Heemstede heeft f 315.000.- tekort Zo spoedig mogelijk bouw van 131 woningen Overvallers pompstation pleegden méér wandaden Aöemda Haarlei evies Ernstig verkeersongeluk veroorzaakt dbv.meijev VELfJ NAAIMACHINES l.-l Ontiverp-begroting 1958 mm 1 Gevangenisstraf van vijf maanden geëist tegen vertegenwoordiger Jersey deux pièces Vrijspraak voor rijder onder invloed Grote Houtstraat 96, tel. 12210 vfl|H -ir--'"' - I JUIST NU DRAIJER Jongeren-Sociëteit in Royal HAARLEMSE RECHTBANK GRETHA DE BRUYN VAN DEN BERG Em. pastoor J. F. van der Meer ten grave gedragen Winter-interlock ondergoed I I I I I I I I I I I I I I DONDERDAG 31 OKTOBER 195> PAGINA 2 Woningbouw Onderwijs Burgerlijke Stand Haarlem Bedrijven Pro memorie VERKEERS ONGELUKKEN TE HEEMSTEDE Burgerlijke Stand INBRAAK BELASTING- KANTOOR 3,75 vermist Vechtpartij in café BOOMKWEKERIJ Films: Muziek en ballet Toneel Diversen T entoonstellingen Subsidie aan Ballet der Lage Landen ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 MONTY-COATS LANGE PANTALONS TRUIEN - PULLOVERS SPECIALE AANBIEDING GROTE HOUTSTRAAT 16 Haarlemse rechtbank vimteMmR Beurs van Amsterdam - I\ew York Voor 1958 heeft Heemstede een tekort van 315.000.-. Dat blijkt nit de ontwerp-begroting, die het college van B. en W. de raadsleden gistermid dag heeft toegestuurd. In vergelijking met vorig jaar (dit jaar dus) is het tekort met ongeveer 28.000.- toegenomen. Naar B. en W. in de beschrij vingsbrief, behorende bij de begroting, mededelen was er een aanvankelijk tekort van 483.000.- geraamd. Door het toepassen van bezuinigingen en door de onverhoopte verhoging der uitkeringen uit het gemeentefonds kon dit bedrag met meer dan anderhalve ton worden verminderd. Over de kas- positie van de gemeente maken B. en W. zich ernstig zorgen. De gemeente verkeert in de praktische onmogelijkheid om vaste geldleningen tegen het voorgeschreven rentegamma aan te gaan. Van een consolidatie van de vlot tende schuld kan dan ook voorlopig geen sprake zijn. Aan het einde van dit jaar zal deze schuld tot bijna vijf miljoen zijn opgelopen. In hun beschouwingen over het alge mene beeld der begroting zeggen B en W dat in de nabije toekomst weer een reëel sluitende begroting kan worden tegemoet gezien, wanneer de sugges ties der commissie-Oud inzake de finan ciële verhouding verwezenlijkt zijn. Voor de jaren 1959, 1960 en 1961 moet even wel nog op een tekort worden gere kend, in verband met de korting die in die jaren op de verhoogde uitkering zal worden toegepast. Die tekorten zul len evenals die van 1957 en 1958 uit de saldi-reserve moeten worden bestreden. In vergelijking met vorig jaar zijn de politiekosten met ongeveer 11.000,- ge- st.gen. Nogmaals wijzen B. en W. op de onbevredigende regeling die er bestaat ten aanzien van de vergoeding door het rijk der politiekosten. Op een verzoek om toekenning van een buitengewone bijdrage van het rijk is nog geen ant woord ontvangen. De meeste gemeen ten met een eigen politiekorps komen overigens aan de rijksbijdrage belang rijk tekort om de kosten van het poli- tie-apparaat te dekken. De perspectieven voor de woning bouw zijn aanmerkelijk gunstiger dan enige jaren geleden. Voor een be langrijk deel is dat het gevolg van het feit. dat in de rijksbegroting voor vol gend jaar gelden zijn uitgetrokken voor de bouw van ongeveer veertigduizend woningwetwoningen met rijksvoorschot ten. Van het aandeel dat Heemstede uit de nationale woningbouwlening zal ontvangen moet men zich niet al te veel voorstellen, zo waarschuwen B en W de raad. Het aandeel, dat de gemeente dit een eerdere woningbouwlening heeft ontvangen, bedroeg 337.300. Met zeker heid wordt aangenomen, dat het uit bei de leningen aan Heemstede toevallen de bedrag beslist onvoldoende zal zijn om de voltooiing van de thans onder handen zijnde kapitaalswerken van de woningbouw te financieren. Zo spoedig mogelijk wordt overge gaan tot het bouwen van 13X woning wet- en premiewoningen -*>p terreinen taan de westzijde van de