Eisenhower benoemt assistent voor wetenschappelij k en technisch werk Spoetnik militair van grootst denkbare waarde Radio-actief kobalt in Leiden uit laboratorium spoorloos verdwenen Ruimte-projectiel gelanceerd en volledig intact op de aarde teruggekomen Thans echter nog niet voor oorlogsdoeleinden geschikt Oktoberparade op hef Rode Plein 'MORRIS'^ Poolse piloot wijkt met Mig uit PRESIDENT STELT AMERIKANEN GERUST Is een Russische raket op weg naar de maan? groot nieuws huisvrouwen Dr. Killian vol vertrouwen 96 staafjes leveren een groot gevaar op Plannen dienen gewijzigd Asyl gevraagd in Ziveden Loonsverhoging niet afgewezen Het weer GELUKKIG Vreemde radiosignalen opgevangen Volgens Engelse minister van defensie Slechts één lichtpunt: meer Amerikaans- Brits overleg VOOR ALLE Directeur van Greenwich Keizen naar de maan nog een hersenschim" V.S. niet enthousiast over het voorstel van Khroesjtsjev Taxichauffeur begraven I. KAN De nieuwe steden in Zuid-Holland Spoorwegpersoneel Blanke in V.S. veroordeeld Meer wind STUURMAN COHEN ik heb iwtWyk dekens! vrijdag b november 1957 In een rede die door radio en televisie werd uitgezonden heeft president Eisenhower van de Verenigde Staten gister avond het Amerikaanse volk meegedeeld, dat hij dr. James Killian, de president van het Instituut voor technologie van Massachusetts, benoemd heeft tot zijn speciale assistent. Dr. Killian wordt belast met de taak het Amerikaanse weten schappelijke en technische programma in nauwe samenwer king te laten uitvoeren, waardoor „dergelijke dingen als zogenaamde concurrentie tussen de strijdkrachten of onvol doende gebruik van overuren zelfs niet de verdenking van benadeling van ons wetenschappelijk en ontwikkelingspro gramma kunnen wekken", aldus Eisenhower. De president deelde tevens mee, dat Amerikaanse geleerden met succes een experimenteel projectiel naar de ruimte hebben gelan ceerd en het volledig intact terug op aarde hebben doen komen. De Sinl kijkt al om de hoek bij JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 Haarlem Telef. 13004 Falcon Tweedregenjassen 20 jaar voor verminking van neger BLIKGROENTEN in 4 minuten klaar op tafel! JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM EXCL. GOUDEN RINGEN Tower whipcord regenjas 169,50 House of England SwsSïSBfö 11111111II11111 III 1111111 i 11111111111 11111111111111II11H11 Volgens New Yorkse persberichten, a»'lus meldt Beuter, zijn door luister- Posten overal ter wereld vreemde ra diosignalen opgevangen, die in eik ge- Jol niet afkomstig zijn van een van de beide Spoetniks. „The New York Ti- •hes" oppert voorzichtig de mogelijk heid, dat er reeds een raket onderweg "aar de maan zou zijn. Volgens „The Chicago Tribune" zou president Eisen hower de lancering van een ruimte schip groter dan de tweede Rus sische atelliet overwegen. De Amerikaanse onderminister van defensie, dr. Paul Foote, heeft gisteren de subcommissie van het Huis van Af gevaardigden meegedeeld, dat het voor de Verenigde Staten „moeilijk zal zijn Om de achterstand op het gebied van raketten in te halen". Foote verklaar de, volgens United Press, voorts, dat de Sovjet-Unie thans in staat is een bemande satelliet te lanceren. De on derminister maakte tevens bekend, dat de Verenigde Staten „in enkele maan den" eveneens een bemande satelliet kunnen lanceren. President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren ter gelegen heid van de verjaardag der Oktoberre volutie^ een gelukwens aan president orosjiioy van de Sovjet-Unie gericht. Tt'vJP deze nationale feestdag van de u.S.s.R. wenst het Amerikaanse volk samen met mij de volkeren van de Sovjet-Unie gpfrtk". aldus de bood schap, aldus meldt Reuter. (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. Het debat op de Troonrede in het Hritse Lagerhuis is min of meer alom