Szabo s overwinningenreeks door Alster gestuit Larsen roept herinneringen op aan Lasker C Oók al aan de sigaar? SMASH blijkt kansloos tegen fel SPARTA HBC verrast door gemakkelijke overwinning op Quick II Deviezenreserves wederom, nu met ƒ34 miljoen, gestegen Chefarine 4 E Mijn zoon wil niet sterven SCHAAKTOERNOOI TE WAGENINGEN Donner accepteert triple pion en verslaat Dückstein nieuwe Saldi der banken aanmerkelijk gedaald 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 PAGINA J. H. DONNER Scores en stand in Wageningen Onafhankelijkheidsbeker Jeugdelftal voortaan tegenstander van Rotterdam Visa geweigerd aan Russische voetballers Hongaarse voetballers niet naar Bern Zuidafrikaanse club naar Nederland Deense tenniszege op Oostenrijk Chinees meisje springt 1.75 meter hoog Zuidelijke amateurs geselecteerd Weekstaat Nederlandsche Bank Ruiterwedstrijden door HARRIET H. HOUSER J. W. Henny 40 jaar directeur van het „Leids Dagblad*' Tweede lustrum van Proteus Atleten kosteloos naar Zweden Europese records niet erkend Brabant-grensrit Er is dan toch een einde gekomen overgejaagd en tenslotte op a6 afge- aan de onafgebroken reeks overwin, ningen van Szabo in het zone-schaak toernooi te Wageningen. De Tsjechi sche meester Alster is het gelukt Szabo eindelijk, in de zesde ronde, een half puntje af te snoepen. Overi gens was de partij tussen Alster en Szabo niet bepaald de belangwek kendste van deze ronde. Alster kreeg als witspeler een behoorlijke stelling en de strijd zou juist beginnen toen Szabo remise aanbood. Alster, die drie partijen achter elkaar verloren heeft, was verstandig genoeg om het aanbod aan te nemen. Neen, dan was de ontmoeting tussen Olafsson en Larsen wel iets anders. Larsen had zich Siciliaans verdedigd. Hij moet een fout gemaakt hebben, want in een zeer bekende variant kreeg Olafsson met eenvoudige midde len een overweldigend spel. Larsen kon door bijna geen stuk meer verzetten. Ieder een rekende reeds op een nederlaag van de Deen. De wijze, waarop hij zich echter te weer stelde, riep herinne ringen op aan die oude wereldkam pioen, de grootmeester der verdediging, de onsterfelijke Lasker. Olafsson kwam er niet door. Voortdurend ging hjj her haling van zetten uit de weg. Hij speel de dus nog steeds op winst, ook toen hier objectief gezien weinig reden voor was. En toen kwam Larsen los. De stelling, waarin de partij is afgebroken, is vermoedelijk voor hem gewonnen. Als hij deze partij weet te winnen, is dat een grandioze prestatie. Er vielen in deze ronde enkele vlotte offer-partijen te beleven. Vooral Uhl- mann zette zijn tegenstander, Hanninen. op een vreselijke wijze mat met behulp van een kwaliteitsoffer. De zwarte koning werd daarop het hele bord Van de partijen van de zesde ronde zijn de resultaten: TrojanescuNiep- naus 1-0; OlafssonLarsen afgebro ken; KolarovTrifunovic Yt-%; Lmdblom—Ivkov 0-1Clarke—Stahl berg 0-1; OrbaanTeschener afge broken; UhlmannHanninen 1-0; DonnerDückstein 1-0AlsterSzabo xA-y* Na de zesde ronde luidt de stand: 1. Szabo 5 <4 pnt; 2. Uhlmann 4 pnt. 1 afgebr. part.; 3. Donner 4 pnt.; 4. Olafsson 3% pnt1 afgebr. part 5/6 Trifunovic en Stahlberg elk 3 pnt.; 7. Larsen 3 pnt. 2 afgebr. part.; 8. Kolarov 3 pnt-; 9./10. Dückstein en Teschner elk 2'/, pnt- 1 afgebr. part.; 11.112.113-114. Alster, Hanninen, Ivkov en Trojanescu elk 2pnt.; 15. Zlarke 2 pnt.; 16. Niephaüs l'A 1 afgebr. part.; 17. Orbaan 1 pnt- 1 afgebr. part.; 18. Lindblom pnt. De jaarlijkse voetbalwedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker zal in de toekomst bestaan uit de ontmoeting tussen het Rotterdams elftal en een Ne derlandse jeugdploeg van spelers tot Jr'',en ln het Feijenoordstadion worden 5" is de oplossing, die de commissie Gouden Onafhankelijkheids- be LALvle Kn-V.B. in gezamenlijk oveileg hebben gevonden om het voort bestaan van deze traditionele wedstrijd te kunnen waarborgen. Het betekent tevens een ingrijpende wijziging ten opzichte van de vroegere sinds 1913 gehouden wedstnjden, die aanvankelijk bestonden uit, een krachtmeting tussen het Rotterdamse en het Nederlandse elftal (later de rest van Nederland, en