Drie inleidingen over de welvaart van eigen land, Europa en wereld De voornaamste stellingen Ruim honderd judoka s strijden in Rotterdam om de Europese titels Revanche van Anton Geesink Oudere arbeider behoudt taak in bedrijfsleven Mijn zoon wil niet sterven Uhlman geeft zijn partij gewonnen Wederzijdse aanpassing gewenst HET K.V.P.-CONGRES TE UTRECHT Nieuwe biljartclub met topspelers Vingerhoedt leidt in biljarttoemooi Utrechtse combinatie tegen „Austria" Toernooi Wageningen Geen uitzending van Schaatsenrijders Bedrijfspsychologen te Utrecht bijeen Voorlichting is moeilijk Vanavond Spaans judoteam Courses Duindigt PAGINA 9 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 gezond Voorgespannen beton Windsnelheid Regen meten Kunstsatelliet Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van door HARRIET H. HOUSER Kaas is voedzaam en Een aantal topspelers, die toegetreden waren tot de Nieuwe Nederlandse Bil jart Bond, die onlangs geliquideerd is, heeft zich verenigd in een biljartclub, die de naam „Holland" heeft gekre gen. Deze vereniging is gevestigd in Eind hoven. Voorzitter is Cees van Ooster hout, secretaris-penningmeester is Henk Scholte en algemeen commissa ris de heer J. Jansen. De nieuwe ver eniging, die zich inmiddels heeft aan gemeld voor het lidmaatschap van de K.N.B.B., heeft het volgende communi qué uitgegeven: „Nu de N.N.B.B. geliquideerd is, staat het de topspelers, die voor het merendeel persoonlijk lid waren, vrij om terug te keren in de gelederen van de K.N.B.B. Daar de reglementen van de KNBB alleen persoonlijke leden kennen, wonende in een plaats, waar geen bij de K.N.B.B. aangesloten vereniging is, hebben de volgende topspelers woensdagavond te Eindhoven de biljart club „Holland" opgericht: H. Popeyus, A. W. C. Jacobs, A. Mol, H. Metz, C. de Ruijter, C. van Oosterhout, H. de Ruijter jr., H. Scholte, J. Jansen, K. de Nijs en K. Goorden. Te Rotterdam is het internationaal invitatie driebandentoemooi voortgezet. De resultaten zijn: Vingerhoedt (Belg.) 50 44 9 1.136 Van Gils (Ned.) 46 44 6 1.045 Steylaerts (Belg.) 50 59 6 0.847 Teegelaar (Ned.) 39 59 4 0.661 Sweering (Ned.) 50 54 5 0.925 Van Bommel (Ned.) 24 54 3 0.444 Sweering 37 64 3 0.578 Steylaerts 50 64 4 0.781 Van Bommel 38 69 6 0.550 Van Gils 50 69 4 0.724 Teegelaar 32 36 9 0.888 Vingerhoedt 50 36 5 1.388 Na twee dagen luidt de stand: 1. Vingerhoedt 6 matchpnt. alg. gem. 1.034; 2. Steylaerts 5, 0.737; 3. Sweering 4, 0.765; 4. Van Gils 3, 0.776; 5. Teegelaar 0, 0.771; 6. Van Bommel 0, 0.590. Een Utrechts provinciaal voetbal elftal zal zaterdag 16 november in het sportpark „Birkhoven" te Amers foort uitkomen tegen de Oostenrijkse club „Austria" uit Wenen. Het Utrechtse team zal in de vol gende opstelling spelen: D.: Bals ('t Gooi), a.: Sleeking en Van Basten (beiden HVC); rn.: Van de Eshof (Zeist), Akkerman (Hilversum), en Waterman ('t Gooi); v.: n.n., Pluym (Hilversum), Heinen (HVC), Van Rheenen (Zeist) en Marcus (HVC)- Leo Horn jr. zal de wedstrijd leiden. Zoals was te verwachten heeft de Oost- Duitser TJhlman zijn afgebroken party uit de vyfde ronde tegen de Oostenryker Duckstein gewonnen gegeven. Door dit resultaat blijft Donner alleen op de twee de plaats. De Nederlander Orbaan gaf zijn afgebroken party tegen de Duitser Teschner gewonnen zonder verder te spelen. Na de zevende ronde luidt de stand: 1. Szabo 6 pnt.; 2. Donner 5 pnt.; 3-4. Tri- funovic en Stahlberg 4% pnt.; 5. Larsen 4 pnt. en 2 afgebr. part.; 6. Uhlman 4 pnt. en 1 afgebr. part.; 7. Duckstein 4 pnt.; 8. Olafsson 3'/, pnt. en 2 afgebr. part.; 9. Teschner 3 y, pnt. en 1 afgebr. part.; 10. Kolarov 3 pnt. en 1 afgebr. part.; 11-12. Alster en Ivkov 3 pnt.; 13-14-15. Hanni- nen, Trojanescu en Clarke 2yt pnt.; 16. Niephaus 11/, pnt. en 1 afgebr. part.; 17. Orbaan 1 pnt.; 18. Lintblom y, pnt. