Imre Nagy heeft Marx en Lenin trouw willen blijven Maar zijn Nieuwe koers" strookte niet met het wezen van het communisme I De „Kijk-Grijp" heeft pleit gewonnen DE KLEURSTOF VAN HET BLOED H. VADER OVER DE MODE H Een boek dat onlangs uit Hongarije werd gesmokkeld Vierde Britse kernproef boven Stille Oceaan Vijf jaar geleden waren er 16 zelf bedieningszaken, nu bijna 600 Matiging een der grondbeginselen mËËÈÊSÈM ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 pagina -T ttü*.. - - - 1 -i NS jr HERFSTTINTEN, óók voor handschoenen Handschoenen, suède jasjes, exclusieve shawls. Elbeo kousen. Amsterdam, Kalverstraat 182 Rptterdam, Lijnbaan 85 's-Gravenhage, Spuistraat 58 jJ!llllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll»lllllill,llllllllll,ll,| Schubert's Grosse Messe in Breda Pootaardappelen voor Hongarije kosten 650.000 Hemoglobine: een interessante stof Wat is bloedarmoede? het voltrekken, het sterkst bij de super markt, waar onder één zelfbedienings- waardige representatie even MORRIS l?is II MORRIS Oxford III MOLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN HOOFDAGENT VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN: GARAGE BRINKMANN, SMEDESTRAAT 22, TELEF. 11025 en 19668 Examens 4 Imre Nagy, de man die tijdens de Hongaarse opstand van vorig jaar aan het hoofd van de regering stond, heeft steeds beschouwd willen worden als een orthodoxe communist. Het is een merkwaardige paradox, dat juist hjj, in oktober 1956, zich de rol zag toebedeeld van het levend sym bool van de strijd om de vrijheid tegen de Russische overheersing. Die para dox wordt overigens wat minder vreemd, als men kennis neemt van een boek dat Nagy in 1955 schreef. Dit werk is een verdediging van zjjn poli tieke opvattingen tegenover die com munisten die hem van „rechtse afwij kingen" van de partjjleer hadden be schuldigd. Hij begon het te schrijven nadat men hem in april 1955 uit de partij had gestoten, maar in Hongarije heeft hij er nooit een uitgever voor kunnen vinden. Een microfilm van het boek werd in het voorjaar van 1957 naar Amerika gesmokkeld en kort geleden is het tegelijk in New York en in Londen gepubliceerd. De betreffen de Engels-Amerikaanse editie is voor zien van een uitvoerig en bijzonder be langwekkend voorwoord van de Lon- dense hoogleraar Hugh Seton-Watson, een expert op het gebied van de Oost- Europese politiek. Imre Nagy heeft in zijn boek een uit eenzetting gegeven van de „Nieuwe koers", die hij trachtte te volgen, toen hij tussen 4 juli 1953 en 18 aprii 1955 voor de eerste maal premier was van Hongarije, als opvolger van de beruch te Matyas Rakosi. Die koers was ge inspireerd op de veranderingen die Ma- lenkov in het bestuur van de Sovjet- Unie had aangebracht; waarbij Nagy overigens rekening hield met de bijzon dere eisen van de situatie in Honga rije. Nagy maakte een einde aan de ergste terreur van de geheime politie, hij be perkte de industrialisatie, hij trachtte de agrarische produktie te verbeteren (o.m. door de collectivisering van de landbouw sterk af te remmen) en in de buitenlandse politiek probeerde hij zijn land los te maken van het Sovjet blok, zonder echter toenadering te zoe ken tot het Westen. Nagy koesterde de illusie dat hij tegelijk een goed Hon gaar en een goed communist kon zijn. Hij verkeerde in de tragische dwaling dat er een soort communisme bestond, waarvan zijn volk heil kon verwachten. Hij wenste geenszins als een ketter be schouwd te worden: Marx en Lenin waren zijn grote