Fel R.C.H. roept Stormvogels in Heemstede een halt toe: 2—1 E.D.O. VERRAST DE GRAAFSCHAP Eerste divisie VSY slaat voor rust zijn slag De Volewijckers weerstaat Haarlem met glans m f DE DAMES VAN ALLIANCE BEDWINGEN BE FAIR ADO ondanks een gelijk spel alleen op de eerste plaats Primeur in Amsterdam brengt ook nog de nodige sensaties Biesbrouck en Mul blinken uit in een harde wedstrijd Vijftien spelers in oefenwedstrijd Strijd al voor rust beslist door kogel van Plaizier en tweede divisie B: B°iK0 Willem II heeft voor gelijkmaker geen tijd meer Oorvijg van De Voogd leidt de tweede beslissende treffer in Nederland nog naar Zweden? eerste divisie semi-profs B: A: EERSTE PRIJS NU 63.600 Jeugdelftal voor de laatste oefening MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 PAGTNA GVAVEnschede 22 (Van onze sportcorrespondent) Ook legen' Stormvogels heeft RCH zijn overwinningenreeks voortgezet. Na een boeiende, aantrekkelijke wedstrijd, Waarin ondanks de toestand van hei terrein behoorlijk voetbal werd gespeeld, konden de Haarlemmers mei een Verdiende 21 zege hei veld verlaten. De gehele wedstrijd door hebben de ploegen het hoge tempo, waarin gespeeld werd, volgehouden. Vanaf hei begin tot in de laatste mi nuut hebben de toeschouwers van een attractieve kamp kunnen genieten. Jammer was hei, dat in de tweede helft nogal eens boze gezichten werden getrokken. Vlak voor hei einde ontaardde het bijna in een vechtpartij, ioen de rechtsbuiten van RCH Kruyer op onbehoorlijke wijze van de bal werd afgedrongen en mei een knie-blessure van hei veld moest worden gedragen. De Stormvogels waren het blijkbaar niet mei de beslissing van scheidsrechter Roomer, dip de touwtjes zeer strak hield, eens. De arbiter slaagde er echter na veel praten en gebaren in de moei lijkheden uit de weg te ruimen. Biesbrouck was zoals altijd de beste speler van hei veld, maar naast hem stak ook Mul in goede vorm. Bij Stormvogels was Janssen jr. een gevaar lijk man. Samen met De Boer en De Groot jr. kwam hij vaak tot aardige prestaties. De keepers van beide elftallen hebben zich ook van hun goede zijde laten zien. Dikwijls moesten zij zich niet zonder gevaar voor de voeten van tegenstanders werpen om hun doel schoon te houden. illP - "AV £P° Vsv Rbc tec K.N.V.B.-toto AJAX GAAT EERST NAAR LEIPZIG SCHERMSUCCESJE Klein kansje, dank zij Indonesië's houding RCH begon direct na de aftrap met een razendsnelle aanval, die resulteer de in een corner. Aanvankelijk kwam de bal wat slecht voor het doel, maar tenslotte kreeg Henke een fraaie schiet kans. Het schot werd vlak voor de goal gestopt, waarna De Boer er langs de lijn vandoor ging. Hij passeerde stopperspil van de Brink, maar zijn draaiende schot belandde in de handen van doelman van der Voort. Het spel folfde op en neer. Mul en Henke com- ineerden er lustig op los, waardoor Blauw WitRapid JC 10 Blauw Wit: Noomen. 22.006 SpartaADO 22 Sparta: Van Ede, De Koning. ADO Timmermans, Rijnvis. 20.000 DOS—MVV 2—1 DOS: Van Capelle, v. d. Linden MVV: Ooenen. 8000 GVAV: Lacrois, Fransen. Enschede: Seemann, Voges. 16.500 NAC—PSV l6 NAC: Vergouwen. PSVKruiver Van Elderen, Fransen, Dillen (S). 11.000 BVVAjax 01 Ajax: Van Ham. 10.000 Amsterdam—Elinkwijk 01 Elinkwijk: Gademans. 22.000 Fortuna—VVV 2—2 Fortuna: Munsters, Jongen. VVV: Spi- kofski, Seelen. 