Een dag die de aarde deed wankelen m ■gai Het ijzeren cohortvan Lenin liet Marx links liggen Zeven paviljoens voor Leidse studenten Nieuw-Guinea Jm fci Pools echtpaar na 18 bange jaren in ons land herenigd Zonder rijbewijs twee jongens doodgereden Vandaag geopend: -i Opperrabijnen op Soestdijk Grote oliebrand bij Marseille Vier maanden voor expeditieknecht Minister Helders in Port Moresby President Zapotocky herstellend Jordanië verzoekt spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad Tito pleit voor eenheid van de „socialistische krachten" Drie gewonden, één persoon vermist Subsidiëring van kerkenbouw Diepgaand beraad DONDERDAG 1 NOVEMBER 1957 PAGINA 7 T" 7~ eer tig jaar geleden maakten Lenin en zijn bolsjewiki zich meester van de 1/ Russische revolutie. In maart van het jaar 1917 had de eerste, spontane om wenteling plaats, die op grond van de toen nog in gébruik zijnde Juliaanse kalender de Fébruari-revolutie heet. Het volk was de oorlog en de ontberingen moe; gesteund door muitende soldaten en matrozen en geleid door een wonderlijke verza meling liberale politici, verlichte aristocraten en revolutionaire socialisten kwam het in opstand tegen de tsaar en dwong hem heen te gaan. Vladimir Iljitsj Oelianov, die de „nom de guerre" Nikolai Lenin voerde, had aan deze opstand part noch deel. Hit zijn Zwitsers verbanningsoord bezwoer hij zélfs de kleine splinterpartij, die in Rusland op zijn instructies acht sloeg, zich aan de F ébruari-r evolutie niets gelegen te laten liggen. In april stélde het Duitse opperbevel hem in staat per ti ein door Duitsland te reizenzodat hij naar Petersburg kon terugkeren. Van het Finland- station naar het hoofdkwartier van zijn partij, in de villa van de ballerina Ksjesinskaja, maakte hij een ware triomftocht. Want al was zijn partij niet groot, de populariteit van de korte man met het ronde hoofd, de kleine varkensogen en het kortgeknipte haar was het wél. ,^eve de burgeroorlog!"riep hij, toen hij uit de trein stapte. Geen ogenblik liet Lenin ongebruikt voorbij gaan. Met alle mogelijke middelen ging hij de Provisorische Regering, eerst van Milioekov en later van Kerensky te lijf. In zijn aanvallen op het eerste niet-autocratische bewind in Rusland was hij féller dan hij ooit tegen de tsaar was geweest. Naar Marxistische begrippen was de Fébruari- revolutie een bourgeois-revólutie geweest: zij had de macht ontnomen aan de oude adel en haar gegeven aan de burgerij. Marx had verkondigd, dat een revolutie, onver schillig of zij er een van de bourgeoisie of van het proletariaat is, niet het gevolg kan zijn van de toepassing van gewéld, maar moet worden voorbereid door de juiste politieke en economische ontwikkeling. Hieruit volgde, dat de „bourgeois-revolutie" volledig haar loop moest hébben, alvorens de proletarische revolutie überhaupt kon beginnen. Tot verbijstering van zijn volgelingen en tenslotte van Marxisten in de gehele wereld schoof Lenin deze gevestigde interpretatie van het Marxisme als ouderwetse lorrepijperij aan kant. Hij ontwikkelde de theorie van het „ijzeren kohort der beroepsrevolutionairen, die de trage massa het socialisme zouden kunnen binnen- sleuren. Hij vergrootte de druk op de Provisorische Regeringbuitte fundamentele verlangens van het Russische volk („vrede, brood, arbeid, land") uit en drenkte de gehele problematiek van die dagen in de besmettende stroom van zijn woordgebruik. In de vroege morgen van de zevende november maakten Lenin en zijn bolsjewiki - als dieven in de nacht - zich meester van de Russische revolutie en van de Russische democratie. mmm Mm Verwelkomd, met het Wilhelmus 1.1 1 ,1 |IIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIllllltlllllUllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÜlllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIH| 17 november 19171 ISÉÉiiMÉi Al in juli van het jaar 1917 deden de bolsjewiki een greep naar de macht in Peters burg. De poging mislukte; niettemin droeg zij bij tot vergroting van de chaos en leverde zij hét klassieke plaatje