profeten. Zijn hele boek „Over het communisme" is één voortdurende communistische geloofs belijdenis. Oud-premier Rékosi had zich aldus de schrijver schuldig ge maakt aan „linkse afwijkingen", maar Nagy zelf was de leer steeds volko men trouw gebleven. Het boek van Nagy is een werk van een communist, dat geschreven werd vóór communisten. Maar de bittere iro nie van het geval is, dat de schrijver niet begrepen heeft, dat zijn opvattin gen voortdurend met de essentie van het internationale communisme, zoals dat door Moskou geleid wordt, in strijd waren. Dit werk, geschreven in het jar gon zoals men dat uit de communisti sche literatuur kent, is in feite een onbe wuste aanklacht tegen het communisme. De nu 61-jarige Imre Nagy was een communist van het eerste uur. Toen hij in de Eerste Wereldoorlog als soldaat in het Oostenrijks-Hon gaarse leger naar het Russische front werd gestuurd, viel hij in handen van de vijand. Als krijgsgevangene werd hij lid van de Bolsjewistische partij. In het begin van de twintiger jaren keerde hij naar Hongarije terug, maar in 1929 vluchtte hij naar Mos kou. om aan arrestatie te ontsnap pen. Vijftien jaar lang speelde hij een rol in de Russische communisti sche partij, tot hij in december 1944, samen met Rakosi, weer in Honga rije opdook. Hier werd hij een van de dominerende figuren van de nieu we Hongaarse communistische par tij, die zich de Arbeiderspartij noem de. Hij bekleedde achtereenvolgens diverse minister-posten, tot hij ten slotte een paar maanden na de dood van Stalin premier werd. Maar de val van Malenkov in de Sov jet-Unie leidde tot de afzetting van Nagy als hoofd van de Hongaarse re gering. Zijn tweede premierschap in de herfst van 1956 is maar van korte duur geweest. Het eigenlijke boek van Nagy is be halve van een voorwoord ook van een epiloog voorzien. In die epi loog, geschreven door de Hongaarse dichter, dramaturg en vrijheidsstrijder George Paloczi Horvath, wordt een ge detailleerd verhaal gedaan van wat er met Nagy na de onderdrukking van de Hongaarse opstand door de Russen ge beurde: een aspect van het Sovjet-op treden tegen de Hongaren dat de on betrouwbaarheid en de gewetenloosheid van de machthebbers m het Kremlin nog eens duidelijk in het licht stelt. Op 4 november 1956 zo schrijft Pa- loczi-Horvath werd aan Imre Nagy, alsmede aan zeventien van zijn mede werkers en hun gezinnen, asyl verleend door de Joegoslavische ambassade in Boedapest. Tien dagen later verklaar de de nieuwe premier, Janos Kadar, aan een delegatie van arbeiders uit Boedapest; dat als de oud-premier de Joegoslavische ambassade zou verlaten Kadar en hij overleg konden plegen om tot een accoord te komen. Intussen wa ren er onderhandelingen gaande tussen de regering-Kadar en de Joegoslavi sche regering over het verdere lot van Nagy en diens kameraden. Op 21 no vember ondertekende Kadar een over eenstemming, waarin bepaald werd dat de Hongaarse leiders die naar de Joe goslavische ambassade gevlucht waren, naar hun woningen in Boedapest kon den terugkeren. De Hongaarse regering bevestigde schriftelijk tegenover Bel grado: ,,de verklaring die reeds bij verschillende gelegenheden mondeling werd afgelegd, volgens welke tegen Imre Nagy en de leden van diens groep geen strafmaatregelen zouden worden genomen op grond van activi teiten in het verleden". Kadar beloofde een bus te sturen naar de Joegoslavische ambassade om de Hongaarse politici naar hun wonin gen te laten terugkeren. Dit was een belangrijk punt