Glipper Dreef, die reeds bouwrijp gemaakt zijn. Enkele maanden geleden nam de raad het be sluit de gronden ten zuiden van de bui tenplaats „Ipenrode" voor 100.000,- aan te kopen om ook daar te zijner tijd een groot aantal woningen te bou wen. De kosten per leerling voor het open baar onderwijs zijn nagenoeg hetzelfde gebleven. Minder geld dan in 1957 is er nodig voor de instandhouding van de schoolgebouwen. Belangrijk hoger zijn de kosten van verwarming der school gebouwen geworden, hetgeen verband houdt met de stijging van de koienprij- zen. Voor aanschaf en onderhoud van schoolboeken, leermiddelen en school- behoeften zijn dezelfde bedragen aange houden als vorig jaar. Als gevolg van de stichting van twee kleuterscholen aan de Frans Schubert- laan en de Laan van Insulinde zijn de kosten van verlichting en verwarming en schoonhouden van de schoolgebou wen ten opzichte van vorig jaar geste gen. De vergoedingsbedragen voor het Advertentie v.a. f 34.50 p.p ZIJ ZIJN IN DE WOLKEN MET HUN CONSTANT VERLOVINGS RINGEN GEBOREN: S. Overbeek-de Kruif, z.; A. Havenaar-Uiterwijk, z.; E. H. van de Haterd-van den Eijnde, d. ONDERTROUWD: W. Hoogland en J. P. van den Hoek; N. M. Rem en C. W. Hoogeboom; N. van Sprang en G. V. Zeilemaker; B. P. van der Ban en A. Verweij; F. van Wonderen en C. A. Kruijer; J. J. van Dam en R. L. Ger ritsen; Th. F. Rosenhart en J. C. de Boer; F. A. Schouten en J. Th. van den Burg; J. G. H. A. van Dam en A. J. Wildschut; D. F. Thiemann Beelt en C. F. van Rijssel; J. Teutscher en W. C. Hille; M. J. G. Klaassen en L. Timmer man; N. van Hattum en S. F. A. de Koning; C. J. A. Kruijer en M. J. A. van der Woert; W. J. van der Geest en P. G. Th. Dijkzeul; R. Looman en J. Peper; J. J. Tigchelaar en T. D. Ra- vensbergen; J. van den Heuvel en J. H. Steenmeijer. GETROUWD: J. van der Lubbe en A. B. Slagter; N. Snoek en A. C. de Jong; B. J. Thooien en C. W. Truijens; R. G. Muijlaert en G. H. Th. Majoor; E. J. van Waard en C. M. Bijnsdorf; J. C. Miedema en P. Hoogteijling; J. A. M. Mes en M. Th. Lips; J. E. C. Stevens en A. M. E. Hooman; H. C. Duif en E. C. E. A. Vredenburgh; G. Rutte en A Pekelharing; C T. Heijkoop en P. van Laar; A. B. L. Engels en C. J. Elfring; C. Goedhart en M. W. Langeweg; R. Prudon en R. M. Makkinga. OVERLEDEN: J. Hofman, 66 j., Spaarnrijkstraat; P. Hiemstra, 61 j., Jacob Geelstraat; A. van Soest, 75 j., Gasthuisvest; Th. J. C. Peters, 76 j., Brouwersplein. kleuteronderwijs zijn geraamd op die van 1957: ƒ800,- per lokaal en ƒ9,- per kleuter. Wat door de gemeente meer wordt uitgegeven moet na afloop van het tijdvak 1956-1960 aan het bijzonder kleuteronderwijs worden vergoed. Voor het dienstjaar 1958 is daarvoor een be drag van 600,- gereserveerd. Voor de indienstneming van kleuterhelpsters zijn in de begroting geen bedragen op genomen, omdat onlangs besloten werd deze kwestie bij de behandeling van de begroting aan de orde te stellen. De wettelijke bijdragen voor de kosten van het middelbaar onderwijs zijn 17.500 minder geraamd in verband met het geringer aantal leerlingen. Het is niet onmogelijk, dat Heemstede enig financiëel voordeel zal boeken, wanneer het wetsontwerp tot wijziging van de Middelbaar- en Hoger Onderwijswet aanvaard wordt. B en W wijzen er ech ter op voorzichtig te zijn met specula ties. Met de totstandkoming van de Schoolgeldwet en de Kleuteronderwijs wet heeft Heemstede leergeld betaald. In de begroting is de totale winst der bedrijven geraamd op 216.189,-, dat is ongeveer 8.000,- meer dan vorig jaar, hetgeen naar B en W mededelen, het gevolg is van bezuinigingen, die wer den toegepast door voor ongeveer 22.000,- aan voor uitstel in aanmer king komende uitgaven te schrappen. Het college heeft aan een instelling opdracht gegeven een advies uit te brengen over de elektriciteitstarieven in Heemstede. De raad zal van de re sultaten van dit onderzoek te zijner tijd op de hoogte worden gebracht. Op verzoek van Gedeputeerde Staten zijn in de bedrijfsbegrotingen geen kapi