pastoraat van pastoor Eeden ingezet Plfell Gejaagd door de wind Eerste inenting had zeer gunstig verloop agenda De Nederlandse Comedie met Ed. Hoorniks „Het Water" D Dokter Eckhardt opent nieuw consultatiebureau I Ruim achtduizend kinderen behandeld Gisteravond twee klokken ten geschenke aangeboden Teleurstellende voorstelling Grote dag voor Haarlem-Oost Op circuit van Zandvoort met auto over de kop Twee motorrijders botsten op elkaar Felle brand in Haarlemmermeer Wil Bloemendaal Elswout kopen? KHH MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 I «NÉT Dubbele inbraak aan de Van Riebeeeklaan te Haarlem Buit duizend gulden en een horloge DE POLIO-VACCINATIE Ï^ïlms Diversen Dankwoord De viering Zilveren jubileum Burgerlijke Stand Haarlem Raadslid verontrust over het lossen van munitie in Haarlem Vragen over bomen op de Baan H.K.W. vergaderde Jubileum van de heer G. Gerzon Serphos Vijftig jaar in textiel industrie K.A.B. herdacht haar doden Zeventienjarige jongen overvalt vrouw Diefstal mislukte ONTSPANNINGS AVOND VAN GEND LOOS Prof. Kohnstammschool Inzittenden slechts licht gewond Gymnastiekonderwijzer aan de Mariaschool In Bennebroek Een van hen op slag dood Op de Noordzee Poolse schepen in moeilijkheden IJmuidense sleepboten stomen te hulp Ter vestiging van nieuw raadhuis Geen spreekuur Beurs van Amsterdam De najaarsstormen hebben voorzover bekend nog weinig schade aangericht. Uiteraard hebben verschillende takken van bomen het moeten ontgelden, ter wijl ook televisieantennes het zwaar te verduren kregen. Aan de Schoterweg woei een treurwilg om, terwijl men op de Botermarkt en op de Gedempte Oude Gracht veel moeite had om het zeil over de krampjes van de markt, die daar vandaag wordt gehouden te hangen. Voor paarden is de wind kennelijk een vervelend iets. Vanmorgen kwam tenminste plotseling een paard (mis schien geschrokken van een felle ruk wind) de Schipholweg oprennen. Alle snelheidsbeperking snelheidsbeperking latend stoof hij tussen de auto's door. Automobilisten, die uit hun wagens sprongen om het dier op te vangen, moesten zich uit te voeten maken om niet „onder de voet" gelopen te worden Uiteindelijk sprong het dier over een slootje en rende de wei in. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft men door het verbreken van een ruitje van een keukendeur zich toegang ve shaft tot een perceel gelegen aan de Van Riebeeeklaan te Haarlem. Verschillende vertrekken waren door zocht en enkele kasten en laden over hoop gehaald. Bij een onderzoek bleek dat een doublé herenarmbandhorloge was ontvreemd. Terwijl de recherche met het onderzoek bezig was, zag men dat de tuindeuren van het naast het huis gelegen perceel open stonden, ter wijl e" niemand thuis was. Toen men ging kijken ontdekte men dat een glas- in-lood ruitje was weggenomen, waar door men de deuren kon openen. Ook daar waren kasten en laden overhoop gehaald. .Cen bedrag aan geld van on geveer duizend gulden wordt vermist. De kerk van Onze Lieve Vrouw Ze ven Smarten en Sint Bavo in Oud- Schoten was gisterenavond stampvol, toen met de wijding van twee nieuwe klokken de viering van het zilveren pastoraat van pastoor A. P. van Eeden werd ingezet. Die twee klokken vorm den het feestgeschenk van de parochi anen, vrienden en andere relaties. Zjj zullen van de week nog hun plaats krijgen in de toren naast de luidklok, die eveneens een feestgeschenk was, toen pastoor Van Eeden in 1949 zijn veertigjarig priesterfeest vierde. De nieuwe klokken stonden gisteren avond opgesteld aan weerszijden van het priesterkoor. Die aan de epistel zijde, de angelusklok, droeg als in scriptie „Ik heet Maria. Mij en mijn broeder Bavo schonken zijn schapen aan hun herder, Adrianus van Eeden, hij de gelukkige voleinding van zijn 25- jarig pastoraat". De andere klok werd naar de naam van de tweede patroon heilige van de kerk, Bavo, gedoopt en droeg als inscriptie de antifoon van de eerste vesper» van het feest van die heilige. Deken W. N. van Zjjlstra verrichtte de plechtige wijding, daarbij geassi steerd door de drie parochie-kapelaans B. c. M. Klaver, Chr. II. Vriese- koop en J- 1- van Kesteren. Behalve pastoor Van Eeden zelf had nog op het priesterkoor plaats genomen pater Van Baarle, aalmoezenier van Jon gensstad en Romana in Noord. Aan de hand van