Geallieerde gevallenen te Amsterdam herdacht De ontembare Mijn zoon wil niet sterven Omvangrijk versoberingsplan van premier Gaillard Socialisten behalen de absolute meerderheid in Hamburg Ervaren automobilisten kiezen Shell benzine met APPELMOES AARDBEIEN De dure plicht om de vrijheid in dank baarheid te benutten KINDERBIJ SLAG VERZEKERING SLECHTS KLEIN MAAKWERK Waarom signatuur van mr. v. Rhijn en niet van minister Suurhoff? Guill. v. d. Graft en M. Mok ERIC DE NOORMAN grieperig VAKOPLEIDING VOOR JONGE HONGAARSE ARBEIDERS Naar peil van ambachtsschool Verf met glans en met gemak: CETALAC! Ceta-Bever Franse regering wil macht var Assemblee beperken S.P.D. gaat coalitie vervangen DINSDAG EN WOENSDAG OP SAP 24 WINKELS Km Centraal Sociaal Werkgeversverbond Poëzieprijzen FOTOGRAFIE als uitdrukkingsmiddel Vrouwelijke hulp bij gebitsverzorging Speciaal voor de jeugd Parlementsverkiezingen in stad-staat FsheliI MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 PAGINA PER BL K Expositie thans in Groningen Premier van Suriname terug naar Paramaribo rillerig koortsig AKKERTJES helpen direct PLASTIC VERF van door HARRIET H. HOUSER In de Westerkerk te Amsterdam Is zaterdagmiddag een herdenkingsplech tigheid gehouden ter nagedachtenis van de gevallen strijders uit de geallieer de landen van de laatste wereldoorlog. Evenals andere jaren had het Neder lands oorlogsgravencomité de plechtig heid georganiseerd op het tijdstip, waarop in andere landen de gevallenen uit de eerste wereldoorlog worden geëerd. Voorafgegaan door de vertegenwoor diger van de koningin en prins Bern- hard, majoor W. K. F. Bischoff von Heemskerck, passeerden in lange rij de diplomatieke vertegenwoordigers der geallieerde landen de zwart omfloerste katafalk, die in het midden van de kerk stond opgesteld en waarbij Neder landse militairen de wacht hadd-en be trokken. Vergezeld van hun militaire attaché's legden de ambassadeurs van Canada, de Sovjet-Unie, Engeland, Australië, Frankrijk. Luxemburg, Zuid- Afrika, de Verenigde Staten, alsmede de gezanten van Tsjecho-Slowakije en Polen en de ambassaderaad van Bel gië, grote bloemenkransen met linten in de nationale kleuren aan de voet van de baar. De krans van de koningin en de prins bestond uit witte anjers en de rood, wit en blauwe linten. Ook namens de ambassadeur van Pakistan werd een krans gelegd. Vervolgens trad de burge meester van Amsterdam aan, gevolgd door vertegenwoordigers van oud-strij dersorganisaties, van de koninklijke stu denten schietvereniging en van het Ne derlands oorlogsgravencomité, die eveneens de gevallenen eerden met bloemstukken. Bij dit plechtige onder deel van de herdenkingsdienst zong een zeemansvrouwenkoor, voor een groot deel bestaande uit zeemans weduwen, duwen, onder leiding van Coba Kraai- er-Kuurstra, enkele koralen. Nadat trompetters van de Amster damse politiekapel de „Last Post" had den geblazen werden de gevallenen in enkele minuten stilte herdacht. Over de waarde van hun offers en op de bete kenis daarvan voor de mensheid ga ven drie geestelijken achtereenvolgens een korte uiteenzetting: de Engelse voorganger in Amsterdam ds. Andrew Morisson, de koopvaardij-predikant in Amsterdam ds. L. A. Bodaan en de Franse predikant ds. M. Jospin. „Dit gedenken legt de dure plicht op de vrijheid in dankbaarheid te benut ten, vooral nu we weten, wat deze vrij heid heeft gekost", aldus een der spre kers. Tot de talrijke aanwezigen behoorden de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, de commissaris der koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen en de bejaarde senator uit Amerika, de heer Leverett Saltonstall en diens echtgenote. Na afloop van de plechtigheid zijn de autoriteiten ten stadhuize ontvangen. De bloemstukken, die op de katafalk