tenslotte een bondsploeg). Deze werden alle op het terrein van Sparta gespeeld. De veranderingen waren noodza kelijk geworden, door de gewijzigde omstandigheden in de K.N.V.B. waarbij o.m. het overladen competitieprogram ma een beletsel vormde voor het hand haven van dé wedstrijd op een zondag, waardoor vele competitiewedstrijden moesten worden uitgesteld. De eerste wedstrijd in deze nieuwe omgeving zal op 4 dec. worden gespeeld. De minister van buitenlandse zaken heeft visa geweigerd aan spelers en of- f 'iala van een voetbalploeg uit de Sov jet-Unie, welke ploeg bereid was op uit nodiging van enige Nederlandse voet balclubs, met instemming van de K.N.V.B., hier voetbalwedstrijden te spelen. Dit heeft minister Luns meege deeld op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wagenaar (CPN). In de memorie van toelichting op de be groting van buitenlandse zaken voor 1958, aldus de minister, is reeds me degedeeld, dat de Nederlandse regering heep besloten het sinds het gebeurde in Hongarije gevoerde beleid inzake contacten met de Sovjet-Unie op cultu reel en wetenschappelijk gebied, zowel op het gebied van de sport, enigerma te te verzachten. Met betrekking tot Russische deelneming aan sportwed strijden heeft de regering gemeend voorshands niet verder te moeten gaan dan daarin alleen dan te bewilligen, Wanneer aan die wedstrijden ook door onderdanen van andere naties wordt deelgenomen. Zulks zou bij de onderha vige wedstrijden niet het geval zijn ge maakt. Ivkov offerde een toren tegen Lindblom. De laatste nam het geschenk echter niet aan en verkoos een ver loren eindspel. Dit werd door de Joego slaaf feilloos afgewikkeld. Trojanescu won van Niephaus. Weer kwam de Westduitser in een verloren toren-eind spel terecht. Clarke heeft een goede kans ge mist tegen Stahlberg. Hij stond voort durend beter en had reeds een beter eindspel, toen hij plotseling afzichte lijk begon te knoeien en Stahlberg de gelegenheid gaf met zijn torens en paard binnen te dringen. Daarna vielen de Engelse pionnen als koren onder een zeis. Kolarov en Trifunovic speelden een onbeduidende remise, maar Orbaan kwam al spoedig in moeilijkheden te gen Teschner. Eén zwak zetje in de opening is vaak reden, dat men uren lang tegen een verloren stelling zit aan te kijken. De partij is afgebroken en staat voor Orbaan hopeloos. Ik zelf speelde met Dückstein. Hoe ik deze partij in mijn voordeel wist te beslissen, ziet U hieronder: Donner 1. d2-d4 2. c2-c4 3. Pgl-f? 4. e2-e3 5. Lflxc4 6. h2-h3 7. Ddl-b3 8. g2xf3 9. Lc4-e2 Dit is iets wat Dückstein d7-d5 d5xc4 a7-a6 Lc8-g4 e7-e6 Lg4-h5 Lh5-f3 b7-b5 Pb8-d7 mij onbekend was. Het schijnt eerder gespeeld te zijn. Ge woonlijk doet men direct 9) ,...c5. 10. a2-a4 11. Pbl-d2 12. Le2-c4 b5-b4 Pg8-f6 Een pretentieus plan. Ik wilde c5 ten koste woorden. van alles met d5 beant- 19 13! d4-d5 e6xd5 14. Lc4xd5 Pf6xd5 15. Db3xd5 Lf8-e7 16. Pd2-c4 0-0 17. e3-e4 Dd8-c7 De positie van het paard op c4 is natuurlijk positioneel uiterst gunstig voor wit. Zwart heeft echter een zeer vlotte ontwikkeling en wanneer hij erin zou slagen met Pb6 de positie van Pc4 aan te tasten, zou wit slecht komen te staan. 18. Dd5-f5 Geeft het spel een zeer scherpe wending. 18Pd7-b6 19. Lcl-f4 Dc7-c6 20. Pc4-e5 Dc6-f6 21. a4-a5 Aanvaardt dus een triple pion. In dergelijke gevallen moet men goed of niet consequent zijn, daar twijfel onmiddellijk tot de ondergang voeren. 21 22. e4xf5 23.Lf4-e3 Blijkt even later een te zijn. 24. 0-0-0 25. Pe5-c4 26. Kcl-bl Nu is zwart ineens in moeilijkheden, daar nu inderdaad pion c5 aangevallen staat. Het verstandigste was geweest deze maar op te geven. Er zit echter nog een dreiging in de stelling, die zwart overziet. 26Ta8-c8? 27. Pc4-b6 Dit moet zwart zou Pf6xf5 Pb6-d5 Tf8-e8 tempoverlies Le7-f6 Te8-d8 vergeten hebben. Pd5xb6 Lf6-d4 Td8-d? a6-a5? thans in tijd- 27 28. a5xb6 29. Le3-f4 30. Lf4-c7 Weer ziet zwart, die nood was, iets over het hoofd. 31. Tdlxd4 Td7xc7 Op 31Td4: was 32. b7 en op 31. cd4: was 32. Tel gevolgd. 