Amerika zal met Jupiter" ^en kunstmaan lanceren Meerderheid van ons volk laat zich geen socialistisch beleid opdringen K. VP. heeft tegen de socialisten evidente principiële en ideologische beswaren Produktie van super brandstof voor raketten sal spoedig sterk gestegen sijn Vliegtuig met 44 inzittenden vermist Hond „Laika" niet meer in leven Hongaren demonstreren in New York De consument en de prijzen I Mr. VAN DOORN OP K.V.P.-CONGRES Bijzondere waakzaamheid blijft geboden Voorstel van de Stichting van den Arbeid thans naar minister Suurhoff Geheimzinnig voorwerp boven ons land waargenomen Minister van Defensie geeft opdracht aan het leger Politieke partij voor ambtenaren in oprichting Moskou zwijgt Prins Bernhard als peter Olie goedkoper Grens zestien gulden per dag Tevens vreemde radiosignalen op Spoetnik-golf ontvangen Het weer Saterdag 9 november 1957 Ook Dulles krijgt wetenschappelijk raadgever Koning Olav V wordt niet gekroond VERHOGING KINDERBIJSLAG Sterrenwacht „Duinzicht" meldt thee MORRIS 'fjeforeyoafayf Sturka Montycoats in kleuren Noordoostelijke wind 81ste JAARGANG No. 29755 Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft het leger 8'steren, naar Reuter en A.F.P. meedelen, opdracht gegeven een van zijn projectielen te gebruiken voor het lanceren van kunstmaan. Er zal hiertoe een „Jupiter-C", een ballis- hsch projectiel met middelgrote reikwijdte, worden aange kend. Dit program komt niet in de plaats van het „Van- §üard"-project, dat onder burgerlijke leiding staat en deel ^itmaakt van de proefnemingen in het internationaal geo fysische jaar. De Amerikaanse marine verleent haar hulp Ban dit project voor het lanceren van kunstmanen. In de Mededeling wordt geen tijdstip voor de proefneming van het leger genoemd. Het leger zal een gewijzigde versie van he „Jupiter-C", welke op het „Redstone"-projectiel van het 'eger gebaseerd is, gebruiken. De „Redstone" heeft een reikwijdte van 320 kilometer. Verscheidene raketten voor grotere snelheid en reikwijdte zijn toegevoegd aan het Proefprojectiel „Jupiter-C". Toestel gevonden m|| Sociaal commentaar BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM islefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 "[{kant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 f.. Telefoon 5790 'tectie; 0. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. iiimimiiiiiiiiiiiMiiimiiimiiiiiMimiiiiiiiiimii iiiiiiiiiniiii Reuter herinnert eraan dat de eer ste kleine proefmaan van het „Van- guard"-project in december wordt af geschoten en de eerste volledig uit geruste aardsatelliet in maart. In de mededeling van het ministerie wordt m^mnerd aan de verklaring van ge- Teerden die bü bet leger werkzaam z'jn, dat zij lang geleden, reeds voor Sovjet-Unie, een satelliet hadden cunnen lanceren, indien zij met hun Experimenten hadden mogen doorgaan, Inmiddels heeft volgens Reuter het Amerikaanse ministerie van defensie meegedeeld, dat er van het proeftér- ji ®en Amerikaanse Stratocruiser van de dp„ .American Airways met 44 inzitten- is, naar aangenomen moet worden, 1 b Weg van San Fransisco naar Hono- „p °e verongelukt of het toestel heeft _®n noodlanding gemaakt in de Stille wceaan. Een vliegtuig van de kustwacht l bit San Francisco vertrokken om naar hnrt toestel te zoeken. De Stratocruiser v,a5„ vanmorgen om kwart voor zeven innrt e tijd in Honoloeloe moeten Ruim vier uur vroeger heeft het h voor de laatste maal per J,® j gemeld, voor de gebruikelijke me- ueaeiing dat het punt waarop geen te rugkeer meer mogelijk is, gepasseerd v„as'.