waren gelegd, zijn zondag gebracht naar de Oosterbegraafplaats en daar neer gelegd op de graven van de geallieerde militairen. In „De Onderneming", orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, zijn enkele kanttekeningen ge plaatst bi) de onlangs bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsont werpen in verband met een algemene kinderbijslagverzekering. „Ontegenzeglijk zijn op kunstige wijze, rekening houdende met alle mogelijke politieke programma's en gehoor gevende aan de stroming tot Instandhouding van bepaalde uitvoe ringsorganen, enkele voorzieningen op papier gezet die ogenschijnlijk in belangrijke mate codificeren hetgeen reeds bestond in een groot aantal re gelingen, maar die als men de zaak op de keper beschouwt, blijk geven van een beleid dat op klein maak werk is uitgelopen", aldus merkt „De Onderneming" op. Verder wordt o.m. gezegd: „Uiter lijk krijgen de voorzieningen een vorm die ten nauwste aansluit bij de metho diek die aanvaard is voor de eerste volksverzekering, de algemene ouder domswet. Wie wat verder kijkt moet al ras tot de ontdekking komen, dat een in 1952 door de Tweede Kamer beslechte strijd opnieuw wordt opgevat. Die strijd werd verloren door minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn, toen de organisatiewet sociale verzeke ring haar huidige gedaante kreeg. Verscholen in de nieuwe ontwerpen ligt een aantasting van het beginsel van de splitsing in volksverzekering enerzijds en verzekering van loontrek kende anderzijds. Verder loopt als een rode draad door de wetsontwerpen de nivelleringsgedachte, gecamoufleerd door een herhaald beroep op een be paald niet algemeen gevoeld solidari teitsbeginsel. Bovendien zijn fouten uit bestaande regelingen niet geredres seerd en zijn de ontwerpen en de daar bij behorende toelichting gespeend van leder begrip voor efficiënte moderne administratiemethoden. Het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond merkt verder op: „De indiening van het ontwerp heeft een vreemde kant. Zij geschiedt voor wat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid betreft niet door minister Suurhoff maar door staats secretaris Van Rhijn. We hebben ons afgevraagd, wat hier de reden van kan zijn. De onderhavige aangelegenheid vormt politiek gesproken een zaak van de eerste orde. Het zal toch niet zo zijn, dat minister Suurhoff zich ten deze aan de verantwoordelijkheid kan onttrekken. Maar waarom verdedigt hij dan het ontwerp zelf niet? Het is een vreem de zaak." „De regering gaat zover, dat zij grote groepen van de bevolking de verplichting wil opleggen om tenmin ste 2,2 procent van hun inkomen tot ƒ6900 af te dragen zonder ooit enig uitzicht te hebben op een aanspraak uit hoofde van deze als verzekering aangediende herverdelingsvoorzie ning. Men gaat deze verplichting zelfs opleggen aan vijftienjarigen, aan de groep die ongehuwd blijft en door de fiscus al zwaar wordt getroffen, zomede aan degenen, die wel gehuwd zijnde, kinderloos blijven, dan wel niet meer dan twee kinderen hebben.' „De Onderneming" besluit: „Anders dan vele leden in onze volksvertegen woordiging staan wij sceptisch tegen over de urgentie van een algemene kinderbijslagvoorziening. In ons maat schappelijke bestel wachten nog vele desiderata op vervulling. Indien men, wellicht om politieke redenen, een al gemene kinderbijslagvoorziening thans bepaald wenselijk acht, dan is een an dere vormgeving beslist noodzakelijk". Het college van burgemeester en wethcuders van Amsterdam heeft beslo ten, twee poëzieprijzen, eik bedragende 1.000 toe te kennen aan Guillaume van der Graft voor zijn gedichtenbundel „Woorden van brood" en een prijs aan Maurits Mok voor zijn gedichtenbundel „Stormen en Stilten". (Van onze correspondent) De directeur van het