9000 FeijenoordNO AD 40 Feijenoord: Rijvers (2), Moulijn (2). S0.000 ADO 11 7 2 2 16 37—20 Enschede 11 6 3 3 15 26—15 Rapid J.C. 11 7 1 3 15 23—15 DOS 11 6 3 3 15 25—21 Ajax 11 6 1 4 13 23—13 GVAV 11 5 3 3 13 24—21 Feijenoord 11 6 1 4 13 31—29 Sparta 11 5 2 4 12 24—25 MW 11 5 1 5 11 36—18 PSV 11 5 1 5 11 28—25 Fortuna 12 3 4 5 10 16—20 VW 11 4 1 6 9 18—16 Blauw Wit 11 3 3 5 9 17—18 Amsterdam 11 3 3 5 9 16—23 "OAD 12 4 1 7 9 16-30 11 4 0 7 8 15—28 11 2 3 6 7 20—3.3 Elinkwijk 11 2 1 8 5 12—27 Biesbrouck in de gelegenheid werd ge steld zijn krachten te beproeven. Zijn harde schuiver werd evenwel op fraaie wijze door keeper de Graaf onder- schijpt. Linksbinnen de Groot jr. stoof na acht minuten naar voren toen De Jong, de linksachter van de Haarlem mers miste. Hij passeerde Van de Brink en schoot vrij voor de keeper keihard op doel. Van der Voort stond echter op de juiste plaats. Na tien minuten werd de score, zij £>et v^tat gelukkige wijze, geopend. Rechtsbuiten Kruyer bezorgde Bies brouck met een throughpass de bal. De Haarlemse linksbinnen schoot van grote afstand in de richting van het doel. Vlak voor de uitvallende keeper de Graaf kwam het leer op de grond, stuitte over de keeper heen en „hup pelde" in het doel (10). De Stormvogels waren niet van zins dit zonder meer te accepteren. Her haaldelijk verschenen zij voor het doel van RCH. Janssen jr. brak door, maar met een sliding ontnam Van de Brink hem de schietkans. Kort daarop kwam de bal na een omhaal van Janssen jr. bij De Boer, maar weer wierp Van de Brink zich er voor. Na twintig minuten kwam eindelijk weer een re- ele kans voor ROH. Nanai omspeelde twee tegenstanders, knalde op doel, maar de bal ging juist naast. Het hoge tempo bleef, maar beide ploegen gaven elkaar niets toe. Fraaie aanval len werden op evenzo fraaie wijze af geslagen. Geen van beide slaagde er in nog een doelpunt te maken. De tweede helft bracht evenals de eer ste snel en aantrekkelijk spel, RCH, fel op de overwinning gebrand, nam on middellijk het initiatief. De middenli nie zat goed achter de voorhoede aan, waardoor de IJmuidenaren weinig kan sen kregen een aanval te lanceren. RCH daarentegen probeerde op diver se manieren openingen te forceren in de IJmuider verdediging, maar het leek of er geen doelpunt mocht komen. Kruyer, Nanai, Mul en Biesbrouck moesten herhaaldelijk ervaren, dat doelman de Graaf een moeilijk te pas seren doelverdediger was. Moedig wierp hij zich telkens in de baan van de bal. Na twintig minuten kwam Stormvogels eindelijk wat los. De Boer, De Groot jr., Brom en Tol beukten na een cor ner op het Haarlemse doel, maar geen van allen vermocht er in 'te slagen een opening te vinden. Eindelijk, na een half uur, kwam het tweede doelpunt voor RCH. Krist had de bal weten machtig te worden. Laag plaatste hij naar voren; Mul startte juist op tijd en met een strak schot passeerde Doelman Van Heeswijk van Blauw Wit heeft het tegen, Rapid JC niet altijd even gemakkelijk gehad. Hij hield echterstand. de Haarlemmer de uitlopende De Graaf (2-0). Het lukte Stormvogels niet. Wat zü ook probeerden, steeds .vonden zy een b-lu-i- er op hun pad. Het spel werd harder, waardoor diverse spelers met boze ge zichten rondliepen. Scheidsrechter R°°" mer kreeg het bijzonder moeilijk, hoe wel hij met vaste hand de wedstrijd leid de. De beslissing was echter geval len. Met 2—0 leidde RCH met nog geen vijf minuten te spelen. Toch wilde Stormvogels het er niet bij la.ten. iu de laatste minuut hadden zo eindelijk succes. Janssen jr. zag kans een ope ning te forceren en de bal in de tou wen te jagen. Het was de laatste