taalsuitgaven opgenomen, ook niet voor normale uitbreidingen. De reeds door de raad verstrekte kredieten zijn in suppletoire begrotingen opgenomen. Blijkens deze begrotingen worden aan uitbreidingskosten voor het gasbedrijf 73.500,-, voor het duinwaterbedrijf 15.000,- en voor het elektriciteitsbe drijf 105.000,- geraamd. Zodra de be stedingsbeperking achter de rug is zul len buitengewone werken (omzetting der gasverlichting in elektrische ver lichting, verbetering der verlichting op do Heemsteedse Dreef en vervanging van bepaalde elektriciteitsmeters) ter hand worden genomen. In de begroting voor het bedrijf van Openbare Werken is evenals vorig jaar 7.000,- opgenomen voor de aanschaf van een hefbrug ten behoeve van het onderhoud van het rijdend materieel. In verband met de moeilijke financiële po sitie der gemeente werd tot aanschaf nog niet overgegaan. Er is in de begroting een aantal pro memorie-posten opgenomen, waarvoor waarschijnlijk voorlopig geen kredieten beschikbaar zullen worden gesteld. Op de gewone dienst zijn vermeld: ver nieuwing van het rieten dak van de ambtswoning van de burgemeester, aanschaf van nieuwe lopers voor het raadhuis en het aanbrengen van een gordijnsluiting in de aula op de Alge mene Begraafplaats. Op de kapi- taalsdienst werden onder meer geno teerd: mechanisatie van het bevolkings register, uitbreiding van het raadhuis bouw van een politiebureau, verbete ring Zandvoortselaan en aanleg zwem vijvers. Tenslotte delen B. en W. in hun be schrijvingsbrief mede, dat zij bij de behandeling van de begroting een kre diet van 6.000.- zullen vragen voor de aankoop van een motornaaimachi ne ten behoeve van de Stichting Heem- steedse Sportparken. Wellicht zal in die vergadering ook het verzoek van HBC om subsidie in verband met de ingebruikneming van haar sportvel den aan de Cruquiusweg behandeld worden. Gistermiddag omstreeks drie uur reed een 63-jarige dame uit Heemstede met haar auto over de Camplaan in Heemstede in de richting van de voor rangskruising met de Heemsteedse Dreef. Zij gaf daarbij op het kruispunt gekomen, geen voorrang aan de auto van een 69-jarige dame uit Amster dam, zodat beide wagens op elkaar botsten. De Heemsteeds liep een wond boven haar rechteroog en vermoede lijk een paar gekneusde ribben op, ter wijl de dame uit Amsterdam een been wond kreeg en ook vermoedelijk een paar gekneusde ribben. Omstreeks half zeven gisteravond reed een 42-jarige bestuurder van een personenauto over de Herenweg te Heemstede. Hij wilde linksaf de Hugo de Grootlaan indraaien, maar werd op dat moment van achter aangereden doo een achter hem rijdende vrachtwagen, bestuurd door een 46-jarige Haarlem mer. De vrachtwagenbestuurder heeft vermoedelijk de situatie niet snel ge noeg overzien of hij heeft niet voldoen de afstand gehouden van de voor hem rijdende wagen. De achterzijde van de personenwagen werd beschadigd. GEBOREN: A. L. M. Goulmij-Schut- ter, d.; C. J. M. Boumans-Pot, d.; P. Olthoif-Doorman, d. ONDERTROUWD: A. Heijstek en E. Stoffer; B. Enthoven en A. C. Stijns; B. J. van Gastelen en J. W. van der Aar; Th. van Excel en A. A. M. Roeien; H. F. Rijnders en A. A. Oskamp; C. J. de Jongh en P. Hulsebosch. GETROUWD: J. F. Schepers en D. M. Kersten; J. W. G. van Doorn en A. M. E. van Schagen; G. Adrian en A. R. Hoorn; A. van Wirdum en C. Ap pel. OVERLEDEN: A. M. W. van Elst- Meijer, 70 jr.; O. Matthieu-Hofzuma- haus, 85 jr.; G. .G P. M. van Zon, 4 jr. v.; M. H. B. Barkey Wolf, 27 jr. J. Kramer-Slenders, 77 jr.; M. Beek man 73, jr.; A. P. van de Nes, 82 jr. m-zmzs& Een aardige opname van de nieuwe brug bij üchellmgwoude, gezien vanaf ae noordzijde van het buiten-IJ, welke laat zien hoe Amsterdam meer en meer van het platteland in de omgeving opslokt. Op de voorgrond een landelijk tafereeltje in de schaduw van een onvervalste hooi berg, op de achtergrond de moderne verkeersader, welke weldra door de verkeersmoloch zal worden besprongen. Gisternacht hebben onbekenden inge broken in het belastinggebouw