Kop van Noord-Holland wacht op tunnels De ontembare S.P.D weigert samenwerking de regering-Adenauer met m I Toelating voor bepaalde universitaire examens Alleen promotie voor de .cursus-controleurs"? ERIC DE NOORMAN Expansieruimte voor overvolle randstad Nederlandse hoog leraren vragen opheldering Marathondebat in de Bondsdag Missionair Vormingscentrum van de Graal te Ubbergen tien jaar Vorming van een inheemse vrouwelijke élite Ben Goerion in het ziekenhuis ONTWIKKELING VAN KLEINE INDUSTRIEËN Hulp aan minder ontwikkelde gebieden te Delft Voor onderwijzers en bezitters van middelbare akten Wetsontwerp ingediend Grote Spoetnik veel zwaarder? De geest van het Jodendom Garantie voor Sonsbeek KRUISWOORDRAADSEL WONINGEN Principieel geding voor het Ambtenarengerecht Amsterdam WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 PAGINA Beter klimaatvoor industrie Prof. Schillebeeckx naar Nijmegen In Djakarta Hun positie in het licht van de N ieuw-Guinea-campagne 18 tot 23 november Fashionweek V oetbalpoolkwestie voor de Hoge Raad In voetbalpool: Engelseweduwe wint twee miljoen 0*4 „Alleen instrumenten wegen al meer dan halve ton" Britse atoomgeleerden naar de V.S. Dr. Th. Stegenga hoogleraar te Wageningen Congres van Europese Rabbijnen gesloten Wees voorzichtig99 Geen rijksbijdrage voor een prijs Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag In september BIJNA 8000 METSELAAR BIJ DE HOOGOVENS GEWOND Haarlemmer in Velsen aangehouden Blijkens het jaarverslag- van de Eco- nomiseh-Technologische Dienst voor Noord-Holland heeft de adviescommis sie van deze dienst in een korte nota nagegaan of het niet wenselijk is dat indien de opvatting dat het ontstaan van nieuwe bestaansbronnen buiten het westen ter wille van een betere bevol kingsspreiding als leidende gedachte wordt aanvaard en maatregelen daar toe worden voorgesteld en genomen deze ook op het noordelijk deel van de provincie Noord-Holland van toepassing zouden moeten zijn. Verder is nagegaan op welke wijze de economische ontwik keling van dit gebied zou kunnen wor den bevorderd. Aan het slot van de nota zegt de dienst van oordeel te zijn dat op planologische gronden geen bezwaren bestaan tegen het uitvloeien van de be drijvigheid van de randstad Holland naar buiten. Het noorden van Noord- Holland kan zeer goed mede als ex pansieruimte voor het westen van het land fungeren. Deze expansie is slechts te verwezen lijken door ze met positieve maatrege len, zoals deze gelden of gegolden heb ben voor de zogenaamde ontwikkelings gebieden, te bevorderen Alleen daar door zal bereikt worden dat noordelijk Noord-Holland deel krijgt aan de alge mene ontplooiing van de industrie voor zover deze in of nabij het westen geves tigd moet zijn. Naarmate het aantal be drijven, dat in het noorden van de pro vincie gevestigd is en tot een zekere ontwikkeling is gekomen, toeneemt, zal het „klimaat" voor de industriële onder nemingen verbeteren. In hoeverre deze ontwikkeling nog vergemakkelijkt en gestimuleerd kan worden door de ver betering van wegen, zowel te water als te land, dient nader onderzocht te wor den. In de nota komt de Economisch-Tech- nologische Dienst tot de conclusie dat het ten noorden van de Zaanstreek ge legen gebied zowel wat bestaansbronnen als het aantal inwoners betreft zich maar zeer langzaam ontwikkelt. Het achterblijven van dit gebied moet voor namelijk worden toegeschreven aan de moeilijke bereikbaarheid en het goed deels ontbreken van achterland, waar door het betrekkelijk onbekend gebleven is en als afgelegen wordt beschouwd. Er ontstond een psychologische weer stand om er zich te vestigen. De open stelling van de Velser tunnel en van de brug bij Schellingwoude zal deze weer stand in belangrijke matP verminderen. In een aparte uiteenzetting heeft de dienst de commissie van advies het