aan val geweest, want kort nadat ie bal weer in het spel was gebracht, floot de scheidsrechter het einde. Voor het voorlopig Nederlands elftal, dat woensdag in het Feijenoordstadion te Rotterdam tegen London-combina tion in het veld komt, zijn vijftien spe lers aangewezen. Het elftal zal pas woensdag voor de wedstrijd worden samengesteld. Alle vijftien spelers ko ttien in het veld. De vijftien spelers zijn: De Munck, Pieters Graafland, Wiersma, Kuys, No- termans. Van Wissen, Van der Hart, Klaassens, Tol, Kruiver, Clavan, Schuurman, Van der Kuil, Carlier en Meyers. V.S.V.—Willem H H.V.C.—R.B.C E.D.O.—De Graafschap D.W.S.—Volendam AlkmaarExcelsior Roda SportS.V.V. A.G.O.V.V.—D.F.C. VitesseHelmond De Graafschap 9 HVC DFC Willem II Excelsior DWS Alkmaar AGOVV SVV Yolendam Vitesse Helmond Hoda Sport 7 9 6 9 6 14 13 13 10 10 9 4—3 4—0 1—0 1—1 0—0 3—0 0—0 3—1 24—12 19—8 26—14 22—15 13-12 15—12 15—14 14—13 9—13 16—13 7—12 12—18 7—18 8—16 7—16 12-20 HelmondiaSittardia LimburgiaWageningen Hermes D.V.S.Leeuwarden De VolewijckersHaarlem EindhovenXerxes RigtersbleekFortuna VI. S.H.S.—K.F.C R.C.H.Stormvogels 2—1 1—2 2—3 3—1 1—0 2—2 2—2 2—1 SHS Sittardia Stormvogels Leeuwarden Limburgia RCH Eindhoven Wageningen Haarlem Volewijckers Helmondia Hermes DVS 9 Fortuna VI. 9 KFC 9 Rigtersbleek 9 Xerxes 9 10 9 9 8 9 10 8 9 9 9 9 14 30—20 13 24—13 13 25—15 12 21—12 12 18—12 11 21—21 9 11—10 9 23—20 9 14—13 9 18—17 8 14—19 7 16—17 6 15—29 5 12—21 4 11—22 3 11—23 't Gooi—O.N.A. E.F.C.Emma Longa—U.V.S E.B.O.H.Baronie Be ValkZeist B.O.S.K.O.Hilversum 1X ZwartemeerOosterparkers 2—0 P.E.C.—Rheden 21 HeraclesVeendam 1—5 Ensch. Boys—Velocitas 20 HeerenveenBe Quick 0—3 Oldenzaal—Zwolse Boys TubantiaN.E.C EFC Hilversum J Gooi Eeist DNA pe Valk wilhelmina Baronie Longa Emma EBOH 7 8 9 9 7 9 6 7 8 9 8 7 6 8 0 13 18—2 1 12 18—7 2 11 19—13 11 20—18 9 11-10 9 11—12 17-12 18—16 10—14 12—20 13—18 11-18 5—9 9—23 Oldenzaal Rheden Be Quick Ensch. Boys Heracles Go Ahead PEC Zwartemeer Tubantia NEC Veendam Velocitas Heerenveen Oosterparkers Zwolse Boys 2 0 4 1 0 5 0 0 4 2 1 2 1 0 0 3—1 2—1 0—2 3—1 2—5 8—2 0—0 12 25—10 12 19—12 12 28—15 11 18—12 10 21—10 9 15—11 8 12—15 8 16—20 8 1413 8 12-17 7 12—16 6 12-16 5 12—17 4 6—14 0 6-30 (Van onze verslaggever) De trotse positie van De Graafschap op de ranglijst heeft EDO ongetwijfeld gestimuleerd tot een prestatie waartoe vrijwel niemand de Haarlemse club in staat achtte, nl. een overwinning op de leiders van deze afdeling. Met het enige doelpunt van de wedstrijd, vijf minuten voor de rust gescoord, zegevierde de kranige Haarlemse ploeg en deze zege mag zeker niet onverdiend genoemd worden. Het spel van de thuisclub maakte weliswaar geen grootse indruk maar de sterk spelende verdediging zorgde er voor dat de anders toch wel zeer gevaarlijke Oostelijke voorhoede slechts weinig kansen kreeg. De sterke tegenstand van EDO was er mede de schuld van dat het spel van De Graaf schap ongetwijfeld beneden de verwach tingen bleef. Wel konden de bezoekers bjj vlagen soms tonen dat zü over een behoorlijke ploeg beschikken die de techniek ter dege verstaat, maar onder deze moei lijke omstandigheden, een harde wind en een glad veld, kwam zulks niet volle dig tot uiting en de Graafschapse ver dediging heeft heel wat moeite gehad de fel en met groot en thousiasme spelende Haarlemse voorhoede te be dwingen. Dit gelukte slechts ten dele en vooral in de eerste helft, toen EDO het windvoordeel had, moesten