aan de Linnaeuslaan te Haarlem. Zij kropen naar binnen door het raam van een zij deur. Er bleek een laatje ongesloten te zijn in het kantoor en het ongenode be zoek nam daaruit 3,75 weg. Verder wordt er niets vermist. Een 41-jarige Haarlemmer, die gister, avond een café in de binnenstad be zocht, schepte daar te veel op naar de zin van twee onbekenden. Er ontstond ruzie, die door de café-houder gesust kon worden. De Haarlemmer verliet de zaak. De café-bezoekers hoorden even later echter een gil op straat. De beide onbekenden waren de Haarlemmer ge volgd, om hem op straat af te tuigen. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. De twee onbekenden na men de benen, zonder zich om hun slachtoffer te bekommeren. Advertentie A is het djd om te planten. HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 (Van een verslaggever) Met de arrestatie van de overvallers van het pompstation aan de Utrechtse- weg bij Amsterdam, welke overvallers ook nog inbraken in Haarlem, Velsen en Bennebroek op hun geweten hadden, zijn nog een verdere reeks wandaden tot klaarheid gebracht. Een ongeloof lijke activiteit hebben de daders, een Haarlemmer en een Bennebroeker aan de dag gelegd. Voor tienduizenden gul dens hebben zjj in het afgelopen jaar buitgemaakt. We hebben bericht over de inbraken in Bennebroek, Velsen, Haarlem en Amsterdam. In Amsterdam hebben z;j behalve bij een juwelier in de Beetho- venstraat, ook ingebroken bij een mu ziekhandel in de Kalverstraat, waar o.a. langspeelplaten werden gestolen. De inbraak in het Santpootse hotel Duin en Kruidberg leverde hen behalve kostbare zilveren kandelaars, kostbare meesterwerken van oude schilders op. De overval op het pompstation aan de Utrechtseweg in Amsterdam was niet de enige daad in dit genre. Het is ge bleken dat de hoofddader, de 29-jarige monteur uit Bennebroek, ook de over val op het pompstation bij Utrecht (Oude Rijn) op zijn geweten heeft. Hij genoot daarbij de samenwerking van een 42-jarige man, die in Duitsland ver toeft, en door de Interpol in Bonn is aangehouden. De overval op het pompstation aan de Haagseweg bij Am sterdam hoort zeer waarschijnlijk niét op hun zwarte lijstje thuis. Wel weer de roof bij een juwelier in Zeist, waar de Bennebroeker met zijn in Duitsland verblijvende kameraad voor meer dan twintig mille aan juwelen buit maakte. Mogelijk moet ook de inbraak in Dén Bilt, waar voor vele guldens aan bont jassen verdwenen, op hun rekening worden geschreven en mogelijk is er nog meer dat hen ten laste moet wor den gelegd. In ieder geval is gebleken dat de Haarlemse politie, toen zij de daders van een juwelendiefstal in CINEMA-PALACE: Op naar Hollywood, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 u. FRANS HALS: Onveilig signaal, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Gangsters van 18 jaar, 14 j. 71 9.15 uur. Houten Koppen, a. 1. 2, 4.15 uur. Zo.-ochtend: Rigoletto, 14 j. 11 uur. LUXOR: De hel der verlorenen, 14 j. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. MINERVA: tot en met zo.: Gervalse, volw. Vr. 8.15; Za. en zo. 7, 9.15 u. Za. en zo.: Knock on Wood, 14 j. Za. 2.30, zo. 2, 4.1ri u. Ma. Stalag 17, 14 j„ 8.15 uur. □i. en wo.: Alexander The Great, 14 j. 8.15 uur. REMBRANDT: Porte des Lilas, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: De openingsvlucht naar Canada, 11 uur. ROXY: tot en met zo.: The Indian Figh ter, 14 j. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. tot en met do.: Johnny knapt het op, volw. 2.30, 7, 9.15 u. STUDIO: De droom van een bakvis, 18 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. 1., 11 uur. Vrijdag 1 november Grote Kerk, 11.