Paradoxale ervar in aardsatelliet kunstmatige Zwaartekracht nul zet een hele wereld van ervaringen letterlijk op zijn kop W m Khroesjtsjev danst en zingt in het Kremlin „Lied van tweede maan'' klinkt in Eindhovens laboratorium I Defensiedebat in het Lagerhuis -.Veel- veel te veel A' J D ctifral-10 AW CONCORDIA Veelkleurig vuurwerk besluit het herdenkingsfeest van de revolutie Mgr. Jansen dankt voor collecte „SPOETNIK" LAAT ZIJN SPOREN NA Klein -seminarie in bisdom Rotterdam !3£L™i -èrtë VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 PAGINA 7 PHILIPS - ROXANE f3.75 mmm IM «MÉ s Het verzekerd kapitaal dat u bij de uitkering ontvangt, vormt het sprekende bewijs dat door u bij het sluiten van de levensverzekering een goede richting werd gekozen. U hebt gespaard en tevens een risico gedekt. Concordia-verzekerden ontvangen bij de uitkering niet slechts het verzekerd kapitaal doch tevens een aandeel in de winst. Concordia volgt een vaste koers, gericht op Maximale Zekerheid, tegen Minimale Premie terwijl bovendien de bedrijfsoverschotten direct of indirect volledig ten goede van de verzekerden worden gebracht. Een koers derhalve, welke de verzekerden de meeste voordelen biedt! CONCORDIA, Oudenoord 10, Utrecht SPSS m&m AA; A Ambtsaanvaarding prof. dr. H. Linskens Stakingsdreiging bij de petroleum-industrie op Curacao ALSOP Gewichtloos in de onmetelijke ruimte Eén van de wonderlijkste sensaties, die de Spoetnik- hond Koedrijawka, Limontsjik, Damka of, zoals de Amerikanen zeggen Woefnik beleeft, maar waar omtrent hij helaas niets zal kunnen vertellen als hij Weer veilig en wel op aarde zou belanden, is de ge- Wichtloosheid en alle gevolgen van het ontbreken van de zwaartekracht in de satelliet. Over deze wonderlijke situatie willen wij hier iets méér vertellen. Want de paradoxale wereld der ge wichtloosheid, de wereld van nul-zwaartekracht, is de Wereld, welke het levensmilieu zal zijn van de vrijwil ligers zij zijn er al die uitverkoren zullen worden om Woefnik en zijn opvolgers af te lossen op hun kos mische voorpost. Woefnik maakt haar mee, de wereld van nul-zwaartekracht. Het ontbreken van de zwaartekracht schept het mi lieu binnen in de aardsatelliet om in een allerwonderlijkste wereld. En dat zal het ook doen met het milieu binnen In de aardsatelliet of het ruimtestation dat menselijke wezens als passagiers zal herbergen. Het zal voor de mens. die zich in een vrije baan om de aloude planeet Aarde heen beweegt, één van de op vallendste sensaties zijn, te merken, dat hij in de ruimte waarin hij zich bevindt, ternauwernood enig gewicht heeft. Dat hij gewichtloos is en zich in een we reld bevindt waar de zwaartekracht nul is. Zwaartekracht nul, dat is genoeg om een hele wereld van ervaringen letterlijk op zijn kop te zetten. Woefnik heeft het al wel ervaren en eventuele menselijke satelliet-passagiers zal het perplex doen staan. Al de ervaringen, welke ze sedert hun prilste jeugd in de Wereld, die toen de hunne was, met veel moeite, met vallen en opstaan, hebben verzameld en tot hun levensge reedschap hebben omgesmeed, zullen blijken hun zin te hebben verloren en waardeloos te zijn geworden. En zij zul len he hun levensles opnieuw moeten gaan leren. Aan die nieuwe situatie, waarin zij 2IJn komen te verkeren en waarin zij wegwijs moeten zien te raken, zal in k het begin vrijwel geen touw zijn vast te k: ïopen. Want tal van tevoren nim mer in twijfel getrokken waarheden, zullen blijken op slag in onwaarheid te zijn. verkeerd Zc. „dat alles op zijn pootjes terechtkomt," „dat alles altijd naar benecen valt ,,dat de gebraden biefstukken nu eenmaal niet rondvlie gen zoals in Luilekkerland" en „dat boven boven is en beneden beneden." Dat door dit alles een streep is gehaald, daaraan zullen