Jonker c.s. alle krachten inspannen om gevaar te voorkomen. EDO's voorhoede schoot er lustig op los, wel niet altijd even zui ver maar doelman Gerritsen kreeg meer werk dan hem lief was. Een prachtig schot van Kops vloog tegen de lat en met een schot van Pet- terson had de Oostelijke doelman heel wat moeite. Aan de andere kant be laagden Epi Jansen en Smulders enke le malen EDO's doelman v.d. Berg die een kopbal van eerstgenoemde tegen de paal zag gaan. Maar dit was welgeteld ook het enige gevaarlijke moment voor de Haarlemse doelmond. EDO bleef soms grote druk uitoefenen op de Oos telijke verdediging en vijf minuten voor de pauze moest deze dan ook capitule ren. Bij een worsteling kreeg Plaizier de bal even vrij en prompt lag het leer in het volgende ogenblik achter Gerrit sen, 10. Ook in de tweede helft, toen EDO het wind-nadeel had, waren de Haarlem mers met stoute plannen bezield en hul digden de stelregel dat aanvallen de beste verdediging is. De thuisclub werd weliswaar dikwijls in le verdediging ge drongen maar met felle tegenaanvallen zorgde de voorhoede voor de nodige opluchting en bracht de Oostelijke de fensie nog zeer dikwijls in moeilijkhe den. De stevige Graafschap-verdedi gers bleken toen wel een tikje te sterk voor Petterson, Smit en Plaizier maar werkeloos bleef doelman Gerritsen niet. Toch had De Graafschap over het al gemeen wel het beste van het spel maar dank zij prachtig werk van spil Van Dijk, die goed werd bijgestaan door Ver voort en Berends, werd het Oostelijke gevaar reeds in de kiem gesmoord. En kwam Selderhuys, Smulders of Epi Jan sen nog eens tot een goed schot, dan stond v.d. Berg, die uitstekend op dreef "bleek, succes voor de bezoekers in de weg. Tegen het einde werd de druk op EDO's veste nog wat versterkt maar v.d. Berg voorkwam een zeker schijnend doelpunt, door zich voor de voeten van Sluyter te werpen en aan de andere kant vlogen schoten van Pet terson en Plaizier net naast. Zo bleef omder grote spaning de 10 score gehandhaafd hetgeen dus een verdiende overwinning voor EDO betekende. Het gaat bepaald niet goed met de deelnemers aan de KNVB-toto. Zij zijn de laatste weken tenminste ge ducht van slag af bij hun voorspel lingen. Cracks van formaat melden zich niet als de uitslagen bekend zijn, "'ant ook deze keer moet men de beste voorspellers vinden onder de lieden, die 13 en 12 punten behaalden. De bruto-inzet bedroeg thans f 227.137 bij een aantal deelnemers van 157.400. Derhalve werd de eerste prijs f 63.600 ;n de tweede f27.255. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal (18-20 j.) speelt woensdag te Groningen een laatste oefenwedstrijd Het jeugdelftal is als volgt samen- gestel J. Doel: Van Heeswijk (Blauw Wit); achter: Petterson (EDO) en Romeyn (SW); midden: Van Wijk (Volewijckers Veldhoen (Feijenoord) en Villerius (Xerxes); voor: Seelen (VW), Lenz (Rapid JC), Swart (Ajax), Groot (Stormvogels) en Bouwmeester (NAC). Het Groningse elftal heeft als opstelling: doel: De Wolf Velocitas); achter: Van Har (Be Quick) en van Essen (Veen dam); midden: Kwast (Be Quick), Bol huis (Oosterparkers) en Blom (WW); voor: Eimers (Velocitas), Medema (Ve locitas), Van der Berg (Be Quick), Mensinga (Be Quick) en Sloots (Velo citas). (Van onze verslaggever) Een verrassing van formaat! Het suk kelende VSV Is erin geslaagd de sterke ploeg van Willem II een nederlaag toe te brengen. Treffender nog dan het uit eindelijk resultaat, dat tenslotte een be scheiden