be lang van het totstandkomen van de aansluitende wegen voor doorgaand ver keer van de brug bij Schellingwoude voorgehouden. Voorlopig wordt daar al leen een weg gemaakt naar Amsterdam Noord en wordt ten zuiden van het IJ volstaan met het verbeteren van de toegangswegen naar Amsterdam-oost en Amsterdam zuid-oost. Voor het noor den van Noord-Holland zal een weg van de brug in noordeliike richting naar de Provinciale Weg bij Het Schouw wor den geprojecteerd en in zuidoostelijke richting een weg die van de brug naar de Rijksweg Amsterdam-'t Gooi onder Diemen gaat en die 'n gemakkelijke aan sluiting zal geven op de Rijksweg naar Utrecht. Van veel meer belang dan deze wegen blijft de verder- tunnelaanleg onder het IJ en het Noordzeekanaal. Door de verbetering van de overver- bindingen van het Noordzeekanaal zal het verkeer over de Afsluitdijk intensie ver worden, hetgeen voor de kop van Noord-Holland een niet onbelangrijke uitbreiding van het achterland betekent. Ditzelfde kan gezegd worden van de voortgaande inpoldering van het IJssel- meer. Het overschot aan arbeidskrach ten is in de loop der jaren opgevangen door de Zaanstreek. Amsterdam en de Hoogovens, waardoor een trek, van ar beidskrachten naar het zuiden ont stond. Deze trek kan een halt worden toegeroepen wanneer zich in het noor den van Noord-Holland bedrijven zou den vestigen. Naar verluidt, is de benoeming te verwachten van prof. dr. H. Schille beeckx O.P. uit Leuven tot hoogleraar in de dogmatiek aan de R.K. Universi teit te Nijmegen als opvolger van prof. mag. dr. G. Kreling O.P. Prof. Schille- beecl is verbonden aan het Hoger In stituut voor Godsdienstwetenschappen der Leuvense Universiteit. Zeven Nederlandse hoogleraren van de universitei van Indonesië hebben zich schriftelijk tot de minister van on derwijs gewend met het verzoek hen in te lichten over de omstandigheden waaronder zii, in .et licht van de offi ciële publikaties over de achtereenvol gende stadia van de Nieuw-Guinea-cam pagne, als Nederlandse onderdanen in de toekomst zullen, moeten leven en werken. In deze brief wordt opgemerkt, dat de Nederlandse hoogleraren in een bui tengewone positie verkeren, omdat zij enerzijds verplichtingen hebben tegen over Indonesië, doch aan de andere kant behoren tot een bevolkingsgroep, tegen wie de actie is gericht. Deze situatie liedt tot een innerlijk conflict, dat hen voor een ernstige gewetensvraag stelt, doch zij dreigt het hun tevens onmoge lijk te maken hun beroepsplichten naar behoren uit te voeren. De brief was ondertekend door de hoogleraren E. Allard. R. F. Beerling, P. N. Drost, A. Kraal, C. van der Straa- ten, C. Rietvelt en A. Fokker. Professor Drost behoorde tot de ondertekenaars van het manifest, dat in het begin -'an dit jaar door een aantal leden van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië tot het Nederlandse parlement werd ge richt en waarin on herziening van de Nederlandse politiek ten aanzien van de kwestie-Nieuw-Guinea werd aangedron gen De president van de Universiteit van Indonesië, professor Bahdar Djohan, heeft verklaard de bezorgdheid van de Nederlandse hoogleraren ten volle te kunnen begrijpen. (Van onze correspondent in Bonn) Bonn, hedenmorgen. In een marathondebat acht uren lang zonder middagpauze hebben vijf sprekers van de in de Bondsdag ver tegenwoordigde partijen (CDU, CSU, Deutsche Partei, SPD en Vrije Demo craten) gisteren hun mening gezegd over de regeringsverklaring die bonds kanselier dr. Adenauer een week gele den bij de voorstelling van zijn nieuwe kabinet heeft afgelegd. Voor het eerst had de minister van economische za ken, prof. Erhard, in zijn nieuwe func tie van vice-kanselier naast dr Adenau er op de regeringsbank plaatsgenomen. De leider van de sociaal-democraten, Erich Ollenhauer, zat „ingekapseld" tussen de drie nieuwe