Ook het Westen werkt aan nieuwe raket brandstoffen Britse maatschappij in VS. sou al belangrijk succes hebben geboekt Ex-koning Michael moet vaderlijke erfenis delen Het hondje Toch uitbreiding van de ontwapeningscommissie? West-Duitse onderwijzers mogen een oorvijg geven H D Mijn I Kappersbediende moet een vol ledig loon ontvangen Storm richt verwoestingen aan- in Engeland Idee op zichzelf is geen Russisch- ei-van-CoIumbus eg afgezet door veehouder voor grazende koeien Buit van grote lubraak bewaard Parijse boekbinder wint jarenlange juridische strijd „Prijsstabilisatie rechtvaardig?" Het Westen wil Ruslands goede trouw op de proef stellen ABDIJSIROOP 1 Eén jaar geëist EEN OUD GEWOONTERECHT KOOiKNSTKLSEL UIT DEN BOZE WOENSDAG 6 NOVEMBER 195'; PAGINA 7 Zware boete geëist Bromfietser zeer ernstig gewond Magda Lupescu en Mirceau Lambrino mede-erfgenamen Nasleep van de affaire Van Meegeren Accountant vrijgesproken Voorzitter Inter-dioc. Middenstandsbond Zapotocky lijdt aan hartzwakte SOVJET-UNIE EN AMERIKA AKKOORD Emigrantentarieven voor Zuid-Amerika Opening brug over Neder- rijn bij Rhenen T(Van een redacteur) veren dat Moskou een ontstellende voor- erwijl men -n de vrije wereld sprong heeft bereikt, moet men ook nu tot voor enkele weken geneigd was de realiteit niet uit het oog verliezen. aan alle verklaringen van Rus- Y®ien blijken b.v geneigd te zijn het S»ehe zijde over belangrijke ontdek- teMal de Sovjet-Unie de >.Gr°ta SjM>et- ^gen in de Sovjet-Unie - wetenschap- en Lalka' de Eskimohond met be- CJke Prestaties die nu zowel als in hulp van era nieuwe brandstof de t Verre verleden verricht zouden zijn kosmische ruimte m heeft gejaagd, als .V R.vcc coll ol van I 'f! limllllB fel Voorbjj te gaan, ontstaat nu hef ge- beschouwen. Dat is geenszins net *aar> dat men de Russische wetenschap pval: ookhet Westen werktal jaren- p at overschatten. Hoewel een kleine 'anB aan de samenstelling van bruik- d" ten Srote Spoetnik voortdurend voor bare nleuwe brandstoffen, hele wereld het tastbare bewijs le- hiet een achteloos schouderopha- een soort Russisch ei van Columbus te beschouwen. Dat is geenszins het Nadat maandag de Russische ge teerde Dikoesjin via Tass en radio Mos kou voor het eerst had bevestigd, wat Menigeen reeds vreesde dat de -Grote Spoetnik" met een nieuwe ra ketbrandstof was gelanceerd, is thans 'en van zijn collega's, prof. T. Khatsja- turov, in het orgaan van het Russische Ministerie van verkeer, „Gudot" iets na- der op de zaak ingegaan. De nieu we brandstof is ontwikkeld, zo heeft hij ongemerkt, omdat het met de bestaan de raketbrandstoffen niet mogelijk was de vereiste snelheid van 8 km per se inde te halen. Als voorbeelden voor d'e „bestaande brandstoffen" noemde kij onder andere alcohol, vloeibare zuur- st°f, salpeterzuur en combinaties daar- Van. Op de buitenstaander zal dat on- Eetwyfeld de nodige indruk maken en daarom is het wellicht nuttig op te Merken, dat de Duitsers reeds voor hun v-2's een combinatie van methyl-alco hol en vloeibare zuurstof gebruikten. pok salpeterzuur wordt reeds jaren- lang tot de populaire onderdelen voor raketbrandstof gerekend, namelijk als zuurstofleverancier voor aniline, dat dan als de eigenlijke brandstof wordt gebruikt. Ook in de Westelijke wereld heeft men reeds jaren geleden de be perktheid van deze chemicaliën inge- Alcohol is een stof die al gedeel telijk geoxideerd is en daarom levert het niet zoveel energie als vele andere Stoffen. Ook vloeibare zuurstof geeft Weinig voldoening, omdat ze moet worden bewaard int nauwgezet geïso leerde tanks, om te voorkomen dat ze te vlug verkookt. Derhalve proberen de brandstof- experts ook aan deze zijde van het ijzeren gordijn reeds geruime tijd ele andere combinaties. Het doet deze heden daarbij ogenschijnlijk niets met de