Episcopaat voor het Het Nederlands vraagt steun katholiek hoger onderwijs Wetenschapsbeoefening in het licht van de openbaring Behoud van de christelijke levenswaarden verkoudheid, I Z 'ASPRO BIJDRAGE ZENDEN NAAR EIGEN BISSCHOP mam koesterden Churchill Britse generaals wrevel tegen Puzzelrage II B HERDERLIJK SCHRIJVEN .-0ei Gevaar voor de kunst De P.T.T. tijdens de komende feestdagen Miss Ghana getrouwd Centraal Fonds verspreidt herderlijk schrij ven «pil Sir John Kennedy over de Engelse oorlogspremier als strateeg A. C. de Bruijn 70 jaar Puzzel woede leidt tot oplichting Nederlandse S.S.-er in Russisch kamp Kapitein Schotborgh onderscheiden G. A. E. Christ t Bestedingsbeperking Telegram aan minister Aangehoudene in zaak- Anjum in arrest I H -H TIJDENS DE TWEEDE WERELDOORLOG UITVOER FRANSE BENZINECHEQUES VERBODEN Fabriek uitgebrand te Vroomshoop „Ik zal vuurpelotons laten aanrukken om de generaals neer te schieten99 Rotterdamse kelner in arrest MAANDAG 4 NOVEMBER 195> PAGINA 4 Steun ten zeerste noodzakelijk Lagere kolenproduktie in september Wegens zijn werk voor de Hongaren 'ASPRO'5 I Examens Nederlandse ambassadeur verlaat Moskou Zondag is in alle kerken van Nederland een herderlijk schrijven van het Nederlands Episcopaat voorgelezen. De brief begint met te herinneren aan de oprichting van de vijfde faculteit, die van de natuurkundige wetenschappen, aan de katholieke universiteit van Nijmegen en gaat dan verder. De voorspoedige groei en uitbouw van deze in stelling van katholieke wetenschapsbeoefening en van ho ger onderwijs, die onze voorgangers in het Episcopaat met zoveel overtuiging hebben opgericht, is een reden tot bij zondere vreugde. Tegelijkertijd echter is de ontwikkeling en uitgroei van het katholiek hoger onderwijs in Nederland voor ons een oorzaak van zware zorg. De enorme stij ging van het kostenpeil na de oorlog en de groei van onze instellingen van Hoger Onderwijs hebben het onmogelijk gemaakt dit onderwijs alleen uit eigen middelen te blijven bekostigen. Het Rijk heeft sinds enige jaren deze kosten voor een zeer aanzienlijk deel op zich genomen. Willen wij echter ons Hoger Onderwijs doen beantwoorden aan de eisen, welke er aan worden gesteld, dan moeten wij ook zelf tot zeer grote financiële offers bereid blijven om het te kort te dekken. Wii zijn zeer dankbaar voor wat de Diocesane en Pa rochiële Universiteits-comité's presteren. De inzameling, welke zij op zich hebben genomen, brengt jaarlijks onge veer een half miljoen bijeen. Ook denken wij in grote dankbaarheid terug aan het geschenk van bijna één miljoen dat wij van de Nederlandse katholieken mochten ontvan gen bij de viering van het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland, en dat bestemd werd voor de medische faculteit aan de Universiteit van Nij megen. Wij weten hoe gij altijd gaarne bereid geweest zijt uw offer te brengen voor het katholiek Hoger Onderwijs. De zorg hiervoor omvat niet alleen de Universiteit van Nijmegen, maar ook de Economische Hogeschool van Til burg; daarnaast ook de bijzondere katholieke leerstoelen aan de neutrale universiteiten en ook het werk dat ver dicht wordt in de katholieke studentenverenigingen. Wij hebben het probleem van de financiering van dit katho liek Hoger Onderwijs voorgelegd aan een Commissie van bij uitstek deskundigen op financieel gebied, die geheel belangeloos ons van dienst geweest zijn. Deze deskundigen hebben ons voorgerekend, dat de groei en de ontwikkeling van ons hoger onderwijs met zich mee zal 'brengen, dat ondanks de subsidiëring door het Rijk de bijdrage, die van de katholieken zelf gevraagd wordt, voorlopig nog ieder jaar stijgen. Zij zijn van mening, dat deze groei over enkele jaren van de katholieke bevol king een jaarlijkse bijdrage zal vorderen, die het vier voud zal bedragen van hetgeen thans per jaar wordt op gebracht. Willen wij ons katholiek Hoger Onderwijs op peil houden, dan zijn wij gedwongen dit