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 20.15 uur: Tweede con cert serie V van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Albert de Klerk, orgel, en Eduard Biele, cello. Maandag 4 november Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 20 uur: Eerste concert Beethoven Cyclus door Herman Krebbers. viool, en Robert Weisz, piano. Dinsdag 5 november Concertgebouw, 20 uur: Tweede Orgel concert door Piet Kee, m.m.v. Muziek- kring „De Cantorij" o.l.v. Maarten Kooy. Woensdag 6 november Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet met o.a. Ballet „De Vuurvogel" en „Graduation Ball". (Geloof en Wetenschap). Donderdag 7 november Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Haarlems Christelijk Mannenkoor o.l.v. Bernard Verboom, m.m.v. Cornelis Kalkman, tenor; Berthe Davelaar, piano Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermu ziekavond van Antilliaanse muziek (Volks universiteit). Zaterdag 2 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Het Ei", een nogal sarcas tisch blijspel, waarvan het tweede bedrijf echter in moreel opzicht ernstig te denken geeft. Voor jonge mensen beslist niet aan te bevelen. Regie: Fons Rademakers a in de hoofdrollen: Guus Oster, Marie Hamel en Paul Huf. Zondag 3 november Stadsschouwburg, 2 uur: De Nederlandse Comedie met „Het Water", een nieuw stuk van de dichter Ed. Hoornik, dat speelt tegen de achtergrond van een overstro mingsramp. Regie: Henk Rigters; in de hoofdrollen: Ank van der Moer, Ko van Dijk en Joan Remmelts. Maandag 4 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Tomedie met „Oom Wanj a", een toneelspel van Anton P. Tsjechow, dat tot onderwerp heeft de verveling van de gegoede Russi sche Bourgeoisie in de provincie tegen het einde van de vorige eeuw. Peter Scharoff heeft de regie. In de hoofdrollen spelen: Ellen Vogel, Ank van der Moer, Ko van Dijk, Han Bentz van den Berg en Paul Huf. Donderdag 31 oktober Minerva-theater, 20.15 uur: Salzburger Marionettentheater met o.a. „Bastien et Bastienne" en de „Notenkraker Suite". Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond, m.m.v. Cees de Lange, Johnny Kraay- kamp, Rijk de Gooyer e.v.a. Vrijdag 1 november Minerva-theater, 14.30 uur: Speciaal Jeugdmatinee Kindercircus „Bambino". Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste voor dracht van de heer J. Schultink over „Het Ballet" (Volksuniversiteit). Minerva-theater, 20 uur: Een vergeten beschaving", lezing door mr. R. W. H. Pitlo (Volksuniversiteit). Maandag 4 november Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Le zing door dr. T. Booy over „De Andes- expeditie 1956" (Volksuniversiteit). Dinsdag 5 november Frans Halsmuseum, 20 uur: „De Sint Pie tersberg", lezing door ir. D. C. van Schaik (Volksuniversiteit Hotel Hellendoorn, Wilhelminastr. 14.20 uur: „Het conflict in de Wereldziel", le zing door mr. drs. A. Borger. (Studiekring voor Wijsbegeerte). Woensdag 6 november Frans Halsmuseum, 20 uur: „Communis tisch Rusland en de Westerse Wereld", le zing door prof. dr. Th. J. G. Locher (Volks universiteit). Brlnkmann, Grote Markt, 20 uur: Suri naamse avond, m.m.v. Surinaamse Banja's (Inst. voor Arbeidersontwikkeling). Donderdag 7 november Geb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: „De schoonheid van de Eeuwige Stad", lezing door de heer K. R. Junius Ingerman. (Ver Weten en Werken). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. C ruquius museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland 912.30 en van 1.304 uur. Huis van Looy: Geopend: dag. van 10 12.30 uur en van 13.3017 uur Zon- en feestdagen van 1417 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Geopend van 1115 uur, behalve maandag. De eerste zondag van de maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1016 uur, zondag van 1316 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend: zo. 1417 uur; do 10—12.30 uur; 13.3017 u Stadhuis Groote Markt, te bezichtigen da gelijks 917 uur, za 912 uur. Galerie Espace: Expositie, geopend van 1117 uur. Grote Kerk: te bezichtigen van 917 uur. Muloschool St.