overwinning van de roodhem- den aangeeft, is het scoreverloop van de ze door regen en wind uiteraard ongun stig beïnvloede wedstrijd. Drie treffers in de eerste zes minuten brachten VSV al heel spoedig op fluweel en toen er in de 16e minuut nog een vierde aan werd toegevoegd, wist niemand van de nog geen duizend toeschouwers hoe hij het had. Meer nog zegt intussen bet spelbeeld, dat voor de rust een volko men uit het lood geslagen Tilburgse ploeg te zien gaf tegenover elf rood- hpmripn, die speelden of ze regelrecht op weg waren naar de top. Ook na de rust heeft het lang geduurd alvorens de Tilburgse kanonnen veront rustend vuur gaven. De eerste treffer der tricolores zaaide echter direct pa niek. Een tweede volgde, maar toen doel man Geerlofs voor de derde maal moest zwichten was er nog slechts éen minuut te spelen, te kort, om Willem II nog uitzicht op een beter resultaat te bieden, (Van onze verslaggever) Het duel Volewijckers-Haarlem werd zondagmiddag op het Mosveld door scheidsrechter T. Muis, vooral in de tweede helft, maar zwakjes geleid. Het gebeurde in deze periode, dat Haar lems spil De Voogd het spel van zijn tegenstander Boogaard met een oorvijg waardeerde. De onthutste Boogaard kon bovendien nog een waarschuwing van scheidsrechter Muis in ontvangst nemen, tot groot misnoegen van de 4000 supporters van de thuisclub. Boo gaard revancheerde zich echter tegen over De Voogd door hem in de 30ste minuut in de sprint kansloos te ver slaan en met een meesterlijk schot de Xo voorsprong te vergroten tot 20. Het was back Vermeulen niet kwalijk te nemen, dat een kopbal van hem 5 minuten later in eigen doel belandde, zodat Haarlem toch nog met een te- genpunt naar huis ging. Uit deze wedstrijd bleek weer, dat men met de voorhoede van Volewij ckers terdege rekening moet houden. Vooral de buitenspelers Clement en De Vries brachten Haarlems defensie vaak in grote moeilijkheden. Toch was de achterhoede van Haarlem onder lei ding van De Voogd niet gemakkelijk uit posit' te spelen. Bovendien wist doel man Snijders door snel reageren tal van aanvallen te onderscheppen. Het eerste doelpunt voor Volewijckers ont stond dan ook uit een vrije schop geno men door Van Wijk. Midvoor Goedkoop ving de bal op en passeerde Snijders kansloos. De rechtervleugel van Haarlem werd hierna gevaarlijk. De combinatie Groe- Kraak was weer eens in grootse vorm Dat ondervond ook de middenvoor van Amsterdam, Smit, toen hij van redelijke afstand hard inkogelde. Zó be hoedde Kraak toen Elinkwijk voor een doelpunt. neveld, Degenaar en Jacobs voldeed uitstekend. Tot scoren kwam het ech ter niet. Stopperspil Van Alphen en back Vermeulen gaven goed partij. In de 20- ste minuut kreeg De Volewijckers weer een ns. Goedkoop schoot twee maal in en De Vries een maal, doch het Haarlemse doel werd fel verdedigd en zat potdicht. Vijf minuten voor rust verrichtte doelman Snijders een fraaie save. Een voorzet van linksbinnen Kick ging via De Vries naar Clement, die a-...gevallen door de robuste De Voogd de bal toch nog op het hoofd van De Vries wist te plaatsen. De uit positie gespeelde Snijders herstelde zich en werk*-' de kopbal uit de doelmond. Vlak na de rust vond het incident tussen De Voogd en Boogaard plaats. De jonge, onervaren spelers van Vole wijckers waren hierdoor wat uit het veld geslagen. Gelukkig voor hen was de linkervleugel van Haarlem niet meer zo gevaarlijk als in de eerste helft. Van de combinatie Groeneveld, Degenaar