jaarlijks offer van u te blijven vragen. Wij zijn van mening, dat wij het grootse werk, dat een vroegere generatie is begonnen, niet half-af gebouwd mogen laten staan, opdat niet een volgend geslacht ons zal verwijten, dat wij de tekenen des tijds niet hebben verstaan. Bovendien betekent niet-verder- ontwikkelen hier onherroepelijk de ondergang. Wijst de voortschrijdende secularisa- f noodzakelijkheid van een katholiek Ho- tie en ontkerstening van de menselijke j ger Onderwijs, dat beantwoordt aan de samenleving niet meer dan ooit op de noodzakelijkheid, dat de wetenschap wordt beoefend in het licht van de god delijke openbaring en van de leer der KerkHet menselijke leven gaat steeds meer berusten op de resultaten van de wetenschap. Niet alleen op het terrein van de techniek, maar evenzeer en wel licht nog meer op het terrein van de geest. Niemand ontkomt hieraan en iedereen wordt min of meer hiervan afhankelijk en er door beïnvloed. Daar om heeft iedere gelovige er belang bij, dat d wetenschap beoefend wordt van uit het licht van het christelijk geloof, zodat de ideeën en de geestesstromin gen, die hem vroeg of laat bereiken, in de geest van Christus zijn gedrenkt. En daarom zijn eigen instituten van wetenschap, waarin katholieke geleer den de gelegenheid vinden om de we tenschap vanuit gelovig standpunt te be oefenen, voor iedere gelovige van bete kenis. De tegenwoordige maatschappij heeft meer en meer behoefte aan aca demisch geschoolde krachten. De demo cratisering van de samenleving brengt met zich mee, dat deze ook steeds meer voortkomen uit kringen, die vroeger nauwelijks hiervoor aandacht hadden. Onze eigen instellingen van Hoger Onderwijs dragen als katholieke vor mingscentra zeer belangrijk ertoe bij, dat de katholieke bevolkingsgroep zowel de intellectuelen, als de mid denstand, de boeren en de arbeiders haar aandeel levert in het nationa le, culturele en economische leven. En door deze taak te vervullen, be vorderen onze Universiteit en onze Hogeschool niet alleen de nationale eultui en de algemene welvaart, maar tevens het behoud van de chris telijke levenswaarden. En voor stu denten die om welke reden ook niet studeren aan een katholieke instelling var Hoger Onderwijs wordt dit laat ste nagestreefd door de bijzondere ka tholieke leerstoelen aan de neutrale universiteiten en door het vormende werk van de katholieke studenten verenigingen. Op advies van onze financiële deskun digen hebben Wij een stichting in het leven geroepen onder de naam Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs. Deze stichting, waarin een groep leken zich geheel belangeloos ter beschikking heeft gesteld voor het uitvoeren van wat het advies der deskundigen Ons heeft aanbevolen, zal niet alleen het werk der parochiële universiteits-comi- t"s steunen en bevorderen, maar daar na? vele andere activiteiten ontplooi en. De Stichting is zeer onlangs haar werkzaamheden begonnen. Wij vragen u met de grootste aandrang de initia tieven welke zij zal nemen en het be roep dat zij op u zal doen te beant woorden met uw zo groot mogelijke daadwerkelijke steun. Laat er niet de minste twijfel aan be staan dat W\j uw steun aan het katho liek Hoger Onderwijs beschouwen ais ten zeerste noodzakelijk. Er zijn ande re noden, die niet minder klemmend een beroep op u doen. Wij zouden de eisen des tijds, bijna gelijk durven stel len aan die andere noodzakelijkheid: het bouwen van de benodigde parochie kerken. Overigens zal de Stichting Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs slechts in zoverre een beroep doen op uv persoonlijke offervaardigheid, waar van reeds zo veel wordt gevergd, als dit beslist onvermijdelijk is. Nochtans zal zij er niet aan kunnen ontkomen grote offers van u te vragen. Bedenkt dan, dat het Hoger Onder- wijf steeds meer voor iedereen, die er de begaafdheid voor heeft, open komt te staan. In een snel tempo vol trekt zich de democratisering van het Hoger