omdat er op dat ogen blik geen openbare vervoermiddelen of taxi's in de stad beschikbaar waren. De vluchtelingen belden op 22 novem ber 's middags vanuit de ambassade hun vrienden en familieleden op, om hun te zeggen dat zij om 7 uur 's avonds thuis zouden zijn. Om half zeven arriveerde een grote bus voor het gebouw van de ambassa de. Nagy en de anderen stapten in, ge volgd door twee Joegoslavische atta- ché's, die opdracht hadden het gezel schap veilig thuig te brengen. Toen zij een paar honderd meter gereden had den, werd hun bus plotseling omringd door Russische tanks en auto's van de Russische geheime politie. De Joego- Advertentie Toespraak van Imre Nagy tot het Hongaarse parlement. Naast hem zit Matyas Rakosi. Een foto uit de tijd dat beiden nog een dominerende rol speelden in de Hongaarse politiek. Nagy is tweemaal premier van Hongarije geweest eerst van 4 ju li 1953 tot 18 april 1955 en vervolgens van 24 oktober tot 4 november 1956. Aan de carrière van Rakosi was reeds op 18 juli 1956 een einde gekomen, toen hij werd afgezet als eerste-secretaris van de Hongaarse communistische partij. Slavische diplomaten werden gedwon gen uit te stappen, en de bus werd (geëscorteerd door de Sovjet-voertui gen) naar een onbekend oord gereden. Van de protesten van Nagy werd geen notitie genomen. Onmiddellijk wendde de Joegoslavische ambassade zich tot de Hongaarse regering, die van con tractbreuk werd beschuldigd. Maar Ka dar en diens vice-premier, dr. Mün- nich, zeiden dat zij niet van het plan tot ontvoering op de hoogte waren ge weest, hetgeen misschien nog waar was ook. De volgende dag 's middags ver klaarde Kadar officieel dat Nagy ver zocht had naar Roemenië te worden ge bracht. En weer een paar dagen later zei de premier dat „contra-revolutio naire elementen" Nagy wellicht ver moord zouden hebben, als men hem niet onmiddellijk in veiligheid had ge bracht. Nagy wordt nu ergens in de commu nistische wereld niemand weet waar gevangen gehouden. Hij is voor de Sovjets een bijzonder belangrijke ge vangene, omdat men hem wat graag zou gebruiken als kroongetuige in een monsterproces. Maar men schijnt hem niet zo gemakkelijk tot zelfbeschuldi gingen te kunnen brengen. n het afgelopen jaar heeft de Sov jet-pers alles in het werk gesteld om de geschiedenis van de opstand te vervalsen. Gedurende de dagen van de op stand zelf hadden noch de Sovjet-lei ders, noch Kadar, noch de Pravda ook maar iets op Nagy aan te mer ken. Op 30 oktober noemde Kadar in een radio-rede Nagy „mijn hoogge- De bladeren vallen, de mode kleuren wisselen. Herfsttinten dus, óók voor handschoenen. Laimböck biedt de vrouw van smaak een unieke keuze uit een aparte collectie zeer gedistingeerde handschoenen in gazelle kalfs-mocha rendier gemsleder Zeer bijzondere, heerlijk passende ijzersterke handschoenen, warm genoeg om ook in de koude winter dagen te dragen. TYROLER HANDSCHOENEN MAGAZIJN „de schatkamer voor de elegante vrouw" ||||||||||||||||||lllllillllilllll!INIII|lllllllS achte landgenoot", en hij vertelde dat het bestuur van de Hongaarse com munistische partij: „de regeringsbe sluiten volledig goedkeurt". Op 1 november zei Kadar voor de radio: „In een glorieuze opstand heeft het volk het Rakosi-regime van zich af geschud. Wij hebben vrijheid voor het volk en onafhankelijkheid voor het .and verworven". Na 4 november veranderde Kadars houding, maar op 11 november zei hij nog - weer in een radiorede „Ik, als minister in de regering Nagy, wil openlijk verklaren