„?aarna heeft men geen enkel le vensteken meer vernomen. Bij het ter perse gaan van deze editie «"ordt van A.F.P. nader vernomen, dat Jet toestel van de Amerikaanse kust wacht het vermiste vliegtuig in de b'Üle Oceaan heeft ontdekt op onge iler 1140 km ten westen van Honoloe- tOe, Over eventuele overlevenden is nog lets bekend. tJ?e plaats waar men het toestel heeft rip^ekt ligt op ongeveer 190 km noor- kpvan het controlepunt, vanwaar toestel vanmorgen om 4 uur Neder- hJliSe tiid ziin laatste positie-opgave Vi; geseind. De marine zond direct la v egtuigen en twee onderzeeërs, in de j,.?P eventuele overlevenden te kunnen rt^r.den. Het toestel schijnt in zee te "Jven. (Van onze Haagse redactie) Va„ ee ambtenaren van het ministerie d*n, sociale zaken en volksgezondheid, Vv .beren c. J. M. van Eyken en J. d-t *J hebben de leiding van een comité tij e oprichting van een politieke par- pa ,Y.°or ambtenaren voorbereidt. Deze ov 'J wil de materiele belangen van het sjipJ.'dspersoneel behartigen en zal de aai ten doel hebben de rechten van Ve.iagere en middelbare ambtenaren te er*orgen. staan jbhiatiefnemers zeggen van de be- vakorganisaties en het georgani- niet langer voldoende Va^*n bij de behartiging van de belangen ^'acht groeP ambtenaren te ver- \vee? ?n- In de loop van de volgende biet °°Pt men op een persconferentie kom„®en vast omlijnd plan op tafel te totst^-„Er wordt hard gewerkt aan de Op ppbakoming van dit plan. Men hoopt Twee,? eigen vertegenwoordiging in de Zijp v e Kamer, die onafhankelijk zal ïipge de levensbeschouwelijke groepe- Veel h Pe initiatiefnemers zouden b°tvangWi'zen van instemmin8 hebben rein te Cape Canaveral in Florida een raket is afgeschoten. Nadere bij zonderheden zón niet verstrekt. Senator Styles Bridges, de voorzitter van de Republikeinse adviescommissie in de Senaat en lid van de commissie voor de strijdkrachten uit het Congres, heeft donderdagochtend na afloop van een conferentie met president Eisen hower verklaard dat de Amerikaanse defensiebegroting voor volgend jaar wellicht met twee miljard dollar zal worden uitgebreid, in verband met de eisen die het „versneld rakettenpro- gramma" stelt, aldus bericht United Press. Hij verklaarde tevens dat prof. Killian, de door Eisenhower benoemde leider der Amerikaanse wetenschappe lijke inspanningen, zijn werk onmiddel lijk ter hand zal nemen, en „uitgebrei de volmachten" ontvangen heeft om het werk aan de Amerikaanse aardsa telliet te bespoedigen. De produktie van hoogwaardige brand stof op basis van borium-waterstof zal volgens Reuter in Amerika spoedig een aanzienlijk peil bereiken. (Men gelooft dat de Russen de tweede kunstmaan hebben gelanceerd met gebruikmaking van deze brandstof). Dr. George Huff, de directeur van de afdeling onderzoek van de „Callery Chemical Company" heeft meegedeeld, dat men al sinds 1952 aan deze brandstof werkt. Het pro ject was tot voor kort zeer geheim. Het komend voorjaar zal een fabriek in ge bruik worden genomen, waar de brand stof in bruikbare hoeveelheden wordt vervaardigd. Volgens A. F. P. zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, binnenkort worden bijge staan door een wetenschappelijk raad gever. Het Franse persbureau bericht voorts, dat de voornaamste Amerikaan se ambassades in de wereld een weten schappelijk attaché zullen krijgen. In het Russische communiqué van gisteren over de „Grote Spoetnik" is volgens Reuter geen melding ge maakt van de ruimtehond. Woensdag was gemeld, dat zijn toestand „bevredi gend" was, waarna de volgende dag al leen werd medegedeeld, dat het regis treren van de reacties van het dier werd voortgezet. Als de hond nog in leven was, zo redeneert men in