Onderwijs. En wat zou een Christen anders kunnen doen dan zich er over verheugen, dat de weg naar de hoogste wetenschappelijke vorming niet slechts voor bepaalde groepen open ligt. Uw offers voor het Katholiek Hoger Onderwijs zullen bovendien niet alleen onze begaafde jongeren ten goede ko men, maar evenzeer vruchten afwer pen voor hen, die zelf of wier kinderen dit onderwijs niet hebben gevolgd of zullen volgen. Immers, veel meer dan vroeger profiteert iedereen in het dage lijks leven van talrijke zaken en ver worvenheden, die het resultaat zijn van de practisché toepassing van het we tenschappelijk onderzoek. Wij zijn er zeker van, dat als ant woord op de dringende bede, welke Wij vandaag tot u richten, het Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs de meert edelmoedige steun van u zal ontvangen. Weest gij allen er van ver zekerd, dat Wij u dit niet zouden vra gen, als Wij niet de overtuiging had den hiermede uw aller belang te die nen. Naar het Westduitse blad Bild weet te melden, bevinden vier Belgen en een Nederlander, die tegen het ein de van de tweede wereldoorlog vrijwil lig tot de Waffen-SS waren toegetre den, zich in het Russische strafkamp te Potma, 500 km ten oosten van Moskou. Het blad zegt, dat een voormalige Duit se gevangene het Rode Kruis op de hoogte van de verblijfplaats van de vijf mannen heeft gesteld. Blijkens mededeling van het ministe rie van Economische Zaken bedroeg de kolenproduktie in Nederland gedurende september 337.345 (aug.: 926.044) ton, dat is gem'ddeld 34.890 (37.040) ton per werkdag. Ingevoerd werd 675.958 (800.899) ton. Per ultimo augustus was totaal beschik baar voor binnenlands verbruik 1.321.297 ton, te weten 916.816 voor de grootin dustrie en 404.481 voor huisbrand en de kleinindustrle. De commandant van de afdeling Cu racao van het Nederlandsche Roode Kruis, luitenant-kolonel dr. P. J. Al- Iaart, heeft aan kapitein C. W. G. Schot borgh van de afdeling Curagao voor zijn vertrek naar Aruba de medaille van verdienste in zilver van het Neder landsche Roode Kruis uitgereikt voor zijn werk voor de Hongaren. Toen hij zich tijdens het uitbreken van de Hon gaarse opstand in Europa bevond heeft hij onmiddellijk zijn diensten ter be schikking gesteld en werd hij benoemd tot commandant van de Nederlandsche Roode Kruis-colonne In Wenen. Teza men met de Zwitsers behoorden de Ne derlanders tot de eersten die met re- liefgoederen in Budapest doordrongen. Het werk dat daar onder zijn comman do is gedaan was aanleiding tot het ver lenen van de Nansen-medaille aan de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève, een zeer zeldzame onderschei ding. De oud-vóorzitter en oprichter van de R. K. Bond tot bevordering van het BLO in Nederland, de heer G. A. E. Christ is op 71-jarige leeftijd plotse ling te Slttard overleden Gedurende 34 jaar heeft de overledene gewerkt in het belang van het geestelijk en li chamelijk afwijkende kind en in dat van de opleiding der leerkrachten voor het BLO. Zijn vele verdiensten op dit gebied vonden van verschillende zijden erken ning: hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau en begiftigd met het erekruis Pro Ecclesia. Gedurende 25 jaar was hij hoofd der school op Huize Assisië te Udenhout, waar hij vandaag begraven is Advertentie Zelfs hef breien werd me fe zwaar - zo naar voelde ik me. Maar... 2 'ASPRO's en ik voel me weer fit. Geen middel verdrijft zo snel j hoofdpijn,verkoudheid en andere pijnen.» - Onschadelijk voor de maag. Koop 't v vandaag en houd 't bij de hand. Luister naar ons programma „Herhaling op verzoek" en de pijn verdwijnt! op radio Luxemburg (208 m) iedere zondagmorgen 10.45 uur Iet Nationaal Comité Nederland van Beeldende Kunstenaars, aangesloten bij de Association Internationale des Arts Plastiques en vertegenwoordigende 17 van de belangrijkste organisaties van beeldende kunstenaars in Nederland, heeft in de niet onaanzienlijke verla ging van enkele