Groninger Mu seum, de heer W. Jos de Gruyter, heeft zaterdagmiddag onder grote be langstelling de tentoonstelling „Foto grafie als uitdrukkingsmiddel", welke tot en met 8 december in het Gronin ger Museum te bezichtigen is, geopend. Deze internationale fototentoonstelling is georganiseerd door de heer Martien Coppens te Eindhoven en de musea van Eindhoven en Groningen. De heer de Gruyter attendeerde in ztjn rede op de grote betekenis van de foto in deze tijd, zowel wetenschappe lijk, paedagogisch als sociaal gezien. De fotografie heeft zich ontwikkeld tot een menselijke taal van beelden en is op weg een universele taal te worden. Beter nog dan het geschrevene blijft de foto in herinnering. Spr. attendeerde op verschillende ondenkbaar knappe foto's, die in enkele flits een indruk wekkende gebeurtenis vastleggen. De heer de Gruyter wees er op hoe de reportage-foto tot een machtig wa pen is geworden in de samenleving, een wapen, dat ook wel misbruikt kan worden door de keuze van foto's, de samenstelling van de reportages en het daarbij gemaakte onderschrift. Maar misbruik van de foto omwille van de sensatie is geen argument tegen de foto. De heer dé Gruyter stond ver volgens uitvoerig stil bjj de fotografie als kunstzinnig uitdrukkingsmiddel. Kij ken is niet hetzelfde als visueel bele ven. Een technisch goede foto is nog geen Kunst. Na een schets van de verhouding tussen techniek en kunst besloot de directeur van het Groninger Museum met enkele opmerkingen over naturalistische en abstrakte foto's. Men kan op deze expositie prachti ge inzendingen zien uit Nederland, Frankrijk, U. S. A., Zweden, Engeland, Nieuw-Zeeland, Oostenrijk, Italië, Duitsland en tenslotte en heel bijzonde re collectie uit Japan. 33. „De ruiterij van de Noorman ligt hier niet ver vandaan," zegt een der krijgers, als Ottar zich bij hen voegt. „Ha, die wachten op ons zeker," grijnst Ottar. „Dan kunnen ze lang wachten. Zijn de anderen er ook?" „Nog niet allemaal," geeft de krijger ten antwoord, waarna hij Ottar gebaart stil te zijn- Ze bevinden zich aan de rand van een steile rots. Beneden hen, op een kleine weide, heeft zich de ruitertroep gelegerd, kennelijk met het doel het pad, dat Zjch op enige afstand bevindt, te bewaken. Ottar's ogen beginnen vreemd t< Schitteren, als hij de gestalte van Erwin herkent, die met enkele van zijn mannen bijna recht onder hun uitkijkpost zit. „Zo'n kans krijg ik nooit weer," gniffelt Ottar. „Je kunt hem gewoon niet missen," wendt hij zich tot de krijger naast hem, de enige, die met pijl en boog bewapend is. „Schiet hem neer!" Dr. R. Ferrier, de minister-president van Suriname, heeft de vorige week in Den Haag met de ministers Drees, Staf (als minister ad interim van zaken overzee), Hofstra en Zjjlstra overleg ge pleegd over de financiering van het Surinaamse Brokopondo-plan, de bouw van een stuwdam in de Surinamerivier voor het opwekken van elektriciteit en de verwerking van de in Suriname ge wonnen bauxiet tot aluminium. Zater dag is de heer Ferrier naar Suriname teruggereisd. Zijn besprekingen in Ne derland hebben een zo vlot verloop ge had, dat zjj een dag minder hebben ge vergd dan hij had gedacht. Advertentie Het bedrijf van Christian Dior in Parijs zal voorlopig onder de collec tieve leiding van een aantal naaste medewerkers worden voortgezet, zo heeft de perschef van het modehuis meegedeeld. Er werkt duizend man personeel. In Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Dordrecht, 's-Gravenhage, Haar lem, Helmond, Hengelo, 's Hertogen bosch, Rotterdam, Utrecht en Zaandam is, of zal eerstdaags aan jonge Hongaar se arbeiders gelegenheid worden gege ven hun theoretische kennis op zodanig peil te brengen, dat zij binnen afzien bare tijd aan het normale vakonderwijs i.i Nederland kunnen