Gebruikt om Grote Spoetnikte lanceren Sovjet-Unie beschikt over nieuwe krachtige raketbrandstof Hond in de satelliet nog in goede gezondheid Rusland van plan een raket naar de maan te sturen? Adenauer naar Londen H. Vader pleit voor een Europese federatie Verdacht van verduistering Geen Amerikaan se beren de ruimte in Eisenhower roept kabinet een Het rijk van „Grote Spoetnik Steeds hoger in de kosmische ruimte Assemblee der E.G.K.S. in audiëntie op Castelgandolfo ontvangen NEDERLANDSE KUSTVAARDER GEZONKEN Taxichauffeur zet weglopende man na en brengt hem in zijn auto op Windstoot van 41 meter per seconde Kladschilders aan het werk in Djakarta biJ ^resident Zapotocky ernstig ziek o Nieuwe Russische campagne tegen Turkije èr Bij Vlissingen De tien bemannings leden gered Gaillard heeft zijn kabinet gereed GAAT U VERHUIZEN? Ex-directeur van Haagse fabriek gearresteerd Subandrio dreigde niet met geweld tegen Nederland ge MORRIS heforer/wtiuff/ Enkele opklaringen Het weer in Europa DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29751 De Russische geleerde Dikoesjin heeft volgens een bericht Van Tass, dat voor radio-Moskou werd voorgelezen, mee gedeeld, dat er voor het lanceren van de „Grote Spoetnik" een nieuwe, bijzonder krachtige raketbrandstof is gebruikt. De Russische geleerde zei, dat de satelliet in de ruimte was gebracht met behulp van een „uit vele trappen bestaande raket van een nieuw type, die was uitgerust met feilloos Werkende precisie-apparaten voor de besturing". Deze in strumenten en de nieuwe raketbrandstof had men moeten gebruiken met het oog op de grotere omvang van de satel liet, aldus Dikoesjin. wam# urn Lawaai bij juweliers winkel PLASTIC FIETSCAPES 9.75 liet weer MENU VAN DE DAG SPERZIEBOONTJES NEEM BL1KGROENTEN Kynoch demi-saisons 198,- House of England BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Radio Moskou vermeldde niet welk soort brandstol is gebruikt. De satel liet is volgens de Russische radio te vens uitgerust met instrumenten voor het onderzoek van het kortegollspec- trum van de zonnestraling. „Deze stra ling is van directe invloed op de bo venste lagen van de atmosfeer en be paalt de ionosfeer. Hierdoor kan men De Amerikaanse luchtmacht heeft Vier zwarte beren gekocht. Van de zijde Van de luchtmacht is nadrukkelijk ont kend, dat de beesten bestemd zijn voor Vluchten in de ruimte. Een woord voerder deelde mede, dat de beren toe gevoegd zullen worden aan de collectie dieren, die gebruikt wordt op het lucht- vaartmedische laboratorium van de Tïolloman luchtmachtbasis in Nieuw- Mexico. (U.P.) President Eisenhower heeft zijn kabi net voor vandaag bjjeen geroepen, al dus heeft het Witte Huis meegedeeld, "tl is hierbij afgeweken van de ge- ivoonte, omdat vergaderingen van het kabinet normaal slechts eenmaal per Week, op vrijdag, worden gehouden. Er *?r<l geen reden voor de ongebruike- H)ke kabinetszitting gegeven. Een woordvoerder zei, dat het houden y?" l™ee vergaderingen in een week met duidt op een of andere noodtoe stand. In antwoord op een vraag, of ?e Bijeenkomst iets te maken heeft met het lanceren van de tweede Russische kunstmaan, zei dp woord- voerder: „Neen" Er zouden „pro gramma's en begrotingsaangelegenhe den" worden besproken als voorberei ding van het overleg van de president biet Congresleiders in de eerste week van december en van de boodschappen aan het Congres, wanneer dit in ja- huari zijn werkzaamheden hervat. (Reuter) Adenauer van West- j -.inna gaat 3 december naar Lon- -en voor een bezoek van drie dagen, wordt meegedeeld door de Britse v. kanselier "mtsland f Öit U Ut UICCgCUCClU Sn iassade 'n Bonn. Hij zal onder meer preken met premier Macmillan. (Reuter) ^"sident Antonin Zapotocky L^hoslowakije van :-■»ivwm^c is gisteren plotseling het ziek geworden, aldus meldt 1 staatssanatorium te Praag. De van de 72-jarige