tekstboekjes kon den de gelovigen het plechtig ritueel van de wijding volgen: de wassing met Wijwater, de zalving met olie en chris ma met het telkens herhaalde „Ge heiligd en gewijd worde deze klok, heer. In de naam van de Vader, de £oon en de Heilige Geest. Ter ere van de Heilige Maria en Sint Bavo. Vrede zij U." Tenslotte werd onder elk der Klokken een wierokvat geplaatst, waarin de wierook met thijm en myrr- he was vermengd, en zong de diaken het evangelie over Maria en Martha. Na de plechtigheid richtte kapelaan Klaver zich tot pastoor Van Eeden en bood hij namens de schenkers de klok ken aan als feestgave bij diens zilve ren pastoraat. Met liefde hebben de parochianen, zo zeide hij, hun, bijdrage gegeven. In acht maanden tijds hebben zij het grote bedrag bijeengebracht, dat nodig was voor dit kostbare ge schenk. Wel een bewijs, welke belang rijke plaats u in hun harten hebt inge nomen. De kapelaan herinnerde er aan, hoe de pastoor niets voor zich persoonlijk wilde hebben, maar wel een geschenk vow de kerk, die hijzelf had gebouwd en die heni zo na aan het hart ligt. feitelijk had de pastoor niet liever ge zien dan de verfraaiing en verande ring van het priesterkoor, ophoging van en versiering achter het altaar. U weet aldus vervolgde hij op wat voor moeiLikheden dat gestuit is. Vele pa rochianen zijn het met dit geschenk eens anderen hadden liever de altaar- verandering gezien. Er moest echter Ötóe een beslissing vallen, en de W^ llci on de klokken. Dat neemt hiel wegt dat het kerkbestuur de plan- CINEMA-PALAGE: Op naar Hollywood, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 u. 1R ïkANS HALS: Onveilig signaal, 2.30, 7, 9.15 uur. - Ui. één avondvoorstelling om" LU3Ö: Gangsters van 18 jaar, 14 J- 7, 9.15 uur. - Souten Koppen, a. L 2, 4.15 uur. hÜXOR: De hel der verlorenen, M-ÏNERVA^ Ma^Stalag 17, 14 M-» - Li. en wo.: Alexander The Great, 3* 8.15 uur. REMBRANDT: Porte des Lilas, 14 J. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. oqn ROXY: Johnny knapt het op, volw., 7, 9.13 u. 8TUDIO: De droom van een bakvis, 18 3. 2:iJ5, 7, 9.15 uur. diversen Maandag 4 november Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse vomedie met „Oom Wanja", een toneelspel van Anton P. Tsjechow, dat tot onderwerp hééft de verveling van de gegoede Russi sche Bourgeoisie in de provincie tegen het einde van de vorige eeuw. Peter Scharoff heeft de regie. In de hoofdrollen spelen: Ellen Vogel, Ank .ran der Moer, Ko van "ijk, Han Bentz van den Berg en Paul Huf. Oeb. der Vrijz. Hervormden, 20 uur: Le- t?ng door dr. T. Booy over „De Andes- "kpeditie 1956" (Volksuniversiteit). Concertgebouw, 20 uurEerste concert peethoven Cyclus door Herman Krebbers, viool, en Robert Weisz, piano. Dinsdag 5 november Concertgebouw, 20 uur: Tweede Orgel concert door Plet Kee, m.m.v. Muziek- 'ng „De Cantorij" o.l.v. Maarten Kooy. trans Halsmuseum, 20 uur: „De Sint Pie tersberg", lezing door ir. D. C. van Schaik V volksuniversiteit). Hotel Hellendoorn, Wilhelminastr. 14.20 dhr: Het conflict in de Wereldziel", le- mr. drs. A. Borger. (Studiekring geerte). nen tot verandering van het priester koor met zorg in overweging zal ne men. Kapelaan Klaver besloot zijn toe spraak met de woorden: „Zal het gelui van de Bavo-klok ons het leven van deze heilige in herinnering roepen, de Mariaklok zal het Angelus luiden. Het is vandaag een jaar geleden, dat wij van de verschrikkingen in Hongarije hoorden, waarop de middagklok werd ingesteld. Laten wij dus, als zij 's mid dags luidt, ook bidden voor de zwijgen de Kerk Ontroerd sprak daarop pastoor Van Eeden tot zijn „beste parochianen" en onderstreepte hij nog eens, wat kapelaan Klaver had gezegd. De kerk had al een stem, die uitnodigde om er samen te komen. Nu is het geluid een stem, die harmonisch klinkt. Alles stemt samen, wanneer de drie klokken hun geluid zullen doen horen. Zij zijn als levende wezens behandeld: gedoopt Deken W. N. Zijlstra verrichtte gister avond de wijding van de twee klo die pastoor Van Eeden bi] ^jn k eqen pastoraat ten geschenke heeft geK g en gevormd. Zij geven een lofzang om hoog en een prediking omlaag. Ook pastoor Van Eeden herinnerde aan de zwijgende Kerk en drong er bij zijn parochianen op aan te bidden, dat zij het geloof mochten behouden, „opdat wij altijd bib 7* kunnen