van „de" Russische revolutie (foto boven)- In de eerste dagen van november versche nen er in de stad steeds meer solda ten en matrozen. Zij brachten op hun kazernes en op hun voertuigen het teken van de revo lutie, de rode vlag, aan foto onder links). De geschiedenis heeft zo haar eigen ironie. Het beste relaas over de Rus sische Oktoberrevolutie is geschreven door een Amerikaan, John Silas Reed, produkt van de Harvard-universiteit, socialist en romantisch rebel tegen de Amerikaanse maatschappij van zijn tijd heeft in „Ten Days that Shook the world" een ooggetuigeverslag van de revolutie geschreven, zó subjectief, maar ook zó bloedwarm, zó karakte ristiek en zó beeldend, dat de bolsjewi- zelf zijn schitterende reportage nooit hebben kunnen evenaren. Dit is eigenlijk het voornaamste be zwaar tegen Reed: dat hij zo volko men blind was voor alle kenmerken van bewuste samenspanning die de Oktoberrevolutie vertoonde en dat hij geheel het kinderlijk enthousiasme deelde van het bolsjewistische voet volk, dat meende te schuiven en dat niet besefte te worden geschoven. Geen wonder dus, dat zijn boek een voor- Woord heeft van Vladimir Iljitsj zelf en dat er thans in de Sovjet-Unie weer een gloednieuwe druk van in omloop is. Het bizarre van de Oktoberrevolutie was, dat zij niet au sérieux werd genomen. Het drieste avontuur van Lenin, Trotzkj, Zinoviev en Ka- menev kon niet lang duren, zo meende men. Toch was het, nu de Duitsers in Riga stonden, een ongepaste scherts en de Petersburgse „society" omgaf niet alleen de toebereidselen tot de revolu tie, maar ook de revolutie zelf met een opzettelijke onverschilligheid. De schouwburgen waren gewoon open. f>arsavuia trad op in het Marinsky- tneater met een nieuw ballet. Sjaliapine het Alexandrinskytheater ging „o T s versie van Tolstoi's „Dood ?z„;,iy,anr, de Verschrikkelijke". De ,e Prkal°" bracht een weel derige versie van Schnitzler's „Rei- gen ten tonele. De Theosofen waren bijzonder actief en de muren werden beplakt met affiches van het Leger des Heils, dat zijn debuut in Rusland maak te. Het plan van Lenin en Trotzki was klaar en duidelijk. Het democratische getij, dat in maart was komen opzet ten, was kenbaar aan de talloze raden of „sovjets", die in het hele land wa ren opgericht. Van een bolsjewistische overheersing in deze lichamen was aanvankelijk geen sprake, maar het tactische genie van een Lenin verschaf te de bolsjewiki een rechtlijnigheid Cn een werfkracht, die de andere partijen misten. Het hele land en de militairen in het bijzonder bood hij vrede aan; de arbeiders verlossing uit armoede en uitbuiting, en de boeren verdeling van het grootgrondbezit. De „sovjets" moesten bolsjewistisch worden en dan moest alle macht aan de „sovjets" ko men. Alle ware democraten hield hij het Bonapartistische schrikbeeld van gene raal Kornilov en van de kozakken-ata- man Kaledin voor. Alle aanhangers van Kerensky betitelde hij als „Kornilovis- ten", „provocateurs" en „pogromis- ten". Lenin wilde het Al-Russische con gres van arbeiders- en soldatenraden, dat op het punt stond in Petersburg te beginnen, voor zijn oogmerken exploi teren. De zevende november was daar om de meest geschikte datum voor de opstand. De meeste afgevaardigden waren dan wel binnen, maar het Con gres als zodanig had zich nog niet ge formeerd. De zesde november verzekerde Trotz ki, de briljante redenaar en onver moeide leider, zich van de steun van de hele bezetting van de Peter- en Paul- vesting. De matrozen in Kroonstad, die al onder leiding van de bolsjewiki ston den, kregen opdracht de kruiser Aurora naar de stad te laten varen en de kanonnen te richten op het Winter paleis, de zetel der Voorlopige Rege ring. Soldaten omsingelden 's nachts het paleis, terwijl gewapende arbeiders de Rode Garde de zetel van de Petersburgse Sovjet, het Smolny-in- stituut, en de toeganger tot de stad verdedigden. Zonder moeite bezetten de bolsjewiki de telefoon- en telegraafkan toren, de elektrische centrale, de wa terleiding en de staatsbank. Om tien uur in de ochtend van de