-Jeroen, Overtonstraat: Herfst- tentoonstelling. Geopend vr., za. en zo. van 10—21 uur. Haarlem grepen, een zeer belangrijke vangst deed. Wellicht komt er nog meer aan het licht als zij door de Haarlemse officier van justitie worden verhoord, voor wie zij vandaag geleid zullen worden. Van de buit is nog niet veel achterhaald. In de restauratiezaal van het voor malige hotel Royal aan het stations plein te Haarlem heeft een groepje Haarlemse jongelui verenigd onder de naam „Xeno" onderdak gevon den. Gisteravond vond de opening plaats van deze wat men zou kunnen noemen jongerensociëteit. Onder de ge nodigden bevonden zich behalve wet houder D. J. A. Geluk verschillende vooraanstaande behartigers van de be langen van de jeugd. Ter gelegenheid van de opening werd een jazz-programma uitgevoerd, over de kwaliteit waarvan onze muziekre- recesent het volgende opmerkt: De jam-session (een onvoorbereid sa menspel met het doel om onbekom merd bepaalde melodieën improvise rend met elkaar te spelen), waarmee gisteravond begonnen werd, leverde goede resultaten op. Men had dan ook de prominente jongeren uit de Neder landse jazzwereld uitgenodigd o.a. het Zaans Rythm. Quartet en het trio Pim Jacobs gecompleteerd door niemand minder dan de bekende Nederlandse Jazz-criticus Michiel de Ruyter, die de spelers inleidde. De gehele avond stond m het teken van de moderne jazz, waar bij vooral de individuele prestaties op de voorgrond traden. Wü hoorden zelfs een ventiel-trombone, een nu niet alle daags instrument in de jazz. De Neder landse jongeren beschikken over een vaardig improvisatievermogen, met na me Harry Verbeek op tenor-saxofoon, die met zijn grootse en gevoelige toon het geheel vooral ook door zijn contra- puntische wendingen allure wist te ge ven. De pianist Pim Jacobs toonde zich een waardig leider, terwijl de ritmische sectie (Rudi Pronk en Fred van Wijk op virtuoze wijze het penetrante ritme gaf, dat zo eigen is aan deze soort van muziek. Deze jam-session was als het ware een pleidooi voor de zo omstreden muziek, die door de leden van Xeno met grote belangstelling en wat niet al tijd voorkomt met beheersing gevolgd werd. a. Krt. Gedeputeerde Staten van Noordhol land stellen voor aan de stichting-Het Ballet der Lage Landen te Amsterdam een subsidie van ten hoogste .6.000 te verlenen onder voorwaarde, dat de stich ting overleg zal plegen met G.S. om trent de keuze van de in Noordholland gelegen plaatsen, waar de balletgroep zal optreden. De begroting voor 1958 wijst een tekort van 168.850 aan. Er worden subsidies verwacht: 56.000 van het rijk, 50.000 van Amsterdam, 25.000 van Den Haag en 15.000 van Rotterdam. ,,Hoe kwam u er toe? U staat toch zeer gunstig bekend", zei de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen een 33-jari- ge vertegenwoordiger uit Amsterdam, die in de nacht van 17 op 18 juli van dit jaar een verkeersongeluk had veroor zaakt, waarbij twee inzittenden van een personenauto vrij ernstig gewond wer den. De vertegenwoordiger reed name lijk vanuit de Dr. Gerkestraat in Zand- voort de Zandvoortselaan op en kwam zonder een enkele aanleiding op de lin kerweghelft terecht. Hij botste toen met zijn wagen recht tegen een tegemoetko mende auto. De chauffeur van de laat ste wagen liep daardoor snijwonden aan voorhoofd, neus en nek op, terwfjl zijn echtgenote zodanig aan het oog werd gewond, dat zij het gezicht daarvan waarschijnlijk moet missen. De chauf feur heeft tengevolge van de aanrijding ongeveer vier weken niet kunnen wer ken. De vertegenwoordiger had de avond van de 17e juli in een café in Amster dam een glas bier en enkele borrels gedronken. Daarna reed hij met drie andere personen naar Zandvoort, waar hij nog twee borrels dronk. Het alcohol gehalte, dat hij in zijn bloed had, be droeg daardoor 1.55 pro mille, 0.05 per mille hoger dan geoorloofd is. De officier merkte in zijn requisi toir op, dat de vertegenwoordiger zeer ongelukkig was geweest. Bij lieden, die vaak veel meer gedronken hebben, loopt het meestal goed. af. Hij meende dat vermoeidheid een zeer grote rol ge speel! moet hebben. De vertegenwoor diger was inderdaad zeer vermoeid hetgeen blijkt uit het feit, dat hij 's mid dags zijn wagen even langs de kant van de weg had gezet om wat te slapen. Om dat hij „zichzelf niet meer was" Cs mid dags had hij een lange bespreking ge. had, terwijl thuis de toestanden door zlekte niet gunstig waren) had hij 's avonds wat gedronken. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Advertentie ENORME GROTE SORTERING voor dames, heren en kinderen, SPORTMAGAZIJN TWIJNDERSLAAN 7 - Haarlem Telefoon 15-1-16 100% service. Adverentie gestreepte pullover f a>m nr en effen rok 14 Advertentie BEZOEKT onze geheel gemoderni seerde PLATENBAR en GRAMMOFOONAFDELING. U zult verbaasd zijn over onze weergave-kwaliteit. ook voor GRAMMOFOONPLATEN Televisie- en Radiospecialisten ZIJLSTRAAT 87 - TEL. 11110 In „Sursum Corda" van vorige week troffen wij een stemmig herfst- gedichtje aan van de hand van pastoor Van der Meer, het laatste van een in drukwekkend aantal verzen, die hij in de loop der jaren heeft geschreven. In eenvoudig rijmende woorden schilderde hu, als een preludium op zijn dood, het vallen van de bladeren, die hun vaar wel de natuur toeroepen. Zijn befaamde lerende strofe ontbrak niet en al le zend hoorden wij hem als het ware met een geladen stem declameren: „Chris tenmens, denk aan de stonde, ais het leven u begeeft; uw weg weet ge aan gegeven: naar uw God, waar ge eeuwig leeft' Nog geen drie dagen later na die pu blicatie stonden zijn vrienden rond de baar van de man, die met recht de ti tel „pastoor van de vriendschap" mocht dragen. Verschillenden van hen, evenals oud-parochianen van Driehuis en de Haarlemse Sint Joseph waren gisteravond present in de parochiekerk van Overveen, waar de Metten werden gezongen. Agens was daarbij pastoor A. G. de Boer, die geassisteerd werd door pastoor Chr. ten Velthuis, pastoor van Overveen en diens kapelaan J. van Klink. Zij beiden fungeerden ook als cantores. De plechtigheid werd verder nog bijgewoond door Deken W. N. Zijl stra van Haarlem en pater A. K Groen O.F.M. In tegenwoordigheid van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, werden vanmorgen in Overveens parochiekerk de Lauden gezongen, gevolgd door de plechtige requiemmis. Agens bij de Lauden was pastoor P. L. Bangert uit Limmen. Als cantores fungeerden pastoor Chr. ten Velthuis uit Overveen en kapelaan J. van Klink. Behalve mgr. Huibers hadden op het priesterkoor plaats genomen mgr. C. G. van Trigt, officiaal van het bisdom Haarlem, mgr. W. J. J. de Jongh, pastoor te Ouderkerk aan de Amstel, Deken W. N. Zijlstra uit Haarlem, Deken B. G. Hosman uit Beverwijk en pastoor A. G. de Boer uit Velsen-Noord. In de kerk waren onder andere aan wezig Deken G. Alkemade van Hoofd dorp, pastoor K. Notenboom O.F.M. uit Haarlem, pastoor A. F. Goossens' uit Santpoort, de vroegere kapelaan van Overveen P. W. van Leeuwen, kape laan P. van Zqp yan de Haarlemse Sint Joseph-parochie en diens vroegere collega's in de St. Joseph, de pas toor W Dekleermaeker uit Beemster en L. A. Brabander uit 't Veld tijdens wier kapelaanschap pastoor Van der Meer in de pastorie aan de Jansstraat woonde. Vele vrienden, relaties en oud- parochianen woonden ook deze plech tigheid bq, onder wie notaris J. Anten. Er werd geen lijkrede gehouden. Na de reqmemmis die werd opgedragen door Deken Zqlstra met assistentie van do kapelaans Scholten en Van Klink. Vlak voor de absoute in de kerk sprak pastoor De Boer wel een kort woord, waarin hij memoreerde hoe pastoor v.d. Meer tijdens zijn leven alles tot in de puntjes zelf geregeld had en niets aan het toeval had overgelaten. Zelfs de tekst van het bidprentje en van de rouwcirculaire met opdracht: gewo ne kaart met paarse rand had hij klaargemaakt. Tevens had hij opdracht gegeven niet meerstemmig te zingen en tot tweemaal toe neergeschreven: Geen lijkrede. Aan zijn wensen hebben wij voldaan, aldus pastoor De Boer en wij zullen ook voldoen aan de laatste wens van pastoor v.d. Meer, neergeschreven op zijn bidprentje: Laat ons bidden. Voor de zielerust van hem, die zoveel vriendschap en steun heeft gegeven, bidden wij slechts