deelnemen. Bij aankomst hadden vele alleen staande vluchtelingen nog geen con structieve gedachte over hun toekomst. Bij menigeen leefde de wens om in de kortst mogelijke tijd veel geld te ver dienen, waarbij de verlangens vooral uitgingen naar het zich aanschaffen van een motorfiets, dan wel een auto. Deze instelling, zo deelt de Neder landse federatie voor vluchtelingenhulp ons mede, heeft de betrokkenen teleur stelling bezorgd en de Nederlandse in stanties voor grote moeilijkheden ge plaatst. Vooral de jongeren die zich ge bonden zagen aan de jeugdlonen waren ontmoedigd. Nu heeft het Hongaarse hulpcomité voor bedrijfsopleiding in de afgelopen maanden, in samenwerking met Neder landse instanties, een plan voor de vakscholing voor de jongere vluchte lingen opgesteld. In overleg met de stichting „Instituut voor Volksontwikkeling" (IVIO), is de basis-opleidingscursus van deze stich ting uitgegeven in speciale cursusboe ken in de Hongaarse en in de Neder landse tekst. De cursus wordt gegeven twee avonden per week. De duur van de cursus is bepaald op negen maanden. Wanneer deze cursus met succes is gevolgd, hebben de cursisten het peil bereikt van de Nederlandse ambachts- sc iooI, en zijn zij in staat aan andere vormen var. vakopleiding deel te nemen. De leraren van deze cursus zijn Hon gaarse Ingenieurs, technici en studen ten, die door de IVIO geschikt zijn be vonden om les te geven. Plaa^ elijk is uit de cursisten een werkgroep gevormd, welke de verant woord lijkheid op zich neemt voor een goed verloop van de cursus. Thans ne men ongeveer 250 jongere Hongaarse arbeiders aan de cursus deel. De kosten Y/orden gedekt uit gelden, beschikbaar gesteld door de stichting Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp. Omdat men verwacht dat nog vele vluchtelingen zich voor deelneming aan de cursussen zullen aanmelden, ligt het in de bedoeling nog nieuwe cursussen te openen. Met name wordt gedacht aan de plaat, sen Nijmegen, Roermond, Venlo, Maas tricht en de mijnstreek. Het Hongaarse hulpcomité stelt zich voor dit initiatief ook ingang te doen vinden in andere Westeuropese landen, die Hongaarse vluchtelingen hebben op genomen. Advertentie I. Gov ers van Geuns. uiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 15 Na een tijdje kwam de verpleegster hem halen en rolde hem weg op het Foster-bed. Fred en ik volgden hem naar de lift. De ijzeren deuren sloten zich met een wrede vastbeslotenheid. Mijn enig kind was weer op weg naar die grote, witte, ste riele ruimte op de vijfde verdieping. Wij konden de kabels horen ratelen toen de lift zijn bestemming na derde. Wij hoorden hoe de zware deuren op de vijfde verdieping werden geopend. Mijn hart voelde even zwaar en beschadigd als deze gekraste deuren. Ik geloofe niet dat Hentz tijdens deze operatie zou ster ven maar ik was verschrikkelijk bang zowel door mijn onwetendheid als door hetgene wat ik er wel van wist. Toen werd er een geweldige hand op mijn schouder gelegd. Ik keek op en zag onze dominee, die zijn zakdoek uit zjjn zak haalde en luid en grondig zijn neus snoot. Hij schaamde zich niet voor zijn tranen. Hij zei: „Laten we naar zijn kamer teruggaan, u kunt er beter bij gaan zitten." De kamer was opgeruimd en iemand had stoelen neergezet voor ons en ons bezoek. Omdat de vloer net gedweild was, hing er een sterke geur van een ontsmettingsmiddel. Vele mensen hadden zich hier verzameld om met ons de wachttijd door te brengen. Toen vroeg de dominee ons onze hoofden te buigen terwijl hij een gebed tot de Hemelse Vader richtte. Ik moest op mijn lippen bijten om niet te huilen. Ik weet de precieze woorden niet meer die hij ge bruikte om aan God zijn gunst te vragen, maar ik zal nooit de oprechte klank ervan vergeten en boven al de intimiteit tussen