zevende no vember vaardigden zij een proclamatie uit, waarin zij de val van de Proviso rische Regering aankondigden. Ken uur later verliet Kerensky de stad, waar hij nimmer zou terugkeren. John Reed bewoog zich de zevende november op en neer tussen het Winter paleis en het Smolny-instituut, een paar kilometer buiten de stad, aan de brede Neva. Als hij in de overvolle tram zat, zag hij In de verte de sierlijke, rook blauwe koepels van het Smolny-kloos- ter, dat zichzelf prachtig, in mat-goud aftekende, naderen. Daarnaast de grote kazerne-achtige pui van het Smolny- instituut, bijna tweehonderd meter lang en 'drie verdiepingen hoog, „de in steen uitgehouwen keizerlijke wapens nog onbeschaamd boven de ingang". Vroeger was het een school voor aristo cratische meisjes geweest. Nu was het overgenomen door revolutionaire orga nisaties van arbeiders en soldaten, die zetelden in de meer dan honderd grote vertrekken, wit en kaal. De lange, spelonkachtige gangen, spaarzaam verlicht door enkele elek trische peertjes, waren gevuld met de gehaaste silhouetten van soldaten en arbeiders. De leiders waren- kenbaar aan de dikke mappen, die zij onder hun arm droegen, aan hun bleke gezichten en aan de door gebrek aan slaap rood- omrande ogen. Voor de gesloten deuren van de staatsbank zag Reed een paar sol daten staan, met de bajonet op het geweer. „Aan welke kant staan jul lie?", vroeg hij, „aan de kant van de regering?" „Er is geen regering meer", antwoordde een van hen met een grijns. „Slava Bogoe! Ere zij God!" Dat was alles, wat Reed uit hem kon krijgen. In het Winterpaleis werd hij rondge leid door de pronkerige zalen met de vergulde kroonlijsten en de enorme kristallen luchters. Soldaten hadden hun vuile matrassen en dekens op de parketvloeren uitgestrekt. Het waren meestal yunkers, leerlingen van de militaire academie, zowat de enige formaties, die de Provisorische Rege ring trouw waren gebleven. Overal lag het vol met sigarettenpeukjes, korsten brood en lege flessen met dure Franse etiketten. Er hing een benauwde geur van tabaksrook en ongewassen mensen. Stafkapitein Vladimir Artzibasjev zei tegen Reed: „Het Vrouwenbatal jon heeft vanmorgen besloten trouw te blijven aan de regering". „Zijn er dan vrouwelijke soldaten in het pa leis?", vroeg Reed. „Ja", zei Artzi basjev, „zij zijn in de zalen aan de achterkant, dan kan hun niets gebeu ren, als er herrie komt". Hij zucht te: „Het is een hele verantwoordelijk heid". De kruiser Aurora kwam veel later de Neva opstomen dan de bedoeling was en pas tegen zeven uur in de avond, toen het al helemaal donker was, wa ren de bolsjewiki gereed met alle voor bereidingen. Tweemaal wezen de minis ters, die in het Winterpaleis dag en nacht delibereerden, de eis om zich over te geven af. Toen barstten de kanon nen van de Peter- en Paulvesting en van de Aurora los. Er werd uitsluitend met oefengranaten geschoten en het bombardement veroorzaakte meer con sternatie bij de artilleristen dan in het Winterpaleis. Toch drong het doffe gedreun van de kanonnen door in het Smolny-instituut, waar het Al-Russische Congres bezig was zich te constitueren. Mensjewiki, sociaal-revolutionairen en tal van ande ren stonden uit protest van hun zetels op en wilden de zaal verlaten. Kamenev probeerde hen tegen te houden, maar Trotzki, met een bleek en verwrongen gezicht, riep: „Al die zogenaamd socia listische compromis-ridders, al die ban ge Mensjewiki, sociaal-revolutionairen, Bund - laat hen gaan! Zij komen te recht, waar zij thuishoren, op de vuil nishoop der geschiedenis". Reed kwam net op tijd voor het hoogtepunt van de zevende november, de bezetting van het Winterpaleis. Het was een weinig heroïsche affaire. De gedemoraliseerde yunkers wierpen hun gew n in hopen uit de ramen. Als een zwarte rivier, de hele straat vullend, zonder gejuich of gezang, stroomden de Rode Garde, de soldaten en de matro zen door de Rode Poort over het grote plein naar het schitterend verlichte Winterpaleis, sommigen hollend of buk kend, anderen dekking zoekend achter de sokkel