gen en bidden de jubel van God, op dat ook wij niet zullen worden een zwijgende Kerk". De plechtigheid werd tenslotte besloten met een kort De feitelijke viering van het zilveren pastoraat is vastgesteld op zondag 10 november. De avond tevoren wordt pa stoor Van Eeden om half acht feeste lijk ingehaald vanaf de Karei Doorman laan. Daarna is er een plechtig lof. Zondagochtend is om half negen de plechtige hoogmis, de receptie wordt gehouden 's middags van half vier tot vijf uur in de gymnastiekzaal. De ker kelijke viering wordt besloten met een Lof om zeven uur. De buitenkerkelijke viering geschiedt 19 en 24 november in het gemeentelijk concertgebouw. e Nederlandse Comedie heeft gis teravond in de Haarlemse Schouw burg een vrij teleurstellende schouwburg een vrij teleurstellende voorstelling gegeven van „Het Water", een nieuw toneelstuk van de dichter Ed. Hoomik. Zoals de titel al aan geeft, heeft het stuk te maken met de watersnoodramp, of liever met een watersnoodramp, want de schrijver distancieert zich nadrukkelijk van het Zeeuwse drama van 1953. Hij beschrijft de geschiedenis van een vrouw, die met haar dochter terugkeert naar haar woning, nadat het water geweken is. Zonder haar man, die door het water gedood is. Maar die dood roept pro blemen op, want het blijkt, dat de man wel thuis was toen zijn vrouw en doehter gered werden, zij het dat hij dronken in bed lag. Het boterde niet tussen de man en de vrouw en zij blijkt haar troost te hebben gezocht bij „de jonker", hun huisvriend Max. Maar na de ramp is Max gelouterd. Hij voelt niets ervoor om zijn illegale verhouding voort te zetten en zwaait zelfs om naar de doch ter Mieke, voor wie hij een zuivere liefde opvat. Maar Mieke houdt al van de vrij-en-blije waterstaatsambtenaar Jan. Wanneer zij echter ontdekt, dat haar moeder waarschijnlijk medeschul dig is aan de dood van haar stief vader, wordt zij bevreesd dat Max haar moeder verraden zal en wil zij zich aan Max geven. Maar ook dat gaat niet door. Ook de zwager van de vrouw, de oude Sander, die in voort durende onmin met zijn broer leefde, zou de dood van de man op zijn geweten kunnen hebben. H}j heeft hem het laatst in leven gezien, maar slaagde er niet jn hem te redden. En het dorp kijkt hem erop aan. Het slot is, dat de vrouw door iedereen verlaten wordt en-Eenzamer dan ooit achter blijft. Kd. Hoornik, die reeds enkele stuk- °P zijn naam heeft staan, heeft voor „Het Water" de mr. H. G. van f_f, Vlesprijs gekregen van de Neder- Dezo eyrrislglhrE,Van Lette5kU,n.djge?- eer is hem waarschijnlijk te VYaa.AÖC-lilJllJLJJIV tc kwnii+Jif wegens de litteraire rwi™; Van het stuk' dat in een fors I?roza is geschreven, dat Tn veraoinw eigen spanning oproept. L SSnimet vroegere stukken van Hoomik, die meest in verzen ge- sdhreven waren, is dit proza beslist een vooruitgang. Maar in dramatisch op zicht is dit werk nog uiterst onvoldoen- De intrige is een afgerond geheel, maar dat afgeronde geheel is te mager om er een goed toneelstuk van te maken. Het is een vrij banaal gegeven, dat Heijermans heel wat meer sfeervol en boeiend zou hebben uitgewerkt. De fi guren handelen nauwelijks en ik be grijp niet hoe de jury van de Van der Vies-prijs in deze personages sterke, zelfstandige karakters heeft kunnen zien. Vergelijk dit stuk eens met bij voorbeeld „De Medeplichtigen" ,an Max Croiset, die andere Nederlandse toneelschrijver. Dan ziet men, dat Croi set het toneelvak verstaat. Hij is er tenslotte in opgegroeid. In „Het Water" ontbreekt de echte handeling en tracht de schrijver een diepere zin te geven aan banaliteiten, zonder daarin te slagen. Toch vertoont bijvoorbeeld het tweede bedrijf bepaalde spanningen die men dramatisch zou mogen noemen. Dat is natuurlijk niet voldoende voor een toneelstuk, maar Hoornik bewijst ermee toch op de goede weg te zijn. Men wachte dus zijn volgende stuk met belangstelling af. De Nederlandse Comedie heeft eer lijk getracht er iets goeds van te maken. Hoornik heeft zelf zijn spelers mogen kiezen en hij heeft dat met zin voor de werkelijkheid gedaan. Ank van der Moer speelde de vrouw, bij gebrek aan werkelijke inspiratie uiter lijk en handenwringend. Zo ook Nien- ke Sikkema als haar dochter. Maar dit meisje wist iets van de bedoelde zuiverheid waar te maken. Ko van Dijk speelde „de jonker", een feodale figuur, met toewijding en tot op zekere hoogte overtuigend, maar hij vond in zijn tekst te weinig positiefs om die overtuiging gaande te houden. Frans 't Hoen speelde de waterstaatsamb tenaar, een te gechargeerde typering, die ook prompt té overdreven werd gespeeld. Het meest nog heb ik Joan Remmelts bewonderd als de oude San- der. Hij maakte er een naturalisti sche volkstoneelfiguur van en dat was misschien voor de hele opzet van het stuk het best geweest. Henk Rigters heeft als regisseur ge streefd naar een moderne beheerstheid, die nauwelijks paste bij de uiterlijke aspecten van het stuk. Het decor van Metten Koomstra daarentegen was weer streng naturalistisch. De voor stelling van „Het Water" heeft daar door iets hybridisch gekregen, waar van de oorzaak echter vooral gezocht moet worden in de geringe kwaliteiten van het stuk als zodanig. J. W. v. d. V. Op 7 november zal de heer G. J. van Alphen, bedrijfsleider van de AH Su- perMart, Grote Houtstraat 99a te Haar lem, de dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden zijn loopbaan aanving. Na als verkoper in verschillende filialen werk zaam te zijn geweest, werd hij in febru ari 1938 aangesteld tot chef van de win kel te Sliedrecht, waarna in augustus 1940 zijn benoeming volgde te Den Haag. Sedert augustus van dit jaar kwam de AH SuperMart onder zijn lei ding. Het eerste gedeelte van de vaccina tie tegen poliomyritis is achter re rug. In totaal werden 8182 van de 11260 op geroepen kinderen tegen de kinderver lamming ingeënt. Dat betekent dat ruim tweeënzeventig procent aan de oproep gevolg heeft gegeven. In twin tig procent van de gevallen werd be richt van verhindering gegeven, terwijl zeven procent zonder opgaaf van rede nen wegbleef. De eerste van de drie te g:ven inentingen hadden plaats in het gebouw van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht, in de eetzaal van de Dr. Albert Schweizerschool aan de Rijksstraatweg en in het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" aan de Berahard Zweers- straat. Met betrekking tot het opkomstper centage moet worden opgemerkt, dat de heersende griep-epidemie een nadeli ge invloed heeft gehad. Ofschoon het aantal gevallen van A-griep afnemen de is, werd besloten de tweede inen ting een week later te doen geschieden. De tweede „prik" zal nu gegeven wor den in de week van 18 tot 23 novem ber. Men hoopt daarmee te bevorde ren, dat de opkomst dan zo weinig mogelijk door de griep wordt geschaad. Tevens wordt met deze maatregel be reikt, dat aan de Kruisverenigingen, die zich met de zogenaamde follow-up hebben belast, meer gelegenheid wordt gegeven om de noodzakelijke huisbezoe ken af te leggen. Voor de kinderen, die door griep of andere ziekten gedupeerd waren, zijn administratieve maatregelen in voor bereiding om hen alsnog by de twee de en een volgende injectie op te van gen. Zij zullen de eerste inenting krij gen in november. In de maand decem ber zullen zö daarna een oproep krijgen voor de tweede inenting. Daar. na zal voor déze kinderen een rustpe riode heersen tot mei en juni van het volgend jaar, wanneer zij hun derde en laatste „prik" krijgen. Dat betekent echter niet een algehele stopzetting van de vaccinaties gedurende het eerste half jaar van 1958. Het ligt namelijk in de bedoeling van de overheid om de in 1957 tot de geboortejaren 1955, 1954, 1953 en 1952 beperkte inentingen uit te breiden tot andere jaargangen. Maatregelen daaromtrent verkeren nog In een stadium van voorbereiding. GEBOREN: z. v. J. C. Rooseboom de Vries-Beelen; 2 z. v. J. Bakker-Hui zing; z. v. G. C. van Schuylenburg- Eenhoorn; z. v. J. C. Bouman-van He- mert; z. v. W. E. van der Veld-Duiven- voorden; z. v. J. Chr. J.