dat noch Imre Nagy, De Christelijke Oratoriumvereniging uit Breda zal op vijftien november in de Grote Kerk een uitvoering geven van de Cantate 112 „Der Herr ist mein getreuer Hirt" van J. S. Bach en van de Grosse Messe in Es dur van Fr. Schubert. So listische medewerking verrenen Heieen Verkley, sopraan, Netty Krap, alt, Ge rard Honig, tenor en David Hollestelle bas. De Cantate 112 heeft een extra solist in de persoon van Jaap Spigt die het clavecimbel bespeelt. De begeleiding wordt verzorgd door het Brabants Or kest onder leiding van Jaap Hillen. De Grosse Messe is een werk dat in ons land zelden wordt uitgevoerd; de muziek ervoor moest dan ook vanachter het ijzeren gordijn gehaald worden. Boven het midden van de Stille Oce aan is gisteren een kernwapen tot ont ploffing gebracht, aldus deelt volgens Reuter het Britse ministerie van be voorrading mee. Het wapen ontplofte op grote hoogte. Waarnemers te Lon den nemen aan, dat het een waterstof bom betrof. Het wapen werd, naar ver luidt, door een straalbommenwerper van het type „Valiant" uitgeworpen. Het toestel was met een speciale witte verf bestreken, waardoor de hitte van de explosie werd teruggekaatst. De ra men waren met staal afgeschermd om de bemanning te beschermen tegen het felle licht. Het was de vierde Britse proef met een waterstofbom in de buurt van Kerstmis-eiland. De vorige proeven wer den op 15 mei, 31 mei en 19 juni genomen. Twaalf dagen geleden had Engeland gewaarschuwd, buiten het be trokken gebied te blijven. Na de ont ploffing kwamen tweemotorige straal- bommenwerpers van het type „Can berra" in actie om monsters van de lucht te nemen en meteorologische waarnemingen te doen, aldus meldt Reuter. De bekendmaking dat een atoombom- proef was genomen kwam volgens Uni ted Press slechts enkele uren nadat Japan de Engelse regering een nota had gezonden over „De vergoeding van schade, ontstaan als gevolg van proe ven met kernwapens". Tezelfdertijd werd in een Engelse nota het Japanse verzoek de proeven te staken van de hand gewezen. 2500 ton pootaardappelen, die Neder land heeft geschonken ter uitdeling aan de individuele Hongaarse boeren, heeft de Hongaarse regering ingehouden en februikt voor veevoer. Deze onverkwlk- elijke geschiedenis wordt nog eens op gehaald in de toelichting op een wets ontwerp van minister Mansholt, waar in de bewindsman bij de Tweede Ka mer het bedrag van 650.000 gulden, dat met de schenking was gemoeid, heeft aangevraagd. Naar de minister mee deelt verklaarde de Hongaarse regering, dat de aardappelen waren besmet met het z.g. „aardappelaaltje" en daarom niet geschikt waren voor normaal ge bruik. Onderzoek door Nederlandse ex perts en onpartijdige Deense en Oosten rijkse deskundigen heeft echter uitgewe zen, dat er van besmetting geen spra ke was. De Nederlandse regering heeft daarom via de V.N. op welker verzoek de schenking was gedaan krachtig gepro testeerd. Een functionaris heeft deze brief, vergezeld van een protest namens de volkerenorganisatie, doorgezonden aan de Hongaarse regering. (Van onze medische medewerker) Over de talrijke zeer verschillende taken van het bloed heb ben wij het in deze kroniek al eerder gehad. (Het bloed vervoert voedings stoffen, zuurstof van dar men en longen naar aile delen van het lichaam en neemt vandaar mee terug de afvalstoffen om die naar de uitscheidingsorganen te brengen. Het zorgt voor een gelijke temperatuur van alle lichaamsdelen, het verdedigt het lichaam tegen binnengedrongen schadelijkheden