32. Td4-d8t! Een grappige sloizet. Zwart gaf op. Advertentie Dit is de nieuwe Riley 1.5. De wagen heeft een vier-cylindermotor uitgerust met een tweeling carburateur Het vermogen is 68 rem p.k. bij 5400 toeren. Van binnen is de auto luxueus ingericht: lederen bekleding en o.a. een dashboard van gepolijst walnotenhout. De fabrieksprijs in Engeland is 575.—, waarbij dan nog een bedrag van 288.-.- aan belasting komt De Deense wielrenner Klamer zal vermoedelijk Gerrit Schulte als ploeg genoot krijgen voor de zesdaagse van Kopenhagen die in december wordt gereden. De gemeenteraad van Bern heeft de voetbalclub Young Boys uit Bern laten wet> dat zijn wedstrijd tegen Vass Boedapest in het toernooi om de Euro pabeker hier niet gehouden kan wor den. De gemeenteraad vreest voor de- mostraties. Young Boys heeft gepro beerd de wedstrijd naar Duitsland te verpla-.tsen, maar deze poging is niet gelukt. Na de definitieve weigering van de gemeenteraad van Bern zit men bij Younp Boys met de handen in het haar. Het ziet er naar uit dat we de wedstrijd gewonnen moeten geven, verklaarde een woordvoerder. Volgend jaar zal een Zuidafrikaanse voetbalploeg een bezoek brengen aan Europa. Het ligt in het voornemen om ook in Nederland een aantal wedstrijden te spelen Indien mogelijk ook tegen het elftal. Verder staan wed- het Program in Engeland, Frankrijk. België en Duitsland. In de wedstrijd Oostenrijk-Denemarken van de eerste ronde van het tennistoer nooi om de Koning Gustaafbeker, heeft Denemarken een beslissende 31 voor sprong. De vierde partij tussen Huber (Oosten- rij) en Leschley (Denemarken) werd in 5 sets door Leschley gewonnen. De uit- slagwas: 97 75 1012 1012 97. Het 20-jarige Chinese meisje Tschen Fen Yun leverde tijdens wedstrijden in Peking een prestatie van wereldformaat door bij het hoogspringen 1.75 meter te bereiken. Hiermede verbeterde zij niet alleen met drie centimeter het re cord van haar land tijdens wedstrij den in Berlijn sprong zij 1.72 meter maar bleef slechts één centimeter onder het huidige wereldrecord van de Ame rikaanse McDaniël en de Roemeense Balas. Een poging over de 1.77 meter te komen mislukte. Voor de zuidelijke kandidaten voor het Nederlandse amateurelftal zijn 'tot dusverre 14 spelers geselecteerd. Zij zullen met ingang van donderdag 7 november a.s. wekelijks bijeenkomen op het terrein van RBC te Roosendaal. De oefeningen worden geleid door Karei Kaufman. De geselecteerde spelers zijn: Baart, H. de Nooyer, J. de Nooyer, Stroo, De Waal (allen Vlissingen), Vogel (Middel burg), Sacharias, Veenhof, Wenneker (allen Alliance), doelman C. de Rijk, spil C. de Rijk, Van Gaans (allen MOC'17), Geenen (Valkenswaard) en Driessen (Roermond). (Van onze Tafeltennis-medewerker) De ontmoeting in de hoofdklasse tus sen Smash en Sparta, die eigenlijk de big-match zou moeten worden, is hele maal geen bijzonder interessante strijd geweest, daar Sparta zijn tegenstander eenvoudig zonder enige moeite versloeg. Zeker, eigenlijk hadden de Smashers meer verdiend dan de hatelijke neder laag van 100, maar zelfs indien For- tuna haar gaven eerlijker verdeeld had, dan nog zou de thuisploeg niet aan een zware nederlaag ontkomen zijn. Wibo 2 verzamelde opnieuw de volle winst en drukte OTTC nog vaster op de laatste plaats. PSV en Scylla deelden de pun ten gelijk op, wat vooral voor de Eind- hovenaren een redelijk resultaat was. Maasstad verloor ietwat verrassend van Batswingers, waardoor beide ploegen in het gedrang om de gevaarlijke plaatsen bleven. De hooggestemde illusies van Wibo kregen nieuw voedsel door de verpletterende zege met 91 op Luck- Raek. Sparta 2 echter bleef eveneens ongeslagen en dit ook al met flinke cijfers. Het slachtoffer was Povac, dat dus het verlies van Henny Grijzenhout wel heel sterk voelt. Samen met het onfortuinlijke VTV, dat Quick de winst moest afstaan, staat de Venlose ploeg nu onderaan. Wifra en Nedlloyd, deelden zeer tot genoegen van Wibo, de puntjes gelijk op. De resultaten van de r.