van de Alexanderzuil. Rode Gardisten stormden de grote vleugel deuren binnen en braken met de loop van hun geweren de grote pakkisten open, die zij daar vonden: porcelein, glaswerk, karpetten, linnengoed, tafel zilver. Een man liep rond met een bron zen klok op zijn schouder. Yunkers ga ven zich over. Het Vrouwenbataljon werd afgevoerd. Reed drong door in de kamer, waar zojuist de ministers tijdens hun be raadslagingen waren verrast: een vertrek vol goud en malachiet, met draperieën van karmozijnkleurig bro- caat. Aan de lange tafel, overdekt met groene baai, stonden hun lege stoelen. Voor elke lege plaats pen, inkt en papier. Het papier overdekt met geometrische figuren of de aan hef van nutteloze proclamaties Om drie uur in de nacht was Lenin heer en meester in Petersburg. Om zes uur in de morgen keerde Reed van het Smolny-instituut terug en hij besluit zijn klassiek verslag van die dag aldus: „Ofschoon het zes uur in de morgen was, was de nacht nog dicht en kil. Er gleed slechts een flauw, spookachtig schijnsel over de uitgestorven straten, dat de wachtvuren deed verbleken, de schaduw van een verschrikkelijke dage raad, die in al zijn somberheid opging boven Rusland H. J. NEUMAN De verkeerskamer van de Rotter damse rechtbank heeft een 21-jarige ex peditieknecht uit Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en ontzegging van de rijbe voegdheid voor twee jaar. Hij had 21 juni als bestuurder van een vrachtauto zonder rijbewijs in de Jacob Catsstraat te Rotterdam hoogst onvoor zichtig en met te grote snelheid gere den. Daarop was hij de Ooievaarstraat ingezwaaid, allereerst tegen een rechts geparkeerd staande bestelauto gebotst en toen het linkertrottoir opgereden, waar een groepje mensen stond. Vier jongens werden gegrepen en twee hun ner overleden. De eis was een gevangenisstraf van zes maanden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Minister mr. G. Ph. Helders van za ken overzee is op zijn reis naar Austra lië woensdag aangekomen te Port Moresby, in Australisch Nieuw-Guinea. Vrijdag zal hij, zoals is gemeld, door reizen naar Canberra voor besprekin gen met de Australische regering over samenwerking tussen Australië en Ne derland in het bestuur over Nieuw- Guinea. Mr Helders zei te Port Moresby dat de Nederlanders in Nederlands. Nieuw- Guinea zullen blijven om ten uitvoer te leggen wat zij daar als hun plicht be schouwen. Naar zijn mening zullen vrede en een evenwichtige toestand in Nieuw-Guinea bijdragen tot vrede en stabiliteit in ?uidoost-Azië. Het Nederlandse en het Australische bestuur over dit gebied, aldus minister Helders, vertonen veel overeenkomst, daar beide werken aan de ontwikkeling ervan. Toen minister Helders uit het speci ale vliegtuig van de Royal .Australian Airforce stapte werd hij begroet door een erewacht van de politie van Papoea en Nieuw-Guinea. De Papoea's droe gen zwarte en rode baretten, hemden en een lendendoek. Zij waren bloots voets. Vervolgens speelde hun muziek korps het Nederlandse volkslied. De minister zei tot de journalisten, dat hij verrast was. ,,v I eSÉMi «SS* l'-ó.,',,. ,ivlr Dezer dagen is in Hengelo het Pool se gezin Wisniewski na achttien jaar herenigd. In de zomer van 1939 kwam de Poolse militair Jozef Wisniewski, nauwelijks een jaar getrouwd, nabij Dantzig tegenover de Duitse troepen te staan. Hij raakte in gevangenschap, zwierf door Rusland en Siberië, trok door het Midden-Oosten en kwam in Afrika, toen Rommels strijdmacht op de vlucht werd gejaagd. De jonge Pool sloot zich aan bij de geallieerden, was present toen de invasie begon en eindigde de strijd in Wilhelmsnaven. Zijn echtgenote woonde toen ergens in het door de Russen bezette deel van Polen, waarheen Wisniewski niet ver mocht te reizen. Hij vestigde zich als fotograaf in Hengelo en zocht van daar uit contact met vrouw en kind. Een moeilijk contact dat via boodschappers die brief jes-in-code meenamen werd onderhouden. Inmiddels speurde de Poolse politie naar de uit Sibe rië ontsnapte Pool. Het huis van me vrouw Wisniewski stond jarenlang