posten van de afdeling Kunsten der begroting voor 1958 aan leiding gevonden zich te wenden tot hunne excellenties de minister en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met het navolgende telegram: Het Nationaal Comité Nederland van Beeldende Kunstenaars is met de groot ste bezorgdheid vervuld ten aanzien van de ontwikkeling der economische situatie van de beeldende kunstenaars in verband met de verlaging van be langrijke posten op de begroting voor 1958. Het verzoekt uwe excellenties de ern stige consequenties te willen overwe gen die deze verlaging zal hebben op h-'t gebied der scheppende kunstbeoe fening en op het Nederlandse cultuur beeld. In verband met de belangrijkheid hiervan heeft het gemeend tot open baarmaking van dit telegram over te moeten gaan. Het telegram is ondertekend door Ti tus Leeser, voorzitter: J. W. Haver- mans, secretaris. Zowel Kerstmis als Nieuwjaar val len ditmaal tussen de weekeinden, zo dat in veertien dagen tijd vier keer de nachtposttreinen niet zullen rijden (naipelijk in de nachten voorafgaande aan de zon- en feestdagen). Bovendien wordt juist in de periode Kerstmis- Nieuwjaar extra veel post verwerkt. In verband daarmee zullen er In de nachten, voorafgaande aan die waar in geen posttreinen zullen rijden, ex tra mankracht en materieel worden in geschakeld. Daags voor de zon- en feestdagen zal ook de post zoveel en zover ais mogelijk worden weggewerkt, zodat men op de feestdagen zelf „zo schoon mogelijk" denkt te zijn. Post, die daags voor de zon- en feestdagen de eindbestemming niet heeft bereikt zal worden weggewerkt met extra mankracht en materieel in de nacht volgende op de feestdagen. De rechter-commissaris bij de Leeu warder rechtbank heeft de 28-jarige landbouwer, die vorige week op last van de officier van justitie was aange houden, na verhoor in arrest doen stel len. De man zou zaterdag als opvaren de van de Willem Barendsz zee heb ben gekozen. De arrestatie geschiedde in verband met de moord, dan wel de doodslag te Anjum. Om het beroep van de bisschoppen in de huisgezinnen te laten naklinken, heeft het Centraal Fonds het herder lijk schrijven in een oplage van twee millloen exemplaren laten drukken en uitdelen aan de uitgang van alle ker ken, met uitzondering van de kerken in het bisdom Rotterdam, waarin het schrijven alleen werd voorgelezen. Om de actie voor de bouw van een klein seminarie In het Rotterdamse niet te doorkruisen, zal het Centraal Fonds er t.z.t. een afzonderlijke actie onder nemen. Aan de achterzijde van het herder lijk schrijven vraagt het Centraal Fonds de katholieken een bijdrage te geven voor de vorming van een werkkapi taal. dat naar wij van het bureau der Stichting vernemen bestemd is voor het voeren van toekomstige ac ties. Men wordt verzocht deze bijdrage te storten op het gironummer van de eigen bisschop of het afgedrukte for mulier te verzenden, waarna de bij drage aan huis geïncasseerd wordt. Het Centraal Fonds beeft deze actie zo persoonlijk mogelijk willen maken, reden waarom geen gemeenschappelijk gironummex werd vermeld, maar voor elke bisschop een eigen nummer met uitzondering van de bisschop van Rotterdam terwijl degenen, die niet gireren, het invulformulier rechtstreeks naar de bisschop van hun eigen dio cees kunnen zenden Evenals uit het herderlijk schrijven zelf blijkt uit de ze vorm, dat de bisschoppen zich per soonlijk verantwoordelijk weten voor de Instandhouding en uitbreiding van het katholiek hoger onderwijs. m i De eerste „Miss" van de jonge staat Ghana (de Goudkust), Monica Amekoafia is in Londen in het huwelijk getreden met Henry Marrah, een landgenoot van haar, die reeds zes jaar in Londen woont en werkt. Er was bijzonder veel belang stelling voor de bruiloft, mede door de kleurige kledij van het bruidspaar en de getuigen. De Britse generaal-majoor Sir John Kennedy, die gedurende lange tijd op het Britse ministerie van oorlog de lei ding had van de militaire