vice-voorzitters, prof. Schmidt, Erler en Wehner, waar zijn fractie hem tegen zijn wil mee heeft opgescheept. (Zijn vroegere plaats vervanger als fractieleider, Mellius, werd als zodanig niet door de fractie herkozen en trad vervolgens uit protest ook af als vice-voorzitter van de partij). Het debat waarvoor niet zoveel pu- Het missionair vormingscentrum van de Graal, te Ubbergen bij Nijmegen ge vestigd, viert donderdag zijn tweede lustrum In tien jaar tijd hebben onge veer 120 meisjes hier een specifieke missievorming genoten. Zij stelden zich daarna als lekekracht ten dienste van de missie. Het enige commentaar van de missionarissen op hun komst luidt: „Stuur er meer". Zijn bestaansgrond vond deze missie school voor jonge vrouwen, een van de d-rie ter wereld, de wereldbelang stelling, zoals deze zich na de oorlog in geheel Europa manifesteerde en wel ke zich paarde aan de groeiende ver antwoordelijkheid van de leek in de Kerk. Na een voorgeschiedenis tussen vier muren in de loop van 1946 en een eerste contact met de buitenwereld in februari 1947, bemerkten de initiatief nemers, dat een dergelijk instituut in een behoefte zou voorzien. In septem ber 1947 begon de eerste cursus met dertien meisjes, een getal, dat zich na tien jaar ongeveeT heeft gehandhaafd met dien verstande, dat het aantal van hen, die afgewezen worden of zich vrij willig terugtrekken, van vijf in 1947 terugliep tot constant één of ten hoog ste twee de laatste jaren. Dit vormingscentrum staat dichter bij een universiteit dan bij een middel bare school. Weliswaar worstelen de toekomstige lekemissionarissen op een inheemse taal en verdiepen zij zich in de psychologie der primitieve volkeren en de etnologie. Ook missiegeschiede nis, missietheologie, huwelijksmoraal en liturgie vinden hun weg naar het lesrooster. Doch dit alles vormt niet de essentie van Ubbergen. Deze cursus wil voor alles een voor bereiding zijn op het gemeenschaps leven met de inheemse bevolking en op het bestaan, dat zij i missie of onder ontwikkeld gebied in équipe-verband met elkaar zullen moeten leiden. In een gesloten gemeenschapsleven bereiden zij zich voor op hun taak: als leek een vrouwelijke bijdrage aan de Kerk te De Amsterdam Fashion Week wordt dit seizoen gehouden van 18 tot 23 november. Voor deze halfjaarlijkse manifestatie van de exporterende damesconfectie- industrie komen kopers uit verschillen de landen, vooral uit België en Duits land naar de showrooms van onze con- fectiefabrikanten in Amsterdam om hun keuze te maken uit de collecties voor het aanstaande voorjaar. Als attractie voor de buitenlandse gasten is er dit maal een avondfees' in kasteel „De Hooge Vuursche" te Baarn, bij welke gelegenheid hun tevens een aantal mo dellen getoond zal worden in een ge combineerde show van de deelnemende export-firma's. De modepers uit Zwit serland, Italië en België is voor deze Fashionweek uitgenodigd. gever.: de vorming van een inheemse vrouwelijke élite, welke even belang rijk is als de vorming van een inheemse clerus. Alhoewel het merendeel dezer meis jes van Nederlandse origine is, maakt het missionair vormingscentrum van de Graal te Ubbergen sinds enkele jaren een internationale ontwikkeling door. door de komst van Belgische, Engelse, Duitse en Franse meisjes. Zo past Ub bergen volledig in de internationale Graalbeweging, die op dit ogenblik met ruim dertig équipes wederom het merendeel Nederlandse in missie gebieden en onderontwikkelde landen overal ter wereld werkt in nauwe sa menwerking met de Union Catholique, de Coordination Interraciale, de Aca demische Lekenmissieactie, het St- Melaniawerk en verschillende andere organisaties. Het Europees Vormingscentrum van de Graal, tot het begrip „Ubbergen" vergroeid, bereidt zich voor op een feestviering aan het eind van de tien de cursus, eind februari/begin