hem en God. Zijn oprecht heid en eenvoud waren welsprekender dat wat ik ooit gehoord heb. Toen hij een beroep deed op Gods goedertierenheid om alles met de jongen daar boven in de operatiekamer in orde te maken, voelde ik een grote zekerheid, dat God zijn smeekbede zou verhoren. Nadat het gebed geëindigd was en wij onze hoof den weer opgeheven hadden, zag ik, dat iedereen tranen in de ogen had. Wij waren ons er allen van bewust, dat we iets prachtigs en geruststellends hadden beleefd. Wij voelden de gewone verlegen heid van mensen, die hun emoties niet voor elkaar hebben kunnen verbergen en we begonnen allen te gelijk te praten. De diëtiste kwam binnen met dienbladen vol kof fie, cake en roomijs. Mevrouw Van Diviere maak te een opmerking over de vriendelijkheid van het personeel in het ziekenhuis en ik vertelde haar van de vele tegemoetkomingen, die wij ondervonden had den. Dr. Taft had, toen hij met de diëtiste over Hentz sprak, sterk de nadruk gelegd op het grote belang van voedsel voor iedere verbetering van zijn toe stand. Doordat de wond op zijn rug hem beroofde van zijn lichaamsproteïne, 1) was het noodzakelijk dat deze proteïne aangevuld werd, indien mogelijk door voedsel. Ze kwam iedere morgen naar zijn kamer om te informeren of hij iets lekkers kon bedenken. Ze maakte jonge duifjes voor hem klaar, garnalen, ge weldige biefstukken en zelfs broodjes met braad worst, als hij erom vroeg. Ze bereidde zijn eten alsof zij een kieskeurige gastvrouw was die indruk trachtte te maken op een belangrijke bezoeker. Hentz deed haar maaltijden geen eer aan maar ze gaf het niet op. Ik heb zo'n idee, dat het voor een groot deel aan haar voortdurende moeite te danken is, dat hij zo lang in leven bleef. Ik beschreef de toestand van Hentz aan mevrouw Van Diviere en ze vertelde mij, dat er niets ver ontrustends in was. Ze zei, dat ik geduld moest hebben. Zij wist hoe lang het wachten kon duren. Ik had er toen geen idee van dat ik jaren zou moeten wachten terwijl zij slechts maanden had gewacht. Dat was misschien maar beter ook. De uren sleepten zich voort en Hentz was nog steeds in de operatiekamer. Pete en Charles kwa men ons af en toe vertellen dat alles goed ging. Wij lachten dan om hun onflatteuze kleren en om Char les' gewichtigdoenerij. De dominee vertelde ons van zijn voorliefde voor het „grut", zoals hij alle jongelui noemde. Hij be schreef toen zijn eerste ontmoeting met Hentz. Hij was juist verhuisd naar Perry en zat op het voor portaal van de pastorie. Een oud Fordje stopte ra telend voor het huis; een knappe jonge man stapte uit en kwam naar hem toe. Hij had brede schouders blond haar en een gebronsde huid. Hij stelde zich voor met de woorden: „Dominee, ik ben Hentz Houser. Ik ben nu aan het kamperen ik ga met een weer weg. Ik wilde u alleen maar zeggen, dat u me vaak zult zien wanneer het kamp voorby is. Ik ben een regelmatige bezoeker van de kerk." Hij wuifde vrolijk en klom weer in zijn oude Fordje. De dominee was onder de indruk gekomen van zijn vriendelijke manier van optreden. Eindelijk kwam aan het wachten een eind. Hentz werd weer teruggebracht uit de operatiekamer. Ons groepje ging de gang in om te wachten. Met opluch ting en dankbaarheid zag ik dat Hentz bij bewustzijn was. Zijn hoofd en bovenlichaam zaten in het gips en de afschuwelijke haken waren uit zijn schedel ver wijderd. Toen hij ons in de gang passeerde, glim lachte hij en ik raakte hem heel even aan. Zoals ik altijd doe bij iedere grote vriendelijkheid, die ik ondervind, en ook bij iedere kleine vriendelijkheid, fluisterde ik: „Dank U, God." De details van deze operatie zijn in mijn geest wat verward omdat er zoveel tegenstrijdige berichten de ronde deden. Een van de verpleegsters legde mi) uit, dat ze het ruggemerg niet bloot