operaties tij dens de tweede wereldoorlog heeft een boek geschreven, waarin hij de kwali teiten van Sir Winston Churchill als militair strateeg onder de loep neemt. Hij beschrijft hierin de twisten tussen Churchill en zijn generaals en de wrevel die laatstgenoemden tegen Churehill koesterden, omdat deze op mi litair gebied maar een amateur was, die trachtte de strategie voor te schrij ven. Sir John Kennedy heeft de veie ge moedsstemmingen van Churehill van dichtbij meegemaakt. Deze stemmin gen varieerden vai welwillendheid tot plotselinge uitbarstingen van drift als de generaal» In gebreke waren gebleven aanvallen op de vijand te ondernemen. Sir John Kennedy behoort tot dege nen die de betekenis van Churchills leiding erkennen, maar van mening De A.N.W.B. deelt mede dat de Franse autoriteiten thans de uitvoer van in Frankrijk gekochte reductiecheques voor benzine hebben verboden. Sinds enige dagen kunnen overgehouden bonnen echter vóór de uitreis bij een willekeu rige Franse deviezenbank worden inge wisseld, zodat inwisseling niet meer be hoeft te geschieden bij de bank waar men de bonnen beeft gekocht. Indien men bij de uitreis toch nog Franse ben zinebonnen in zijn bezit heeft, moeten deze bij de douane worden gedepo neerd tot een eventueel volgend bezoek. De A.N.W.B. raadt daarom alle be trokkenen aan, de eerste toewijzing van bonnen in ieder geval in Nederland te kopen en een eventueel in Frankrijk gekochte aanvullende toewijzing zo spoedig mogelijk op te maken, zodat men bij de uitreis slechts in Nederland ge kochte bonnen overhoudt. Deze mogen worden uitgevoerd en kunnen in Neder land worden ingewisseld bij de instelling waar men ze heeft gekocht. Zaterdagmorgen werd de brandweer gealarmeerd voor een lel uitslaande brand in de Eerste Nederlandse Scha- renfabriek te Vroomshoop. Zii was spoe dig ter plaatse, doch de brand was zo hevig dat onnnddelijk hulp werd inge roepen van de brandweer te Den Ham, die spoedig ter plaatse verscheen. Men kon echter niet voorkomen, dat de ge hele fabriek nagenoeg uitbrandde, waardoor tevens diverse waardevolle machines verloren gingen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Dezelfde fabriek werd ook tn maart 1953 een prooi der vlammen. De fa briekshal is eigendom der gemeente Den Ham. Het gehele bedrijf ligt thans stil. AMSTERDAM, 31 okt. (V.U.). Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Die Entwlcklungsstadien der Tipuliden (diptera, nematocera) insbeson- dere der West-Palaearktische Arten" Th. H. v Leeuwen (Br. Theowald), geb te 's-Gra- venhage. AMSTERDAM, 1 nov. (V.U.). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift: „Over de niet-operatieve behande ling van het geperforeerde gastroduodenale ulcus" S. S. Ritfeld, geb. te Paramaribo. Doctoraal rechten: H. te Strake, Bergen en H. W. Ibelings, Amsterdam. Doctoraal econo mie: H. J. de Voogdt en P. Vos. Amster dam. Kand. Engelse taal en letterkunde: W. C. Arno, Amsterdam. Kand. wis- en natuurk,: F Volkers, Leeuwarden, J. v. d. Toorn. Den Haag; C. Steendijk, Amsterdam Doctoraal natuurk.: M. C. Lelie, Haarlem. NIJMEGEN, 31 okt. Doctoraal geschiede nis: W. A. J. M. Harkx, Vught. Kand. sociale wetensch.: mej. F. A. M. Kleijnen, Heerlen en de heer H. W. Tromp. Sneek. NIJMEGEN, 1 nov. Kand. psychologie P. W. A. Augustus, Venlo. Doctoraal psycholo gie: mej. M. A. L. G. Meuwese, Nijmegen: L. P. M. v. d. Bogaert, Veghel en zr. Fran- ciscus (mej. J. Post), Hees-Nijmegen. Kand. politieke en sociale wetensch.: B. B. Nijs, Maastricht. Kand. sociale wetensch.: R. W Lubbers, R'dam. GRONINGEN. 1 nov. Doctoraal geneesk.: B. K. Bootsma, Hoogeveen. Artsexamen le ged.: mej. S. H. Sipkes, Dokkum; J. L. de Graaff, Groningen; C A. E. Volckmann, Gro ningen; W. J. A. Bloemen, Venray. Bevor derd tot arts: P. Lips, Groningen; T. de Roo, Utrecht ROTTERDAM. 