maart. Wegens het organiseren van een voet balpool, uitgaande van de nationale caritasvereniging, was de organisator daarvan voor de kantonrechter te Heerlen gedaagd, doch door die rechter vrijgesproken. De rechtbank te Maas tricht gaf in hoger beroep ook een vrijspraak. De officier van justitie, die zelf vrijspraak had gevraagd, doch het oordeel van de Hoge Raad wenselijk achtte, stelde een cassatiemiddel voor op grond van de omstandigheid dat het hier geen zuivere vrijspraak zou betreffen. Dit cassatieberoep is dinsdag tegen gesproken door mr. Ph. C. M. van der Ven te 's-Gravenhage. Al heeft deze vereniging 15 a 20 duizend leden, zij blijft een besloten gezelschap, aldus pleiter. Het lidmaatschap verkrijgt men alleen als men aan allerlei voorwaar den voldoet. Verder pleitte hij op juri dische gronden, dat het wel degelijk een zuivere vrijspraak betreft, welke in cassatie onaantastbaar is. De advocaat-generaal, mr. Loeff, zal conclusie nemen op IS november. Een 34 jaar oude weduwe heeft in de Engelse voetbalpool 205.235 pond gewon nen (ruim twee miljoen gulden). Men neemt aan dat dit de grootste winst is die ooit in enige voetbalpool behaald werd. De weduwe, mevrouw N. Mc Gral uit Reddish in Cheshire, heeft eerder dit jaar haar man verloren. Hij stierf aan verwondingen, die hij drie jaar geleden bij een auto-ongeluk had opgelopen. Zjj heeft twee dochters, een van 14 en een van 11 jaar. blieke belangstelling bestond als voor de regeringsverklaring van een week geleden bewees nogmaals de reeds uit de vorige Bondsdag bekende principiële meningsverschillen tussen de regeringspartijen en' de oppositie over de buitenlandse, binnenlandse eco nomische en financiële politiek. Terwijl volgens de fractieleider der CDU, dr. Krone, het bondgenootschap met het Westen de enige zekerheid voor Duits land is, sluit volgens de sociaal-demo cratische leider deze „politiek van de macht" elke mogelijkheid van een toe nadering tot de Oostbloklanden uit, ver groot zq de scheiding van Duitsland en maakt zij een hereniging onmogelijk. Dr. Krone bood de sociaal-democra tische oppositie samenwerking aan en appelleerde aan haar om niet voortdu rend neen te zeggen. Ollenhauer kri tiseerde de samenstelling van de nieuwe Westduitse regering en haar „autori taire trekken", voorspelde een stijging van de defensieuitgaven die de econo mische kracht van het land te boven zullen gaan en eiste van de regering dat zij zich zou verzetten tegen de vorde ringen der Westelijke mogendheden aan de Bondsrepubliek om haar defen sie-inspanning te versnellen en te ver groten en in ieder geval de nieuwe Westduitse strijdkrachten met atoom wapens uit te rusten. Radio en televisie zonden het Bonds dagdebat uit dat zich splitste in een buitenlands-politiek en economisch deel en zich in het middagstadium ontwikkel de tot een redetwist tussen dr. Aden auer en prof. Erhard als minister van economische zaken ener- en tussen Ol lenhauer en prof. Deist de economische expert der SPD, anderzijds. Dit deel was niet geheel vrij va' de verkiezings atmosfeer van enkele maanden geleden en er werden vele onaangenaamhe den gewisseld. Het eindigde ermede, dat de SPD weigerde om het vertrouwen in de derde Adenauer-regering uit te spreken. De liberale Vrije Democra tische Partij volgde gedwee dit voor beeld. Het appèl van dr. Adenauer aan de SPD om in wezenlijk nationale be langen samen te werken maakte op de SPD geen indruk. 