Nieuwe lasten voor de kleine middenstander Oktoberrevolutie herdacht met grote parade in Moskou Verontwaardigde reacties in Indonesië Huisvesting van arbeiders om streeks 1850 Vooraitzicht textielindustrie is weinig gunstig K ru is woord raadsel ERIC DE NOORMAN] Eerste Kamerlid Hooij over de strijd om de koffie Subandrio weer naar New York Washington en Londen voelen weinig voor topconferentie Soekarno dreigt met „nieuwe koers", die de wereld versteld zal doen staan99 Openbare les dr. H. v. d. Eerenbeemt Invoer van energie in E.G.K.S. zal in 1975 de produktie overtreffen Aandacht voor de concurrentie en het luxe-karakter VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 PAGINA Pater L. Beckers naar Bandoeng Rector van Katholieke Economische Hogeschool Kwestie-Nieuw-Guinea Annulering Indonesische schulden aan ons land door Dulles gebillijkt? Israëlisch minister krijgt andere nam Akkoord over tarieven brilmonturen en glazen Nieuw type raketgeschut Geld van klanten achtergehouden Een jaar geëist, waarvan 4 maanden voorwaardelijk Mr. dr. M. S. van Oosten Advocaat-generaal bij de Hoge Raad Nederlands-Australische verklaring Donald Campbell nog sneller op het water Examens Nieuwe voorzitter Bedrijfschap Lederwarenindus trie Tenzij atoomkracht te hulp komt Gesmokkelde boter in beslag genomen Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Op de in „Krasnapolsky" te Amster dam voortgezette vergadering van de Centrale Raad van de Diocesane R.K. Middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft de vice- voorzitter van de Ned. R.K. Midden standsbond, het Eerste-Kamerlid Th. S. J. Hooij, gewezen op de grote problemen, waarvoor de Middenstand thans ge plaatst wordt. Hij verheugde zich over het wetsont werp op de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen, waarvoor de bond altijd heeft geijverd. En hij hoopte dat deze regeling al 1 januari 1959 zal ingaan, al ontveinsde hij zich niet dat de kleine ondernemer en door de bijdrage voor de ouderdomsvoorziening en door de bijdrage voor de kinderbijslag een aan- rkelijke last te dragen krijgt. De bond zal nagaan hoe die last verlicht kan worden vooral als de verplichte bij dragen niet In de prijzen mogen wor den doorberekend. De bond bestudeert thans ook de ge volgen van de invoering van de Euro- markt voor de middenstand, waarbij voorkomen moet worden dat de Ne derlandse middenstand verlaagd zal worden tot het peil van de andere aan de Euromarkt deelnemende landen, want Nederland staat op het gebied van de middenstandswetgeving vooraan. Tenslotte zal de bond zich ook gaan be zighouden met het vraagstuk van de rechtsvorm van de groeiende midden- standsbedrijven, die in omvang gemid deld groter zijn dan 25 jaar geleden. Misschien moet er wel een nieuwe rechtsvorm gecreëerd worden, aldus de heer Hooij, die tenslotte de strijd „om de koffie tussen de textielwinkelier en de kruidenier besprak. Aan de bond was verweten dat hij deze strijd niet had voorkomen maar de heer Hooy zette uiteen dat de kruideniers zijn- be gonnen gebruik te maken van de ma zen in de wet op het Cadeaustelsel door kle: textielprodukten cadeau te ge ven, hetgeen de textielhandelaren tot het verweer heeft gebracht om dan koffie te gaan verkopen. De bond over legt thans met de wetgevende instan ties om de mazen in de wetten te kun nen dichte- Op de vergadering hield prof. dr. A. A. Ariens een inleiding over „parallelli satie in het middenstandsbedrijf", het overlappen van eikaars branches. Hij wees er op dat men de scheiding van de branches niet al te zeer mag door voeren om verstarring te voorkomen, al mag dit nu weer niet betekenen dat daardoor het bestaansrecht van bepaal de bedrijven in het gedrang komt. Hij meende verder dat de Vestigingswet dergelijk „overlappen" van eikaars branches niet kan voorkomen omdat deze wet er niet is om