en Jacobs ging niet veel meer uit. In de 20ste minuut trachtte De Voógd zich weer p een unfaire wijze van Boogaard te ontdoen. Doch nu kende de scheidsrechter Boogaard een vrije schop toe, die ge nomen werd, nadat enkele kussens van het veld verwijderd waren. Hierna ging Volewijckers door met een serie aan vallen, di? echter door keeper Snijders onderschept werden. Een kwartier voor het einde kwam het tweede doelpunt van Volewijckers. Een verre uittrap van keeper Mouw belandde via het hoofd van Kilian bij Boogaard, die naar het doel van Haarlem sprintte en onhoud baar in de linkerbovenhoek schoot (2—0). Het tegenpunt voor Haarlem, dat het van Vermeugelen 7 minuten later ca deau kreeg, kon Volewijckers' voor sprong niet in gevaar brengen. hetgeen trouwens niet verdiend genoemd had kunnen worden. Een mistrap van stopper Elzer, waar door een voorzet van Post reeds in de derde minuut met een doelpunt werd beloond, droeg er weinig toe bij doelman Feijt, die toch van goeden huize komt, zelfvertrouwen te schenken. VSV, in hoog tempo gestart, buitte dit meevallertje uit door zich onvervaard op aanvallen toe te leggen. Met succes, want er waren vijf minuten gespeeld, toen Post een voorzet van Van Deursen met zijn hoofd omboog tot een treffer. Feijt, die in dit geval niet kansloos had geleken, was nog niet van de schrik bekomen, toen hetzelfde Velser duo voor een reprise van het tweede punt zorgde, zodat er aan de scorepaal na zes minuten al zes stormballen voor de thuisclub bengelden toen Willem H nog steeds op nul stond, hervatting kwam Willem II, dat toen et ze veronachtzaamd, waarna het weer al VSV was wat de klok sloeg. Dolder zette zijn hoofd doeltreffend onder een boog- bal van Van der Heijden, hetgeen de stand op 4—0 bracht. Daarna heeft Feijt zijn ploeg voor een débacle behoed. Paal en lat moesten hem daarbij intussen nog bijstaan. Na de hervattingkwam Willem II, dat toen het windvoordeel had, weliswaar tot een in drukwekkender aantal aanvallen, maar gevaar roken Spaans c.s. maar zelden. Aan de overkant daarentegen had Feijt opnieuw geluk, toen een kopbal van Van der Heijden de doelpaal trof. VSV maak te zich uit de Tilburgse omklemming los, zodat de veronderstelling, dat een grote Velser zege aanstaande was, ge rechtvaardigd scheen. Na iets meer dan een halfuur spelen werd Geerlings even wel door een kanjer van Koopal gepas seerd. Deze treffer bracht VSV met één slag van de kook. Twee minuten later scoor de de naar voren gegane back Matthijs een tweede Tilburgse doelpunt en toen zocht VSV in vertwijfeling ruggesteun tegen de bekende muur. Weg-is-weg was het devies en het spelpeil daalde met sprongen. Eén minuut voor het einde scoorde meergenoemde Matthijs nog eens, te laat, om de verbeten Tilburgse trek nog in een glimlach om te toveren. Na langdurige besprekingen zijn de bestuurderen van Ajax en de Oostduit- se kampioen Wismut onderling over eengekomen dat de eerste wedstrijd tussen deze twee verenigingen voor de achtste finales van het toernooi om de Europese Voetbalbeker op 20 november a.s. in Karl Marxstadt (Leipzig) ge speeld wordt. De returnwedstrijd zal dan op 27 november des avonds bij kunstlicht in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. Tjjdens internationale floretwedstrij den voor dames te Duisburg heeft de Nederlandse schermster Elly Botbijl een goede prestatie verricht. Zij kwam in de finale terecht en veroverde daar de vierde plaats. Helga Mess uit Saar- brücken