enz.). Het bloed is dus niet op te vatten als een functionele eenheid. Omdat het in normale omstan digheden bij een gezond mens qua volume en samenstelling in hoge mate constant is, zouden wij het met een beetje goede wil als een orgaan kunnen zien, zij het een vloeibaar orgaan, dat niet aan een plaats is gebonden. Een van de belangrijkste organen van net lichaam, de lever, rechts boven in de buik gelegen, moet eveneens meerdere uiteenlopende functies vervullen. Van die verschillende taken van net bloed zullen wij er vandaag één nader bekijken, namelijk het zuurstofvervoer. Dit in aansluiting op de kroniek over koolmonoxydevergiftiging, die immers een bloedvergiftiging is, waarbij het zuurstofvervoer wordt verhinderd of althans beperkt. De zuurstof, die wij in ademen, passeert de wand van de long blaasjes, komt dan in het bloed en wordt hier opgenomen door de rode bloedlichaampjes. Deze bevatten het hemoglobine, de rode bloedkleurstof, waardoor de zuurstof zich vasthecht. Bloed zonder rode bloedlichaampjes, dus zonder hemoglobine, is bijna kleur loos. Dit hemoglobine is een interessante stof. De scheikundige structuur er van nieuwd, de afbraakprodukten van net oude hemoglobine worden door de lever als galkleurstoffen uitgescheiden in de darm, waar zij nog een nuttige werking hebben bij het verteren van de vetten. Een prachtig voorbeeld van is thans vrij goed bekend. Een van de grondstoffen waaruit het is opgebouwd is ijzer. Een tekort aan ijzer zal der halve een oorzaak van onvoldoende vorming van hemoglobine respectieve lijk rode bloedlichaampjes kunnen zijn. Wij spreken dan van bloedarmoede. Met opzet schrijven wij „een" oor zaak, omdat er behalve het ijzergebrek nog verschillende andere oorzaken zijn voor bloedarmoede. Bij normale voedingsgewoonten zal een Nederlander niet gauw een tekort aan ijzer krijgen. De gewone voedings middelen: aardappelen, groenten, vlees, graansoorten, peulvruchten enz. bevat ten zoveel ijzer, dat wij een overvloed aan ijzer naar binnen krijgen. Bij over matig bloedverlies kan het nodig zijn door extra ijzertoediening het lichaam te helpen. Verder zijn er mensen wier darmen door een of andere oorzaak bet ijzer uit het voedsel onvoldoende op nemen. Ook dan is extra toediening nodig. Hemoglobine wordt regelmatig ver- uiterste doelmatigheid in de lichaams huishouding. De aan het hemoglobine gehechte zuurstof wordt op de reis van het bloed door het lichaam afgestaan aan de weefsels, die voortdurend meer of min der zuurstof nodig hebben. Als een rood bloedlichaampje veel zuurstof be vat is het veel lichter van kleur dan wanneer het de zuurstof heeft afgege ven. Dit verklaart waarom zuurstof- arm bloed zo donker van kleur, soms bijna blauw kan zijn. Bij sommige hart en longziekten wordt het bloed onvol doende van zuurstof voorzien, zodat het in de weefsels vrijwel geheel van zuurstof ontdaan wordt. Dit is dan zichtbaar aan de gelaatskleur van de zieke, die blauwe lippen en blosjes heeft. Merkwaardig, maar bij nader in zien niet moeilijk te begrijpen is dat dit laatste nooit voorkomt bij iemand, die ook bloedarmoede heeft. De verklaring is simpel, er is namelijk zo weinig rode kleurstof, dat deze geringe hoeveelheid snel verzadigd is met zuurstof. St. e helpster in de winkel staat twee ons kaas te snijden. Een beetje ochtend-sloom. Af en toe kijkt ze eens naar buiten. „En een ons rook vlees," zegt de wachtende klant. Dat wordt een geduldsproef voor de juist binnengekomene, die zich dus vriende