bepaalde mid- d ostandsbedrijven veilig te stellen i .aai' om de '-orming van bekwame ondernemers te stimuleren. Deken Kraakman, de geestelijk ad Viseur, nam afscheid als zodanig we gens zijn benoeming tot Deken van Alkmaar. Hij wekte tot meer verdie ping in geestelijk opzicht en tot grotere collegiale samenwerking op. He aftredend bestuurslid, de heer G. Kromhrut te Lisse, werd herkozen en tot nieuwe estuursleden werden geko zen de heren C. J. Rozemond te Mid delburg en M. C. Sedelaar te Noord- wijk. Op voorstel van de afdeling Leiden zal het hoofdbestuur zich tot de des betreffende instanties wenden met het Tot rector-magnificus van de katho lieke hogeschool te Bandoeng op West- Java is door de provinciaal overste en het kapittel der paters Franciscanen benoemd pater drs. L. H. M. Beckers, thans directeur van de r.k. H.B.S. St. Antonius Doctor te Kerkrade. De nieuwe rector-magnificus is in 1917 te Roermond geboren, hij slaagde in 1947 voor het doctoraal examen van de katholieke economische hogeschool te Tilburg. In 1951 werd hij tot direc teur van de r.-. H.B.S. te Kerkrade benoemd. Als zijn opvolger te Kerkrade is r - De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Snbandrio, zal de volgende week weer naar New York vertrekken, ter bijwoning van de debat ten in de Assemblée der Verenigde Na ties over de kwestie Westelijk Nieuw- Guinea. Hij zal worden vergezeld door dr. Sudjarwo, de vroegere leider van de Indonesische delegatie bij de Ver enigde Naties. Het lid van de Nationale Raad, pro fessor Muhammad Yamin, die is be noemd tot adviseur van de Indonesi sche delegatie bij de V.N., is gisteren naar Tokio vertrokken, eveneens op weg naar New York. Yamin deelde mede tijdens zijn oponthoud in de Ja panse hoofdstad een diplomatieke mis sie te moeten vervullen, doch hij wilde niets zeggen over de aard daarvan. (A.N.P.) Roeslan Abdulgani, die in het vorige Indonesische kabinet minister van bui tenlandse zaken was, heeft onthuld, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, hem kort na de annulering door Indonesië van zijl schulden aan Nederland heeft verteld, dat ook de Verenigde Staten, toen zij zich van Groot-Brittannië los maakten, niet al hun schulden hebben betaald. Roeslan Abdulgani sprak op een bijeenkomst te Amahai, op het eiland Ceram. Hij zei, dat zijn gesprek met Dulles had plaats gehad, toen hij in de zomer van 1956 president Soekarno vergezel de op diens reis naar de Verenigde Staten. Volgens Dulles heeft Amerika destijds maar vijf procent van zijn schulden aan Engeland betaald. Roeslan Abdulgani had uit deze verklaring de conclusie getrokken, dat Indonesië zich door zijn besluit niet in een positie van Isolement had geplaatst. (A.N.P.) De Israëlische minister van vervoer. Mosje Sjapiro, die op 29 oktober ernstig werd gewond door de bomaanslag in het parlement, heeft gisteren, volgens Uni ted Press, een andere naam gekregen: Haim leven). Het is een poging om zijn leven te redden Volgens een ouae Joodse traditie kan de engel des doods alleen diegenen vinden, wier namen zijn opgeschreven in het boek des levens, aldus United Press. Tussen de bij het gemeenschappelijk overleg aangesloten zie" enfondsorgani- saties en de federatie van Nederlandse opticiënsorganisaties is thans zo deelt de secretaris dezer *eder tie mede ^gvereenstemming bereikt over een re delijk tarief voor de levarinr van bril lenglazen en brilmonturen aan zieken fondsverzekerden. Al- basis voor de enderhanuelingen heeft gediend een uitvoerig rapport van het Economisch Instituut voor de middenstand over de rentabiliteit van d- opticiensbedrijven In Nederland over het jaar 1855". verzoek de kleuren en de uitvoering voorlopig tot augustus 1958 benoemd van de m omloop zijnde bankbiljetten meer te doen verschillen dan tot dusver het geval is om vergissingen tussen de soorten bankbiljetten