weste lijke kringen te Moskou, zouden d£ Rus sen dit zeker vermelden. In het com muniqué van gisteren werd slechts me degedeeld, dat de waarnemingen be treffende de aardsatellieten via de ra dio en met optische middelen worden voortgezet. Een grote groep Hongaarse vluchte lingen en reeds jaren in de Verenig de Staten verblijvende anti-commu nistische Hongaren, van wie som migen symbolisch gekleed in gevan- genis-kledij hebben voor de Russi sche ambassade in New York een grootscheepse demonstratie gehou den, terwijl daarbinnen de veertigste verjaardag van de Russische revo lutie werd gevierd. De demonstran ten raakten slaags met politieman nen, die poogden de demonstratie op te breken. (Van onze parlementaire redacteur) „De socialisten met wie wij in 1956 weer zijn gaan samenwerken, zullen er verstandig aan doen te beseffen, dat het constructieve beleid, dat wij te zamen tot zegen van ons volk hebben opgebouwd, gevaar gaat lopen zodra men van de zijde van de P.v.d.A. er onvoldoende rekening mee houdt, dat de meerderheid van ons volk zich geen so cialistisch beleid laat opdringen", al dus een van de kernpunten in de rede, die mr. H. W. van Doorn vanmorgen in Utrecht heeft gehouden ter opening van het congres dat de K.V.P. daar vandaag en morgen houdt. De heer Van Doorn gaf in zijn over- Z.K.H. Prins Bernhard schikt de doopjurk van Katherine Douglas, het doch tertje van de maarschalk van de R.A.F., baron Douglas of Kirtleside, voor de doopplechtigheid in de Schotse kerk van St.-Columba. De Prins woonde de plechtigheid bij als Peter van de baby, die wij hier zien op de arm van Lady Douglas. zicht van de huidige politieke situatie te kennen, dat de K.V.P. bij alle zorg voor het werkelijk bel an t- van het Ne derlandse volk en bij alle overwegin gen van de alternatieven, zich nog steels scherp rekenschap geeft van de vraag aan welke samenwerking zij de voorkeur moet geven. Hij herinnerde eraan, dat er in de vier jaren van het vorige kabinet reeds ernstige deuken zijn geslagen in de na de oorlog gegroeide politieke samen werking tussen socialisten en katholie ken. De P.v.d.A. heeft in die jaren haar campagne vrijwel geheel op het katholieke volksdeel gericht en is dar/.-- bij niet al te scrupuleus te wérk ge gaan. (Reacties op mandementen en her eniging met K.N.P.)Mr. Van Doorn ont hulde, dat de K.V.P. in zekere mate nog steeds voor de grote vraag staat, in hoeverre zij van haar kiezers begrip kan eisen voor de „gespletenheid der dingen". Hij omschreef die met „sa menwerking met de socialisten in re gering en parlement enerzijds en strijd tegen dezelfde socialisten óm de z,etels anderzijds". De partij heeft tegen de so- cialistén evidente principiële en ideolo gische bezwaren. Daar kwam by de beslissing in 1956 nog bij, dat een krachtige inzet van het partijkader gevaar zou kunnen lo pen als het min of meer dagelijks om uitleg werd gevraagd of het nu wel gelukkig was met deze samen werking met socialisten die de voor mannen der K.V.P. bij voorkeur te kijk stelden als een gevaar voor de democratie, terwijl de K V p voor een politiek-ongezond geval werd uitgemaakt Het. huidige kabi net werd daarom slechts geaccep teerd als een „kabinet uit nood ge boren", waarmede de K.V.P zich minder hecht verbonden voélde dan haar politieke vrienden in het kabi net aangenaam zou zijn geweest Daar kwam nog bij dat men geen vrede kon en kan hebben met de onvoldoende rechtstreekse invloed die de K.V.P. in het abinet heeft in de financieel-economische sector. Als er niettemin sprake is van een zekere toenadering, dan is de K.V.P. daarover verheugd. Maar zij blijft op