meest onpleizierige chemi- w ien te werken, want een ongevaar- tlke raketbrandstof js een contradictio terminis. In de brandstoftanks van ^en raket moet zoveel energie gestuwd borden als maar enigszins mogelijk is, en die energie moet zo snel moge lijk door verbranding worden vrijge maakt. De twee eerder genoemde vloeistof ten aniline en salpeterzuur zijn b.v. al Seen van tweeën leuk om mee om te springen. Beide zijn giftig. Het salpeter zuur tast bovendien de huid aan en geeft gevaarlijke dampen af. De vloei stoffen die het meest beloven zijn nog moeilijker te hanteren en de energie rijkste daarvan zijn juist ook de gevaar lijkste. In zijn hoek „Flight into space" waar van onder de titel Ruimtevaart in de Prismareeks een uitstekende vertaling is verschenen, heeft Jonathan Norton Leonard, de redacteur-wetenschappen van het bekende merikaanse week blad „Time", geschreven, dat men in Amerika reeds tot de conclusie is ge komen dat vloeibare waterstof met vloeibaar fluorium, welke laatste stof zich in chemisch opzicht gedraagt als Vloeibare waterstof is een kwaad ding, maar het noemen van de naam „vloeibaar fluorium" alleen al doet de niet-projectiel-chemicus de haren te berge rijzen. Fluorium is een fel reage rend gas, dat vrijwel elke stof met ex plosieve kracht aantast, maar juist om die heftigheid wordt het door projec tiel-chemici hogelijk gewaardeerd en dromen zij van de dag dat ze het met scheepsladingen tegelijk zullen gebrui ken. Andere gevaarlijke maar veelbe lovende brandstoffen zijn de hydriden van borium. Zij verbranden met een groene vlam en hebben de onbeschaaf de gewoonte, spontaan te ontploffen. De projectiel-scheikundigen hopen hen vroeg of laat te temmen en ze dan mis schien te'gebruiken in combinatie met vloeibaar fluorium. Het Brits genootschap voor onder zoek op het gebied van non-ferrometa- Ien heeft nu gisteren bekend gemaakt, dat de Britse maatschappij Borax Ltd. in de VS een nieuwe brandstof heeft sar mengesteld uit „borium en waterstof". Het Britse genootschap meent dat de Russen dezelfde brandstof hebben ge bruikt bjj het afschieten van de Grote Spoetnik en het komt dan tot de vrij opgewekte conclusie dat de Russen de Amerikanen „dus enkele weken voor waren". Met de constructie van de ra ket houden de Britten ogenschijnlijk geen rekening en voorlopig lijkt ons de ze conclusie dus tè opgewekt. Vast staat echter dat men ook in het Westen reeds jarenlang werkt aan een nieuwe raketbrandstof en volgens het Britse genootschap niet zonder succes. Het idee zelf van een nieuwe brandstof is een soort superzuurstof, theoretisch de energierijkste combinatie voor raket- I in ieder geval geen Russisch ei van CO' brandstof vormt. lumbus. KM -„V-s - De officier van justitie bij de Zwolse rechtbank heeft een maand voorwaar delijke gevangenisstraf, met een proef tijd van een jaar, en ïooo boete of zes Maanden hechtenis geëist tegen een 45- Jarige veehouder uit Kampen. Verdachte had in mei prikkeldraad Bespannen over de Strikken-Polderweg 'en openbare weg bij zijn boerderij op ?et Kampereiland, om zijn koeien in de {°erm te kunnen laten grazen. De brom- ïletser H Wolterink was in volle vaart D§en het prikkeldraad gereden en daar- >1 zo ernstig gewond dat hij eerst nu het ziekenhuis kon worden ontsla- Waarschijnlijk zal het slachtoffer (bi hele verdere leven invalide blijven 0r een hersenaandoening. ^'tspraak 19 november. officier van justitie bij de Haagse Va-Mank heeft een gevangenisstraf re één jaar met aftrek van voorar- tv^gevorderd tegen een 22-jarige los- huit lan uit 's-Gravenhage, die de har,, ,Van een inbraak, gepleegd in de a-, van 13 op 14 augustus bij de ba,,, van het sociaal fonds voor de (^nijverheid te Eindhoven, heeft be- ge M De huit bedroeg ongeveer Beu 2P0.