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond merkt in verband met de berichten over de uitzending van Nederlandse hardrijders naar Noorwegen en Zwe den nog op, dat weliswaar de uitzen ding van de genoemde rijders wordt nagestreefd, doch dat op dit moment de realisatie van dit streven nog in hoge mate twijfelachtig is, in verband met de daaraan verbonden bijzonder hoge kosten. Vragen voor deze rubriek moeten morden gericht can de Redactie van ons blad (met In de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragennbriek." I. De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi) de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. traditie als hun intellectueel en moreel niveau. In de uitnodiging om het Euro- marktverdrag uit te breiden met een vrij-handels-zóne ziet men terstond hoe groot de aantrekkingskracht is van een economisch verenigd Europa. Deze ont wikkeling strookt met de gedachten- gang van ons katholieken, die immers in deze samenwerking een weg zien, die leidt tot geestelijke verbroedering en tot versterking van de vrede. Tenslotte zal ook slechts zulk een verenigd Euro pa ons werelddeel de mogelijkheid bie den om zijn roeping elders in de we reld blijvend te vervullen. Alleen door het samenvoegen van onze gezamen lijke krachten zullen wij voldoende kunnen overhouden voor anderen, die minder zijn bedeeld. Met grote hard nekkigheid en met voorbijzien van in cidentele nationalistische moeilijkhe den en complicaties moet worden ge streefd naar een vergaande samenwer king van de Europese landen. Dit is in het belang van die landen zelf en van de wereld daarbuiten. De toekomstige welvaart in de we reld, tenslotte, is het onderwerp van de inleiding van mej. mr. dr. J. de Vink. Zij stelt o.m.: Hoe de welvaartsituatie van de wereld er in de toekomst zal uit zien, zal afhangen van het antwoord, dat de meer ontwikkelde landen zullen geven op de uitdaging, die twee derde deel van de mensheid hen stelt in de steeds meer van elkaar afhankelijk wordende wereld. Krachtens het Hand vest van de Verenigde Naties, het E.E.G.-verdrag en het Uniestatuut heeft Nederland verplichtingen op zich genomen ten aanzien van de ontplooi ing van de vroegere koloniale gebieden van Nederland en de E.E.G.-landen en van steunverlening aan de rijksdelen binnen het Koninkrijk. Maar daarnaast heeft het met de andere meer ont wikkelde landen een plicht tegenover de onafhankelijke landen, die door economische en sociale zwakte niet in staat zijn hun onderdanen een mens waardig bestaan te verschaffen om hulp te verlenen, waarbij zowel het belang van de minder ontwikkelde ge bieden als het eigen belang een rol speelt. Deze laatste verplichting, die door alle landen tezamen ieder naar eigen draagkracht zal moeten wor den gedragen, zal naast technische bij stand en kapitaalverlening door inter nationale organen of door buitenlandse particuliere of publieke fondsen, zijn vorm moeten vinden in een multilate