lijk wendt tot de bediende, die op een ladder met blikjes aan het rommelen is. „Mijnheer, kunt u mij niet even kof fie en thee en zeep en lucifers geven, ik heb een beetje haast." Ze heeft meer boodschappen, ze moet over een half uur bij de kapper zijn en de babysit, die op de kinderen past kan niet al te lang blijven. Maar ze zal de kostbare minuten moeten laten voorbijgaan want ze krijgt het stereotiepe antwoord: „De juffrouw zal u zo helpen." En op de koffie, de suiker, de thee en de zeep, waar ze een paar meter van af staat, moet ze lijdelijk blijven wachten tot de pakken haar worden overgereikt. Geen wonder, dat in deze tijd van de steeds haastiger mens, de zelfbedie ningswinkels met sprongen toenemen. Vijf jaar geleden waren er in ons land zestien, nu zijn er bijna zeshonderd. On danks de aanvankelijke tegenstand van de kant van de handel en ook van de huisvrouw zelf. Er zijn er nóg, die er niet van houden. Wel, dan blijven ze kopen in de talloze andere „bedie- nings"winkelsde systemen kunnen zeer goed naast elkaar bestaan. Maar nu zoveel huisvrouwen met een druk gezin en huisvrouwen met een baan al tijd wat gejaagd zijn bij het boodschap pen doen, heeft de zelfbedieningszaak het gewonnen. Er waren op 1 januari 1957 in Neder land, om precies te zijn, 524 zelfbedie ningswinkels, waarvan 326 zelfstandige bedrijven, 180 winkels behorend bij 3 grootwinkelbedrijven en 18 winkels van een verbruikscoöperatie. Alleen ln 1956 werden er 182 zelfbedieningszaken ge opend. Deze cijfers zijn gepubliceerd in een rapport van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand, dat tot stand is gekomen onder auspiciën van de werkgroep Zelfbediening. Aangezien de „Vereniging van Zelfbedieningsbedrij- ven", waarin de helft van de zelfbe dieningszaken elkaar vindt voor over leg, dezer dagen vijf jaar bestond, is bij de viering van dit eerste lustrum het rapport, handelend over de econo mische kanten van het zélfbedienings- systeem, gepubliceerd. De omzetten in een zelfbedienings- bedrijf zijn zeer groot en lopen soms op tot 1 2 miljoen gulden per jaar. Zien kopen doet kopen, dat is zo oud als de wereld. De winkelier van nu zegt het een beetje anders: wat ge zien wordt, wordt gekocht. En de kopen de vrouw blijkt een groot assortiment te waarderen. Ja, ja, ze koopt er te veel, dat is het eeuwige tegenargument van degenen, die de huishoudbeurs ge vuld moeten houden. Maar in de waren huizen koopt ze ook te veel. Die zelf discipline moet ze zich nu eenmaal eigen leren maken in deze tijd van op geschroefde produktie en behoefte-kwe kerij. Gebleken is, dat de huisvrouw ook graag speelgoed, huishoudelijke artike len en dagelijkse benodigdheden uit de drogisterij in de zelfbediening bij de hand zou hebben. Een zelfbedienings- zaak, die met nylonkousen Is begon nen, ziet de stapels dagelijks slinken fclWIfiiW, Ook de winkelende vrouw heeft tegenwoordig haast. als sneeuw voor de zon. Maar een krui denier mag geen kousen verkopen, dat verbiedt de wet (wèl géven op zegel tjes) 1 Waarom past de wet zich toch soms met zo'n slakkegang aan, dat ze in haar verouderde vorm een pas kwil wordt? Maar ja, de kool en de geit moeten gespaard. Iedere detaillist wil vanzelfsprekend zijn eigen koopwaar veilig stellen en de huisvrouw spartelt er wel zo'n beetje tussen in. De „bran che-vervaging" is zich echter al aan Advertentie Gedistingeerd van vorm en lijn, op en top een „quality first" automobiel, tot hoge prestaties in staat uitermate geschikt voor