gelegd had den maar dat de neurochirurg een kleine opening gemaakt had om te kijken of er een bloeduitstor ting in had plaats gehad, wat zou wijzen op een be schadiging ervan. Ze gaf me de verzekering dat er geen bloed te zien was geweest en dat dat een zeer goed teken was. Voorkomen is heter dan genezen. Er van overtuigd, dat er op tandheelkundig gebied een grotere inspanning nodig is op het gebied van de preventie'heeft de Nederlandse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde besloten de in voering te bevorderen van vrouwelijke hulpkrachten, wier werkzaamheid zal liggen op het gebied van de tandheel kundige verzorging van de jeugd. In het bijzonder wordt daarbij gedacht aan een voorlichtende taak ten aanzien van d beste wijze van gebitsverzorging en ander werkzaamheden, die ook kun- nene leiden tot het tegengaan van tand bederf. De maatschappij .i„eft zaterdag in Utrecht vergaderd. Er werd met kracht gewezen, aldus een na afloop verstrekt communiqué, op de noodzaak thans, na de beslissing van bindende adviseurs, voort te gaan met het streven naar de vervulling van een aantal al eerder ge- uite tandheelkundige wensen, welke erop gericht zijn betere waarborgen te scheppen voor het gevaar van „behan deling aan de lopende band", waardoor vooral voor de ziekenfondsverzekerden te weinig overblijft van de zo noodzake lijke vertrouwensverhouding tussen tandarts en patiënt. De Franse regering onder leiding van premier Gaillard heeft nieuwe sober- heiösplannen bekendgemaakt, welke onder meer voorzien in nieuwe belas tingen ten bedrage van 104 miljard fr. en bezuinigingen op de openbare uit gaven tot een zelfde bedrag, aldus mel den Reuter en A.F.P. De openbare uit gaven zullen in 1958 niet groter dan 5.300 miljard fr. mogen zijn. De rege- ...g zal zich volgens het grootscheepse bezuinigingsplan in dat jaar mogen ver zetten tegen elke verhoging der uitga ve: boven dit bedrag, zelfs indien deze extra-uitgaven zouden worden opge- angen door het scheppen van nieuwe inkomsten. Het voorstel wil de macht van de Assemblée dus belangrijk be perken. Vooi wordt het maximaal te kort op de begroting voor 1958 tot 600 miljard fr. teruggebracht. Deze voorstellen zijn goedgekeurd op een kabinetsbijeenkomst. De regering b- chtte namelijk haer goedkeuring aan een wetsontwerp op speciale bevoegd heden op economisch en financieel ge bied dat de volgende week aan de Na tionale Vergadering zal worden voor gelegd. Het ontwerp verleent de rege ring tevens bevoegdheden om de prij zen te beheersen en zaken die te veel berekenen, te sluiten. 1) Proteïne eiwitten. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent in Bonn) Bonn, hedenmorgen. Bij nat en koud weer hebben maar ruim 77 procent van de 1.3 miljoen kie zers in de Westduitse stad-staat Ham burg de moeite genomen om naar de stemlokalen te gaan. Zij gaven echter de sociaal-democratische partij met 51 procent van alle uitgebrachte stemmen de absolute meerderheid in Hamburgs „Bürgerschaft" zoals het uit 120 afge vaardigden bestaande landelijke parle ment heet. De C.D.U. behaalde 32 pro cent der stemmen en de vrije democra ten ruim 8 procent. De conservatieve „Deutsche Partei" kwam niet over de in de landelijke kieswet ingebouwde „horde" der z.g. sperclausule heen, die voorschrijft, dat een partij minstens 5 procent der stemmen op zich moet ver enigen. Zij bracht het maar tot 4 pro cent en zal in de nieuwe Landdag dus niet meer zijn vertegenwoordigd. De uitslag van de verkiezingen bete kent, dat in de stad- staat de coalitie-re gering der C.D.U. vrije democraten en Deutsche Partei zal worden afgelost door een S.P.D.-regering (die in Ham burg „senaat" heet) onder leiding van „Oberbürgermeister" tevens premier Max Brauer. Dit brengt de regerings meerderheid in de bondsraad (de ver tegenwoordiging der 10 Westduitse deel staten terug tot 26 stemmen tegen 15 voor de door S.P.D.