheid en ad vies vinden. Het huis is een klein paleis, magni fiek ingericht, voorzien van een prach tige salon, eetkamer en recreatieka mer. Het kan een dertigtal gasten on derbrengen. Het magnifieke huis zit nieuw in de verf en is geheel nieuw in gericht en nieuw gemeubileerd met voortreffelijke smaak. De ambassa deur wenste de initiatiefnemers en vooral pater De Reeper van de paters van Mill Hill geluk met de verwezen lijking van het plan. Pater De Reeper voerde eveneens het woord. Na de ambassadeur sprak de heer v.d. Lande namens het bestuur van het nieuwe tehuis, en vervolgens sprak het lid van de Eerste Kamer, mevrouw Luijckx-Sleijffer, die speci aal voor deze gelegenheid uit Neder land was overgekomen. Zij beloofde de volledige steun van een Neder lands comité van actie voor het del gen van de schuld op het tehuis. Er is tot heden 160.000 gld. besteed aan het tehuis en d. inrichting, die waarlijk superbe is. Doch tot heden heeft men slechts 50.000 gld. bijeen kunnen brengen om de schuld te ver effenen. Pater De Reeper, de man die het initiatief nam voor het tehuis uit be zorgdheid over de ernstige morele ge varen waaraan buitenlandse meisjes blootstaan in Engeland en die met bo venmenselijke energie in korte tijd er in geslaagd is zijn plan te verwezen lijken, hoopt dat men in Nederland zal beseffen, wat het betekent voor ouders en dochters, dat Londen nu een derge lijke schone en bijna weelderige haven bezit voor Nederlandse meisjes, en hij hoopt dat velen in hun beurs zullen tasten om te helpen de schuld te del- fen en zijn werk voort te zetten. Er zijn uizenden guldens nodig, en het is on doenlijk om deze gelden te verzamelen ir het buitenland. Alle genodigden die gisteren bij de openingsplechtigheid tegenwoordig wa ren en onder hen bevonden zich be halve Nederlandse notabelen en promi nenten van de Nederlandse kolonie in Londen ook leidsters van meisjestehui zen van andere nationaliteiten in Lon den waren opgetogen over het prach tige iterieur van het nieuwe tehuis. De meisjes, die naar Londen komen en het voorrecht zullen hebben hun le ven in Engeland te beginnen vanuit Ne therlands House, zullen niet meer dan een redelijke vergoeding hebben te be talen voor hun verblijf! Er zyn één-, twee- en drie-persoonskamers, alle kraakzindelijk en gerieflijk. Het tehuis ligt drie minuten gaans van het onder lijk de oorzaak van de dood van uw zoon worden; grondse spoorwegstation en dicht bij een het is onmogelijk ojn hem te verplaatsen en eraantal busroutes. Het volledige adres bestaat geen methode om het doorliggen te voorko- luidt: 3 Nutley Terrace, London N.W. men." Wordt vervolgd) 13, telefoon Swiss Cottage 4645. dingen werken mee ten goede voor hen, die de Heer liefhebben." Ik herhaalde deze twaalf woorden dag en nacht. De spanning was te dragen als ik wist, dat uiteindelijk alles goed zou komen. Toen ik aan dit boek begon, dacht Ik, dat ik moest studeren en lezen om de dingen, die ik ge loofde, diepzinnig en geleerd te doen klinken. Ik be sloot het met te doen, omdat het onecht en oneerlijk zou zyn en ook onmogelijk. Wat ik geloof is niet verward door doctrines en geloofsbelijdenissen en zo eenvoudig, dat ieder kind het zou kunnen begrij pen. Ik geloof in Gods Almacht. Dit geloof is de kracht geweest, die mij in stand heeft gehouden ge durende mijn beproeving. Het was voor onze familie zelfs meer dan dat. We leven niet alleen maar van de ené dag in de andere, de beproevingen dragend met een martelaarsgeduld. We zien ook werkelijk voor uit naar de toekomst. Wij doen niet alsof wij ple zier hebben op dagen dat Hentz veel lijdt; die dagen zijn moeilijk voor ons allemaal. Maar wij komen erdoor omdat we weten, dat er betere komen en zij komen ook altijd. Ik weet niet, wat mijn man precies gelooft of wat Hentz gelooft; het is genoeg voor mif te weten, dat ze geloven. De problemen deden zich in zo'n snelle opvolging voor gedurende die eerste dagen en weken, dat ze de doktoren uitgeput moeten hebben. Een van de moeilijkste vraagstukken was de daadwerkelijke ver zorging van Hentz. Wij konden hem niet bewegen omdat zijn nek niet gezet was en hem omdraaien zou fataal geweest zyn. Het ziekenhuis beschikte niet over een orthopedisch bed, waardoor hij om gedraaid zou kunnen worden zonder hem eerst te vertillen. Fred en ik konden de ernst van deze toe stand niet omvatten. Gedurende een week lag Hentz in dezelfde houding, terwijl de zusters zijn rug met alcohol trachtten te masseren door hun handen on der hem te steken. Nadat hij een week geleefd had, begrepen de doktoren, dat zijn houding veranderd moest worden. De narcotiseur wist, dat een zieken huis in Augusta een paar orthopedische bedden over had. Hij vertelde, dat zo'n bed de genezing van door- ligwonden zou bevorderen. Wij wisten niet, dat der gelijke wonden de dood konden veroorzaken, tot