haar hoede. Mr. Van Doorn wees op de „crisis in het socialisme", die in som mige landen bijzonder scherp naar vo ren komt. Hij herinnerde aan de socia listische nederlagen bij de verkiezin gen in West-Duitsland en Oostenrijk, de splitsing van de Italiaanse socialisten in twee vleugels, waarvan er een met de communisten samenwerkt en de ve le kritiek in eigen socialistische kring, waarvan de laatste tijd herhaaldelijk blijk wordt gegeven. In Oostenrijk schreef de ex-socialist Bednarik over het afsterven van het Marxistisch ide aal en de verwijdering daarvan bij de jonge arbeider. In Duitsland verscheen een scherp requisitoir over de ecla tante fouten van de socialistische par tij van Klaus-Peter Schulz, terwijl de Franse socialist André Philip het „ver raad aan het socialisme" aantoonde. Het standpunt van de socialisten te genover de nationalisatie het kern stuk van hun politiek is onduidelijk. Men weet niet meer wat men eronder heeft te verstaan. In Engeland heeft een bekend politicus gesproken van „het blikje aan de staart van Labour". Mr. Van Doorn waarschuwde ook te gen de nieuwe verwaterde vorm van een socialisme, dat de wereldbeschou welijke fundering van ons geestelijk en maatschappelijk bestaan door Indiffe rentisme uitholt. In Nederland moeten wij met het voorbeeld van andere lan den voor ogen (anti-clerikale houding in België!) bijzonder waakzaam zijn. Bij alle verschillen van de P.v.d.A. met buitenlandse zusterpartijen heeft deze partij toch de socialistische internatio nale binding lief als weinig andere bin dingen. „Wij zullen zo realistisch moeten blijven, dat wij ons altijd weer afvra gen, hoe bij een uiteenvallen van de huidige politieke samenwerking het alternatief zal luiden", aldus mr. Van Doorn. Ook in zijn overzicht van de binnen landse politiek heeft de partijvoorzitter enige malen scherpe taal gebruikt te gen de socialisten. O.m. herinnerde hij eraan, dat zij, die beweerden tegen de verhoging van de salarissen van hoge re ambtenaren te zijn, in Amsterdam en Rotterdam unverfrohren hebben ge pleit voor verhoging van de wethouders- salarissen. Hij gaf toe, dat er van so cialistische zijde symptomen zijn van meer begrip voor de politiek van de KVP, die erop is gericht het sparen te bevorderen. Het vorige kabinet heeft echter niet tijdig ingezien, dat deze politiek zekere overspanningen in de conjunctuur had kunnen voorkomen. De socialisten zijn de uitvinders van het stukje propaganda, dat de niet- P.v.d.A.-ministers niet naar hen heb ben geluisterd. Daar stelde mr. Van Doorn tegenover, dat de minister van financiën in dat kabinet, de heer v.d. Kieft een socialist was. Verheugend noemde hij het, dat de AR, de CH en de WD en bovendien de ministers Suurhoff en Hofstra van de P.v.d.A. thans erkennen, dat de brede massa in staat moet worden gesteld deel te krijgen in de kapitaalverschaffing. De ontwikkeling, aldus mr. v. Doorn, doet ons denken aan de strijd, die de katho lieken hebben gevoerd voor de PBO en de kinderbijslag. Ook daarbij moest te gen socialistische en liberale stromen worden opgeroeid. Naar de in Nederland werkzame olie maatschappijen hebben medegedeeld zullen de dagprijzen van gasolie, auto- gasolie, huisbrandolie I en II en dunne stookolie met ingang van maandag 11 november met f 1.per 100 liter wor den verlaagd. Koning Olav V van Noorwegen wordt niet gekroond, aldus is volgens United Press officieel in Oslo medegedeeld. Hij zal daarentegen worden gezalfd, wan neer hü het volgende jaar Trondheim bezoekt. In 1908 werd de Noorse grondwet zodanig geamendeerd, dat de kronings plechtigheid werd afgeschaft. Ook de