zegevierde met zes gewonen partijen. De Nederlandse Nina Kleyweg werd zesde met drie overwinningen. Bij de heren waren de prestaties van de Nederlandse deelnemers niet zo goed. Sauerbier en Haenen verdwenen na de voorronde reeds van het strijd toneel. Zij konden het niet verder bren gen dan één overwinning. Tarnockszy werd in dezelfde ronde uitgeschakeld. Hij won twee partijen. De 25-jarige Deense voetballer Mor- tensen heeft zich als lid aangemeld bij Tubantia. Hij zal volgend seizoen voor de Twentse vereniging uitkomen. De eerste wedstrijd tussen Norrköping (Zweden) en Rode Ster (Belgrado), in het toernooi om de Europese Voetbal beker, is geëindigd in een gelijk spel, We gaan het najaar in. Ook bü de hockeysport is dat duidelijk merkbaar, want voor het eerst in dit seizoen zijn vele wedstrijden afgelast. En wat dan van het programma nog doorging, dat wend verspeeld op bar-natte velden, waarop het zeer moeilijk was om tot goed hockey te komen. 'n Uitzondering daarop maakten de dames van Alliance, die bij Be Fair een zeer goede partij speelden ondanks storm en regen. Be Fair met Bea Terlingen, de international, als zeer Als het zo is, dat primeurs kunnen bijdragen tot het opvoeren van de overigens toch al niet geringe hoe veelheid sensaties in de Ere-Divisie, laat ze blijven komen s.v.p. De primeur die de hoofdstad gisteren beleefde, heeft tenminste zijn uitwerking niet gemist. Honderdtachtig minuten voetbal in het Olympisch Stadion leverden slechts twee doelpunten op, maar zij waren hoogst belangrijk en beslisten twee wedstrijden. De eerste treffer ging naar Elinkwijk, dat op die ma nier op Amsterdam de winst veroverde en plotseling meer uitzicht heeft gekregen op het verlaten van de laatste plaats. Het tweede doelpunt kwam van Blauw Wit, dat daardoor niet alleen Rapid JC een nederlaag bezorgde, maar bovendien van de leidersplaats stootte. Voldoende sensatie dus. Vandaar ons pleidooi voor meer primeurs. Het Olympisch Stadion is overigens niet het enige strijdtoneel dat verrassingen heeft gebracht. ADO en Enschede kwamen evenmin tot de volle winst. ADO speelde gelijk tegen Sparta en het zal zuur gekeken hebben, omdat een voorsprong van 20 werd ver speeld. De Haagse ploeg ging er desondanks op voor uit, want ADO heeft nu alleen de eerste plaats. En schede had zich kunnen melden als de nieuwe lijst aanvoerder, ware het niet dat vlak voor het einde aan GVAV een gelijk spel moest worden toegestaan. Door al die uitslagen is DOS weer dichterbij gekomen. Het corrigeerde zijn misstap tegen ADO namelijk met een overwinning op MVV. En zo zijn er nu dus vier teams, die heftig strijden om de leiding. Wedstrijden als En schedeDOS en Rapid JCFeijenoord, de komende zondag, worden veelbelovend. Feijenoord is een van de drie teams, die de „grote strijd" van zeer nabij volgen. Feijenoord, Ajax en GVAV hebben namelijk drie punten minder dan ADO en twee minder dan Enschede, Rapid JC en DOS. In de middenmoot, welke zich onder dit drietal heeft ge vormd, vindt men plotseling ook PSV. Ondanks de absentie van Trevor Ford is PSV plotseling ouderwets schotvaardig geworden. NAC ondervond het deze zondag: 16! In de laagste regionen is het gedrang enorm. Week na week komen teams uit die hoek met uitschieters voor de dag. De gevolgen blijven uiteraard niet uit. Ziet bijvoorbeeld hoe gering de verschillen zijn. VVV, twaalfde, heeft slechts twee punten meer dan BVV, dat op de voorlaatste plaats is beland. BVV