on der controle. De zoon, die in 1939 was geboren, werd voortdurend onder vraagd. Moeder en zoon volhardden echter in het verhaal, dat vader was gesneuveld. Na de dood van Stalin be gon mevrouw Wisniewski een inge wikkelde procedure om een uitreisvi sum te krijgen. Dat visum heeft ze uiteindelijk gekregen. Na achttien ban ge jaren omhelsden man en vrouw el kaar op Nederlandse bodem en zag de vader voor het eerst, een achttien-ja rige zoon. President Antonin Zapotocky van Tsjechoslowakjje is vrijwel geheel her steld van de hartaanval van maandag, aldus heeft radio Praag medegedeeld. Temperatuur, bloeddruk en hartslag zijn normaal. Bjj het herstelproces doen zich geen complicaties voor. De thans 73-jarige president is door het ingrij pen van Russische medici volledig her steld van een hartaanval die hem in 1955 trof. Hij is sinds de dood van Gottwald, 21 maart 1953, aan het be wind. (U.P.) Woensdagavond is in biljartzaal „Wil- helmina" in het groothandelsgebouw te Rotterdam een begin gemaakt met een driedaags internationaal invitatie drie banden-toernooi, dat gehouden wordt ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van deze biljartzaal. De deelnemers zijn Vingerhoedt (Belg.), Steylaerts (Belg.), Sweering, Teegelaar, Van Bommel en Vas Gils (allen Nederland). De uitslagen van de eerste partijen zijn: Teegelaar 49 61 6 0.803 Sweering 50 61 9 0.819 Steylaerts 50 75 6 0.666 Van Gils 50 75 5 0.666 Van Bommel 49 65 4 0.753 Vingerhoedt 50 65 4 0.769 De kamernood onder de studenten te Leiden is groot. Het tekort aan ka mers in Leiden bedraagt thans onge veer 400 en het groeiend aantal studen ten wjjst er op dat de nood nog groter zal worden. Om een weinig aan de enorme vraag naar woonruimte voor de studenten tegemoet te komen heeft de stichting Leidse studentenhuisvesting aan de rand van het studenten-sportpark ach ter het academisch ziekenhuis zeven paviljoens doen bouwen, waarin 103 stu denten gehuisvest zijn. Men heeft voor het pad, waaraan deze zonnige tehui zen gelegen zijn, de goed-Leidse naam: Piet Paaltjespad bedacht en de sfeer, die in de studentikoze woongemeen schap hangt, heeft men met deze naam benaderd. De studenten kunnen er zich vrjj voelen, zij worden vrijwel niet ge bonden door reglementaire, bepalingen. Men heeft een beroep gedaan op de be woners van de paviljoens het „niet al te bont te maken". En de nestors van de verschillende woongemeenschappen zien er op toe dat men binnen de gren zen van deze zeer ruime leefregel blijft. Juist door het verdelen van de woon gemeenschap in kleinere eenheden meent men dit te kunnen bereiken. Er zijn voor de studenten meer aantrekke lijkheden aan het wonen in deze pavil joens verbonden. De huurprijs bijv. ligt in de buurt van vijftig gulden, waar bij huur van modern meubilair, schoon houden, verwarming, electriciteit en water zijn inbegrepen. In een burgerwoning komen de acade mieburgers zeker niet goedkoper te recht. Daarnaast beschikt ieder pavil joen over een eigen ontbijt-lunchkamer, waarin ook de disputen hun verga deringen kunnen houden. Tegenover deze gemeenschappelijke ruimte ligt een keu ken, waarin men koffie, thee of een lunch kan klaarmaken. De bouw van deze paviljoens was mo gelijk mede door een bijdrage van het Rijk, die één derde van de bouw kosten a ƒ700.000 subsidieerde. Hedenmiddag heeft de president-cu rator van de Leidse universiteit, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwjjk, de opening verricht. De gemeenschappelijke Australisch- Nederlandse verklaring over Nieuw- Guinea maakt het mogelijk het be stuur over de drie gebiedfen waaruit het eiland bestaat, Nederlands Nieuw- Guinea, Australisch Nieuw-Guinea cn Papua, te coördineren. De verklaring spreekt van 'n beleiddat de vooruit gang der bevolkingen beoogt en daar bij rekening houdt met hun verwant schap. De beide regeringen zullen de samenwerking van de bestuursorga nen in die gebieden vtoortzetten en versterken en zijn vastbesloten een ongestoorde ontwikkeling van dit pro ces te bevorderen, totdat de inwoners van de