29. Begunstigd door het duister, vluchten, Ottar en zijn mannen in alle rich tingen. Afdelingen van Èric's leger zetten hem na, maar keren na verloop van tijd onverrichterzake terug. Erwin heeft er danig het land in, dat zijn doodsvijand hem op het laatste ogenblik nog ontsnapt is, maar Eric haalt de schouders op. „Vroeg of laat krijgen we hem tóch." Een paar gevangen genomen tegenstanders worden verhoord, maar men wordt niet veel wijzer omtrent Ottar's verdere plannen. „En wat nu, Noorman?' gromt Svein, noB blakend van strijdlust, als de gevangenen weggebracht zijn. „Onmiddellijk achter Ottar en Harald aan! Erwin en Torwald moeten met de ruiterij een omtrekkende beweging maken, om te voorkomen, dat zij zich bij de edelen in het Noorden aansluiten." De Israëlische premier, David Ben Goerion, gefotografeerd in het ziekenhuis te Jeruzalem, waar hij verpleegd wordt voor de verwondingen, die hij bij de aanslag in het Israëlische parlement enige dagen geleden opliep. Naast hem zit zijn echtgenote, mevrouw Paula Ben Goerion (Van onze correspondent) Door een gedegen, industriële oplei ding van twee en dertig deelnemers uit achttien verschillende landen heeft Nederland tot dusver een belangrijke bijdrage geleverd aan de vormgeving en ontwikkeling van vele kleine indus- triëen van evenzovele staten in de we reld. Toen in 1954 de huidige directeur van de stichting cursussen en Research te Delft ir. Yap Kie Han een studie reis maakte door Indië en West Azië, zag hij daar de mogelijkheden voor tal rijke rendabele kleinindustrieën. Na zijn terugkeer in Delft is na be spreking met diverse instanties, de stichting in het leven geroepen, waar door met behulp van Marshallgelden aan afgestudeerden met een academi sche graad ,de gelegenheid wordt ge boden te Delft een speciale opleiding te volgen, welke hen in staat stelt in het land van hun herkomst de renda- (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft bjj de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, dat tot doel heeft de mogelijkheid te ope nen om onderwijzers en bezitters van een akte van bekwaamheid tot het ge ven van middelbaar onderwijs aan een H.B.S. met vijfjarige cursus of een gymnasium toe te laten tot bepaalde universitaire examens Met het oog hierop wordt een wijziging van de ho- ger-onderwijswet voorgesteld. De memorie van toelichting zegt, dat er aanleiding bestaat om de volledig bevoegde onderwijzers (dit zijn derhal ve de bezitters van het einddiploma van de nieuwe kweekschool) alsmede de bezitters van de oude hoofdakte, de ge legenheid te geven om zonder een staatsexamen gymnasium of hogere burgerschool te moeten afleggen, aca demische examens af te leggen in die studierichtingen, waarmede de kweek schoolopleiding duidelijk aanwijsbare aanknopingspunten vertoont. Dit geldt uiteraard in de eerste plaats voor de studie in de opvoedkunde, maar het geldt naar het oordeel van de minister ook, zij het in mindere mate, voor de studie in de psychologie. Toelating tot de overige universitai re examens zal evenals tot dusver kun nen worden verkregen langs de weg van het staatsexamen gymnasium of hogereburgerschool. Een regeling voor de btj het afleggen van deze examens aan de bezitters van de akte als volle dig bevoegd onderwijzer te verlenen vr(jstellingen, waarbij rekening zal wor den gehouden met het karakter van de nieuwe kweekschool, is in voorbe reiding. De minister overweegt in dit verband in hoeverre het mogelijk is aan de bezitters van deze akte bij bepaalde vakken eventueel alleen voor het mondeling gedeelte de volgende vrijstellingen te verlenen: A. Vrijstel ling voor Nederlands en geschiedenis bij de staatsexamens gymnasium A en B en hogereburgerschool A en B; B. Vrijstelling voor aardrijkskunde bij de staatsexamens hogereburgerschool A en B; C. Vrijstelling voor de wiskunde bij het staatsexamen gymnasium A; D. Vrijstelling voor één of meer moder ne talen bij de staatsexamens hogere burgerschool A en B. Tevens overweegt de minister daar bij in hoeverre, in aansluiting op de ruimere vrijstellingen te verlenen aan de bezitters van die akte, ook de aan de bezitters van de oude hoofdakte te verlenen vrijstellingen voor verruiming in aanmerking kunnen