directie-wagen en als zodanig de meest voordelige. dak kruidenierswaren, vlees, groentf; rookartikelen en tijdschriften verkocjj mogen worden. Dus de eerste dagelij'1' se levensbehoeften. Er is sprake va?' dat er na januari ook verpakt brood de zelfbedieningswinkels komt. En melk in karton zal er zeker ook een® een plaats krijgen. Thans mag elK* kruidenier in zijn zelfbedienings- of b® dieningszaak flesjes koffiemelk verkO' pen. Maar géén gewone melk. Daar voor heeft hy geen examen gedaan, Z*r warenkennis Is niet toereikertö! Mefl1 ziet het, de branche-vervaging of paral- lelisatie, zoals het nu genoemd wordt, is volstrekt redelijk in deze tijd 1'a I Het MORRIS meesterwerk de sierlijk-slanke, luxueuze MORRIS 6 cyl. (ook in twee kleuren leverbaar) Fabricage-afd. van J, J. Molenaar's Automobielbedrijf N.V. Amersfoort. Hedenmorgen heeft Z.H. de Paus de deelnemers aan een internationaal mo- decongres te Castelgandolfo in audiën tie ontvangen. Het congres is georga niseerd door de Latijnse Unie voor Haute Couture en bestudeert de ont wikkeling van de Europese mode. Z.H. de Paus belichtte in een toe spraak de zedelijke en morele aspecten van de mode. Hij herinnerde aan het woord van St. Paulus, dat de christen alles, wat hij doet, ter ere Gods moet doen. Met betrekking tot enige algeme ne en zedelijke beschouwingswijzen om trent de mode, wees Z.H. de Paus erop, dat het doel van de kleding be antwoorden moet aan de diepingewor- telde eisen van de menselijke natuur, aan de eis van zorg voor gezondheid, van het natuurlijke schaamtegevoel en van de uitwendige charme. Deze drie eisen van de menselijke natuur hangen nauw samen, hoewel hun oorsprong totaal verschillend is. De eerste eis, omtrent de gezondheid spruit vooral voor uit de physieke gesteld heid, het schaamtegevoel is van gees telijke orde en de uiterlijke charme van psychologisch en kunstzinnig karakter. Wat het schaamtegevoel betreft be streed de H. Vader de mening die overigens geen enkele redelijke grondslag heeft dat het schaamte gevoel maar heel iets betrekkelijks is als gevolg van een bepaalde opvoe ding; ook keerde Hij zich tegen de opvatting, die het schaamtegevoel be schouwt als een verstandelijke ver vorming van de onschuldige werke lijkheid, een onecht beschavingspro- dukt, een prikkel tot oneerbaarheid en een bron van schijnheiligheid. God zij dank zijn er veel mensen, christe lijk en bekwaam in de techniek van de mode, die deze als een kunst be schouwen, namelijk de kunst van het zich weten te kleden. Doel daarvan is wel gedeeltelijk, op gematigde wij ze de schoonheid van het menselijk lichaam te doen uitkomen als mees terwerk van de Goddelijke Schepping en wel zo, dat het de geest niet hin dert, integendeel, dient tot verheffing van een evenwichtige en zedige geest, die in Gods ogen zo kostbaar is. In het tweede gedeelte van Zijn re devoering heeft de H. Vader de morele aspecten besproken, die met de mode samenhangen. Nadat Hij er eerst aan herinnerd had, dat de Kerk niet gekant is tegen en ook niet veroordeelt de mo de, die erop gericht is een juiste ver fraaiing van het lichaam te schenken, stelt de H. Vader vast, dat de onzede lijkheid van zekere modes grotendeels afhangt van bepaalde excessen, die voortspruiten uit ijdelheid. Teneinde enige practische richtlij nen te geven, wees de H. Vader hier na drie grondbeginselen aan. De eer ste bestaat hierin, dat men geen al te grote waarde hecht aan de invloed van de mode, noch in goede noch in kwade zin. Het