thans regerende vorsten van Denemar ken en Zweden zijn niet gekroond. De enige tijd. geleden overleden koning Haa kon VII werd echter nog wel gekroond, namelijk in 1906 in Trondheim. (Van een bijzondere medewerker) Sinds enige maanden ontwikkelt zich, meer in het bijzonder van de zijde der arbeiders vakcentral es, een nieuwe activiteit, waarmede velen nu niet bepaald schijnen in te stem men. We bedoelen de werkzaamheden van het Consumenten-Contact-Orgaan, waarin samenwerken de consumenten bond, de centrale van verbruikscoöpe raties en de drie vakcentrales. Nu hebben we van verschillende zij den reeds heel lelijke dingen gehoord en gelezen over dat Consumenten-Contact- Orgaan en het is daarom te begrijpen, dat sommige lezers ons hebben ge vraagd er eens iets over te vertellen, opdat ze zich een oordeel kunnen vor men en een standpunt innemen. De werkgevers hebben in de afgelo pen week min of meer de oorlog verklaard aan het C.C.O. door in het produktschap voor de zuivel zich scherp te keren tegen een poging van de arbeiders om het C.C.O. een vaste plaats in het zuivelschap toe te kennen. Dank zij een stemmenmeerderheid is dit po gen gelukt. De werkgevers vinden dat onjuist. Zij menen.dat de arbeidersvak centrales zich hiermede op een terrein begeven dat het hunne niet is. Het or gaan van de Prot. Chr. Werkgevers vereniging heeft aan dit standpunt een hele beschouwing gewijd. Wij zouden oprecht betreuren, wan neer door dit initiatief een verwildering zou ontstaan in de zo verheugend e- groeide goede verhoudingen tussen werkgevers en werknemers in Neder land. Dat zou volkomen in strijd zijn met de bedoelingen van het C.C.O. In de stichtingsacte wordt het doel van het C.C.O. als volgt omschreven: „Het C.C.O. stelt zich ten doei de be hartiging van de consumentenbelangen door: a) het verrichten en doen ver richten van onderzoekingen naar. als mede het doen van eventuele stappen betreffende het verloop der prijzen, de kwaliteit en de distributie van goede ren en diensten ten behoeve van de con sument; b) het bespreken, c.q. het in nemen van een standpunt ten aanzien van andere dan de sub a genoemde aan gelegenheden die liggen op het terrein van de behartiging van consumentenbe langen: c) het plegen van overleg in zake de vertegenwoordiging van de con sument in organen en instellingen: d) het stimuleren van de activiteiten, ge richt op de behartiging van consumen tenbelangen, van ieder der organisa ties". In een nader schema van een pro gram is vervolgens breedvoerig aange geven hoe men zich voorstelt te wer ken. In dit schema, hetwelk 10 punten omvat, valt vooreerst op dat de bemoei ing met de prijsvorming eerst als punt 9 aan de orde wordt gesteld. De daar aan voorafgaande punten spreken, bij na 5 pagina's lang. over het probleem van een doelmatige inkomstenbeste ding. Desondanks hebben de eerste ac tiviteiten van het C.C.O. zich in nogal sterke mate gericht op het hedendaagse vraagstuk van de prijsvorming. Is der halve, zo kan men zich afvragen, heel het voorafgaande een schone frase, om eindelijk over te houden een instituut dat slechts één doel kent: de op winst beluste producenten te controleren en hun het leven zuur te maken? (Vervolg op vagina 7) Nadat de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zich in de afgelopen dagen hebben beraden, heeft de Stichting van den Arbeid thans aan minister Suurhoff een voorstel gedaan inzake een tegemoetkoming in de las ten, welke met name voor de loontrek- kenden met niet-verdienende kinderen voortvloeien uit de stijging van de kos ten van levensonderhoud. Dit voorstel, zo verneemt het A.N.P. van