rale hulpverlening voor de opbouw van de economische en sociale infrastruc tuur van de zelfstandig minder ont wikkelde landen, zonder welke voor hen geen mogelijkheid bestaat om vol doende buitenlands particulier kapitaal aan te trekken. Zolang dit fonds nog niet tot stand is gekomen, zal Neder land reeds met de daad, door het be schikbaar stellen van gelden, moeten tonen, dat het bereid is de welvaart- r uatie van deze landen mede op te voeren. Daden, die ook in een tijd van bestedingsbeperking, in het belang van de noodlijdende mensheid zullen moe ten worden gesteld. Op het komende K.V.P.-congres te Utrecht zal een viertal inleidingen worden gehouden, waarvan wij de voor naamste stellingen reeds nu publiceren In de plenaire zitting, zaterdagmorgen, zal drs. J. Aarden spreken over de ko mende verkiezingen. Hij gaat o.a. hier van uit: Bij de voorbereiding op de verkie zingen voor de provinciale staten en de gemeenteraden wordt bezinning op de waarde van het plaatselijk en regionaal bestuur riiet verwaarloosd. Programma en kandidaatstelling: Aard en betekenis van het programma; Het programma dient te worden gedragen door de partij als geheel, wil het een partijprogram zijn in de ware zin des woords; Algemeen programma en regio naal en plaatselijk programma; Bete kenis van de kandidaatstelling vergele ken met die van het programma; De taak van afdelingsbestuur en adviescom missie bij de candidaatstelling valt moei lijk te overschatten; samenstelling van de fractie; Invloed van maatschappelijke organisaties; Contact tussen fractie en afdelingsbestuur enerzijds en fractie en maatschappelijke organisaties anderzijds Ha de verkiezingen. In de sectievergaderingen, zaterdag middag, spreken drs. H. Bosman, mr. P. V. Boven en mej. mr. dr. J. de Vink. Drs. Bosman heeft als onderwerp: Naar een nieuwe welvaart in Nederland Hij zal o.m. de volgende punten behan delen: Ons toekomstig nationaal inkomen wordt aan de vraagzijde vooral beïn vloed door de exportmogelijkheden. deze exportmogelijkheden zal de tot standkoming van een Europese Markt ongetwijfeld van grote invloed zijn; Ons toeko nstig nationaal inkomen wordt aan de aanbodzijde vooral beïnvloed door de ontwikkeling der produktiviteit; Voor een toekomstige welvaart zijn gro te investeringen noodzakelijk. Deze kunnen alleen tot stand komen door be sparingen van het bedrijfsleven en par ticulieren; Naast de totale produktie is ook de inkomstenverdeling van belang. Onze gehele bevolking behoort deel te krijgen aan de stijging van het natio nale inkomen en het nationale vermo gen. In de visies van KVP en PvdA met betrekking tQt dit vraagstuk zijn we zenlijke verschillen te constateren. Mr v. Boven spreekt over: De toekom stige welvaart van Europa. Het slot van zijn inleiding kan aldus worden samen gevat: De Westeuropese staten zoeken naar een weg die leidt tot samen werking. De verdagen, die leiden moe ten tot de Euromarkt en Euratom zijn voorbeelden van verstrekkende inte gratie. Hierdoor kan worden bereikt, dat Europa tot nu toe zijn dit slechts zes landen, die bij dit verdrag zijn betrokken één markt wordt, groot genoeg om kans te geven aan de mo derne produktie-middelen, groot ge noeg tevens om kans te krijgen een modern verdedigingsapparaat op te bouwen. Beide zijn nodig om voor de Europese volken een plaats te behou den, die overeenkomt zowel met hun B. P. M. wat verstaat