In de Memorie van Antwoord niets opzienbarends over woningbouw in Haarlem Bij slecht weer en bij I duister wordt gewerkt Het verkeer in Noord vraagt de grootste aandacht Steeds meer verkeersongevallen op r Rijksstraa t weg- Schot erweg Knipperbollen voldoen Ln ae visnai geen exposities meer Museum, voor Moderne Kunst van de haan HAARLEM IN VRAAG- EN ANTWOORDSPEL In 1956:14531 rocessen-verbaal Ballen op straat is bal-dadig aan In de toekomst parkeren onder Stationsplein? Wellicht eens een Haarlemse kunstprijs DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 PAGINA 3 Verkeerd verkeer aan de dag hebben gelegd voor de financiële toe stand van de gemeente - die slecht is, maar waar van men graag weet hoe slecht - en voor het vraagstuk van de verkeersveiligheid vooral sedert de opening van de Velsertunnel. De kwestie van de woningbouw blijkt zich tot een zekere tevreden heid te ontwikkelen. Het aantal vragen op dit punt is belangrijk minder geworden, terwijl de vragen ook meer op bijkomstigheden betrekking hebben. Nieuws valt er in de Memorie van Toelichting weinig te lezen om de eenvoudige reden dat er geen geld is om iets nieuws tot uitvoering te bren gen. B. en W. beperken zich veelal tot het opsom men van de te nemen noodmaatregelen, waar de werkelijke, definitieve maatregelen door allerlei omstandigheden niet kunnen worden uitgevoerd. Ben W. van Haarlem hebben hun antwoord gepubliceerd op de vragen die de raadsleden hebben gesteld tijdens het afdelingsonder- zoek van de ontwerp-begroting 1958. Zoals te verwachten was, is deze Memorie van Antwoord een document in mineur geworden. De bestedings beperking steekt telkens weer de kop om de hoek en tal van plannen moeten daardoor onuitgevoerd blijven liggen. Vooral van het uitvoeren van nieu we projecten kan geen sprake zijn. Maar ook het uitvoeren van de gewone programma's geeft aan leiding tot ernstige moeilijkheden. Dat de Memorie van Antwoord niettemin een lijvig document geworden is, dat in omvang niet onderdoet voor die van vroeger jaren, vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de belangstelling die vele raadsleden Ton-privaat Grotere concentratie De gemeente Haarlem zal mis schien overgaan tot het instellen van kunstprijzen. B. en W. delen althans in de Memorie van Antwoord op een desbetreffende vraag van een raads lid tijdens het begrotingsdebat mede, dat zij bereid zijn te overwegen kunstprijzen beschikbaar te stellen voor kunstuitingen die op Haarlem betrekking hebben. plaatsen worden aangebracht, terwijl deze ook mogelijkheden bieden als knutselwerkplaats. Dergelijke gelegen heden buiten de woonblokken, zou voor de bewoners een niet onaanzienlijke huurverhoging betekenen. Een strook eigen grond toekennen aan de bewo ners van benedenwoningen van een flatgebouw, wordt door B. en W. alleen voorgestaan waar het geen souterrains betreft. Ook voor bejaardenwoningen voelt men voor een strook eigen grond. Iedere dag beschikt de Haarlemse politie over een lijvig rapport, waarin de verkeersongevallen van de vorige dag vermeld en beschreven staan. Én dan alleen die ongevallen, waarin zij als verbaliserende partij betrokken werd. Want talrijker nog zijn die ongevallen, welke met een sisser af lopen en deswege door partijen met een, al dan niet krachtg, boos woord worden afgedaan. Steeds weer blijkt, hoe bijna ieder ongeval vermeden had kunnen wor den, indien de weggebruikers zich wat hoofser hadden gedragen of al thans wat meer zelfdiscipline hadden betracht. Wie zich de moeite zou nemen om bijvoorbeeld in de bin nenstad het verkeer gade te