zij moeten wennen. Dat de dingen gewicht hebben is een normaal verschijnsel in onze wereld. En de consequenties daarvan zijn yoor ons dank zij onze ervaringen sinds onze vroegste kindsheid iets van zelfsprekends. Dat een voorwerp naar beneden valt als wij het loslaten, daar in zien wij al lang geen wonder meer. En wij weten er zelfs een „verklaring" Voor te geven. Want wat is gewicht? Gewicht is een gevolg van de aantrekkingskracht die wordt uitgeoefend door de aarde. De aarde trekt die voorwerpen aan. Wij vinden dat niet zo gek. Wij ken- n n immers verschijnselen, die er enige overeenkomst mee vertonen. Een magneet trekt een stukje ijzer tot zich. Het is allemaal niet moei lijk. Het wordt pas moeilijk, als we zo onverstandig zijn ons niet bij het teit neer te leggen c.i dat gevaarlijke ..waarom?" in de mond nemen. ..waarom trekt die magneet dat ijzer wernWaarom trekt de aarde dat voor- nog nietnk'laa?an Zijn W® voorlopig Laten wij die vraag maar voor wat zij *s> ?p-v, Vin we het nog een tikje moeilqker door te zeggen, dat niet al leen de aajde dat voorwerp aantrekt, maar ook de zon, de maan, de plane ten en zelfs de sterren dat doen en dat zelfs het voorwerp zelf ook de aarde de zon, de maan, de planeten en de ster ren .antrekt. Dat er in het heelal een algemene aantrekkingswet bestaat. Dat wij de meeste van die aantrekkin gen buiten beschouwing kunnen laten Somt, omdat de aantrekkingskracht af neemt met het kwadraat van de af stand tussen beide lichamen en kleiner is, naarmate ook de massa van het aantrekkende voorwerp kleiner is. Daar om behoeven wij ons om de aantrekken de kracht van een steen, een mensen lichaam o zelfs van een olifant of een Walvis niet druk te maken, evenmin hls om de aantrekkende kracht van de Verre zon en de nog veel verdere ster fan. Maar wei om die van de grote en habije aarde. In een kunstmatige aardsatelliet in "aar vrije baan is de zwaartekracht ifl, d.w.z. de aarde trekt niet meer. s jat, omdat zij zo ver van de aar- de verwijderd is? Neen, want ook op de ®*sfand van de aarde, waarop Woefnik ~'ch bevindt, is er nog een lichte -aan trekkingskracht van onze planeet. Maar „fhgevolge van de grote snelheid die ZlJn satelliet heeft, ontstaat een centn- mgaalkracht die juist zo groot is, dat die aantrekkingskracht opheft. Ook wanneer de tweede Spoetnik eens ®P een hoogte van slechts tien kilome ter in zjjn vrije baan om de aarde zou jjweven, zou Woefnik gewichtloos zijn. Maar daarvoor zou een snelheid nodig Zyn, zó groot, dat wij niet in staat zijn een satelliet die te geven. En daarom sturen wij de satelliet zo hoog de ruim te in. Daar is de snelheid die nodig is °m haar in een vrije baan te doen rond draaien minder groot. V.oefnik is dus gewichtloos: de aan trekkingskracht van de aarde is op geheven, die van maan en zon spe len geen rol en die van de satel liet zelf op Woefnik? (Want evenals alle voorwerpen in het heelal oefent ook de satelliet een aantrekkings kracht uit op Woefnik, evenals Woef nik weer op de satelliet). Beide krachten zijn zó gering, dat zij niet rnerkbaai zijn. En "us voelt Woefnik zich gewichtloos. gewichtloos voelen is een sen satie, die ons hier op aarde niet geheel al onbekend is. Zitten we op een stoel, dan voelen we ons gewicht tengevolge van de te gendruk van de zitting. Maar gaan wij zitten, terwijl men de stoel onder ons wegtrekt, dan voelen we ons direct ge wichtloos. We vallen. Doch gans ons organisme antwoordt daarop met een gevaarsignaal. Ook een parachutesprin ger voelt, in zijn val, vlak vóór zijn pa rachute opengaat, zich gewichtloos, evenals dat het geval is bij een duiker, die van een hoge springplank in het water duikt, even vóór hij het water- oppervla" bereikt. Het zijn alles echter zeer kortstondi ge ervaringen. Voor