betrokken gebieden in staat zullen zijn over ,iun eigen toekomst te beslissen. Aangezien men over Nieuw-Guinea niet spreken kan zonder aan Indone sië en zijn Irian-campagne te denken, vraagt men zich allereerst af, wat de Australisch-N ederlandse verklaring betekent voor de kansen op aanslui ting van het Nederlandse deel bij In donesië. Een latere keuze van de be volking voor een dergelijke aanslui ting wordt door de verklaring niet uitgesloten, maar zeker niet als enige mogelijkheid getekend. De verklaring doet veeleer een latere integratie van heel Nieuw-Guinea als mogelijkheid voorzien. Voorlopig zijn wij nog lang niet zo ver. De beide regeringen blij ven baas in eigen huis en elk slechts voor de eigen gebieden verantwoorde lijk. Maar bij de politieke oewustma- king der bevolking blijft het oog ge richt op de verwantschap met de Pa poea's aan gene zijde van de lineaal- streep die over het eiland is getrok ken. Van zeer groot belang is daar bij, dat ook Australië de moge lijkheid van een geheel zelfstandig Nieuw-Guinea voor de toekomst er kent en geen territoriale aanspraken tegen de wil der bevolking zal hand haven. De verklaring heeft waarde voor de politiek op lange termijn. Versterking van het Nederlandse standpunt in de UNO was de bedoeling niet. Dat de verhouding met Indonesië er slechter door zou kunnen worden, kan men zich nauwelijks voorstellen. Jordanië heeft de voorzitter van do Veiligheidsraad schriftelijk om een spoedbijeenkomst verzocht ter behan deling van de Jordaanse klacht over Israëlische grensschendingen in het niemandsland bij Jeruzalem. Syrië heeft gisteren in een brief aan de secretaris-generaal der V. N., Dag Hammerskjöld, verklaard, dat Turkse militairen de grens met Syrië hebben geschonden en „provocerende daden" hebben bedreven. Voorts werd gezegd, dat maandag tweemaal ongeïdentifi ceerde vliegtuigen boven Syrië hadden gevlogen. Er werd echter niet om een bepaalde actie van de V. N. verzocht. De Syriërs maken voorts melding van een'incident aan de grens met Is raël. Israëliërs zouden zijn binnenge drongen in de gedemilitariseerde zone bij het dorp El Tawfik nabij het Meer van Galilea. Zij zouden zijn begonnen, met het omploegen van het land, maai werden door de dorpelingen teruggedre ven. Dit zou de derde Israëlische „agres sie" in twee dagen zijn geweest. Volgen® een Israëlische militaire woordvoerder is gisteren een Israëliër gedood en een gewond, doordat Syriërs nabij Tel Kat- zir het vuur openden op arbeiders. (Reuter .A.F.P.) President Tito van Joegoslavië heeft gisteren ïn een verklaring ter gelegen heid van de 40ste jaardag van de Rus sische Oktober-revolutie aangedrongen op volledige eenheid van alle socialis tische krachten in de wereld, ter ver zekering van de vrede. De internatio nale toestand is naar zijn mening vol gevaren. (Reuter.) Op enige kilometers van Marseille is gisteravond een brand uitgebroken in een olieraffinaderij te La Mede. Zes olietanks, elk met een inhoud van 100.000 liter, geraakten in brand. Drie personen werden gewond. Een persoon wordt vermist. De vlammen bereikten een hoogte van veertig meter. De brand werd veroorzaakt door het exploderen van een olie-auto, die uit zichzelf in beweging kwam en achter uit op een tank inreed. Technici verklaarden, dat het vuur waarschijnlijk gedurende twee dagen nog niet geheel geblust kan zijn. Minister Struycken heeft de eerste stappen genomen voor een diepgaand beraad over het rapport inzake over heidssubsidiëring van kerkenbouw. Ter bevordering van een juiste oordeelsvor ming is, naar de minister aan de Twee de Kamer meedeelt, het rapport aan een dertiental kerkgenootschappen toe gezonden. Tevens heeft de bewinds man aan zijn daarvoor in aanmerking komende ambtgenoten gevraagd hun zienswijze in deze kwestie kenbaar te maken. Woensdagmiddag heeft H. M. de Koningin op het paleis Soestdijk een aantal deelnemers aan het internationale congres van opperrabbijnen dat op 4 en 5 november in Amsterdam werd gehouden, ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7