president, 'n het sanatorium is opgenomen, hun ?'steravond volgens een medisch 8ee„ „bevredigend". Er werden - n ^nadere bijzonderheden bekendge. staa -°estand •haakt" (Reuter) dieper inzicht krijgen in het verband tussen zon-verschijnselen, in het bijzon der van chromosferische erupties en een verhoging van de intensiteit van de kortegolfstraling" aldus radio Mos- kr De vooraanstaande Russische ge leerde prof. Stanjoekowitz heeft de bin nenlandse luisteraars van radio Mos kou meegedeeld, dat de „Grote Spoet nik", in tegenstelling tot de eerste kunstmaan, de laatste trap van de ra ket vertegenwoordigt en „daarom een zeer uitgestrekte vorm heeft". Toen een interviewer hem vroeg of de „Grote Spoetnik" om zijn as draait, antwoord de de geleerde, dat de moederraket, die de eerste Spoetnik lanceerde, om haar as draaide. „Het ligt theoretisch voor de hand, dat een lichaam, zelfs al beweegt het in een middenstof met een minimum weerstand, onwillekeurig om zijn as gaat draaien. Hoe meer snel heid het lichaam verliest hoe meer het lichaam om zijn as gaat draaien. Der halve is het te verwachten, dat de nieu we raket, de nieuwe aardsatelliet, in het begin langzaam zal draaien, maar dat de snelheid van de rotatie gelei delijk zal toenemen," aldus Stanjoeko witz. Gevraagd of de rotatie invloed kan hebben op het leven van een dier binnen de raket, antwoordde hij: „Net.t, deze rotatie is zo klein, voor al in de eerste dagen van de satel liet, dat het van geen betekenis zal zijn." De hond, die zich aan boord van de „Grote Spoetnik" bevindt, verkeert nog steeds in „goede gezondheid". Aldus hebben Russische geleerden uit de signalen van de radiozender kun nen afleiden. De hond blijkt overigens niet „Pamka" te heten, zoals giste ren is gemeld. Aanvankelijk werd be richt dat de hond „Limontsjik". d.i. citroentje, zou heten, maar later is erklaard, dat zij „Laika" heet. Rus sische geleerden hebben verklaard, dat Laika op een geschikte hoogte uit de satelliet zal worden geschoten en een goede kans maakt levend de aarde te bereiken. De hond, die in de „Grote Spoetnik" door middel van een slangetje wordt gevoed, behoort aan een van de geleerden onder wier leiding de satellietis gebouwd. Dr. Paziekin en prof. Petrovsk.,resp. de directeur en lector van het Moskouse planetarium, hebben aan Reuter mee gedeeld, dat de satelliet om de aarde zal blijven cirkelen, nadat de cabine met de hond uit het toestel zal zijn geschoten. Verscheidene reacties van Laika worden via een televisiebuis naar de aarde uitgezonden. Aan de hand var. deze gegevens zal worden bepaald, wanneer de hond naar de aarde zal worden teruggestuurd. Zes honden, waaronder een Russi sche wolfshond, hebben gisteren voor het gebouw van de Verenigde Naties te New York gedemonstreerd" tegen gebruik van een hond in de „Grote Spoetnik". Op hun rug waren borden bevestigd met opschriften als „Weest goed voor ons", „Wij zijn de beste vrienden van de mensen, behandel ons als zodanig". In vele landen, ook in Nederland, hebben organisaties voor de bescherming van dieren geprotes teerd tegen het gebruik van een hond in de nieuwe kunstmaan. Naar aanlei ding van een voorstel van de Britse liga van hondenvrienden voor het in acht nemen van een minuut stilte voor Laika heeft het Tsjechoslowaakse com munistische blad „Ruse Pravo", „de „Engelse dames" en anderen die bezwa ren maken tegen het gebruik van de hond in de satelliet" verzocht te be- d ïken, dat het Westen bij zijn proeven met kernwapens „geen oog voor de veiligheid van dieren en zelfs die van mensen heeft". Ivan Alexanderson, de directeur van de Engelse uitzendingen van radio- Moskou heeft uit Moskou getelefoneerd dat de Sovjet-Unie van plan is „spoe dig" een raket naar de maan te stu ren. In een gesprek met radio-Mont real zei hij, dat het hoofddoel zou zijn te bewijzen, dat de mens in staat is door de