-k. overgangs klassen waren ditmaal wat gunstiger. Smash 2 omzeilde zonder ernstig kleer scheuren de moeilijke klip Nedlloyd 2 en bleef door gelijk te spelen aan de leiding. Smash 3 echter kan zijn ware vorm nog niet vinden en verloor op nieuw, evenals het Haarlemse GTTC, waardoor beide teams in de gevaarlijke hoek bleven. HBC zorgde voor vreug devol nieuws door een gemakkelijke overwinning op Quick 2. Ook Vitus zorgde voor de winst, zij het dan ook ten koste van GTTC. Van SmashSparta valt dus weinig te vertellen. Iets geflatteerd was de uit slag wel. Henny Habes was slecht op dreef, al kon hij zijn tegenstanders vaak in de eerste games goed bijhouden. Tegen Grijzenhout leek hij na een fraaie zege in de tweede game recht op winst aan te sturen, maar in de beslissende game bezorgde een lelijke inzinking hem toch nog de nederlaag. Harry Kenter was nog het beste. Gebrek aan tempo echter bezorgde hem drie nederlagen, waarvan een in de derde game met 21—19. Carel Kramer kon in dit gezel schap nog niet goed meekomen. Het dubel verliep weinig gelukkig voor de Smashers: 22—20, 16—21 en 20—22. Wibo 2 overheersde OTTIC volkomen. In de Osse ploeg was v. Veghel met een over winning op Wesseling en Hendriks het beste. ScyllaPSV was een zeer span nende strijd. Bij de gasten won Schep drie maal, terwijl Schreurs van Zoelen en Verkerk klopte. Het dubbel moest echter aan de Leidenaren worden afge staan, waardoor de stand dus 55 werd. Batswingers had in Hoefnagel een uit stekende speler, die alle Maasstad-spe lers bedwong. Voorts moest Bouwens alleen aan Schuller de winst af staan, en kon Mauer deze zelfde Schuller het zesde punt afdwingen. LuckRaek was in Den Haag kansloos tegen Wibo. Slechts kon Aelmans tegen Bronsgeest de eer redden. Povac verging het tegen Sparta 2 niets beter. Hier scoorde Kra mer tegen Loek Stoop de enige tegen- punt. Wifra en Nedlloyd deelden gelijk op. Schoofs won drie maal en versloeg dus ook Wim Stoop. Peereboom en Schoots versloegen beiden Nuyts, waarmede dus de halve winst vol was. Quick boekte in Venlo bij VTV de eer ste én uiterst gewichte winst. Broers kon drie tegenpunten scoren, terwijl de thuisploeg ook nog het dubbel won, maar dat was dan ook alles. LuckRaek 3 1 0 2 2 14—16 Quick 3 1 0 2 2 11—19 VTV 3 0 0 3 0 9—21 Povac 3 0 0 3 0 4—26 Sparta 1 3 3 0 0 6 25—5 Wibo 2 3 2 1 0 5 20—10 Smash 3 2 0 1 4 13—17 Scylla 3 1 1 1 3 15—15 PSV 3 0 2 1 2 14—16 Batswingers 3 1 0 2 2 13—17 Maasstad 3 1 0 2 2 11—19 OTTC 3 0 0 3 0 0—21 HBC speelde een uitstekende wed strijd tegen Quick 2 en vergaarde de volle winst. Martien v. Buuren, Frans Smit en Guus Pliester boekten allen twee gemakkelijke overwinningen, ter wijl Pliester en Smit ook nog het dubbel op hun naam brachten. Met 2116, 15—21 en 2321 bezorgde deze wedstrijd de Heemsteedse ploeg de volle winst. Vooral het feit, dat alle overwinningen vrij gemakkelijk werden geboekt, wet tigt de hoop dat HBC thans over zijn dieptepunt heen is. Zover heeft Smash 3 het helaas nog niet gebracht, want ook na de 3e wedstrijd werd verloren. Tegenstander KKK zegevierde met 73. Egbert Welsink, Jacques v. d. Braak en Joop Jansen versloegen allen R. v. d. Hoek, maar verloren hun overige wed strijden. Wil de jonge overgangsklasser zich handhaven, dan zal men toch haas tig moeten trachten, uit een ander vaatje te tappen. UBTV 3 3 0 0 6 28—2 AVGA 2 2 0 0 4 13—7 KKK 3 2 0 1 4 16—14 Togido 3 2 0 1 4 16—14 WGA 2 1 0 1 2 11—9 DHC 3 1 0 2 2 13—17 Shell 3 1 0 2 2 12—18 HBC 3 1 0 2 2 13—17 Quick 2 2 1 0 1 2 8—12 Sparta 3 2 1 0 1 2 8—12 Smash 3 3 0 0 3 0 10—20 In groep E verdedigde Smash 2 moei zaam zijn eerste plaats tegen Nedlloyd 2 en behaalde een zeker verdiend gelijk spel. Lex Rijnen was bepaald ongeluk kig en verloor drie maal waarvan twee maal op Matchpoint. Rudi de Haan en Jos Neep versloegen beiden twee tegen standers en zorgden samen in een voor treffelijk dubbel ook nog voor het vijf de punt. De Nederlaag van Neep tegen Leeuwendaal betekende tevens voor hem de eerste verliespartij in deze competi tie. Vitus—GTTC was een r.k. derby die Vitus de eerste overwinning schonk. Harry Volman was bij de thuisploeg ongenaakbaar en versloeg al zijn tegen standers, van wie zelfs Vermolen en Blom in twee games. J. Sertons zege vierde alleen over Vermolen, terwijl J. Majoor naast Vermolen ook nog Piet Sleper te sterk was. VolmanSertons versloegen