te voorkomen pater drs. F. Breukers, tot nu toe on der-directeur van de H.B.S. van het Bernardinuscollege te Heerlen. De veertigste verjaardag van de Rus sische Oktoberrevolutie is gisteren in Moskou gevierd met een kolossale pa rade op het Rode Plein. Partijleider Khroesjtsjev, premier Boelgan'in en de leiders, die op het ogenblik deel uit maken van het presidium, hadden sa men met de buitenlandse gasten, o.w. de Chinese president, Mao Tse Toeng, de tribune op het mausoleum van Lenin en Stalin reeds beklommen, toen de nieuwe minister van defensie, maar schalk Rodion Malinovsky, in een open Zil-limousine het Rode Plein kwam op rijden. Hij inspecteerde de militaire for maties, die daar stonden opgesteld en hield vervolgens een korte rede, waarin hij het Russische volk de verzekering gaf, dat de Sovjet-strijdkrachten in staat zijn iedere aanvaller terug te slaan en voorts, dat de Russische lei ders beseffen, dat een nieuwe oorlog met kernwapens het einde van vele mil joenen mensen en de vernietiging van het werk van vele generaties zou be tekenen. De lancering van de beide kunstma nen noemde hij de eerste stap naar de verovering van de ruimte. Direct na zijn toespraak begon de mi litaire parade, die de langste was sinds het einde van de oorlog. De buitenland se correspondenten melden, dat zü de afgezette minister van oorlog, maar schalk Zjoekov, bij de parade niet heb ben opgemerkt. In de grote parade waren alle onder delen van de Sovjet-strijdkrachten ver tegenwoordigd. Men zag een nieuw soort tank, ook geschikt voor amfibie acties, en voorts een onbekend type raketgeschut, welks draagkracht vol gens een radiocommentator vele ma len groter is dan van de Stalinorgels. In totaal waren 38 raketwapens ver tegenwoordigd, waarvan enkele lopen hadden van een 15 meter lengte. Volgens Westelijke militaire deskun digen varen de grootste twee getoonde projectielen eentrapsraketten van 21 tot 24 meter lengte en met een rijkwijdte van 160 km,een soort grote V-2's. Andere raketten waren tweetrapsprojectielen die van de grond af tegen vliegtuigen kunnen worden gebruikt, te vergelijken met de Amerikaanse „Nike", tactische wapens die gebruikt kunnen worden te gen doeler op de grond op korte af stand, te vergelijken met de Amerikaan se „Honest John", en andere raketten, (Van onze Haagse redactie) Mr. G. J. de Lint, officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gister morgen tegen een 42-jarige slagers knecht uit Voorburg één jaar gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, geëist wegens hét achter houden van van klanten ontvangen gel den tot een totaal bedrag van naar schatting vijfduizend gulden. De sla gersknecht bezoTgde vlees bij de klan ten, rekende af, maar deed het bij zijn baas voorkomen als of de klanten niet hadden betaald. Volgens zijn werkgever was hij vele malen geld te kort geko men, maar even vaak waren hem uit menslievende motieven deze tekorten niet aangerekend. Na twee jaar werd het echter te bar. Tijder de rechtszitting bleek dat de slagersknecht, die zich vaak aan drank te buiten ging, altijd een soort van spel letje met zijn baas had gespeeld. De officier van justitie noemde dit zelfs een spel van kat en muis. De verdachte gaf te kennen dat de verduisteringen in to taal slechts een bedrag van 125 gulden zouden hebben belopen Aan zijn eis verbond de officier van justitie de bijzondere voorwaarde dat de slagersknecht onder toezicht van het Leger des Heils zou worden gesteld en gedurende zijn proeftijd een alcohol- ontv. enningskuur zal volgen. Uitspraak donderdag 21 november. „die geen overeenkomst hadden met an dere grondraketten". Toen de grote raketten de tribune pas seerden, greep Khroesjtsjev naar zijn bril en maakte gebaren tegen het Chi nese staatshoofd Mao Tse Toeng en an dere communistische leiders. De ra ketten, die tijdens de parade werden vertoond, staan waarschijnlijk ter be schikking van de Sovjet-strijdkrachten in Oost-Duitsland. De werkelijk grote Russische raketten, van middelgrote en intercontinentale reikwijdte, worden nog steeds strikt geheim gehouden. Na de militaire parade kwam een optocht van naar schatting een kwart miljoen burgers, voorafgegaan door een groep van 5000 atleten. Ook in Wladiwostok is een parade van vloot- en landstrijdkrachten gehou den. (Reuter-U.P.) 