ruimte te reizen. De tekening rechts laat duidelijk zien hoe snel de ontwikkeling van de raket de laatste jaren is gegaan. Na de oorlog konden er met de raket hoogten worden bereikt waarvan slechts wei nigen serieus hadden gedroomd. Proef na proef werd er genomen en in juni 1954 bereikte een Vikingraket in Ame rika een hoogte van 254 km., daarmede was met een raket de grens van de „eeuwige nacht" bereikt. De „eeuwige nacht" is het punt waar de sterren en de zon gelijktijdig aan een zwarte he mel staan. In 1947 was men al veel ho ger gekomen n.l. met een WAC-Corpo- ral tot 402 km. Maar dit type was een z.g. tweetrapsraket, een raket dus die uit twee delen best at. Deze 400 km. was tien jaar geleden het hoogste wat bereikbaar was, thans heeft de menselijke techniek de bereik bare hoogte liefst 16 x opgeschroefd want vorige maand zou een viertraps- raket in Amerika een hoogte van ca. 6400 km. hebben bereikt. Zeker weet men dat echter niet, omdat op een ge geven moment, tengevolge van een de fect aan de instrumenten, de raket niet meer gevolgd kon worden. Met andere technische middelen is men overigens nog veel hoger gekomen, want in 1945 werd door middel van de radar contact gemaakt met de maan. Radar bezit echter niet het vermogen gegevens te verkrijgen over de hogere Iafien rond de aarde. En het is juist dit gebied waar de mens bitter weinig van .eet. Zonder twijfel zullen de Rus sische kunstmanen veel kostbare gege vens verstrekken, gegevens die de we tenschap nodig heeft om de grote sprong in het heelal te kunnen maken, want °e lagen rond de aarde bepaler in i° jC voor de ruimtevaart Vlak op de aarde bevindt zich dc- Troposfeer die het leven voor mens en dier mogelijk maakt. Na een over gangszone volgt dan de Stratosfeer, die op ongeveer 13 km. boven het aard oppervlak begint. Boven de Stratosfee- begint, zeer globaal genomen bij 50 km de Ionosfeer. Voor de oorlog was he. alleen met behulp van radiogolven mo gelijk om tot deze sfeer door te drin gen. De vraag hoe hoog de gaslaag is welke de aarde omgeeft is zeer moei lijk te beantwoorden. Men veronder stelt dat tot 40.<F3 km. hoogte de aarde- een gaslaag bezit, hoewel zeer ijl, die naarca 5400 km nov.57 2e Russische kunstmaan Radar maakt con tact met de maan in 1945 402 km. IStl MtEvwvst 9 884 Om. .j, Z. H. de .?aus heeft gisteren een be roep gedaan op de landen van Europa, een werkelijke federatie tot stand te brengen. Zij worden in deze richting gestuwd door economische, geestelijke en morele drijfveren, aldus de H. Vader. De Paus zei dit in een toespraak tot het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, dat vier dagen in Rome zal vergaderen. De 78 leden van de Assemblée wer den door de Paus op Castelgandolfo In audiëntie ontvangen. In zijn toespraak tot de leden van de Assemblée der E.G.K.S. zei de Paus verder, dat de materiële en morele ruïne, die door het laatste wereldcon flict was geschapen, duidelijker de zin loosheid heeft aangetoond van een enge nogelijk nog met de aarde meedraait. Voortgaand onderzoek met raketten en cunstmanen zal de wetenschap een intwoord geven op dit, en vele andere, iroblemen. Vliegtuigen komen in de tekening liet voor. Dat is ook wel logisch want net vliegtuig heeft „slechts" een hoog te kunnen bereiken van ca. 20 km. en /ergeleken met de mogelijkheden van le raket valt deze prestatie in het niet. In onderstaande tekening worden de aogelijkheden belicht van de tweede .tussische kunstmaan, terwijl tevens de positie van de „Grote Spoetnik" ten opzichte van aarde en maan wordt verduidelijkt. Radio Moskou heeft opnieuw een ^anval op Turkije gedaan. In een uit- ^®nding in het Arabisch betoogde de adl°> dat Syrië nog steeds bedreigd n 0rdt en dat „honderden tanks en ka nnen op weg zijn naar de dorpen aan e grens." De uitzending hield zich ez'g met het feit, dat de Syrische westie nog op