- aan premie- en vakantieze- Üa-1' .Ken andere Hagenaar wordt van Ae inbraak verdacht, aan?, los-werkman had medegedeeld vvat ankelijk niet te hebben geweten kei- ®r in de koffer zat. Maar na en- v6r, daSer had de hoofdverdachte hem l0!*m waaruit de inhoud bestond. De Benu? an' die de ander in de gevan- eiB'° had leren kennen, zei dat hij er te* uJk niets voor had gevoeld de kof- toch bewaren. maar hp vond dat hij haa ,moedijk ermee naar de politie Maa,?imnen Baan omdat hij nog zeven verda ?n straf tegoed had. De hoofd- sa hte zou hem een beloning van de w,?,or week hebben beloofd, als hij 'chh? wilde bewaren. De 21-jarige even?6note van de loswerkman, die offici??ns terecht stond en tegen wie de Bevang van Justitie eèn voorwaardelijke t 50 g?msstraf van zes maanden en Man vorderde, zei dat zij haar ®*nSeven met de P°htie had kunnen Alsof er een bombardement heeft plaatsgevonden zo ziet dit blok huizen in het Engelse plaatsje Hatfield Neui Town (Hertfordshire) eruit. De oorzaak van de verwoesting is echter de storm van de laatste dagen. De hevige ruk winden soms met snelheden van ver boven de 100 km./u. rukte de daken van de huizen. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Het hof van beroep van Aix-en-Pro- vence, in Frankrijk, heeft ex-koning Michael van Roemenië gelast de nala tenschap van zijn vader, de voormalige koning Carol, te delen met Magda Lu pescu, de derde vrouw van Carol en diens zoon uit zijn eerste huwelijk, Mir ceau Lambrino. Ex-koning Michael was in beroep gegaan tegen een overeen komstige lastgeving van de rechtbank te Nice. Dit beroep is dus verworpen. Lambrino baseerde zijn aanspraken op de uitspraak van een Lissabonse rechtbank, dat hij een wettige zoon is van ex-koning Carol. Een Parijs hof had 6 maart j.l. bepaald dat de uitspraak van de Lissabonse rechtbank ook rechts kracht voor Frankrijk heeft. Onder de bezittingen van ex-koning Carol in Frankrijk bevindt zich een kasteel, het „Chateau de Babron" te Nice, dat door het gemeentebestuur van deze stad inmiddels is aangekocht. Met de uitspraak van het hof van beroep te Aix-en-Provence is een ein de gekomen aan een juridische strijd van verscheidene jaren, welke werd gevoerd door Mirceau Lambrino, die als boekbinder te Parijs werkzaam is. Hij is de zoon van Jeanne-Marie „Zizi" Lambrino, een Roemeense danseres van goeden huize (haar vader was een hoge Roemeense officier), waarmede ex- koning Carol, toen een jeugdig luite nant van het Roemeense leger, in 1918 wegliep. Zij trouwden in datjaar te Odessa, doch het huwelijk werd later, op aandrang van Carols vader, koning Ferdinand, door een Roemeens hof on geldig verklaard. Ex-koning Michael is de zoon uit Carols tweede huwelijk met de Griekse prinses Helena. Ex-koning Carol van Roemenië is in 1953 in Portugal over leden. (Rtr.) De rechtbank te Zwolle heeft een 45- jarige accountant uit Breda vrijgesproken omdat zij van mening was dat verdachte bij zijn verklaringen niet de bedoeling had onwaarheid te spreken. De rechtbank nam hierbij o.a. in overweging, dat het enige jaren later vormen van een boek houding, aan de hand van bescheiden, in accountantskringen niet onregelma tig wordt genoemd De accountant was ervan verdacht in een civiele procedure, die de inmid dels overleden reder en kunstverzame laar D. G. van Beuningen einde 1954 voerde tegen de antiquairs P. en L. Krijnen uit Utrecht, een meineed te hebben gepleegd De gebroeders K. moes ten voor de reder aantonen dat „Het Laatste Avondmaal" niet van Van Mee geren maar van Vermeer was. De anti quairs maakten daarvoor naar de zin Zo heeft men dus een hond het heelal ingeslingerd. Wat mij betreft had het meteen de Russische beer mogen wezen. Dat folkloristisch beest hangt mij ai lang de keel uit. Maar het is dan een hondje geworden. Dam- ka heet het, of Koedryafka, Malyscha, Limontsjiel