Woefnik is het een voortdurende situatie. En er gebeuren vreemde dingen in Advertentie van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f 2" Nu óók voordelige gezins verpakking van ISO dragees Philips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam Wanneer ik dit verhaal vijfentwintig jaar geleden had geschreven, had ik de kans gelopen, dat het niet in dit blad zou zijn verschenen. Het is ganselijk niet ondenkbaar, dat de redactie had gezegd: „Wat in dit blad verschijnt moet tenminste énig contact hebben met de werkelijkheid, maar dit zijn hersenbrouwsels, die wel buitenissig zijn maar niet reëel." Inderdaad zou het méér op zijn plaats geweest zijn in een fantas tische toekomstroman, dan in een dagblad. Maar een kwarteeuw heeft enig verschil gebracht. Het contact met de werkelijkheid is er: Woefnik maakt het op het ogenblik mee. een ruimte, waar de voorwerpen aan de greep van de zwaartekracht onttrok ken zijn. De toekomstige kunstmaan passagiers zullen er van kunnen mee praten. Eén van de wonderlijkste zaken zal zijn, dat de begrippen „onder" en „bo ven" hun zin verloren zullen hebben. De passagiers zullen hun voeten niet meer op de „vloer" drukken. Er is geen „vloer" meer, evenmin als een „plafond" en „zijwanden Lr zullen alleen maar „wanden" zijn en over elk ervan zou men kunnen lopen, even luchtig als een vlieg of een mug. Tenminste, als men ook zuignappen of haakjes aan de voeten had. Want an ders zou een geringe beweging al ons m een zwevende toestand kunnen bren gen, op weg naar de te§ea^e.F wand. Vreest men dan zich het hoofd te zullen stoten en duwt men zlc'1 daarom krachtig af van die wand, dan vliegt men met een vaart naar de an dere wand om zeer onzacht daar tegen terecht te komen. Zich stoten en won derlijke capriolen majeen is iets zeer gewoons in die omstandigheden. Houdt u zich rustig, dan zoudt u heel goed zwevend in de ruimte, kunnen gaan' slapen, u blijft zweven, waar u zich bevindt. Leg uw bril of uw horloge maar niet op tafel, want het zou kun nen gebeuren, dat het, als u de ogen weer opent, ergens in een hoek van het vertrek zweeft. Zuigfles en geen sigaret En als u dorst krijgt, probeer dan maar niet een kop thee in te schen ken uit de thermosfles, want er komt tengevolge van de oppervlakte' spanning een grote bruine ballon thee aan de opening hangen, die niet in het kopje kan en wil. Neem lie ver een zuigfles, zoals in uw baby jaren. Ook met het geliefde saffiaantje wordt het misère. Want vlammetjes hore' in de gewichtloze wereld niet thuis. De verbrandingsgassen willen namelijk niet opstijgen en dus dooft de vlam door zuurstofgebrek er is geen „tre. in de lucht. Een wereld met zwaartekracht nul: hoe zal een langdurig verblijf in zo'n milieu ons bevallen? Zal het gauw wennen? De mens verstaat op een niet onaardige wijze de kunst van zich aan te passen. Of zal het deprimerend gaan werken? Zullen we er „tureluurs" van worden Woefnik kan er ons helaas niets van vertellen. En toch zullen we er iets van moeten weten, als we ruimtevaarders willen worden. MR. H. C. M. EDELMAN Advertentie Wilt u meer weten over een u financieel, passende levensverzekering? Schrijf dan aan s en u ontvangt - geheel vrijblijvend - alle gewenste nadere inlichtingen. De tweede dag van de viering van de 40ste verjaardag van de oktoberre volutie werd gisteren in Moskou beslo ten met een veelkleurig en groots vuur werk, aldus bericht TJnited Press. In het Kremlin ontvingen de hoogste Russische leiders honderden buiten landse en binnenlandse gasten, onder wie tal van diplomaten en buitenlandse journalisten. Reuter meldt dat de belangrijkste gastheer op de ontvangst in het Krem- n het Philips Natuurkundig Labora torium te Eindhoven is de amuse mentsmuziek uitgangspunt geweest