vattend en gisteren vormde defensie het hoofdpunt van het debat. De Britse hiinister van Defensie, Duncan Sandys, •naakte van de gelegenheid gebruik om 2P openhartige wijze te verklaren, dat Ruslands succes met de twee satellie ten alle lof verdiende. „Het zou een ongerijmde daad van zelfbedrog zijn om te trachten deze opmerkelijke prestatie te bagatelliseren", verklaarde de mi- uuu I, en ««jn militaire adviseurs hebben de volgende conclusies gevormd op grond van de Russische triomf: Het gewicht van de tweede satelliet, een i hTils.t- dat de Russen krachtbronnen hebben ontwikkeld, die voldoende zijn voor het lanceren van intercontinentale projectielen. Voorts is nu duidelijk, dat de Russen een grote mate van accuratesse hebben be reikt in het leiden van projectielen. Dit blijkt uit het feit, dat zij een satelliet honderden kilometers boven de aarde hebben gelanceerd om deze vervolgens •bet vaardige precisie in een horizon tale positie te plaatsen op een ogen blik waarop de satelliet een snel heid had van dertigduizend kilometer her uur. Eén vraag is volgens de Britse mi- bister nog niet beantwoord. Zpn de Rus- 56r' erin geslaagd een oplossing te vin- ®en voor het probleem een satelliet te- te doen keren binnen ae atmo- SJeer van de aarde zonder dat door de Pitstaande wrijving het projectiel ver pandt? Maar de minister waarschuw- 06 zijn gehoor, dat het niet erg verstan- Advertentie De nieuwe Tornado snelkookpan nn volop verkrijgbaar I Wat een gemak! Wat 'n besparing °P gas en elektra! Ook tï kunt voortaan sneller, gezonder en lekkerder koken! Vraag inlichtin gen over die talrijke nieuwe snufjes aan uw winkelier of (met inslui ting van 12 cent postzegel) aan afd. Voorlichting, Tornado, Dordrecht. dig zou zjjn om uit te gaan van de ver onderstelling, dat de Russen dit pro bleem ook niet hebben opgelost. De Russen, aldus de minister, heb ben verklaard, dat de satellieten zijn gelanceerd met louter wetenschappe lijke en vreedzame bedoelingen, en het staat vast, dat ze momenteel niet kunnen worden gebruikt voor oorlogs doeleinden. Maar de satellieten zijn ongetwijfeld een nevenprodukt van de enorme inspanning, welke Rusland heeft gewijd aan de produktie van lange-afstands projectielen, en de in formatie, welke de Russische weten- schapslieden via de aether ontvingen uit de satellieten, is van de grootst denkbare militaire waarde voor de verdere ontwikkeling van interconti nentale projectielen. De Britse minis ter ziet één lichtpunt in de situatie. Zij heeft geleid tot het versnellen van grotere samenwerking tussen Enge land en Amerika. De heer Brown, officieel woordvoer der van de oppositie voor defensie, had enige twijfels over de samenwerking tussen Amerika en Engeland. Hij hoop te dat dit niet neer zou komen op een toestand waarin Engeland afhankelijk zou zijn van Amerika. Oud-minister van Defensie Shinwell, eveneens spre kend namens de oppositie, wees echter op de noodzaak voor de integratie van de westerse defensie, zelfs indien dit ging ten koste van een deel van Enge- lands soevereiniteit. Vervolg op vagina 7) 75 De directeur van het observatorium Gr®enwlch, professor Richard V. wooiley, acht reizen naar de maan voor lopig nog niet mogelijk. „Laten wij op houden de mensen met allerlei bespot telijke voorspellingen het hoofd op hol te brengen zei hij. Prof. Wooiley gaat maandag naar Moskon om iets meer te vernemen over de Russische ruimte vaartplannen. De beide Spoetniks zijn volgens hem, wetenschappelijk gezien, de miljoenen, die zij gekost hebben, met waard. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft gisteren naar aan leiding van de suggestie van de Rus- siche partijsecretaris Khroesjtsjev ver klaard, dat conferenties op hoog niveau, zoals reeds meermalen door de V.S. is betoogd, slechts wenselijk zijn, indien er een redelijke grond is voor de verwachting, dat zij vruchten zullen afwerpen en indien alle verantwoorde lijke en belanghebbende landen eraan deelnemen, aldus bericht Reuter. In antwoord op een vraag, of hij thans resultaten van een dergelijke conferen tie verwachtte, zei White, dat hij niet kon profeteren, maar alleen kon wijzen op v orgaande bijeenkomsten. Naar aanleiding van de ongerustheid over de krachtsverhouding tussen de Sovjet-Unie en de V.S. zei de president volgens Reuter: ,,Het is mijn overtui ging, welke gesteund wordt door be trouwbare wetenschappelijke en mili taire adviseurs, dat, hoewel de Sov jets waarschijnlijk .oor zijn op sommi ge speciale gebieden en op het gebied van sommige projectielen, en duidelijk voor zijn bij de ontwikkeling van satel lieten, de algehele militaire kracht van de vrije wereld thans beslist groter is, dan die van de communistische lan den." De Amerikaanse voorraad kern wapens is wat aantal betreft zo groet en groeit zo snel, dat wij veilig kern wapens naar plaatsen kunnen brengen, waar zij onmiddellijk tegen een aan val beschikbaar zijn en dat wü dan nog krachtige reserves behouden. Onze ge leerden verzekeren mij, dat wi) een goe de voorsprong op de Sovjets hebben op het gebied van de kernwapens, zowel wat de kwantiteit als de kwaliteit be treft. Wii ziin van nlan voor te blij ven, aldus Eisenhower. Wij hebben reeds getoond, dat wij met de precisie welke hef een nuttig mili tair wapen maakt, een groot ballistisch projectiel over veel meer dan duizend mijl kunnen afschieten. Önze ballisti sche proef projectielen hebben met suc ces vluchten gemaakt over afstanden tot 3.500 mijl toe, verklaarde Eisenho wer. Een intercontinentaal projectiel is nodig en wij hebben er enige van in een vergevorderd stadium van ontwik keling, maar wegens onze vele voor uitgeschoven posities is voor ons een projectiel met middelgrote reikwijdte voor sommige doelen even goed als een intercontinentaal. De president noemde de huidige toestand van de Amerikaanse veiligheid „een van gro te kracht, maar deze zekerheid mag ons geenszins voldoende ziin". De ver dediging moet niet alleen voldoende zjjn voor het heden, maar ook voor de toekomst. Wat de toekomst betreft zei de president, dat volgens ziin we tenschappelijke vrienden een van Ame- rika's grootste en het meest in het oog springende tekortkomingen is, dat het niet voldoende voorrang heeft ge geven aan de wetenschappelijke oplei ding en aan de plaats van de weten schap in het nationale leven. Volgens United Press benadrukte Eisenhower de grote voordelen, die zou den voortvloeien uit een geïntensiveer de Internationale samenwerking en be loofde bü het Congres te zullen vragen hem meer vrijheid te geven om nau wer met andere landen op militair- wetenschappelijk gebied samen te wer ken. De president wees op wetenschap pelijke vorderingen in het verleden be reikt door Groot-Brittannië, Duitsland, Italië, Frankrijk en Japan en betreur de het dat men in gebreke is geble ven hiervan voordeel te trekken door het onderling delen van wetenschappe lijke informaties „tussen bevriende lan den". illinium iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii De door Eisenhower benoemde mede werker van de resident bij het uitvoe ren van een nieuw Amerikaans pro gramma op wetenschappelijk en tech nologisch gebied, dr. James Killian, heeft volgens A.F.P. verklaard: „Ik zal de beste in de V.S. aanwezige talen ten op wetenschappelijk gebied zo spoe dig mogelijk opsporen en hen bewegen tot medewerking aan de uitvoering der Amerikaanse politiek. Wetenschap en techniek zijn in de V.S. bijzonder sterk ontwikkeld. Wanneer wij voortvarend en vastbesloten randelen, zullen wij ze houden in de bloeiende staat, die nood zakelijk is voor onze nationale veilig heid en die zal leiden tot nieuwe vor deringen „op