of Laika, niemand weet het precies, maar in ieder geval schijnt Dostojewsky er aan te pas gekomen te zijn. De wetenschap is dus weer met reu zenschreden vooruitgegaan. Nochtans moet ik wijzen op een klein, maar duidelijk vergeten probleem; een men selijk probleem zou ik haast zeggen. Er is namelijk niemand meegegaan om het hondje zo nu en dan uit te laten, alhoewel dit toch wel een baan voor Zjoekov zou zijn geweest, aange past aan zijn capaciteiten. Maar neen, geen sterveling schijnt zijn plicht als mens te hebben begrepen. En die hond zijn plicht als hond maar doen. Wel iswaar heb ik gelezen, dat men het beest een ruimtepak heeft aangetrok ken maar dan blijft het toch de vraag of de ruimte in het pak dan groot ge noeg is. Nietwaar, in laten wij zeg gen goed anderhalf uur om de aarde vliegen lijkt mij een opwindende be zigheid, ook voor een hond. Behandel de dieren met zachtheid; dat wil in ieder geval zeggen: geef ze volop de gelegenheid dier te wezen. En ik moet er dus met nadruk voor pleiten dat de volgende Spoetnik er een zal wezen met een ingebouwd honden-gemak. De Inter-diocesane katholieke mid denstandsbond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam heeft vandaag in de hoofdstad zijn centrale raadsvergade ring gehouden. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer F. C. de Hosson, de aanwezigen mededelen dat van de voorgenomen initiatieven o.a. de installatie van de Culturele Raad van de N.R.K.M. verwezenlijkt is. De raad is reeds met zijn werkzaamheden be gonnen. Sprekend over de prijsstabilisatie, betoogde de voorzitter dat deze binnen de perken van de rechtvaardigheid moet blijven. Hij vertolkte de bezorgd heid van vele middenstanders door zich af te vragen of die rechtvaardig heid wel betracht wordt. „Wanneer men bedenkt dat geen compensatie wordt geboden voor hogere loonkosten, evenmin voor de lasten van de A.O.W. zowel in de persoonlijke en personeels sfeer, noch voor de zelfstandigen in de huurverhoging van de bedrijfspanden, noch i nde algemene kostenverhogingen, kan men niet tevreden zijn met het ar gument dat men dit als zelfstandige nu eenmaal heeft te nemen. Deze niet-ge- van de heer Van Beuningen te hoge compenseerde verhogingen belopen in kosten. De rechtbank vorderde toen openlegging van de boeken van de ge broeders. De accountant, die in dienst was van de gebroeders, zou toen, volgens de tenlastelegging, de meineed hebben afgelegd. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van zes maanden geëist. Ook het Zweedse leger heeft de beschikking over „robof'-wapens. Deze twee foto's werden zojuist voor publicatie vrijgegeven. Op de bovenste ziet men een tweetal exemplaren van het nieuwe wapen, opgehangen onder de vleugels van een straaljager. Op de onderste foto een raket-robot in lanceringspositie op het dek van een torpedobootjager. President Zapotocky van Tsjechoslo- wakije, van wie gisteren is bericht dat hij ziek was, lijdt aan hartzwakte, meldt het staatssanatorium te Praag. Hieraan wordt toegevoegd, dat de ziek te een normaal verloop heeft. De presi dent is 72 jaar. (Van onze correspondent in Bonn) et „Bundesgerichtshof" in Karlsruhe - het hoog ste rechtsprekende or gaan voor civiele zaken ir de Westduitse Bondsrepubliek ..C" e.en belangrijke princi piële uitspraak gedaan; hat is ne Westduitse onderwijzer c.q. leraar toegestaan ten weerspannige of onwillige leerling(e) een oorvijg te ge ven. Het hof heeft c!