de agenda der V.N. aat> „niet bij toeval, want het ge- vaar bestaat nog". (U.P.) SOVJET-UNIE CANADA VER.STATEN CHINA Op dehoogtev.d. 2e kunst maan zou men dildeel v.d aarde geheel kunnen over- zien AFRIKA Een gewichropaarde «nlÖOO kilo weegt hier rog maar Mo l2eKunshnaanl tot hier strekt ztch.de 11e Kunstmaan vandeaarueui De Nederlandse kustvaarder „Cora- le", 500 brt„ die onderweg was van Paddington naar Antwerpen, is van morgen omstreeks kwart voor vijf voor de boulevard van Vlissingen gezon ken, na in aanvaring te zijn geweest met het Russische vrachtschip Nico- lai Baumann, 1780 brt., dat van Ant werpen op weg was naar zee. De „Corale" zonk vrijwel onmiddellijk, maar de bemanning van tien koppen kon zich tijdig aan boord van een Bel gische loodsboot in veiligheid brengen. De kustvaarder ligt op minder dan veertig meter afstand van de kust in de vaargeul. Omtrent de oorzaak van de aanvaring is nog niets bekend. Een 53-jarige Rotterdamse taxichauf feur, die in de nacht van zondag op maandag met zijn auto op de West- Kruiskade te Rotterdam reed en enig lawaai hoorde uit de richting van een juwelierswinkel, zette met zijn taxi de achtervolging in, toen hij een man hard hollend uit een portiek zag komen. Op de Diergaardesingel wist hij de man in te halen. De chauffeur stopte zijn wagen, wist de man, een 39-jarige bloe- menkoopman uit Rotterdam, te over meesteren en duwde hem in de auto. Direct reed hij naar het hoofdbureau van politie, waar hij zijn vrachtje af leverde. Daar bekende de bloemenkoop- man „uit balorigheid" met een steen tegen de ruit te hebben geslagen. De ruit was niet kapot, maar vertoonde een ster. Er is niets ontvreemd. De man is in bewaring gesteld. De Franse kabinetsformateur, Felix Gaillard, heeft gisteravond meegedeeld, dat hij de vorming van zijn nieuwe regering heeft voltooid. Het kabinet omvat zeventien ministers, onder wie de premier. (Reuter) i nationalistische politiek. Het gehavende en verzwakte Europa voelt de nood zakelijkheid tot vereniging en het be ëindigen van eeuwenoude rivaliteit. Het heeft gezien hoe gebieden, die eens onder zijn voogdij hebben gestaan, snel zelfstandig werden en het besefte, dat de grondstoffenmarkt van het natio nale vlak naar het continentale is ver schoven. Tenslotte is Europa van ge voelen, en met hem de gehele wereld, dat alle mensen broeders zijn en zich moeten verenigen om iets te doen aan de ellende van de mensheid en een eind te maken aan het schandaal van de hongersnood en de onwetendheid. De Paus noemde het een vergissing te menen, dat een verenigd Europa van zelf zal groeien onder de druk van economische factoren. Het succes, dat de Kolen- en Staalgemeenschap reeds behaald heeft, „heeft veel ongerustheid verminderd". Met vreugde bezag de Paus „de vruchten van een geestelijke en menselijke orde, die kan ontstaan uit het samenbrengen van een zo rijk erfgoed als dat van Europa". Het toe treden tot een grotere gemeenschap kan niet zonder offers geschieden, ver volgde de Paus, maar het is een dwin gende noodzakelijkheid, te begrijpen, dat een dergelijke gemeenschap onver mijdelijk en op de lange duur heil zaam is. Er bestaan volgens de Paus een hele reeks redenen voor de Euro pese landen om een federatie aan te gaan. De zes landen van het „kleine Europa", die reeds een zekere eenheid in de E.G.K.S. hadden bereikt, hebben zich op een heilzame weg begeven, waaruit voor henzelf en voor Europa een nieuwe weg naar alle gebieden kan ontstaan, een verrijking niet slechts van economische en culturele aard, maar ook geestelijk en godsdienstig." (Reuter) Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 52514 Een 41-jarige ex-directeur van een carosseriefabriek in Den Haag is maan dagmiddag in Amsterdam aangehouden. De man wordt er van beschuldigd als directeur zijn firma voor 6000 gulden te hebben benadeeld en ten nadele van een andere onderneming 3200 gulden verduisterd. De man, die van oorsprong een Belg is, werd sinds kort door de Haagse politie gezocht. De Amsterdamse politie kreeg gisterenmiddag een tip dat de man zich in Amsterdam bevond, hetgeen waar bleek te zijn. Hij is in handen ge geven van de Haagse politie. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft nim mer verklaard dat Indonesië zjjn toe vlucht tot geweld zal nemen, indien de Verenigde Naties er niet in slagen de kwestie Nieuw-Guinea op (voor Indonesië) bevredigende wijze op te lossen. Dit heeft de Australische minis ter van buitenlandse zaken, Richard Casey, in Singapore verklaard. Ca ey en Subandrio hebben op de bij eenkomst van landen van het Colombo- plan, onlangs in Saigon, over de kwes tie Nieuw-Guinea gesproken. Ca y achtte het betreurenswaardig, d t de status van Nieuw-Guinea en de uitsluiting van dit gebied bij de souvereiniteitsoverdracht weer in de volkerenorganisatie ter sprake zouden komen. Nederland heeft herhaalde ma- 1 aangeboden de bevolking van wes telijk Nieuw-Guinea zelf over de toe komst t laten beslissen, zo zeide Casey, doch de bevolking zelf heeft de ensen dienaangaande nog niet ken baar gemaakt. Indien Nieuw-Guinea bij Ind iesië wordt ingelijfd zal de bevol king in het geheel geen kans krijgen om /.elf over de toekomst te beslissen, zo besloot de Australische minister van buitenlandse zaken. (U.P.) Het hoofdstation van het KNMI te Den Helder heeft maandagochtend een windstoot gemeten van 41 meter per seconde. Dit is een windstoot, die ster ker 's dan orkaankracht, en een van de l irkste, die ooit in Den Helder is gemeten. Op de rede liggen twee en in do haven acht kustvaarders beter weer af te wachten. Tengevolge van de storm zijn in Den Helder talrijke televisie antennes afgebroken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Dit is een reproduktie van een tekening in het Russische tijdschrift Aviationgepubliceerd naar aanleiding van het lanceren van de tweede kunstmaan. Het bovenste gedeelte van de tekening laat zien hoe de hond in Spoetnik II via een harnas dat zij draagt impulsen door middel van radio-zenders (de twee kasten met knoppen bovenaan) uit de Spoetnik U (links bovenaan) naar de aarde stuurt. Ongeveer in het midden ziet men het radiostation op de aarde. Rechts staat een geleerde die de band met de op schrift gebrachte impulsen bekijkt welke de twee ontvangers midden onder) opvangen De pijl wijst naar een vergroot gedeelte van deze band, waarop diverse registratielijnen te zien zijn. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Iets kouder. Zon: 7.45-17.05. Maan: 16.33-6.25. Advertentie Vrolijk en gezond (uil blik) met tomaten ketchup. in 4 minuten Moor op tafel! Max. neem. Station Weer temp. afgeL vor. dag 24 uur Helsinki motregen 9 0.1 biocKtioln) zwaar bew. 7 3 Oslo half bew. 8 12 Londen regenbui 9 9 Amsterdam regen 12 3 Brussel regen 13 2 Luxemburg regen 10 2 Parti9 regen 11 5 Nice regenbui 11 3 Berlin zwaar bew. 6 0 Mlinchen mist 3 0 Zürich mist 1 0 Genêve zwaar bew. 15 0 Locarno regenbui 10 6 Wenen onbew. 9 0 trnsbruck half bew. 5 0 Rome zwaar bew. 11 0 Advertentie Honderden kiiomeiert Kliden onze uit Schotland, opdat A honderden malen met onverminderd genoegen gekleed kont gaan. Perfectie kenmerkt de coupe, distinctie de mo dieuze dessins. Amsterdam Den Heeg Eindhoven - HtJverswm - Buuue Dit is het gebouw van de „Javabode" en de „Bintang Timur' m het centrum van Djakarta, zoals het er nu uitziet na een verf behandeling door Indonesische jongeren. De pui is voor een groot deel bedekt met leuzen. Een ervan is duidelijk te lezen: „Rebut Irian Babat" hetgeen wil zeggen „Verover We st-Irian". Andere huizen en gebouwen werden gedecoreerd met schedels, gekruiste beenderen en slogans zoals „Dood de Nederlanders."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1