één tientje van de Rozenkrans, geheel in zijn geest: kort maar goed. Ter pastorie maakten later in de ochtend velen van de gelegenheid ge bruik tot condoléance. Na het ongeluk wees echter niets op het feit, dat hij enkele borrels op had. De officier meende hem echter een straf te moeten opleggen, die hem altijd „bij" zou blijven. Hij heeft namelijk de verminking van een medemens op zijn geweien. Zqn eis luidde: een gevange nisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest en een ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. De raadsman, mr. A. D. P. V. v. Lö- ben Seis, zei in zijn pleidooi, dat de bocht waarbij het ongeval plaats ge vonden had een uiterst moeilijke is, vooral bij slecht weer, zoals dat het ge val was op de bewuste nacht. Hij merk te verder op, dat er geenszins aanlei ding was om aan te nemen, dat gebruik van alcohol de oorzaak was. Hij zag het als een typisch geval van vermoeid heid. Was de man dronken geweest, dan had hij nog wel gereageerd, al zou dat dan te laat zijn geweest. Verdachte re ageerde echter in het geheel niet. Wat de strafmaat betrof, merkte de raadsman op, dat ontzegging van rijbe voegdheid voor een vertegenwoordiger „doaelijk" is. Zijn directeur had name lijk een zeer goede kracht aan hem het geen blijkt uit het feit dat hij hem terug in dienst zou nemen, wanneer hij weer vrij komt. De gevangenisstraf leek hem wat zwaar. Zijn voorarrest had hij in alle rust doorgemaakt, omdat hij wist dat hij strafwaardig was. Mr. v. Löben Seis merkte voorts op dat de straf zijn in vloed al had gehad. Verdachte had na melijk verklaard dat hij nooit meer een druppel zou drinken. Daarom achtte hjj een verdere correctie niet nodig Dat het leed vergolden moest worden, vond hij juist, maar hij merkte op dat het leed dat de vrouw heeft met te vergel den is. Door het slachtoffer was de ver dachte alles reeds vergeven. Vanmorgen heeft de Haarlemse rechtbank vonnis gewezen in de zaak van een 38-jarige caféhouder uit West- zaan, die op 12 augustus van het vorig jaar op de Overtoom in Westzaan on der invloed van alcoholhoudende drank zou hebben gereden. Volgens de verklaring van de ver dachte zou hij 8 a 10 glazen bier heb ben gedronken, voordat hij op zijn mo tor stapte. Toen hij evenwel bemerkte dat hij niet kon rijden, stapte hij af en liep verder naar huis. Het vonnis luid de: een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 300 gld. en ontzegging van i ljbevneSciheld voor de tijd van twee jaar. Een automobilist uit Hillegom, wie ten laste was gelegd, dat hij 17 augus tus van dit jaar op de Kruisweg in de Haarlemmermeer onder invloed zou hebben gereden, in de berm was ge raakt en daardoor over de kop was ge slagen, werd vrijgesproken. Advertentie Géén wachttijden van een half uur of nog langer... in 10 minuten van Haarlem in 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden de Velser tunnel de grootste moderne woninginrichting van Nederland WONiNfiiMDirMTibir Advertentie (Niet officiële Koersen) 344 Ned 1953 3)5 Ned 1953 3)5 Ned 1956 3)4 Ned 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 3-3)5 Ned 1947 3 Ned 82-64 bel fac Inschi Grtbk 1948 3 Ned Handel M11 cert A.K U Van Berkel's Patent Calve-Uelfl cert Van Gelder Kon Hoogvena cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubber HoU Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie K.L.M H V-A Dell Ml) cert. A dam 2% '58 J A'dam '56 U A dam III Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel •ioyaj Dutch shell Union OH Southern Pacific Southern Railway 1'ldewatei U.S Steel Vorlg opening Slot 31/10 83ft 82)8 82B 82?® 77% 77% 79% 79% 79ft 79* 87* 145 87 158% 1551* 175 269 180 254 339% 339 241 235)3 237 167.20 169.60 58% 59* 141 141* 131 131* 133% 134 99 102 96% 603% 75 82% 1 83 29/10 30/10 45 47 40% 40s/t 69% 70* 60 60 38% 39 82s/. 25% 32% 28% 46)4 44 69 36^4 32% 24 55% stemming) 87)4' 26% 32)4 29%! 46% 44% 69% 36 s/« 33 24% 55% vas<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2