§ g-ond vf 0 geX0°nterecht deze straf bevoegdheid van onder wijzend personeel bevestigd. In de afgelopen jaren, waarin na de periode van nazi-onder drukking de persoonlijke vrij heid in het nieuwe Duitsland hoogtij vierde - hetgeen ai en toe tot de meest merk waardige ontaardingen aan leiding gaf - heeft een groot aantal ouders aanklachten wegens mishandeling inge diend tegen onderwijzend personeel, dat zoon- of doch- ierlief „nach Bedarf" een •nep had verkocht. Zaken van deze aard zijn bij tientallen door de Westduitse recht banken gegaan, tot het 59- jarige hoofd van een open bare volksschool in Riissels- heim een veertiental tegen hem ingediende aanklachten wegens het toebrengen van lichamelijk letsel aan fen scholier tot de hoogste rech terlijke instantie in Karls ruhe doorvocht en door haar werd vrijgesproken. Nu was de zaak van dit schoolhoofd wel een zeer ernstige. Een door hem gesla gen 8-jarige scholier was gestorven. Het onderzoek had evenwel uitgewezen, dat -de betreffende scholier aan een - tot zijn dood - onopgemerkte hersentumor had geleden, die ook zijn dood tengevolge had gehad. Een andere jon gen op de Rüsselsheimer volksschool had na een oor vijg van het schoolhoofd oorpijnen gehad. Een genees kundig onderzoek bracht c.h ter aan het licht, dat dt rorpijnen in geen enkel ver band met de mep stonden In de motivering van de vrijspraak legde het hof er de nadruk op, dat de peda- melijke tuchtiging (op scno- len) wordt verboden, stellen volgens het Karlsruher hof het gewoonterecht niet bui ten werking. eze uitspraak schijnt bei voorlopige einde te ere- tekenen van een reebts- strijd, die vele jaren heeft geduurd en de gemoederen van pedagogen en ouders met schoolgaande kinderen in de gogische strijd over de even tuele noodzaak, het nut en de juistheid van de lichame lijke tuchtiging op school nog voortduurt en dat een groot deel der pedagogen voor de handhaving er van is. Het hof heeft zich in deze strijd niet willen mengen, doch slechts willen vaststellen, dat de oorvijg, die de onderwijze: in de klas een enkele maai wel eens gedwongen is uit te on2e-n' berust op een 150- tot 200-jarig gewoonterecht. De toepassing van dit recht blijft echter - volgens het hof steeds onderworpen aan 'n ge rechtelijk na-onderzoek. Hef tuchtigingsrecht in scholen is nimmer door wetten of ver ordeningen terzijde gesteld Evenmin is het in tegen spraak met de bepalingen van de (voorlopige) West duitse grondwet inzake de lichamelijke onschendbaar heid en de bescherming van de menselijke waardigheid Ook landelijke verordeningen - gelijk b.v. door de deel staat Hessen zijn uitgegeven - waarbij elke vorm van licha- Bondsrepubliek in beroering heeft gebracht. De president van het Hof, mr. Baldus, heeft er evenwel tegen ge waarschuwd, dat het thans uitgesproken vonnis door het korps onderwijzers en leraren niet mag worden aangezien als een vrijbrief om er in de klassen nu maar op los te ranselen. Bij de uitoefening van het tuchtigingsrecht - aldus de president - heeft de leerkracht wel een zekere bewegingsvrijheid. De aan leiding tot het lichamelijk tuchtigen, de mate van de toegediende oorvijgen en het doel. dat er mee werd beoogd, blijven naderhand ten allen tijde aan onderzoek voorbe houden. Het vonnis van het Karls ruher Hof zal ongetwijfeld ter sprake komen in de per manente commissie van de ministers van onderwijs der Westduitse deelstaten. (In de Bondsrepubliek is het onder wijs een aangelegenheid, die door elk van de Lander af zonderlijk wordt behartigd. Er bestaat in Bonn geen mi nisterie van onderwijs. Op het ministerie van binnen landse zaken is een betrekke lijk kleine afdeling, die ad ministratieve onderwijszaken behandelt, zich evenwel met mderwijspolitiek niet inlaati Behalve het «land Hessen, heeft ook de deelstaat Noord- rijnland-Westfalen bepaalde verordeningen uitgevaardigd met betrekking tot de uit oefening van het tuchtigings recht op de scholen. Daarir. is o.m. de lichamelijke bestraf fing van meisjes volkomen verboden. Kinderen in het eerste en tweede leerjaar mo gen in principe evenmin lichamelijk worden gestraft. In alle overige gevallen