voorts Blom-Sleper in het dubbel. Bij de Haarlemmers dus knap werk van Blom, maar een ietwat teleur stellend resultaat van Sleper. Vermolen kon nog niet winnen, maar gaat zich toch beter aanpassen. Getuige de rang lijst wordt het ook voor GTTC oppas sen. Wibo Sparta 2 Wifra Nedlloyd 25—5 24—6 17—13 18—12 Smash 2 Disnie Nedlloyd 2 TOG Sparta 4 Povac 2 Vitus UBTV 2 Onder Ons AMJV GTTC 3 2 3 3 3 3 2 3 1 2 3 22—8 13—7 17—13 16—14 17—13 14—16 11—9 14—16 O-10 6—14 10—20 Het merendeel van de veranderingen op de verkorte balans van de Neder landsche Bank per 4 november is van gunstige aard. Zo is de netto deviezen reserve, die vorige week een aanzienlijke stijging met ruim 91 miljoen onder ging, opnieuw gestegen, ditmaal met ruim 34 min tot 943,2 min. De goud voorraad bleef onveranderd op ƒ2.648,8 min, zodat goud en deviezen tezamen tbans belopen ƒ3.592 min, tegen vorige week ƒ3.557,6 min. Ook de convertibele valuta's hebben het geringe verlies van de vorige week vrijwel ingehaald en paraisseren thans met 398,2 min op de balans (vorige week ƒ391,3 min). Een aanzienlijke daling onderging ook de post wissels enz. in disconto, die in een week met ƒ71,5 min verminderde tot ƒ51,4 min. Deze mutatie houdt, naar men aanneemt, verband met de aflossing van de in disconto gegeven schatkist papier. Ook de voorschotten op onder pand zijn behoorlijk verminderd n.l. van ƒ199 min de vorige week tot 57 min thans. De chartale geldhoeveelheid, die vorige week met ruim ƒ112 min was gestegen tot ƒ4.060 min, is deze week nog iets verder opgelopen .tot 4.091 min. Dit houdt waarschijnlijk verband met de komende storting op de woningbouw lening per 15 november a.s., waarvoor thans reeds gelden zijn opgenomen. Bij de rekening-courant saldo's geeft het tegoed van het rijk een daling te zien en wel met ca. ƒ38 min tot 57,6 min. In geldkringen verwacht men, dat dit tegoed in de komende weken nog wel iets zal aangroeien, voornamelijk wegens betaling van de inkomstenbe lasting, doch niet wegens de vennoot schapsbelasting, daar deze voor het over grote gedeelte reeds betaald is. Deze belastingbetalingen zullen waarschijnlijk nog slechts iets nadruppelen. De bij zondere rekening van het rijk is op 16,7 min onveranderd gebleven. Een aanmerkelijke daling onderging ook het tegoed van de handelsbanken, dat van 367 min verminderde tot 193 min, o.a. door het verstrekken van call- geld aan het rijk. De overige mutaties op de weekstaat zijn niet van grote betekenis. Op de Op zaterdag 16 november a.s. zal door de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen in de omgeving van haar centrum te Oud Leusden (Utr.) een grote samengestelde wedstrijd om het kampioenschap Veel zijdigheid worden georganiseerd. Deze samëngestelde wedstrijd bestaat uit verschillende onderdelen. Alle deel nemers zullen moeten uitkomen in een dressuurproef klasse L, een menproef, een cross country, waarvan het parcours ter lengte van 2500 meter, leidt door de terreinen van het landgoed „De Treek" en een springconcours klasse L (12 hin dernissen, max. hoogte 1.10 m, max. breedte 1.20 meter). Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen t 0e 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len (alen geldmarkt blijft de situatie zeer ruim en daggeld noteert sinds 2 november 3 lé procent. In geldkringen verwacht men dat de toestand omstreeks medio no vember wel minder ruim zal worden. Het dekkingspercentage van de direct opeisbare verplichtingen der centrale bank is voor goud en deviezen met bijna drie procent gestegen tot 67,29 procent (vorige week 64,48 procent), een hoogte die in geruime tijd niet bereikt kon worden. (IS t 1000) Ac tl Wiss in disc Wiss gekocol Schatkistpap weg ovem. Markenv. Voorsch.rek.crt. (bei) Voorsch RtJk Boekvorder wegens ovem Markenv Goudmunt Zilvermunt Bulten! activa Buiten) betaalmldd (Jit bet. akkoorden Diverse rek Paesi vu Bankbiljetten R.crt schatkist idem tegenwaarde Dollarbtjdr E.C.A Saldi bank, in Ned Saldi uit bet akk Andere saldi v niet ingezetenen Andere saldi Saldi buiten! geld Diverse rek Toelicht Totaal ichatk.pap wj. gul- densaidl uit bet akk