( Nejjens-Kel- ders; z. v. R. Njjenhuis-Boerstra; z. v. J. M. Boukes-Monné; z. v. K. de Fouw- de Vries; z. v. A. van der Wal-Jonk- man; z. v. J. J. Leopold-Timmer; d. v. P. M. Vreeswijk-van Kampen; d. v. E. M. Lempke-Coevert; d. v. G. L. Bouw- huizen-Gerrits; d. v. H. B. Boh-van der Sluis; d. v. J. M. Heinink-Poppe; d. v. M. Th. Belder-Suelmann- d. v. A. J. M. van Haaster-Clemens. ONDERTROUWD: G. B. Hoogendijk en A. A. Klop; W. J. Rodenburg en C. A. Molenkamp; P. J. Oorthuis en A. M. M. van Schie; J. A. Giling en P. A. M. Veldt; J. van Bakkum en J. E. van der Vlugt; C. J. A. Kruijver en M. J. A. van der Woert. GETROUWD: E. J. van den Berg en A P. Dorland; D. J. Kraaij en R. Chr. J Koster; H. C. Hoogewoning en G. H. Tollenaar; W. Chr. Jiskoot en G. A. H. Ebeling; H. Vos en W. A. Moolenaars; J. P. Heblij en A. C. P. Santen. OVERLEDEN: C. Nijgh, 72 j.. Sant poorterstraat; B. J. van Duren, 66 j.. Voorhelmstraat; W. Brupn, 74 j., Ken- nemerstraat; W. Sieders, 72 j., Wes terhoutstraat; J. C. Worm-van Duijven bode, 61 j., Gasthuisvest; A. W. C. M. Vissér-Geeraets, 81 j.,Iepenrode- straat; C. J. F. Vreenegoor, 73 j.. Kruis tochtstraat; C. M. Haentjes-Zuidema, 67 j., Gasthuisvest; A. Fransen-van 't Vlie 82 j., A. L. Dyserinckstraat. Zaterdagmiddag om drie uur heeft dokter J. J. Eckhardt, voorzitter van de Haarlemse Kruisraad, het nieuwe consultatiebureau aan de Amsterdamse Vaart geopend. Dokter Eckhardt ver telde voor de genodigden, die in het hagelnieuwe gebouwtje waren samen gekomen, over het tot standkomen van dit nieuwe consultatiebureau als pro- dukt van de nauwe en vriendschappe lijke samenwerking tussen de drie Kruisverenigingen hier ter stede: het Wit-Gele Kruis, het Oranje-Groene Kruis en het Witte Kruis. Hjj prees zich gelukkig dit ifesultaat van eensgezind heid der drie „pilaren", waarin ons volk leeft, aan Haarlem-oost ter be schikking te kunnen stellen. Over die overkoepeling van de drie zuilen spraken ook de inspecteur van Volksgezondheid in Noord-Holland, de voorzitter van de commissie van Be heer van het nieuwe consultatiebureau en de directeur van de Haarlemse GGD, maar ieder benaderde dit resul taat op zijn eigen wijze. Sommigen legden de nadruk op het kostenbespa rende van deze samenwerking, anderen op het ideële resultaat. Allen waren het er echter over eens, dat dit een begin moest zijn en dat er nog vele praktische voorbeelden van deze samenwerking met behoud van ieders zelfstandigheid en eigenheid zouden moeten volgen. Dokter Eckhardt toonde zich trots over de inrichting van dit consultatie bureau, ook al bleef er nog te wensen over. De moeders in Haarlem-oost zou den toch liever naar een licht en fleurig gebouw gaan als het nieuwe consultatie bureau, dan met hun kleuters en peu ters in een of ander schoollokaal weg duiken. Jammer vond hij het, dat het consultatiebureau niet meer centraal gelegen was in de wijk, waardoor wel licht sommigen zich zullen laten weer houden. Hij sprak de hoop uit, dat er ook elders in Haarlem-oost dergelijke gebouwtjes zullen komen in afwachting van de vestiging van een dependance van de GGD in deze stadswijk, waar de drie kruisverenigingen mettertijd een definitief onderdak hopen te vinden. De inenting van de in oktober behan delde kinderen had een bijzonder vlot verloop. De organisatie in de inentings lokalen was zodanig, dat de ouders en de kinderen niet behoefden te wachten. Voor het benodigde personeel was een roulatiesysteem ontworpen, waaraan enige huisartsen uit de gemeente be langeloos deelnamen. Dank zij de me dewerking van de Kruisverenigingen en de afdeling Haarlem van het Rode Kruis kon in de behoefte aan para medisch personeel worden voorzien. De afd. Centraal Vervoer van de gemeen te-reiniging zorgde voor overbren ging van de benodigde uitrusting naar de inentingslokalen, terwijl zeven admi nistratieve ambtenaren door bemidde ling van het hoofd van de afdeling personeelszaken ten stadhuize van di verse gemeentediensten konden worden geleend. Het raadslid J. Willemse (P.v.d.A.) heeft B. en W. van Haarlem de volgen de schriftelijke vragen gesteld: Is het uw college bekend, dat de laatste tijd herhaaldelijk aan de Spaamdammer- weg schepen worden gemeerd en ge lost, welke geladen zyn met buskruit? Is hiervoor speciale toestemming ver eist van uw college en is deze ver strekt? Is uw collega niet van mening dat een zo grote concentratie van ex plosieve stoffen en transport daarvan binnen de bebouwde kom der gemeen te, groot gevaar kan opleveren voor de omgeving? Is uw college bereid maat regelen te treffen die ertoe leiden dat dit gevaar wordt opgeheven? Wij vernemen, dat deze vragen be trekking hebben op twee schepen met munitie, die verleden week aan de Spaarndammerweg gelost zijn. De mu nitie is bestemd voor het munitiedepot in Spaarndam. In overleg met de gar nizoenscommandant is een gedeelte van de kade, waar