be hoort de onderwijzer (es) of leraar (es) „zo mogelijk" van zijn of haar tuchtigingsrecht geen gebruik te maken, voor al niet wanneer slechte leer prestaties daartoe de aanlei ding zouden kunnen zijn. Met deze verordeningen hoopt men het in NoordriJ.Mand- Westfalen in de scholen zon der lichamelijke tuchtiging te kunnen stellen. Waar echter deze verordeningen, blijkens de uitspraak van het hoogste civiele Hof in de Bondsrepu bliek, geen enkele rechts kracht bezitten, zal ook h,. t ministerie van onderwijs van Noordrijnland-WestfaJen in Düsseldorf dienen na te gaan, of handhaving van de bepalingen nog wel nut heeft Het in Karlsruhe gevelde vonnis bevrjjdt intussen het onderwijzende personeel op de Westduitse scholen van de hun altijd vervolgde vrees, dat zij door gebelgde ouders strafrechterlijk zouden wor den vervolgd als zij een kind in de klas een oorvijg hadden toegediend. De Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten hebben ingestemd met een plan, dat voorziet in de uitbreiding van het aan tal in de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties vertegenwoordigde staten met tien landen. Groot-Brittannië en Canada zijn ook voor het uitbreidings plan. Frankrijk is nog tegen, doch men verwacht dat de nieuwe Franse rege ring er wel mee instemt Aanvaarding van het plan zal dus betekenen, dat de Sovjet-Unie weer bij de ontwapenings- onderhandelingen wordt betrokken. Er is echter geen sprake van, aldus wordt van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat de Westerse mogendheden ook maar in enig opzicht zouden zwich ten voor het maandag j.l. door de Sov jet-vertegenwoordiger in de politieke commissie, Koeznetsov, gestelde ultima tum. De Westerse onderschrijving van het voorstel betekent, dat de Westerse landen thans willen zien uitgemaakt, of de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan een vastberaden poging, om in een grotere commissie overeenstemming over een internationale ontwapening te be reiken. Het voorstel voorziet, naar ver luidt, ook in een uitbreiding van de ont- wapeninssubcommipsie. Mogelijk zal dit echter niet met zoveel woorden wor den gezegd in de opgestelde resolutie, die thans door partijen wordt bestudeerd. De ontwapeningscommissie heeft het recht de samenstelling van haar sub commissie te bepalen. Het uitbreidingsplan is, naar verluidt, geïnspireerd door de Indische en Cana dese afgevaardigden. Het werd kort na Koeznetsovs bekendmaking, dat de Sov- Het ligt ln de bedoeling van de di rectie van de K.L.M. speciale emigran tentarieven in te voeren op de routes naar de Zuidamerikaanse landen. Op de confere tie van de I.A.T.A.-landen, onlangs, te Miami gehouden, is in be- finsel besloten emigranten-tarieven van luropa uit naar Zuidamerikaanse landen toe te staan. De korting, door de K.L.M. toe te passen op de tarieven van emigre rende passagiers naar Zuidamerikaanse landen, zal veertig procent bedragen op het tarief van de toeristenklasse. De nieuwe tarieven mogen alleen geduren de de eerste helft van elk jaar wor den toegepast en gelden niet voor emi granten uit Italië en Portugal. De minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera zal woensdag 27 november de opening verrichten van de nieuwe brug over de Nederrijn bij Rhenen. jet-Unie geen deel meer wenste te heb ben aan vergaderingen der ontwape ningscommissie en haar subcommissie „in de huidige samenstelling", opgesteld. Indië had reeds een resolutie bij de politieke commissie ingediend, die voorzag in uitbreiding van beide com missies. Het plan is ontstaan, nadat ver- scheidenon kleinere landen te kennen hadden gegeven de waarde van de door 24 landen ondertekende en bij de politie ke commissie ingediende resolutie te be twijfelen. In deze ontwerpresolutie werd gesteld dat de subcommissie