'VSO™, ■>y? 3"- Nauwelijks heeft Harald gezien, wie daar nadert, of hij geeft zijn paard de sporen en gaat er in snelle vaart vandoor. „Tegen de domme drift kop helpt toch geen praten," mompelt hij, zijn paard tot groter spoed aan drijvend. „Hij moet zijn neus maar eens stoten." Na deze onbegrijpelijke woorden buigt hij zich over zijn vos en jakkert zwijgend voort, de heuvels in... „Drie dubbele, bleke lafaard," buldert Ottar knarsetandend, als hij ziet, dat hij er nooit in slagen zal de ander in te halen, houdt hij zijn paard in, geeft nog een reeks ongezouten krachttermen en verwensingen ten beste en keert'naar Leif Eénpoot's houten veste terug. De krijgers staan nog steeds aan de poort en laten hem zwijgend naderen. „Ik ben eigenlijk blij, dat we hem kwijt zijn," brom Ottar meer tegen zich zelf, dan tot de mannen, ,,'t 1 een eigenwijze kerel en onbetrouwbaar, dat zie je nou. Komaan, breng mt eens gauw bij je meester," wendt hij zich dan tot de wachters. „Ik heb een zaak van groot gewicht te bespreken. Hij is in gevaar. Ja.... zoiets beweerdt de Sluwe ook daareven, grijnst een der wachters, een gespierde kerel, spot' tend, „e had beter achter hem aan kunnen blijven rennen, Ottar Yarl!" Hij doet een stap naar voren en klopt Ottar dreigend met de speerpunt tegen de borst. „Ga heen, man! Leif Éénoog is niet va nje gezelschap gediend. Hij heeft de koning trouw gezworen! Vecht het maar alléén uit, maar dan moet ge vlug maken dat je weg komt; anders zullen wij het wel even met je opknappen. Bij K.B. is mr. dr. M. S. van Oos ten, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, benoemd tot advocaat-gene- raa' bij de Hoge Raad der Nederlan den. Mr. dr.Van Oosten, die in 1909 te Kiel- Windeweer (Gr.) is geboren, doorliep het gymnasium te Rotterdam en stu deerde daarna rechten te Leiden, waar hij in 1938 promoveerde. Vóór zijn pro motie was hij van 1933 tot 19,39 werk zaam als waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie te Leeuwarden en van 1942-1955 die van substituut officier van justitie te Rotterdam. Sinds 1955 was mr. dr. Van Oosten advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem. Sedert 1 maart 1957 is hij raadsheer, speciaal belast met de be handeling van belastingzaken. doch hij verzekerde zijn gehoor, „dat de gehele wereld even versteld zal staan als het geval was tijdens onze strijd om de onafhankelijkheid". (A.N.P.) Donald Campbell heeft gisteren op het Conistonmeer in zijn raceboot „Bluebird" een nieuw wereldrecord gevestigd. Over de gemeten 1 kilometer bereikte hij heen een snelheid van 218 mijl (bijna 351 kilometer) en terug 260 mijl (ruim 418 kilometer). Het gemid delde is 239 mijl (384.6 km/uur). Campbell heeft drie dagen op gun stige omstandigheden gewacht. Toen de lichte mist was opgetrokken, ging hij het spiegelgladdemeer op met zijn boot die straalaandrijving heeft. In zeven minuten was de gehele record poging achter de rug. Mevrouw Supeni, de voorzitster van T Irian In het Indonesische grondgebied de sectie buitenlandse zaken van het mocht mislukken. Hij lichtte niet toe wat hu met „nieuwe koers" bedoelde, Indonesische parlement, heeft gisteren jocj| hjj verzekerde ziin p-ehooi* ..dat een krachtig protest doen horen tegen de houding van de Australische rege ring „door zich te mengen in het ge schil over West-Irian tussen Indonesië en Nederland". Als commentaar op de gemeenschappelijke