worden gebracht In de tweede plaats heeft het wets ontwerp betrekking op de bezitters van een akte m.o. welke bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs aan een hogereburgerschool met 5-jarige cursus of aan een gymnasium. Voor deze per sonen geldt thans reeds, dat zij, indien zij de leeftijd van 30 jaar hebben be reikt. na colloquium doctum kunnen worden toegelaten tot het afleggen van examens in de aansluitende universitai re studie. In het wetsontwerp wordt thans voorgesteld om deze leeftijds grens en ook de eis van het onder zoek naar de algemene ontwikkeling door het colloquiem voor deze cate gorie te laten vervallen. Zij zouden dan volgens de hoger-onderwjjswet zonder meer kunnen worden toegelaten tot het afleggen van de examens in bij Ko ninklijk besluit, de Raad van State ge hoord, nader aan te wijzen studierich tingen. De minister verwacht van de nieu we regeling een grotere doorstromings- mogelijkheid in het onderwijs en zij past daardoor geheel in de gedachten- gang van de Tweede Onderwijsnota. Verder meent mr. Cals, dat de thans geopende mogelijkheden zullen leiden tot verhoging van het aanzien van het ambt van onderwijzer. biliteit van kleine industrieën te ver hogen of deze in het leven te roepen en op fconomisch verantwoorde wijze te situeren. Vooral Pakistan ziet hierin grote mo gelijkheden. Het heeft dit jaar drie eco nomisch georiënteerde deelnemers naar Delft gezonden, die met twee elektro technische ingenieurs uit Indië en een chemicus uit Griekenland, zich in de komende zes maanden zowel theore tisch als praktisch met de organisa tie van het kleinbedrijf zullen bezig houden. In tegenwoordigheid van mr. G. L. Poris, zaakgelastigde van Indië: mr. Ziauddin Ahmad, ambassaderaad van Pakistan, dhr. G. Kalitsounakis le secr. van de Griekse ambassade en mr. W. A. v. d. Garde, wnd. secr. gen. voor de industrialisatie, zijn zij dinsdag bij de opening van de cursus 1957-1958 ont vangen en welkom geheten door prof. dr. ir. B. W. Berenschot de voorzitter van de stichting. Bij dit officiële wel kom waren ook diverse directies van industrieën, die medewerking verlenen, aanwezig. De voorzitter van de Russische acade mie van Wetenschappen, prof. A. N. Nesmeyanov, heeft gisteren verklaard dat de wetenschannelijke uitrusting van de ,,Gote Spoetnik" alleen reeds meer dan een halve ton weegt. Volgens eerdere verichten voog de hele satelliet niet veel meer dan een halve ton; de ver klaring van prof. Nesmeyanov doet ver moeden dat het totale gewicht veel gro ter Is. In de door radio Moskou uitgezonden verklaring wordt verder gezegd, dat het grote gewicht van de wetenschappelijke uitrusting op zichzelf al een bewijs is van de buitengewone kracht van de moederraket. Het afschieten van de tweede kunstmaan nog geen maand na de lancering van de eerste, waarbij de tweede satelliet veel volmaakter is wat de wetenschappelijke uitrusting betreft, acht professor Nesmeyanov een bewijs, „dat wij werkelijk het tijdperk van het onderzoek van de kosmische ruimte zijn binnengegaan en dat wij werkelijk vor deringen maken in de richting van het interplanetair verkeer". (Rtr.) Een groep vooraanstaande Britse atoomgeleerden za spoedig naai Wash ington gaan om besprekingen te voeren, aldus is gisteren in Londen vernomen. Het besluit tot het uitzenden van de groep is een van de resultaten van de jongste besprekingen van premier Mac- millan van Engeland met president Eisenhowe'. (Rtr) Bij K.B. is met ingang van 1 november 1957 benoemd tot hoogleraar in de veeteelt wetenschap aan de landbouwhogeschool te Wageningen, dr. Th. Stegenga te Soest, on der gelijktijdige ontheffing van zijn functie van hoofd-ingenieur bij de voorlichtings dienst ten behoeve van de landbouw De heer Stegenga was als inspecteur van de veeteelt belast met de behartiging van de belangen