met voor rang het Westerse ontwapeningsplan, dat in augustus j.l. te Londen werd inge diend, in behandeling zou moeten nemen. Zij voerden aan dat het weinig zin zou hebben indien de Algemene Vergade ring, door aanvaarding der resolutie, de Westerse ontwapeningsvoorstellen zou goedkeuren, wanneer de Sovjet-Unie te zelfdertijd zou besluiten niet meer deel te nemen aan het werk der ontwape ningscommissie en haar ondercommissie. (Reuter) totaal een slordige 15 procent!" Weinig content ook toonde de voor zitter zich met „een leger van voogden dat ons bedreigt onder de namen van Consumentenbond en Consumenten contactorgaan." Op zich zijn de initia tieven die ontspruiten aan te laag be taalde ambtenaren, dienaren van een zich graag overal mee bemoeiende over heid wel begrijpelijk. Maar daar er nogal wat vragen rijzen aangaande de efficiënte werkmethoden in het ambte lijke leven, worden deze initiatieven bepaald onbegrijpelijk, aldns de heer de Hosson. Advertentie Ik riskeer niets: juist in deze maanden kan elk hoestje verergeren tot griep of bronchitis.' Daarom staat in ons wisselvallig klimaat de fles Abdijsiroop altijd klaar. iV in ons gezin krijgt de hoest geen kans! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Het ls een eis van sociale recht vaardigheid, dat de kappersbediende, evenals iedere andere geschoolde vakarbeider, van zijn patroon een vol ledig loon ontvangt. Evenzeer heb ben de ondernemers recht op het in rekening brengen van zodanige tarie ven als noodzakelijk is voor het ver krijgen van een redelijk rendement. Aldus wordt gesteld in het concept rapport over het fooienstelsel in het kappersbedrijf, welk rapport 13 novem ber in het bestuur van het hoofdbe drijfschap ambachten zal worden be sproken. Enkele andere conclusies uit het rap port: Invoering van een loonsysteem als voorgesteld in het interim-rapport van de commissie uit de vakraad van het kappersbedrijf, namelijk een vast loon plus provisie uit arbeidsomzet en verkoop, met een gegarandeerd mi nimum inkomen, of van enige andere vorm van beloning, waarbij aan het personeel een volledig loon wordt ver zekerd, behoeft niet te wachten op de instemming van alle bedrijfsgenoten. Overeenstemming tussen de represen tatieve organisaties van werkgevers en werknemers is hiertoe voldoende. Het grote percentage der ongeorganiseer den, met name onder de vrouwelijke arbeidskrachten, vormt een probleem, dat hierbij bijzondere aandacht ver dient. Het ligt niet op de weg van het be stuur van het hoofdbedrijfschap, een keuze uit de bestaande mogelijkheden te doen. Het moet aan de bedrijfsgeno ten zelf worden overgelaten om, wan neer zij afstand willen doen van de fooi, uit te maken op welke wijze dit tech nisch zo doelmatig mogelijk kan ge schieden. Medewerking van de zijde van het publiek is onontbeerlijk, in de collectieve arbeidsovereenkomst kan een verbod tot het aannemen van fooi en, al dan niet verbonden met sanc ties, worden opgenomen. De commissie heeft twee Nederland se hoogleraren in het arbeidsrecht, n.l. prof. mr. N. E. H. van Esveld en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hun me ning over een afschaffing van het fooi enstelsel in het kapppersbedrijf gevraagd. Professor Van Esveld noemt voor de mens, die arbeidt en zichzelf respecteert, e fooi onterend. Hij meent, dat de kappersbediende als ge schoolde vakarbeider recht heeft op een loon, dat op zichzelf volledige com pensatie voor zjjn prestaties biedt. Prof. De Gaa.y Fortman vindt de fooi in strijd met de sociale ethiek. Hij acht haar principieel een verouderde en so ciaal ongewenste loonvorm. Beide hoogleraren achten het in het interim rapport van de vakraad voorgedragen stelsel (basisloon plus aandeel in de omzet) aanvaardbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7