gelost wordt, afgeslo ten, terwijl het roken ter plaatse ver boden is. Ook zijn bij de losplaats schuimblusapparaten geplaatst. Het gaat hier voornamelijk om het transport van betrekkelijk ongevaarlijke grana ten, die in houten kratten verpakt zijn. De slaghoedjes, die eventueel een ex plosie zouden kunnen veroorzaken zijn uit deze granaten verwijderd en wor den afzonderlijk verpakt. Men verwacht niet, dat er binnenkort nog meer muni tieschepen naar Haarlem zullen komen. Op veel groter schaal is munitie in Haarlem gelost van verleden jaar de cember tot februari van dit jaar. Van rijkswege was toen besloten het muni tiedepot in Spaarndam in gebruik te nemen en de op te slane munitie moest per schip naar Haarlem en verder per vrachtwagen naar Spaarndam worden gebracht. Men heeft nog gedacht aan een losplaats in de Waarderpolder, maar men moet daarvan afzien, omdat de munitiewagens dan over de slechte Oudeweg zouden moeten rijden en om dat de kans bestond, dat zij voor de spoorbomen zouden moeten wachten te midden van het overige verkeer. Een speciale toestemming van B. en W. voor het lossen van springstoffen is niet ver eist. Het Haarlemse raadslid J. Willemse (PvdA) heeft B. en W. verzocht schrif telijk te willen antwoorden op de vol gende vragen: Waarschijnlijk in verhand met de re organisatie van het Houtplein worden aan de westzijde van de Baan enige bomen verwijderd. 1. Kunnen B. en W. meedelen welke verdere plannen zij hebben met de Baan en verdere omgeving? 2. Ligt het in het voornemen van B. en W. daarbij nog meer bomen te la ten sneuvelen, en welke? 3. Worden in het algemeen de belan gen van het verkeer en het zoveel mo gelijk in stand houden van bomen en ander groen wel voldoende in het oog gehouden en tegen elkaar afgewogen? De HKW, de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel Sint Franciscus van Assisië, heeft het winterprogramma met een algemene ledenvergadering ge opend. De vergadering stond geheel in het teken van de propaganda. Voorzitter van Straaten sprak de verwachting uit in 1960, het duizendste lid, van de af deling Haarlem te kunnen begroeten. Om dat doel te bereiken zal men trach ten de propagandaclub uit te breiden. Naast externe propaganda, d.w.z. het winnen van leden onder buitenstaanders, zal men zich bijzonder richten op de in terne propaganda, het behoud van de bestaande ledenstand. Het bestuur wil vooral trachten de jongeren onder de leden sterker aan de organisatie te bin den door hen onder leiding van jonge bestuursleden in afzonderlijke bijeen komsten samen te brengen. Sedert begin 1957 werden vijfendertig nieuwe leden ingeschreven. Door de bondsbestuurder, de heer Kriek werden zij geïnstalleerd. De voorzitter deelde voorts mede, dat bij wijze van proef maandelijkse spreekuren zijn ingesteld, waardoor de leden in de gelegenheid worden gesteld hun problemen voor te leggen. Na het zakelijk gedeelte trad mevrouw Ida van Dolen-Rooijers voor het voetlicht met declamatie en voor dracht. In de cantine der Textiel-industrie aan het Spaarne te Haarlem recipi eerde zaterdag de heer G. Gerzon Serphos, oudste firmant der Vereenig- de Confectiebedrijven en Textielindus trie, ter gelegenheid van zijn gouden jubileum. Op 2 november 1907 begon de heer Gerzon Serphos zijn loopbaan als volontair in de oude familiezaak, die in 1804 door zijn overgrootvader was opgericht. Tijdens de receptie namen verschillen de personen het woord. De procuratie houder van de zaak, de heer J. M. Ekkelholt, wenste de jubilaris veel ge luk en overhandigde hem een fraai bloemstuk. De heer J. E. Zwaanswijk, magazijnchef bood een bedrag in geld aan. Een afgevaardigde van het hoofd bestuur van de NeVeC, het overkoepe lend orgaan van de confectiebedrijven sprak eveneens enkele hartelijke woor den. Namens de vereniging van linge riefabrikanten sprak de heer E. Zonder van. Op de receptie gaven velen blijk van hun belangstelling. Onder hen bemerk ten we de burgemeester van Bloemen- daal, dr. D. H. Peereboom Voller. Ver der waren er diverse collega's en afge vaardigden van de verenigingen, waar van de heer Gerzon Serphos bestuur- of commissie lid is. Van het gemeentebestuur van Haar lem was een groot bloemstuk gekomen. Ondanks het slechte weer hebben zeer vele leden van de K.A.B.