van de kunstmatige inseminatie. In de Portugese synagoge, de oudste synagoge van Amsterdam, heeft de op- perrabbiji van het Britse Gemenebest I. Brodie in het hartje van wat eens het joodse deel der hoofdstad was het tweedaagse congres van de Europese rabbijnen gesloten. In de zeer dichtbezette synagoge hield de Britse opperrabbijn een toe spraak, waarin hij zijn leedwezen uit- sprai over de enorme verliezen, die de Joodse gemeenschap in Nederland tij dens de bezetting heeft moeten dragen. „Het is echter een bron van grote be vrediging dat hoewel u minder in aan tal bent hier nog steeds de geest van het Jodendom leeft," zei hij. Hij zette uiteen hoe de 25 opperrab bijnen en rabbijnen op het congres we gen hebben trachten te vinden om de tradities van het Jodendom te bekrach tigen. „Wij orthodoxe rabbijnen, die de Joodse tradities in tegenstelling tot sommige anderen niet ouderwets vin den, doch in tegendeel vitaal en le vend, geloven dat een Jood pas een eerlijke en echte Jood wordt, wanneer hij zich aan de oude Joodse tradities houdt, die van hem opofferingen voor zijn geloof en restricties ten aanzien van zijn voedsel en de sexe eisen. De opperrabbijn keerde zich tegen die Joden, die de Hebreeuwse taal voor het Joodse gebed willen afschaffen, doch operrabbijn Brodie noemde dit „verraad," en hij besloot zijn toespraak met de woorden dat het de moeite waard is „deel te nemen aan het avon tuur van Jood zijn, al moet men er zich veel opofferingen voor getroosten." De opperrabbijn van Amsterdam A Schuster sprak tot slot nog enkele woor den over het afgelopen congres. Hij zei dat rabbijnen uit geheel Europa er aan hadden deelgenomen, want hoewel van achter het ijzeren gordijn geen enkele vertegenwoordiger aanwezig was ge weest, had men toch van sommige rab bijnen uit Oosteuropese landen schrif telijk allerlei mededelingen ontvangen. Het rijk is bereid de beeldententoon stelling Sonsbeek 1958 te subsidiëren met maximaal 15.000. Het bedrag zal eerst worden uitgekeerd in 1959 na ontvangst en goedkeuring der stukken die op de exploitatie betrekking hebben. Voor schot wordt niet verleend. Het verzoek van het tentoonstellings- bestuur om door middel van een ryks- bijdrage van 10.000 gulden een prijs toe te kennen voor het beste werk van een levende kunstenaar vond geen genade in de ogen van het departement evenmin als het denkbeeld het subsidiebedrag mede te bestemmen tot betaling van een aandeel in de aankoopkosten van enig beeldhouwwerk. In de brief van de staatssecretaris, waarin dit wordt meegedeeld, wordt het tentoonstellingsbestuur verzocht de grootst mogelijke voorzichtigheid te be trachten bij het aangaan van financiële verplichtingen. „Met name denk ik aan het bepalen van de oplage van de cata logus, de kosten van een eventueel te bouwen paviljoen en aan de kosten van propaganda, transport en representatie", zo eindigt de brief van de staatssecre taris. .pi gezelschap der Ruhrfestspiele speelt Goethe s „Iphigenie auf Tauris" in Utrecht op 6 november (jeugdvoorstelling), In Rot terdam op 7 november (jeugd- en avond voorstellingen) en in Leiden op 8 november avondvoorstelling) Horizontaal: 2. titel (afk.); 4. kinder- groet: 7. voertuig; 9. adellijke titel; 12. Aziaat; 16. afgelegen; 17. berg; 18. Ne derlands eiland; 24. cliënt; 26. neerslag. 29. de dato (afk.); 30. zangnoot. Verticaal: 1. pers. voornaamw.; 2. lid woord; 3. hemellichaam; 4. telwoord. 5. tandeloos zoogdier; 6. bestaat; 8. voegwoord; 10. bijwoord; 11. rivier in Siberië; 12. vogel; 13. vlaktemaat; 14. berg op Kreta; 15. wiel; 19. deel v. h. hoofd; 20. Chinese maat; 21. familelid; 22. namelijk (afk.); 23. voorzetsel; 24. jongensnaam; 25. de somma van (afk.)} 27. bevel; 28. de naam onbekend (afk.) Horizontaal: 1. knoest, slab; 2. land, ijs: 3. adder, laars; 4. peen, Belg; 5. er, dief, nu; 6. altoos, asem; 7. rendabel! 