belegd Schatp.pap in disc Muntbiijett Rijks kasl Percentage eoud en deviezen 28/10 4/11 122.838 51.415 460.000 460.000 199.247 57.168 200.000 200.000 2.648.757 2.648.757 11.167 10.697 922.581 951.740 615 613 165.955 166.726 43.491 45.399 4.060.379 4.091.498 95.540 57.648 16.760 16.760 366.972 193.109 66.676 62.611 14.683 14.633 81.049 80.217 8.180 7.970 64.685 68.029 90.800 90.800 128.535 128.860 64.48 67.29 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hel bestanddeel Chefarox. De overige uitslagen: Groep D: UBTV -Shell 10—0; WGA—Togido 4—6; AV GA—DHC 7—3; groep E: UBTV 2— Sparta 4 55; TOGPovac 2 5—5. Smash krijgt ditmaal Batswingers als tegenstander en is het aan zijn stand ver plicht voor de volle winst te zorgen. OTTCScylla en PSVMaasstad zijn van belang voor de bezetting van de laatste plaatsen. Sparta ontvangt Wibo 2, thans de naaste concurrent. Verwacht mag echter worden, dat er na zondag nog slechts één team in de hoofdklasse B zal zijn zonder nederlaag en dat zal dan Sparta wel zijn. In groep A de grote strijd tussen Sparta 2Wibo met een gelijk spel als meest waarschijnlijke resultaat. QuickPovac geeft de Am sterdammers opnieuw een klein kansje. LuckRaekWifra biedt de gasten de beste kansen, terwijl in het duel tussen NedlloydVTV de Venlose ploeg wel opnieuw aan het kortste eind zal trek ken. Smash 3 ontvangt in groep D UBTV en heeft niet veel kans. Ook HBC gaat tegen AVGA een zware strijd te gemoet. In groep E zien we Smash winnen van UBTV 2 en heeft GTTC een redelijke kans tegen Onder Ons. Vitus trekt naar Povac 2 en heeft eveneens een behoorlijke mogelijkheid tot winst. Vertaald door 1. Govers van Geuns. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii ii Het was niet eenvoudig om Hentz op het Foster- bed om te draaien omdat zijn nek nog niet gezet was en dr. Hill moest er iedere keer weer bij zijn om toe te zien dat alles goed ging. Charles zorg de voor alle voorbereidingen die hieraan voorafgin gen zoals de lakens halen en er een te spannen over de dikke laag schuimrubber, die het canvasbed be kleedde. Er waren minstens vijf mensen nodig om Hentz om te draaien. Twee moesten aan iedere kant van het bed staan en een moest zijn hoofd stevig vasthouden zodat het niet kon bewegen en meer schade aan het ruggemerg kon aanbrengen. Wan neer Hentz op zijn buik gekeerd was, moest de wond op zijn rug schoongemaakt en verbonden wor den. Dr. Hill leerde Charles wat hij doen moest omdat Charles hem en de verpleegsters altijd hielp. Latei- hielp hij de zuster en wanneer er geen zuster dienst had, deed hij het alleen. De eerste tijd na het ongeluk wilde Hentz de gram mofoon steeds laten spelen. Charles was de aange wezen persoon om daarvoor te zorgen. Vrienden, die gehoord hadden dat Hentz zo'n behoefte had aan muziek, stuurden honderden platen en albums. Som mige van deze platen roepen herinneringen op aan de angst en de spanning van die eerste maanden en daarom kan ik ze nu niet meer horen. Charles ver telde later, dat als hij een van die liedjes hoorde, hq zich plotselinB terugwaande in kamer 231 van het Macon-ziekenhuis. Het was dan alsof hü de zieken huisluchtjes rook en de oude spanningen weer voel de. Tot het moment, dat hij mij dit vertelde, had ik niet geweten, dat hij in spanning verkeerde. Hentz had een hoekkamer en aan het eind van de gang, net buiten zijn deur, was een raam. Charles en ik maakten van dit plekje voor ons een ver blijfplaats. Het ziekenhuis was zeer tegemoetkomend in deze dingen en stond ons alles toe wat bij kon dragen tot ons gemak en onze gemoedsrust. Onder het raam hadden wij een opklapbed geplaatst waar Fred op sliep. We hadden er tafels en stoelen, bloe men en boeken. Hier ontvingen wij bezoekers, die kwamen wanneer Hentz sliep en af en toe deden wij er zelf een dutje. Charles had de verontrustende eigenschap dwars door mijn voorwendsels en excuses heen te kunnen kijken en wist dan bijna feilloos wanneer ik me er gens bijzonder ongerust over maakte. Hoeveel moei te ik ook deed om een nieuwe angst of omgeslagen gemoedsstemming te verbergen, Charles merkte het toch. Ik voelde me altijd veel