Nederlands-Austra lische verklaring over de samenwer king bij de ontwikkeling van Nieuw- Guinea zei mevrouw Supeni, dat de In donesische regering tijdig moet protes teren tegen „de actie van de Neder landse en Australische regeringen tot vereniging van West-Irian en de Australische trustgebïeden". Een lid van de Indonesische Natio nale Raad, professor Mohammed Ya min, beschuldigde Nederland van het leggen van een rookgordijn rondom West-Irian, hangende de debatten in de Verenigde Naties over deze kwestie. „Dit rookgordijn is bedoeld om de heer sende toestanden in West-Irian te ver bergen, daar de Nederlanders geen suc ces hebben ;ehad bij het vooruitbren gen van de Indonesiërs in dat gebeid". Yamin betoogde, dat „hoogdravende woorden" in de Australisch-Nederland- se verklaring als „onvervreemdbare rechten", en het betrekken van de goe de naam van de Verenigde Naties daar in, „pogingen waren om de ware de mocratie te verdraaien tot modern ko lonialisme". Het Australische blad „Sydney Mor ning Herald" zegt in een hoofdartikel dat de gezamelijke verklaring verstan dig is en op het juiste ogenblik is ge publiceerd. „Dit overleg" aldus het blad „zal er de aandacht van de we reld, en niet het minst die van het luidruchtige „anti-koloniale blok" in de V.N. op vestigen, dat de inheemse be volking van Nieuw-Guinea uiteindelijk het recht heeft, over haar eigen toe komst te beslissen, en dat de doelstel ling, van Canberra zowel als van Den Haag is. haar te brengen tot een ogen blik waarop zij in staat zal zijn deze beslissing te nemen", aldus de Sydney Morning Herald. Intussen heeft president Soekarno gisteren gezegd, dat „de mensheid wellicht versteld zal staan" over de „nieuwe koers", die door Indonesië zal worden gevolgd, als de strijd in de Ver enigde Naties voor inlijving van West- Gistermiddag heeft Dr. H. P. M. van den Eerenbeemt in de aula van de hogeschool, in het bijzijn van vele cu ratoren, professoren en andere belang stellenden, zijn ambt van lector in de politieke, economische en sociale ge schiedenis aan de Katholieke Econo- nomische Hogeschool aanvaard met het houden van een openbare les. In deze openbare les behandelde dr. van den Eerenbeemt niet alleen de woonsituatie, waarin de arbeider een eeuw geleden verkeerde, doch besteed de evenzeer aandacht aan de woning bouw ten behoeve van de werkende klasse. Aangezien de overheid zich niet actief bemoeide met de kwestie van de volkshuisvesting, grepen particuliere huiseigenaren de gelegenheid aan om zeer hoge huren voor hun panden te vragen. Vooral de arbeider werd het slachtoffer van deze gang van zaken. Voor zijn slechte woning betaalde hij jaarlijks vaak een huur, welke circa 20 pet., soms zelfs 50 pet. van de wer kelijke waarde bedroeg. Door de grote behoefte aan woon ruimte in de grote steden, als gevolg van een sterke urbanisatie, werd de nieuwbouw een gunstig handels- of be leggingsobject. Aangezien de doorsnee werkman in het algemeen de hoge huur niet kon betalen, werden door fi lantropische burgers of door arbeiders zelf "bouwverenigingen opgericht, waar de huur zodanig werd vastgesteld, dat een billijke rente verzekerd was voor het voor de bouw aangetrokken kapi taal. Naast deze verenigingen, die zich toelegden op bouw en verhuur van so ciaal verantwoorde arbeiderswoningen, kwamen er eveneens bouwverenigingen tot stand, die tot doel hadden de werk man eigenaar te maken van de woning. Deze verenigingen zagen hierin een mogelijkheid om de arbeider op een hoger economisch niveau te brengen en tevens om zijn zedelijk en intellectueel peil te verhogen. Doordat de aflossings termijn voor het opgenomen kapitaal nogal lang was, steeg de huurprijs ge woonlijk niet met meer dan 10 pet., zo dat de extra uitgave om langzamer hand in het bezit van een woning te komen meeviel. Aldus streefden deze bouwverenigingen, die