men in de bouwwereld onder voorgespannen beton? Antwoord: Voorgespannen beton bevat een bewapening van staaldraden in ko kers, die na het verharden van het be ton door oliedrukvjjzels zeer strak ge spannen worden en daarna met specia le wiggen worden vastgezet. Het beton wordt daardoor onder een flinke druk- spanning gehouden. De staaldraden zijn op een dusdanige wijze aangebracht, dat zij ook alle trekkracht die op de constructie uitgeoefend wordt, opnemen. Het beton wordt dus uitsluitend op druk belast. Hierdoor kunnen geen (haar) scheuren ontstaan. Na het opspannen van de staaldraden worden de kokers, waarin deze zich bevinden, volgespo ten met beton, waardoor een goede hechting wordt verkregen en roesten wordt voorkomen. Door een constructie in voorgespannen beton uit te voeren, kan een belangrijke besparing op het gewicht worden verkregen (tot minder dan 50 pet.). Hierdoor is het weer mo gelijk veel grotere overspanningen te maken. Een mooi voorbeeld is de Utrechtse brug over de Amstel te Am sterdam. Woensdagavond, zijn enkele internationale voetbalwedstrijden gespeeld, Foto boven: In Glasgow werd de wedstrijd Schotland—Zwitserland gespeeld in het kader van de voorwedstrijden om de wereldtitel. De Schot Robertson maakt het eerste doelpunt voor Schotland. Foto onder: Te Londen werd de wedstrijd Enge land—Ierland gespeeld, die door Ierland met 3-2 werd gewonnen. De Ierse doelverdediger Gregg slaat de bal voor de voeten van de Engelse rechtsbinnen Kevan weg. B. P. M. Het K.N.M.I. spreekt van windkracht 7, 8 enz. Welke snel heid heeft de wind dan? Antwoord: De windkracht of winddruk wordt afgeleid uit de windsnelheid vol gens de formule p is 0,0072 v2, waarin p in kg/m2 en v in m/sec. De windsnelheid wordt opgegeven vol gens de schaal van Beaufort. De cijfers van de schaal komen overeen met de volgende windsnelheden in m sec.: 0. 0-0,2 m/sec, stilte; 1. 0,3-1,5, flauw; 2. 1,6-3,3, flauwe koelte; 3. 3 4-5,4, lichte koelte; 4. 5,5-7,9, matige koelte; 5. 8-10,7, frisse bries; 6. 10,8-13,8, stijve bries; 7. 13 9-17,1 harde wind;8. 17,2-20,7, storm achtig^. 20,8-24,4, storm; 10. 24,4-28,4, zware storm; 11. 28,5-32,6; 12. 32,7-36,9; 13. 37-41,4; 14. 41,5-46.1; 15. 46,2-50,9; 16. 51-56; 17. groter dan 56,1. Hierbij zij opgemerkt, dat snelheden groter dan 10 op het land zelden zullen voorkomen. B. P. M. Hoe meet men de wind snelheid? Antwoord: De windsnelheid wordt gemeten met een anemometer. Meest al wordt de molen van Robinson ge bruikt. Deze bestaat uit een molentje met vier armen. Iedere arm draagt aan het eind een halve bol. Omdat de wind op het open deel van de halve bol een grotere kracht uitoefent dan op de bolle zijde, gaat dit molentje draalen en wel harder naarmate de windsnel heid roter is. De snelheid van het mo lentje is onafhankelijk van de windrich ting. De draaisnelheid van het molentje is op een wijzerplaat af te lezen, meest al direct geijkt in graden Beaufort. Ook worden wel registrerende apparaten toe gepast, waarbij een grafiek op een rol papier geschreven wordt. B. P. M. Hoe meet men de hoe veelheid regen? Antwoord: Een regenmeter bestaat uit een grote trechter met een bepaalde doorsnede die boven een verzamelvat gemonteerd is. Op bepaalde tijdstippen wordt de meter afgetapt en de hoeveel heid afgetapt water in een maatglas ge meten. Uit deze hoeveelheden en de dia meter van de trechter is de