voor een experiment. De elektro-akoes- tische studio, waarin gewoonlijk weten schappelijke werkers zicb onder leiding van ir. R. Vermeulen bezinnen op de banden die elektronica en akoestiek thans binden alsmede op de kansen die er voor deze verbintenis in het ver schiet liggen, is voor een jong compo nist het dorado geweest waarin hij zijn elektronisch-muzikale aspiraties kon uitleven. Na het werk dat Henk Badings er in de serieuze sector verrichtte door de balletmuziek „Kaïn" met behulp van laboratorium-apparatuur te realiseren,, heeft thans Kid Baltan, die zich na een conservatoriumopleiding meer tot de geluidstechniek dan tot de concertprak- tyk voelde aangetrokken, een tweetal stukken amusementsmuziek „vervaar- di.gd" die hun wezen voor een belang rijk deel danken aan generatoren en toonfilters alsmede aan bandopneemap- paratuur. Uitgangsmateriaal voor „Song of- the second moon" dat drie minuten duurt en „Nighttrain-blues" dat een tijdsduur van drie-en-een- halve mmuut heeft werd echter ook geleverd door een piano, alsmede de „Ondes Martenot". De ritme-sectie me uiteraard een belangrijke rol speelt in "et rurnba-achtige „Tweede maan"- lied, waarvoor de componist geïnspi reerd werd door de roemruchte „Spoet nik werd bezorgd door een generator waarvan de „ruis" gefilterd werd en tenslotte in stukjes geknipt opnieuw gemonteerd. Een gemagnetiseerde schaar leverde b« dit stukje combina tie-werk nog een speciaal effect. De elektronische muziek, die tot voor kort slechts klank verruimend werk verrichtte in hét terrein van de serieuze nuziek, heeft hiermee voor het eerst haar intrede gedaan in de amusementssector en de „geluids- grenzen" van dit domein aanmerke lijk verruimd. Wekenlang heeft Bal- tan met zijn elektronische klankver wekkers en -verwerkers geëxperi menteerd. In totaal passeerde ruim drieduizend meter magnetofoonband de opneemkoppen van een batterij bandopnemers. Straks, op zaterdag 16 november aan staande, zal in de Philips Schouwburg te Eindhoven onder auspiciën van het kortelings opgerichte Contactorgaan voor Elektronische Muziek het eerste concert van elektronische muziek in Nederland worden georganiseerd. Bij die gelegenheid zullen werken worden Een batterij magnetojoons brengt de verschillende stemmen ten gehore die tenslotte door Baltan als verschillende geluidslagen op een band worden samen gebracht uitgevoerd van Nederlandse compo nisten Badings' „Kaïn" en Tom de Leeuw's oratorium „Job" alsmede van de Fransman Pierre Schaeffer de man van de musique concrète van Karlheinz Stockhausen uit Keulen en anderen. Baltans beide werkjes zullen op deze avond fungëren als het sluit- - stuk van de pauze. Proefuitzendingen via Philips' be- drijfsomroep brachten onder de luis teraars geen schok teweeg. Wel wer den zjj verrast door een regen van zeer felle, parelende klanken, die uit de ruimte leek te vallen en soms over ging in een Ü1 en ruimteloos zingen van een toon die langzaamaan kracht won, vlak langs de oren van de toe hoorders streek en zich tenslotte in het niets scheen op te lossen. Het tweede werkje „Nighttrain-blues" wekt' reminiscenties aan de geluiden waarmee een trein de nachtelijke stilte doorbreekt. lin partijsecretaris Khroesjtsjev was. Terwijl president Worosjilov en premier Boelganin zich met de ere-gasten be zighielden, mengde de partijsecretaris zich onder de andere gasten. Hjj liep door de beroemde zaal van St. George met haar marmeren zuilen naar het Granitova-paleis, waar de gewone gas ten dansten. Onderweg nam hij het ini tiatief tot het zingen van een Oekraïns volkslied, gevolgd door de Marseillaise in Oekraïnse stijl. Mevrouw Ekaterina Foertseva en Michail Soeslov, twee medeleden van het partijcomité, ston den hem bij het zingen krachtig ter zijde. Vervolgens