technisch gebied". „Ik ben vol vertrouwen, zo voegde dr. Kil lian hier volgens U.P. aan toe, „dat het Amerikaanse volk elke crisis het hoofd kan bieden". De Amerikaanse geleerde kondigde voorts aan, volgen de week naar Washington te gaan om aan zijn nieuwe taak te beginnen. Engeland De Britse „De Havil- land" vliegtuigfabriek heeft bekend ge maakt, dat er een nieuw model Co- met straalvliegtuig voor gemiddelde tot lange afstanden in de maak is. Dit mo del, de Cornet 4c combineert de hogere vlieg-zuinigheid van de continentale Comet 4b met een nuttige ladings-ca paciteit, die slechts weinig minder zou zijn dan die van de inter-continentale Comet 4. Uit het Kamerlingh Onnes laborato rium van de rijksuniversiteit te Leiden is tussen woensdag 30 oktober en don derdag 7 november een loden pot van 20 kg verdwenen. Men heeft dat pas don derdag ontdekt. In deze loden pot van ongeveer 20 cm diameter en 15 cm hoog te bevinden zich 96 staafjes radio-actief kobalt. Het contact met deze staafjes of een verblijfplaats dicht bij deze staaf jes levert zeer groot gevaar voor de gezondheid van mensen op. De Leidse politie, die onmiddellijk met de verdwijning van deze pot in kennis werd gesteld, heeft er zich nog geen enkel oordeel over kunnen vor men, wanneer deze pot verdwenen is en op welke wijze. Ook een nauwkeuri ge beschrijving van de staafjes radio actief kobalt ontbreekt vooralsnog. De 96 staafjes radio-actief kobalt zijn elk ongeveer 3 cm lang en 2 mm dik. Uiterlijk lijken zi) door hun samenstel ling op grijze, iets door oxydatie aan getaste zinkdraadjes. De staafjes zijn vier jaar geleden door het Leids Aca demisch Ziekenhuis aan het Kamer- lingh Onnes Laboratorium ter beschik king gesteld voor onderzoek van diver se natuurkundige verschijnselen bü zeer lage temperaturen. De verpakking van deze staafjes radio-actieve kobalt in een loden huls is verzorgd door het Ka merlingh Onnes laboratorium. Een nauwkeurige beschrüving daarvan is niet te geven, omdat dit het enige ex emplaar was, dat met proeven van de ze staafjes in dit laboratorium gebruikt werd en het enige exemplaar, dat in dit laboratorium werd vervaardigd. Fo to's ervan zün indertüd niet genomen en het is zeer moeilijk een nauwkeurig beeld hiervan thans te construeren. Het is niet helemaal zeker, hoe dit blok lood met deze radio-actieve stof fen uit het laboratorium kan zün ver dwenen. Het is gebruik, dat dit samen stel van radio-actieve stoffen in hun be scherming zorgvuldig in een kluis wordt opgeborgen wanneer het niet voor wetenschappelü'k onderzoek wordt gebruikt. Het is op dit moment niet ze ker vast te stellen of de veiligheids maatregelen, die voor het gebruik van deze stoffen vastgesteld waren, volledig zün nageleefd. Ongeveer 1500 taxi's uil de stad Hamburg vormden een schier eindeloze rij tijdens de begrafenisplechtigheid van Heinrich Gaetjes, een Hamburgse taxi chauffeur, die op 25 oktober door twee jongelieden werd vermoord. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse Aardolie-Maatschap pij schijnt na proefboringen te hebben vastgesteld dat er meer olie in de Zuid- hollandse bodem aanwezig is dan men tot nu toe had vermoed. Speciaal het gebied waar Den Haag de nieuwe stad Wilsveen zou willen bouwen en het ter rein waar de stedebouwkundigen van Plinacker de stad Reijens hebben gepro jecteerd, zouden behoren tot de bclang- rüke kernen van het Zuidhollandse olie- gebied. In verband hiermee zullen de plannen voor deze nieuwe steden moeten worden gewüzigd. Drie beelden van de parade, die in Mos kou is gehouden bij de veertig-jarige herdenking van de oktoberrevolutie. Boven ziet men de leiders, staande op het Lenin-Stalin Mausoleum. We her kennen, van links naar rechts, Mao Tse Toeng, Khroesjtsjev, Boelganin, Mikojan en Gomulka. Op dezelfde foto ziet men het voorbijtrekken van de arbeidersgroe pen. Daaronder een opname van een der zware stukken gemotoriseerd ge schut, dat deel uitmaakte van de mili taire parade. Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A' DAM TEL. 717162 Een piloot van de Poolse luchtmacht is gisteren in Zuid-Zweden geland met een Mig-vliegtuig van Russische make- 1Ü, zo wordt, volgens Reuter, officieel meegedeeld. De Pool, een 26-jarige of ficier heeft asyl gevraagd. Hij heeft meegedeeld, dat hij op zijn vlucht is nagezeten door andere Poolse vliegtui gen. United Press deelt mee, dat het vliegtuig van de vluchtende Pool boven het Deense eiland Bornholm door de achtervolgende vli egtuigen is bescho- j ten. Zijn toestel moest een noodlanding maken in een weiland, omdat de brand stof op was. Het werd slechts licht be schadigd. Naar wü van de zyde van de Kath. Bond van Vervoerspersoneel „St.-Ra- phael" vernemen, is er geen sprake van, dat de regering een voorstel tot loonsverhoging van het spoorwegperso neel heeft afgewezen. Volgens „De Volkskrant" van heden morgen zouden de directie van de N.S. en de Personeelsraad overeenstemming bereikt hebben over een tussentüdse herziening van het Reglement Dienst- voorwaarden, die een verbetering in hield van de loon- en arbeidsvoorwaar den, welke herziening echter geen ge nade bü de regering had kunnen vin den. De vakbonden hadden deze teleur stelling aldus nog steeds het ochtend blad op taktische wüze aan hun le den willen mededelen, maar een publi catie in „De Waarheid", ontleend aan een loslippig N.V.V.-bestuurder, zou dit plan doorkruist hebben. De voorzitter van genoemde katho lieke bond deelde ons hedenmorgen echter mede, dat de herziening van het R.D.V. nog in het stadium van overleg verkeert. Er is volledige over eenstemming tussen directie en perso neelsraad, maar de voorstellen tot loonsverhoging moeten nog worden voorgelegd aan het College van Rüks- bemiddelaars, de minister van Ver keer en de Stichting van den Arbeid. Pas daarna is een uitspraak van de regering te verwachten. Nader vernemen wü van de züde van de Ned. Spoorwegen, dat het overleg tussen directie en personeelsraad nog gaande is en dat nog geen voorstellen bij de betrokken autoriteiten zijn in gediend. Een Amerikaanse blanke, Bart A Floyd, lid van het geheime Amerikaan- se genootschap der Ku-Klux-Klan, is wegens ernstige en onherstelbare ver minking van een neger, tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld, aldus meldt A.F.P. De rechter van de recht bank te Birmingham, in de staat Ala bama, die dit vonnis wees, verklaarde dat de maximumstraf, die hü hiermede aan Floyd had opgelegd, nog niet in oyereenstetnming is met het door hem gepleegde misdröf. (A.F.P.) Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In het zuiden van het land veel bewolking met tijdelijk enige regen. In het noorden opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige, af en toe krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zon; 7.51-17.00. Maan: 18.25-9.38. Advertentie Advertentie temp. neersL Station Weer heden afgel. 7 uur 24 uur Helsinki regen 7 6 bioctcnolis regen 8 7 Oslo onbewolkt 2 0 Kopentiagen zwaar bew. 6 0,3 Londen zwaar bew. 2 0 Amsterdam licht bew. 6 0,1 Brussel motregen 7 0.4 Luxemburg regen 5 1 Parijs geheel bew. 5 0 Nice zwaar bew. 9 35 Berlijn geheel bew. 8 2 Frankfurt regen 7 1 München mist 5 0 Ztiricb motregen 6 1 Genève regen 5 2 Locamo regen 6 40 Wenen zwaar bew 10 0,4 Advertentie Advertentie Van binnen en ven buiten Is ww een juweel I Luxueus Is de prachtige wollen whipcord, heerlijk warm de flannel tartanvoering. Deze jas, die u ook als demi draagt, Is volmaakt waterdkhtl Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Btjsfum BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand,'f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1