31 okt. (Stichting Klinisch H.O.). Semi-arts-examen: mej. J. M. Bruin Amsterdam; H. R. Bult, Den Haag; M. j' Stols. Rotterdam; M. Geitz, Driebergen en F T. J. v. Peski, Rotterdam Artsexamen: mevr. W. le Poole-v. Geldorp, Rotterdam- J. Valk, Rotterdam; W. P. H. A. Rijnders' Den Haag; A. E. M. v. d. Does de Willebois' Utrecht; W. J. v. Putten, Apeldoorn en d' H. Bouman, Bennebroek. ROTTERDAM, 31 okt. (Ned, Econ. Hoge school). Kand. econ. wetensch.: O B Ver beek en S. M. Bosman, Rotterdam. UTRECHT, 31 okt. Kand. sociologie- H da Silva, Utrecht; mej. E. A. G. M. Mudde Utrecht; P. G. Swamborn, Utrecht en f' M. Repko, Hilversum. Doet biologie- mej G. A. Ubbels (eum laude), Beekbergen en Th. W. J. Gadella (cum laude), Utrecht De promotie van J. H. van Lint op 28 oktober j.l geschiedde cum laude. HEERLEN (Kweekschool v. Vroed vrouwen), 30 okt. Examen kraam- verzorging de dames R. Beckers, Nieu wenhagen; K Bettink, Heerlen; F. Eussen, Schinnen; G. Gielen, Wijnands- rade. HEERLEN (Kweekschool v. Vroed vrouwen), 30 okt. Examen aanteke ning Kraam verpleging Zr C. Bannen berg, Deventer; Zr. J v. Crugten, Rot terdam; Zr. Norberta (J. M. v. d. Meer), Heemstede; Zr. R. Olthof, De venter; Zr. Priscilla (Th. C. de Vreede), Imstenrade. zijn dat de grote staatsman de tijd en de energie van zijn militaire raadge vers verknoeide met een geweldige hoe veelheid onmogelijke strategische idee- en. Toch erkent de Britse generaal dat de feiten soms Churehill in het gelijk hebben gesteld. Churchills stoutmoedig heid was bijvoorbeeld gerechtvaardigd, toen hij er in de tweede wereldoorlog voortdurend op aandrong tanks naar het Midden-Oosten te zenden. Terwijl zijn generaals er toen bevreesd voor waren dat de Duitsers Groot-Brittan- nië, dat dan teveel verzwakt zou zijn, zouden binnenvallen. Sir John Kennedy schrijft voorts dat Churchills gewoonte om 's-middags te slapen en 's-avonds bijeeenkomsten te organiseren die dan tot de vroege morgenuren duurden de militaire adviseurs van de staatsman uitputte. Op een keer noemde Churehill Sir John Dill, het hoofd van de imperiale generale staf, waar deze zelf bij was, „de dode hand van de uitput ting". Ook de auteur van het boek, dat tot titel draagt „The business of war" is destijds met Churehill in botsing geko men. Dit gebeurde op een diner, toen de auteur,Sir John Kennedy, de kansen aan het front in het Midden-Oosten af woog. Hij speculeerde daarbij op de mo gelijkheid dat de Britten niet in staat zouden zijn Egypte te verdedigen. „Churchili liep rood aan, werd woe dend en schreeuwde: „Wavell die toen Brits bevelhebber in het Midden- Oosten was heeft 400.000 man tot zijn beschikking. Als zij Egypte verlie zen, zal er bloed vloeien. Ik zal vuur pelotons laten aanrukken om de gene raals neer te schieten", aldus Sir John Kennedy in zijn boek. (Rtr). In zijn buitenhuisje te Noorden (bij Nieuwkoop) viert morgen de heer A. C. de Bruijn zijn zeventigste verjaar dag, een beetje afgezonderd van het sociale en politieke leven in ons land, waarin hij langer dan een halve eeuw zijn partij heeft geblazen, maar on getwijfeld niet vergeten door de ve len, die het werk van ,,A. C.", zoals men hem in ae K.A.B. nog steeds not it, voortzetten. Na zijn aftreden als minister in 1956 ziet men hem nies vaak meer in het openbaar, maar o.a. uit zijn aanwezigheid op een recente bijeenkomst van oud-be stuurders van de K.A.B. kan men toch concluderen, dat de beweging, die onder zijn stuwende leiding haar plaats in het sociale leven heeft ver worven, nog steeds zijn belangstel ling geniet. Adrianus Corneiis de Bruijn geniet men vergeve ons de gemeenplaats, want het is niet anders van een wel verdiende rust. Reeds tijdens zijn mi nisterschap liet hij zich in het uit gestrekte plassengebied een eenzaam huisje bouwen, waarin hij zich thans heeft teruggetrokken. Het jachtig le ven van de organisatieman heeft rust gevonden aan het beste viswater, dat men zich kan denken en de agenda vol conferenties, reizen en spreekbeurten heeft plaatsgemaakt voor de eisen die de wisselende seizoenen