dr. Taft, de internist, zei: „Doorliggen zal waarschijn- veranties der helmen tot gevolg zou kunnen hebben, aldus de raadsman. Pleiter bestreed dat verdachte de vei ligheid van de staat in gevaar zou heb ben gebracht. De veiligheid van de staat was al in gevaar gebracht, door de levering van 327.000 helmen, die de fabriek ui zijn gegaan zonder gewichts controle. Pas ten opzichte van de laat ste 73.000 golden voorschriften om trent het gewicht. Is overigens de ge wichtskeuring wel het beslissende mo ment, als later nog schietproeven plaats vinden? vroeg de raadsman. De verde diger meende, dat vrijspraak de enig juiste uitspraak zou zijn. Uitspraak 12 november. Een 46-jarige Zweedse zakenman, Gutenberg, heeft gisteren voor de Stockholmse rechtbank waarvoor hij op beschuldiging van afpersing, fraude en verduistering terecht staat ver klaard dat hij grote sommen geld renteloos aan prins Carl Bernadotte, een neef van koning Gustaaf Adolf van Zweden, heeft geleend. Prins Carl staat met hem terecht op beschuldiging van medeplichtigheid aan afpersing van een 76-jarige miljonaire van Britse afkomst Florence Stephens. Zowel de prins als Gutenberg betuigden hun onschuld. Het proces schijnt een wending ten goede genomen te hebben voor de prins. Men verwijt hem vooral dat hij indertijd tegenover de miljonaire niet heeft tegengesproken Gutenberg geld schuldig te zijn. Men veronderstelde dat dat niet juist was en dat de zogenaamde schuld slechts als middel tot afpersing diende. Nu de schuld wel degelijk Dlijkt te bestaan komt de houding van de prins in een ander licht te staan. De grijze miljonaire getuigde dan ook tegenover de rechters dat prins Carl niet schuldig was aan afpersing. Vol gens de openbare aanklager heeft zij Gutenberg, die gezegd had op de rand van een bankroet te staan, waarin de prins zou worden meegesleept omdat deze hem geld schuldig was, een som van drie ton geleend om de prins „voor onaangenaamheden" te sparen. Gutenberg vertelde het hof dat hij zyn vriend verscheidene keren grote sommen geld had geleend vaak zonder schuldbewijzen te vragen waarmee deze andere schulden had af gedaan. Een optelling van de bestaande schuldbriefjes gaf een totaal van 169.500 Zw. kronen aan, maar volgens Guten berg heeft de prins tot november 1951 minstens 248.000 kronen ontvangen. Hij ontkende dat de relatie met de prins voor hem van nut was geweest voor het verkrijgen van introducties bij invloedrijke personen op een zakenreis naar Engeland, Amerika en België. (Rtr. UP) De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft een resolutie aangenomen, waarin alle gemeentera den van Europa worden uitgenodigd de naam „Europa" te geven aan een straat, plein, woonblok of openbaar ge bouw in hun gemeente. (A.N.P.) De rechtbank te Almelo heeft een 46- jarige Enschedeër wegens bedreiging van de politie veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, conform de eis van de officier. Enige politiemannen en een opspo ringsambtenaar van de P.T.T. waren op 5 september jl. in het huis van ver dachte gekomen, omdat men vermoed de, dat deze een clandestiene zender had. Er werd een apparaat aangetrof fen, dat de deskundige verdacht voor kwam. Daarom wile men het meene men voor een nader onderzoek. D« vrouw van verdachte verzette zich hier tegen en vernielde het apparaat. Ver- dachte zelf zou een van de politieman nen met een hooivork hebben bedreigd. De vrouw werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De in beslag genomen apparatuur werd verbeurd verklaard. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena en de Franse luchtvaartmaat schappij T.A.I. hebben aan Aviolanda, de Maatschappij voor Vliegtuigbouw N.V. te Papendrecht, opdracht ver strekt tot het verbouwen van in totaal twee DC-6 vliegtuigen. De aard van de wijzigingen is gelijk aan die welke de K.L.M. vorig jaar voor een zestal van haar DC-6 vliegtuigen aan Aviolan da opdroeg. Van deze zes toestellen zijn er inmiddels drie afgeleverd, terwijl het vierde zijn voltooiing nadert. Dinsdagavond ls het hospitaalkerkschip De Hoop onder de Engelse Wal in zulk zwaar weer terchtgekomen dat de ach termast doormidden brak en naar bene den kwam, in zijn val ra's en antenne meeslepend. Kapitein W. Rog besloot daarop de reis af te breken. Vanmorgen acht uur pas seerde het schip Hoek van Holland en tegen tien uur werd in de haven van Rotterdam vastgemaakt bij de oude werf van Wilton, waar de schade zal worden hersteld. Aan boord bevonden zich drie patiënten uit Katwijk, die per auto naar huis zijn vervoerd. Pakistan De nieuwe minister-pre sident van Pakistan, Ismail Ibrahim Chandrigar, heeft op dringend verzoek van de katholieken in het parlement beloofd, dat de regering de eigen kan- did.. .en-lijsten in het land in ere zal herstellen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7