kort na 1850 met hun heilzaam werk aanvingen, er naar voor de arbeider een woningvoorzie ning te bereiken, die zowel sociaal als économisch verantwoord was. Aan het eind van zijn openbare les herdacht lector van den Eerenbeemt zijn voorganger aan de Katholieke Eco nomische Hogeschool en leermeester, wijlen prof. dr. L. G. J. Verberne. Na afloop had een drukbezochte receptie plaats. AMSTERDAM, 7 nov. Bevorderd tot arts mevr. L. A. Ruys-Jetses, Aerden- hout; mej. V. M. van der Wal, F. Th. Wolkoff, K. S. Boen en A. van Stuy- venberg, Amsterdam. Artsexamen le ged.: mej. H. Vis, E. J. A. M. Blommaert, Tan Yoe Tjheek, J. van der Zee, Amsterdam, en C. L. Zwaan, Bergen aan Zee. Propaed. theologie: G. J. de Vries en W. G. van Pijpen, Amsterdam. GRONINGEN, 7 nov. Kand. rechts geleerdheid: A. Veenstra, Zuidhorn. ROTTERDAM, 7 nov.; Doctoraal econ. wetensch. A. de Bloeme, Voorscho ten. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen Isam Yusaf Ashour, geboren te Jaffa (Palestina) op een proefschrift, „Crop variations fel de vergadering van het bestuur van het Bedrijfschap Lederwarenindus- trie werden o.m. de begroting voor 1958 en het ontwerp-heffingsvordering 1958 evenals de ontwerp-verordening inzake de vordering van bijdragen goedgekeurd. Tot nieuwe voorzitter van het bedrijf schap werd benoemd de heer P. L. van de Pluim te Utrecht. De huidige voor zitter, de heer C. A. Evers, zal deze functie om persoonlijke redenen neer leggen, maar hij zal wel lid blijven van het dagelijks bestuur. Van de zijde van de werkgeversver- tegenwoordiging in het bestuur werd be zorgdheid uitgedrukt over de hoge con- tributiekosten voor de fabrikanten, voor al in deze tijd van teruglopende con junctuur. Aangedrongen werd derhalve op de grootst mogelijke zuinigheid bij de uitgaven. De oppositie tegen het be drijfschap vindt o.m. zijn oorzaak in de hoge contributie. De praktijk zal moeten leren of men nog kan bezuingen. Toch werd er nog op gewezen, dat de gemid delde contributie van ca. 190 per jaar niet hoger is dan de contributie, die de vrije organisaties destijds hieven. Het bestuur wacht op het accountantsrap port over de verstreken periode 1956/57 en zal dan een betere basis hebben voor haar begrotingsbeleid in 1958. Wat betreft de post subsidie aan de Stichting Lederwarenindustrie was men van mening, dat deze Stichting het be- and the business cycle in the United stuur van het Bedrijfschap eens diende States 18701940". in te lichten over haar activiteiten. Blijkens net eerste rapport van het gemengd comité van de Hoge Autori teit en de raad van ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is de energieproductie in de ge meenschap belangrijk minder dan de behoefte. In 1955 is het al nodig ge weest netto 84 miljoen ton steenkolen- eenheden in te voeren, ofwel 20 pet van de totale behoefte, met welke uitgave een bedrag van meer dan 1 miljard dollar gemoeid was, terwijl op grond van de verwachte ontwikkeling in de zes lan den in de komende twintig jaar de be hoeften nog met 83 pet zullen stijgen. Aan de andere kant heeft de studie de stijging van de produktie van klassieke energiebronnen geschat, daarbij reke ning houdend met de vooruitzichten voor d ontwikkeling van de verschillende bronnen: steenkool, bruinkool, petrole um, aardgas en waterkracht. Uit deze schatten blijkt dat de totale klassieke energieproduktie van de gemeenschap, welke op het ogenblik de totale behoef ten al niet meer kan dekken, in de ko mende 20 jaar slechts met 37 pet zal kunnen toenemen. Als de atoomenergie niet te hulp zou komen, zou de noodzakelijke netto-in voer ter dekking van het verschil tus sen "e behoeften en de produktie in 1975 meer dan verdriedubbeld zijn in vergelijking met 1955 en dus ruim schoots de huidige produktie van de ge- li le gemeenschap passeren. Naar waar de zoj de invoer meer