8. epos, open; 9. automatiek; 10. duwen, ode; 11. es, resteren. Verticaal: 1. klap, are, de; 2. nadeel, paus; 3. ondertrouw; 4. Eden, oester! 5. don, one; 6. tij, bisdom; 7. slee, apart; 8. alfabet; 9. laag, senior; V). Nel, Ede; 11. Bussum, Aken. In september werden, volgens geê®" vens van het centraal bureau voor statistiek, 7909 woningen voltooid. Hief" in zijn 655 systeemwoningen begrepen- Het aantal in september 1957 gereed gekomen woningen is groter dan ooit in een septembermaand is opgeleverd- In de eerste negen maanden van dit jaar werden 62.238 woningen opge leverd. Dit zijn er 16.014 meer dan in de overeenkomstige periode van 1956 en 15.055 meer dan het hoogste totaal, namelijk 47.183 in 1954, dat na de oor log in een periode van de eerste ne gen maanden van een jaar voltooid werd. Gerekend tot en met september 1957 werden sedert de bevrijding 570.399 nieuwe woningen aan de bestaande voor raad toegevoegd. Een metselaar van een Amsterdam se firma, G. Maarten uit Wormerveer, werkzaam in de in aanbouw zijnde do lomiet steenfabriek bij staalfabriek II van de Hoogovens te Beverwijk, begaf zich dinsdagmiddag via een trap in het gebouw naar zijn werk. Op de verdie ping gekomen waar hij moest zijn moet hij onvoldoende acht geslagen hebben op het feit dat in de vloer van deze verdieping gaten zijn open gelaten voor de montage van weegwerktuigen. Hij stapte in zo'n opening en viel op een vier meter lager gelegen bordes. Hij is met een hoofdwond en schaafwonden aan beide handen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De politie te Velsen is er in geslaagd een 37-jarige Haarlemmer aan te hou den, die het laatste jaar o.m. Santpoort onveilig heeft gemaakt door alleen op straat rijdende vrouwen op vrij ernstige wijze lastig te vallen. Nagegaan wordt of hij ook elders deze delicten pleegde. Hij zal ter beschikking van de Officier van Justitie te Haarlem gesteld wor den. Voor het Ambtenarengerecht te Am sterdam heeft vandaag een principiële zaak gediend van een controleur van 's Rijks belastingen te Bussum, die van mening is, dat hij op grond van bepaalde artikelen van het ambtenarenbesluit be lastingdienst juridisch en moreel recht heeft op promotie tot hoofdcontroleur. Hij heeft deze zaak aanhangig gemaakt voor een groep controleurs, die in de zelfde omstandigheden verkeren en on tevreden zijn over de wijze waarop deze promotieregeling wordt toegepast. Bij de belastingdienst zijn twee soor ten controleurs. Zij, die een speciale cursus hebben gevolgd en niet-cursisten. Volgens een artikel wordt bij de be vordering alleen gekeken naar de taak en de wijze waarop de ambtenaar deze vervult, zo betoogde de raadsman, mr. J. F. J. van Bijlevelt. Krachtens een ander artikel van een overgangsregeling wor den de controleurs, die de cursus niet hebben gevolgd, „geacht de cursus te hebben gevolgd". Derhalve zijn zij dus gelijkgesteld met de cursus-controleurs. De raadsman stelde zich op het stand punt, dat zijn cliënt zonder test, hetgeen n.L was geschied en waarbij hij was af gewezen voor promotie, recht heeft op een bevordering op grond van het artikel waarin beide groepen gelijk worden ge steld. Er zijn aldus de advocaat geen twee categorieën controleurs. De advocaat, die optrad voor het mi nisterie van financiën, mr. M. E. van Nievelt, voerde aan, dat de test, die een „sondering" werd genoemd, een peiling is van wat men tenminste moet weten voor hoofdcontroleur. Er worden de zelfde normen aangelegd, alleen bij de toetsing wordt een andere praktijk volgd ten aanzien van de theorie. de cursus-controleurs wordt alleen, oca' dat zij de cursus hebben gevolgd, aev onderzoek naar hun taak en de WtJZ. waarop zij deze vervullen ingesteld. U>1' spraak over drie weken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2