omhelsde Khroesjt sjev een vrouw van middelbare leeftijd en danste enige passen met haar. Óp de terugweg schudde hij talrijke par- tjjvrienden de hand, maar hjj negeerde de Westelijke gasten. Op joviale wijze begroette hij de Oostduitse premier Grotewoh) en diens Hongaarse collega Kadar. Nadat Hjj zich zo dansend en zingend_ een weg had gebaand door de gasten in het oude Tsarenpaleis, voeg de de partijsecretaris zich weer bij de staatshoofden, die nog steeds in een volstrekte afzijdigheid aan de ere-ta- fel hun wjjn zaten te drinken. Naar aanleiding van de collecte voor het kleln-seminarie in het bisdom Rot terdam richt mgr. M. A. Jansen het volgende schrijven tot zijn diocesanen: „Gaarne en van harte dank ik al mijn diocesanen voor de spontane en gulle wijze, waarop zij de seminarie-collecte van zondag 6 oktober 1.1. tot zulk een prachtig resultaat hebben opgevoerd. Deze eerste actie, die ten doel had een financiële grondslag te leggen voor de bouw van ons seminarie, is boven ver wachting geslaagd. Maar meer nog dan de geldelijke waarde is deze opbrengst voor mij een grote morele steun. Ik weet nu, dat ik niet alleen sta in deze grote zorg, maar dat geheel het bisdom bereid is om mij te helpen. De semina- riebouw zal inderdaad worden zoals ik dat het liefste zag: een bouw van ons allen. En ik weet nu ook, dat de vol gende acties van het door mij ontwor pen „vijfjarenplan" met succes zullen worden bekroond. Naast uw offer vraag ik echter op de eerste plaats om uw gebed, opdat ons bisdom vele en heilige priesters moge voortbrengen. O. L. Heer zal uw gebed en offer zegenen in u persoonlijk, in al uw belangen en in ons gehele bisdom" De opbrengst in de verschillende de kenaten is: ip vrijdag 15 .november zal dr. H. F. Linskens, door de St. Radboudstieh- ting benoemd tot hoogleraar in de plant kunde aan de r.-k. Universiteit te Nij megen officieel zijn ambt aanvaarden. Hij doet zulks met een rede, uit te spre ken in de aula aan de Wilhelminasin- gel des middags te 4 uur. Na afloop re- cipieert de nieuwe hoogleraar in het aulagebouw. Vervolg van pag. 1) Een van de meest belangrijke re devoeringen werd uitgesproken door de heer Head, tot januari minister van Defensie in de Eden-regering, en niet opnieuw opgenomen in Macmil- ians kabinet, waarschijnlijk omdat hij weigerde te beloven de dienst plicht af te schaffen. Hij viel giste ren zowel zijn eigen party als de op positie aan, omdat zij volgens hem een politiek spel spelen met de natio nale dienstplicht, welke beide par- tqen willen afschaffen. Volgens hem zou Brittannië haar NATO-verplich- tingen niet na kunnen leven zonder de handhaving van de dienstplicht en als Brittannië tekort schoot, zou dit voorbeeld leiden tot een geleidelijk verval van de conventionele strijd machten, die nu Europa beschermen tegen het communisme. Dit zou leiden tot een situatie waar in het Westen geheel moet vertrouwen op kernwapenen. En dit is levensge- vaariyk, want het zou gewetenloze mo gendheden in staat stellen tot avontu ren op kleine schaal en tot infiltratie, zonder dat men er iets tegen zou kun nen doen, aldus de heer Head. Hij is van mening dat men steeds minder ge neigd zal zijn om gebruik te maken van taktische atoomwapenen, en dat het al ternatief zal zün óf het gebruiken van conventionele strijdmachten voor min der belangryke affaires, óf het gebruik van de nieuwe monsterwapenen en een daaruit voortvloeiende wereldcatastro fe. Hij beschuldigde beide partijen ervan dat z", met het oog op de komende al gemene verkiezingen, met elkaar wed ijverden om het elektoraat opheffing van de dienstplicht te beloven, en dat zij beide in een positie dreigen te geraken waarin het hun onmogelijk zal zijn de dienstplicht te handhaven of opnieuw in te voeren