-regeringen bestuur de „Lander". Is dit op het ogenblik nog voldoende, dan dient daarbij wel rekening te wor den gehouden met de moeilijkheden, die de C.D.U.-coalitie in Nedersaksen heeft. Naar men weet, heeft de „Deutsche Partei" premier Hellwege en de vrije democraten de coalitie opgezegd. Hij is bezig met de hervorming van zijn ka binet en onderhandelt o.m. met de SPD over een „grote coalitie" (SPD—CDU en Deutsche Partei). Dit loopt echter niet zo vlot en er moet re kening mee worden gehouden, dat de regering-Hellwege het bijltje er bij zal moeten neerleggen en zal worden ver vangen door een regering onder SPD- leiding. Dan zouden de vijf Nedersak- sische stemmen in de Bondsraad van het regeringskamp naar de oppositie overgaan en zou de verhouding 21 tegen 20 worden. In de nieuwe Hamburgse „Bürger schaft" heeft de SPD 68, de CDU 41 en de Vrijedemokratische partij 11 ze tels. Het was de eerste landelijke ver kiezing na de algemene verkiezingen van 15 september J.I., waarin in vrijwel heel West-Duitsland de CDU van bonds kanselier dr. Adenauer en haar Beierse zusterpartij de CSU een grote stem busoverwinning behaalde en de absolu te meerderheid in de Bondsdag. Ham burg maakte daarop toen reeds een uit zondering: de SPD behaalde er haar enige overwinning. Het resultaat van de verkiezingen van gisteren was dus eigenlijk wel te voorzien, hoewel een vermeerdering van het stemmental van de socialisten met nogmaals 9 procent ongetwijfeld indrukwekkend is. „Ham burg is nu eenmaal Bonn niet", was e ender leuzen, die de sociaal-democra ten in de overigens zeer rustig verlopen Hamburgse verkiezingscampagne heb ben aangeheven. De stembusuitslag van gisteren heeft dat overtuigend be wezen. Een indirecte belasting op de pro- duktie van luxe-goederen zal met vijf procent worden verhoogd. Hierdoor wordt een reeks luxe- en semi-luxe- goederen getroffen die in de zomer i 2ds in prijs omhoog gingen, toen da vorige regering deze zelfde belasting verhoogde. De lijst van deze goederen zal nog worden bekendgemaakt, maar de minister va-- financiën, Pierre Pfim- lin, beloofde, dat auto's niet door de nieuwe belasting zullen worden getrof fen. Volgens financiële waarnemers blijkt uit de voorstellen, dat de regering eerst alle hulpbronnen van het land wil mo biliseren, alvorens eventueel over te an tot het vragen van een lening ia I at buitenland. De speciale bevoegdheden, die da regering wenst, omvatten: vaststelling van de prijzen bij decreet, tussen komst van de regering bjj de organi- satie van «ie landbouwmarkt en wn» zïging van 'de verdeling' der goede ren op een zodanige wijze dat het aantal tussenschakels wordt vermin derd. Voorts zal de regering volgen' het wetsontwerp de exportprocedure en de bepalingen ten aanzien van het toerisme kunnen vereenvoudigen en stappen kunnen nemen om nieuwe exportmarkten te vinden. Er is nog geen schatting bekend om trent de prijsstijgingen die het gevolg kunnen zijn van de nieuwe voorgestel de belastingen. De speciale bevoegdhe den stellen de regering in staat de in dustrie en de handel te verplichten de verhoging van hun rekening te ne men, indien zij de prijzen bij decreet op hun huidige peil bevriest. Philippjjnen De staatspolitie der Philippijnen heeft honderd plaatselijke politiemannen in de provincie Cavite, met inbegrip van een aantal politie officieren, ontwapend teneinde de rust te waarborgen tijdens de verkiezingen, die daar morgen gehouden worden. Door de overheid in verschillende plaatsen is tegen de maatregel gepro testeerd, doch de provinciale comman dant is op zijn stuk blijven staan. (U.P.) i mJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2