-afdeling Haar- lem zondag deelgenomen aan de mas sale dodenherdenking. In de parochie kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara werden de plechtige Vespers gezongen. Daarna herdacht kapelaan W. Akker mans, geestelijk adviseur van de KAB, de overledenen. Na een treffende predi- catie ging men naar het kerkhof, waar men biddend langs de graven trok. De voorzitter van de K.A.B. de heer A. An- genent en het volledig bestuur waren aanwezig. Verschillenden strooiden bloe men langs de graven. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden is deze jaarlijkse bede tocht een succes geworden. De stam van de verkennersbeweging van de parochie van St. Jan verzorgde keurig de bede tocht. In de afgelopen nacht is een 17-ja- rige jongen aangehouden, omdat hij er van verdacht wordt een 41-jarige vrouw te hebben overvallen. Om kwart voor een vannacht liep namelijk de vrouw in de Reitzstraat, toen zij plotseling van achteren werd aangevallen. De aanvaller trachtte haar handtasje te grijpen. Hij nam de portemonnaie er uit en ging er vandoor. Toen de vrouw begon te schreeuwen, bemoeiden zich andere burgers met het geval. De jon gen gooide daarop de portemonnaie weg en werd even later gepakt. De politie heeft hem ingesloten. Zaterdagmorgen heeft een ongeveer 22-jarige jongeman getracht uit de la de van een sigarenwinkel aan de Slacht huisstraat te Haarlem geld mee te ne men. Hij kwam de sigarenwinkel bin nen en vroeg om een tabakspijp, die de winkelier niet voorradig had. Toen de bezoeker de winkel verliet, ging de winkelier terug naar zijn keuken ach ter zjjn zaak. Plotseling hoorde hij ge rinkel van geld en het vallen van een lade. Toen hij ging kijken, zag hij dat de jongeman, die zojuist bij hem was geweest, snel de winkel verliet en op een fiets wegreed. Achter de toonbank lag de geldlade, die vermoedelijk te ver was opengetrokken. Over de vloer lag het geld, dat eruit gevallen was. In de la zat een bedrag van ƒ120,-. Het cabaret-variété van Eddy de Valk uit Hilversum verzorgde zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" een lachvita- minen-revue voor de leden van de per soneelsvereniging „Flora" van de N. V. Transport onderneming Van Gend Loos in Haarlem. Nadat de voorzitter van „Flora", de heer Ton van Kooten, een woord van welkom had gesproken, was het de taak van de artisten de aanwezigen enige prettige uurtjes te bezorgen. Daarin zijn zij volkomen geslaagd. Het Sint Nicolaasfeest voor de kin deren zal zondagmiddag 1 december worden gehouden in „die Raeckse". B. en W. van Haarlem hebben beslo ten om de gemeentelijke school voor gewoon lager onderwijs, die thans voor lopig is gehuisvest in het gebouw aan de Dokter de Liefdestraat en die zal worden gevestigd in het nieuwe school gebouw aan de Jan Prinslaan, de naam te geven van „Prof. Kohnstamm school". Zaterdagmiddag omstreeks één uur reed de tweede luitenant van de Luchtmachtstaf, H.A.R. in een gehuur de Volkswagen over het circuit te Zand voort. Vermoedelijk door te grote snel heid verloor hij de macht over het stuur. De auto raakte van de weg, velde een boom in het dennenbos, sloeg om en raakte in brand. De brandweer was zeer snel ter plaatse en slaagde erin uitbreiding van de brand waarop de kans groot was in verband met de ster ke wind te voorkomen. De auto brandde geheel uit. De luitenant werd aan de hand licht gekwetst en zijn mede- passagiere, mejuffrouw J. C. N., kreeg geen noemenswaardig letsel. In de vacature van onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de Maria school is voorzien door de benoeming van heer R. Spierenburg te Zwolle. Tengevolge van het grote gebrek aan voor dit vak opgeleide leerkrachten is de Mariaschool geruime tijd van een dergelijke leerkracht verstoken ge weest. Dank zjj de medewerking van het gemeentebestuur hetwelk de heer Spierenburg voor de Karei Doorman-] school inschakelde is in deze leemte thans voorzien. Gistermiddag kort voor twee uur zijn door onbekende oorzaak twee motorrij ders op de Binnenweg onder Benne broek nabij de Hervormde pastorie op elkaar gebotst. Een hunner, de 44 ja rige los arbeider W. Mudde uit Benne broek moet vrijwel op slag dood zijn geweest, de ander, de 31-jarige Benne- broeker P. Q. G. moest met een zware hersenschudding, een rechter been breuk en verschillende andere verwon