in beperkte vorm, indien zulks nodig mocht blijken. Hij verklaarde niet te geloven, dat men de vereiste 375.000 man aan vrijwilli gers en beroepssoldaten bijeen kan krijgen, en verzocht het Lagerhuis te overwegen waar men aan toe zou zijn, indien men het zou moeten stellen met een staand leger van 110.000 of 120.000 man. De rede van de heer Head oogstte grote bijval van beide kanten van het Lagerhuis. Dit was niet verrassend, want aan beide kanten zijn er een aan tal politici die de overtuiging van de heer Head delen, dat de Britse rege ring niet tegelijkertijd kan insisteren op een minimum leger van 375.000 man èn op het opheffen van de dienst plicht. Maar uit louter politieke over wegingen hebben de leiders van beide partijen zich in feite reeds vastgepraat met hun herhaaldelijke beloften dat de dienstplicht zal worden afgeschaft. Bij de Curagaose Petroleum Industrie Mij (dochtermaatschappij van de Koninklijke Shell) dreigt een staking, nu de Petroleum Workers Federation Curagao de onderhande lingen over het tot stand komen van een collectieve arbeidsovereenkomst heeft af gebroken. De vakbond heeft de oliemaat schappij een ultimatum gesteld inhouden de, dat, indien de eisen van de vakbewe ging niet vóór 14 november zijn ingewil ligd, het werk zal worden neergelegd. y y Rotterdam 48.666,93 Alphen l» 9.925,95 Delft ft 18.928.83 Dordrecht ft 6.305,94 Gouda tt 13.873,32 's-Gravenhage ff 54.069.93 Leiden tt 18.214,41 Noordwijk tt 21.602,81 Poeldijk tt 21.518,94 Schiedam tt 11.868.66 Zoeterwoude 10.191,99 235.167,71 Van verschillende 15.280,60 ontvangen, generaal per 28 250.448,31. particulieren is zodat het totaal oktober wordt: gewoon drukke verkeer, dat Sovjet vrachtschepen het hele voorjaar en de hele zomer door de Bosporus hebben onderhouden. Westelijke schattingen zijn voor zichtiger dan die van de Turkse re gering. Zij spreken van een gemid delde van ongev. één scheepslading militaire voorraden, die per das in Lattakia wordt gelost, sinds de Rus sische scheepvaart op volle intensi teit is gekomen. Maar zelfs dit betekent nog, dat er elke dag 8.000 ton militaire voorra den in Lattakia aan wal worden ge zet. De conclusie is dus, dat de aan voer van een half miljoen ton het uiterste minimum, de aanvoer van een miljoen ton zeer waarschijnlijk en „Wie gaat deze kolossale voorraden aanvoer van anderhalf miljoen gebruiken?" Het laconieke Turkse wn mogeipK is. antwoord is, dat de Russen van plan V 7 ergeiyk nu eens de in Syrië aan- zqn ze zelf te gebruiken, als zij y geVoerde hoeveelheden met de durven. Het Rode Leger heeft onge- meest extravagante behoeften veer twintig luchtlandingsbrigades. van Syrische leger, dat nog geen De overbrenging J-_. 60.000 man telt. van dergelijke GOOT jenheden naar Sy- JOSEPH ne is een kwestie van uren. Hun bed is daar nu gespreid. Zij kunnen gemakkelijk worden bin nengeroepen door de Syrische Sov jet-marionetten, wanneer de tyd rijp is, „om te helpen agressie terug te nkara De stofwolk, die Niki- ta Khroesjtsjev tegen Turkije heeft doen opwervelen, trekt nu snel weg, waarschijnlijk als een van de gevolgen van de beroering, die nu binnen in het Kremlin heerst. Helaas betekent het einde van deze kunstmatige crisis geenszins een weerlegging van de zeer onaange name bewijzen, dat de Sovjets uit voerige voorbereidingen hebben ge troffen voor een nieuw waagstuk in het Midden-Oosten, en ditmaal een waagstuk, dat in omvang alle vorige overtreft. Het gaat in het kort hier om, dat de Russische leveranties van militaire voorraden aan Syrië werkelijk alles te boven gaan, wat de Syrische strijdkrachten moge lijkerwijs maar nodig zouden kun nen hebben. De vraag rijst dus: Bedenk, dat het waarschijnlijk overdreven is te stellen, dat het Syrische leger voorheen 30.000 