stellen aan de verzorging van zijn tuin. Wie A C de Bruijn kent. gelooft niet, dat hetgeen er op politiek en sociaal-economisch ge bied passeert, hem in het eenzame nni derland niet meer rou raken Sr h i volgt het op een afstand zónder zich nog in het gewoel te mengen. overi,?.ens zijn aandeel wei hf. JoJni' Nauwelijks 27 jaar oud, werd thnlfeWo trd ')esluurder van de ka- vnierie metaalbewerkers en nadien mf- functies elkaar in snel tem- taalhewéri, voorzitter van de me- het in 1918 secretaris van ni»»« van de katholieke vakorga nisaties en in 1925 voorzitter van het :,j" werkliedenverbondvoortgekomen uit het vakbureau en de diocesane bon den van katholieke arbeiders. Als voor zitter van de latere K.A.B. loodste hij ae beweging kordaat dus de ophef fing in 1941 accepterend en illegaal voortwerkend door de oorlog heen, waa.uit zij sterker dan ooit te voor schijn kwam. Na de bevrijding was A. C. d. Bruijn een van de stuwende krachten bij de oprichting van de Stichting van den Arbeid en de Raad van Vakcentralen. Hij was voorts lid van de Eerste Kamer sinds 1926 en bestuurslid van het Internationaal Christelijk Vakverbond, in 1952, enige maanden voordat hij de pensioengerech tigde leeftijd bereikte, nam hij ontslag alj voorzitter van de K.A.B. om minis ter van P.B.O. en Bezitsvorming te worden. Een eervolle afsluiting van een bewonderenswaardige carrière, die niet alleen een groot stuk van de eman cipatie van de arbeiders omvat...maar ook symptomatisch is voor de wils kracht en het doorzettingsvermogen van de metaalbewerker, in wiens han den alles metaal gebleven is, ook in het organisatieleven. Zijn plooibaarheid was weinig groter dan die van het ma teriaal, waarmee hij als jongeman placht om te gaan. Dat dit in het ka tholieke organisatiekamp en ook er buiten wei eens problemen schiep, behoeft geen betoog. Evenmin echter als het feit, dat zeer velen, ondanks al le verschil van inzicht, hem zij het soms pas na jaren hebben leren waarneren en hoogachten, ook puiten de eigen kring. Het zijn deze waarde ring en hoogachting, die morgen onge twijfeld de vele gelukwensen aan deze nooit bukkende strijder zullen vergezel len. „Waarom schrijft u niet eens tegen de puzzelrage? Het is toch immers pure loterij of hazardspel en intel ligentie komt er niet aan te pas, al thans niet bij de oplossers. Wel by de genen die de „oplossing" met kromme redeneringen moeten motiveren Ao schrijft ons een lezer, die blijkbaar ook wel eens een blik in de puzzels heeft geslagen en begrepen heeft, hoe weinig kansen de deelnemers hebben- In dat laatste heeft hij dan in ieder geval gelijk, want men kan niet een pot van meet dan een ton, bijeenge bracht, uit drie kwartjes per deelne mer, aan een of twee goede oplossers toekennen, zonder daarmede te be wijzen, dat de kansen van de tien duizenden deelnemers zeer gering zijn geweest en dat de goede op lossing verre van evident was. De nieuwe vorm van puzzelen berust er blijkbaar op, dat voor de menselijke geest tussen volkomei evident en vol komen onzeker een marge ligt, waar een ander met enige spitsvondigheid en een zelfverzekerde toon het ant woord wel kan dicteren, zeker als hij zich het laatste woord voorbehoudt en elke discussie bij voorbai.t, afsnijdt. Pure loterij of hazardspel, die berust op geheel onzekere elementen, is er, menen wij, niet. Hel is trouwens aan de rechter, dit uit te maken. De rage is begonnen, toen het Vrije Volk fucces bleek te hebben met zijn kruis of munt puzzel, die het overigens uit het buitenland had afgekeken, waar de zaak begonnen was ter be vordering van de verkoop van losse nummers. Het Vrije Volk det de op lossingen nog inzenden op knipsels uit zijn blad en stelae zelf de oue- rigens matige prijzen beschikbaar. In plaats dat men het blad het suc ces van zijn initiatief, zijnde de ver koop van vele ongelezen losse num mers, gunde, leidde concurrentiezucht tot navolging op veel grotere schaal. Het hek