beter als ik mijn hart bij hem gelucht nad. Hij toonde zich nooit kieskeu rig in wat hij ook voor Hentz moest doen. Hij was altijd gelijkmatig gehumeurd en als Hentz zich niet te ziek voelde, maakte hij een grapje over de dingen die hij te doen kreeg. Hij was zo handig, dat de dok toren evenveel vertrouwen in hem hadden als wij. Hij hielp bij verschillende operaties van Hentz. Hij maakte de vormen klaar voor de gipsverbanden en deed heel wat, waardoor hij de doktoren tijd be spaarde. In deze tijd nam hij de beslissing dat hij arts wilde worden. Hij volgt nu een medische voor studie aan de Vanderbilt Universiteit. Charles heeft zoveel lief en leed met ons gedeeld, dat de verstandhouding die tussen ons gegroeid ls, bijna angstwekkend te noemen is. We missen hem verschrikkelijk wanneer hij op school is en ik ken geer gelukkiger ogenblik dan wanneer ik de deur open en hem daar glimlachend zie staan. Onlangs nog was ik op de tweede verdieping toen ik iemand hoorde kloppen. We verwachtten Charles niet, om dat het geen weekend of feestdag was, maar zodra ik het kloppen hoorde, rende ik naar beneden om de deur te openen, terwijl ik zijn naam riep. Hij vroeg me: ,,Hoe wist u dat ik het was?" Toen. pas drong het tot me door, dat ik het niet had kunnen weten. Geen enkele geneeswijze, die we ooit bij Hentz gepro beerd hebben, had zo'n goede uitwerking als een bezoek van Charles. Als Hentz hoort dat hij weer geopereerd moet worden, is hij somber gestemd, tot Charles hem het nut ervan doet inzien. Hij plaagt Hentz met diens onhandigheid zijn hoofd te stoten op de bodem van het meer, maar door alle lucht hartigheid en gelach heen klinkt zijn bezorgdheid. Dat is een geruststellende gedachte. Er is nog een jongeman, Felton Norwood, wiens interesse en hulpvaardigheid nooit verflauwd zijn. Hij is twee jaar jonger dan Hentz en Charles. Ge woonlijk veroorzaakt zo'n verschil in leeftijd onder jongeren een obstakel, dat een juiste verstandhou ding in de weg staat. Met Felton was dat anders, omdat hij zich zo goed kan aanpassen. Net als voor Charles, was zijn verlangen al het mogelijke voor Hentz te doen, voor hem van het grootste belang. Wanneer Hentz op zijn buik gekeerd moest worden op het Foster-bed, werd de druk op zijn gezicht een marteling. Vanwege de wonden op zijn voorhoofd moesten zijn wangen en zijn kin het gewicht van zijn bovenlichaam dragen; dit veroorzaakte een pijn lijke zwelling. Wanneer Felton in het ziekenhuis was, ging hij op zijn rug op de grond liggen en be vochtigde de ogen van Hentz en stopte kleine stuk jes schuimrubber op allerlei plaatsen rondom zijn gezicht om de druk te verlichten. Hij praatte dan met Hentz om diens aandacht van de pijn en het ongemak af te leiden. Felton hielp ook bij het ver zorgen van de wond op Hentz' rug. Net als Charles was er geen taak waar hij tegen opzag. Beide jon gens hielpen met allerlei karweitjes ondanks dat wij drie verpleegsters hadden. De zustei's hadden grote waardering voor hun schranderheid en hulp. Ofschoon Felton in de zomermaanden een baantje had, bezocht hij het ziekenhuis wanneer hij daartoe de kans zag. Hij was er bijna elke avond. Ook hij besloot arts te worden. Hij volgt nu dezelfde studie als Charles aan de Universiteit van Georgia. Felton noemt mij moeder, wat een afkorting is van „vogelmoeder." Jaren geleden begon Fred me zo te noemen om de een of andere dwaze reden die ik nu niet meer weet en vele vrienden, op wie ik zeer gesteld ben, hebben dat overgenomen. Ik heb er zoveel plezier in, Felton het huis binnen te zien rennen, buiten adem over iets, waar hij zich over verheugt, en hem te horen zeggen: „Moeder, moet je eens horen, wat me nu is overkomen!" Wordt vervolgd) De heer J. W. Henny herdenkt aan staande vrijdag het feit, dat hij veertig jaar geleden werd benoemd tot direc teur van de N.V. Leidsch Dagblad. De heer Henny heeft, zowel vóór als na de tweede wereldoorlog (reeds heel kort na mei 1940 werd hij door de Duitsers als persona non grata uit deze functie gezet) gedurende vele jaren het voor zitterschap bekleed van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers", de