dingen naar het St. Elisabeth Gasthuis in Haarlem worden vervoerd. De Rijkspolitie verzoekt een brom fietsrijder, die volgens mededelingen van kinderen het ongeluk gezien moet hebben en vervolgens in de richting van Heemstede verdwenen is, zich te melden aan het bureau van de Rijkspo litie, Bennebroekerlaan 3a, tel. 02502- 203. Zaterdagavond is door tot nu toe onbekende oorzaak een hoeveelheid tar we, vlas en graan, die onder een open kap was opgeslagen op een erf van de boerderp van de weduwe Koker aan de Venneperweg onder Hillegom in de Haarlemmermeerpolder in vlammen opgegaan. Een bewoner van een naast de boer derij gelegen perceel zag dat plotseling vlammen uit de mijt sloegen. Men waarschuwde de brandweer. Die van Hillegom was het eerste ter plaatse, daarna volgden de brandweren van Nieuw Vennep en Hoofddorp. Men was het er spoedig over eens dat aan blus sen niet te denken viel. Door nat houden kon men voorkomen dat het vuur op andere percelen oversloeg. De mijt werd tot de grond toe verwoest De brand heeft vele uren gewoed en met het nablussingswerk is men tot zondag- morgen zeven uur bezig geweest. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Men vermoedt dat een ongeluk de brand heeft doen ontstaan. Broeiing moet vrfl- wel uitgesloten worden geacht. olgens een ruwe schatting bedraagt de schade ongeveer 15.000. De sleepboot Cycloop van Bureau Wijs muller te IJmuiden is vanmorgen om half negen uitgevaren om assistentie te verlenen aan de Poolse treiler Yaskolka. Dit schip is op ongeveec zestig mijl W.N.W. van IJmuiden in moeilijkheden geraakt. Door de storm is de stuurin richting vernield. De kapitein heeft ook nog een reddingsvliegtuig gevraagd om de jongste leden van de bemanning van boord te halen. De sleepboot Cy cloop heeft inmiddels een contract afge sloten op Lloyd's Open Form met het Poolse schip Kaskubi, dat als moeder schip voor een groep Poolse treilers fungeert. Het Franse schip Trofevo heeft ge meld om elf uur bij het Poolse schip te kunnen zijn. Daar het weer te slecht is om een helikopter uit te sturen, is de redding boot van Yorkshire uitgevaren om de jongens van het Poolse schip te ha len. De sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller, die in Den Helder lag, is vanmorgen om negen uur uitgevaren, ook naar een Pools schip, namelijk de 2878 ton metende vrachtvaarder Kolobr- zeg. Ook dit schip had stuurmoeilijk- heden en bevond zich op 85 mijl N.W. van Den Helder. Om kwart over elf vanmorgen ont ving Humber Radio bericht dat de Yaskulka het roer in zoverre had we ten te herstellen dat men zou proberen nu op eigen- kracht naar Yarmouth te varen. De reddingsboot werd gevraagd in de nabijheid te blijven. De burgemeester van Bloemendaal heeft de gemeenteraad voor een verga dering bijeengeroepen op woensdag 6 november des middags om kwart voor vijf. Als agendapunt staat vermeld „de behandeling van een voorstel van B en W tot aankoop van een landgoed". De beraadslagingen zullen grotendeels in besloten zitting plaats vinden. Naar wij menen te weten is het vrp- wel zeker dat de beraadslagingen be trekking zullen hebben op de aankoop van het landgoed Elswout. Wanneer die aankoop doorgaat is bet niet uitgesloten dat daar eens het raadhuis van Bloe mendaal zal worden gebouwd. Dat zou dan betekenen dat de raadhuisplannen voor het destijds aangekochte Bloemen- heuvel van de baan zijn en dat dit land goed weer verkocht zal moeten worden. Wethouder Hijszeler van Bloemen daal is morgenavond verhinderd zijn spreekuur te houden. (Niet offtclBe Koenen) 8 3% Ned. 1953 3(5 Ned 1953 3(4 Ned 1958 3(4 Ned 1948 3('. Ned. 1950 8(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 3-3(6 Ned. 194? Ned 62-64 bei. fac inschr. Grtbk 1948 3 Ned Handel M11 cert A-K.0 Van Berkei's Patent ialvè-Delft cert Van Geldei Kon Hoogvens cert Unllevei cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Hall Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scbeeov Unle K.LJVL 8ÏA Deli MJJ. cert. A dam 2% '56 1 A'dam '56 A dam III irig opening Slot 4/11 83(6 83% 82% 82% 77(4 77H 79(4 8114 79% 73A 87 86% 80(61 80% 146 155 148(4 177 270 180(6 253 337% 323 243 236(4 229 168.80 158.20 59(6 56V4 141(4 140Ya 131 128 ya 134% 132 101,90 96(6 60 75% 83 83%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3