hoeveel heid van de neerslag te bepalen. Er zijn ook uitvoeringen, die geheel automa tisch werken en de gemeten hoeveelheid neerslag op een papierstrook registre ren. Het programma van de KRO-TV van donderdagavond is ons niet meegeval len. Er werd zeer veel gepraat; dat wij er erg veel wijzer van zijn geworden kan moeilijk worden beweerd. Begon nen werd met een discussie over de noodzaak van katholiek hoger onderwijs, de avond eindigde met een gesprek over moederschapszorg. Deze twee za ken alleen hadden het gehele program ma kunnen uitmaken, want het zijn toch wel iderwerpen van formaat. Uit bei de gesprekken kwamen uiteraard goede gedachten naar voren, maar overtuigen deden ze geenszins. Het gesprek over katholiek hoger onderwijs, was niet al leen te kort, maar miste ook te veel een debatkarakter. Nu was men het erg eens over een zaak die helemaal niet zo helder aan het licht kwam. Het ge sprek over moederschapszorg werd geen succes door de dualistische opzet. Was het nu bedoeld om de medische hoofdzaken of voor de modieuze bijza ken? De huisarts beantwoordde alle vragen helder en nuchter. Maar in haar enthousiasme over fraaie positiejurken, vergat de gesprekleidster de hoofdzaken Zij verbaasde zich erover dat de dok ter zo gedwee bij de modeshow bleef. Hem waren de belangrijkste zaken ech ter niet gevraagd. Tenslotte viel dan het modewoord: pijnloze bevalling. Waai onder de dokter natuurlijk iets heel anders verstond dan het woord zegt en de vragenstelster bedoelde. Nu was de hele uitzending al van groot belang ge weest als hier eens een aantal misver standen flink uit de weg waren geruimd. Maar de dokter had nauwelijks gelegen heid enige algemeenheden te zeggen. il men ook de televisie betrekken bij de voorlichting omtrent dit soort za ken, dan zal men het toch heel anders moeten doen. Daarnaast was er nog het jongeren programma Testplaat, waarin hartver heffend gesproken werd over de pelgri mage naar Den Bosch. Bij de introduc tie van het trio Pim Jacobs maakte Mi- chiel de Ruyter de fout al te veel per sonalia over de pianist te vertellen. In teressant was de demonstratie die men gaf hoe een nummer van zo'n „combo" ontstaat. Zo gemakkelijk als nu zal het niet altijd gaan, in ieder geval was het zeer knap muzie maken. J. v. S. Het grammofoonplatenprogramma van de draadomroep is vanavond gewijd aan de opera. O.m. wordt uitgevoerd het derde bedrijf van Orpheus und Eury- dike van Von Gluck. (draadomroep Ujn 3, 18 uur). Nog een operaprogramma is te beluis teren via de NCRV waar het omroep orkest speelt o.I.v. Marinus Voorberg. Solisten zijn Annette de la Bije, sopaan, Guus Hoekman, bas, het radiokoor en het NCRV vocaal ensemble. (402 m. - 21 uur). De lyrische lengende Sadko van Rimsky Korsakof wordt o.l.v. Charles Bruck uitgezonden door het Frans Nat. Progr. (347 m - 20 uur). B. P. M. Hoe ontstaat de snelheid van de kunstmatige satelliet? Antwoord: De ontzaglijke snelheid, die de kunstmatige satelliet heeft (ca. 30.000 km/h is met behulp van een raket be reikt. Hoe dit precies in zijn werk is gegaan, is door de Russen nog niet ge publiceerd. Waarschijnlijk is de satel- Advertentie Het Russische legerteam C.D-S.A. uit Moskou, dat een tournee door En geland maakt, heeft tegen Chelsea ge speeld. De Londense eerste-divisieclub verloor deze bij kunstlicht gespeelde wedstrijd met 1-4. Alle doelpunten werden in de tweede helft gescoord. Het Spaanse judoteam, dat op 9 en 10 november in Rotterdam op de Eu ropese judokampioenschappen zijn land vertegenwoordigd, is als volgt samengesteld: Pons (Spaanse kampioen), Del Bus- to (nummer twee), Casanovas, Diaz, Narrero en coach Birbaum. De uitslagen van de te Duindigt ge houden draverijen luiden FRANSPRIJS. 