slaan, zou verbijsterd staan, hoe men zich in alle mogelijke bochten wringt, met gevaar voor eigen en nog erger voor andermans leven, om toch maar zo snel mogelijk zijn weg te (ver)volgen. Onze fotograaf knipte het verkeer op de hoek van de Jansweg en de Nieuwe Gracht. ln Haarlem blijken nog 82 wonin gen en 5 bedrijfspanden een ton-pri vaat te hebben. Daarvan liggen 28 woningen in Spaarndam. Vier daar. van zijn onbewoonbaar verklaard. Van de 54 overige woningen met ton- privaat, zijn er reeds 22 onbewoon baar verklaard. Via een premierege ling zal men trachten de ton-privaten in de nog niet onbewoonbaar ver klaarde woningen zo spoedig mogelijk te laten vervangen. Alle plannen, zo delen B. en W. verder mee, voor het draineren van het op staal gefun deerde complex in het Slachthuis kwartier, zijn nu uitgevoerd. B. en W, zullen bij het Rijk opnieuw aandrin gen om tot een spoedige uitvoering te komen van plannen voor uit te voe ren herstel, en vernieuwingswerk zaamheden aan bestaande woning complexen. De gang van zaken wordt thans onbevredigend genoemd. Uit de Memorie van Antwoord blijkt ook, dat in 1957 30 onbewoonbaar ver klaarde woningen leeg gekomen zijn, maar dat er nog altijd 65 bewoond blij ven, omdat men geen huisvesting kan bieden aan de bewoners. Men is daar voor voornamelijk aangewezen op vrij komende gemeentewoningen, die ech ter slechts in beperkte mate voorhan den zijn. B. en W. delen ook mede, dat zij in beginsel een perceel in het te ont eigenen gebied ten noorden van de Zijl- weg gereserveerd hebben ten bate van „Eigen Burcht", de stichting die werk zaam is op het gebied van woning bouw voor alleenstaanden en onvolledi ge gezinnen. Welke plannen de stich ting ermee heeft, is nog niet bekend. Omtrent de huisvesting van alleen staanden en eventueel de bouw van een flat voor alleenstaanden, is een ambte lijk rapport in studie. Uit de thans door B. en W. van Haarlem gepubliceerde Memorie van Antwoord op het ontwerp-ge- meentebegroting 1958 blijkt, dat bal spelen op straat slechts de letter greep „bal" gemeen hebben met het wettelijk begrip baldadigheid, maar dat zij niettemin hieronder worden gerubriceerd, omdat ze het meest met baldadigheid overeenkomen. Een ander argument, dat B. en W. voor deze rubricering aanvoeren, is dat „ook het publiek dit baldadig heid" vindt. Bij gevallen die daarvoor inr aan merking komen, neemt de politie ballen, hockeysticks en slaghouten slechts in bewaring. Slechts de sticks en de slaghouten worden: na verloop van tijd ter beschikking gesteld van de ouders, aan wie dan tevens wordt meegedeeld aan welk vergrijp hun kind zich heeft schul dig gemaakt. Alleen wanneer tot het opmaken van proces-verbaal wordt overgegaan, wordt het spelmateriaal in beslag genomen en ge deponeerd ter griffie van het Kan tongerecht. Als er geen proces-ver- baal wordt opgemaakt en men zou volstaan met een berisping, dan zou het spel slechts tijdelijk gestaakt worden. Ballen die in bewa ring genomen zijn, moeten speciaal door de ouders teruggevraagd wor den. Anders worden ze ter beschik king gesteld van de kinderpolitie voor distributie aan de kindertehui zen etc. B. én W. vertellen erbij, dat deze praktijk in praktisch alle gemeenten wordt toegepast en dat hiertegen weinig bezwaren blijken te bestaan. Energiek wordt er aan de bouw van woningen in Haarlem gewerkt. In anderhalf jaar werden 1192 wo ningen gebouwd. Toch zullen steeds weer opgerichte steigers nog lang het stadsbeeld van Haarlem blijven beheersen, want de woningnood is helaas nog groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3