tweede beginsel is, dat de mode voornaam dient te zijn en niet mag worden overgelaten aan de grillen. Het derde beginsel, dat nog concreter is, bestaat hierin, dat men eerbied, dat is te zeggen matiging moet betonen op alle gebieden van de mode. Aan het slot van Zijn toespraak wen ste de H. Vader, dat de Latijnse Unie voor Haute Couture een goede smaak bij het publiek zal aankweken. (KNP) Gerekend van 16 september 1957 is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de plantenanato mie, dr. W. K. H. Karstens, thans lec tor aan deze universiteit., ficiency, waarin de huisvrouw, ^ie volhandig heeft, met haar tijd economisch moet zijn als ieder an die eigen verantwoordelijkheid voor zy" werktijd draagt, en die haar daagse i» kopen zo practisch mogelijk moet kun'j nen doen. En de huisvrouwen, die wèl tijd heb ben, die wel behoefte hebben aan ee praatje of aan persoonlijk advies, d' ouderen, die wéinig omhanden hebbe' en hun tijd graag met winkelen -oeK' brengen, voor die allen zijn er nog d® talloze gewone winkels, die er ook al' tijd zullen blijven. Het ene systee^' sluit het andere niet uit. et hangt ook af van het stadsde®J of de huisvrouwen sterke voqf keur hebben voor de zelfbedi®' ningszaak. Zoals ook de stad hier b®J platteland vooruit is. Maar nu het syS'j teem van de zelfbediening in volle om' wikkeling is, heeft ook de huisvrou)* haar wensen. Die zijn, zoals gezegd' méér artikelen onder ondere kle>® speelgoed hoe dikwijls moet ze de kin deren niet meenemen en zoethouden huishoudelijke artikelen en aardewerk' En omdat ze toch nog weieens lan» moet wachten bij de afrekentoonbank' zou ze graag méér afrekencassa's zie"' De verpakking, die zo'n rol speelt btfj alles wat je zelf kant en klaar van d' plank neemt want het presenteert zicb al of niet aanlokkelijk in zijn kleur, zij' karton, zijn letters is ook niet altÜ I ideaal. De voorliching die op somrni' ge pakjes gedrukt staat kon veel b®' ter zijn. De wens van de huisvrouw te dien opzichte dan ook: beknopte dui' delijk gedrukte gegevens over de g®" bruikswijze zonder allerlei onnutte r®'i clame-franje. Huisvrouw en verpakkingsfabrikab' zullen voortaan blijvend overleg plege? nu sinds kort de economisch geschoo' de mejuffrouw dra. Limperg van Huishoudraad gevraagd is om zittin» te nemen in het Verpakkingscentrufl1', A. B^! AMSTERDAM, 8 nov. Bevordef' tot doctor in de geneeskunde op proev schrift getiteld: „Een experimente® onderzoek over endotheelgroei bij nyl°' vaatprothesen" de heer N. G. Meijn® geb. te Alkmaar. Doet. pol. en soc. w®J D. M. Ringnalda (Amsterdam), can® idem: L. Bakker (Amsterdam), can® theologie: A. J. Wtenweerde (Amstei dam). GRONINGEN, 8 i.jv. Artsexam®' le gedeelte: D. K. Beintema, Har®J (Gr.); S. Boonstra, Eindhoven en K. Hoving, Groningen. Bevorderd tot art? mej. J. H. Brouwer, Oranjewoud; A. Dekhuijzen, Zaandam; R. C. Schokk®? Groningen en J. W. Zwart, Leeuwarden LEIDEN, 8 nov. Cum laude promoveerd tot doctor in de wis- e« natuurkunde op proefschrift „The er® nabula", L. Woltjer, Leiden. Gepronk veerd tot doctor in de wis- en natu" kunde op proefschrift getiteld „Diel® trische metingen aan polyoxyethyle®L glycol in tolueen", A. B. Ruig®0 Leiden. NIJMEGEN, 8 nov. Kandidaa'f examen deel 1 geneeskunde: W. B. v. d. Elzen, Deurne; E. G. Rotterdam en F. J. B. Pijnenbo Nijmegen. TILBURG, 8 nov. Kand. econ10&U J. Vernooy, Werkhoven; J. Dell®,ej IJzendijke; H. van Overbeek, J. Debbers, Waspik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 8