1400 m.t. Willy Bond (J. v. Dooyeweer) 211, 1.33,6; 2. Winston Spencer; 3 Wilma Zora. Tot. winn. f 2.30, pl. 1.20 1.90 1.30, gek. 390, cov. 11.50. GUY HANOVER-PRIJS. 2040 m.1. Vanity Hanover (W. H. Geersen) 3.08.4 1.32.4; 2. U. Diena; 3. Truax. Tot. winn. 1 2.50, pl. 1.30 1.90 3.20. gek. 10.80, cov. 7. JIM WILKES-PRIJS. 2100 m.1. Victor Alsvin (E. Freundt) 3.04.6, 1.28.8 2. Vaja Con Dios; 3. Skippy M. Tot. winn. f 2.40, pl 1.70. 1.90, 7.70, gek. t 5.30, cov. 6.60. KITTY ZORA-PRIJS. 2520 m.1. Rosa DEAR (J. M. v. d. Berg) 3.41.2, 1.27.1; 2 Uranle; 3. New Vlamingman. Tot. winn. t'7.60. pl. 1.80, 1.20, 2.50, gek. f 10.60, cov. 7.50. LIMBUS-PRIJS. 2120 m.1. Quichotte (J. M. v. d. Berg) 2.58.8, 1.25.1; 2. Prin ses Zora; 3. Postduifje G. Tot. winn. f 3.10, pl. 1.30, 1.20, 1.10, gek. 3.30, cov. 5. FINISII-PRIJS. 1800 m.1. Kaliban (S. Malatinszky) 2.02: 2. Wurftaube; 3. Rose des Vents. Tot. winn. f 10.80, pl. 3.10, 1.50, 1.80, gek. 12.50, cov. 5.30. FINISH-PRIJS. 1800 m„ 2e deel1. Clemenceau (G. W. Groos) 2.04: 2. Hyka- la: 3. Princesse Aldis. Tot. winn. t 3.30, pl. 1.90, 1 60, gek. 4.70, cov. 4.20. FINISH-PRIJS. 1800 m.. 3e deel: 1. Harold (H. Pile) 2.04.2; 2. Wervelwind: 3 Csibesz. Tot. winn. f 8.30, pl. 2.90, 2.10, 1.70, gek. 26.40, cov. 5.10. Tot. omzet f 71.148. Vertaald door I. Govers van Geuns. De duizenden gebeden waren verhoord. Eindelijk kon ik aankondigen dat Hentz zich bewogen had! La ter zaten Charles en ik op de lange bank buiten de kleine snark-bar. Ik wilde daar zijn om Iedereen te zien en het heerlijke nieuws te vertellen. De jonge dokter, die ons op de eerste dag de ernst van de toestand van Hentz moest meedelen, kwam voorbij. Hij kwam by ons zitten om een praatje te maken en wij vertelden hem van ons grote geluk. Hij keek mij vol verbazing aan en vroeg: „Maar heeft niemand u dat dan verteld? Het verbaast mij dat geen en kele dokter u heeft verteld, dat u dit kon verwach ten. Een van de doktoren moet u toch ingelicht hebben over deze bewegingen. Alle dwarslaesies krijgen na enige tijd dergelijke spiertrekkingen. Hij beweegt zijn benen niet opzettelijk; hij heeft spier krampen." Ik sprong op en rende naar buiten met Charles achter mij aan. Mijn hart schreeuwde het uit: „Neen neen, neen! Dat is niet waar!" Bijna net zo afschuwelijk als het nieuws, dat de bewegingen in de knieën van mijn zoon niets bete kenden, was het woord, dat hij voor Hentz gebruikte. Dwarslaesies! Wat een verschrikkelijk woord! Het klonk als een voldongen feit, alsof het over een weerzinwekkend insekt ging. Woorden, woorden, woorden! Waarom moesten doktoren toch altijd zo veel geheimzinnige lelijke woorden gebruiken, waar mee ze de mensen alleen maar kwetsten? Ik huilde, terwijl Charles woedend werd op de dokter omdat hij me zo overstuur had gemaakt, hoe wel ik wist, dat de dokter die bedoeling niet had ge had. Hij dacht, dat het wreder zou zijn als hij me liet geloven waar ik zo naar verlangde. Ook deze ont moediging ging voorbij en dat was maar goed ook,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9