ton voorraden per jaar opmaakte. De gevolgtrekking is onvermijde lijk, dat de Russische aanvoer van voorraden bedoeld is om te worden slaan". Het enige logische doel van gebruikt door strijdkrachten, die nog de stofwolk, die rond Turkije is niet in Syrië zijn, maar die de Sov- veroorzaakt, is het verlenen van een jets wellicht later in Syrië willen schijn van rechtvaardiging aan een de'-gelijk Syrisch verzoek om hulp, De stofwolk bestaat. De uitnemend ingerichte basis, die alleen nuttig kan zijn voor Sovjet-strydkrachten bestaat ook en er zijn overvloedige brengen. De berekeningen worden nog gecompliceerder door het feit, dat de Russen bijna zeker bezig zijn met de bouw van een duikbootbasis nabij Lattakia, die natuurlijk bevoor raad moet worden. Maar zelfs de kosten aan besteed. Ieder die de bouw van deze duikbootbasis, die op Turkse uitleg als te luguber wil ver- zichzelf al onheilspellend genoeg is, werpen, heeft minstens de plicht biedt nog geen voldoende verklaring een andere uitleg te vinden, die voor de gehele aanvoer van voorra- evenzeer in overeenstemming is met de feiten. at is helemaal niet zo gemak kelijk; de cijfers over de le- verijjg van voorraden aan Syrië bewijzen dat maar al te duide lijk. Wij moeten hieraan toevoegen, dat de meeste mensen in Amerika den. Tel Russische duikboten op bil het Syrische leger. Dan nog moet men aannemen, dat er andere EteT- ke strijdkrachten zijn die bevoor rading nodig hebben, als de logistiek van het Kremlin tenminste enige zin wil hebben. Deze uitleg vindt verder steun in de aard van een groot deel van de aangevoerde voorraden. Men de verkeerde statistieken schijnen weet dat een zeer hoog percentage te bestuderen. Inderdaad bonft „,.l ja C, - - veel; valt in de categorie van de primaire Syrië van de Sovjets honderd of voorraden: munitie, motorbrandstof meer straaljagers, waarschijnlijk reserve-onderdelen, kleding en ande- Mig-17 s, een paar honderd T-34 re artikelen, die strijdkrachten nodig tanks en een onbekend aantal zware hebben, nadat zij in actie zh'n gek£ en aanvankelijke voorraden de achtergrond van de situatie in het Midden-Oosten zijn dat belang' rijke hoeveelheden moderne wa> pens. Maar zij liggen niet ver boven hebben opgebruikt. Dit' deel van het totale beeld wordt gecompleteerd door het feit, dat grote aantallen pens. maar zij liggen met ver do ven reusachtige pakhuizen eeschikt voor de hoeveelheden, die de Sovjet-Unie de 0pslai van aan haar vrienden in het Syrische den 'als*ede ondIrgrondse blnzine- leger zou geven, als het uitsluitend reservoirs in Svrië ïn aanbouw ziin ,haar.„^df°A,i"f.a iTenslotte is er" nog het feit, dat de van wat fraai-uitziend militair speel goed. Wat werkelijk de aandacht ver. dient zijn de massale verschepingen Syriërs, die al vier vliegvelden voor straaljagers hebben aangelegd meer dan genoeg voor hun hele K tegenwoordige luchtmacht - t£ns in de afgelopen maanden. Het begon in maart, de ontwikkeling werd in april en mei versneld. Zij gaat sinds dien nog steeds voort. En in dit ge- bezig zyn nog vier vliegvelden ge schikt te maken voor gebruik door straaljagers. Samenvattend kunnen wij zeggen: als er niemand is, die een riërs maar een heel klein onderdeel. Volgens Turkse schattingen worden nu elke dag in de Syrische haven Lattakia twee tot drie scheepsladin gen gelost. Deze schattingen zyn be paald niet overdreven, want een der- KÓ'ëëaanse oorlog hëèfë'gëziën geiyk cjjfer zou slechts omstreeks ooriog neeit gezien. een derde deel verklaren van het on- vinden 'n verklaring, die uw ver slaggever niet te binnen wil schie ten dan is hier een beeld, dat even verontrustend is als de wereld sinds de somberste momenten uit de (Copyright - N.Y.T.Trib.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7