ging van de dam, toen iemand uitvond dat de deelnemers zelf de pot bijeen konden brengen met assistentie van onze PTT. De deelnemers betalen voortaan niet alleen de pot, maar ook de administratiekosten, ruim genomen. De vloed nam nog toe, toen adverteer ders, waaronder liefdadige instellin gen, de rage gingen exploiteren. Wij zitten er nu tot over de oren in. Wie gedacht had, dat de rage zou overgaan, zoals we vroeger ook wel van de jojo zijn afgekomen, en thans weer van de a-griep, heeft nog geen gelijk gekregen. Wel zijn er tiendui zenden lieden teleurgesteld om al hun verspeelde kwartjes, wel ziet men net willekeurige in van tal van oplossin gen en ook de geringheid van de kansen, maar toch wil een groot deel van het publiek het spel nog wel voortzetten. De dagbladen die een puzzel zijn begonnen gaan onverdro ten voort en menige vroeger interes sante voorpagina wordt thans ont sierd door puzzelgetetter. De vraag is gesteld, of dat nog wel tot de functie van een dagblad behoort. Men is het ei tegenwoordig wel over eens, dat de ~k.Ta.nt ook uoctt gezelligheid brenQGTi moet en W? dé VtljtWd she sterling he- hulpzaam moet zijn. Het zijn dan ook niet de puzzels op zichzelf, die wij bedenkelijk achten, alswel de voor name plaats die zij in sommige bladen innemen en ook de enorm bedragen, die bepaald verder gaan dan voor een gezellige vrijetijdsbesteding nuttig is. Wij doen er niet aan mee. daar kan men gerust op zijn. Wat moet men er aan deen? Wach ten toi het overgaat of moet men ver bieden? Wie zou dat verbod moeten uitvaardigen en op welke grond? Af gezien daarvan is een verbod waar schijnlijk slechts symptoomtherapie, d w.z. het bestrijden van de uitwen dige manifestaties van een ziekte die dieper zit. Is hm leven voor de men sen zo saai dat. zij eer prikkel nodig hebben? Is hun vrije tijd zo leeg? Hebben zij zulk een wanhopig geld gebrek of zien zij zt weinig kans op maatschappelijke promotie langs de ivea van arbeid en spaarzaamheid'' Het leven in onze moderne naat- schappij biedt zo weinig avontuur, althans van persoonlijke aard. Er is dreiging genoen. maar van een soort die niet prikkelt tot persoonlijk ver zet, want het individt voelt zich daar tegenover machteloos. Men zit ge vangen in rijn lot De gokkerij is nn- Oeti'nife'd e°n ontsnappinaspngi ig. Moet er een deksel op die poEen nu—ra7 run 7ich.^pli niwrfev wii Een dertigjarige kelner uit Rotter dam, bezeten van puzzelwoede, aldus meldt de Rotterdamse politie, is gear resteerd verdacht van oplichtingen tot een totaal bedrag van ongeveer f 6000. Dit kwam aan het licht toen een ver tegenwoordiger, die hil twee keer zou hebben opgelicht voor bedragen van f 340.- en 600.- daarvan aangifte bij de politie deed. De kelner, die al zijn energie, geld en vrije tijd gebruikte om puzzels op te lossen, aldus de politie, heeft zijn gezin aan de rand van de afgrond gebracht. Altijd was hij al verzot geweest op het oplossen van puzzels, maar toen de laat ste tijd de grote exemplaren in de dag bladen verschenen, was er voor hem geen remmen meer aan. Er waren weken bij dat hij voor 3 a 400 gulden aan oplossingen inzond, zonder ooit een prijs te behalen. Om aan dit gela te komen zou hi) kennis sen, zijn patroon en cafébezoekers heb ben opgelicht. Hij diste dan een ver haal op over ringen die hij met grote winst aan inboorlingen in Afrika kon verkopen. De mensen die hun geld erin staken waren het kwijt, want alles ver dween in de diverse puzzelpotten. De Nederlandse ambassadeur in de Sovjet-Unie de heer D. J. van Ballu- seck, is zaterdag uit Moskou vertrok ken. Zoals bekend, wordt hij opgevolgd door dr. J. G. de Beus. )e heer Von Balluseck werd uitge leide gedaan door de chef protocol van he. Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken, leden van het personeel van de Nederlandse ambassade en de hoofden van vele diplomatieke vertegenwoordi ging? in Moskou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4