dan 4 miljard doll bedragen. Een invoer tot een dusdanig bedrag zou grote gevaren met zich medebren gen, zowel voor de bevoorrading als voor de stabiliteit van de prijs van de energie en voor de betalingsbalans. Om deze gevaren te vermijden of al thans te verkleinen, lijkt het daarom noodzakelijk aan de ene kant een zeker evenwicht tussen de invoer van petro leum en van steenkool tot stand te brengen en aan de andere kant de ontwikkeling van de produktie van atoor nergie zo spoedig mogelijk te bevorderen. De markt-vooruitzichten van de Ne derlandse textielproduktie kunnen iin het algemeen weinig gunstig worden ge noemd. Er zal daarom naar middelen gezocht dienen te worden om de markt meer rekbaarheid te geven en om de concurrentiepositie te verbeteren. Genoemde rekbaarheid zal gevonden kunnen worden in een accele ratie van de verzorgingsvraag enerzijds en door aan bepaalde produkten een meer luxe karakter te geven anderzijds, aldus prof. dr. C. Scheffer, directeur van het Economisch Sociologisch In- stituur te Tilburg, in een lezing op de woensdag en donderdag in de Brabantse wol stad zijn gehouden. Van deze textieldagen, die waren georganiseerd door de Nederlandse Ver eniging voor Textielchemie en de Ne derlandse Vereniging van Textielchemie en de Nederlandse Vereniging voor Textieltechniek, bestond grote belang stelling. Het congres werd woensdag middag in de Sociëteit Philharmonie ge. opend door burgemeester mr. C. Becht, die eraan herinnerde, dat de textiel industrie die met name in Tilburg reeds vóór de Franse Produktie tot grootindustrie was uitgegroeid de uit daging van de eerste industriële resolu tie van de tweede technische resolutie zal van beslissende betekenis zijn, niet alleen voor de textielindustrie, maar op politiek gebied in hesl West-Europa, aldus de burgemeester. Nadat dr. F. Gribnau en prof. ing. J. Beyer namens beide verenigingen een inleidend woord hadden gesproken, be lichtte prof. Scheffer de perspectieven van de textielindustrie. Hij deed die aan le hand van het uitvoerige rapport, dat zijn instituut onlangs heeft uitge bracht over de produktie- en afzetver- houdingen in de Westeuropese wol- lenstoffenindustrie en waarover wij in ons blad van 12 oktober hebben bericht. Door de opkomst van eigen indus trieën in de onderontwikkelde gebieden en tengevolge van de concurrentie van niet-Europese landen, met name Ja pan, zijn de afzetmogelijkheden van de Westeuropese en dus ook van de Ne derlandse textielindustrie buiten west- Europa zeer gering. Zelfs op de Euro pese markt is de Japanse concurren tie reeds voelbaar. Een zekere satura te, een verschuiving binnen het textiel- verbruik van wol en katoen naar rayon en een toenemende concurrentie van nylon en andere kunststoffen remmen voorts de afzet in west-Europa. Prof. Scheffer meent, dat een acceleratie van de vervangingsvraag, waardoor de markt meer rekbaarheid kan worden gegeven, bereikbaar is door de accen- tueri g van het mode-element. Het an dere midde om de markt te verruimen: het geven van een meer luxe-karakter aan bepaalde produkten, kan worden verkregen door de voortbrenging van hoog-gekwalificeerde artikelen. Dit al les eist intensieve technische research en bovendien commerciële research om de afzetmogelijkheden en de smaak van het publiek te peilen. Met het oog op d. concurrentiepositie zal daarnaast veel aandacht moeten worderi besteed aan het kostenaspect, waartoe techni sche en bedrijfseconomische research hand in hand zullen moeten gaan. Prof. Scheffer wees voorts op het belang van samenwerking tussen de veelal kleine en middelgrote textielbedrijven bij alle activiteiten die tot een zo rationeel mo gelijke produktie en distributie in de tex tielindustrie kunnen bijdragen. Donderdag werden enkele inleidingen gehouden die de strekking hadden, het kwaliteitsbewustzijn te versterken. Dr. H. Röder ..prak over Kwaliteitswetge ving en -garantie in de textielindustrie, beschouwingen over het in verband met dit onderwerp uitgebrachte rapport van werkgroep 26 van het koninklijk insti tuut van ingenieurs; ir. F. Germans en de heer P. van Gorp hielden resp. spin nerij-technische en weverij-technische beschouwingen en ir. F. van Lamsen nam de verftechnische en veredelings- aspecten onder de loep. Di inleiders behandelden in de na- midaagbtfeenkomst diverse vragen, waarna prof. ir. D. Dresden, voorzitter van de Nijverheidsorganisatie T.N.O., een slotlezing hield. De douaniers van de brigade van Eeklo (België) hebben te Maldegem na een achtervolging een auto met 800 kg. Ne derlandse boter in beslag genomen. De smokkelaar kon ontkomen. Horizontaal: 1. persing; 4. olienootje; 8. kogelvormig; 11. rondhout; 12. voeg woord; 13. weidedieren; 14. lidwoord; 15. uitroep van pijn; 16. vriendin (Fr.); 17- rivier in Rusland; 19. land in Azië; 20. drietal; 22. vuur; 25. Luchtstrijdkrachten (afk.); 26. rivier in Nederland; 28. gat, opening; 31. herkauwer; 3. herkauwer; 35. titel (afk.); 36. oever; 38. edelen; 39. werpstrik; 40. ontvangstbewijs; 41. rivier in Italië; 42. romeins imperium (afk.); 44. bevel; 46. fotografie; 48. het spelen; 50. pers. voornaamw.; 51. wegge deelte voor wedstrijden; 53. klein plan tje; 55. bep. telwoord; 57. wandversie ring; 58. afstandsmaat (afk.); 60. bestaat; 61. omslag; 63. Frans pers. voornaamw.; 64. dierengeluid; 65 zangnoot; 66. zang- noot; 67. aanw. voornaamw. 69. Frans voorvoegsel; 71. de onbekende (afk.); 73. loterijbriefje; 75. week, nat, vochtig; 77. aanzien; 79. jongensnaam; 81. Engelse ontkenning; 82. handig 84. verwaand; 86. het romeinse rijk (afk.); 89. deel v.d. bijbel (afk.); 91. voorzetsel; 93. plant; 95. leerling (Fr.); 96. laatste rustplaats: 98. Engelse titel; 99. deel v.d. dag (afk.); 100. rivier in Italië; 102. lofdicht; 103. seconde; 105. beet; 107. schaakterm; 110 meisjesnaam; 112. rijstbrandewijn; 115. lip versiersel; 116. gladde; 118. jong dier; 120. tandeloos zoogdier; 121. heilige (afk.): 122. lof; 123. Frans voorvoegsel; 124. rivier in Friesland; 125. steun; 126. vervaagd; 127. spoorstaaf. Vertikaal: 1. spoedig; 2. onheil 3. rij tuig; 5. kostbare stof; 6. troefkaart: 7. wapen; 8. koningin (Fr.); 9.'onprettig; 10. niet dik; 17. West-Indië (afk;.); 18. reeds; 21. filmmaatschappij (afk.); 23. indien; 24. langzaam; 25. verdriet; 27. plaats in Friesland; 29. bron; 30. recht afhangend; 32. en dergelijke (afk.) 34. einde; 35. kleine plaats; 37. anno Christi (afk.) 41. gewicht; 43. klein beetje; 45. kloostervoogd; 46. zangnoot; 47. voorzetsel; 48- soort schip (afk.); 49. Chinese maat; 50. meisjesnaam; 52, bloem; 54. onder andere (afk.); 56. larve; 57. gelofte; 59. voedster; 60. elektrisch geladen deeltje; 62. hoofddeksel; 68. wereldtaal; 69. plaats in Noorwegen; 70. voorzetsel; 72. deel v.d. dag; 74. deel v h. hoofd; 76. verbrandingsrest; 77. tite' (afk); 78. reeks; 80. soort verlichting (afk.); 81. voorzetsel; 83. hetzelfde; 85. ver naar beneden; 87. losse draad; f drank; 90. muziekteken; 92. onbewoon bare woning; 94. Chinese maat; 97. de somma van; 99. bergweide; 101. familie lid; 104. telwoord; 105. soort neerslag: 106. schildersgerei; 108. bouwland; 109. coupe; 111. pers. voornaamw.; 113. zang noot: 114. grondsoort; 115. sluis- 117. oppervlaktemaat; 119. hevig. Horizontaal: 1. schildering; 2 thee - orakel; 3. rantsoen - e.a.; 4. oo - slin gers; 5. P.S.V. - oe - els; 6. lorrie - l.o.J 7. plomp traan; 8. bezagdigd; 9. horen - les; 10. ader - N.I.R. - de; 11. lsk - ave - tor. Vertikaal: 1. stropop - hal; 2. chaos - loods; 3. hen - vlo - rek; 4- iets - omber; 5. slorpen; 6. dooier - N.V.; 7. eren - Italië; 8. rangeerder; 9. ik - el - ai»; 10- neerslag - do; 11. glas ondier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2