or ganisatie van dagbladdirecteuren, waar bij vrijwel alle Nederlandse dagbladen zjjn aangesloten, x Wegens zijn verdiensten voor het Ne derlandse dagbladwezen benoemde de algemene ledenvergadering van de NDP de heer Henny bij zijn aftreden als voorzitter tot erevoorzitter. Sedert 1953 was hij verder lid van het dagelijks be stuur van de Internationale Federatie van Dagbladuitgevers, welke functie hij zeer onlangs heeft neergelegd. Op de jubileumdag zal de heer Henny in de morgenuren in de intieme kring van zijn dagelijkse medewerkers gehul digd worden, waarna er des middags tussen drie en vijf uur in de taveerne De Beukenhof" te Oegsteest gele genheid zal bestaan tot het aanbieden van gelukwensen. De roeivereniging Proteus van de kath. studentenvereniging Sanetus Vir- gilius te Delft gaat zaterdag 9 november a.s. haar tweede lustrum vieren. Dit lustrum vangt aan op de boten- loods aan de Scheepmakerij, vanwaar met twee salonboten een tocht onder nomen zal worden naar Rotterdam. Daar zal gemeerd worden in de Parkhaven, waarna in hotel Bellevue een soirée dan sante zal worden gegeven. Zondag begint de dag met een gezon gen H. Mis in de St. BarbarakapeL 's Middags zullen op de Schie roeiwed- strijden worden gehouden, waarbij roei- ploegen uit de verschillende studiejaren eikaar zullen gaan bekampen en waaraan een spectaculair waterballet zeker niet zal ontbreken. Het lustrum zal worden besloten met een avondfeest in het gebouw voor Bouwkunde, waarop tevens enige „stom me films" zullen worden vertoond. De K.N.A.U. heeft in verband met de Europese atletiekkampioenschappen de strijd om de nationale titels en de ver schillende landenwedstrijden vroeg in het seizoen geplaatst, zodat zij kunnen gelden als training voor Stockholm. De landen- wedstrijd dames tussen Zweden en Neder land zal op 17 augustus in Malmö plaats vinden. Men gaat hierbij van de gedachte uit, dat de kosten dan veel minder zijn, aangezien de ploeg doorgaat naar de Euro pese kampioenschappen. De verdeling van de 150 „vrijkaarten" ligt voor Nederland vrij gunstig in verhouding tot de andere, grote, atletieklanden. Rusland krijgt er 16, Engeland 13, Duits land 13 en Italië 9 kaarten en Nederland heeft reeds de toezegging van 6 kaarten (3 mannen en 3 vrouwen), terwijl de mo gelijkheid bestaat, dat hier nog een of twee kaarten aan worden toegevoegd. Drie Europese records van het vorige atletiekseizoen, namelijk het hoogspringen 2.16 meter van de Rus Stepanov. de 1509 meter 3 min. 38.1 sec. van de Tsjech Junghwirth en de mijl van de Engelsman Ibbotson zullen niet worden erkend. Bij de prestaties van Junghwirth en Ibbotson is het hoogstwaarschijnlijk, dat beide atleten gebruik hebben gemaakt van gangmaking. Het wereldrecord hoogspringen van Stepa nov is behaald met behulp van de z.g. tremplin-schoen", schoeisel met een 3 cm dikke zool van bijzondere samenstelling, die als een soort springplank werkt. Drie leden van de Europacommissie, Erikson (Zweden), ir. A. Paulen (Ned.) en dr. Max Danz (Did.), hebben voorgesteld door een schriftelijke stemming of door een bijzon dere zitting van de internationale atletiek- federatie druk uit te oefenen, zodat de Tremplinschoen voor het einde van het sei zoen 1958 van de atletiekbanen zal zijn verbannen. De 14e Brabant-grensrit, die oorspronke lijk op 21/22 juni gehouden zou worden, is nu definitief vastgesteld op 7 december a.s., waarmee hij het sluitstuk vormt van de nationale sportkalender 1957 van de K.N.A.C. Tevens is de Brabant-grensrit de laatste rit, die meetelt voor het kampioen schap van de K.N.A.C. voor betrouwbaar- heidsritten. Het startsein wordt gegeven op zaterdag 7 december in Nijmegen. De finish is in de eerste ochtenduren van 8 december in Eindhoven, 's Nachts wordt een uur gepau zeerd in Venlo. De deelnemers in de kampioenschaps klasse moeten een traject van 480 km af leggen met een uurgemiddelde van 40 km, terwijl voor de deelnemers van de sport- klasse een route van 360 km is uitgestip peld, die met een gemiddelde snelheid van 32 km per uur moet worden volbracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9