heeft op zijn beurt twee punten meer dan Elinkwijk. Wel een verschil met het vorig jaar, toen Eindhoven en Willem II spoedig vrijwel geïsoleerd stonden. Nederland heeft nog een heel klein kansje gekregen op een plaats bij de laatste zestien voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Indonesië heeft namelijk geweigerd tegen Israël te spelen en nu moet voor Israël een nieu we tegenstander worden gezocht. Een van de negen kandidaten voor de open gevallen plaats is Nederland. Het bestuur van het organisatie-comité heeft namelijk bepaald, dat uit de negen landen die in de groepen van de Euro pese zone op de tweede plaats eindigden bij loting een nieuwe tegenstander voor Israël zal worden aangewezen. Van deze negen landen zijn er thans vier bekend: Ierse Vrijstaat, België, Wales en Neder land. Verder is het zeker dat Polen of Rusland er bij zal komen. In het toernooi om de Koning Gus- taafbeker heeft Italië met 4-1 van Duitsland gewonnen. In het tennisduel OostenrijkDene marken is de stand 1-1, na overwin ningen van de Deen Nielsen en de Oos tenrijker Saik. moeilijk te passeren spil, gaf in de eerste tijd de toon aan en dit inspi reerde de gasten dermate dat het niet ai te lang duurde voordat Alliance zich tot het hoge niveau opgetrokken had. Be Fair kreeg in de eerste helft haar doelpunt via een strafbully en kwam gedurende de rest van de wed strijd niet verder meer. Alliance daar entegen kwam door het onbevangen goede spel na rust vele malen tot goe de aanvallen. De voorhoede zag echter slechts één maal kans zo'n aanval te bekronen met een doelpunt, waarmede van het sterke Be Fair onverwacht nog een winstpuntje werd afgesnoept. Ook de heren van Alliance mogen over het bereikte resultaat tegen HGC 2 zeer tevreden zijn. Het veld in Heem stede was haast onbespeelbaar, maar niettemin werden de krachten geme ten. HGC kwam volkomen in overeen stemming met de iets grotere kracht van dit team, aan een 0-1 voorsprong. Wederzijds waren de hockeyprestaties niet van hoog gehalte. Wel waren de teams aan elkaar gewaagd. Het lukte Knötschke, na goed voorbereidend spel van de „tweeling" Beckers, HGC aan een tegenpunt te helpen. Het winst puntje voor de heren is dus weer bin nen. In Den Haag kreeg het dameselftal van Ever Swift de eerste nederlaag van dit seizoen te pakken. De gast vrouwen kregen slechts één corner te nemen en zetten deze onhoudbaar in een doelpunt om. Ever Swift, dat na 10 minuten met 10 speelsters verder moest wegens het uitvallen van spil H. Klein Schiphorst, kreeg de hele wedstrijd door goede scoringskansen. De Haagse keepster troonde echter als heerseres in haar gebied en de voor hoede van 4 personen was tegen deze verdediging niet in staat 'n goed resul taat te bereiken. Ook al omdat regen en wind veel van de bekende activiteit schenen weg te spoelen. De heren van Ever Swift gaven goed partij tegen het sterke Leiden. De mannen van de haring en 't roggebrood kwamen met rust aan een 2-1 voor- sprog, welke daarna vergroot werd tot 4-1. Ever Swift kwam regelmatig tot goed opgezette aanvallen, doch tegen de nogal fors spelende achterhoede van Leiden slaagde zij er niet meer in om voor het eindsignaal tot gelijkspel te komen. Het verschil was echter toen miniem (4-3). Overige uitslagen Heren: Alliance 2- Adelborsten 2-0; Leiden 5-Alliance 3 0-4. Dames: Alliance 2-HBC 2 2-2; Straw berries 5-Alliance 4 0-5; Ever Swift 4- HBS 4 0-4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7