de stichting, steunt op drie uit gangspunten. In de eerste plaats zal met het oog op de economische situatie in ons land een te treffen voorziening niet mogen leiden tot enigerlei verho ging van de arbeidskosten van het be drijfsleven. Zulks ligt ook in de lijn van het huidige loon- en prijsbeleid. Voorts z 1 zulk een voorziening een Een geheimzinnig voorwerp, dat in tal van landen is waargenomen, blijkt ook in ons land te zijn gezien. Gistermorgen heeft de sterrenwacht „Duinzicht" te Monster gemeld niet alleen de tweede kunstmaan te hebben waargenomen, maar op een tater tydstip tevens de eerste Spoetnik. Later bleek dat deze waarneming niet de eerste Russische kunstmaan betrof, maar een onbekend voorwerp, aldus meldt het A.N.P. Van morgen heeft deze sterrenwacht te 6 uur 23 min. 27 seconden weer de tweede Spoetnik gezien, maar daarby tevens op vallende radiosignalen ontvangen op de 7,5 meter en de 15 meter band, die af weken van de normale signalen van de kunstmaan. Er werden op zichzelf staan de punten en strepen, maar ook letters en cyfers opgevangen. Aangezien men alle op deze golflengten voorkomende seinen heeft ontleed, en de nieuwe sig nalen niet aan een bekende zender heeft kunnen toeschryven, meent men opk hier met signalen van de Spoetnik te doen te hebben. De sterkte van deze signalen varieerde op precies dezelfde wyze als de normale seinen van de „Spoetnik 2". Reuter meldt in dit verband, dat aan de noordwestelijke hemel boven Oslo vanmorgen enke'.e seconden een helder lichtend voorwerp is gezien, iets helder der dan een ster. Het bewoog zich met grote snelheid naar het zuidwesten. Vol gens het tijdschema van radio Moskou kon het niet de tweede kunstmaan zijn, daar die pas om 11.44 u. boven Oslo zou moeten passeren. Tezelfdertijd hebben radiotechnici van het Noorse persbureau N.T.B. tot nu toe onbekende seinen op gevangen op dezelfde golf als de Spoet nik uitzendt. Deze waren ongewoon dui delijk en bleven veel langer hoorbaar dan de seinen van de kunstmaan nor maliter zijn. De technici verklaarden dat zij veel weg hadden van de geluiden van een stoorzender of die bij het over brengen van telefoto's worden gehoord. tijdelijk karakter moeten dragen en zij zal in de derde plaats beperkt dienen te blijven tot die werknemers met kin deren, wier looninkomen een bepaalde grens niet overschrijdt. De Stichting van den Arbeid heeft de minister voorgesteld, gedurende 1958 een tydeiyke toeslag op de uitkeringen ingevolge de kinderbijslagwet te ver strekken ten bydrage van tien cent per kind per dag. De benodigde gelden, welke op orv veer 36 miljoen gulden worden geschat, kunnen aan de reserve van het kinder- bijslagvereveningsfonds worden onttrok ken, zonder de financiële positie van dit fonds in gevaar te brengen. De tydeiyke toeslag ware volgens de grootst mogeiyke meerderheid van het stichtingsbestuur toe te kennen aan de onder de kinderbyslagverzekering val lende werknemers, wier brutoloon uit de dienstbetrekking of daarvoor in de plaats tredende uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten over de dagen, waarop zü op de wetteiyke kin derbijslag aanspraak .hebben, minder bedraagt dan zestien gulden per dag. De Koninkiyke Nederlandse Midden standsbond was slechts bereid te gaan tot een loongrens van 12,50 per dag. Advertentie BARIEUORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 unr) Half tot zwaar bewolkt met plaatse- lijk enige regen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon: 7.53—16.59 Maan: 19.18—10.34 Maandag: Zon: 7.54—16.57 Maan: 20.19—11.24

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1